Heden besluit over Marckx PUUT VAN GIES GEZIENE GAST OP VELE FEESTJES FORSE BOETES VOOR AUTOMOBILISTEN POKON PUUR UOL1ANW smiA® Cursussen over politiek voor vrouwen GEBREK AAN TIJD GROOTSTE VIJAND stad Geruite bloes. [Daders inbraak |in Hulst |nog onbekend St.-Jansteen huiningen Im„V. Wl!el' van Start te Rijbewijs plantenvoedsel Hansweert WINKELIER IN HULST STOPT NU AL MET INZAMELEN VAN GLAS Koewacht Vogelwaarde UV-predikaat voor De Speurhond Hulst woïdtcen MARIONETTE TEGEN OOST- Z.-VLAAMS TOPTEAM Donderdag 4 oktober 1973 (ADVERTENTIE) 0 Puut van Gies in gebruik. I (Van een onzer verslaggevers) AXEL Ooit gehoord van Ide „Puut van Gies"? De Axe llaars, die in de jaren '20 en 130 wel eens een puiletje bier lin een café gingen halen, zul- "len waarschijnlijk nog wel weten, dat de „puut" een ver trouwd beeld was in het café Van Jan Heynsdijk aan de Buitenweg, dat tegenover liet vegere station stond, op de plats waar nu garage Voet is gevestigd. De jongere garde en de import-Axelaars zullen nisschien op de één of andere anitestatie wel eens een nerkwaardig spel hebben zien staan, dat ze nog nooit ergens nders in den lande hebben Jezien. Een grote kikker met een pen bek op een soort tafel net cijfertjes aan de voorkant ten allemaal enthousiaste men- pen erom hee%die fanatiek net loden schijven in die open bek proberen te gooien Gaat jer een lchtje branden? Dat is nou de Puut van Gies pftewel de kikker van Gijs. Oftewel de kikker van Jan HeynsdJijk. Want Jan Heyns- dijk weed Jan van Gies ge noemd. Een beetje ingewik keld, nietwaar? Maar één van die fervente puut-spelers van vnoeger, de heer C.M. van Ta- tenhoven uit Axel, weet er wel wat mie er van. Hij woont al ruim zes jaar in het bejaar dentehuis „De Vuirescbe" in Axel, maar heeft nog een le vendige herinnering aan de Puüt van. Gies. „Tja, ik was vroeger als jongetje ook al eien echte scharrelaar", vertelt hij. „Tot m'n 19e jaar ben ik vaak in het café van Jan Heynsdijk geweest. De vader van Jan Heynsdijk heette namelijk Gijsbert, Gies op z'n zeeuws, vandaar dat Jan Heynsdijk toen Jan de Gies werd ge noemd". „Daardoor kreeg het spel de naam „Punt van Gies", want puut betekent kikker. Ik moet nog één keer verjaren als 't lukt en dan ben ik tachtig ver volgt hij trots. „Maar ik ben niets vergeten hoor! Later ben ik zelfs met een nicht van Jan getrouwd. Nou, ik heb heel wat keertjes om een pot bier gespeeld. Als zo'n schijf namelijk in de bek van de kikker terecht komt, roit bij via gangetjes naar een bepaald piunt toe, waar een cijfer bij staat. W.ie nu de meeste pumten baalde, had het gewonnen. Het was in dat café altijd een gezellige boel, want er kwamen natuurlijk heel wat handelaren en spoorweg- mensen van het station aan de overkant". Daar stemt de 75-jarige heer F.L. van Britsom van de Sln- gelweg uit Axel volledig mee in. Deze geboren Axeler ((„ik weird iüi de polder geboren") heeft 43 jaar als rangeerder bij de Spoorwegen gewerkt en wipte vaak even naar de over kant om in de vrije uurtjes een kaartje te leggen of een schijfje in de puut te mik ken. „Er stond ook een kegel spel", herinnert de heer van Britsom ziah nog, „maar er werd om heel wat rondjes op die puut gespeeld. Maar ik weet niet zieker, waar-ie van daan komt. Volgens mij heeft Jan van Gies hem een keer in St. Niklaas in België ge- koaht". Ook de huidige bezitter van de Puut van. Gies, de heer A„ van van Broeke uit Axel denkt, dat hij uit België komt, maar ook hij weet het met zeker. De heer van de Broeke (64 jaar en postbestd- ler bij de P.T.T.) is penning meester van de muziekvereni ging Hosanna en heeft de puut zo'n 15 jaar geleden ten bate van de vereniging gekocht van. de opvolgers van Jan van Giies. Tegenwoordig wordt het spel voor speciale gelegenhe den verhuurd. „Hij heeft in de loop der jaren al heel wat opgebracht", vertelt de heer van de Broeke tevreden, „niet te geloven, hè, als ik vertel, dat fk hem destijds voor een tienitje heb gekocht. Bij stond al jaren ongebruikt in de kel der van het café. Hij zag er verschrikkelijk vies en ver waarloosd uit. Eerst wilden ze hem helemaal niet kwijt, maar na veel gezeur kon ik hem toch meenemen. Ik heb hem tóen maar eens flink laten opknappen en n.u reist-ie gere geld heel Zeeuwsch-Vlaande ren door om allerlei feeste lijkheden. op te luisteren". (Van onze correspondent) HULST Het onderzoek paar de identiteit van de da- jkr(s) van de inbraken in de pacht van zondag op maandag PU Nova in de Steenstraat en apijthandel Hersman in de Overdamstraat, heeft tot op heden nog geen resultaat op geleverd. Zoals bekend werden in kle- finghuis Nova de kassa en en- Pe'e bureauladen geforceerd. Paar vonden de daders niets Pan hun gading. De inbraak PU Hersman liep voor hen op Pag een grotere teleurstelling bit. want hier slaagden zij er pelfs niet in de deur te fores een Majorettenkorps Het ma- gorettenkorps uit Sint-Jansteen paai de komende winter weer Rn. aantal meisjes opleiden. Et ir'es' hiervoor belang stelling hebben, kunnen zich pndagsmorgens tussen 10.00 F 1100 uur opgeven in het vGTemgingsgebouw Dat kan P euren november want Ér. november gaat mevrouw n "pye als instructie met Pe opleiding beginnen. *,„Jf,uSd*>os De Jeugdsoos I'othouse ui de Slotstraat te fcer,vnil2êen 'S Van Plan bin" IrmvH r gaat gebeuren brio ®el'st nog een inzame- t,- gehouden van oud meu- Deze inzameling vindt Ken iP vrildaS 5 oktober. lerltnf3 on,c pennen ter f et koop aanbieden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Wanneer de officier van justitie, mr. W. Mijnssen, gisteren tijdens de zitting van de kantonrechter in Terneuzen zijn zin had ge kregen, zou de uit St. Niklaas (B) afkomstige arts- R.V., ge durende een half jaar in Ne derland geen auto mogen be sturen. De els tot een veroorde ling van ƒ750 werd wel inge willigd. Op 17 juni 1.1. had verdach te, die niet was verschenen en vertegenwoordigd werd door mr. H. Tichelman, op de weg Terneuzen-Sluiskil een onge luk veroorzaakt, waarbij J. de V. uit Sas van Gent en diens echtgenote betrokken waren. De Sassenaar had 's nacht de Belg voor zich zien rijden, toen hij met zijn auto huis waarts keerde. De Belg reed heel langzaam en wilde plotse ling keren, zodat zijn auto dwars op de weg kwam te staan. De V. kon kiezen tussen het kanaal of achterom de Belg rijden. Hij koos voor het laatste, raakte daarbij in een slip en kwam in een diepe sloot terecht. Zijn (bijna) nieuwe auto was total loss en zijn echtgenote hield er een gewonde schouder aan over. Hoewel dit verdachte niet ten laste was gelegd, was ieder ervan overtuigd dat verdachte te veel gedronken had. Er was 0.7 promille geconstateerd en de officier van justitie herin nerde er aan dat volgens de nieuwe wet die evenwel nog niet in werking is getreden 0,5 promille reeds strafbaar zal zijn. Mr. Tichelman, de raads man, zei uit de lezing van verdachte een geheel ander beeld van het ongeval te heb ben gekregen. Hij vroeg ver mindering van de geldboete en de ontzegging tot rijbevoegd heid te wijzigen in een voor waardelijke straf. Mr. van Hees, de kantonrechter, ver oordeelde dokter V. tot een boete van 750 en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd ven zes maanden met een proeftijd van twee iaar. Tegen de verbalisant hebt u gezegd dat een bekeuring voor het besturen van een au to zonder rijbewijs, maar flau wekul is", bracht mr. Van Hees, de kantonrechter de Terneuzense verdachte M. de B., werkzaam bij een schoon maakbedrijf in herinnering. Verdachte was twee keer te gen de lamp gelopen, n.l. op 18 en op' 30 juni van dit jaar. De officier van justitie eiste voor de eerste overtreding ƒ100 boete en voor de tweede ƒ150 De kantonrechter con formeerde zich daaraan. De Duitser H.S., wonende te Terneuzen had in de Axelse- straat te Terneuzen met zijn auto 65 kilometer gereden in plaats van 50. Eis en uitsoraak ƒ40 boete. De zaak tegen mevrouw G.W. te Koewacht, die zelf aanwezig was maar door haar echtgenoot werd vertegen woordigd. stond terecht omdat zij te Axel, op 18 augustus het verkeer nog wel een wagen van de groepssurveillance zou gehinderd hebben. Haar echtgenoot ontkende dit ten stel ligste, hetgeen voor de kanton rechter mr. C. van Hees, aanleiding was om deze zaak aan te houden, teneinde de verbalisant te kunnen horen. De monteur J.A. van de H. uit Terneuzen, werkzaam bij de bootsliedenwacht kon de kantonrechter, mr. van Hees, noch de officier aannemelijk maken dat hij erge haast had, toen hij op 17 augustus op de Axelsestraat 'met zijn bestel auto 74 km reed in plaats van de voorgeschreven 50 kilome ter. Eis en uitspraak :estig gulden boete. Voor groei en bloei hebben uw planten Pokon nodig. Ook in de winter! Ze houden ervan! Elke week. In héél 1973 geen prijsverhoging voor Pokon en Chrysal. Hoog in kwaliteit. Laag in prijs. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND Polyhymnia Een dezer dagen is door de accordeon vereniging Polyhymnia bijzon der succesvol opgetreden voor de bejaarden van het bejaar denpension Mariaoord te Hansweert en voor de Alge mene Bond van Bejaarden af deling Kapelle te Kapelie. Voor deze laatste vereniging werd opgetreden in verband niet het tienjarig bestaan. Po lyhymnia bracht naast muziek schetsjes en zang. In beide gevallen waren de bejaarden bijzonder enthousiast over het optreden van de muziekvere niging- Babysit Ouders van klei ne kinderen die eens een avondje uit willen kunnen vanaf deze week in Hansweert een beroep doen op een baby sitclub. Momenteel zijn er ze ven meisjes, die zich tegen enige vergoeding voor dit doel beschikbaar hebben gesteld voor de dagen maandag tot en met vrijdag. Tijdens het week end zijn er vier meisjes be schikbaar. Indien men 'n baby sit wenst kan men dit melden bij de heer G. van der Waile, Scheldestraat te Hansweert, tel. 2164. Dames, die interesse hebben in het babysitten kun nen zich opgeven bij mevrouw Dommancfaet, Scheldestraat Haaisweert. (Van een onzer verslaggevers) HULST Spar-winkelier J. Willaaert aan de Poorterslaan in Hulst neemt geen glas meer aan. Hij is gestopt met de glasinzamelingsactie van de Spar, een actie, waaraan ove rigens in landelijk verband nèr 1 november 'n einde komt. „Ik had al besloten om er mee te stoppen toen ik een brief kreeg met de mededeling dat de hele actie op 1 novem ber zou worden beëindigd. Voor miij waren de problemen, verbonden aan het in ont vangst nemen van het glas te groot geworden", vertelde de heer Willaert gistermiddag. Volgens hem was er voor hem veel te veel werk aan verbonden. Zoveel werk zelfs, dat het hem zelf geld ging kosten. „En wat ook nog een beetje heeft meegespeeld", zei de heer Willaert, „is dat de actie, die in het begin goed werd onthaald, later zoveel kritiek heeft gekregen, zoals bijvoorbeeld van de consu mentenbond". Willaert heeft van zijn klan ten altijd bijzonder veel glas werk gekregen. „Gemiddeld had ik elke week zo'n veertig tot vijftig veilingkisten vol met glas en soms nog wel meer. De actie sloeg hier in Hulst echt aan. Maar de kisten konden niet altijd meegeno men worden, door de Spar- wagen. Soms stonden hiér zo'n honderd kisten. En als je dan nagaat, dat zo'n kist aan em ballage een drie gulden waard is, dan is het onrendabel om die zomaar te laten staan. Maar dat is niet de belangrijk ste reden geweest om er een punt achter te zetten. Dat was het vele werk, dat ermee ge moeid was. Op de duur had den we extra personeel voor deze actie in dienst moeten nemen", aldus de heer Wil laert. Bejaardenschieting Aan de bejaardenischietwug in café J\ de Guchitemeise namen vele schutters deel. De uitslagen: hoge vogel: H.A. de Schepper, beide zijvogels: E.I. van Dam me en J. Ferket, allen uit Koewacht, meeste kleine vo- gels(4) :J. de Horcdt uit Ter neuzen. Volgende bejaarden- sohieting bij J. de Guchtenei- se, dinsdag 16 oktober tevens jubileumschietimg van Eleteer van Damme als 65 jaar schut ter. Modeshow.De vrouwenbewe ging van het N.K.V.,afdeling Vogelwaarde, verzorgt in sa menwerking met het Mode centrum en Carianne uit Axel een modeshow. Op dinsdag 9 oktober. Dit gebeurt in het dorpscentrum te Vogelwaarde, aanvang 20 uur. Leden hebben gratis toegang, niet-leden be talen 2.50 Collecte De huis- aan -huis- collekte en kerkdeur-collekte voor de kankerbestrijding heeft te Vo gelwaarde 495 opgebracht. (Vervolg van pagina 1) Wordt besloten tot overna me, dan zal de directeur van Marckx b.v., drs. P. Monheim nog vandaag in Den Haag be sprekingen gaan voeren met de Nationale Investeringsbank ln Den Haag. die wat het voortbestaan van de breigoe- derenfabriek betreft ook een dikke vinger in de pap heeft. Komt men echter met één of beide gegadigden tot een ak koord wat de overname van het bedrijf betreft dan ziet volgens drs. Monheim de zaak er weer wat zonniger uit. Vol gens hem zal de Nationale In vesteringsbank dan waar schijnlijk geen roet in het eten gooien. Wel zal volgens hem deze instelling van de nieuwe eigenaar voldoende ga ranties verlangen voor het voortbestaan van de werkgele genheid. Voor drs. P. Monheim, die de laatste weken stad en land heeft afgelopen om de werk gelegenheid voor zijn mensen veilig te stellen, is het gebrek aan tijd de grootste vijand. Voor vanavond moet de beslis sing gevallen zijn, positief of negatief. Op uitstel van het nemen van de beslissing kan niet worden gewacht omdat er geen geld genoeg is om voor de komende weken de lonen te betalen en nieuwe grond stoffen aan te kopen. „We hebben nu nog vol doende om door te draaien tot het einde van de week", deel de drs. Monheim gisteren mee. „Voor de volgende weken is er geen geld meer voor ga rens, lonen, telefoonkosten, electriciteit etc. Als er voor vanavond geen oplossing komt, dan is er geen hoop meer. Dan staat het mes op de keel. Als ik nu 500.000 had zouden de problemen heel anders liggen, maar ik heb dat geld niet". Als het tot een overname komt dan zullen de bewind voerder, mr. H. de Mul uit Oostburg en mr. W. Dieleman uit Middelburg moeten beslis sen of de vergadering van cre diteuren, die voor 27 novem ber is uitgeschreven, wel of niet wordt vervroegd. Aan de crediteuren zal dan worden voorgelegd het door drs. Mon heim opgestelde finaneierings- en produotieplan voor de toe komst. Over dit plan zei drs. Monheim gisteren nog weinig te kunnen meedelen omdat het nog aan de bewindvoerders moet worden voorgelegd. HULST Op de UV-exa- mens (examens voor het tes ten van uithoudingsvermo gen) voor Duitse herders, die onder leiding van keurmeester J. Blom in Koudekerke wer den gehouden, hebben drie le den van de kringgroep De Speurhond uit Hulst het door hondenbezitters fel hegeerde predikaat behaald. Dit waren R. Joziassen uit Hulst met Astor van de Wil- lemskrone, G. Blommaert uit Hulst met Booij van Axeler Ambachten en G. Sierens uit Sas van Gent met Astor van Hauskatsboekte. De heren Joziassen en Blommaert hebben met huw honden ook deelgenomen aan de internationale wedstrijd voor tophonden VH 2 en VH 3, die onder erbarmelijke weersomstandigheden im Til burg wend gehouden. G. Blom maert behaalde met zijn hond de eerste prijs in de klasse VH 2- De heer Joziassen had niet zoveel geluk en moest in de hoogste klasse VH 3 genoe gen nemen met de dertiende plaats. Een ander lid van de vere niging. de heer A. Himbregt won tijdens een tentoonstel ling in het Belgische Zwijn- drecht de eerste prijs met zijn Una van Adfosan. Mevrouw De Maayer- Blommaert kreeg de vijfde prijs met haar hond Harold van Ulveninerheim. Jongerendlenst Zondag om 11.30 uur begint in de basiliek te Hulst een jongeren- dienst welke wordt verzorgd door pastoor Ome,r Gielleit uit Breskens met het jongeren koor uit die plaats. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AXEL Voor f 20 in totaal kunnen de Zeeuwse vrouwen ln de komende maanden hun politiek gezichtsveld verrui men. Zeven avonden lang mo gen t.v., damesblad en eventu ele echtgenoot voor een paar uurtjes terzijde geschoven worden, om eens flink wat politieke informatie op te doen tijdens de cursussen „Burger schapskunde" en „Politieke Scholing", die zes samenwer kende vrouwenorganisaties voor leden en niet-leden heb ben georganiseerd. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kreeg ech ter het leeuwedeel van het voorbereidende werk voor haar rekening, omdat deze vereniging ook het vorig jaar al een aantal van dergelijke cursussen heeft georganiseerd. Mej. A. van der Leeden, con sulente voor het huishoud- onderwijs. VAN DE Z.L.M. uit Goes en tevens secretaresse van de Bond heeft het er maar druk mee. De landelijke opzet van deze cursussen door de Vere niging van Vrouwenbelangen vindt ze niet zo geslaagd. „Men realiseert zich niet voMoende> hoeveel tijd het kost de nodige informatie naar de diverse afdelingen door te spelen. De eerste cursus be gint al op 18 oktober, maar de inschrijving moet nog op gang komen. De deelnemers hebben natuurlijk nog allerlei prakti sche probleempjes op te los sen, zoals het vinden van op pas. Als het eenmaal goed loopt, is het erg leuk, maar zover zijn we nog niet". In Zeeland worden de cur sussen gegeven in Goes, Zie- rikzee, Middelburg en wat Zeeuwsch-Vlanderen betreft afwisselend in Axel (De Hal le) en Oostburg (Ledel). Op 18 oktober wordt er in Axel gestart met de 3 avonden du rende cursus Burgerschaps kunde (kosten 10), die wordt voortgezet op 25 oktober en wordt afgesloten op 1 novem ber. Leerkrachten van de Zeeuwse Bestuursschool zullen deze cursus gaan leiden, die er voornamelijk op gericht is, om objectieve voorlichting te ge ven en de cursisten mentaal weerbaarder te maken. Daarna kunnen de dame® hun politie ke scholing voortzetten door een cursus te volgen (ook ƒ10), die gedurende vier maanden 1 x per maand gegeven gaat worden. „We zijn een emancipatie vereniging", vertelt mevrouw E. Maris-Koster nit Zaamslag. discussie-leidster van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen voor Zeeiiwscli- Vlaanderen. „We moeten politiek wat bewuster gaan worden. Het wordt werkelijk iets unieks. We zijn van plan alle politieke partijen eens door te lichten. Een werkgroepje gaat wat vragen verzamelen, die door de vrouwelijke leden van de Tweede Kamer opgesteld zul len worden en die de dames van tevoren zullen worden toegestuurd. Niet alleen zullen actu,le onderwerpen aan de orde komen, maar ook de meer regionale en plaatselijke aspecten worden eens onder de loep genomen. Er worden politieke vertegenwoordigers uitgenodigd en de inbreng van de zaal vinden we heel be langrijk. We gaan ook probe ren een goede politieke dis cussie op gang te brengen, want daar ontbreekt het nog wel eens aan". Geïnteresseer den kunnen zich nog opgeven bij mej. A. van der Leeden, Grote Markf 28 in Goes, te] 01100-5010. (ADVERTENTIE) (Van onze corresDondeut) HULST Zaterdagavond om 20.00 u. wordt in café Ly- baart te Hulst de return-top- biljartwedstrijd gespeeld tus sen een Zeeuws topbiljartteam samengesteld uit de beste spelers van de clubs uit Hulst en omstreken en de kampioen van het vorig seizoen Mario nette uit Hulst. Dit keer staan er in het Zeeuwse team enke le nieuwe spelers opgesteld die cr in de eerste wedstriid niet bij waren. Zoals bekend eindigde de eerste wedstrijd enkele weken geleden in café Var. Swaal te Hulst m eer ruime 146 overwinning voor Marionet- te. Het team dat met grotere cijfers dan 146 wint, de eind uitslag van de eerste match, mag zich winnaar noemen van de topbiljartconfrontatie. Wint het Zeeuwse team met 146 dan wordt een beslissingswed strijd noodzakelijk. Om de onkosten van het treffen zoveel mogelijk te dekken vindt zaterdagavond tevens de trekking plaats van een loterij, waarvan ook loten verkocht werden tijdens de eerste wedstrijd.

de Stem | 1973 | | pagina 7