Tal van sportvissers naar Westerschelde VOOR CORA HOFMAN IS NATIONALE TOP NIETS NICO VAN KERCKHOVEN TRAINER VAN OLYMPIA Records Prijzenpakket Organisatie Veel geld sport Maandag 1 oktober 1973 GROOT ZEEHENGELFESTIJN VAN ..SPORT EN GENOEGEN" (Van onze sportmedewerker) HOEK De hengelsport- vereniging Sport en Genoe gen uit Hoek houdt zater dag 27 oktober de laatste zeeiiengelwedstrijd die mee telt voor het Westerschelde- kampioenschap. Deze inter nationale zeehengelwed- strjjd, de elfde die de Hoek se vereniging organiseerde wordt dan tevens ook de af sluiting van het zeehengel- seizoen, wat de grote wed strijden betreft. Er staan dan nog wel enkele club wedstrijden op het program ma, maar de hoofdzaak is dan afgewerkt. Voor de zeehengelaars altijd een wedstrijd om het vissers- tuig nog eens een extra beurt te geven, want dan komt de kampioen naar vo ren. Een titel, die vorig jaar ge wonnen werd door A. Clement van de hengelsportvereniging „De Pilk" uit Hansweet. Met 4903 punten was hij onbereik baar geworden voor zijn coneu- renten. Ook voor de dames die nemen altijd met vele tien tallen deel staat er een titel op het spel. Hetzelfde voor de eerste Belgische deelnemer en deelneemster. Want behalve vele Terneuzenarem en vissers uit de omliggende plaatsen, telt de Hoekse hengelaarsvere- niging ook veel Belgische le den. Titelhoudster bij de Ne derlandse dames werd vorig jaar mevrouw J. van de Velde uit Sluiskil. Bij de Belgische leden ging de titel naar D. van M3enen uit Zeebrugge, en me vrouw Potvliegere veroverde het kampioenschap bij de da mes. Naast alle Hoekse leden kunnen ook alle leden van de Westerscheldefederatie aan deze laatste grote wedstrijd meedoen, een overkoepelend orgaan waarbij in totaal zes tien Zeeuwsch-Vlaamse hengel- sportverenigingen zijn aange sloten. Dit zijn: HSV Fishing club (Groede), HSV No een (No Een), HSV „De Zeekrab" (Breskens), HSV Vlissingen, HSV „Sport en Genoegen" iHoek), HSV IJzendijfce (IJ- zendijke), HSV Sluiskil (Sluiskil) HSV O.N.I. (Ter- neuzen), HSV „De Schelde" (Hoofdplaat) HSV „De Wie lingen" (Cadzand), HSV „Ge duld Overwint Alles" (Axel), HSV Zaamslag (Zaamslag), HSV „De Pilk" (Hansweert), HSV „De Braakman" (Bier vliet,), HSV Kloosterzande (Kloosterzande) en de HSV ..De Philips" (Terneuzen). Voor deze elfde wedstrijd heeft het bestuur van de Hoek se vereniging „Sport en Gene :- gen", weer een groot en kost baar prijzenpakket beschik baar. Als eerste prijs is er een diepvriezer te winnen. Tevens ligt er klaar een prachtige koel kast en verschillende rijwielen. Om ook de niet-aangesloten zeehengelaars aan hun trekken te laten komen, heeft 't bestuur besloten, dat ook zij aan deze wedstrijd kunnen deelne men. Zij komen dan wel in aan merking voor de prijzen, maar dingen niet mee naar de titels. „Dat moet altijd nog de groot ste eer blijven", zegt H. M- Meeusen penningmeester van de organiserende vereniging. „Want", voegt er onmiddelijk aan toe „het is natuurlijk leuk om een mooie prijs te winnen, maar een kampioen schap zal voor een echte sport visser meer betekenen". Meeusen. „Tijdens die grote wedstrijden zou je wel hon- 'derd controleurs nodig hebben, want je wordt zo bedonderd. Je moet hengelen als een sport blijven beschouwen, maar dat wordt zo dikwijls vergeten". Toch wordt door de organise rende verenigingen min of meer in de hand gewerkt, dat men tijdens dit soort wedstrij den de zaak gaat „flessen", want de ene vereniging wil wat betreft het prijzenpakket niet onder doen voor de ande re. Dit jaar bestond tijdens zo'n wedstrijd de eerste prijs zelfs uit een auto. Meeusen: „Je moet wel grote prijzen geven, anders blijven de deel nemers weg. En als het weer een beetje meezit, verwachten we zo'n kleine vijfhonderd deelnemers". De wedstrijd wordt gehouden op de Wester schelde, achter de Watertoren in Terneuzen. Behalve pen ningmeester is Meeusen ook een actie hengelaar, evenals zijn echtgenote. Ook bij het organiseren van dit evenement was mevrouw Meeusen steeds actief. Met de organisatie is het bestuur ai een klein jaar bezig geweest. Meeusen: „In december vorig jaar zijn we ai begonnen met de organisatie. Mocht het weer niet meewerken, dan hebben de organisators altijd nog iets achter de hand naast de vilf gulden inschrijfgeld. Meeusen: „Behalve die vijf gulden per deelnemer komt er voor die wedstrijd ook een programma boekje uit met advertenties, en wordt er tevens een groto loterij gehouden". Bij slecht weer moeten de prijzen immers evengoed be taald worden. De winkeliers vragen niet of je veel, of wei nig deelnemers had, en of je er niet of wel aan uitkwam. Meeusen, penningmeester en tevens het oudste lid van de HSV „Sport en Genoegen" kan heel wat over zijn vereniging vertellen- Op 20 juni 1946 werd de vereniging opge richt. Meeusen: „We zijn begon nen als zoetwatervissers, en ongeveer tien jaar geleden zijn we overgestapt naar het zeehengelen. Er werden toen al enkele zeehengel wedstrij den gehouden, en dat wilden wij ook wel eens proberen. En met succes, zodat we er mea doorgegaan zijn". Bedroeg het aantal leden bij Je oprichting vijftien, nu zijn dat er ruim 675. Naast het zeehengelen, heeft de Hoekse vereniging ook nog twee zoet waterkreken in Hoek, waarop gevist wordt. Het bestuur be staande uit G. van Tiel voor zitter, P. van Eive secretaris. H. M. Meeusen penningmees ter, en de ledén D. Tholens, B Kousemaker en W. H. Koole is bijna klaar met de organisatie van de zeehengelwedstrijd Een tak van sport die momen teel „in" is. in Zeeuwsch- Vlaanderen. Penningmeester en tevens oudste lid van de hengelsportver' eniging „Sport en Genoegen", de heer H. M. Meeusen. Cora Hofman: „Het host je veel te veel tijd en geld om een echte topsporter te kunnen wor den. Dan gaat voor mij de aardigheid eraf." (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN Is Piet Vonck van de Hulsterse at letiekvereniging (RKWAV) de topper in Zeeland bij de senioren-heren, Cora Hof man van de Terneuzense vereniging Schelde Sport is dat ongetwijfeld bij de da mes. Reeds vele jaren staat de Terneuzense atlete aan de Zeeuwse top, en enkele jaren geleden maakte ze ook steeds deel uit van de Ne derlandse damesploeg. Maar dit alles is nu verleden tijd. „Want" zegt ze, „voor mij hoeft het allemaal niet meer." Cora Hofman houdt geen blad voor haar mond en zegt rond uit „Die samensteling van de Nederlandse ploeg was al tijd een kliekje. Ik doe het nu (vanaf vorig jaar, red), voor mijn plezier, en dat is veel leuker. Toen Cora Hofman en kele maanden geleden het Zeeuws record op de 100 me ter verbeterde, dit in een tijd van 11.6 seconde, zagen de heren van de KNAU in Cora toch wel een goede Neder landse vertegenwoordigster op deze afstand. Maar de Terneu zense atlete bleef bij haar be slissing, en zei nee. Zelf zegt ze hierover: „Ze hebben het me weer gevraagd om deel uit te maken van de Nederlands^ ploeg, maar ik heb er onmid dellijk nee "op gezegd. Dat ge beurde reeds twee dagen na dat ze in Goes het record had verbeterd. Is voor Cora Hof man de „kliekvorming" de voornaamste oorzaak, dat ze zich voorgoed uit de landelijke ploeg terugtrok, zelf voert ze nog verschillende motieven aan. Hofman: „Wil je op de dag van vandaag werkelijk topsporten kunnen zijn, dan moet je daar een hele dag mee bezig zijn. Maar als je nor maal moet werken, en je moet dan 's avonds gaan trainen dan kun je nooit die top berei ken. Voorts kost het je nog veel geld. Daar staan de meeste mensen niet bij stil. Je legt er altijd op toe, want in Neder land worden je reiskosten niet betaald. Nee, voor ons als Zeeuwen is het veel aantrek kelijker om in België aan wed strijden deel te nemen. Wedstrijden vyaarvoor de Terneuzense atlete gedurende het zomerseizoen tientallen keren wordt uitgenodigd, en waaraan ze steeds graag ge volg geeft. „Op de eerste plaats krijg je de gemaakte reiskosten vergoed- en er zijn altijd prachtige prijzen in na- tura." Iets wat in de Neder landse atletiekwedstrijden meestal niet wordt toegepast. Een medaille of een beker mag dan voor de jeugdatleten nog indruk maken eenmaal aan de top stelt dit soort prijzn niet zo veel meer voor. Over bekers en medailles hoeft Cora Hofman niet te klagen. Haar prijzenkas-t is rijkelijk gevuld. Dit alles won ze, nadat ze op 11-jarige leef tijd bij Schelde Sport begon. Behalve het Zeeuws record op de 100 meter, heeft ze die ook op de 200- en 400-meter. Het record op de 200 meter met een tijd van 23.9 seconde, is behalve het Zeeuws ook het Nederlands jeugdrecord op die afstand. Dat vestigde ze tij dens de Euopese jeugdkampi oenschappen in 1970 in Parijs. Is ze bij de dames nog steeds een atlete van formaat, ook daarvoor bij de jeugd liet ze zich niet onbetuigd: Haar records uit die tijd op de 60 meter, 80 meter Korden en h t verspringen zeggen vol doende. Toen ze het afgelopen seizoen voor het eerst startte op de 400 meter dames, werd dit voor haar meteen een nieuw Zeeuws record. De tijd stond op 58.7 sec, en die stelde ze meteen veel scherper tot 56.1 seconde. Hoe ze zelf tot deze goede prestaties komt, ls voor haar min of meer een vraagteken. Cora Hofman: „Toen ik nog in de Nederlandse ploeg «zat was het vooral op die centrale training keihard er tegenaan gaan. Die tijd van 11.6 op de 100 meter, kon ik in die tijd Vliet verbeteren. Nu train ik nog wel twee keer in de week- maar niet meer fel. Nu gaat alles veel gemakkelijker. Maar aeh..het gaat op het ogenblik prima en het is veel leuker." Volgend jaar is de vereni ging Schelde Sport ha-a-r kwijt, want dan zal ze in het huwe lijksbootje stappen. Dit met L. van de Boog uit Goes; bij de atletiekvereniging AV'56 uit Goes geen onbekende. Het echtpaar zal zich dan vestigen in 's-Gravenpolder. Maar Cora Hofman zegt de atletieksport zeker niet vaarwel, ook voor haar is dat een stukje van haar leven geworden. Ze zal zich dan aansluiten bij AV'56, en die club kan haar best gebruiken. De A-meisjes wer den dit jaar kampioen, en Co- ra Hofman zal daarin zeker een bruikbare kracht worden. Zelf voelt ze daar bijzonder veel voor. (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN „Als le den van een vereniging ge traind worden door een echte trainer, of door enke le leden van de vereniging zelf dan zal dat eerste bij de leden en vooral bij de jeugd toch altijd meer aan spreken. Het spreekt alle 'eden gewoon meer aan. En dt dacht dat we daar in de toekomst toch allemaal naar toe moeten, willen we die bepaalde tak van sport hier in Zeeuwsch-Vlaande- j ren op een hoger peil bren gen. Daarvoor hebben we het nu een beetje professio neler aangepakt. Maar ik Wil hier wel aan toevoegen dat het vroeger toen enkele senior-leden als „trainer" fungeerden, de opkomst van onze spelende leden zeker niet minder was", zegt voor zitter Nanninga van de Mi xed Hockeyvereniging Olym- pia uit Terneuzen. Een hockeyvereniging die als eerste in Zeeuwsch-Vlaan- deren, sinds september van dit jaar een gediplomeerd trainer heeft. Zijn naam: Nicovan Kerkchoven uit Koewacht, in de Zeeuws-Vlaamse sportwe reld zeker geen onbekende. Deze leraar lichamelijke op voeding, speelt eveneens in het eerste team van de voet balvereniging Corn. Boys uit Sas van Gent, waar hij tevens trainer is. En hij is een actief volleyballer. Dit gevoegd bij de nodige ervaring in de hoc- keysport, was voor het bestuur van Olympia uit Terneuzer genoeg om in hem de „geknip te" man te zien. Nanninga ,,We hebben het vooral vooi de eerste teams en de jeugd gedaan. Voor de leugd was het hard nod'g- omdat we later daar uit moeten putten". Over jeugdleden heeft de Terneu zense vereniging niet te kla gen, want men heeft momen teel vijf tPams die in competi tieverband spelen De h=lanp stelling voor de hockeysport bij de jeugd in Terneuzen is bijzonder groot Nanninga: „Samen met onze nieuwe trainer hebben we ook twee hulptrainers aangesteld zodat we de zaken zo energiek mogelijk kunnen aanpakken. Ondanks dat hij pas vanaf be gin september bij ons werkt, kan ik toch al zeggen dat de ?tart bijzonder goed is ge weest". Voorzitter Nannmga is optimistisch. „Het gaat goed. De trainer heeft goed contact met de leden. Niet dat er meer gelachen ian getraind wordt, maar hij weet ze echt naar zijn hand te :etten. Dat was wel nodig We '.aten in een impasse. Vooral bij de jeugd. De senior-leden -deden het misschien vroeger kwalitatief wat minder, maar het ging toch goed. Na een jaar kwamen er weer enkele andere léden, die zich hiervoor beschikbaar stelden. Het afge lopen seizoen vlotte het. niet zo. De een kon zich de zater dagmorgen niet vrij maken, de ander moest weg, er was steeds iets anders". Dat was voor het bestuur van Olympia het moment om uit te gaan kijken naar een andere oplos sing. Met vijf jeugdteams drie heren- en een damesteam, wel nodig ook. Dit seizoen komt er ook een huisvrouwenteam, dat in competitieverband gaat spe- lèn. Zo heeft de hockeyclub Olympia Terneuzen nu ruim 150 leden: voor een hockey club heel wat. Behalve de se nioren neemt trainer Van Kerckhoven ook de jeugd on der handen. En dat elke zater dagochtend. Voor alle leden de gunstigste dag van de week, vooral omdat er verschillende leden alleen met de weekends thuis ziin. Zo kan trainer Van Kerck hoven al zijn pupillen aan het werk zien, en dat is belangrijk voor het samenstellen van ver schillende teams. Van Kerck hoven wil hij Olympia nog meer veranderd zien. Van Kerckhoven: „Niet alleen de conditie is bij hockey belang rijk, maar ook de spelwijze. Er moet meer combinatie in het spel komen, en ook aan de tactiek moet het nodige ge daan worden. Bij voetbal was het vroeger zo dat in de de fensie altijd twee man moest blijven staan terwijl in de hockeysport het verdedigings. blok uit drie man bestond. Maar dat zijn oude „recep ten". Die oude systemen moe ten er gewoon uit, evenals bij voorbeeld het roken voor een wedstrijd. Wil je vandaas de dag tot prestaties komen, dan moet er hard voor getraind worden. Het is geen geheim dat de hockeysport in Zeeuwsch-Vlaanderen niet op hoog peil staat. Toch ziet trai ner Van Kerckhoven echt wel perspectief. Van Kerckhoven- -,Het bestuur werkt goed mee En de leden zelf, die het echt hard nodig hebben tonen inzet Met die wilskracht is er veel te bereiken", Olympia-trainer Nico van Kerckhoven: Niet alleen de condiue is belangrijk bij de hockey- sport. Ook tactisch moet er veel aan gesleuteld worden

de Stem | 1973 | | pagina 15