Vrije leeuw Saeftinge moet zuiver blijven mS% rente?" Industrieën vergiftigen Z. - Vlaanderen Westkapelle vierde feest „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met Provinciaal cadeautje consultatie bureau CONGRESGANGERS IN ST.-NIKLAAS: expo trekt velen naar Zaamslag Algemene Bank Nederland ¥001* Duitse model- bibliobus in Middelburg Meisje gewond ZAVO- Iroog „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" Auto ramt mast Mooie ïlipii m het tesmnow slechts 22 jf^ RAADSLID COLSEN: Discussiedag NKV-KW J trok weinig belangstelling ■Ik Bandenprikker opgepakt Uniformering liggelden Veerse Meer TERNEUZÈN Luxor 20.00 uur: De tien jëflöSén; a:l: VLISSINGEN Alhambra —20.00 uur: On tembare vrouwen in het Wild* «Vesten 14 j. ANTWERPEN Middelheimpark, twaalfde Biënnale voor beeldhouwkunst (t.m. 8 okt.). Van 10.00-18.01 uur. Stadsfeestzaal, Merr 78, Bloemen- en plantëntentoon- stelling „Herfstgloed" (t.m. 1 1111111 okt.). Dagelijks van 10,00' 20.00 uur, vrijdag tot 21.00 uut GENT Kon. Ned. Schouwburg 20.00 uur: „Yerma" van Fe' derico Garcia Lorca doo* N.T.G. Maandag 1 oktober 1973 stad (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG He< Zeeuwse consultatiebureau voor alcohol en drugs heeft van gedeputeerde staten vat: Zeeland een fiogër bedrag toe bedeeld gekregen van de sub- sidiepot dan waarom het con sultatiebureau zelf had ge vraagd. Dat blijkt uit de eerste wijziging op de begroting voor 1974 die in de statenvergade ring van 17 december aan de orde zal komen. Voor het Zeeuwse alcohol en Irugconsultatiebureau staat nil ip de begroting een bedrag •an 35.000 gulden. Het bureau :ad de staten zelf verzocht om _;en subsidiebedrag van 24.000 pilden per 1 januari 1974. Tot ian toe kreeg het consultatie- >ureau een subsidie van de >rovincie van 17.500 gulden. De eerste begrotingswijzi- ;ing geeft aan het provinciaal ipbouworgaan stichting Zee- and een bedrag van 815.400 [ulden. De stichting ciiltuur- préiding Zeeland staat op die iegrotingswijziging voor 90.000 gulden. Voor muziek ;n toneel is respectievelijk 107.250 en 279.200 gulden uit getrokken De subsidie aan het 5TI is gesteld op 36.275 gul len. A (Van een onzer verslaggevers) ST. NIKLAAS Het verdronken Land van Saef tinge moet een biologisch zuiver natuurgebied blij ven. Alle middelen moeten worden ingezet om dit natuurresservaat vrij te houden van invloeden van het Baalhoekkanaal, de afsnijding van het Nauw van Bath en industrievestigingen langs de Westerschelde. Tot deze conclusie kwam de conferentie over het Land van Saeftinge, het 4000 hectare grote natuurgebied in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, die zaterdag in St. Niklaas (B) werd gehouden. Het congres was georganiseerd door de afdeling Vlaan deren van de bond voor beter leefmilieu naar aanleiding van de plannen tot uitbreiding van industrie langs de Wester schelde, het Baalhoekkanaal en de afsnijding van de bocht bij Bath. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op don derdag 4 oktober is in Middel burg een model-bibliobus te bezichtigen, die gebouwd is door het „Deutscher Bücherei- verbond" in de bondsrepubliek IVest-Duitsland. De bus staat in Middelburg op die datum van 14.00-18.00 uur op de par keerplaats bij de provinciale, bibliotheekcentrale Zeeland (wijk Dauwendaele). Het Duitse bibliotheekwezen beeft deze modelbus laten bouwen in het kader van de door de Unesco uitgeroepen internationaal jaar van het boek 1972, met steun overi gens van het desbetreffende Duitse ministerie. De bus is rolgen-s de nieuwste normen gebouwd en is voorzien met allerlei moderne apparatuur. Na anderhalf jaar de Bonds republiek doorkruist te heb ben, komt de Duitse modelbus ra naar Nederland van 1 tot (I) oktober onder auspiciën fan het Nederlands biblio theek- en lektuurcentrum. In iiverse Nederlandse steden zal bus ter bezichtiging staan 'oor geïnteresseerden en vak- nensen. In Nederland rijden momenteel zo'n 70 bibliobus- >(n welk aantal in de komen- ie jaren nog zal toenemen, bërder is een aantal van deze Kederlandse bibliobussen aan ervanging toe. •:G hoogwater De conferentie werd bijge woond door talrijke Nederlan ders onder wie de heer Ver sloot van het centrum milieu beheer Zuid-Holland, het Tweede Kamerlid Jansen van de PPR en dr. Wolff van het Delta-instituut in Yerseké. Verschillende sprekers on derstreepten het grote belang van het verdronken Land van Saeftinge voor wetenschappe lijke onderzoekingen, een be tekenis die ver uitsteekt bo ven het belang van Nederland en België alleen. De heer Leemans, van de universiteit te Nijmegen vestigde de aan dacht op de biologische waar de van Saeftinge met zijn unieke flora. Meer dan een spreker sprak de vrees uit dat infrastructurele werken het Land van Saeftinge onherstel bare schade kunnen berokke nen. Prof. Gijsels van de Gentse universiteit toonde zich in zijn slotbeschouwing vrij optimistisch gestemd over het behoud van het natuurgebied. Hij wees ondermeer op de be slissing dat het Baalhoekka naal bij Saeftinge een binnen dijks tracé zal krijgen. (ADVERTENTIE) Laatst zag ik een Fleurop- bloemist sneeuwschoenen kopen. Hij ging een bloemen- groet bezorgen in IJsland. Niemand woont te ver weg..om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. Denkt u dat Afrikaantjes uit Afrika komen? Mis... uit Amerika. U leest erovpr in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis chrysai- en pokonzakjes van uw Fleurop-bloemist. (Van onze correspondent). HULST Zaterdagavond raakte de 23-jarige bromfiets ster M.B. uit Graauw met haar voorwiel de stoeprand bij het nemen van de bocht op het punt Markt-Steenstraat in Hulst. Het meisje kwam te vallen en liep zodanige ver wondingen op dat zij naar het St.-Liduinaziekenhuis moest worden overgebracht. 0 ZAVO-tentoonstelling ha (Van onze correspondent). ZAAMSLAG De ZAVO- tentoonstelling die momenteel in verband met het zilveren jubileum van de winkeliers vereniging „Zaamslag-voor- ult", wordt gehouden, en nog tot en met woensdag duurt, heeft tot nu toe meer dan 4000 bezoekers getrokken. Vooral zaterdagmiddag en - avond was de belangstelling groot en dat deze ook van buiten Zaamslag kwam, bleek wel uit de lange rijen auto's die her en der in de straten van het dorp stonden gepar keerd. Zaterdagavond om streeks 8 uur kon het bestuur dain ook reeds de 4.000 ste bezoeker aan deze tentoonstel ling, de heer Dey te Axel, verwelkomen. De heer Dey kreeg een radio aangeboden. Nadat 's middags een doe-het- zelf-show van allerhande zelf gemaakte huisvlijtprodukten was gehouden voor de beste en mooiste inzendingen enke le prijzen beschikbaar waren gesteld, werd in de avonduren een huishoudbeurs gehouden. Vanavond om halfacht be gint een modeshow verzorgd door vier ZAVO - bedrij ven. Morgenavond (19.30 uur) zal 'n jury zich buigen over de in te zenden foto's en tekeningen, gemaakt op 5 september en met als thema de feesten in Zaamslag gehouden in ver band met het regeringsjubi leum van koningin Juliama. (ADVERTENTIE) happij De Stem B.V. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: lijnen): GOES: Klokstraat 1, 13.30-17.00 uur. onnementen: Boekhandel Pie- 2791. 00-21 00 uur, tel. 01600-22341; ■49900: zondag 20.00-22.00 uur, -3751 of 01150-6297; Middën- istijn, Kantoor Nieuwstraat 9, 1. 01150-5745. algeméén redac- ntoor Kromme Weele 4. Mid- 01180 7438- redacteur Midden- 1100 3105, kam Klokstraat 1, nshof 35. Goes redacteur te ierkei. kantoor Nlèuwstraat 9, il. 01150-4866: redacteur O.Z.- :ee- traat 14. Hulst, tel 01140- -ur W Z -Vlaanderen: R. van tel. 01170-3370; sportredactie él tel. 01155-2237. el. 01150-6297. 01100-3416. Morgen, dinsdag 2 okt. Bergen op Zoom 7.00 en 19.17 Bansweert 6.03 en 18.24 Terneuzen 5.30 en 17.52 Gissingen 5.01 en 17.22 Wemeldinge 6.50 en 19.07. Vooruitzichten voor dinsdag (n woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 Uur. Overwegend droog met zon nige periodes. Geleidelijk ho- Sere temperaturen, vooral overdag. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Ne derland. Voor dinsdag: Aantal uren jon: 28. Min.-temp.: van 2 tot 6 graden onder normaal, toax.-temp.: van 0 tot 3 graden onder normaal,. Kans op een droge periode 'an minstens 12 uur: 95 pro ent. Kans op een geheel droog :maal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren 'on: 17. Min.-temp.: van 0 lot 4 graden onder normaal, toax.-temp.: omstreeks nor- haal. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 95 to'ocent. kans op een gehee droog etmaal. 30 procent. De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. In de hobby-hoek van de ZAVO-tentoonstelling te Zaamslag staat een prachtig modelschip. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Zondag reed op de Koudekerkseweg een personenauto, bestuurd door M. C. N. uit Vlissin'gen, tegen een lichtmast. Ten ge volge hiervan werd de perso nenauto van M. zwaar bescha digd. De politie was spoedig ter plaatse en trof twee wiel doppen aan. Na inspectie in de buurt vond de politie een zwaar be schadigde auto voor een huis Eigenaar hiervan was P. W. J H. De betrokkene lag met een hersenschudding in bed. Hij had de politie niet gewaar schuwd. (ADVERTENTIE) Een knaap van een karper ophalen, met een Aranda tussen je tanden. De senoritas Aranda van Velasques. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Niet alleen Nleuw-Namen,, maar heel Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen wordt besmet met zwaveldioxyde uit het Antwerpse industriegebied. Dit is nog maar een begin. Als de industrialisatie op de linkeroever verder doorgaat, zullen we er hier nog van lusten". Tot deze alarmerende con clusie kwam de heer W. Col sen in de raadsvergadering van Hulst op grond van de S02 metingen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. De resultaten daarvan zijn samengesteld in een rapport, dat voor de heer Colsen voldoende informatie bevatte om zich dodelijk onge rust te tonen. Uit het rapport blijkt volgens de heer Colsen, dat niet alleen de grensdorpen te lijden hebben van milieu verontreiniging uit Antwer pen, maar dat die „bezoede ling" momenteel in heel Oo-st- Zeeuwsch-Vlaanderen meet baar is. Naar Rijnmond-maat staven zou de afgelopen maan den in Nieuw-Namen zesmaal alarmfase 1 hebben moeten gelden. Zelfs in Axel zou inci denteel deze alarmfase ,van kracht geweest moeten zijn, voornamelijk bij oost-zuidoos tenwind. „Ik wil geen onrust zaaien, maar ik heb wel me-rkwaavdige dingen ontdekt. De S02-uur- waarden blijken zelfs tot in Axel erg groot te zijn. En dan geven de overzichten nog niet eens zo'n duidelijk beeld om dat de computer soms niet werkt. Ik maak me ernstig bezorgd over deze zakën", al dus de heer Colsen, die B. en W. om aandacht voor deze zaak vroeg. Naar de mening van het Hulster raadslid geven de metingen van het zwaveldi- oxydegehalte slechts een vage indicatie over de mate van luchtverontreiniging. „Dan weten we nog niets van de rook, het stof, roet, de stikstofdioxyde en de koolwa terstoffen, die er vrijkomen. Dit gebied kan van dit soort dingen ernstige schade gaan ondervinden. De schade aan dieren wordt door de omlig gende fabrieken meestal wel vergoed, maar wie betaalt de schade aan mens en dier van de verontreiniging die van over de grens komt". De heer Colsen was van mening, dat deze problemen afdoende ge regeld dienen te worden in het rond het Baalhoekkanaal te sluiten tractaat". „Kunnen we hier nu niets aan doen?" zo vroeg hij zich af. „Ze bouwen tegenwoordig in Antweroepn wel hoge schoorstenen, maar hoe hoger die pijpen, des te verder zullen, ze Zeeuwsch-Vlaanderen be vuilen". Burgemeester Molt- hoff bleek de ongerustheid van de heer Colsen te delen. „Deze zaken zullen internatio naal geregeld moeten worden", zo luidde zijn commentaar. „Het wegnemen van de oorza ken van deze verontreiniging ligt buiten onze bevoegdhe den". Ongerust bleek ook wet houder Stolte. Hij verwees naar ervaringen met oude ge bouwen in 's-Hertogenbosch, waar de zandsteen bleek aan gevreten door het hoge S02- gehalte. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het ker- keneentrum aan de Bellamy- straat in Terneuzen-Zuid hiel den de industriebond NKV en de KWJ een discussiedag voor jongeren, waarvoor een gerin ge belangstelling bestond. Er wend van gedachten ge wisseld over het bedrijven- werk, jeugdlonen en maat schappijvernieuwing. Vastge steld kon worden dat slechts weinig jongeren op de hoogte zijn van hun eigen situatie in de maatschappij en in hun werk. De bijeenkomst stond onder leiding va-n de heer F. de Vries, jongeren coördinator van het NKV in Zeeland- Men kwa-m tot de slotsom dat alle reden bestaat om dit soort dis- cussledagen te herhalen en de- ze te verbinden met een drie daagse cursus. mmttmmI (Van onze correspondent). HULST De 18jarige Belg P.G. uit Wachtebeke werd in de nacht van zaterdag op zondag door de rijkspolitie betrapt, toen hij van de op de Paardenmarkt geparkeerde au to van B.P. uit Hulst, met een dolkmes de banden aan het kapotsteken was. Gevraagd naar de drijfveer zei P. dat in Axel van zijn auto de banden ook kapotgesneden waren en hij daarom in Hulst een wille keurige wagen genomen had om zijn woede daarover te koelen. Een wagen met Noormannen in de optocht te Westkapelle. WESTKAPELLE (ANP) Westkapelle heeft zaterdag op feestelijke wijze herdacht dal het 750 jaar geleden stads rechten kreeg. Graaf Floris IV, die zaterdag morgen met zijn gevolg aan vankelijk in Westkapelle voet aan wal zo-u zetten, werd in verband met de stormachtige weersomstandigheden gedwon gen o-m al in Zo-utelande het anker te laten vallen om van daaruit te paard Westkapede te bezoeken. Honderden in historische kledij gestoken 'Westkapelle- naren wachtten de graaf en zijn gevolg op de zeedijk op waarna deze evenals 750 jaar geleden de stadsrechten aan de schout en schepenen van Westkapelle overhandigde. Tijdens de aubade door de schooljeugd brak er een enor me plensbui los. die alle in fluweel en damast geklede Westkapellenaars noodzaakten een heenkomen te zoeken. Zaterdagmiddag trok een historische optocht met 14 wa gen-s, di-e all-e een deel van Westkapelle's geschiedenis uit beelden, door de stad (Van een onzerslaggevers VEERE Burgemeester en wethouders van Veere blijken met het dagelijks bestuur van het Veerse Meer van mening te zijn dat het aanbeveling verdiend over te gaan tot uni formering van de liggelden in de jachthavens rond het Veer se Meer. Het college stelt daarom de gemeenteraad voor de tarieven voor de jachtha ven Oostwatering in die geest aan te passen. Bij zijn voorstel volgt het college, op een uitzondering na, de suggesties van het dage lijks bestuur van het Veerse Meer. De tarieven worden nu gebaseerd op 11 gulden per vierkante meter per zomersei zoen, hetgeen voorheen 10 gul den was. De tarieven per maand, per week en per dag worden van het tarief van het zomerseizoen afgeleid, respec tievelijk namelijk op 25. 8 en 3 procent. Het college gaat niet in op de suggestie va.n het dagelijks bestuur van het Veerse Meer om het winterliggeld te stellen op 30 procent van het zomer- ♦ariefseizoen. Dat achten bur- gemeeste en wethouders te wein.g. Zij stellen de gemeen teraad 50 procent voor, temeer daar dit percentage inmiddels ook is vastgesteld door de aar grenzende gemeenten Ar- nemuiden en Wissenkerke. Naar schatting, zou de meer opbrengst van deze tariefs- erhogingen op 5.000 gulden uitkomen. In het geding is overigens alleen dat gedeelte van i-ichthaven Oostwatering, dat bij de gemeente Veere in exploitatie is.

de Stem | 1973 | | pagina 3