Werkgever wil hoger personeel SER toelaten m Margot ziet de show TOC WE DAN rrico DERTIEN AUGSBIIRGSE VROliWENMOORDEN Syrië waarschuwt opnieuw voor aanval Israël Den Uyl bezuinigt totaal anders Bisschop Kempf: ik treed niet af Bedrijven hoeven zich voor hun buitenlands sociaal beleid niet tegenover vakbeweging te verantwoorden Nieuwe energie uit oud rubber Wethouder sticht verwarring binnenland buitenland 1 Tweede luchthaven Toename handel Europa - Japan Staatssecretaris tot studenten: Niet blijven hakketakken Tienduizenden Japanners spoorloos BIJNA OP VERKEERDE RECEPTIE Film-paarden' tot worst verwerkt Kreisky: Oostenrijk blijft visums geven Mary Cairns in lioger beroep vrij Tegenbegroting VVD ,Voorbarig5 BOEKOVSKI ZWIJGT NIET Mild vonnis voor chauffeur ongeluksbus Verontwaardiging over eis nuntius Bafïle WERKGEVERS OVER ZUID-AFRIKA: Voorwaarden Voeding Nederlander wilde jachtluipaarden invoeren in New York Kaas met ster-allures Zaterdag 6 ok Zaterdag 6 oktober 1973 12 19 AUGSBURG (AP) De Westduitse politie heeft giste ren meegedeeld voor het eerst sinds tien jaar misschien een belangrijke aanwijzing in handen te hebben naar de moord op twaalf vrouwen in deze Beierse industriestad, nu men het naakte lichaam van een dertiende vrouw, gewik keld in een dik tapijt, heeft gevonden. De politie verklaarde giste ren: een 56-jarige vrouw rende spiernaakt door een flatge bouw terwijl ze om hulp riep. Op hetzelfde ogenblik sprong de 39-jarige timmerman, Klaus Kleintitschen door het raam van zijn kamer in een poging om aan de politie te ontkomen. De timmerman brak een been en is naar een ziekenhuis overgebracht. De nog niet geïdentificeerde vrouw die om hulp riep, had tekenen van zware mishande ling over haar gehele lichaam en de politie deelde mee over tuigd te zijn, dat ze het vol gende slachtoffer van de man zou zijn geworden, indien zij er niet in was geslaagd zich los te rukken om hulp te roe pen. Tijdens het verhoor zou Kleintitschen hebben toegege ven, dat er een dode vrouw in zijn kamer lag en de politie ging daarna op onderzoek uit. Daar trof men het lichaam aan van een 39-jarige vrouw die waarschijnlijk twee maanden eerder was gewurgd. De politie benadrukte, dat zij geen bewijzen heeft dat Kleintitschen iets uitstaande heeft met de mystierieuze moorden van tien jaar gele den, maar gaf toe dat er een onderzoek in die richting wordt ingesteld. Gezegd werd, dat de tim merman een veroordeelde woesteling is, die onlangs ge scheiden is van zijn vrouw vanwege zijn wreedheid. De man stond bij de politie be kend om zijn agressief optre den maar men wist niet dat hij een sadist was, voegde een politiewoordvoerder hieraan toe. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen gaat akkoord met de eis van de Nederlandse Cen trale van Hoger Personeel NCHP, dat deze wordt toegela ten tot het sociaal-economische adviesorgaan van de rege ring, de Sociaal-Economische Raad. Het V.N.O. ziet niet ln waarom de S.E.R. een „Poolse landdag" moet worden (dat vreest zoals door ons gemeld, minister Boersma bij toelating van categorale bonden) als de N.C.H.P. een zetel mag inne men. De vakcentrales blijven felle tegenstander van toela ting van het hoger personeel, omdat zij op het standpunt staan dat de huidige vakbewe ging er ook voor het hoger personeel is en men bij toela ting van de N.C.H.P. een pre cedent schept: alle andere kleine organisaties, die catego raal werken, zouden dan de S-E.R. kunnen binnenstap pen. De reden waarom de werk gevers en met name het V.N.O. wel graag zouden zien dat de centrale een zetel (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Aan de dage lijkse spraakverwarring over de tweede nationale luchtha ven heeft nu ook een wethou der van de gemeente Haarlem mermeer zijn aandeel gele verd. Hij verklaarde namelijk in de gemeenteraadsvergadering dat Schiphol zijn vijfde baan niet- zal krijgen. Mede op grond van die mededeling ging een krappe meerderheid in de Haariemmermeerse raad akkoord met de grondverkoop pal in het verlengde van die eventuele vijfde baan ten be hoeve van particuliere wo ningbouw. .intussen vragen én de direc tie van de N.V. Luchthaven Schiphol én de insiders op het ministerie van Verkeer en Waterstaat zich af, waar de wethouder zijn wijsheid van daan haalt- Het officiële stand punt blijft immers onverkort, da tde resultaten van de thans aan de gang zijnde studie over de beste plaats van een even tuele tweede nationale lucht haven dan wel het volstaan met een uitbreiding van Schiphol moeten worden afge wacht. Dat is op z'n best ind van dit jaar het geval. Pikant is natuurlijk wel dat de wet houder commissaris is van de N.V. Luchthaven Schiphol. BONN (RTR) Premier Kafeuei Tanaka van Japan heeft gisteren in Bonn ver klaard dat hij een grote toene ming voorziet van de handel tussen zijn land en Europa en samenwerking bij het aanbo ren van nieuwe grondstoffen en energie. Zijn bezoeken aan Parijs, Londen en Bonn afsluitende, zei Tanaka dat hij in alle drie hoofdsteden „volledige een stemmigheid" over de nood zaak van het intensiveren van de Europees-Japanse betrek kingen had-aangetroffen. DIPLOMATEN van de Zai- raanse ambassade in Jerusa lem zijn gisteren met hun ge- xianen uit Israël vertrokken, enkele uren nadat president Joseph Moboetoe de diploma tieke betrekkingen met Israël had verbroken. krijgt is duidelijk: het V.N.O. is het voor negentiende eens met de sociaal-economische verlangens van de N.C.H.P, zoals die deze week zijn ge presenteerd. Vooral het har moniemodel, dat de centrale aanhangt, spreekt het V.N.O. aan. Gezien de opstelling van de centrale ten opzichte van de drie vakcentrales vaak meer aan de kant van de werkgevers dan aan die van de vakcentrales hoopt het V.N.O., dat een zetel voor de N.C-H.P. in de S.E.R. in feite een zetel voor de werkgevers extra zal betekenen. Dat is vaak erg belangrijk, omdat het in de S.E.R. steeds meer voor komt, dat de blokken in dit adviesorgaan (werkgevers werknemers) even sterk blij ken te zijn. De verdeeldheid tussen beide blokken loopt te genwoordig vaak ook dwars door de kroonleden, zodat een stem extra goed van pas kan komen. EINDHOVEN (ANP) De staatssecretaris dr. G. Klein van Onderwijs en Weten schappen heeft in de hoge- sehoolra-ad van de Technische Hogeschool Eindhoven de stu denten voorgehouden niet te blijven „hakketakken" op on dergeschikte punten en dat het zaak is tot serieuze dis cussie te komen. Vanuit de hogeschoolraad kwam de vraag of de staatsse cretaris een vereenvoudigde regeling mogelijk acht voor het inschrijvings- en college geld, zoals de universiteit van Groningen heeft voorgesteld. In zijn antwoord zed dr. Klein, dat in zijn studiefinancierings stelsel het collegegeld eigen lijk is verdwenen en dat zijn stelsel verder ga-at dan welk voorstel van Groningen ook. DAMASCUS/BEIROET (RTR) De Syrische staats omroep heeft gisteren op nieuw gewaarschuwd voor een ophanden zijnde Israëli sche aanval. Aan de Syri sche en Libanese bestands- grenzen worden steeds meer Israëlische strijdkrachten samengetrokken, aldus de radio. Het officiële blad „Ath- Thaura" schrijf dat de verkla ringen die de politici in Israël op het ogenblik veelvuldig af leggen zijn te vergelijken met die van vlak voor de juni- oorlog van 1967. De kranten in de Libanese hoofdstad Beiroet schrijven dat Israël Libanon en Syrië beschuldigt van het voorberei den van agressie om de aan dacht af te leiden van zijn eigen militaire plannen. Van Israëlische zijde is eer der al tegengesproken dat troe penconcentraties plaatsvin den. Het zou om normale oefe ningen gaan, die regelmatig in het gebied worden gehou den. Syrië heeft besloten, de di plomatieke betrekkingen met Jordanië te hervatten- Syrië verbrak in 1971 de betrekkingen met Jordanië, uit protest tegen de houding van de Jordaanse regering tegeno ver de Palestijnse verzetsbe wegingen. Egypte hervatte de betrek kingen met Jordanië ongeveer drie weken geleden TOKIO (AFP) De Japanse politie maakte gisteren bekend dat in Japan sinds 1967 zeven tigduizend mensen spoorloos verdwenen en naar alle waar schijnlijkheid vermoord zijn. De Japanse politie moet elk jaar het verdwijnen van 90.000 mensen onderzoeken. Tiendui zend hiervan komt ze niet meer op het spoor. De Japanse politie heeft besloten een nieuwe lijst van vermisten op te stellen. NEW YORK Op weg naar een receptie die Zaire (dat kortelings zijn betrekkingen met Israël heeft verbroken gaf in een hotel in New York, is de Egyptische minister van Buitenland se Zaken El-Zayyat bij na terechtgekomen op de receptie die zijn Israëli sche collega Abba Eban elders in hetzelfde hotel aanbood. Een Israëlische veiligheidsagent herken de El-Zayyat toen deze nadat hij uit de lift ge stapt was aan een kelner vroeg „waar de receptie gehouden wordt". Toen hij hoorde dat ze op die verdieping gegeven werd door Israël, maak te hij rechtsomkeert. Een Israëlische diplo maat grapte later( „we waren bijna tot onder handelen gekomen". MOSKOU (Rtr.) Twee dozijn paarden van een Russische collectieve boerderij zijn tot worst verwerkt, nadat een ben de oplichters die er ver trouwd uitzagen de die ren had „geleend" om hen te „gebruiken voor filmopnamen". De mannen kwamen met een indrukwekkend ge volg op de boerderij, waar zij zich uitgaven als cineasten die een paar dozijn stevige paar den nodig hadden voor de vervaardiging van een film over een opstande ling uit de 18de eeuw, zo schrijft de Pravda. De leider van de boerderij was glaarne bereid zijn paarden voor zo'n ge wichtige rol in de film tijdelijk af te staan. Maar kort daarna ver schenen de oplichters op het bureau van een na burig vleesconcern waar de dieren te koop wer den aangeboden. De di recteur, die wanhopig gepoogd had zijn norm te bereiken, greep zijn kans tot verhoging van de worstproduktie en bood 14.000 roebel. Twee weken later werd de fraude ontdekt toen de boeren de paarden voor het oogsten nodig hadden. De daders zijn echter nog niet opge spoord. WENEN (RTR) Kanse lier Bruno Kreisky van Oos tenrijk heeft gisteren ver klaard, dat hij 'n internationale instelling toestemming zal ge ven het doorgangskamp voor joodse emigranten in Oosten rijk over te nemen, dat hij een week geleden beloofde te sluiten om de vrijlating te be werkstelligen van gijzelaars in handen van twee Arabische extremisten. Kreisky legde er de nadruk op, dat het kamp in Schönan alleen beheerd kan worden door „een internationale in stelling met een algemene ver antwoordelijkheid en erken ning", zoals bijvoorbeeld het Internationale Rode Kruis. Op een persconferentie ver zekerde Kreisky dat Oosten rijk visums zou blijven ver strek aan Russische joden, maar de Israëlische of andere autoriteiten zouden hen zo snel mogelijk uit Oostenrijk weg moeten loodsen. EDINBURCH (RTR) De negenjarige Mary Cairns die luidkeels gillend het gerechts hof in Glasgow in Schotland had verlaten, nadat ze er we gens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een vriendinnetje tot achttien maanden vrijheidsberoving was veroordeeld, is gisteren in hoger beroep in vrijheid ge steld. Haar straf werd omgezet in drie jaar voorwaardelijk. De Schotse rechtspraak stelt achtjarigen al verant woordelijk voor hun daden. Had de zaak in Engeland ge diend, dan zou Mary Cairns vrijuit zijn gegaan, omdat ver antwoordelijkheid voor hande lingen daar pas bij tien jaar begint. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bezui nigingen die het kabinet-Den Uyl voor een bedrag van fi35 miljoen gulden in de begro ting heeft aangebracht en waarover de miljoenennota geen opheldering verschaf te, lijken op geen stukken na op de bezuinigingen van on geveer hetzelfde bedrag, die de VVD-fractie in de tegen- begroting heeft opgesomd. De belangrijkste bezuiniging van het kabinet is een post van 178 miljoen gulden op de investeringen van de PTT. Daarna komt een bedrag van 62 miljoen op de investeringen van universiteiten en hoge scholen. Dat blijkt uit de gis teren verschenen nota van de regering op vragen van de financiële commissie van de Tweede Kamer. De commissie stelde deze vragen ter voorbe reiding van het debat van de volgende week over miljoe nennota en troonrede. De andere bezuinigingen zijn 20 miljoen in de sector woningwetbouw door handha ving van het bestaande niveau van 1973, 35 miljoen bij de rijksgebouwendienst, 70 mil joen door verlagi:"* van de rijksbijdrage aan het rijkswe genfonds, 26 miljoen op de wegenaanleg in het noorden van het land, 16 miljoen op de bijdrage aan het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw, 13 miljoen, door verlaging van de bijdrage aan de stichting beheer landbouw gronden, 10 miljoen op de cul tuurtechnische dienst voor het noorden van het land, 11 mil joen door verschuiving in aan vullende werken, 47 miljoen door verhoging in het garan tieaandeel ontwikkelingssa menwerking, 20 miljoen op re searchinstituten en op investe ringen in nieuwbouw van la boratoria, 23 miljoen op de personeelsgroei van de over- HET kabinet-den Uyl Is niet bereid nu al te zeggen wat er moet ge beuren als het overleg tussen regering en be drijfsleven over mati ging van lonen en prij zen in 1974 mislukt. Mi nister Duisenberg Finan cien vindt het erg voor barig daar nu al voor spellingen over te doen. Bovendien heeft het ka binet alle vertrouwen in de goede afloop van dat gesprek, dat zoals be kend begin november moet zijn afgerond. De bewindsman antwoordt dat de Tweede Kamer naar aanleiding van meer dan 130 schrifte lijke vragen, die over de miljoenennota zijn ge steld. heid en tenslotte nog 104 mil joen voor een groot aantal posten kleiner dan 10 miljoen gulden. Van de post van 845 miljoen aan nieuwe activiteiten zijn de belangrijkste die voor onder wijs, ontwikkelingshulp. CRM, de wereldomroep, het gemeen tefonds en de optrekking van de bijstandsnorm tot het peil van het netto-minimumloon. NEW YORK (AP) Vrien den van Wladimir Boekovski hebben verklaard, dat deze Russische schrijver, die jaren in gevangenissen en kampen heeft doorgebracht, een aan bod om zijn vrijheid te her krijgen in ruil voor stilzwij gen, heeft afgeslagen. (ADVERTENTIE) stuur een vaandeltje als dit mes op haar nieuwe TV. Gewonnen in het Bio-tex Vlekkenfestival. Stuur ook 'n gekke vlek naar postbus 8272, Amsterdam Spelregels op Bio-tex verpakkingen. 0 MELKSHAM, Engeland (ANP). De Avon rubberfa briek heeft een revolutionaire verbrandingsoven voor oud rubber in gebruik genomen Oude autobanden worden ver brand en de vrijkomende ener gie wordt gebruikt voor de op wekking van stoom, welke op zijn beurt weer turbines, ver warmingsapparaten en aller hande machinerieën kan voe den. De installatie verwerkt gemiddeld 100 versleten auto banden per uur zonder rook of stank en produceert hogedruk- stoom voor fabrieksgebruik. Er bestaan, zoals door ons gemeld, plannen om ook in Nederland, een soortgelijke fabriek op te richten, die miljoenen oude autobanden per ja ar kan ver werken. ZUTPHEN (ANP). De rechtbank in Zutphen heeft de 40-jarige buschauffeur W. uit Ruurlo veroordeeld tot een maand hechtenis voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, 500,boete en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan de helft voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Op de ochtend van 29 mei van dit jaar verleende W. met een bus vol blo-kinderen op een kruising van landwegen in de gemeente Gorssel geen voorrang aan een vrachtwagen. Er ontstond een botsing, waar bij de vrachtwagenchauffeur en vijf kinderen uit de ge meente Lochem op slag om het leven kwamen. Twee zwaarge wonde scholieren overleden la ter in ziekenhuizen. De officier had tegen W. een maand gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd, 500,boete en een jaar niet rijden geëist. Ja, en omdat De Bilt ook voor het weekeinde pracht weertje heeft beloofd, snapt u natuurlijk wel, dat ik m'n hart alweer zit vast te houden. Ja, want u mag de Grote Uittocht van morgen dan mis schien overleven, maar die twintig of meerande ren die er maandagochtend niet meer zullen zijn? Laten we voorzichtig zijn. •k Op 15 oktober beginnen op Hilversum 3 definitief de nachtuitzendingen. Nou, dan zullen er wat mensen 's mor gens wakker worden met de radio nog aan. k „Je kunt de werkgevers geen pressiegroep noemen; daarvoor zijn wij politiek en in aantal te onbelangrijk". (VNO-topman Bartels in Den Haag Vandaag) Zullen we ze, de gezamen lijke werkgevers, cq. onderne mers, dan toch maar eens ver kiezen tot doordravers van de week? Er was net iemand die wist niet dat NAC een voetbalclub was. Hij zei zelfs: NAC is geen voetbalclub, man. Ik zei: Da's wel, man. Hij: do's rtie. Ik: da's wel. Hij: 'snie. Ik: 'swel. Snie. Swel. Snie. Swel, Zie je nou wel! Swel! k Deze week meldde een bu- reau in Amsterdam in een rapport over de diepvries- markt dat wij, Nederlanders per jaar voor 250 tot 300 mil joen gulden aan consumptie-ijs opeten. k Dat is voor ongeveer 23 gul den per persoon, oud en jong, groot en klein. Wij zijn en blijven er ijs koud onder. Het hoger personeel wil een viereneenhalvedaagse werk week, heb ik in de loop van deze mijn vijfenhalvedaagse werkweek gelezen. Hier wordt te hoog van de toren geblazen. Hier is het (week)end van zoek. Jammer, de doordraversprijs is al vergeven. Maar u staat op de lijst, hogere personeels leden. De mooiste uitspraak van de week komt toch op rekening van een van de verdachten in de valsemunterszaak, die don derdag terecht stonden in Den Haag. Hij zei: „Ik wist niet dat het verboden was; we hebben hier toch vrijheid van drukpers?" Er zit zon in het zwerk. Zo. En daar ga ik in zitten. k Een gezellige zaterdag- en zondag. Zzzzzzzz...en weg was MERIJN (Van onze redactie buitenland) FRANKFORT De aposto lisch nuntius in Bonn, aarts bisschop Corrado Bafile. heeft met zijn eis aan het Vaticaan de bisschop van Limburg aan de Lahn, Wilhelm Kempf (67), de leiding van het bis dom te ontnemen en een ad ministrator aan te stellen, on der de katholieken van het diocees een storm van veront waardiging gewekt. Bafile had, zoals door ons gemeld, in een brief aan de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Ver- bond van Nederlandse Ondernemingen vindt niet, dat Nederlandse be drijven voor hun buiten lands beleid verantwoor ding hoeven af te leggen tegenover de Nederland se vakcentrales. Bedrij ven in landen met een apartheidspolitiek of ko loniaal geregeerde Afri kaanse landen (Zuid- Afrika, Angola en Mo zambique) zijn alleen maar gebonden aan de in die landen geldende wet ten. Het V.N.O. wijst met die stelling het standpunt van het overlegorgaan van N.V.V. N.K.V. en C.N.V. dat Ne derlandse bedrijven in Zuid- Afrika wel gebonden zouden zijn aan bepaalde in Neder land geldende rechtsregels ondubbelzinnig van de hand. Het geeft volgens het V.N.O. geen pas dat Nederlandse be drijven in Zuid-Afrika zich zouden onttrekken aan de daar geldende wetten. Dat impli ceert natuurlijk niet dat het V.N.O., de apartheidspolitiek van het regime in Pretoria zou goedkeuren. N.V.V.- N.K.V. en C.N.V. hebben onlangs via een ver klaring laten weten dat de di recte en indirecte investerin gen van Nederlandse onderne mingen in zuidelijk Afrika een bijdrage hebben geleverd (en dat nog doen) voor het welslagen van de apartheid- politiek in Zuid - Afrika en voor het handhaven van de koloniale regimes in Angola en Mozambique. Die onderne mingen dragen daarom verant woordelijkheid voor het in stand houden van die regerin gen. In een speciale nota aan de werkgevers liet het overlegor gaan weten dat eigenlijk een aantal voorwaarden gesteld zouden moeten worden aan Nederlandse bedrijven, die zich in zuidelijk Afrika zou den vestigen. Een van die voorwaarden zou moeten zijn, dat de bedrijven in hun perso neelsbeleid uitgaan van de stelling „gelijke behandeling voor blanken en niet-blanken" en gelijke beloning voor alle bevolkingsgroepen. De huidige sociale wetten in Zuid-Afrika maken het moge lijk nietblanken laag te beta len en ze ook niet toe te laten in hogere funkties Maar, al dus het V.N.O, het is niet juist dat Nederlandse bedrijven po litieke veranderingen in een bepaald (gast) land zouden nastreven. Dat is een zaak van de overheden. Dat impliceert ook dat die bedrijven geen enkele verantwoording schul dig zijn aan de Nederlandse vakcentrales. Deze tonen zich erg teleur gesteld over de houding van de werkgevers. Vaticaanse autoriteiten de vrijzinnige kerkvorst Kempf verweten het bisdom in een abnormale, snel achteruitgaan de situatie te hebben gebracht. Hij klaagde voorts over een initiatief van de bisschop de discussie over de eventuele toediening van de priesterwij ding aan gehuwde mannen voort te zetten. De katholieken van het dio cees dat de stad Frankfort en een aantal kleine plaatsen omvat hebben zich intussen volledig achter hun bisschop gesteld, die ook bij niet-katho- lieken wegens zijn tolerantie en bereidheid tot dialoog be mind is. Waarnemers zien in de aanbeveling van Bafile een teken van een versterkte druk op de „progressieven" in de katholieke kerk om ook de door bisschop Kempf verte genwoordigde liberale opvat ting in de kwestie van het celibaat af te zwakken. Bisschop Kempf zelf heeft gisteren een verklaring uitge geven. waarin hij zegt geen reden tot aftreden te zien in de kritiek, welke nuntius Ba file tegen hem heeft geuit. Zijn verklaring zal vandaag en morgen in alle kerken van zijn bisdom worden voorgele zen. MgiKempf verzekert zijn diocesanen, dat hij zich in de komende jaren zal inspannen voor een wijze van ambtsuit oefening, welke „enerzijds re kening houdt met de concrete mens en de pastorale situatie in het bisdom en waarin an derzijds de trouw aan geloof en kerk vanzelfsprekend is", Hij zegt niet op de verwijten van mgr. Bafile te willen in gaan. Dat wil hij alleen doen tegenover het hoogste gezag in de kerk. TV7ij mensen leven lege hebben we zeker ni Britse medicus J. Powli ringe betekenis voor on Veel belangrijker zijn: rt< betere voeding, en het toen' men van de sanitaire voor' zieningen. In het eerste artikel van de ze serie is erop gewezen, dat Powles spreekt over „de me dische inflatie" in de laatste twinrtig jaar. Het succes staat volgens hem in geen verhou ding tot het kapitaal en de mankracht die erin gestopt is, Powles schrijft in zijn discussiestuk, dat binnenkort zal verschijnen in het „Handboek Hulpverlenen en Veranderen" van het Natio naal Centrum voor de Gees telijke Volksgezondheid: „O- ver het geheel genomen is de strijd van de industriële mens tegen ziekte nauwelijks dat succes toe te kennen, men ons wil doen geloven In de tweede helft van de achttiende eeuw is de daling van het sterftecijfer ingezet, vooral dank zij de bestrijding van infectieziekten op jonge leeftijd. De eerste hoofdfac tor was de verbeterde voe ding. Powles: „Dat de groei van nieuwe industriesteden tot een verbetering van de directe menselijke omgeving geleid heeft, is onwaar schijnlijk. Mogelijk met uit zondering van de pokkenin- enting, kon geen enkel ge neesmiddel of techniek in staat worden geacht het na tuurlijke verloop van ziekten in de bevolking te beïnvloe den. Van de verbeterde voe ding is bekend dat deze een leidende rol gespeeld moet hebben in de sterftedaling bij tuberculose. De daling veroorzaakte in de tweede helft van de achttiende eeuw liefst 47 procent van de tota le afname van het sterftecii- fer." Een onderzoeker die zich hiermee heeft bezig gehou den, noemt als de belangrijk ste factor voor de huidige gezondheidssituatie de veran dering in sociaal gedrag, die leidde tot vrijwillige en doeltreffende geboortenrege- ling, waardoor de verbeterde voeding niet door overbevol king werd teniet gedaan. De tweede hoofdfactor was de sanitaire hervorming. De ze had vanaf 1870 ongeveer, een sterftedaling bij inge wandsinfecties tot gevolg. De derde hoofdfactor is dan het medische ingrijpen ge weest. Het is volgens Powles niet waarschijnlijk, dat dit al voor 1925 van enige beteke nis was en het is erg moei lijk om de betekenis daarna te schatten. Allerwegen NEW YORK (RTR) Een Nederlander, F. Z„ heeft ge probeerd twintig jachtluipaar den uit Afrika in New York ln te voeren. Als hij daar ver oordeeld wordt, kan hij maxi maal vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete krijgen, gen. De jachtluipaarden behoren tot de diersoorten die met uit sterven worden bedreigd. (ADVERTENTIE) niet vergeten.-Frico eten

de Stem | 1973 | | pagina 12