DE WEG DIE 'KO' ZAL VOLGEN EN TOCH HOEVEN WE NIET BANG TE ZIJN... Zaterdagbijlage van 29 september 1973 WÊÊM ■I'IHWiH I» I'M lil Vliegtuigen H1HHH Bij toeval Wandaden Bijgeloof Drank en plezier Zonder angst /rn. 0 De komeet Kohoutek, zeg maar Ko, is onderweg richting aarde! Wie nu de ogen hemelwaarts richt zal Ko nog niet kunnen ont waren, maar binnen enkele weken is dat anders. Ko zal dan stralen als een superster. Zo van november tot en met december. Met de feestdagen gaat Ko even kijken achter de zon, maar in januari is hij weer zichtbaar van de partij. Bijgaand kaartje toont welke weg de komeet zal volgen. Uiterst rechts op dit kaartje komt hij het beeld binnen, aan de linkerzijde vliegt hij er v<eer uit. uit PEGASUS AREND VISSEN^ %4 altair WATERMAN MAAGD spica WEEGSCHAAL 4 nov KLIK UIT ER KOMT EEN -7mm KOMEET Niemand heeft de ko meet kohoutek nog in het ECHT ge zien. Hij is tot dusver alleen nog maar verschenen als een klein wit vlekje op foto's, die met sterke kij kers van de sterrehemel zijn gemaakt. Maar over luttele weken zal hij stra lend de sterren doen ver bleken. Alle astronomen van de wereld heeft hij inmiddels in een staat van opperste opwinding ge bracht. „Hij wordt de komeet van de eeuw, deze KO", voor spelt sterrekundige dr. Brian G. Marsden van het Smithso nian observatorium in de Ver enigde Staten. In november en december zal de komeet tegen de ochtend stralen als een superster. Met een lichtkrans om zijn hoofd en wellicht met een lange, lich tende staart. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar trekt Ko achter de zon langs, waardoor zijn heldere pracht voor ons onzichtbaar wordt. Maar begin januari keert hij terug. Dan aan de avondhemel en mogelijk nog schitterender dan in december. Beroeps- en amateur-astrono men maken zich al op voor een intensieve bestudering van de komeet. Er zullen tienduizen den foto's van hem gemaakt worden, zijn chemische samen stelling zal worden onderzocht en zijn baan zal nauwkeurig worden berekend. Dat alles zal niet alleen van af de grond gebeuren, maar ook uit vliegtuigen en via kunstmanen. Ook skylab, het Amerikaanse ruimtelab, zal bij de bestudering van Ko worden ingezet. De komeet Kohoutek werd bij toeval ontdekt. Lobus Kohoutek, sterrekundige bij tiet observatorium van Hamburg was helemaal niet op zoek naar kometen toen hij eind januari zijn fotografi sche sterrekijker op de hemel richtte. Hij zocht naar plane toïden, mini-planeetjes die niet groter zijn dan enkele kilome ters. Er zijn duizenden van die planetoïden; ze bewegen zich net als de grote planeten in banen om de zon. Lobus Ko houtek had in 1971 een vijftig tal tot dan toe onbekende pla netoïden opgespoord en be schreven Door rr'Jdel van sterrefoto's hoopte hij zijn waarnemingen van 1971 te ve rifiëren en te verbeteren. In februari en maart bestu deerde hij zijn sterrefoto's. Op 28 februari vond hij op één van deze opnamen een klein komeetje, dat het nummer 1973 E kreeg. Acht dagen iater ontdekte Kohoutek nog een komeet: 1973-F. Die komeet zou de naam Kohoutek wereld bekend maken, want 1973-F, spoedig voorzien van de naam van zijn ontdekker, bleek een spectaculaire komeet. Tot mei konden foto's van de komeet „Ko" worden gemaakt. Daarna niet meer doordat de aarde zich in haar baan ach ter de zon draaide. Ko werd toen tijdelijk onzichtbaar. Pas deze eek kan hij door de as tro nen weer worden waar genomen. Hele volksstammen deden het in vroeger eeuwen in commissie in hun broek wanneer een komeet helder aan de hemel straalde. Wij weten intussen wel beter. Wij, schrandere wezens als wij zijn, weten dat 'een komeet niets meer (maar ook niets minder) is, dan een enorme verzameling hemelpuin, die we kunnen waarnemen dankzij de kracht der zonnestralen. Op dit kaartje is duidelijk te zien hoe een en ander in z'n werk gaat. De cirkel geeft de baan aan, die de aarde om de zon beschrijft De andere lijn (gedeeltelijk stippel, gedeeltelijk on-onderbroken) is de baan van de komeet Kohoutek. Wanneer Ko (onderin dit kaartje) in beeld komt is hij voor ons nog onzichtbaar. In november is hij echter al zo dicht bij de zon, dat we hem als een heldere ster kunnen waarnemen. Tegen 28 december gaat Ko voor korte tijd schuil achter de zon, om begin januari weer tevoorschijn te komen. Medio februari is hij weer zover van de zon af, dat we hem langzaam maar zeker uit het oog zullen verliezen. Tenslotte nog dit: de stippellijn geeft aan waar de baan van de komeet ónder die van de aarde ligt. Ko gaat eind november onder de aardbaan door en eind januari er overheen. Uit de tekening blijkt, dat de komeet en de aarde niet dicht bij elkaar in de buurt komen. - m Kometen met hun gloeiende kop en hun lange lichtende staart inspireerden in de vorige eeuw kopergraveurs tot het maken van fraaie illustratiesDit is de komeet van Donati, zoals die op 5 ok tober 1858 zichtbaar was. 0 Lubos Kohoutek, ontdekker van de naar hem genoemde ko meet, is een Tsjechische astronoom, die in Hamburg woont en werkt. Hij werd 38 jaar geleden geboren in Praag, ging er naar school en maakte er de oorlog mee. In diezelfde stad voltooide hij bovendien zijn studie astronomie. Een stipendium stelde hem in 1964 in staat naar het observatorium in Hamburg te gaan, waar het hem zo goed beviel, dat hij er bleef. Lubos Kohoutek, getrouwd en vader/van twee kinderen, is nu een gewaardeerd medewerker van de Hamburgse sterrewacht. Voordat Ko verdween hadden de astronomen echter al zóveel gegevens verzameld, dat ze ons durfden voorspellen, dat Ko ons de komende winter een ge weldige sterrenshow gaat ge ven. Alleen Lobus Kohoutek zelf houdt nog een slagje om de arm. „We moeten afwach ten of de komeet inderdaad zo spectaculair wordt", zei hij ons voorzichtig. Maar zijn collega's, vooral in Amerika, zijn al maanden zo opgewonden als kinderen voor een schoolreisje. Zij voorspel len in alle toonaarden, dat Ko het astronomische evenement van het jaar, ja zelfs van de eeuw, gaat worden. Tekst: THEO WEENING Wat is een komeet eigenlijk? Een komeet is iets, dat nog juist genoeg van niets verschilt om nog iets te zijn. In feite is het een door de ruimte reizende verzameling van brokken steen, metaal, gruis en stof. Verder wat ijle gassen. Alles bij elkaar heel weinig materie. Maar als een komeet in de buurt van de zon komt, zorgt zonnestraling ervoor, dat de komeet licht gaat geven. Zijn kop, het gas eromheen (de „coma") en zijn staart beginnen te gloeien. De verzameling hemelpuin, zeer dun verdeeld over een gebied van miljoenen kilometers, wordt voor de mens een imposante en indrukwekkende verschijning.' Een fel teken aan de hemel, dat men vroeger beschouwde als een teken VAN de hemel Grote rampen, die in het jaar 400 voor Christus Constantinopel troffen, werden toegeschreven aan staartsterren. De Romeinen waren er in 44 voor Christus heilig van overtuigd, dat een komeet, die toen aan de hemel verscheen, de ziel van de kort tevoren vermoorde Julius Caesar was. Tijdens het beleg van Jerusalem door de Romeinse keizer Titus stond een komeet aan de hemel, die volgens de geschied schrijver Plinius zó helder wit straalde, dat men er nauwelijks naar kon kijken. Men dacht dat God in „menselijke" gedaante aan de hemel was verschenen. Kometen kregen de schuld van de wandaden van keizer Nero en van de dood van Claudius. In de middeleeuwen dacht men, dat kometen de dood van keizers en van pausen veroorzaakten, of op zijn minst voorspelden. Dat bijgeloof was zó verbreid, dat men in 814 bij de dood van keizer Karei de Grote, toen er helemaal geen komeet was, er maar een verzon Over een staartster van 1528 schreef een medicus uit die tijd, dat hij zó schrik wekkend en vervaarlijk was, dat enkelen van angst stierven en anderen ziek werden. Ziekten als pest en cholera werden aan de invloed van kometen toegeschreven. Vaak meende men ook, dat een komeet het einde van de wereld aankondigde. Tot in deze eeuw is de angst voor kometen gebléven. Wel hadden astronomen inmiddels aangetoond, dat kometen vaste banen door het zonnestelsel hebben, maar ze hadden ook ontdekt, dat de miljoenen kilometers lange staart van een komeet soms de aardbaan kruiste. En omdat ze ook hadden aangetoond, dat een kometenstaart uit gas bestaat (waaronder sporen van het giftige cyaangas) meende het publiek, dat een ontmoeting van de aarde met zo'n kometenstaart alle leven op onze planeet zou kunnen vernietigen. In 1910 nog, bij de verschijning van de komeet van Halley, raakten velen in paniek. Er waren mensen die naar de kerk gingen om te bidden voor het behoud van de wereld. Anderen gaven hun geld uit aan drank en plezier: de wereld zou immers tóch vergaan Die komeet van Halley is wel de bekendste komeet. De Engelse astronoom die zijn naam eraan gaf ontdekte in 1705, dat een komeet uit 1531, een uit 1807 en een van 1682 nagenoeg dezelfde baan hadden. Halley veronder stelde, dat 't wel eens telkens dezelfde komeet zou kunnen zijn, die elke 76 jaar terugkeerde. Als zijn veronderstelling juist was zou de komeet in 1758 opnieuw moeten verschijnen. En jawel: de komeet kwam dat jaar terug. Halley had gelijk gekregen Men kon toen vaststellen, dat de komeet al sinds het jaar 12 voor Christus was waargenomen en door geschiedschrijvers was beschreven. In 1835 en .1910 kwam de komeet terug. In 1986 kunnen we hem opnieuw verwachten. Maar eerst kijken we uit naar de komeet van Kohoutek. Zonder angst, maar wél met ontzag voor de natuur. m i

de Stem | 1973 | | pagina 17