OPEN BAMBOEGORDIJN BIEDT UITZICHT OP OM EIGEN IDENTITEIT WORSTELEND CHINA r RACISME ■1VT50H ECHTE KORTING vloerbedekking CHINESE TEGELS NYLON TEGELS /NYLON TAPIJT zware huiskamer kwaliteit HU 50 DROORYITAPBJT voor de slaapkamer ïgeland iiidmolcn: titwerp Oor toekomst LUX TEGELS /nylon HUISKAMER- TAPIJT WOLLEN BERBER '0amrU9 lOia50 kamerbreed NYLONTAPIJT WOLLEN BERBER TAPIJT 170-/ •r DUP0NT NYLON huiskamertapijt zilveren balans buitenland vlotte bediening uitsluitend merkartikelen rELT MET OBLEEM 00STERH0UT 50x50 cm. f zeer hoogpolig BREDA ROOSENDAAL BERGEN OP ZOOM 14 Donderdag 27 september 1973 originele import y if p$ BEL a 070 - 47801 en onze adviseur Komt mei de kom- plete stalenkollektie bij u thuis per stuk vanaf kleur berber in 6 kleuren kamerbreed kroonprins, die in septem- oer 1971 het leven verloor na een mislukt gevecht om de macht. Lin is nu de „grote verrader en schurk". De cam pagne, gericht op het vermin deren en uiteindelijk uitban nen van de invloed van de pro-Lin-elementen, is blijk- oaar een traag proces, gezien de felheid waarmee Lin in de Chinese pers aangepakt wordt. Wat het traag maakt, en daar- jm ook zo gevaarlijk is, is dat het leger veel Lin-aanhangers herbergt. De aanhangers van Lin Piao zijn voorstanders van een ge leidelijke verzoening' met de Sovjet-Unie en dientengevolge van vertraging in de huidige toenaderingspolitiek, die over igens op een laag pitje gezet schijn* te zijn, met Washing ton. Hun omstreden positie wordt scherp belicht door een recente uitspraak van Tsjoe En Lai tot de Nederlandse parlementairiërs op bezoek in Peking, dat het verbeteren van de betrekkingen met Amerika en West-Europa de hoeksteen is van de toekomsti ge buitenlandse politiek. Voor Moskou wordt dag m dag uit gewaarschuwd Tsjoe En Lai tot de Nederlan ders: pas op met jullie ont spanning, versterk liever je defensie en Rusland wordt officieel gebrandmerkt als een „demagogische revisionist" Nog enkele kanttekeningen over de vraag of oorlo-g tussen China en Rusland onmogelijk is. Na bestudering van tiental len boeken van vooraanstaande sinologen, meen ik dat onze hoop gevestigd moet zijn op de grote panacee: tijd. Als we enkele tientallen jaren van spanning zond-er uitbarstingen overleven China zoekt die zeker niet en Rusland heeft zoals het laatste bezoek van Breznjev aan Nixon heeft aan getoond gekozen voor een ont spanning met Amerika en hij kan die niet hebben terwijl hij oorlog zou voeren met Chi na zal die spanning tussen de communistische mammoe- en afnemen, zoals in West- Europa gebeurde, zij het pas na vele eeuwen van oorlog. In het verleden bond men pas in na verschrikkelijke verwoes tingen- Maar de geschiedenis hoeft zich niet altijd te herha len. We hoeven zoals Den nis Gabor naar voren breng; in zijn boek „De volwassei maatschappij" niet vooi eeuwig een alles-of-niets spe te spelen in een tijdperk -aarin wetenschap zoveel voordelen heeft boven oorlog. Misschien zullen de Chinezen hetzelfde pad inslaan als Ja pan en een groot en welva rend rijk opbouwen binnen hun eigen grenzen, zonder eerst een vernietigende neder laag te moeten lijden. Je kunt veel materiaal aan dragen om dit optimisme te onderschrijven, al relativeerde Mao zelf eens: „Pas over een lange historische periode zal komen vast te staan wie de revolutie heeft gewonnen". Maar Mao is niet pessimis tisch, zoals men in zijn wer ken kan lezen. Ik eindig met da-t citaat uit Mao's werken, waaraan de Chinese schrijfster Han Suyin de titel van haar prachtige boek „China in 2001" heeft ontleend (Mao schreef de volgende regels in 1956): ..Sinds de revolutie van 1911 zijn nog maar vijfenveer- tig jaren verlopen, maar het gezicht van China is in die jaren totaal veranderd. Over nóg geen eens vijfenveertig jaar. dat is in het jaar 2002, zal China nog groterè veran deringen hebben ondergaan dan zal het een machtig, socia listisch, geïndustrialiseerd land zijn geworden. En zo be hoort het ook te zijn. China behoorde véél tot de mensheid te hebben bijgedragen. Eeu wen lang is China's aandeel veel te gering geweest. Dat spijt ons. Maar we moeten be scheiden zijn. Niet alleen nu, maar ook over vijfenveertig jaar. In onze buitenlandse be trekkingen moeten wij, Chine zen, ons van a-lle „grote-mo- gendheid-chauvinisme" bevrij den resoluut, geheel en al, totaal Wij moeten nooit de arrogante houding aannemen die voortvloeit uit het chauvi nisme van „wij zijn een grote D» plotselinge aankon diging van het bezoek van de president van de Verenigde Staten aan 'iet staatshoofd van de Chinese Volksrepubliek was de grote gebeurtenis van 1971. Onze redac teur Anton Theunissen gaat daarom in deze vier entwintigste aflevering "an Zilveren Balans op de achtergronden van het gele mysterie im. Maar natuurlijk was er nog wel meer aan de hand in de woelige we reld van de prille zeven tiger jaren. Er verrees een geheel nieuwe onaf hankelijke staat: Bangla Desj, het vroegere Oost- Pakistaan. Het geweld in Ulster nam ontstellende afmetingen aan. De Eu ropese boeren liepen in Brussel vernielend te hoop tegen het plan- Mansholt, dat hun juist op lange termijn een be ter leven zal geven. Het verjaarspartijtje van ko ning Hassan II van Ma rokko ontaarde in een bloedbad. In Soedan werd een linkse staats greep op barbaarse wij ze neergeslagen. In Amerika ontstond de eerste golf van kritiek op het Vietnambeleid na publikatie van de Penla- gonpapers. In Spanje was men kwistig met doodstraffen tegen Bas- kische nationalisten. Te midden van al die herrie ontving de Westduitse Bondskanselier Willy Brandt de Nobelprijs mogendheid". Elke natie, groot of klein, heeft zijn sterke en zijn zwakke zijden". ANTON THEUNISSEN voor vrede en bezegelde een staatsbezoek van ko ningin Juliana en prins Sernhard de nieuwe verhoudingen met Indo nesië. In de binnenlandse po litiek loste het vijf-par- tijen-kabinet-Biesheu- vel het vier-partilen-ka- binet-De Jong af- Dc vijfde was de nieuwko mer DS'70, die met acht zetels zijn entree in de Tweede Kamer maakte. Ze waren de enige v. instmakers ter rechter zijde. De negen zetels winst aan de linkerkant mocht het schaduwkabi net van het PAK niet in het zadel helpen. Poli tiek Nederland nam af scheid van de enige vrouw in het kabinet, dr. M. A. M. Klompé. En de grote man die zolang het omvangrijke buiten land van het Koninkrijk had bestierd kreeg de job die bij zijn allure en opvattingen paste: mr. J.H.A.M. Luns werd se cretaris-generaal van het militaire monsterver bond dat NAVO heet. Katholiek Nederland ge raakte in grote beroering toen de Paus van Rome dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam benoem Ie. deining die nog zou worden overtroffen als gevolg van het vrij ko men van de bisschopsze tel in Roermond. En dan waren er nog de doden. Noemen wij ter nagedachtenis de jazztrompettist en zan ger Louis Armstrong, de componist Igor Strawins- ky, üe schrijver Simon Vestdijk en Godfried Bomans en de acteur Al- bert van Daisum. pelijk. Ze zitten de hele in hun eentje op de weg, als ze dan thuiskomen :ten ze nog allerlei admini- tieve handelingen doen- kboekje nakijken, verantl irdingsstaten maken, 0n- ;ennota's met bonnetjes re- reren. die bij verschillende ■knemers betiteld wondt als rooie rotwijf" en bij an ti zonder veel moeite de iwste serie scheldwoorden intvangst mag nemen, zegt; lereen staat in dit wereldje lar naar het leven. De par- i, maar ook onderling, •m nc i die chauffeur bij' iwijk. Zijn baas zegt 12 hij zegt 22 uur. Maar li dat die chauffeur er uit gt, want hij heeft zijn baas diskrediet gebracht. On- ks dat die man bereid was dag 12 uur voor zijn werk er te werken. Dat alles ter van de concurrentie, schien dat je nu begint te rijpen dat er voor mij bij geen viezer woord bestaat loncurrentie". eri-jn, wat de minister r tot de uitspraak verleid- dat de politie generlei ra- ïe kent en uitsluitend haar ht doet. organisatie van de natioma- lag tegen het racisme zou raard niet nodig zijn ge rst als de optimistische uit- igen van de minister op irheid berustten: indien er i opleving van racisme in rtkrijk was, hoefde men dag tegen het racisme niet rganiseren. En de Noordaf- .anse arbeiders hadden dan laatste weken niet twee een dag lang het werk protest tegen de rassendis- ïinatie hoeven neer te leg- Algerijmse regering besloot derdag de emigratie naar nkrijk stop te zetten tot veiligheid en de waardig- l van haar burgers gewaar- ;d" werden. Frankrijk ft de vreemde arbeids- ohten volgens de officiële enning en met name de irdafrik-anen volstreSct no- voor zijn economische ex- sie en de minister van ar- l heeft de clandestien bin- gekomen vreemdelingen ook tot 31 oktober de tijd even om hun situatie in reine te brengen, dit alles Mij ven, volgens opmerking van velen, de schillen tussen de Fransen de vreemdelingen bestaan, schillen die op tal van itsen tot wrijvingen, en tot ;r leiden. en commissie van het Brit- Lagerhuis heeft de Engelse ïring gewaarschuwd, dat er uitbarsting van de rassen- isten dreigt, indien de iriteiten het vraagstuk van onderwijs aan niet blanke leren niet spoedig aanpak- Volgens de commissie zijn meer immigrantenkinderen de Engelse scholen dan of- eel wordt toegegeven, p de scholen voor bijzonder onderwijs in Londen is_ reeds 25 procent van de' lingen afkomstig uit lan- overzee, tegen een lande- percentage van 9 procent, olgens de officiële cijfers in Engeland 280.000 im- rantenkinderen school. Van is 40 procent Westindisch irocent Indiaas, 10 procent istaans en 10 procent Afri- in een onzer verslaggevers) enève Een groep geleer en technici heeft een iw type windmolen ontwik dat naar hun mening de lige energiecrisis op de we- kan helpen bestrijden, van deze molens wordt al •uikt. Hij kan genoeg elek- teit leveren voor vijf hui verwarming inbegrepen. et oude bezwaar tegen dmolens, aldus Walter nenball, de 45-jarige lei" van de groep, is dat er vas» i wind is en dat men au4 niet altijd op de windm"" kan rekenen als bron voor triciteit. it bezwaar gaat echter niet vant uit de weerstatistieken ibleken dat het in de mees- elen van de wereld gemid- maar drie dagen Per nd echt windstil is en bo- lien kan de energie die op dagen met veel wind onnen heeft, opgeslagen len. rhoenball, een bevolkings- :undige bij de VN In Ge- van wie het idee voor de we windmolen afkomstig leent dat deze molen «te- is voor de energievoorzie- in afgelegen gebieden en en, zeker nu andere enei- ronnen uitgeput raken. (ADVERTENTIE) troffen blijven. TotdatRi chard Nixon zijn bezoek aan China aankondigde. China-fan prof. Wertheim schreef laatst: „Opeens besefte men alom dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Nixon zou zich niet vernederen, of hij moest wat in dat grote China zien Sinds Nixon-, reis is er een onverzadigbare dorst naar kennis ontstaan over dat ver re, grote land. Boeken over China puilen uit de winkels, films over China zijn weke lijkse kost op de televisie. China is in, sinds het bamboe gordijn is opengeschoven. Journalisten mOgen er weer vrij in en uit, parlementariërs uit aiie delen van de wereid zijn welkome gasten van de Chinese leiders. Het bainboe- gordijn is open. Zal het open blijven? voortvloeiend uit de welhaast definitieve breuk met Moskou, bergt enorme gevolgen in zich voor het binnenlandse leven. De aanwezigheid van enkele buitenlanders op Chinees grondgebied heeft een te ver waarlozen invloed op een land dat zijn identiteit onwrikbaar heeft behouden, dwars door talrijke bezettingen heen. De draagbare radio daarentegen, de computer, de televisie, de raketten en straks de Honda's moeten tot veranderingen lei- de,. die geen evenbeeld heb ben in duizenden jaren ge schiedenis. Het is duidelijk dat de leiders met problemen zitten- Vandaag de dag bevloeit de boer zijn akkers nog steeds met twee emmers maar in zijn zak heeft hij een draagbare radio waarop hij de „Stem van Amerika" kan beluisteren, die niet eens gestoord wordt. Men kan zeggen dat het „rijk van het midden" voor het eerst zijn psychologische grenzen ziet verdwijnen via een bijna geforceerde integra tie in de wereld. Wellicht was de culturele revolutie wel de noodzakelijke voorwaarde om als gewelddadig middel in het diepst van de Chinese zielen de revolutionaire en nationale oorspronkelijkheid van het land te bekrachtigen. Als je betrouwbare bronnen mag geloven hebben de inner lijke tegenstellingen tussen de interne en externe identiteit van het huidige China een scherpe controverse veroor zaakt in de hoogste partijgele deren. De situatie zou identiek zijn aan die van 1966 toen Mao de rode gardisten in het geweer riep om alle „revisio nisten" en „bourgeois-elemen- ten" openlijk aan de kaak te stellen. De felste strijd zou ook nu weer geleverd worden tussen de politici en techno craten. Centraal in de controverse staat zonder twijfel de figuur van Lin Piao. Niets weerspie gelt beter de ongenezen breuk in de partij dan de voortdu rende aanvallen op de oud minister van defensie en Mao's tiek gewicht. Maar de keus, in juli 1966 verdween van een wetenschappelijk1: conferen tie in Delft de Chinese las ser Hsu Tzu Ts'tai. Enkele nren later lag hij dood op straat voor de legatie van de Volksrepubliek China in Den Haag. Moord of zelfmoord? pie vraag is nooit afdoende beantwoord. Wel is zo goed als zeker, dat de CIA, de Ameri kaanse geheime dienst, een band heeft gehad in de myste rieuze zaak, die de betrekkin- jen tussen Nederland en Chi na maandenlang verpestte. Acht collega-lassers van Hsu Tzu Ts'tai wensten aanvanke lijk niet gehoord te worden in verband met de geheimzinnige dood. Zij verbleven bijna an derhalf jaar in de Chinese le gatie, onbereikbaar voor dc politie. Eerst eind 1967 legden rij een schriftelijke verklaring af, een voorwaarde om terug te mogen naar hun vader land. De lassers en het legatie- personeel maakten van het vertrek van de lassers op Schiphol een happening. Met het rode boekje zwaaiend, zo als middeleeuwse martelaren met scapulier vertrokken zij. Het incident attendeerde Ne derland voor het eerst op het rode boekje. Nederland sloeg de scène op Schiphol glimlachend gade. Wat heeft een Chinese 'mer er aan om het werk van Mao te lezen als hij betere kool wil produceren? Het was een TpLeh" west-rs- -eactie op het gezwaai met het rode boekje, maar het westen heeft inmid dels ontdekt dat de beant woording ligt in de inhoud van dat boekje. Het begon ook te ontdekken dat China een gigantische po ging had gedaan om het on handelbare probleem van ar moede en onder-ontwikkeling, de baas te worden. Terwijl in andere landen, om de uitdruk' king van de Zweedse econoom Gunnar Myrdal te gebruiken ondanks alle „ontwikkelings hulp", het .Aziatische Drama", zich afspeelde, was „China hard bezig zich als wijlen Ba ron von Münchausen, aan de eigen haren uit het Aziatische moeras van armoede en ellen de te trekken". Eerst de Grote Sprong Voor waarts, later de Culturele Re volutie werden als oorzaken aangewezen van desorganisatie en desintegratie van het eco nomische leven. De communis ten zouden het nooit maken, het kapitalisme zou onover- J)e jonge Chinezen die de zelfde leeftijd hebben als de rode gardisten ten tij de van de verwoesting van de Britse ambassade, de an ti-Russische betogingen en de rampok in de straten van Peking en Sjanghai in 1967. op het hoogtepunt van de culturele revolutie, doen nu vredig een spelletje kaart. Als de warmte van de dag valt over Peking zitten zij op de trottoirs. De kinderen springen touwtje, terwijl de scherpe tonen van een fluit zich mengen met het ge schetter van een draagbare radio. Je kunt je afvragen of dit rustige en vertrouwde Chi na nog lang zal bestaan. Of moet men in dé optochten van jongens en meisjes, met rode halsdoeken om, die de trom roeren en in ritmische pas achter de vlaggen aan lopen, de voorboden zien van een nieuwe culturele revolutie waarin interne stuiptrekkingen en explosies van vreemdelingenhaat hand in hand gaan? Nie mand kan met zekerheid zeggen of het in het najaar van 1971 aangekondigde be zoek van president Nixon, of de bijna maandelijkse in stallatie van een nieuwe buitenlandse ambassade in Peking, of het hervatten van de Engelse, Franse en Ja panse les via radio Sjang hai, een opening naar de buitenwereld vormen of slechts voorbijgaande ver schijnselen zijn. Is de traag heid waarmee politieke structuren worden geor dend, drie jaar na het (offi ciële) einde van de culture le revolutie, niet een bewijs KEIWEG 16 01620-27981 GRANDIOZE TAFUTVERKOQF Wij verkopen uitsluitend merkartikelen dus controleerbare korting 400 cm breed met jfljj takmotief op zware SPb foamrug in 5 kleuren per stuk op legklare 4 moderne kleuren f op foam (400 cm breed) kamerbreed ^^B 1 ssiek patroon, E kleuren QjjJ projector VERKOOPPUNTEN IN: DORDRECHT, BERGEN OP ZOOM, BREDA, DELFT, DEN HAAG, OOSTERHOUT, ROOSENDAAL, ROTTERDAM, SCHIEDAM KLOOSTERPLEIN 7 (naast oude pand van de AKET) 01600-30803 MOLENSTRAAT 60 ZEELANDHAVEN 14 01650-42703 (2e straat voor zwembad linksaf tegenover STIBAROS Beton) 01640-41680 dat op het hoogste niveau het Grote Debat voortduurt over het definitieve of het tactische karakter van de in terne en externe normalise ring, zoals men vooral na het opvallend korte Tiende Partijcongres voorzichtig zou mogen concluderen? Zeker, voor het eerst sinds eeuwen heersen rust en vrede in China, maar er is ook grote angst. Je hoeft die niet eens onder de oppervlakte te zoe- vermijdelijkheid van een oor log tussen China en Rusland weer acTeel, een oorlog die Az in vlam zal zetten, een oorlog wiens nucleaire winden de Gobiwoesti.in, de vlakten van Mantsjoerije, de rijstvel den van China en de taïga van Siberië zouden vergiftigen. Met de wereld, die middels het evenwicht van de af schrikking gewend ,s geraakt aan een wankel détente, hier mee rekening houden? Een oorlog die een ontzaggelijk continent zal veranderen in ken, want China staat bol van de symptomen van angst. Tsjoe En Lai, de loyale en briljante schipper naast Mao. laat geen gelegenheid voorbij gaan om zijn volk aan te spo ren haast te maken met de bouw van schuilkelders onder de grote steden om aldus voor bereid te zijn op een oorlog. Je mag aannemen dat zulke kostbare projecten niet gesti muleerd worden uit propagan- daoverwegingen. „Het Chinese volk moet bedacht zijn op een verrassingsaanval van het im perialisme en vooral het Rus sische revisionisme", rappor teerde Tsjoe En Lai het Tien de Partijcongres eind augus tus. 1 Tsjoe En Lai's woorden maakten de vraag over de on een vijandige omgeving, waar in zelfs primitief leven niet langer mogelijk zou zijn? Het antwoord op die vraag is com plexer dan een kort ja of nee. Het huidige China kampt met trvee problemen, die nauw met elkaar verweven zijn: de gedragslijn ten opzichte van het buitenland en het thema van de binnenlandse revolu tionaire weg. Het bezoek van de Amerikaanse president heeft de Chinese wil aange toond om daar waar ze te vinden zijn, d.w.z. bij het ka pitalistische westen, te zoeken naar de modernste technologie en bestuursmethoden die Chi- n een industriële macht kun nen bezorgen vergelijkbaar met zijn demografisch en poli-

de Stem | 1973 | | pagina 15