„Terwille van de concurrentieslag" DAG TEGEN HET RACISM! CHAUFFEUR NA 22 UUR RIJDEN OP VERKEERDE WEGHELFT 2.495,- 1.045,- ontwerp voor de toekomst Onze zaak in Etten-Leur jubileert. Vijftig jaar iang bracht De Been woonideeën die bij u duidelijk in de smaak vielen. Dus vieren wij samen met u het Gulden-De-Been-Feest. Uiteraard doet onze vestiging in Oosterhout ook mee. Let de komende maanden dus goed op De Been, want u kunt een scala van jubileum aanbiedingen verwachten. Hier heeft u de eerste ai! Windmolen: binnenland buitenland fH woninginrichting Bisschopsmolenstraat 51, Etten-Leur-Tel. 01608-4150* Arendstraat 7 - Oosterhout - Tel. 01620-23345 FRANKRIJK WORSTELT MET GASTARBEIDERSPROBLEEM IN GRONINGEN Bezetters komen voor rechter Engeland Donderdag 27 september 1973 14 (Van een onzer verslaggevers) HOOGVLIET ,Wat dacht je,' zegt chauffeursvrouw Riet van der Weck naar aanleiding van het bericht dat bij Rijswijk een vrachtwagenchauffeur met zijn lading om half vier 's morgens op de verkeerde weg helft zat na 22 uur rijden. „Als je dan nog geen volko men black-out hebt! Maar hoe cynisch het ook klinkt het is nog niet eens een re cord. Vorig jaar greper. ze in Limburg bij een grote controle iemand die 48 uur aan een stuk door had gewerkt. En dan zegt de baas: Ja, maar dat zijn niet allemaal werkuren, kom nou. Daar zat ook laden en lossen bij. Alsof die vent er niet steeds bij hoefde te zijn". Feit is dat de chauffeur L.M.L. (32 jaar) uit Rotterdam op het politiebureau van Rijs wijk als een blok in slaap viel en dat in dit geval de werkge ver niet zegt te weten wat zijn ondergeschikte op dit vroege uur in die plaats deed. Bij taxi- en transportbedrijf D.P.E. den Haan in Hardinx- veld-Giessendam is het ant woord: „Een naam willen wij niet geven. We willen wel zeggen dat hij maandagmorgen van bier vertrok naar Venlo, daar loste, doorreed naar Charleroi in België, laadde en om halfacht volgens onze ge tuigen aan de grens stond. Om halfnegen want daar doe je maar een uurtje over had hij terug kunnen zijn bij zijn vrouw in. Rotterdam. Dan had hij dinsdagmorgen vroeg de lading in Dordrecht kunnen lossen. Dat hij doorreed is toch niet onze schuld, alhoe wel we er wel verantwoorde lijk voor worden gesteld". Aan die 22 uur van de politie die óók geen naam wil vrij geven valt niet te tornen. Zelfs al heeft de baas van de chauffeur gelijk, dan nog liet hij zijn werknemer een werk dag van 12 uur maken. Reden genoeg voor Riet van der Week, activiste van de ruim twee jaar draaiende Actie groep Beroepschauffeurs, om nog eens de noodklok të lui den. „Die baas zegt dan: Kijk, die man hoefde „maar" 440 km. te rijden. Wij zeggen, je moet kijken naar de uren die die mensen werken. Als een chauffeur buiten zijn schuld twee uur in een file heeft gestaan of hij heeft autopech gehad, dan kon hij niet rusten, maar gereden heeft hij ook niet. Wie heeft er dan gelijk met lange dagen? Wij toch! Twaalf uur is heel gewoon. Ik zou mijn handen dichtknijpen als mijn man zo weinig reed". Riet van der Weck („Ik Kende Jan al toen hij nog maar nau welijks boven het stuur van zijn vrachtwagen uit kon kij ken") zegt dat beroepschauf feurs rechteloos zijn. Ze moe ten een werkboekje bijhouden, maar toen onlangs in een kwestie het werkboekje door slaggevend bewijs in het voor deel van de chauffeur kon le veren werd het door een baas ingenomen. En dat was recht matig, want het blijft eigen dom van de werkgever. „Twee jaar geleden zei De Waard, de algemeen secretaris van de katholieke vervoersorganisatie: Een goede chauffeur kan goud verdienen. Maar zeg ik, dan moet hij wel 70 tot 80 uur achter het stuur zitten in één week. Als hij aan alle wetten voldoet verdient een cao chauffeur nu 185 piek per week. AI3 je je vrouw en kin deren niet van de scheelhonger wilt laten omkomen dan moet je de rijtijdenwet wel overtre den". Waarop Jan van der Weck met graagte aanvult: „Je bent als chauffeur in eeu wige strijd met je werkgever, de politie, je gezin en je eigen geweten. Voor 80 uur per week moet ik de politie wel besodemieteren. Maar doe ik het niet dan verbrui ik het bij mijn baas. Dus toch maar 80 uur werken in de week. Wij zeggen onderweg wel eens te gen elkaar: We werken zo veel dat we geeneens tijd heb ben om onze vrouw eens een keer te pakken". Hoe moordend het systeem van prestatiebeloning is, blijkt wel uit het geringe aantal be drijven dat zich aan de cao houdt, zo ze die hebben afge sloten met hun chauffeurs. Volgens de vervoersbonden wordt -80 van 4e rijders met zwart geld zoet gehouden. Men betaalt een basis die la ger ligt dan de cao en zegt dat de chauffeurs 5 cent per ver reden kilometer zwart in het handje krijgen. Een onbewijs bare zaak die overigens elke chauffeur anoniem wil bea men. Noch wil de baas graag gegrepen worden wegens het niet betalen van sociale lasten, noch wil de chauffeur praten omdat hij dan zijn pure belas tingvrije verdiensten kwijt raakt. Gevolg: er wordt gesja cherd met het aantal kilome ters. Hoe meer gereden des te beter verdiend. Bij de bonden zit men al lan gere tijd met de handen in het haar. Mede dank zij de actie groepen overal in het land zijn er steeds meer chauffeurs die zich organiseren. Het aantal leden dat een paar jaar gele den nog ver onder de 10.000 zat is nu opgelopen tot 12.500. „De moeilijkheid is", zegt men op het bondskantoor in Utrecht, „dat veel chauffeurs individualisten zijn. Zeer be grijpelijk. Ze zitten de hele dag in hun eentje op de weg En als ze dan thuiskomen moeten ze nog allerlei admini. stratieve handelingen doen- werkboekje nakijken, verantl woordingsstaten maken, on. kostennota's met bonnetjes re- gistreren. Riet, die bij verschillende werknemers betiteld wordt ah „dat rooie rotwijf" en bij an. deren zonder veel moeite de nieuwste serie scheldwoorden in ontvangst mag nemen, zegt: „Iedereen staat in dit wereldje elkaar naar het leven. De par. tijen, maar ook onderling, Neem nc 1 die chauffeur hij Rijswijk. Zijn baas zegt 12 uur, hij zegt 22 uur. Maar mooi dat die chauffeur er uit vliegt, want hij heeft zijn baas in diskrediet gebracht. 0n- danks dat die man bereid was die dag 12 uur voor zijn werk. gever te v/erken. Dat alles ter- wille van de concurrentie, Misschien dat je nu begint tj begrijpen dat er voor mij bij. na geen viezer woord als concurrentie". (ADVERTENTIE) ée been Hint net Vorstelijk 3-zits garnituur, massief en uitgevoerd in 'Zweedse,1-2-3-zits kombinatie, gebogen houtwerk met Schitterende slaapkamer in zwart/wit of bruin/beige zwaar eiken met 'n rijke gobelin-bekleding en losse wengékleur en 'n bruine streepstof-bekledïng met aluminium-kleurige handgrepen. Inclusief verlich- kussensvoor 1 f -f qqc n "7 AG ting boven het royale bed. Bed met opbouw en 2 nacht- I.OOOj"' 'HJj" kastjes 438 3-deurs kast 498,- Salonkast, 250 cm. breed, wengékleurige romp met wit, inclusief rookglasdeuren, t.v.-berging, besteklade en "eze |S leverbaar in de maten: 2-deurskast 107 breed x 192 hoog x 54 diep 3-deurskast 158 breed x 192 hoog x 54 diep 4-deurskast 209 breed x 192 hoog x 54 diep debeen (Van onze correspondent) PARIJS Een golf van rassendiscriminatie tegen ge ïmmigreerde arbeiders uit Noord-Afrika heeft sinds augustus van dit jaar Frank rijk overspoeld. De moord op een buschauffeur door een Algerijn in Marseille, heeft de storm, althans in het zuiden van het land nog meer aangewakkerd. Dinsdag is als gevolg hiervan in Frankrijk een nationale dag Frankrijk een nationale dag tegen het racisme georgani seerd. De actie was op touw gezet voornamelijk door de twee grote linkse vakbondscentrales CGT. en CFDT, verder de linkse studentenorganisaties FEN en had# de steun van alle linkse politieke partijen en van de anti-racistische organi saties. Ook op de meeste scho len werden dinsdag betogen tegen rassendiscriminatie ge houden, terwijl vrijwel alle dagbladen het onderwerp uit voerig behandelden- Intussen had de minister van binnenlandse zaken bekendge maakt dat het aantal moorden tussen Europeanen en Noord- afrikanen in Frankrijk in 1972 en '73 „niet op merkbare wij ze is toegenomen", waaruit hij weer afleidde dat ,.dus" geen van beide gemeenschappen kan beweren dat de situatie verslechterd is en verder zei hij dat de „zogenaamd anti racistische- campagne, die ont ketend is door een zeker aan tal extremistische organisaties en verpolitiekte vakbonden wil doen geloven dat in Frankrijk een algemeen racis me heerst, hetgeen vals is". Dat deed het blad „Le Monde" dinsdagavond opmerken dat ieder die niet tot moord over gegaan is, er dius zeker van kan zijn geen racist te zijn. Later op de dag speldde de zelfde minister een politie agent een medaille op de borst omdat deze een week geleden twee personen, die in Parijs in de Seine gevallen waren, ge red had. Een daarvan was een GRONINGEN (ANP) De strafvervolging van de 370 be zetters van het academiege bouw van de rijksuniversiteit te Groningen in februari j.l. heeft een nieuw vervolg ge kregen. Vorige maand kregen 18 bezetters (waaronder staf leden en studenten) van het academiegebouw dat zij bezet hadden in het kader van de acties voor volledige intrek king van de z.g. duizend gul den wet, een dagvaarding in de bus. Tn een perscommuniqué van de Groninger Studenten Bond staat vermeld, dat deze dag vaarding onder druk van de algemene verontwaardiging binnen de universiteit en het inschakelen van enige advoca ten door de GSB weer werd ingetrokken. Deze week hebben echter opnieuw een aantal studenten (12) een dagvaarding gekre gen om voor de rechter-com- missaris mr. H. Bleeker in het kader van het vooronderzoek te verschijnen. De Groninger Studenten Bond protesteert hiertegen opnieuw scherp. Zij beschouwt, het voortzetten van de strafvervolging als een re gelrechte aanval en intimida tiepoging op de voortzetting van de boycotactie in het ka der van de strijd voor gratis onderwijs. De officier van justitie tp Groningen, mr. J. Muntendam deelde mee, dat de dagvaar ding van de 18 bezetters, dip op 6 september j.l. hadden moeten verschijnen, slechts uitgesteld is. Dit uitstel ge beurde op verzoek van een van hen. Waarom men uitstel wilde was mr. Muntendam niet bekend. Dit uitstel bete kent echter allerminst afstel, aldus mr. Muntendam. Algerijn, wat de minister weer tot de uitspraak verleii de. dat de politie generlei ra- cisme kent en uitsluitend haar plicht doet. De organisatie van de nation* le dag tegen het racisme zou uiteraard niet nodig zijn ge weest als de optimistische uit latingen van de minister op waarheid berustten: indien er geen opleving van racisme in Frankrijk was, hoefde men een dag tegen het racisme niet te organiseren. En de Móórdal- rikaanse arbeiders hadden dan de laatste weken niet twee keer een dag lang het werk uit protest tegen de rassendis- criminatie hoeven neer te leg- I gen. De Algerijnse regering besloot j donderdag de emigratie naar Frankrijk stop te zetten tot I „de veiligheid en de waardig- I heid van haar burgers gewaar- j borgd" werden. Frankrijk heeft de vreemde arbeids krachten volgens de officiële erkenning en met name de Noordafrikanen volstrekt no- I dig voor zijn economische ex- pansie en de minister van ar- I beid heeft de clandestien bin nengekomen vreemdelingen I dan ook tot 31 oktober de tijd gegeven om hun 3ituatie in het reine te brengen. Met dit alles blijven, volgens de opmerking van velen, de verschillen tussen de Fransen .n de vreemdelingen bestaan, verschillen die op tal van plaatsen tot wrijvingen en tót erger leiden. Een commissie van het Brit se Lagerhuis heeft de Engelse regering gewaarschuwd, dat er een uitbarsting van de rassen- onlusten dreigt, indien de autoriteiten het vraagstuk van het onderwijs aan niet blanke kinderen niet spoedig aanpak ken. ken. Volgens de commissie zijn er meer immigrantenkinderen op de Engelse scholen dan of ficieel wordt toegegeven. Op de scholen voor bijzonder lager onderwijs in Londen is nu reeds 25 procent van de' leerlingen afkomstig uit lan den overzee, tegen een lande lijk percentage van 9 procent, Volgens de officiële cijfers gaan in Engeland 280.000 im migrantenkinderen school. Van hen is 40 procent Westindisch 20 procent Indiaas, 10 procent Pakistaans en 10 procent Afri kaans. (Van een onzer verslaggevers) Genève Een groep geleer den en technici heeft nieuw type windmolen ontwik keld dat naar hun mening df huidige energiecrisis op de we reld kan helpen bestrijden- Een van deze molens wordt al gebruikt. Hij kan genoeg elek triciteit leveren voor vijf bui zen, verwarming inbegrepen. Het oude bezwaar tegen windmolens, aldus Walt® Schoenball, de 45-jarige 'ej" 'der van de groep, is dat er vaj» geen wind is en dat men aul lang niet altijd op de windmo len kan rekenen als bron voor elektriciteit. Dit bezwaar gaat echter niet op, want uit de weerstatistieken is gebleken dat heft in de mees te delen van de wereld gemid deld maar drie dagen Per maand echt windstil is en bo vendien kan de energie die men op dagen met veel wind gewonnen heeft, opgeslagen worden. Schoenball, een bevolkings deskundige bij de VN in Ge neve, van wie het idee voor dc nieuwe windmolen afkomstig is, meent dat deze molen ide aal is voor de energievoorzie ning in afgelegen gebieden en dorpen, zeker nu andere ener giebronnen uitgeput raken. Donderdag 27 september Tn ju!' 1966 verdween v: J wetenschappelijke com tie in Delft de Chinese ser Hsu Tzu Ts'tai. Ei uren later lag hij dooc straat voor de legatie va Volksrepubliek China in Haag. Moord of zelfmo pie vraag is nooit afdo beantwoord. Wel is zo goei zeker, dat de CIA, de An kaanse geheime dienst, hand heeft gehad in de m; rieuze zaak, die dc betrek sen tussen Nederland en „a maandenlang verpc Acht collega-lassers van Tzu Ts'tai wensten aanval lijk niet gehoord te worde: verband met de geheimzin dood. Zij verbleven bijna derhalf jaar in de Chinese gatie, onbereikbaar voor politie. Eerst eind 1967 leg zij een schriftelijke verkiai J)e jonge Chinezen die zelfde leeftijd heb als de rode gardisten ten de van de verwoesting - de Britse ambassade, de ti-Russische betogingen de rampok in de straten Peking en Sjanghai in 1! op het hoogtepunt van culturele revolutie, doen vredig een spelletje ka^ Als de warmte van de c valt over Peking zitten op de trottoirs. De kindei springen touwtje, terwijl scherpe tonen van een fl[ zich mengen met het schetter van een draagb; radio. Je kunt je afvragen of rustige en vertrouwde C. na nog lang zal bestaan, moet men in dë optochtl van jongens en meisjes, m rode halsdoeken om, die i trom roeren en in ritmiscl pas achter de vlaggen aa: lopen, de voorboden zie van een nieuwe culture revolutie waarin interr stuiptrekkingen en explosii van vreemdelingenha: hand in harid gaan? NiJ mand kan met zekerhei zeggen of het in het na jas van 1971 aangekondigde b< zoek van president Nixoi of de bijna maandelijkse ir stallatie van een nieuw buitenlandse ambassade Peking, of het hervatten va: de Engelse, Franse en Ja panse les via radio Sjang| hai, een opening naar d buitenwereld vormen oj slechts voorbijgaande ver schijnselen zijn. Is de traag] heid waarmee politiek structuren worden geoij dend, drie jaar na het (offi ciële) einde van de culture] le revolutie, niet een bewij -

de Stem | 1973 | | pagina 14