aart ZWAAR GIFTIG DUITS AFVAL VIA RIJN NAAR NOORDZEE ya ederland pleitte in Middelburg [voor actief monumen ten-be leid Kissinger praat met Israël en Arabische staten VIER VALSE MUNTERS HOORDEN IN TOTAAL EIS VROEGE WINTER IN DE ZWITSERSE ALPEN WEER GROTE SPANNING IN MIDDEN-OOSTEN ir ¥*ti t jong ministratief dewerker r) 5istent rk- orbereider pmonteurs >raak. ■ni „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met tot giy rente?" Henkes jonge jenever, in de lange koelefles Cox's. Die smaakt. Algemene Bank Nederland m Cox's. Die smaakt. Cox's. Die smaakt. is beslist geen farce, elfs. Niet alleen om de jllektie.Bij A.B.C. hangt er maar eens kijken, ipakken en wegwezen! sport [VOORBEREIDING OP EUROPEES MONUMENTENJAAR 1975 Aanval Israël „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" eindhoven gaat iet minister staten over inigcentruni „Experiment" „Persvrijheid" De politie Vrijdag 5 oktober 1973 bedrijf op het gebied van allaties, dochter van de S.H.V. indiensttreding zoeken wij: 16-18 jaar. leze funktie vragen wij een (Aavo opleiding. 20 jaar. deze funktie vragen wij een af U.T.S. opleiding. telefonisch solliciteren bij de ÏCHNIEK GOES B.V., it 11 Goes 13-4339 elefoon 01100-3434. w omzet lezers helpen u, vaart er in te brengen E im (prijsklasse van f 140.- tot dezelfde prijs f45,- jsklasse van f 70,- tot f 120,-) - of van f 40,- voor ionze gehele kollektie. n grote maten zijn wij grooL ii (Van onze correspondent) BONN Over de Nederland se rivieren zullen vanaf vol gende week 5.000 vaten met zwaar giftig afval, die afkom stig zijn van Duitsland's jong ste gifschandaal, vervoerd worden. Via Rotterdam zullen zij dan op de Noordzee ver brand of in zee geworpen worden. Dit is althans het plan van de minister van binnenlandse za ken van de deelstaat Hessen, Bielefeldt, op wiens territori um de schrikbarende hoeveel heid van 10.000 ton illegaal weggegooid giftig afval ont dekt werd. De vaten zullen vervoerd wor den door een gespecialiseerde firma uit Mannheim, die het vorige jaar ook tijdens het schandaal van de Bochumse gifvijver te hulp geroepen werd. Volgens minister Biele feldt zullen de vaten met gif in Rotterdam op een zoge naamd „vernietigingsschip" overgeladen worden. Over hun verdere lot staat nog niet vast of het gif op open zee verbrand wordt of in de Noordzee geworpen wordt. In elk geval is wel bekend dat de opruimingsactie in de mil joenen zal lopen. Chauffeurs van het Ameri kaanse leger vervoerden in middels reeds 700 vaten naar een verbrandingsinstallatie, maar deze actie werd gestaakt, omdat de opruiming volgens minister Bielefeldt aanzienlijk gevaarlijker, moeilijker en duurder is dan men oorspron kelijk gedacht had. De resterende duizenden vaten worden momenteel door speci alisten van het Westduitse le ger onderzocht, omdat men hun inhoud als te gevaarlijk beschouwt om zonder meer vervoerd te kunnen worden. Enkele van de arbeiders, die de militairen assisteren, zijn bij het werk op de vuilnisbelt onpasselijk geworden. De veroorzaker van Duits land's tot nu toe meest opzien barende gifschandaal is de nog maar 32-jarige ondernemer Siegfried Plaumann, die gedu rende drie jaar anderhalf mil joen mark incasseerde, om het bij de vervaardiging van staal gebruikte gif te vernietigen, maar dit clandestien en met valse papieren op openbare vuilnisbelten liet storten. Het schandaal heeft intussen in Hessen tot felle politieke dis cussies geleid, waarbij de mi nister voor milieubeheer, Wer ner Best, in het middelpunt staat. Van talrijke zijden wordt zijn ontslag geëist, omdat hij weliswaar de verantwoor delijkheid voor het milieube heer op zich nam, maar hierop geen enkel toezicht uitoefende. Zjjn essentiële fout was het, dat hij geen apparaat met ge specialiseerde controleurs en het benodigde instrumentari um opbouwde. Ontmoedigend In de strijd tegen de milieu vervuiling is ook de omstan digheid, dat talrijke overheids instanties sinds het bekend worden van het schandaal de schuld op elkaar afwentelen. Het is een situatie, waarin de overheid niet weet wie er voor het milieubeheer compe tent is, en dan zijn ook de beste wettenwaardeloos, zo luiden teleurgestelde commen taren in Hessen. -J ROOSENDAAL, Oude Markt 48, vrijdag koopavond AMSTERDAM, Gelderlandplein 4, Winkelcentrum Buitenvetdert, donderdag koopavond HAARLEM, groot Winkelcentrum Schalkwijk HILVERSUM, Winkelcentrum Hilvertshof, vrijdag koopavond LEIDEN, Breestraat 122-124, donderdag koopavond ZEIST, Slotlaan 304, vrijdag koopavond DEVENTER, Engestraat 7-9. vrijdag koopavond f Terwijl wij ons hier nog koesteren in een milde herfstzon, heeft Zwitserland al een voorproefje gehad van wat ons straks tweer te wachten staat. In de Zwitserse Alpen begon de winter al heel vroeg: het treinverkeer via het station Samaden in het I Engadine-dal werd gisteren gestremd door hevige sneeuwval. (Van een onzer verslaggever8) MIDDELBURG In de mo numentale burgerzaal van het jMiddelburgse stadhuis is gis- [teren de gehele dag gediscus sieerd over de knelpunten en de mogelijkheden voor *n actief monumentenbe leid. Ongeveer 85 gemeentebe stuurders, stedenbouwkundi gen en anderen die bij de Monumentenzorg en het monu- nentenbeheer betrokken zijn, lOpperden gedachten en menin gen, die zoals de voorzitter van het symposium, burge meester P. A. Wolters, het uit drukte tesamen een soort gppèl hebben opgeleverd; een |*PPèl, dat enerzijds va een 'apport dat een basisdocument al zijn voor het Europese mo- pumentenjaar 1975, de publie ke opinie kan wakkerschud- gen. maar dat anderzijds dui- ■elijk aan de rijksoverheid is gericht. en wel op dit mo pent. Wat dat laatste betreft: hl ge vrije discussie tussen de peskundigen kwamen als me- pingen naar voren, dat er niet fi'een nauwere coördinatie inoet komen tussen de belang rijkste subsidiërende depar- nenten, CRM en Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde- fm®> maar dat het terwille fan het behoud en vooral het freer opnieuw bruikbaar ma- f van monumenten nodig is ,er. me®r geldmiddelen op komen. Het symposium was georganiseerd door de sectie Nederland van de Raad van Europese Gemeenten, ter voorbereiding van het Euro pees Monumentenjaar, dat vergeleken kan worden met het Europese Milieu Jaar, dat in 1970 werd gehouden. Onder leiding van professor dr. J. G. Lambooy, van de Vrije Universiteit te Amster dam, besprak men gisteroch tend de knelpunten, die een modern en sociaal monumen tenbeleid belemmeren. In de middagbijeenkomst ging het om het vinden van beleidsin strumenten voor de overheid om een actief monumentenbe leid te voeren. De nieuwe, door de meeste aanwezigen onderschreven fi losofie is. dat monumentenzorg alléén een tamelijk elitair en steriel gebeuren is, maar dat men moet streven naar een zinvol gebruik (bijvoorbeeld door bewoning) van histori sche gebouwen. In een slotbijeenkomst zette burgemeester Wolters uiteen dat Middelburg, dank zij een aantal gelukkige factoren uit het verleden, een doelgericht monumentenbeleid kan voe ren. De stad mist bijvoorbeeld de knellende ring van verpau perde volksbuurten, die veel oude stadscentra in Nederland letterlijk insnoeren. Professor Lambooy waagde daarna de ondeugehde veronderstelling dat Middelburg rond de eeuw wisseling, toen de industriali satie opkwam, zijn pauper buurten kennelijk in Vlissin- gen heeft weten te lokalise ren. Middelburg is een van de drie Nederlandse gemeenten, die in het monumentenjaar 1975 als speciminia van „Mo numentale Steden" zal funge ren. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/BEIROET/ DAMASCUS Met spoed voert de Amerikaanse minis, ter van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, bespre kingen met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban en met ministers van vier Arabi sche staten om een manier te vinden waarop de impas se in de onderhandelingen over het Midden-oosten kan worden doorbroken. Kissinger heeft de Arabi sche leiders echter wel vast laten weten dat ze niet moe ten verwachten dat de Ver enigde Staten „wonderen kunnen verrichten." Kissinger heeft gistermiddag de eerste besprekingen ge voerd met Abba Eban. Van daag zal hij overleg plegen met enkele ministers van Sa- oedi-Arabië, Libanon, Jordanië en Egypte. In zijn besprekin gen met de minister van Saoe- di-Arabië zal Kissinger onge twijfeld pogingen doen om de olietoevoer uit dit land naar de V.S- veilig te stellen. De Arabische afgevaardig den in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties hebben zich onmiddellijk ne gatief opgesteld tegenover een voorstel van Abba Eban, om het voorbeeld van West-Euro pa te volgen en een Midden- Oosten-gemeenschap te vor men. Eban stelde voor om een „gemeenschap van soevereine staten in net Midden-Oosten in de geest van de EEG" te vormen. De toestand in het Midden- Oosten is weer eens uiterst gespannen. De Syrische staats radio en de dagbladen hebben gisteren gemeld dat Israël een „grote militaire aanval" op Syrië voo "bereidt. In de Arabische pers ver schijnen sinds dinsdag steeds meer berichten over een op handen zijnde Israëlische ver geldingsactie voor de gebeur tenissen in Wenen. Deze be richten vallen samen met een toeneming van Israëlische ver kenningsvluchten boven het zuiden van Libanon. Hierdoor wordt bij de bevolking in de Syrische en Libanese grensge bieden de vrees voor een ko mende aanval uit Israël met de dag groter (ADVERTENTIE) -«mmtumm. De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. I EINDHOVEN (ANP) rm?af a„3- gaat een delegatie L het Eindhovense college n Burgemeester en wethou- VnLmet minister Vorrink K^sgezoudheid en Milieu- Kmuü? Praten over een in |pnir„ n vestigen drug- Èkternynet een regi°naal ka- ssnrnt Zal V00I,al worden de ?ver de financiering 9e opzet ervan. neém.tW' van Eindhoven zijn 6^™? ?,veT het toenemend epn a j I1" Eindhoven. Er ►aanren 'delijke verschuiving fn deTmen de richting tolgen* ^r?.amde han<idrugs. inrtv. sc'lattmgen zijn er in te tot zevenhon- pnderd en 3n™vers er Fjraerd spuiters. LïJ151 Eindhovense drug- fc^'P^taaneen Entrum een opvang- ^hningskÖ 6n 6en °nt" DEN HAAG Sexblaadjes en reclamefolders hadden gedrukt moeten worden maar het wer den dollars. Valse dollars in coupures van 1, 10, 50 en 100 dollar tot een totale waarde van 1 miljoen gulden. Vier verdachten twee hoofd- en twee bijrollen stonden gis teren voor de Haagse recht bank terecht. Het waren de organisator W. B- (42), de vakman-typograaf J. v.d. P. (55). die zich bedienden van de geldschieter M.E. (35) uit Kloosterzande en de Oegst- geester autohandelaar J.S. (36) die een kamer in zijn huis had verhuurd om er de offset-machine en ander mate riaal te installeren. In zijn huis werd op 12 april de fatale inval gedaan. Samen raakten ze aldus betrokken bij wat de justitie noemde de grootste valsemunterij in de Néderiandse geschiedenis. Het ging dan ook om goed vak werk. Deskundigen van de drukkerij Enschedé in Haar lem drukkers van het Neder landse geld, noemden de valse dollars „zeer goed zij het om slachtig nagebootst". Ook de politie had zich overtuigd van de bedriegelijke gelijkheid van de biljetten. Zij had ze pp meerdere punten o.a. bij ban ken uitgegeven en daar nor maal Nederlands geld voor te ruggekregen. Dt organisator W.B- uit Am sterdam was het met die kwa lificatie niet helemaal eens. „Het was een experiment", zo zei hij, „wij vonden die biljet ten zelf nog lang niet goed genoeg en aangezien wij ze niet goed vonden zouden wij ze ook niet hebben uitgegeven en dus was er geen opzet tot valsemunterij zo conclu deerde hij laconiek en welbe spraakt. President G. de Mol van Ot- terloo toonde veel geduld met de verdachten maar een bijna omgekeerd evenredige dosis van ongeloof.,.Ik geef niet om geld", aldus deze verdachte, ,.maar dan had u toch min stens de schijn tegen", repli ceerde de president, en hij wees daarbij op diverse sta tusbewuste uitlatingen van de verdachte die ondermeer had verklaard altijd in de beste hotels ter wereld te wonen, in de maatschappij geen genoe gen te nemen met minder dan een topjob, en zich op korte termijn een mercedes benz had willen aanschaffen. Bleef B. tijdens de zitting a1 volhouden dat zijn drukprak- tij'ken vielen onder „persvrij heid". zijn collega J. v.d. P. kwam er rond voor uit een half miljoen gulden winst op het oog te hebben gehad. Het inwisselen van de biljetten zou volgens hem in communis tische landen hebben moeten plaatsvinden omdat men daar gek was op buitenlandse valu ta zoals hij uit eigen reiserva ringen wist. Hij legde op kal me, haast welwillende toon aan de president uit hoe het technisch procédé van de ver valsing in elkaar zat. J. vjd. P. eerder veroordeeld wegens het vervalsen van postwissels, had echter niet het initiatief geno men tot de valsemunterij, zo zei hij. Hij was nadat hij uit de gevangenis was ontslagen moeilijk aan de slag gekomen en had daarom plannen een eigen drukkerij te beginnen waarbij B- hem behulpzaam zou zijn. „Inderdaad edelacht bare alleen om sexblaadjes of folders te drukken". Pas in januari was hij accoord gegaan met de plannen van B. een man die hij nu als zijn kwade genius beschouwde. Ze kenden elkaar overigens al uit de gevangenis een vriendschap die inmiddels was bekoeld omdat B. zich volgens V.d.P. een flink deel van het voor aanschaf van materiaal be stemde geld had toegeëigend. Bitter liet J. v.d. P. zich ook uit over de politie. .,In hel verbaal heb ik ze onsportief genoemd, maar nu beschuldig ik ze van uitlokking, zo zei hij ter zitting. De politie immers had op 12 april een inval gedaan in Oegstgeest maar was al in ok tober op B. attent gemaakt. Een employee van een papier groothandel had namelijk ge zien hoe B. in zijn auto zojuist aangeschaft papier met dollar biljetten zat te vergelijken. De politie maakte niet onmiddel- ADVERTENTIE) cS lijk van deze tip gebruik maar liet eerst de hele zaak tot bloei komen, zo insinueerde v.d- P.. De president wimpelde dit echter af. Het beleid van de politie stond niet ter dis cussie zo stelde hij. Van de „bijrollen" bekende ai Leen M.E. zijn aandeel. H; had inderdaad 20 mille gegc ven maar had zich verder bu: ten de organisatie moeten hou den", zo vertelde hij. Zij) ,-aadsvrouwe toonde aan dat E een man is die te goed var vertrouwen is, veel leent maar ook veel uitleent en eei obsessie voor geld heeft nadat hij in zijn jongere jaren (hui.' in de slagerij van zijn vadei zonder loon of vakantietijd had moeten v erken. De auto handelaar J.S. echter hield ook ter zitting vol onschuldig te zijn. ,3. had me verteld dat de dollars huis aan huis zou den moeten worden verspreid om reclame te maken voor on ze nieuwe drukkerij zo zei hij. De officier kon hierin wel voor een deal meegaan, maar meende toch dat bij S. na venloop van tijd de ogen geo pend hadden moeten worden. De zitting die een hele dag bijna duurde werd bijna ge heel in beslag genomen door discussies tussen de president en de verdachten. De advoca ten kwamen er bijna niet aan te pas. Pas laat in de middag kwam officier njr. E.M- van der Schrans aan zijn requisi toir toe dat .aij mede baseerde ip „een dossier van 900 ge nummerde bladen". Volgens de officier hielden de verhalen van B. dat het om een reela- medrukkerij zou gaan geen stand. De technische details van het procédé dat werd toe gepast maken duidelijk dat - het van meet af aan gin.g om valsemunterij zo stelde hij. Bovendien waren er „aankoop iota's" van dollars vervalst >m de biljetten een betrouw- 'are indruk te laten maken. Tij wees ook op de strafbla- len van zowel W.B.en J.v.d.P.. ils van de autohandelaar S. lie hij, voorzover hij ontkende oah op grond van de feiten chuldig achtte. /oor dit .,zeer ernstige maar ixceptionele misdrijf eiste hij daarom tegen W.B. drie jaar met vier maanden gevangenis straf met aftrek plus voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering met i een proeftijd van twee jaar, tegen J. v.d. P- eiste hij de zelfde straf maar dan zonder t.b.r.. De bijrollen J.S. en M.E. kwamen er niet makkelijk af bij de officier, die zelf zei: „Harde straffen te eisen". Zo kreeg J.S. een eis van één jaar en zes maanden met aftrek te horen terwijl de slager E.M. twee jaar met aftrek hoorde eisen. De advocaten, het be roepshalve uiteraard oneens met de hoogte der eisen von den een medestander in mr. M. Vos, toegevoegd aan W-B., die stelde dat men in Neder land voor een roofoverval drie jaar kan krijgen, maar dat in een geval als het onderhavige waarbij nog niemand schade was aangericht noch ook ie mand iemand gewond was, de eisen aan de exorbitant hoge kant waren. Uitspraak 18 oktober. (ADVERTENTIE) Volgt u ook de (nog-niet- maar-wat-niet-is-kan-ko- men) opzienbarende prestaties van onze damrakkertjes? Van ons aller Tom SijbrandJ en Andres Andreiko? Nee? Nou, ik ook niet. Maar zo'n psychose als bij het ge vecht tussen Fischer en Spasski moet het ook niet uiorden, anders is het hek van de dam. En nu wel ik u naar waarheid en ongelogen een bericht uit het Limburgse Kerkrade voorschotelen, dat u anno 1973 niet voor mogelijk had gehouden. Leest slechts. Zo meldt onze correspondent uit Kerkrade: Het bestuur van de Jozefparochie aldaar vreest niet minder dan gewe tensconflicten voor zijn gelo vigen en andere katholieken in het land, wanneer zij door de verplaatsing van Allerheili gen van 1 november naar de eerste zondag in november moeten kiezen tussen voetbal en het bezoek aan mis en kerkhof. Zoals misschien nog bekend valt per traditie een bezoek aan het kerkhof op de middag van Allerheiligen, zijnde de vooravond van Al lerzielen). ln een brief, Jawel, aan het secretariaat van de Nederland se kerkprovincie schrijft het kerkbestuur, dat daar nog bij komt dat naar de beschei den mening van het kerkbe stuur in de zuidelijke pro vincies de noodzaak van de verplaatsing van Allerheiligen- Allerzielen naar de zondag niet wordt aangevoeld, terwijl het dilemma „voetbal of kerk hof" wel degelijk overal woldt gevoeld. Voor veel gelovigen van ge noemde Jozef parochie is het dilemma dit jaar tot een nage noeg onoplosbaar probleem ge worden, want op niet minder dan 100 meter van het kerk hof wordt uitgerekend op die Allerheiligenzondag de voet balwedstrijd Roda JCFeyen- oord gespeeld. (En Roda JC is de Kerkraadse club). Begrijpt u? Radeloosheid alom. Om niet te zeggen Kerk radeloosheid. Het kerkbestuur doet de ge zamenlijke bisschoppen wel een oplossing aan de hand. In de brief wordt het episcopaat gevraagd of de bisschoppen contact willen opnemen met de landelijke sportorganisaties, teneinde een regeling te vinden die katholiek Nederland zowel het genot van de sport als het verschuldigde eerbetoon aan hun dierbare overledenen gunt. Daar zit mgr. niet achter, hoor. Gijsen echt Dat is Groetjes. gewoon Limburgs. MER1JN. (ADVERTENTIE) Z

de Stem | 1973 | | pagina 13