BEDELING BOOS OP GENERAAL Rond jaarwisseling reis naar Europa Litanie van politiekef ondeugd in Watergate E arvijand no.1: Roos Roosvijand no.1: Pétrole Hahn Dienstplicht een jaar Kinderboekendag NIXON OP PERSCONFERENTIE Belgisch-Nederlands partij-overleg over kwestie Ternaaien OOK IN NEDERLAND ÜEgSP HOLLAND wordteen SKOLIAM) Stoph president van de DDR KVP PRAAT MET CVP binnenland [„Links" zou krijgsmacht systematisch ondermijnen >LANG, TIVOLEKKEI commentaar Dierenaag Donald Segretti: rouwmoedig zondaar 5? jGruyterisoké Dalai Lama naar ons land Dreigbrieven voor Wiegel in onderzoek Karei de Bondt overleden NEDERLANDER IN ARREST WEGENS DRUGSMOKKEL JOURNALIST BESCHULDIGT AMBASSADEUR IN CHILI DENEMARKEN VERSTREKT TREPPER INREISVISUM onderdag 4 oktober 1973 '20 DEN HAAG Generaal- najoor L.A.D. Kranenburg, territoriaal bevelhebber Oost, heelt zich de woede op de bals gehaald van zijn politieke baas, minister Vredeling, door In een uitvoerig stencil aan fcijn ondercommandant stelling fc nemen tegen wat hij noemt een georganiseerde aanval te gen het leger vanuit de linkse hoek". Als symptomen van die aan val noemt de generaal: het Vrijlaten van de haardracht, de verlaging van het defensie budget, het vrijwel afschaffen van de groetplicht en het veel te soepel hanteren (althans in zijn ogen) van de disciplinaire normen. Minister Vredeling is het oneens met de actie van de generaal, die zich in feite af zet tegen de politieke top van defensie. Ook wordt het als onjuist betiteld dat de gene raal zijn ideeën ventileert via dienstkanalen, namelijk in een schrijven aan 's mans directe ondergeschikten. De minister beraadt zich nog op een reac tie. In PvdA-kringen is men van mening dat tegen de gene raal disciplinaire maatregelen genomen moeten worden. In zijn 17 pagina's tellend stencil, dat bedoeld is als „in tern stuk", maar (al dan niet opzettelijk) is uitgelekt, uit de generaal zijn bezorgdheid over de toekomst van de krijgs macht, speciaal het leger. Vol gens hem is een „handjevol maatschappijvernieuwers" er doelbewust op uit de krijgs macht te ondermijnen. Hij roept collega-officieren op ..te gengas" te geven. In de ogen van de generaal wordt de aanval op defensie geleid volgens een vast plan. Beweringen (die in de pers een gretig gehoor zouden vin den) worden zijns inziens on voldoende door de minister, kamerleden en partijpolitici weersproken. Veel beroepsmi litairen voelen zich daardoor in de steek gelaten door hun leiding. De politici zouden te weinig moed tonen bij de aan val op de defensiebegroting. De politieke defensietop zou teveel luisteren naar de VVDM. Er moeten daarom ook „beter onderlegde" politici ko men, vindt de generaal. ItTet is een goede zaak dat men elk jaar één dag stilstaat bij j «TL het welzijn van de dieren en met sympathieke acties de genegenheid voor het dier en een overeenkomstige behande ling ervan tracht te bevorderen. Veel scholen ontplooien op 4 oktober activiteiten die aan Werelddierendag recht doen en de jeugd vertrouwd maken met de gedachte dat affectie voor de dieren alles te maken heeft met eerbied voor het leven als zodanig. T Dit alles is zeker niet overbodig. Voor een zinnig mens is het onbegrijpelijk dat de ongevoeligheid van zijn soortgenoten nog altijd kan leiden tot zo'n massale mishandeling en verwaar lozing van het meestal weerloze dier. Men kan een actie echter kapot maken door overdrijving of dor commerciële stunts die aan de intentie van Werelddieren- 'ag vreemd zijn. De feestmaaltijden voor honden en katten, Aangericht door de eigenaars van dierenwinkels, doen al een eetje vreemd aan. We krijgen echter een wee gevoel in de haag bij de mededeling dat een aantal koks in het restaurant van het safaripark te Hilvarenbeek vandaag een taart van vijf fages {meer dan twee meter hoog) gaan aanbieden aan de przamelde bavianen aldaar. Het is een groteske overdrijving, die de werkelijke intentie van Werelddierendag alleen maar verdacht kan maken, vooral bij degenen die wel eens iets over de honger in de Derde Wereld hebben gehoord. Voor honderd procent staan we achter de bedoeling van 'Vyerelddierendag, maar spaar ons voor dit soort uitschieters. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft gisteren op een onverwachte persconferentie verklaard, dat hfj vice-presi dent Spiro T. Agnew ninuner heeft gevraagd om af te treden. Tegelijkertijd sprak hij zijn duidelijke steun uit voor onderminister van justitie Henry Petersen, die on langs heftig is aangevallen door Agnew. Nixon zei verder dat hij zijn reis naar Europa „bin nen drie of vier maanden zal maken, mogelijkerwijs iets eerder, maar niet veel later". Deze reis, zo zei hij, hangt af van de vooruitgang die wordt geboekt bij de bespre kingen met bondgenoten over een principeverklaring die als uitgangspunt zal dienen voor de toekomstige politieke, mili taire en economische betrek kingen met de Europese bond genoten. De V.S. stellen zich voor de toekomstige samenwerking in de westelijke wereld vast te leggen in drie principe-verkla ringen. Twee daarvan zouden in het bijzonder betrekking hebben op de samenwerking tussen de V.S. e nWest-Europa en bij een meer algemene, derde verklaring, zou ook Ja pan zioh kunnen aansluiten, aldus Nixon. Nixon zei, dat volgens minister van buiten landse zaken Henry Kissinger deze besprekingen zelfs op het schema vooruitlopen. Over de beslissing van de Oostenrijkse regering om de faciliteiten voor de doorreis van Russische joden te beëindigen, zei Nixon, dat hij hoopte dat de Oostenrijkse autoriteiten op deze beslissing terug zullen komen. (Van een onzer Van onze correspondent) WASHINGTON Donald gretti, de politieke spion «n saboteur wiens naam onald van de geheimen" tekent, stond woensdag or de Watergate-commis- Olifant Sle als een rouwmoedige «daar. Hij sprak in een enhartige biecht en hij leek zeer penitent. sc-he kandidaten tegen elkaar als de andere kleine manne- in het harnas te jagem en zo veel haat onder hen te zaaien, dat na de partijconvenitie de eenheid in de democratische partij niet meer te herstellen zou zijn. verstrekte een gedetail- ®rde litanie van zijn politie- gzonden en ofschoon hij het Socratische kandidaten voor presidentschap als Ed- «md Muskie, George McGo- wrn en Hubert Humphrey in het verkeizingseizoen zeer las- 1 heeft gemaakt kan Donald gretti niet als een van de ote schurken in het Water ite-drama worden gezien, gretti's grootste wandaad als oltergeist" van de democra cy kandidaten, was de ver breiding op Muskie's gestolen refpapier, van het verzonnen aal hat Hubert Humphrey «n Henry Jackson zich aan ■sueel wangedrag hadden -uldig gemaakt. Je achtergrond van Segrettis F iviteiten was de democrati- Segretti bezorgde Edmund Muskie veel last door ter gele genheid van een „Muskie- avond" in het Joseph Hotel te Washington grote hoeveelhe den sterke drank, pizza's, bloemstukken en twee tove naars uit de Maagdeneilanden op rekening van Muskie te bestellen. Hij had bovendien voor die gelegenheid een flink aantal ambassadeurs uitgenodigd, die verschenen in door Muskie te betalen huurauto's. Pogingen van Segretti om bij die gele genheid een olifant (het sym bool van de Republikeinse Partij) te laten opdraven mis lukten, omdat nergens in de omgeving van Washington oli fanten werden verhuurd. Dit zijn Segretti's grootste zonden en hij zal er vermoe delijk een tijdje de cel voor in moeten. Voor de rechtbank heeft hij al schuld bekend aan enkele strafbare feiten. Even- ADVERTENTIE) Bewoon elke morgen inmasseren.Uit de fles met het rode etikeT hos verdwijnt. Uw haar blijft. Imp. Roj;also1..jU6KUm.T«|1010-11354a tjes in de Watergate-affaire is hij een van de eersten die het loon van de zonde moeten in casseren, terwijl de halfgoden uit Nixons entourage het recht vrijwel kunnen uitput- en. Segretti, die voor zijn werk gehonoreerd werd met onge veer 45.000 dollar, in loon en onkostenvergoedingen, liet pseudo-hippies optreden rorad het hoofdkwartier van George McGovern in Miami om de wereld te laten zien met wie de democratische kandidaat zich associeerde. Hij verspreidde uitnodigingen voor een gratis lunch i>n het hoofdkwartier van Hubert Humphrey te Milwaukee (1 april 1972). Hij vervaardigde drukwerken waaruit moest blijken dat Edmund Muskie een tamelijk racistische heer was. Segretti verliet de universiteit van Berkeley in 1966 als jong jurist. Hij diende in Vietnam en kort na zijn terugkeer werd hij benaderd door twee oude vrienden, Dwight Cha pin, die inmiddels het afspra- kenboek van president Ri chard Nixon was gaan bijhou den en Gordon S-trachan, ue schakel tussen het verkie- zinigscomité van Nixon en Bob Haldeman. Zij hielden Segretti aan het werk. Nixons advocaat Her- bert Kalmbach betaalde hem uit verkiezinigsfon-dsen en Se gretti hoopt op een kortstondig verblijf in het gevang. Inmid dels zoeken de republikeinse leden van de staf van de Wa- terga-te-commissie gehaast naar „smerige politieke stre ken" die door de demoeraten zouden zijn bedreven. Het verhoor voor de com missie werd gistermorgen voortijdig voor enkele uren gesohorst, na een dreiging van een bomexplosie. Er werd geen bom gevonden. DEN HAAG (ANP) Zon dag 7 oktober zal de geestelij ke leider van de Tibetaanse boeddhisten, de Dalai Lama, voor een drie dagen durend bezoek aan Nederland op Schiphol aankomen. Hij komt uit Zwitserland, waar hij is ontvangen op het hoofdkwar tier van de Wereldraad van kerken in Genève. Daarvoor was hij, zoals gemeld, bij paus Paulus. De Dalai Lama zal twaalf Europese landen bezoe ken. TURNHOUT In het stadshart van Turnhout heer ste gistermiddag een vrolijke ■wanorde toen negenhonderd schoolkinderen twaalfduizend hoeken gingen overbrengen van de oude lokalen van de stedelijke openbare biblio theek naar het nieuwe cultu rele centrum De Warande. Er was geen Chinese ketting, zo als was gesuggereerd, maar elk kind bracht een genum merd vak boeken over, dat direct op de goede plaats in de rekken van de nieuwe boeke rij kon worden geplaatst. De kinderen hielden er een bal- lonnnetje aan over. Vandaag gaat de verhuizing nog verder en zaterdag wordt De Waran de feestelijk geopend. De Turnhoutse jeugd weet dan meteen waar z e haar lectuur kan halen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Wilfried Martens, voorzitter van de Belgische Christelijke Volks, partij, de CVP, keurt het af indien als plaats van vesti ging voor een eventuele olie raffinaderij in het Luikse uitgerekend een oord (Ter- naayen) zou worden geko zen van waar uit hij de heer sende westenwinden de mi lieuvervuiling voor het over grote deel ten laste van de Nederlandse huur zou ko men. „Als er een raffinaderij komt", zo zei hij, „dan zal over de plaats van vestiging no-g terdege moeten worden overlegd, ook met de Neder landse regering". Martens zei dat na een ge sprek over deze zaak met de KVP-voorzitter Diek de Zeeuw, die daartoe naar Brus sel was gekomen. Na het on derhoud werd eein communi qué gepubliceerd waarin het onder meer heet: „De directe aanleiding tot de gedachten- wisiseling was de onrust die in Nederland gerezen is naar aanleiding va-n een eventuele oprichting van een olieraffina derij in Ternaayen. De CVP-voorzitter Martens onderst-reepte dat nog geen en kele beslissing werd genomen of en op welke plaats inder daad een dergelijk bedrijf wordt gevestigd. Beide voor zitters vesti-gen de aandacht erop dat tussen de Belgische en de Nederlandse regering een accoord werd aangegaan tot overleg in verband met grensoverschrijdende milieu problemen in het algemeen en meer in het bijzonder met dit dossier. Zij doen een beroep op de Nederlandse en Belgische re-1 gering om in een daadwerke lijk overleg tot een besluitvor ming te komen met betrek king tot de plaats va<n vesti ging. Hierbij wordt aangete kend dat een va-n de kernpun ten van het milieubeleid dat door de CVP-ministers wordt gevoerd het voorkomen van milieuhinder is, ook in grenso verschrijdende zin. Beide voorzitters betreuren dat door enkelen deze vaak misbruikt wordt om de goede betrekkingen tussen Neder land en Bel-gië in gevaar te brengen. De heren Martens en De Zeeuw besloten over deze en andere belangrijke zaken zoals werkgelegenheid regel matig overleg tussen de partij en CVP en KVP te organise ren. Voorzitter Dick de Zeeuw wil de -desgevraagd niet over mo gelijke repressailles van Ne derlandse zijde spreken, maar stelde nadrukkelijk dat hij en de KVP diep teleurgesteld zouden worden a-ls de vesti ging van een raffinaderij in Ternaayen doorgang zou vin den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Fractieleider Wie-gel van de VVD in de Tweede Kamer ontvangt re gelmatig brieven, waarin hij met de dood zou zijn bedreigd. De politie stelt naar deze dreigbrieven en naar de ano nieme telefoontjes met bom meldingen een onderzoek in Er wordt op gewezen dat ook in de verkiezingstijd politici herhaalde malen werden be dreigd. BRUSSEL (ANP) In Gent is op 86-jarige leeftijd de Belgische kunstschilder Karei de Bondt overleden. De Bondt heeft, ook dn ons 1-and, bekendheid gekregen, vooral door zijn Leie-landsehappen en portretten. ALGECIRAS (AFP) De politie dn de Spaanse stad Al- geciras heeft een 32-jarige Ne derlander gearresteerd wegens druig-s-mokkel. Hij zou 46 kg hasj in zijn auto hebben ver borgen. GRONINGEN (ANP) De Nederlandse journalist Koos Koster is er van overtuigd dat hij in feite is uitgewezen door de Nederlandse ambassadeur in Chili, de heer Goedhardt. Koos Koster die maandag j.l. in Nede-rland arriveerde n-adat hij daarvoor door de Chileense junta was vastgehouden, ver klaarde dat in een interview in de Winsohoter Courant van gisteren. „Hij heeft tijdens de militai re machtsovername ook niet geprotesteerd tegen de absur de beschuldigingen die tegen mij waren ingebracht", aldus Koos Koster. „Ik ben namelijk vastgehou den omdat ik marxistisohe li teratuur in mijn bezit had. Alsof dat voor een journalist zo'n uitzondering is". Koster is ook niet van plan de ruim 600 dolla-r die hij schuldig is aan de Nederland se regering terug te betalen. Het ministerie van Buiten landse Zaken wijst de be schuldigingen van Koster van de hand. De heer Koster is voor de Nederlandse ambassaderaad in Chili uit het voetbalstadion gehaald waarin hij gevangen zat en daarna voorlopig bij vrienden ondergebracht. De heer Koster vroeg of hij nog een vijftal dagen langer in Chili zou mogen blijven. De Nederlandse ambassadeur Goedhardt vertelde hem ech ter dat hem via zijn Chileense contacten was gebleken dat het beter voor Koster was om niet langer in Chili te blijven, omdat hij de kans liep op nieuw te worden gearres- teerd-. (ADVERTENTIE) Elke Fleurop-bloemist krijgt een opleiding polsstok- springen. Voor bloemengroeten diep in de polders. 'Niemand woont' te ver wegom bloemen te krifgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. Weet u wat een wiegeboeketje is? Geweldig leuk voor een geboorte. U leest erover in het Flëurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysai- en pokonzakjes van uw Fleurop- bloemist. (Van onze parlementaire redakteur) DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) zal de militaire diensttijd verlagen van 16 tot 12 maan den. De plannen die hij hiervoor heeft uitgewerkt zullen naar verwachting tegen het midden van het komende jaar worden verwezenlijkt. Tegelijk met dit plan heeft hij het unanieme advies ge schrapt van de commissie Van Rijckevorsel om een mi litaire diensttijd naar keuze in te voeren, bijvoorbeeld 12 maanden voor eenvoudige functies tegen lage beloning en langere diensttijd voor hogere functies tegen hoge re beloning. Minister Wedeldtig zou dit advies naast zich neergelegd hebben wegens die enorme fi nanciële gevolgen bij verwe zenlijking daa-rv-an. De verla ging van de dliensttijld tot 12 maanden ga-at de schatkist al een -extrabednag va-n 240 mil joen gulden kosten. De extra kosten houden verband met het feit, dat door verlaging v-ara de diensttijd tot een jaar grotere lichtin-gsplo-egen moe ten worden opgeroepen. Ook houidt heit plan tot verlaging in, dat voortaan minder vrij stelling of uitstel van militaire dienst verleend kunnen wor den. Wel kunnen dienstplichtigen na 12 mia and-en enkel-e ina-an- dien bijtekenen. Hiervoor zal extra soldij worden uitbetaald Arad-ere plannen die minister Vrede-liing in voorbereiding heeft zijn. verhoging van het s-oldiij en verlaging van de dienstplichtige leeftijd van 20 naar 18 jaar. Tege-n d-eze ver laging heeft de politieke partij r-a-diikalen al verzet aangete kend. Ook overweegt minister Vredeling vrijstelling wegens broe-derdienst af te schaffen, In West-Duitsl-and, België en Denemarken is de dienstplicht al op één jaar gesteld. Op onze burelen dwarrelde, nee plofte, dezer dagen een 35 centimeter lange enveloppe neer, afgezonden door de Voorlichtingsdienst van de Eu ropese Gemeenschappen in Den Haag. Het bleek een adreswijziging te zijn, maar van welk formaat! Benevens een in zacht bruin uitgevoerd vijftal pagina's met historische kout en lieflijke prenten over, resp. van het Lange Voorhout, alwaar ge noemde voorlichtingsdienst zich gaat vestigen, bevond zich in die enveloppe ook een vreemd uitklapbaar geval. Dat geval was een soort fol der van stijf karton, die-open geklapt-een rechtopstaand rijt je gevels te zien gaf. Een soort coulisse op een toneel. Het deed ook denken aan de opge zette poppetjes en boompjes in een ouderwetse kijkdoos. Een van die voorgeveltjes is dan het pand dat de EEG-voorlich- tingsdienst gaat betrekken. Leuk hoor, maar zonde van het geld. Mijn zoontje was er dolblij mee: hij rijdt er met zijn speelgoedautootjes langs, zonder enig respect voor het Haagse heiligdom: het Lange Voorhout. Iets anders. Bij gelegenheid van de 60e internationale au totentoonstelling in Parijs dat moet wat zijn: een hele heilige hal vol heilige-huisj es- op-wielen! heeft een Franse krant enig rekenwerk ver richt. De moeite waard. Een Simca 1000 LS kost 11,SI francs per kilo, (de pre- ciezen onder u mogen het zelf omrekenen: een Franse franc is ongeveer 62 cent). De kilo prijs van een Volkswagen 1200 is 13,16 francs, van een Citroen D Special 15,05 francs, van een Peugeot 504 15,40 francs. De Skoda S 100 kost het minst per kilo: 11,47 francs. Maar nu!! Let op!! De goedkoopste keukenpan nen kosten per kilo altijd nog 18 francs! Een kilo fiets kost 25 francs en een kilo roest vrijstalen vorken zelfs 39 francs. En dan praat ik verder maar niet over de prijs van een kilo goedkope balpoints, oftewel kogelpuntpennen zoals een belendende collega pleegt te zeggen bedraagt 71 francs. Wat is een auto nou hele maal? Een auto is handig eit zelfs nuttig, maar ongeveer even vaak overbodig. Tenminste, als er een bus rijdt. Ik stap op. auto, haha!). (Inderdaad, per Tuuuutuuuutuuuuuuuuut MERIJN. BERLIJN (DPA) De 95-ja rige premier Willi Stoph van d-e Duitse Democratische Re publiek is gisteren op voorstel van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij door de Volkskammer het parlement tot nieu we president („voorzitter van de staatsraad") gekozen. Eer ste vice-premier Horst Sinder- mann (58) werd gekozen tot St-ophs opvolger als eerste mi nister. Stoph is de opvolger van wijlen Walter Ulbricht. Hij werd voor de functie voorge dragen door Erich Honecker, secretaris van de communisti-. sche partij. KOPENHAGE N Denemarken heeft besloten de in Polen verblijv.nde Russi sche meesterspion Leopold Trepner een inreisvisum te verstrekken. De Deense am bassade in Warschau is op dracht gegeven de benodigde papieren klaar te maken en ze aan Trepper ter hand te stel len. De 69-jarige Trepper, tij dens de tweede wereldoorlog hoofd van de Russische spio- nage-organis-atie „Die Rote Kapelle", heeft herhaaldelijk verzocht Po-len te mogen ver laten om zich bij zijn familie in het westen te voegen. Zijn gezondheids-toestand schijnt geleidelijk slechter te worden. (ADVERTENTIE) ■■n

de Stem | 1973 | | pagina 13