Ontwikkeling Baalhoek in de mist 7 ZLM-werkgroep voor milieu en landinrichting Beslissing Marckx naë niet bekend Personeel werkte onder hoogspanning harder dan ooit Uitslagen van bedrijfsvolley Eindrapport over reorganisatie van water schappen in Kanaalzone is op komst WD-vergadering in Temmen |tSPdaS haIf Twee gewonden bij aanrijding Bevrijder Szydlowski overleden Actie tegen A.H. en Sovjets Inschrijvingen handelsregister Boerenprotest in Zeeland beperkt stad streek 1973 EWAAL" Opnieuw in de klassieke blauwe bandjes Hulst KISh. he?ft bijna 12 mii" I bracht ln het laadJe Se- Hulst VALKENISSE Bemoeilijkt St.-Jaristeeri Kapeile Hulst Vrijdag 5 oktober 1973 W£f? >tte (met kunstlederen bekl.) wall) Rijkelijk gestoffeerd 'rijs 6.950,— incl. b.t.w. Inruil i geplaatst voor plaats aan zee gezorgd. mmport-export caravans voor de Benelux Oost 1 Breskens - OUW-H" Goed nieuws voor vader en 700nNa De reis om de wereld in 80 dagen en Michael Strogoff, de koerier van de tsaar zijn nu ook twee andere r wereldberoemde boeken van I Jules Verne opnieuw in de klassieke blauwe bandjes verschenen20.000 mijlen onder zee (Oostelijk halfrond en Westelijk halfrond) en Naar het middelpunt der aarde. Voor vaders een blij weerzien met de helden uit hun jeugd. Voor zonen spannende boeken ij van een schrijver, die steeds weer gelezen zal worden. I Met de originele gravures voor slechts f8,90 per deel bij elke I boekhandel. Uitgaven van Elsevier. (Vin een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Binnenkort zullen GS van Zeeland een waarschijnlijk beslissend onderhoud hebben met de minis ters van Verkeer en Waterstaat en van ruimtelijke orde ning, over de problematiek van Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Na dit onderhoud zullen GS een nota aan Provinciale Staten uitbrengen, waarin wordt aangegeven welke koers men met de ruimtelijke ordening in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren zal volgen. De vraag of de regering (in tegenstelling tot de vorige) in dustrie-ontwikkeling nabij het toekomstige Balhoekkanaal zal goedkeuren, is nog geheel open. Bijgevolg hebben G.S. maar gewacht met h,t presen teren van een nieuw concent voorontwerpstreekplan, hoewel de prov. planologische dienst het stuk al klaar heeft. Het is geen eenvoudige kwestie, zo blijkt uit de gelei debrief van GS van Zeeland bij de provinciale begroting voor 1974. De behoefte aan een zeehavenareaal in Zeeuwch - Vlaanderen is als gevolg van nieuwe prognoses, groter dan men tot voor enke le jaren dacht. Vast staat, dat op basis van een normaal te verwachten werkgelegenheids ontwikkeling, tot 1990 onge veer 125 a 190 hectare indus trieterrein nodig zal zijn. Hanteert men het zgn „groeimodel" dan komt men Imp. Leonard Lang BV, Stadhouderskade 113, Amsterdam* Telefoon (020) 73 08 67. Prijzen incl» BTW en af Born. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de VVD houdt maandag 8 oktober in hotel Des Pays Bas In Terneuzen de algemene vergadering. Aanvang 20 uur. De agenda vermeldt onder meer de verkiezing van een nieuwe secretaris en twee be stuursleden. Aftredend wegens de oprichting van andere afde lingen zijn ir. J.G.W. Smalt (secretaris) te Axel, J.C. Vink (bestuurslid) te Axel en D. van Leeuwen (bestuurslid) te Sas van Gent. Verder komen i in behandeling de kandidaats- stelling voor de provinciale staten en de gemeenteraad, de verkiezing van een afgevaar- digde en diens plaatsvervan- ger voor de statencentrale en 6e Kamercentrale, het verkie- I zingsprogramma en de verkie zing van een propagandacom- I missie. Na het huishoudelijke ge- veelte zal dr. H. Beyer uit j Biervliet een causerie houden over „Werk voor de toekomst" vertelt mevrouw M. J. H Korbee-Arnold over haar er- 9 varingen als gemeenteraadslid voor de VVD in Terneuzen. t „Pe afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de VVD telde op 1 oktober 1973, na de af splitsing van de afdeling Hulst- I Hontenisse 123 leden. Op maandag 15 oktober vindt in -, net cultureel centrum De Hal- le m Axel de opriehtingsver- I Plaats van de VVD- afdeling Groot Axel. Aanvang i u™"' 0p deze vergadering zal het woord worden gevoerd I j rJtes' DJD Dees. 'ld van 9 VVD e6de Ka*ner voor de Garage L. F. Oostvogels Molenstraat 45 Tel. 01696-2303. Garage „'t Westen" B.V. Bredestraat 23 a Tel. 01170-2255. Autobedrijf Dlctus Kade 24 TeL 01652-3127. Automobielbedrijf H. Bakker Nijverheidsweg 3 Tel 01608-4960. Automobielbedrijf Schipper- Noord B.V. Keyperlaan 287 Tel. 01100-4130 wiBii eê" aanrij- ng met een personenauto op net Stationsplein in Hulst, liep hl ^«fietser A. van L. uit 1 Meerdonk een i uchte hersenschudding op, Het ongeluk gebeurde doordat hij geen voorrang verleende aan personenauto bestuurd uit Bengen op leen ldoor H.S. I Zoom. (enige 1 staande I hebben (Van eeta onzer verslaggevers) GOES Op de onlangs in Goes gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij (ZLM) besloten een werkgroep „landinrichting en milieu" In te stellen. Deze werkgroep werd de taak gegeven het bestuderen en opstellen, van nieuwe be heersvormen voor agrarisch grondgebruik in die gebieden, waar d;e landbouw wordt ge confronteerd roet belemmerin gen in verband met natuur, landschap en milieu. Verder moet die werkgroep alle ont wikkelingen bestuderen en rapporteren op het gebied van de landinrichting en het mi lieu. De werkgroep heeft ten slotte de opdracht van het ZLM-hiOofdJbeetuur gekregen plannen en voorstellen uit te werken diie kunnen bijdragen tot een aantrekkelijke aankle ding van het landschap in die gebieden die op de eerste plaats voor de landbouw zijn ingericht zonder dat deze aan trekkelijke aankleding ten koste gaat van een optimaal agrarisch grondgebruik. De werkgroep zal reeds op korte termijn een rapport opstellen over de mogelijkheden die be heersovereenkomsten bieden ten aanzien van die streken waar de landbouw in praktijk reeds met beperkingen te kampen heeft. tientallen vooraan- joden in Ned.rland d« i„ j een °P1,oeP gericht tot oe joodse gemeenschap zondag Drnwa5 te zi''n bi-' een srote s'uitin Stratie te§en de in Oosfenr^k. Sch°naU wensten hebben in de drie juli. augustus [het VatS" ude "'"sea van I en„a aticaan bezocht. Dit re- (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op de Kanaalweg te Middelburg heeft donderdagmiddag een aanrijding plaatsgevonden tus sen een vrachtauto die be stuurd werd door A.S. uit Oostkapeile en een bromfiets die bestuund werd door me vrouw C.J.M.-B. afkomstig uit Middelburg. Mevrouw B en haar driejarig zoontje moesten overgebracht worden naar het Gasthuis te Middelburg. De moeder kon na behandeld te zijn huiswaarts keren. Het jongetje diende in het zieken huis opgenomen te worden met een hersenschudding. Opening Vandaag (vrij dag) wordt in de Overdam- straat in Hulst de sportzaak van Frank en Bernadette Re- moortel geopend. Dat zal ove rigens nog niet officieel gebeu ren, omdat een auto-ongeluk roet in het eten van het twee tal heeft gegooid. Wanneer de officiële opening zal volgen is nog niet bekend. Vaststaat wel, dat burgemeester P. Molt- hoff die zal verrichten. op 350 a 380 hectare uit. De oude prognoses spraken over 80 a 120 ha op grond van de normale ontwikkeling en over 210 a 310 hectare bij hantering van het groeimodel. Het re kenwerk strekte zich, bij alle gevolgde methodes, uit tot. 1990. Deskundigen van het ETI en de PPD noemen de nieuwe gegeven® niet van principiële aard. Van belang voor de streek- planarbeid in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen is ook, dat de in terprovineiale werkgroep Rei- merswaalplan, die omgedoopt is tot werkgroep plannen Reimerswaal-Valkenisse", met een paar beperkende voor waarden het terrein is inge stuurd. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft geruime tijd lang het idee gehad, dat een „omgeklapt Reimerswaalplan' een alternatief zou kunnen zijn voor een zeehavenplan bij OsSenisse of Baalhoek. Dat zou zeker het geval zijn, als er een vaste oeververbinding tot stand zou komen, die d e ar beidsmarkt van Zeuwsch- Vlaanderen naar midden-Zee land en west-Brabant kan openleggen. De directeur-generaal van rijkswaterstaat heeft aan de werkgroep die zich over het Valkeni-sse-alternatief buigt, echter eenpaar huiswerkopga ven meegegeven, waar de werkgroep zich nu het hoofd over breekt. Die opgaven zijn: 1. Een eventueel Valkenisse plan mag geen vermindering van de zgn. kombergingsfunc- tie van de Westerschelde ver oorzaken. Dat wensen de Bel gen namelijk niet, naar men beleefd aanneemt. 2. Het Valkenisseplan mag niet rechtstreeks worden ge koppeld aan de bochtafsnij dingswerfcen bij Bath. ,.Ga er maar aan staan" moet de werkgroep nu den- kern, omdat het op deze wijze onmogelijk wordt om „werk met werk" te verrichten. Zo zou de vrijkomende grond van de bochtafsnijdingswerken, mooi kunnen dienen om een industrieterrein in de buurt op te spuiten. „Een eventuele uitvoering van het Valkenisseplan lijkt nu zeer bemoeilijkt", schrijven G.S. laconiek in hun geleide- brief. Zij voegen daaraan toe dat het hoog tijd wordt dat de regering een aantal kernbeslis singen ten anzien van de Wes- terscheldeproblematiek neemt, zodat het stagnerende streek- planwerk tenminste kan wor den voortgezet. In de loop van 1974 zulten G.S. een nota be treffende een heroriëntatie van het streekplanwerk aan bieden. Men hoopt dan te kunnen beschikken over een door de regering in het vooruitzicht gesteld standpunt over de plaats van de Westerschelde in een nationaal zeehavenbe- leid. Politie Na het overlijden van opperwachtmeester De Puijisseleir was het aantal po litieambtenaren behorende tot de groep Hulst, maar woon achtig in Sint Jansteen, ge daald tot een. De groep zal binnenkort worden aangevuld met wachtmeester De Goninck uit Koewacht, diie die woning van opperwachtmeester De Puijsseleir zal gaan betrek ken. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vandaag (vrijdag) wordt in Toronto kolonel S.M. Szydlowski begraven, die in 1944 een belangrijke rol heeft gespeeld bij de bevrijding van Axel. Donderdag is het ge meentebestuur vain Axel door de consul-generaal van Neder land in Toronto, de heer Djaardstra, van het overlijden van de 73-jarige kolonel op de hoogte gesteld. Namens het gemeentebe stuur is ©r gisteren, een tele gram van rouwbeklag naar de zoon van de heer Szydll-owski gestuurd. De heer Dja-andsra zal ©r bovendien voor zorgen dat er namens de gemeente Axel een rouwkrans op zijn graf wordt gelegd. Tot kort voor zijn overlijden heieft de heer Szydlowski nog contact gehad met zijn speciale vrien den in Axel. Sinds de bevrij ding in 1944 bestonden er na melijk beahte banden tussen de bejaarde kolonel en een groot aantal mensen in deze Zeeuwsch-Vlaamse gemeen te. Ter gelegenheid van de be vrijidingSherdenking op 22 september schreef de heer Szydlowski vanuit het zieken huis een- brief, waarin hij liet weten, opgenomen te ziyn Jn v-e-riband met ©en infectie. Zijn gezondheid liet op dat moment zeer te wensen over, maar hij stelde zijn Axelse vrienden gerust met de mededeling, dat hij aan de beterende hand was. Zijn overlijdensbericht kwam donderdag dan ook als een aomplet-e verrassing. Voor zijn ver-diensten, is kolonel Szydlowski in Nederiand on der meer benoemd tot com mandeur van Oranje Nassau met de Zwaarden-, Bovendien was hij ere-fourgers van, de stad Axel. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een actie groep, waarin vertegenwoor digd zijn de PvdA, PPR, PSP, Sosjale joenit en wereldwin kel, gaan vandaag en morgen in eTrneuzen actie voeren te gen de verkoop van Angola- koffie onder de naam Indone sia door Albert Heijn. De actiegroep wil ook door het verzamelen van handteke ningen een beroep doen op de Sovjet-Unie, de persoon lijke vrijheden van ieder indi vidu te waarborgen. In de pe titie die_ vanavond in de we reldwinkel aan de Blokken en morgen in de kraam van de wereldwinkel in. de Noord straat getekend kan worden wordt ernstige verontrustiging uitgesproken over de schen dingen van de rechten van de mens zoals die blijken uit het optreden in de Sovjet-Unie te gen schrijvers, geleerden en ioodse bevolkingsgroepen. Hengelen Zaterdag 6 ok tober houdt, de hengelelub HVKK Kapeile een internatio nale zeehengelwedstrijd. Er w-ord-t gevist van 13.00 tot 16.00 uur. De wedstrijd, waar voor verschillende prijzen be schikbaar zijn, valt onder de reglementen van de Deltafe deratie. (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN Er is tot gisteravond laat op hoog niveau onderhandeld over de toekomst van de breigoederenfabriek Marckx bv in Sint Jansteen. Bij het sluiten van deze editie kon door de onderhandelingspartners evenwel nog niet bekend ge maakt worden, welke beslissing er ten aanzien van de continue ring van de fabriek is genomen. Werken onder hoogspanning. (Van een onzer verslaggevers) Dit weekend komt het tijdstip in zicht, dat de hedrijfskas leeg is en er geen geld meer zal zijn voor de uitbetaling van sala rissen, tenzij er op zeer korte termijn een definitieve oplossing gevonden wordt voor de problemen. Het personeel is ondanks de wat sombere uitzichten nog steeds vol goede moed. Personeelschef Ivens gister middag: „Vandaag is de span ning eigenlijk pas voor het eerst goed voelbaar. Die onze kerheid is verschrikkelijk, maar we hebben- -allemaal ge weldig veel vertrouwen in de heer Monheim. Zoals hij die zaken aanpakt is geweldig" Het personeel wordt van dag tot dag op de hoogte gehouden van de nieuwe ontwikkelin gen. Op een mededelingenbord midden in de fabriekshal han gen wat onduidelijke krabbels ondertekend door drs. Mon heim. De inhoud ea-van geeft een inzicht in de wijze, waar op de onderhandelingen verlo pen. „De kansen- zijn ver hoogd, hoewel overname nog niet zeker is", staat er in tele gramstijl te lezen op een ha gelwit vel papier. Links en rechts hangen kranteknipsels. Boven één -ervan staat in vette letters: „Personeel Marckx vol goede moed". Onder „moed" heeft iemand met een viltstift een dikke, maar vooral ook overtuigende, streep gezet „De heer M-onheim wordt door het voltallige personeel in alle opzichten gesteund. Maar dat vertrouwen moet ook voor hem toch een hele steun zijn", vertelt die heer Ivens. Als de Stern-fotograaf in de fabrieks hal een paar foto's wil nemen, maakt drs. Monheim zich vrij uit een belangrijke bespre king. Met zijn vuisten maakt hij bo-ks-beweginigen. „We zijn", vertelt hij met een glimlach, „aan het knokken voor het bedrijf. Ik heb helaas weinig tijd voo-r u. Ik kan ook niets ze-ggien". Hij neemt de moeite om die personeelschef even te informeren over de bedoeling van het „journalis tiek" bezoek. Hij wisselt en kele woorden met de heer Ivens, geeft hem een schou derklop en verdwijnt in zijn overhemd op een drafje terug naar het kantoor, w-aar de on derhandelingspartners weer op hem zitten te wachten. Een Rolls-Royce (gesch-atte waarcle 140.000 gulden) op het par keerterrein voor d-e fabriek is er een stilzwijgend teken van, dat er op „hoog niveau" wordt gesproken. Het nieuws is als een lopend vuurtje door de fabriek gegaan, waar overi gens harder wordt gewerkt dan ooit. Iedereen is diruk be zig. Maar ook iedereen houdt „onopvallend" de deur naar het kantoor goed in de gaten want uit die richting kan elk moment het verlossende woord vallen. „Er moet nu snel uit sluitsel komen", vertelt de heer Ivens. „Of dat nu goed of slecht nieuws is, maar die spanning kun je natuurlijk niet lang dragen". En tot Slot: „Met het geld van die Rolls- Royce zouden we al een heel eind uit de brand zijn". Er kan gelukkig nog gelachen worden bij Marckx. Sehietingen Bij gelegen heid van Hulster kermis wer den in Hulst verschillende ker- misschietingen georganiseerd pp de liggende wip. Naast schutters uit Hulst en omstre ken namen ook Belgische schutters deel. Aan de schieting bij café Se raph. Blomm-aert namen 32 schutters deel. Er werd gescho ten op een wip. De uitstag luidt als volgt: de hoogvogel werd geschoten door A. v. d. Bran den, de eerste zij vogel was voor J. de Vetter, de tweede zijvo gel ging naar Alph. de Kint, alle drié de schutters komen van Kapellebrug. De meeste kleine vogels, vier stuks, wer den geschoten door G. van de Walle uit Hulst en P. de Kos ter uit St.-Janstéen. 70 schutters namen deel aan de schieting in café W. Blom- maert. Hier werd op twee wip pen geschoten. De uitslag luid de: Wip 1: de hoogvogel was voor V. de Vos te Hulst, de eerste zijvogel voor R. David uit Zuiddorpe, de tweede zijvo gel was voor P. Oosting te Axel, Het hoogste aantal kleine vogels was voor L. Cammaert uit Kapellebrug met vijf stuks. Wip 2: de hoogvogel werd ge schoten door R. van Steenber gen te De Kllnge (België), de eerste zijvógel door J. Verhoe ven te Kloosterzande, de twee de zij vogel ging naar V. de Vos te Hulst. De meeste kleine vo gels, 4 stuks, werden geschoten door A. Matthijssen te Hulst. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de Ka mer van Koophandel en- Fa brieken, te Te-meiuzeo wenden de volgende bedrijven inge schreven: Landlbouiwmechani. sa-tie-bedinijf De Nieuwstad, Dorpsstr. 7 te Nieuwvliet, IS- filiia-al, afdeding van Brink- m-ann en Niemeyer N.V, te Zutphen, eigenaars: M. van den Dool, Oude Polderstraat 7, Hulst (Installeren en repare ren van antenne-installaties). Cleaning Centrum. Prins Mau- ritsstpaat 8, te Ocwtburg (Gla zenwassers- en schoonmaakbe drijf), „Tomerutó", Nijver heidsstraat te Terneuzen (au tosloperij), Thijs en Zoon, Zandstraat 7 te Koewacht (Transportbedrijf), Kari-bar, Dorpsstraat 8 te Sohoondijfce (Café en cafetaria) Ramayana, Rapenburg 9 te Sas van, Gent (Import en export van, oester- se kunst en siervoorwerpen), fa. Weyka te Axel, Noordpol derstraat 1 (Groothandel in diepvries- en horecaprod.uk- tara), C.P. de Koster, Juliana van Stolbergö'traat 7 te Ter neuzen (schippersbedrijf met het m.s. Janny), Amerplastics Europa B.V. .in., Mr. F.J. Haarmamiweg 9 te Terneuzen (Groothandel in materialen vervaardigd van kunststof en aanverwante artikelen). (Van onze correspondent) HULST In de eerste klasse van het heren bedrijfsvolleyhal afdeling Hulst bleven de favoriete alle aan de winnende hand. Vooral de huidige kampioen Luktor Banden 1 startte de nieuw» competitie met zeer veel overtuiging en wordt ongetwijfeld weer een geducht tegenstander. CVC 1 dat vroeger Luktor Banden 1 nog wel eens be nauwde momenten bezorgde, was nu in het geheel niet opgewassen tegen het sterk spelende Hulster team dat ui terst gemakkelijk met 04 won. Ook de 40 zege van Clitex Sport 1 tegen Reimortel Sport laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Bolsport dat de competitie slechtinzette, had nu weinig moeite, met. een zwak Ambulo dat kansloos met 04 verloof. Zoals verwacht bleek KPJ 1 de sterkste in het duel met KPJ 2. Het eerste team van de plattelandsjongeren won met 30. In de tweede klasse werd het tussen GVC en Hako DAF een gelijkopgaande strijd met wisselende kansen. Na twee sets was de stand 1—1 via 157 en 13—15, via een nieu- (Van een onzer verslaggevers) GOES Aanstaande maan dag zullen de meeste geweste lijke landbouworganisaties bij eenkomsten houden om te pro testeren tegen de naar haar mening te geringe compensa tie, die de regering aan de boeren wil geven vo»* hun revaluatie-aandeel. Voor Zeeland en West-Bra bant is er alleen een samen komst van hoofdbestuursleden van de gewestelijke organisa ties en voorzitters van de plaatselijke afdelingen on geveer hondérdvijftig man in de „Prins van Oranje" te Goes. In Gelderland en de bei de Hollanden is er helemaal geen bijeenkomst. Uit een vandaag vrijgegeven publikatie blijkt dat het hoofdbestuur van de ZLM, bij monde van voorzitter J. B. Becu. hetzelfde standpunt over de revaluatie-compensatie in neemt als reeds eerder door net Landbouwschap en de NCB is bekendgemaakt. we 15—7 setzege wist GVC deze wedstrijd met 2—1 in zijn voordeel te beslechten. Clitex Sport 2 verdedigde zich kranig tegen een sterker WC dat met 04 zegevierde. Veel spanning was er ook bij de ontmoeting CVC 2 tegen Lybeert-Verstraeten 2 getuige de setstanden 15—10, 16—14 en 12—15. Al met al een ver diende 21 zege voor het Clingese team. Een opnieuw teleurstellende Luktor Banden 2 kon het weer niet bolwerken, ditmaal was het S.C. Morres dat zonder moeite met 30 aan de win nende hand bleef. EIV is de nieuwe competitie in de dames eerste klasse met twee opeenvolgende nederla gen wel bijzonder slecht ge start. Ditmaal moest het zijn meerdere erkennen in het wel iswaar sterke MAVO 1, dat na een spannende strijd met 21 de volle buit binnenhaal de, GVC maakte een geslaagd debuut, het won nipt maar verdiend met 1—2 van het lang niet slecht spelend Ly- beert-V erstraeten. Clitex Sport liet er tegen Watneys 1 niet de minste twijfel over bestaan wie de beste was. Het Clingese team won royaal met 13. Na met een nederlaag te zijn gestart haalde Oimulo de eerste winstpunten binnen via een ruime 04 zege op Hako DAF. SC Morres had weinig moeite om Lybeert-Verstrae ten een kansloze 4—0 neder laag te bezorgen. In de dames tweede klasse behaalde Remorte] Sport een ruim verdiende 31 overwin ning op Watneys 2. Voor waarts 1 en Voorwaarts 2 deelden na een gelijk opgaan de wedstrijd met 22 zuster lijk de punten. De setstanden 17—15 15—7 en 17—19 tonen duidelijk aan hoe spannend het er aan toeging bij de ont moeting Mavo 2 tegen KPJ 2. Eerstgenoemd team wag ten slotte de gelukkigste wat een nipte maar verdiende 21 ze ge betekende. SC Morres bleef MAVO 3 makkelijk met 31 de baas. VB Edah verdedigde zich wel moedig maar was toeh niet opgewassen tegen CVC dat een uiterst gemakkelijke 0—4 overwinning behaalde. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens de geleidebrlef bij de provin ciale begroting voor 1973 ver wachten GS van Zeeland bin nen afzienbare tijd het eind rapport te ontvangen over de reorganisatie van het water- schapbestel in de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Een studiecommissie is met dit probleem bezig. Doel van de studie is de mogelijkheid van de oprichting van een wa terschap te onderzoeken, dat het beheersgebied van het wa- terschap Axeler Ambacht en dat van .,De Verenigde Braak manpolders" zal omvatten. In het hoofdstuk „Water staat" van de geleidebrief ko men GS van Zeeland met een reeks belangwekkende mede delingen. Zo wordt gemeld dat medio 1974 één rijbaan van het wegvak Rilland-Bath - Korteven in rijksweg 58, voor het verkeer zal worden open gesteld. Het is de bedoeling dat vóór de zomer van 1975 het gehele op Zuid-Beveland gelegen gedeelte van rijksweg 58 in gebruik kan worden ge nomen. In de loop van 1974 zullen, on het gebied van de wegen in Zeeland, onder meer de vol gende projecten tot uitvoering worden gebracht: De rondweg rond 's-Hee- renhoek, 0 de weg Middelburg-Zuid- sloe, 0 de verbetering van de weg IJzendijke-rijksgrens en verbetering van de S-bocht in de weg Potjes-Cadzand. GS delen mee, dat zij nieu we gegevens, die betrekking hebben op de waterkeringen van. de calamiteuze polders in Zeeuwsch-Vlaanderen, aan de minister van Verkeer en Wa terstaat hebben verstrekt. Zij hopen dat het overleg, dat be doeld is om eep wet van 1870 inzake de calamiteuze polders te herzien, nu spoedig zal worden afgerond. In de loop van dit jaar zal de zeedijk van de calamiteuze Willem-Annapolder in uitvoe ring worden genomen en in de loop van 1974 komen de bou levards Evertsen en Bankert te Vlissingen in het kader van het Deltaplan aan de beurt. In verband met onzekerheid over het Baalhoëkkanaal, zullen er aan het dijkvak Baalhoek-Paal enkele voorlopige voorzienin gen worden aangebracht. Dit is nodig in verband toet de veiligheid van het betrokken gebied. De aanpassingswerken eveneens op grond van het Deltaplan aan de havens van Goes en Zlerikzee zullen misschien nog in de loop van 1973 uit de papieren fase ko men. De ruilverkavelingen Noord- Beveland en Koewacht nade ren hun voltooiing, terwijl de werkzaamheden in het noorde lijk deel van de ruilverkave ling Kieldrecht, welke vorig jaar werden opgeschort in ver band met de mogelijke aanleg van het Baalhoekkanaal, zijn hervat, zo melden GS aan Pro vinciale Staten. De Schelde-Rijnverbinding zal, als alles goed gaat. in april 1975 in gebruik worden genomen. Momenteel wordt ten noorden van de Kreekrak- lam een leidingentunnel aan gelegd. ten behoeve van de geprojecteerde leidingstrook. In de loop van 1974 zullen de autobruggen over het nieuwe kanaal in gebruik worden ge nomen. De brug bij Oud-Vos- semeer gaat op 1 november a.s. open voor voetgangers en tweewielers. Op 1 mei 1974 wordt deze brug ook voor au to's opengesteld.

de Stem | 1973 | | pagina 7