2CV Dyane Ami-8 AmL GS DS Hoe Piet Fioole Amerika zag Aixe en dood troef Monster festijn Oordeel Oordeel Nog voor december regeringsstandpunt t.a.v. drugbeleid' Portugese minister spreekt voor halflege VN-zaal NG kunst GLOBES GLOBALE CIJFERS EN DE KONSEKWENTIES ota bene orm n Ir! trnvwig im mnil iirfiii 1-mrml .-«mplticnratory ilt'JiCltuu.' iti ym? S Th bewas) Cl FCfffCOentObvc üt UW LU.!» UUuidi ill your' «m ram uziek oek ijdschrift Zendmast van radiostation omgeslagen Groot aanbod tandartsen na rel rond hulp zwakzinnigen papla uw pan] Ad hoe Zuinig met energie Corruptie bij politie New York Vrijdag 5 oktober 1973 rakken veler- undige raat te ïen op stratief nan of Voorlopig kosteloos. De rechter-commissarii het faillissement van besloten vennootschap reau Bouwmarketing B gevestigd te Breda aan H. Hoeijmakerstr. 25, toorhoudende te Teta gen aan de Kerkstraat heeft bepaald, dat a. de indiening der ach) vorderingen bij om getekende moet pla hebben uiterlijk 29 vember 1973, b. de verificatievergadei zal worden gehoudei vrijdag, 14 dec. 191 09.30 uur in het rechtsgebouw aan Kloosterlaan no. 41 Breda. De curator Mr P. R. Paalvast Sophiastraat 28, B De bekende zuinigheidskampioen lij uitstek. Vrijheid, blijheid met een open dak. Een dappere.schonere motor van luchtgekoelde eenvoud. Onderhoud bijna overbodig.^ Comfortabel en probleemloos. Eveneens een uitblinker op het N, gebied van zuinigheid. Enthousiast® j motor en uiteraard luchtgekoeld.y Ruim en comfortabel. Gezinswageni zonder opsmuk. Als alle Citroëns I voorwielaandrijving en dus een onver-I beterlijkewegligging. Pittige I luchtgekoelde motor. Altijd goed voorl een top van 123 km/Uy' ■o» De sterke broer. Dezelfde vriendelijke) karaktertrekken als de Ami-8. Maar dan met een grotere 61 pk motor. Met alle konsekwenties voor' een felle acceleratie en een gemakken lijke topsnelheid van 140 km/u./ Comfort en aerodynamiek vonden elkaar op gracieuze wijze. Acceleratie en snelheid kunnen zich comfortabel uitleven dankzij de i perfectie van hydropneumatischet vering. Onder de motorkap een moderne, krachtige, nagenoeg geluid-J loze luchtgekoelde motor. Al 18 jaar z'n tijd ver vooruit. Met een weelderig comfort door z'n hydro- pneumatische vering. Ingebouwde veiligheid die ruimschoots opgewas sen is tegen de hoge topsnelheid. Een auto met een geheel eigen sterke karakteristiek. 15 hel PROLOOG heeft nu Eindho- vënse begeleidingscommissie. Door burgemeester geïnstal leerd. Voorzitter is d-rs. J. Renders, oud-hoofdinspecteur van het lager onderwijs. CIMS de internationale ver eniging voor kerkmuziek, viert van 11 tot 15 oktober haar 10-jarig bestaan in Rome en een concert in de S. Ignacio op 12 oktober. Uit Nederland treedt op de schola cantorum van het Ward-Instituut te Roermond o.l.v. Jos Len- naards. COSA de stichting Centraal Orgaan voor het Scheppend Ambacht bestaat dit jaar 25 jaar. Van 22 okt. tot 17 no vember is er daarom een ten toonstelling met eindexamen werkstukken van acht acade mies, waaronder St.-Joost te Breda. Vrij toegankelijk aan Oude Delft 183b te Delft. Da gelijks van 9-12.30 en van 13.30-17.30 behalve zondags. JAMES Rosenquist, de be kende Amerikaans pop-kun stenaar, laat zijn volledige li thografische werk zien in het Stedelijk Museum te Amster dam, van 6 okt. tot 3 dec. ORIENTERINGSCURSUS voor hen, die van het toneel hun beroep willen maken: 15 lesmiddagen te Eindhoven en Maastricht. Begin: zaterdag 10 november (Inl. tel. 043- 13484). KUNSTENAARS die in 1974 lin aanmerking willen komen Ivoor de aankoop-subsidiëring ■moeten dit voor 16 nov. aan- I vragen (Inl. tel. 070-949233- I toestel 2947). DAG VAN de schoolmuziek lop 22 nov. 's avonds in Am- Isterdams Krasnapolsky. t.g.v. |25-jarig bestaan van de Vere- [niging Leraren Schoolmuziek. «Inleiders Louk Nelissen en Iprof. dr. Egon Kraus: uiter- aard over school en muziek. KLEINKUNST-debat m.m.v. I BRT-producers en een aantal I kleinkunstenaars op zaterdag 6 I oktober 21 uur in theater-café l't Natiepaard, Lange Noordstr. 133 Antwerpen. WERELDFESTTVAL van I Amateurfilmers te Hoei (Big.) |van 9 tot en met 11 okt. SIMON Carmiggelt wordt 7 Jokt. 60 jaar. DE GYSBRECHT van Von- Vdel wordt met kerstmis in de IWesterkerk in Amsterdam op- gevoerd. Een reprise van een [voorstelling aan het begin van tweede wereldoorlog door Leidse en Utrechtse studenten o.l.v. Carel Briels. Bijna alle [„oudjes" doen weer mee. JONGEREN beneden de 21 Ijaar kunnen deelnemen aan de Riteraire prijsvraag van de stichting Literaire Dagen te Eindhoven. Inlichtingen en vedstrijdvoorwaarden ver krijgbaar bij de stichting Lite raire Dagen, postbus 176, Eindhoven. Wat kost het Toneelgezel schap Globe vroeg onlangs een lezer. Geen geheimen. Het Zuidelijk Toneel Globe laat zijn voorlopig goedgekeurde begroting voor het seizoen '73- '74 er als volgt uitzien. Lasten: personeel f 1.514.244; sociale lasten f 378.561; algemene be drijfslasten f 228.000,-, pro- duktiekosten f 487.500,-, dag- kosten f 753.500,-, totaal der lasten f 3.361.805,-. Baten re cettes f 151.500,-, uitkoopsom men - garanties f 775.000,-, onbrengst programma's enz. f 20.000,-, nadelig saldo f 2.415.305,-. De stichting wordt gesubsi dieerd op basis van een ex ploitatietekort van een goed gekeurde begroting. De rijkso verheid neemt 40 procent voor zijn rekening, nadat de zoge naamde NOS-bijdragen voor televisiemedwerking van le den van het gezelschap in mindering is gebracht. De rest (60 procent) wordt gedekt door de z.g. subsidiënten Noord-Brabant, Eindhoven, Tilburg, Den Bosch en Breda en nog een aantal kleinere ge meenten. De NOS-bijdrage voor de komende begroting is f 35.850,-, subsidie van subsi diënten f 1.427.580,-, rijkssub sidie f 951.875,-. Totaal f 2.415.305,-. Bij Globe zijn 57 personen werkzaam. Nu zeg gen deze globale cijfers op zich nog weinig; het gaat er om op welke wijze ze worden besteed. Je kunt b.v. aanmer kingen maken op de overbodi ge en wat naieve uitgave van een mapje prentbriefkaarten in kleur bij de komende to neelstukken. Dat staat echter niet in verhouding tot de an dere uitgaven. Maar is het publiek tevre den met wat Globe laat zien? Globe heeft na afloop van de voorstellingen vorig jaar een enquête gehouden onder dat publiek. En dan blijkt dat ge middeld 76 procent spreekt van een fijne avond, 34 pro cent tevreden is over het stuk met de aanmerking zeer goed (48 pet. goed) en gemiddeld 53 pet. tevreden is over het spel. De laagste score blijkt dus te liggen bij de keuze van het stuk. Op dit punt mag er dan wel even een rood lampje gaan branden bij Globe, dat een bijna identiek programma aanbiedt voor het komende seizoen als vorig jaar het ge val was. De beide eerste pre mières laten weliswaar pogin gen zien om te komen tot een wat frissere aanpak van de regie, maar over de keuze van de stukken is het laatste woord nog niet gezegd. Mis schien is er een enquêtevorm te ontwikkelen, waarmee het publiek zijn stellingname om trent het gekozen stuk nog wat kan verfijnen. Mogelijk is ook binnen het gezelschap meer ruggespraak daaromtrent te realiseren. Het zou te be treuren zijn, wanneer er een tijd zou aanbreken dat er he lemaal niet meer gekozen zou behoeven te worden. Bovenge noemde financiële cijfers mo gen daartoe geen aanleiding zijn (met de verkoop van één voetballer is vaak méér ge moeid dan met een héél to neelgezelschap). Wel zou een wat breder beraad over de wijze waarop de gelden be steed worden niet overbodig zijn. De werkgroep die het to neelbestand in de provincie moet bestuderen, heeft een breed werkterrein. Met span ning wordt uitgezien naar een rapport in december. HE. Je kunt niet zeggen dat je kijk op Ameirika er positiever op wwrdt, wanneer je naair de zeefdrukken van Bredanaar PIET FIOOLE kijkt. Ze plei ten niot voor dit land, maar wel voor het raffinement waarmee Fioole de techniek van fotograferen en zeefdruk ken met elkaar weet te combi neren. Twee jaar geleden maakte hij een serie zeefdruk ken „The beginning of an Era", waarmee hij op een har de, navrante wijze de aan dacht vestigde op Los Alamos, een nieuwe stad in Amerika gesticht als laboratorium voor het vervaardigen van' atoom bommen. Hij kreeg een reis beurs om in dat Amerika, ge durende drie maanden, zijn ervalrün-gen op papier te toet sen aan de werkelijkheid. Zijn nieuwe serie zeefdrukken „A- MERICA THE BEAUTIFUL", is een intrigerend vastgelegde reactie op de „lullige mentali teit" die hij er aantrof. Toegegeven dat het een Eu ropese kijk is op dit wereld deel, dat vroeger als het be loofde land gold. Fioole: „In Los Alamos, waar 25 jaar ge leden de eerste vernietigende atoombom werd vervaardigd, .is men daar nog trots op. Ik heb dear miijm serie over de atombom, vervaardigd uit on der andere het voorpagina nieuws van de plaatselijke krant op 6 augustus 1945 een dog na het gooien van de bom op Hiroshima laten zien. Men zei: bedankt voor het compliment. Zeh hebben eir een plaat voor de kop", aldus Fioole. „Het laboratori um is een soort trots bede vaartsoord gewonden. De hele stad leeft ervan. Zijn. indruk ken daar heeft Fioole fotogra fisch vastgelegd. Zijn andere ervaringen: „De ruimte en het landschap ma ken, een waanzinnige indruk. Verder zijn de tegenstellingen er 2wart-w.it; alles is op pres tatie gericht. De mensen leven langs elkaar hem; in alle gro te steden vind je letterlijk mensen in de goot. Het onder huidse rassenprobleem is er veel fnuikender dan het open lijke. De politie, opgetuigd met allerlei wapens en met de gang van cowboys, roept agressie op". Ook deze en vele andere Indrukken heeft Fioole met zijn camera vastgelegd. Wat doet hij met deze fo to's? Piet Fioole, afkomstig uit Bergen op Zoom. studeerde op de academie St.-Joost. Van huis uit is hij fotograaf. Tij dens zijn studiejaren was voor hem de gebruikswaarde van een foto al een groot pro bleem. „De mensen zijn zé vertrouwd geraakt met foto's, dat ze de mogelijke waande er van niet meer ervaren". Door middel van zeefdrukken., pro beert hij nu met de foto's, als situatieschetsen, te spelen en er een extra dimensie aan te geven. Zeefdruk (silk-screen) is een grafische techniek waarbij via een alp nylon, een tekening (foto) wondt gere produceerd met speciale inkt. Piet Fioole brengt op dieze wijze veranderingen aan in de structuur, het raster, de kleur etc. van zijn foto's. Ze krijgen daardoor een geheel nieuwe zeggingskracht. Dat kun je bijv. sterk bele ven in zijn serie „Mensen", portretten en situaties geno men dn tehuizen voor geestes zieken. Hij experimenteert en zoekt daarbij voortdurend: je merkt dat er een strijd gele verd wordt tussen het pictura le en de eigenwaarde van een fotografische prent. In de serie Amerika komt hij dikwijls tot een sterk evenwicht. - Jhank ifott far your gg ggg ar ttmtr uLiiL A Najiptr «ad Safe Jmtmey te ¥*m. WOULD ÏQU BE INTERESTED: rnopily on li om ymi' 'be «tttrees ol the fetctacii ai tlw Church noanai yuui fcnmi* 0 Piet Fioole Zeefdruk (in kleur) van foto genomen in het Mormoons centrum Salt Lake City; religie en toerisme samen gevat in beeld en woord (een enquête rond het bezoek aan deze stad) Deze serie opent met een Ironische pa-ent, geïnspireerd op het lied „America the beautiful". Verder is bijv. de politieagent een dankbaar on derwerp; de Amerikaanse vlag typen van mensen, hui een, auto's, oude steden, een vergadering van Woman® Lib., negergetto's, toerisme, etc. weerspiegelen niet alleen Piet Fioote's (en onze?) kijk op Amerika, maar vormen ook de ondeuwerpeni van dikwijls fraaie geëngageerde, decoratie- ve-prenten. De prijzen ervan liggen tus sen f 109 en f 2-00. Na de Mangelgang in Gronin gen exposeert nu Galerie De Rietstal in Arnhem zijn werk. Amsterdam en Dordrecht vol gen. „Ik ben er later pas achter gekomen", zegt Piet Fi oole, „dat ik eigenlijk met so ciale problemen bezig ben. Miet mensen in de vernieling'. Het is dus werk dat van bin nenuit ontstaan is, en niet met opgeplakte boodschappen be last is. Daar komt bij dat het technisch en esthetisch goed gedaan is. Redenen voldoende om er kennis van te nemen. H. E. Spel wordt werkelijkheid. Een schijnvertoning wordt een «lugubere moordzaak. Wat was ppel, wat was werkelijkheid? JEen procédé, dat niet nieuw [is. Het werd met de nodige handigheid weer opnieuw ge hanteerd door Sondheim-Per- Itins in oe film „THE LAST OF SHEILA", die binnenkort k zien zal zijn. HERBERT pOSS kon bij de verfilming wan deze thriller beschikken pver niemand minder dan Ri- fchard Mason, Dyan Cannon, James Coburn, Joan Hackett, James Mason, Ian Moshane en Raquel Welch. Aan boord van een snobistisch jacht aan de Franse Rivièra spelen deze pterren hun spelletje geraffi neerd zodat liefhebbers van dit poort films echt aan hun trek pen komen. Het commerciële [tnobisme straalt eraf. Clinton Greene (James Co- o irn) laat op zijn jacht een pantal acteurs en actrices de kaarten schudden voor een van zijn bizarre spelletjes in de meest excentrieke omge vingen. Dit rollenspel ont aardt, in een lugubere grot klooster, tot de ondergang van Clinton in, een biechtstoel! De rest van de film wordt dan uiteraard met vaak ellen lange dialogen besteed aan het opsporen van de moorde naar. Dat daarbij nog meer slachtoffers vallen is niet zo verwonderlijk in dit soort films. Het verhaal zit geheid In elkaar en levert dan ook mo menten op die de toeschou wers in spanning zullen hou den. De hele sfeer wordt be paald door een aantal typen die inspelen op de frustratie, dat het rijke leventje van „dit soort mensen" nu ook niet al les is. In dit beeld past ook de cast, die Ros samenstelde; een betere zaak waardig. Raquel Welch, de ster waar van gezegd wordt, dat zij in Hollywood het meest verukke- lijke lijf heeft, haaste zich bij de opnamen te zeggen, dat de ze film gelukkig haar eigen leven niet weerspiegelt. Toch kan zij in dit verhaal het meest zichzelf zijn, want ze 0 Srelte Dyan Canon, lekker makend snobisme speelt een actrice. Dyan Canon kan daarbij tegen haar op in alle opzichten. Tijdens de vervelende momenten in de film, kun je dan nog altijd naar mooie plaatjes kijken. Maar er zit wel bloed aan. H.E. Het gnot-e zangfeest Nekka, dat vorig jaair 15.000 bezoekers telde, zal diit jaar gehouden wiordien op zondag 7 oktober om 15 uur in het Sportpaleis te Antwerpen. Dit van oor sprong Vlaamse kleinkunst- programma-, dat steedis grotere belangstelling trekt. tracht zijn vleugels ook over de grens heen te slaan. Nekka- Eimdboven 1500 bezoekers, en Nekka-Rotterdam in een uit verkochte zaal van het theater D;e Lantaren, waren, onlangs voorlopers van. dit Nekka-Ant werpen. Voor het eerst wordt een thema (het oirous) meege geven aan het programma, wat waarschijnlijk ten goede zal komen aan het oeverloze zang- festijm, van de voorgaande ja ren. Echte circusartiesten zul len de verbindingslijn leggen tussen, de talrijke liedjes van Cornells Vreeswijk, Willem Vermanderen, Zj-ef Van-uytse-1, Wannes van de Velde, Dimitri van Toren, Theater Mime Fre- deri-k, Rum, 't Kliekske, Will Ferdi, Jan de Wilde, de Ka- dud'len, Ivan Heylien, de Ele- gasten, W-im de Craene en Brussel, Kris de Bruyne- groep. Peter Blanker Konsoct, en Armand. H.E De literatuurtheorie -kritiek de laatste jaren nogal in piscussie. In de meeste dagbla- t.;,?- 18 ^e.echte liiteratuurkri- Ipraktisch vendtwerne-n. Het s e,en apart verhaal die oorza- Ki!i«, ?aaï'van aa® te geven. JteJ&ahinften en boeken zijn P dit moment de voornaamste F, ,mien' 0511 de literatuurkri- Cnr,-?1 .^strikte zin van het K te, kijven volgen. Een E» ™.»p„dlt terrein is dat hi-'t Ary McCarthy: $A\n" T,EI*EN AAN DE I7f0) Meu'tenhoff. f °ver hetgeen Keft iteradre wereld leeft, fc riL '"ternationaal gezag een 1 .v.erta.alde bundel zijn èavs i3"aL ua teen! op en de es-. Erachter r hand bijeenge- i„Ht>ewa de mhoud er- specifiek literaire In- KXWa/gt en kwitiek op I r benaderingswijze moge-' lijk is, is de inhoud ervan doorgaans interessant genoeg voor ieder die de internationa le literaire ontwikkelingen graag wil volgen. De essays omvatten een tijdsbestek van tien jaar. Het titelverhaal over de „izegrim" George Orwell, liegt er bijv. niet om. McCarthy neemt niet gauw een blad voor de mond. Zij is, wat men dan noemt, een geëngageerd schrijfster Tijdens de Boekenweek 1970 was zij in ons land voor het forum over literatuur en poli tiek. In „Een vlinder dood slaan", een verslag van een studenten-bijeenkomst van jon ge communisten in Parijs vraagt zij zich af, wat eigen lijk engagement is. Zij zegt o.a.: „In feite is het begr.ip geëngageerde literatuur an tiek, daterend uit de naoorlog se periode waarmee een band van bepaalde schrijvers met de toen-Stalimistd,sohe partij werd aangegeven". In „Een laaiende controverse" neemt zij het op een subtiele manier op voor Arendt: „Eichmann in Jeruzalem", als verweer tegen een veel te botte kritiek van anderen. Om echter de analyse van Macbeth en Lady Mach- beth te ervaren als een kritiek op een generaal bij het Penta gon en zijn vrouw, moet men goed georiënteerd zijn in de Amerikaanse politiek; litera tuur voor,een incrowd. Verder komen in deze bun del onder andere aan de orde: de auteurs Nabokov (Pale Fi re), Burroughs (Naked Lunch), Flaubert (Madame Bovary), Nathalie Sar-raute (Nouveau Roman), en in twee erg goede beschouwingen Ivi Compton- Burnett. „Op haar eigen excentrieke manier is Compton Burnet een radicaal denker, een van de weinige moderne ketters. Daarom hebben haar boeken, ondianiks de zwermen bedien den die er in voorkomen, geen groter pubidek getrokken. Ze HOLLANDS MAANDBLAD 310: „Het is typerend dat die masoulinistische politieke stel sel®, of d'ie nu kapitalisme he ten of Marxisme, uiteinde!jk toch altijd tot terreur leidien.". Aldus Andreas Bum-ier in „Meisjes doen- dat n.iet".,n dit nummer een discussie over de vrouwenemancipatie. Ondier ti tels als „Wetenschappelijk Fe minisme en Vrouwentaal", „Meisjes doen dat niet". In dit „Hooggeleerde vróuwien en- stomme trutten", „Oom Jan leert de meisjes lezen". „Moe- diers aan de macht". Daaraan nemen deel Hanneke van Buuren, Andreas Burnier, Jan van Dijk, Stephanie de Voogd. A. W. Sieeswijk schrijft oveT „Studie als arbeid", en vraagt zich diaarbij o.m. af waarvan- de omslag -in die publieke opi nie omtrent universitair on derwijs de oorzaak is, en waarom de henvorming ervan ook een politiek interessante zaak blijkt te zijn. Van Paul van 't Veer een- beschouwing over Strawinsiky en het ex pressionisme. (H. M. Nobel- straat 27, Den Haag). KULTUURLEVEN-7: „Een uitdrukkelijke beoordeling in gutnstiigie of ongunstige zin, van- Istraël wordt dikwijls ge kleurd of zelfs helemaal be paald door religieuze, pseudo- religieuze en ideologische mo tieven". Aldus de redactie die tor gelegenheid van 25 jaar Israël in Palestina een drietal bijdragen levert over deze staat. Daaraan wordt vastge knoopt een artikel: „Poëzie zonder grenzen", waarin- een overzicht wordt gegeven van de Palestijnse verzetspoëzie. I-n „De filosofische erfenis van J. Maritain", wijst J. Walgrave op die filosofische originaliteit van deze onlangs overleden denken; „Hij is wel degelijk meer geweest d'an een com mientator van St.-Thomas". Een anoniem gehouden be- sturslid van Amnesty Interna tional België schreef een arti kel over de politieke ge vangenen; terwijl e-r verder o.a. nog bijdragen in te v-in-den zijn over de evolutie i-n de katholieke kerk sindls 20 jaar, em de steun- aan literaire vere nigingen en tijdschriften dioo-r de overheid. (K.L. Ravenstraat 112, Leuven). FOTO-IO: Een aantal on- m-eniselijk-e-m-ens-el-ijk-e foto's illustreren bet we-rk van Peter Mar-tens, die zegt uit soci-ale bewogenheid te fotograferen. Claude Vanh-eye, een Amster damse vakfotograaf, laat in kleur zien hoe hij van pop- fotografie zijn interesse lang zamerhand ver-legt naar de modefkjtografie. Ve-rder aan dacht voor de Amerikaanse fo tograaf Henry Gutwirth, die aan de oevers van de Ganges de betere reisfotografie de monstreert; Paul Schoen die zijn eigen kijk heeft op de functie van een portret; en het debuut van Petra en Jean Phi- lipse. Getest werden drie au- tomatisohe KV-v-ergroters en H. -en W. Controle films- en ontwikkelaars. (Poto: Postbus 4, Dioetinchem). Het aantal plaatsen is met 5000 uitgebreid, zodat de aan wezigheid van 20.000 mensen mogelijk zal zijn. Deze wor den ook verwacht, want de kaartverkoop loopt erg goed Het Algemeen Nederlands Zangverbond, dat de-ze mani festatie organiseert, pro-beert langzamerhand af te komen van de image d'ie grote zang- festijnen in Vlaanderen door gaans hebben. De Vlaamse Leeuw brult er niet m-e-er, ten zij i-n kritische liedjes. De vraag is echter of een klein- kunstpmogiramma past in een moneteonuimte als het Sport paleis. Dat is ook een van de redenen wa-a-rom b.v. Liesbeth List, het dit jaar af laat we ten, terwijl ook Miel Cools en Jules d-e Cor-te niet meer van de partij zullen zijn. roepen genadeloos een „ver dwenen werel'd" van bevoor rechting op". McCarthy verpakt haar be schouwingen in een mengsel v-an interpretatie, moralisme en engagement. Zij is ne-pre- sentan-te van een typisch Wes- ters-Amerikaans denkpa troon. Daarbij verstaat zij evenwel de kunst om haar overwegin gen met betrekking tot de in houd te laten overvloeien in analyses met betrekking tot de vorm. Het zijn uiterst intelli gente beschouwingen-, die de aangesneden thema's dikwijls vanuit vele gezichtshoeken be naderen. Een teken aan de wand in het huis van de lite ratuurkritiek met de eindeloze rijen boeken, die een- rustige bezinning op hetgeen er ge schreven wordt praktisch niet meer mogelijk maken. h. e. HET ROTTERDAMS Phil- harmoniseh Orkest heeft de neerste plaat die het orkest met dirigent Edo de Waart maakte, overhandigd aan bur gemeester Thomassen van Rotterdam. De plaats is nu officieel uitgebracht en bevat twee Suiten uit de balletmu ziek Romeo en Julia van Ser ge Prokofjew. (Philips 6500- 640 f24,90). Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest is nu, naast het Concertgebouw orkest, het tweede grote Nederlandse or kest waarmee door Phonogram International opnamen worden gemaakt. Overigens verklaar de dirigent De Waart destijds bij de beëindiging van de op namesessies voor deze plaat: „Het maken van opnamen zal geen stempel drukken op onze programma's. We gaan niet op de concerten spelen wat we opnamen. Integendeel, we gaan opnemen wat in ons pro gramma past. Daarvoor ligt ook bij Haydn en Beethoven, maar vooral bij Rachmaninow, Prokofjew en anderen een breed terrein open". Tot die anderen behoort stellig ook Moessorgsky. voor wiens be kende schilderijententoonstel ling de opnamesessies met de Rotterdammers zijn begon nen. HERMAN KREBBERS viert zijn veertig-jarig jubileum op vijftig-jarige leeftijd (hij werd op 18 juni 1923 in Hen gelo geboren), wat inhoudt dat hij zijn carrière als „wonder kind" begon. H-et wonderkind schap wordt in ons land veelal als een griezelig verschijnsel beschouwd, maar er was één vioolpedagoog, die volledig be grip had voor dit fenomeen. Dit was Oscar Back. Aldus Wouter Paap in een beschou wing over jubilaris Herman Krebbers, welk essay men vindt op de hoes van de speci ale jubileum-uitgave: een op name van het Vioolconcert van Brahms, met Herman Kreb bers (uiteraard) als solist en „zijn" concertgebouworkest onder directie van Bernard Haintlnk (Philips 6599 435, f 15.) eindredactie henk egbers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering zal voor of op 1 december as. haar standpunt bekend maken ten aanzien van het te voeren drugbeleid. Dit hebben de mi nisters Vorrink van Volksge zondheid en Van Agt van Jus titie en staatssecretaris Meijer van CRM meegedeeld aan het Tweede-Kamerlid mevrouw Vedersmit (VVD), in haar kwaliteit van voorzitster van de Kamercommissie die een Kamerdebat over het drugbe leid voorbereidt. Het standpunt dat de rege ring gaat innemen zal als basis hebben hetgeen ook ten tijde van het kabinet-Biesheuvel, in juni vorig jaar, als regerings voornemen ten aanzien van het drugbeleid aan de Kamer werd meegedeeld. In maart 1972 bracht de commissie-Baan een rapport uit over de achtergronden en de risico's van het drugbeleid. Op 4 juli 1972 maakte de toenmalige minister Stuyt van Volksgezondheid de Kamer deelgenoot van de inzichten van de regering, die gebaseerd waren op het rapport-Baan. „De regering", aldus die no ta, „is van mening dat de hui dige wettelijke regeling ten aanzien van de handel in en de fabricage van henneppro- dukten moet worden gehand haafd. De regering is evenwel voornemens een wetswijziging voor te bereiden, die gebruik en bezit uitsluitend voor eigen gebruik van hennepprodukten in beginsel uit de sfeer van misdrijf haalt en tot overre ding maakt", aldus de nota- Stuyt. NEW YORK (RTR) De Portugese minister van buiten landse zaken Rui Patricio heeft zijn rede tot de algeme ne vergadering van de Vere nigde Naties voor een halflege zaal moeten houden. Toen hij het woord nam, verlieten de vertegenwoordigers van meer dan 70 landen de zaal. Dat waren alle Afrikaanse staten met uitzondering van Malawi en Zwaziland, de Scandina visch landen, de communisti sche landen en een deel van de niet-gebonden landen. Tot de achtergebleven dele gaties zei Patricio dat het gro te aantal Afrikaanse stemmen in de V.N. deze landen en hun bondgenoten een overheersen de positie gaf bij het aanne men van resoluties. Hij ver weet de organisatie van Afri kaanse eenheid een „racisti schë koers". Als Portugal zijn „bescher mende troepen" uit de Afri kaanse gebieden zou terug trekken, zouden deze gebieden het slagveld kunnen worden waarop de buurlanden hun ambities uitvechten, zo zei hij. ROWLEY (RTR) Vijf mensen zij,n om het leven ge komen en verscheidene ge wond geraakt, toen een 610 meter hoge zendmast van een radiostation te Rowley in de Amerikaanse staat Iowa om viel en in stu-k-ken bra-k. Zeker vier van de vijf man nen die de dood vonden, wa ren volgens ooggetuigen aan het werk in de mast op een hoogte van rui-m 550 meter. Een paar van hen die boven bezig waren met het aanbren gen van nieuw materiaal, hiel den zich aan de mast vast toen deze omsloeg. Waarom de mast het begaf, is nog niet bekend. UTRECHT (ANP) De publiciteit rond de problemen van de stichting Gemiva bij het aantrekken van tandartsen voor haar institute in Leiden en Gouda heeft tot gevolg ge had, dat meer dan vijftien tandartsen de stichting hun diensten hebben aangeboden. Een van hen wilde zelfs gratis komen werken. Dit meld-t Klik, het blad van het nationaal orgaan zwakzin nigenzorg, drat in augustus een interview met de directeur- psycholoog van Gemiva, dirs. G.P.J. Arts, publiceerde, dat veel stof deed opwaaien. De heer Arts vertelde daarin on der meer, dat hij bij zijn po gingen om te voorzien in dp behoefte aan tandheelkundige verzorging van zijn pupillen, contact had gehad met een tandarts die een honorarium vian f 400 per uur vroeg. Brieven voor deze rubriek met volledige naam en edrea worde» ondertekend. Bij publikatte zullen dexm vermeld worden, Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatle van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redact'rt» het Vn alle gevalle» eens "is met inhoudf c.q. strekking. Geregeld lees ik in de krant over de commissie ad hoe Bors- sele. Meermalen heb ik me af gevraagd wat. is dit voor een commissie Het woordenboek opslaande lees ik dat een com missie ad hoe een commissie is, die met een bepaald onder zoek is belast. Toen ik dit las kwamen bij mij meer vrager, op. Door wie is deze commissie ingesteld en uit wie bestaat deze Met welk bepaald on derzoek is die commissie belast en blijft deze commissie, gelet op haar regelmatig optreden, aan het onderozeken Ik had dé indruk dat mensen uit het dorp Borssele de com missie zouden bemannen. B'j mijn nader onderzoek ad hoe blijkt, dat men in dat dorp vreemd aan deze commissie is. Wel is er een zekere heer Hof man uit Vrouwenpolder (moge lijk niet eens een Zeeuw) die als vertegenwoordiger optreedt, doch wie daar verder nog ach ter staat en volgens welke de mocratische beginselen deze commissie is opgericht en be staat is nog nooit in de krar.t te lezen geweest, voor zover ik weet. Maar ik neem aan, dat dit alles nog wel eens in alle eer lijkheid en openheid wordt be kend gemaakt. Van een commis- sei met een dergelijke gewich tige naam mag toch niet ver wacht worden, dat het alleen maar enkele mensen zijn, die op kosten van de belastingbetaler niets anders doen dan wat agi tatie bedrijven. Maar daar we ten misschien anderen mear over te vertellen. P. J. M. DE KOSTER MIDDELBURG (De commissie ad hoc is geen rechtspersoon in de zin van de wet, doch bestaat uit een kleine groep verontruste burgers (met als woordvoerder de heer Hof man), die zich „ad hoe" bezig houdt met dc kemcentraleplan- nen in Zeeland, vooral door het vergaren en verschaffen van informatie, het indienen van bezwaren langs de legale weg en het bewerken van de publieke opinie door middel van ingezonden stukken, circu laires e.d. Men behoefd geen Zeeuw te zijn om het recht te hebben, verontrust te zijn over de ontwikkeling van het ener giebeleid in ons land, met na me „ad hoc" in Borssele. Er bestaan thans meer van zulke groepen, waaronder het „mora torium-komitee", dat evenmin een rechtspersoon is, hetgeen niet wil zeggen dat het geen recht van spreken zou hebben. Red.) Mijns inziens heeft ir. Sikkes gelijk met zijn steen, en mogen we zijn idee niet belachelijk maken. Als het gaat om een juist gebruik van allerlei energie bronnen zijn er vast nog meer mogelijkheden. In de sport bijvoorbeeld gaat allerlei energie verloren, maar er zijn vast wel mogelijkheden om de enorme ontladingen van energie nuttig aan te wenden. Op menige zolder zit men zich op een home-trainer of zo in 't zweet te jakkeren, 't lijkt me simpel om (als in de oorlog) daar een accu op aan te sluiten, om zodoende je eigen energie rekening omlaag te trappen. Als de hele familie i-n wedstrijd- vorm meedoet, zie ik er van komen dat de meters óók de aan de gemeente geleverde energie moeten gaan meten in plaats van alleen de verbruik te. Het spel zonder grenzen biedt ook veel mogelijkheden, ik zie het al„De ploeg van Rottum- merplaat draaide samen de grootste hoeveelheid consump- tiegas op de latrineur. De spel- Ieiding loopt met plannen, om volgend jaar alle bezoekers van het stadion te betrekken in deze voor de nationale energiewin ning zo nuttige sport, maar nog maar een methode om stankoverlast te voorkomen. Ja lacht u maar, maar 't mot er van kommen W. SLOENDREGT BREDA NEW YORK (RTR) Zes tien New Yorkse politieagen ten zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen van een tot drie jaar wegens het aannemen van steekpenningen van in totaal 250.000 dollar. Zij hadden dit geld gekregen om gokkers te beschermen. Eugen Gold, offi cier van justitie in Brooklyn, «ei dat het proces tegen de agenten gezien moet worden als een onderdeel van de po ging ec -'«d f" maken aan de corruptie van de politie in New York

de Stem | 1973 | | pagina 15