Ttl <31 ensfilet 5?8 530" 2?8 „Tweede woningen overwegend positief voor Oostburg" L entoonstelling van jubileum- elfare-produkten in Oostburg Sterrenbeeld van The Stone Stars lijkt veelbelovend Drukte in Antwerpen I bracht iiroop Golden nous (gen ie kaas js. Bij elke inskaartje. y Veel veranderd in zeven jaar rversteviger )mtaart OHR O. NU spruitjes [erfiletrollade aadworst Scriptie Nijmeegse studenten plattelands vrouwen ergaderden ww kocht klok stafaarillon on- ter el I kilo stad streek Bevolking Cijfers Voorzieningen Bodes op stap Contactgroep voor hulp aan bejaarden Aardenburg Eede Middelburg Hansweert Dow-oriëntatierit Stimulans Lachen ft PI '4 i afdeling gebak berstuk kilo (gram anderdag 4 oktober 1973 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De vestiging van tweede w oningen kan voor de gemeente Oostburg, hoe- rel niet onverdeeld gunstig, toch als een o verwegend positief verschijnsel worden be- ihouwd. Tot deze conclusie komt mejuffro uw Wilma Everaard in een scriptie met als onderwerp „De tweede woning in West-Zee uwsch-Vlaanderen". Mejuffrouw Evenaard, komstig uit IJzendijke, maakt deze scripti e in het kader van een doctoraalstudie sociale ografie. (Van een onzer verslaegevers) j OOSTBURG De afdeling j West-Zeeuwsch-Vlaanderen de Nederlandse Bond van lattelaaidsvrOuwem Meld in ^tel Du Commerce een zuiver lishoudelijke vergadering. Voornaamste pumit van be- refcing vormden de door de Jidelijke borud voorgestelde iranderingien iin statuten, parover mein zich in Oost- kritisch heeft gebogen. De vergadering, die boven pwachting druk bezocht is het niet op alle pum- met de voorgestelde ver eens. De uiteirode- bêslissing zal eind dit genomen op een landelij- I vergadering van de bond in [recht. Afdelingspresidente, fvrouw Ooms, wees de aan- Eigen gisteravond voorts op de binnenkort te be nen cursus „Burgerschaps- nde en Politieke Vor- e eerste avond van deze drie bijeenkomsten be- cursus, wordlt op 18 >beir in Axel gehouden. De ide avond is in Oostburg, derde weer in Axel |nsdag 10 oktober.^^ „Alleen de stichting van nog meer complexen tweede wo ningen kan op den duur een afbraak van de landschappelij ke waarde van het gebied be tekenen", zo meent zij. In dit verbamd wordt gewezen op verschillende complexen twee de woningen, die alle zijn ge realiseerd, zonder dat vam aan sluiting bij de bestaande ker nen in Oostburg sprake is. Bo vendien bestaan reeds verge vorderde plannen voor nog een aantal „bungalowpar ken". woning ontstaan, zoals hande laars in tweede woningen (een verschijnsel dat zich in 1968 openbaarde), beheerders van verhuiurbureau's en aannemers die gedurende meerdere jaren de complexen tweede wonin gen bouwen. 'ERNEUZEN Tijdens de Wkgadering van het bestuur van de Stichting Stadscarillon Tjkneuzen, die gisternamiddag >ohet klooster Nazareth aan de bange Kerkstraat werd ge houden, heerste een opgewek- te stemming toen bekend werd gemaakt dat Dow Che mical (Nederland) te Terneu- aen een klok ,ter waarde van 1000,- ten behoeve van het (carillon heeft toegezegd. ..Wij willen niet de duurste en, omdat naar onze me de burgerij dit moet in, was het commentaar van Dow-directie. De voorzitter- Jheer Den Toonder, was van ning dat dit voor andere ustrieën in de kanaalzone (leiding zal zijn om dit goe- voorbeeld te volgen. Tij- is de vergadering werden nnen besproken om de ver- >P te activeren. Men wil 1 graag in de zomer van 4 het carillon verwezenlijkt t, hoewel het bestuur er g) niet van overtuigd is •t het duurste (ƒ75.000) ea- ■on zal kunnen worden aan- ':naft, De mogelijkheid ook middenstand en kleinere (rijven om steun te vragen ird eveneens besproken. Verschillende malen reeds is het toenemende aantal 2e wo ningen binnen de kernen van de divense voormalige ge meenten in de Oostburgse raad ter sprake geweest. Aan gedrongen werd daarbij op het vaststellen van een verorde ning, die de verkoop van goe de woningen als tweede wo ningen in de kernen ver biedt. Een der redenen was dat de eigen bevolking niet in aanmerking kwain voor de aanschaf van en leegkomende tot dan permanent bewoonde woning, omdat de rusbzoeken- de buitenstaander meer geld voor dat huis overhad. Met ai dere woorden: de eigen be volking werd uit de markt ge prijsd. Mejuffrouw Ever aard evenwel concludeert dat van „verdringing" van de plaatselijke bevolking geen sprake is. „In de kernen is sinds I960 de verhouding aan tal inwoners-aantal woningen gedaald. Aangezien er reeds in 1960 bijna geen woningtekort meer bestond is er in 1970 hiervan zeker geen sprake meer. In bijna elke kern staan bovendien meerdere huizen van „goede kwaliteit" leeg en is het aantal tweedewoningen van „goede" kwaliteit vrij ge ring", (bronnen dateren uit 1971 Red.).Uit gesprekken met notarissen is de onderzoekster gebileken dat panden in de kernen, die gekocht worden als tweede woningen, reeds gedurende langere tijd leeg stonden en bij de plaatselijke bevolking zieker niet in trek waren. „Zij geven de voorkeur aan modernere en meer com fortabele woningen, welke in voldoende mate aanwezig zijn", zo schrijft zij. Het voorzieningenniveau in Oostburg wordt door de aan wezigheid van de tweede wo ningen niet positief beïnvloed, vindt mejuffrouw Everaard- Het aantal vestigingen van de detailhandel is tussen de jaren 1961 en 1970 gedaald van 939 tot 741. „Hoewel de tweede- wontngeigenaren bij hun ver blijf zeker enige inkopen doen in de dorpen is dit in Oost burg in ieder geval niet vol doende om de achteruitgang van het aantal winkels te rem men", zo wordt opg> merkt. Het lijkt de onderzoek ster dan ook niet waarschijn lijk dat het aantal personen werkzaam inde dienstverle ning tengevolge van de twee de woning hoger zal zijn dan voorheen het geval was. „De .weede woningeigenaren ma ken incidenteel gebruik van de diensten van artsen, schil ders, kappers banken e.d. doch voor deze beroepen is de plaatselijke bevolking toch primair". Een uitzondering vormen echter de speciale be roepen dde dank zij de tweede De gemeente Oostburg telt v omenteei 573 tweede wonin gen. met 202 Nederlandse, 208 Belgische en 159 Duitse eige naars. Een eigenaar had een andere nationaliteit en van drie was die niet te achterha len. Van de 573 woningen liggen er 155 op minder dan 250 meter van de kust, 189 in het kustgebied in ruime zin en 288 in het achterland. CVan een onzer verslaggevers) OOSTBURG De gemeen teboden van Zeeuwsch Vlaan deren verenigd in de Ue- meentebodenveerniging, heb ben met hun dames een uit stapje gemaakt. De reis ging dit keer, via Antwerpen richting Lopik, waar het gezelschap de televi sietoren hebben bezocht. Na een uitvoerige rondleiding laings de moderne apparatuur werd in de kantine van de zender de lunch gebruikt. Via Rotterdam en Vlissingen arriveerde men in Breskens waar als afsluiting van dit dagje-uit werd gedineerd in Het Wapen van Breskens. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG In over leg met bejiaardenconsulent G. Verduyn is deze maand in Aardenburg eem contactgroep opgericht, bestaande uit men sen diie genegen zijn in hun vrije tijd hulp te bieden aan bejaarden. De komende weken zal de contactgroep een enquête hou den onder zove-e-l mogelijk in woners boven 65 jiaa-r, om te weten te bomen welke behoef ten en wensen er bestaan. De contactgroep heeft getracht een lijst samen te stellen met de adressen van alle bejaarden dn Aardenburg, maar mocht iemand voor 15 november géén enquêteformulier hebben gehad d'an kan contact worden opgenomen met mevrouw G. Trimpe Burgeir, 01177-1-572. De hulp aan de bejaarden die men- vi-a deze contactgroep wil verlenen ligt niet in dé sfeer van die gezinszorg. Het gaat meer om het aankweken van sociale contact-en, voor die bejaarden diie daaraan behoef te hebban, zoa-ls alleenstaan den. Inwoonsters van Aardenburg die aan dit soort hulpverlening aan bejaarden belangeloos zouden wi-llen meewerken, of die er eens wat meer over willen weten, kunnen voor in lichtingen eveneens terecht bij mevrouw G. Trimpe Burger. Raadsvergadering De ge meenteraad van Aardeniburg vergadert op dinsdag 9 okto ber a-.s. om 19.30 uur op het gemeentehuis. Collectie De collectie ten bate van het Prinses Be-atrixfondls heeft in Aardenburg 267,opge- bradht. Schieting Uitstag prijsechiieting van „Sint Sebasti'aan": hoogvogel: P. Lippens; zijvogells: J. Cat- toor-Rob de Rijcke; ballen: I. Puijenbroek - G. Blandeel. Meeste bleine vogels: R. de Wiispelaere (6). P-rijsvogels: P. Blonideel, F. Verbeke en D. van Herman. Fancy-fair In het bejaardentehuis „Coensdike" werd in- het afge lopen weekend een geslaagde fancy-fair gehouden. Vooral in de loop van zondag was er een grote drukte in hie-t tehuis, waar de zelfgemaakte spullen in het kader van het Welfare- werk gretig aftrek vonden en wa-ar menigeen zijn geluk be proefde op het r-ad van avon tuur. Voetbal Het in Draaibrug bij Aardenburg gehouden voetbaltoernooi tijdens de ker mis had een geanimeerd ver loop. Men had hiervoor vier elftallen geformeerd van spe lers die niet in competitiever band binnen de lijnen komen, De eerste wedstrijd tussen Aardenburg en Sint-Kruis ein digde gelijk, 22. Aardenburg won daarna met strafschoppen. Draaibrug versloeg hef elftal uit Heille met 10 dank zij een voltrefefr van Theo Buijse. In de verliezersronde won Sint Kruis met 21 van Heille. Dank zij doelpunten van Luc Plasschaert en Ciriel Barbe zegevierde Draaibrug met 20 over Aardenburg in de finale. De trofee beschikbaar gesteld door Tramzicht bleef dus in Draaibrug. Deze trofee werd door Tramzicht bleef dus in Draaiburg. Deze trofee werd door de burgemeester van Aardenburg drs. Lockefeer overhandigd aan aanvoerder Luc Plasschaert. Bollen Tijdens een vergade ring van De Grensbollers te Eede werd besloten op zondag 7 oktober te starten met de clubbollingen voor het nieuwe seizoen. Na afloop van de ver gadering werd een prijsbolling gehouden waarvan de uitslag luidt: 1. K. Goethals- A. Min- naert- G. Dutschaever; 2. Roe- ly de Geeter- P. H-aegeman- Cl. Staelens: 3. J. de Meij- J, Blandeel - C. Bouwens. '•I.- Ernstig gewond Op de Noordsingel heeft een aanrij ding plaatsgevonden tussen 'n personenauto bestuurd d-oor F. O. uit Middelburg en 'n brom fietsbestuurder P. J. uit Mid delburg. De bromfietsbestuur- der moest met zeer ernstig hoofdletsel overgebracht wor den naar het Gasthuis te Mid delburg. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de personenauto het portier open de. De politie vraagt getuigen zich te melden. Zondagdienst Aanstaande zondag om tien uur zal in de Nederlands hervormde kerk te Hansweert de aldaar te hou den zondagsdienst worden voorgegaan door kandidaat A. den Hollander uit Hansweert, die nog te Utrecht studeert. De dienst wordt voorafgegaan door het colloquium op don derdag 4 -oktober. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zaterdag 27 oktober wordt de jaarlijkse Dow-oriëntatierit gehouden. De lengte van de rit, die door het land van Hulst voert, be draagt ongeveer 100 km. De start is vanaf een van de par keerterreinen van Dow Che mical in Terneuzen. Er wordt gereden volgens een eigen reglement. Tijdens de oriënta- tierit zal een puzzelrit voor kinderen worden gehouden. Van ecn onzer verslaggevers) jooSTBURG Zaterdag- ÏJMdag wordt in de aula van 2 m Sclu>lengemeenschap 3," in Oostburg een «toonstelling gehouden van Jukstukken die patiënten bejaarden uit West- (Uwsch-Vlaanderen hebben lafst.er felegenheid van 25-jarig bestaan van hel pïarewerk van het Rod» us. kze stukken waren begin Jaar ingezonden voor de Efif .tentoonstelling in de Ér ïur m de Noord-Oostpol- •aó ar vo°r onze mensen ML ondoenlijk een derge- reis..te maken, reden voor T-J"' besloten hebben in hèr en d' "mers net welfarewerk in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een ten toonstelling te houden in Oost burg", zegt mevr. N. van den Berg, leidster van de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het welfarewerk, aanvan kelijk in Engeland begonnen tijdens de laatste oorlog om gewonde militairen in de hos pitalen bezig te houden heeft de laatste jaren in Nederland een geweldige vlucht geno men", zo vervolgt mevr. Van den Berg. „Tot voor enkele jaren terug bezochten wij uit sluitend chronische patiënten, maar nu zijn ook de bejaarden bij het werk betrokken en be zoeken de 20 in actieve dienst zijnde helpsters wekelijks vijf bejaardentehuizen in de regio en daarna de thuisverbliiven- de patiënten". Welfarewerk houdt in. dat men met de patiënt allerlei handvaardigheden beoefent. Materiaal hiervoor kan tegen geringe kostprijs worden be trokken bij het Rode Kruis. „Eenmaal in de week, op vas te tijden, bezoeken de help sters de deelnemers. Vooral door de thuis verblijvende chronische patiënten wordt uitgekeken naar dit wekelijk se bezoek een dag geeft de vrijwilligsters natuurlijk eg veel voldoening", zo zegt mevr. v.d. Berg. Helpster is men overigens niet zo maar. Daarvoor moet men een speciale cursus van het Rode Kruis volgen. Op merkelijk genoeg kampt het welfarewerk in West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet met een tekort aan helpsters. „Mo menteel hebben wij voldoende vrijwilligsters. Een paar erbij zou nog wel kunnen, maar een cursus start slechts als er 30 tot 25 deelnemers zijn en een dergelijk aam/tal kunnen wij momenteel niet plaatsen", zegt mevr. v.d. Berg. De tentoonstelling zaterdag middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur en is uitsluitend be doeld voor helpsters, bejaar den en patiënten die bij het welfarewerk betrokken zijn. Tijdens de expositie zal dok ter Meeusen uit Biervliet dia's vertonen. Erg blij is mevrouw v.d. Berg met het feit dat tegen een symbolische prijs de aula beschikbaar werd gesteld. „Voor deze medewerking zijn wij zeer erkentelijk", zo zegt 9 The Stone Stars aan het werk Het heeft eigenlijk wei nig met sterrenwichelarij te maken, want Huub, Nic, Willy, Fonny en Ferdi noe men zich The Stone Stars omdat het allemaal op 't Steen (Sint-Jansteen) be gonnen is. Een jaar of ze ven geleden ging dat bijna vanzelf met een -dansor kest. Ze hoefden toen geen grote bedragen te investe ren in de instrumenten. Het publiek luisterde nog niet zo kritisch, want het was nog niet verwend door de professionele disco-ap- paratuur die tegenwoordig in iedere zaak te vinden is. De verdiensten van het orkest waren ook erg laag, Ze speelden meer voor de muziek zelf dan voor het gield. Aldus Nic Valke, die ons vertelt hoe hij samen met drummer Willy zeven jaar geleden de grondslag legde voor de nu druk be- zette Stone Stars. Er is in die zeven jaar heel wat veranderd. De gages zijn gestegen, de investering in het instrumentarium is zowat vijf keer zo groot geworden, en de muzikale afwerking heeft zich aangepast aan de veel hogere eisen van het publiek. „We hebben het eenvoudi ge drie-akkoordenwerk (een vakterm voor heel eenvoudi ge begeleiding) voorgoed achter ons gelaten", zegt Huub Dewachter, die een aanbieding om in een be roepsorkest te spelen voorlo pig heeft afgeslagen. Liever zou hij samen met de andere Stone Stars het muzikale be roep instappen. De verhou ding onderling tussen de mu zikanten is heel belangrijk, vindt hij, „We kunnen ook buit-en de muziek bijzonder goed met elkaar overweg. En daarom zou ik het unfair vinden tegenover de anderen om het werk van jarenlang hard repeteren kapot te ma ken door eruit te stappen". De vruchten van het inten sief repeteren beginnen ze nu zeker wed te plukken. Vers in het geheugen ligt bijvoorbeeld nog het optre den met Ben Cramer. Dat hebben ze ervaren als een kroon op hun werk. „Ben Cramer is natuurlijk perfecte beroepsorkesten gewend. En wanneer hij dan na afloop van een optreden met bege leiding van The Stone Stars verzekert graag nog eens sa men met ons te willen optre den. dan gaat er toch wel iets door je muzikale hart ïïJBifipff heen", vindt Willy Roelans. Behalve de artistieke vol doening die het optreden met Ben Cramer hen heeft gege ven, is het ook commercieel een goede stimulans geweest. „Na afloop hebben we onge veer twaalf contracten in on ze druk bezette agenda kun nen noteren", zegt Fonny Sponselee (basgitaar). „Als we ergens komen spelen staan de mensen aan vankelijk nogal te kijken van ons progressief uiterlijk, dat zijn ze van een dansor- kest niet gewend. Maar als we dan een paar top-40-num- mers gespeeld hebben, of een paar nummers in de stijl van James Last dan zie je soms de verbazing op hun gezicht. En het jonge publiek staat er op zijn beurt verwonderd van als we de wilde rock nummers spelen die bij hen zo populair zijn. We hebben in de loop der jaren een veelzijdig repertoire opge bouwd en stemmen dat voor 100% op het publiek af". Eigenlijk is het gewoon noodzaak voor hen om com mercieel te spelen, als men bedenkt dat hun installatie meer dan ƒ30.000 waard is. Maar alles is keurig netjes betaald. Op de vraag hoeveel ze voor een avondvullend op treden vragen volgt een ge heimzinnig zwijgen. Eigenlijk spelen ze mo menteel nog beneden de prijs die de gemiddelde zaal houder voor hen wil betalen, om een zo groot mogelijk publiek te kunnen bereiken. „In de nabije toekomst zal er natuurlijk wel echt evenre dig betaald moeten worden", laat hammond-organist Ferdi de la Ruel-le los, die door zijn collega's meestal Gerret genoemd wordt. „Als hij 'Ik ben Gerret' zingt loopt het wel eens uit de klauwen", verklapt saxofonist Nic (op zijn beurt Barend genoemd door de anderen). „Ja", ver dedigt Ferdi zich, „als ik zie hoe de anderen met van het lachen vertrokken gezicht staan te spelen bij dit num mer, kan ik het zelf hele maal niet meer houden. En als -dan ook het publiek staat te proesten van het lachen wil het wel eens een lollige troep worden. Maar daar ko men de mensen tenslotte ook voor: gezelligheid, amuse ment /dansen en muziek die de kwaliteit van de plaat benadert. Want als we er geen sfeer in brenigen zouden er net zo goed platen ge draaid kunnen worden. Het life-optreden moet het hele maal maken". Tot slot willen ze ook nog wel kwijt dat ze zelf num mers schrijven. Momenteel werken ze erg hard om er een op de plaat te kunnen brengen. Ze blijven echter wel met beide benen op de grond en maken zich hiero ver niet al te veel illusies. Zo gaan ze ieder weekend op pad. Vijf muzikanten die naast hun doorde-weekse ar- heid een vrolijk muzikaal tintje aan het leven van de mensen willen toevoegen. Voorlopig nog als amateur, maar wellicht in de toekomst nog eens als beroeps. Ais het enthousiasme dan net zo groot blijft als het nu is. ligt heil wellicht een fijne loop baan te wachten. Voor onze lezers in Zeeuwsch-Vlaanderen is het wellicht fijn om te weten dat er in Antwerpen weer heel wat gebeurt. Antwerpen is immers voor de bewoners van dit gebied vlak bij de deur. Tot 7 oktober kan men nog terecht in de stadsfeestzaa op de van planten en bloemen Meir voor „Herfstgloed 1973", een tentoonstelling Men heeft dus nog maar weinig tijd om hier een kijk je te nemen. Dat geldt ook voor de twaalfde Biënale voor moderne beeldhouw kunst, die op 8 oktober dicht gaat. Deze tentoonstelling, die in het Middelheimpark is ingericht, heeft al vele dui zenden mensen uit tal van landen getrokken. Te zien is er een indrukwekkende col lectie sculpturen uit Duits land, Oostenrijk, Zwitserland en Italië. Wie de laatste snufjes op het gebied van radio en t.v. wil zien kan van 26 oktober tot 6 november terecht in het gebouw van de Koninklijke Maatschappij voor Dierkunde aan het Koningin Astridplein te Antwerpen. In het kader van deze tentoonstelling wordt ook weer de „Ontdek de Ster"-wedstrijd gehouden door de B.R.T. Van 23 oktober tot 18 no vember komt de gloednieuwe Holiday on Ice-show weer naar Antwerpen. Uiteraard is het Antwerpse Sportpaleis de plaats waar de wervelende shows zullen worden opge voerd. In het Sportpaleis gebeurt op korte termijn nog iets anders dat onze lezers zal kunnen interesseren. Zondag 7 oktober wordt daar een ..toogdag" gehouden van de Nederlandse kleinkunst. Een keur van Nederlandse ar tiesten is daar dan aan het werk. eindredactie bas augustijn a 8

de Stem | 1973 | | pagina 9