Merkxby. Europa gaat ruimtelab bouwen t Spitsbergen was 4000 jaar geleden bewoond BOEMELAAR OF WELDOENER? f Oi JMifiCT UITERST LAGE PIET KLERKX PRIJZEN. 3825.- cEXrEII.ENJLE cHERENMOUE JUFFROUW adverteren adverteren in deze krant WAALWIJK Kostbare ambachtelijke meubelen, puur handwerk, maar Gemeente Terneuzen Garage Kerckhaert B.V. Ook leverbaar is de fijne toilettafel met da handige triptiekspiegel en de romantische "kristallen" lichtstrip boven het bed. Nieuw is ook deze slaapkamer in kleurecht écht blank-eiken. Overduidelijk spreekt uit ieder detail, uit de royale maten, uit de perfekte atwerking de fantastische kwaliteit. Groot (150 x 200 cm) lits-jumeaux of tweepersoonsbed en twee nachtkastjes. De reusachtig ruime vierdeursgarderobekast (195 cm br„ 225 cm hg., 56 cm. dp.): Piet Klerkx-meevaller: Spreiding betaling mogelijk Franco thuisbezorging Ook op maandag en zaterdag geopend Vrijdag koopavond tot 9 uur nederlands grootste interieurverzorgingscentrum grotestraat 299, tel. 04160-33355 Vestigingen te Amsterdam, Weteringschans 165, tel. 020-246766. Gorinchem, Westwagenstraat 82, tel. 01830-30912. Tilburg, Heuvelstraat 90-92, tel. 013-320630. Maastricht, Sint Jacobstraat 4, tel. 043-10944. WASHINGTON (DPA) De plannen voor deelneming van de belangrijkste Europese in dustrielanden aan het Ameri kaanse project van een „ruimtebus" (space-shuttle) zijn in het Amerikaanse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington door alle deelnemende landen on dertekend. De negen Europe se landen zullen het ruimte laboratorium „Spacelab" bou wen, dat bij het pendelver keer naar de kosmische ruimte de rol van een zelf standig werkend weten schappelijk station zal ver vullen. De plaatsvervangende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kenneth Rush en de Belgische minis ter van wetenschappen, Charles Hanin, die tevens voorzitter is van de Europese ruimtevaartconferentie, on dertekenden een gemeen schappelijk communiqué. Te gelijkertijd ondertekenden de directeur van de NASA. James C. Fletcher, en Alexander Hoeker een me morandum over de verwe zenlijking van dit internatio nale technologische project. Hoeker is algemeen directeur van de ESRO, de Europese organisatie voor ruimte-on derzoek, waarvan de leden de kosten voor het ruimtela boratorium zullen betalen. Die worden op 300 tot 400 miljoen dollar geschat. Het project geeft de Euro peanen toegang tot de be mande ruimtevaart. Het ruimtelaboratorium zal door een space-shuttle in een baan om de aarde worden ge- braoht. De bemanning, van het ruimtelaboratorium wordt door de NASA opge leid. Volgens de overeen komst zal in 1980 de eerste Europese ruimtevaarder rond de aarde draaien. Voor de Europeanen is het nu ook mogelijk aan andere weten schappelijke taken van de space-shuttle deel te nemen. De Amerikanen gaan er van uit dat pas aan het eind van dit decennium de eerste proefvluchten met de ruimte pendel kunnen worden ge maakt. De „Europese bouw steen", het ruimtelaboratori um, moet eind 1978 gereed en afgeleverd zijn omdat het een jaar lang beschikbaar moet zijn voor inpassing in het project. DANKBETUIGING In plaats van kaarten Voor de vele bewijzen van deelneming, ons be toond na het overlijden van onze lieve zuster, schoonzuster en tante MARIA PHELOMINA BLOMMAERT-DE ROOY betuigen wij onze oprechte dank. Breda, oktober 1973. Uit aller naam, M. van Meel-Van Denderen In plaats van kaarten. Heden is plotseling uit onsmidden weggerukt, Heden is plotseling uit ons midden weggerukt, behuwdtante en nicht, mevrouw LOUISA CHRISTINA VERDONCK geboren te Hoofdplaat op 18 april 1893. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overlede ne in uw gebeden aan. De familie Verdonck. Hoofdplaat, 3 oktober 1973 Achterweg 2. De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de ter aardebestelling, zal plaatshebben op zaterdag 6 oktober 1973 om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Eligius te Hoofdplaat. Voor haar zielerust zal hedenavond 5 oktober 1973 om 19.30 uur een H. Mis worden opgedra gen in bovengenoemde kerk. HAMBURG (.DaD) Hoewel Spitsbergen onbewoond was, toen het door de Vikingen en later door de Hollanders weer werd ontdekt, moeten daar m het jongere stenen tijdperk mensen heb ben geleefd. Zo vond onlangs de wetenschapsman Hans-Jurgen Lierl van het Geologisch-Palaeontologisch Instituut van de uni versiteit van Hamburg tijdens een expeditie in het ijsfj orden- gebied van West-Spitsbergen een nederzetting uit het stenen tijdperk Deze bevindt zich aan de zuidoever van de Sassenfjord op halve hoogte van een grote plateauberg, van de 519 meter hoge Botnehaia Hoe de mensen op de 600 kilometer van het vasteland verwijderde eilandengroep terecht zijn gekomen, kan Lierl alleen maar vermoeden. Volgens ontdekkingen van Sovjet- russische geleerden staat echter vast, dat Neandertalers reeds 60.000 jaar geleden de kusten van de noordelijke IJszee hebben bereikt. Dit was gedurende de laatste tussenijstijd. De volgende ijstijd, die ongeveer 10.000 jaar geleden eindigde, dekte Spitsber gen weer met een aaneensluitende ijskap af. Pas in de aanslui tende warme tijd drongen opnieuw mensen, die waarschijnlijk de sporen van rendieren over Nova Zembla en Frans-Jozef-eiland volgden, in dit gebied op. Daarvan getuigen de tot nu toe in totaal tien woonplaatsen uit het jonge stenen tijdperk die door Noorse, Zweedse en Duitse expedities tot nu toe in het gebied van de ijsfjord werden gevonden. De leeftijd ook van de daar ontdekte primitieve werktuigen van vuursteen en leisteen kan tamelijk nauwkeurig aan de hand van het hoogteniveau van de vindplaatsen worden vastgesteld. Zij liggen namelijk op terras- aehtige kustlijnen, die door het stijgen van Spitsbergen bij het afsmelten van de ijskap ontstonden. Hierop afgaande zijn deze woonplaatsen rond 2.500 tot 4.500 jaar oud. Verhelderend konden ook wel eens de rotsschilderingen zijn, die Sovjetonderzoekers op Spitsbergen ontdekt hebben Publikaties van de schilderingen een walvis en een rendier bestaan echter nog niet. 0 GEISLINGEN (DaD). Bedelaar of weldoener? In het geval van deze jongeman lopen de meningen daarover uiteen. Voor de autoriteiten van enige landen is hij een landloper. Voor de tal rijke oude en zieke mensen echter, die hij met zijn vak gelukkig heeft gemaakt, is hij eerder een „geschenk uit de hemel". De 27 jaar oude Gerd Metzele, geboren in de festivalstad Oberam- mergau Bondsrepubliek Duitsland), voelt zich overal op de wereld thuis. Met zijn rijk beschilderde orgeltje trok hij al door de meeste landen van Europa. Hij keerde onlangs uit de VS terug, waar hij in clubs, bejaardentehuizen en ziekenhuizen zeven maanden lang zijn orgel draaide. Met vier walsen van elk acht liedjes „uit oma's grammofoon" was hij aan de reis be gonnen, drie ervan raakte hij kwijt aan souvenirjagers. Na een grote Oost-Aziëreis dit jaar wil de gediplomeerde bakker zich vestigen in Scandinavië. „Tere banden" schijnen hem daar vast te houden. Overgegeven aan Gods Heilige Wil en gesterkt door de Heilige Sacramenten der Zieken is van ons heengegaan onze lieve moeder en groot moeder LOUISA GERARDINA MARIA RUBBENS echtgenote van wijlen Jan Arnold van Lierop geboren te Waalwijk 6 juni 1895. Hulst Elly van Lierop-van Wesemael Bernadette Jan - Arnold Marilou Marie - Christine Robert - Jan Hoeilaart (B.) Adriaan van Lierop Simone van Lierop-Corstiaens Veronique Alain Henri René Hulst, 4 oktober 1973. De plechtige uitvaart zal plaatshebben op zater dag 6 oktober in de Sint Willibrordusbasiliek te Hulst om 14.00 uur, waarna teraardebestelling op het r.-k, kerkhof aldaar. Vrijdag om 19.00 uur zal een eucharistieviering gehouden worden in de kapel van „De Blaauwe Hoeve" te Hulst. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van „De Blaauwe Hoeve". Gelegenheid tot condoleren im Hotel „Internatio nal", Grote Markt 8 te Hulst, na de begrafenis. Heden bereikte ons het bericht dat in Canada is overleden Kolonel Dr. Z. L. M. SZYDLOWSKI erelid van onze vereniging, ereburger van Axel, Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden op de leeftijd van 73 jaar. De begrafenis vindt plaats op 5 oktober in To ronto. Het bestuur van Axel - Polen. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van medeleven en belang stelling ondervonden bij het overlijden en de begrafenis van onze geliefde moeder mevrouw JULMA M. BUIJSSE betuigen wij langs deze weg onze welgemeende dank. Uit aller naam, Fam. Janssens. Koewacht, oktober 1973. TIJDELIJKE VERKEERSMAATREGEL Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter algemene kennis, dat in verband met de uitvoering van rioleringswerkzaamheden het gedeelte van de Guido Gezellestraat tussen de Zuidlandstraat en de Bilderdijkstraat met in gang van 5 oktober a.s. zal worden afgesloten in beide richtingen voor alle verkeer behalve voet gangers. Deze maatregel zal een week van kracht zijn of zoveel korter ais mogelijk of zoveel lan ger als noodzakelijk zal zijn. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. S. Aschoff, burgemeester A. J. van Pagee, secretaris. J ginnekenstraat 147 breda k Wij zoeken op korte termijn een leuke vlotte om onze cliënten aan de benzinepomp snel te bedienen. Aanmelden bij: j r-3 Absdaalseweg 41 HULST tel. 01140 - 3451 een belangrijk onderdeel voor een gezond en modern zakenbeleid een weldoordachte beslissing passend in dit gezonde en moderne zakenbeleid Op zaterdag oktober a.s. hopen onze ouders C. de Witte (de Kuiser) en J. M. de Witte-Rijk hun 25 jarig huwelijksfeest te vieren. Marieke en Freddy Tilly en Jack Gelegenheid tot feliciteren van 17-18.30 uur. in café „De Ster", Overdamstraat 7, Hulst. Hulst, oktober 1973 Keldermansstraat 1. Het lijkt een sprookje. Deze wondermooie eetkamer in uitgesproken stijlvolle vormgeving. De prachtige nissenkast is van edel noten en een juweel van ambachtelijk kunnen. Verfijnde korintische kapitelen sieren de bovenbouw, harmonieuze panelen de onderkast. De nissen zijn bekleed met kostbare damast en met koordtranje afgewerkt. Maten 210 cm breed, 205 cm hoog. Piet Klerkxprijs: Ronde tafel met weelderig gebeeldhouwde kolomvoet (bladmaat 0 120 cm). Een zuivere kopie naar antiek model. Daarbij vier verrukkelijk mooie sloelen, de zittingen met rijk gedessineerde velours bekleed. Het geheel in noten uit voering. 2285" Klassieke elegance in kostelijk mooi "antiek draion", een bezit voor uw leven. Een bijzonder royale driezitsbank. Een al even ruime tweezits, kompleet met een magnifieke fauteuil, het geheel op vakkundige wijze gekapitonneerd. Losse keerbare kussens. Het geheel ia de beste draion super velito bekleding. Driezitsbank en tweezitsbank: faV/Ow» Driezitsbank en twee fauteuils 2725.-

de Stem | 1973 | | pagina 4