S Zeeland slachtoffer op altaar van SEP-hogepriesters SUIKERBIETENCAMPAGNE IS GOED VAN START GEGAAN Oliestook doet huren stijgen V oorwaarden aan toelating gastarbeiders swaren m d van tuur PZEM id Kapelle 'EN COMMISSIE AD HOC BORSSELE: Zeeuwse ARP wil meer weten over CDA-verklaring Max Tailleur beloont honderd scholieren Fmi inwin MB jtl- y Karabijnséieting in Westdorpe Informatie over bestemmingsplan in Terneuzen VAKCENTRALES stad streek Zonnige perioden BESTUUR AWL VERGADERT REGELING de hangmap als eenvoudigste informatiesysteem Woensdag 26 september 1973 een onzer verslaggevers) DELBURG Gister», is in een vergadering e raad van bestuur van r. PZEM de begroting 974 van het Provincial» ebedrijf alsmede de ag op langere termijn orde geweest. te verwachten was ls bij het laatste onder, door diverse leden van d van bestuur, getracht inzicht te krijgen in de ingsbevoegdheid die de rsorganen of de provin, staten van Zeeland rijkste aandeelhouders in besluiten zoals die bouw van een tweed» ntrale. ninste twee leden van J van bestuur, de heer en C. van Waterschoot kortgeleden in het lar reeds een standpunt oren gebracht, namelijk :t praktische energiebe. ch feitelijk aan de de- .ische controle onttrekt ii constatering die ook vond niet volledig kon weerlegd. betrof hier overigens besloten vergadering 'er geen mededelingen erden mochten worden ■kt. Derhalve zijn onze a-ties niet geheel volle- leen de aandeelhouders- ering van de PZEM ds enige tijd open- lit de raad van bestuur nog naar voren ge- zo vernamen wij dat :n wat onverklaarbare s, dat het schakelcen- 'oor de gehele Zeeuwse Svoorziening van Vlis- is overgebracht naar oouw pal naast de kern. e te Borssele. Deze latsing werd wat ris- 'eacht, omdat in geval trmsituaties in de kern- waarbij de gebouwen moeten worden ont- ook de schakelwacht ind zou kunnen zijn. slechte bereikbaarheid orssele vanuit Middel- in Vlissingen was ook int in het nadeel van ïhakelcentrum in het >ied. De raad van be- an de n.v. PZEM heeft e tijd geleden de nodi- dieten voor overplaat- n inrichting van het centrum al toegewezen, precies te beseffen wat inisch te betekenen zou hebben. onze correspondent). ELLE De aanbieding begroting van de in- en uitgaven voor de re dienst, alsmede die "t gemeentelijk woning voor het dienstjaar as het eerste punt van abare raadsvergadering gemeente Kapelle, die ond werd gehouden. In zal deze begroting door de raad worden ;Id. norstel om de snelheid lebouwde kom voorna ap de Nieuwendijk van kilometer tot vijftien er per uur terug te werd met algemene n aangenomen, sstuursleden van de in- voor maatschappelijke de gemeente Kapelle de voorgedragen zeven i, namelijk mevrouw I-Van Liere, mevrouw sse, de heer J.P. Bal de heer I. Haverhoek, M. de Jager, de heer isters en de heer :ozen. bestuur van de instel- >or bejaardenzorg te inge werden de heer leman en mejuffrouw mek gekozen, oorstel om een krediet >aar te stellen voor de ie van de molen leed nogal wat stof op- De restauratiekosten 105.000 gulden bedra- it subsidiepercentages bijdrage verkregen van 63000 gulden, zo- 0 gu'den ten laste van eente zal komen. De Kole (Boerenpartij) it geldsmijterij. Het werd met meerder- n stemmen aangeno- en de heer Kole stem- el de toetreding tot luwse Monumenten en wethouder tegenover een voor Sa* ouw. Zij willen aan meewerken, plannen zullen kWJ* gewerkt w.°r* afstemn*111® LijKe organist' deze regionale B en W. in de ïeester isitief Stichting gsopbouw, ook aan bestaande ier vorm rbij zal een goede - plaatselijke ur op aldus (Van een onzer verslaggevers» MIDDELBURG „Is er ei- ,mlMk nog wel sprake van L vrijwillig aanvaard offer, Ut de bevolking brengt aan I je ontwikkeling van Zeeland? of is het veeleer niet zo, dat je bevolking van Zeeland I slachtoffer is op het altaar van Je hogepriesters van vandaag; je Stichting Samenwerkende iKlektriciteits Producenten, de 1 SEP?" Met deze vraag is de com- Imissie-Borsseie ad hoc, die Ijich ook al, zij het vruchte* joos heeft verzet tegen de linbedrijfstelling van de eerste ■Zeeuwse kerncentrale, thans I begonnen met de publieke I opinie in Zeeland te mobilise- Iren. Een der meest strijdbare le den van deze, niet politiek ge bonden, commissie, die door de verwachte komst van een tweede kerncentrale, weer een duidelijk doel voor ogen heeft, is de heer H. Hofman, uit Vrouwenpolder. Hij ziet, on danks de ervaringen in het verleden, een heel klein kans je dat de Zeeuwen de komst van de tweede kerncentrale kunnen tegenhouden, al zal dat wellicht alleen mogelijk zijn door het probleem naar het nationale front, namelijk de volksvertegenwoordiging, door te spelen. Zijn hoop put de heer Hof man uit set feit dat er in het komend voorjaar statenverkie zingen worden gehouden. Op grond van de blokvorming, zo- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale organisatie van de ARP is een van de weinige, zo niet de enige provinciale partijformatie I in ons land, die zich rechtstreeks tot het bestuur van het Chris- I len-Democratisch Appel (CDA) heeft gewend, naar aanleiding Ivan de veelbesproken verklaring van het CDA omtrent de I machtswisseling in Chili. Op een door 70 personen bezochte vergadering van de Zeeuwse ARP is besloten het bestuur van het CDA om op heldering te vragen over de motieven die tot „merkwaardi en bevreemdende" verkla ring over de situatie in Chili Ihebben geleid. ARP-voorzitter, dr. R. Zijlstra, zei ons: „Op de bewuste vergadering van de Zeeuwse ARP is duidelijk kri- geuit op de verklaring van het CDA. Wij hebben niet pover willen gaan dat het tot ren prompte veroordeling van verklaring kwam, omdat wij er voorlopig van uitgaan, mensen als prof. Steen- |tamp en drs. Schmelzer, die ie verklaring mede onderte- iend hebben, nu niet bepaald eersten de besten zijn. Zon- ler hun overwegingen te ken den, is het moeilijk tot een veroordeling te komen. De kern van ons bezwaar is intus sen toch wel duidelijke kritiek op deze verklaring". De heer Zijlstra heeft niet de verwach ting dat de CDA-verklaring over Chili een splijtzwam zal vormen in de samenwerking Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: zonnige perioden, mogelijk later regen en meest normale temperaturen. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: Aantal oren zon: 1 tot 7, min. temp.: Van ongeveer normaal tot 3 Sraden onder normaal. Max. jomp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro vont. Kans op een geheel ®'oog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren i®n: 0 tot 6. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden ™ven normaal Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op "n roge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op !e|r geheel droog etmaal: 50 Procent. waterstanden De waterhoogten van dins dagmorgen, meegedeeld door ««waterstaat: Konstamz 306 "4 Rheinfelden 214 plus 3, «aatsburg 190 plus 15, Plit- eisdovf 338 plus 12, Maxau 1 Plus 5, Plochingen 128 - Mannheim 192 - 8, Stein- I" plus 1, Mainz 211 B"8, 11, Bingen 97 plus 6, Kaub 125 plus 6, Trier 233 Ells 1. Koblenz 125 plus 6, j f!en 68 - 6, Ruhrort 215 - 5, «ourth 842 - 3, Pannerdense t °P 817 - 3, Nijmegen 643 - 2, loo P 794 - 4, Eefde IJssel onv., Deventer 204 plus 2, t«MSln 9499 P'us 6> Borgharen 16, Belfeld 1085 - 3, ave beneden de sluis 500 «nv. tussen de confessionele partij en, landelijk, noch in Zeeland. „Daarvoor is de kritiek op de bewuste verklaring te zeer verspreid over alle confessio nele partijen", zegt hij. Zoals bekend behelsde de CDA-ver- klaring een verholen vorm van bijval aan de democraten van de vroegere president Frey. Een deel van de Frey-groepe- ring kan duidelijk worden vereenzelvigd met de militaire junta, die momenteel in Chili bezig is christelijke en demo cratische waarden met voeten te treden. „Hoeveel twijfel wij ook hebben op grond van de tekst van de CDA-verklaring, toch willen wij eerst de gron den kennen waarop die merk waardige verklaring berust", aldus de heer Zijlstra. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raad van bestuur van de afvalwa terleiding Kanaalzone Zeewsch-Vlaanderen komt donderdag 27 september om 10 uur in het Terneuzense stad huis bijeen. De agenda vermeldt onder meer de vaststelling van scha devergoediin,gien aan landbou wers oveir 1971 en, 1973, bezol digingsmaatregelen per 1 au gustus 1973, uitkeringen aan het personeel over 1973 inge volge ministeriële richtlijnen en de machtiging van bet da gelijks bestuur om de verzor ging' van de administratie voor 1974 met de gemeente Axel te regelen. (Van onze correspondent) WESTDORPE. Met de medewerking van karabijn club „St.-Albert" uit Sas van Gent wordt op zaterdag 29 september een karabijnschie- ting gehouden in de zaal van het Oud Raedhuys, bij J. van der Goes. Voor Westdorpe be tekent dit iets geheel nieuws op sportgebied. Iedereen mag deelnemen. Voor de geweren zorgt de organiserende vereni ging St.-Albert. Er blijkt voor deze schieting een goede be langstelling te bestaan zowel van de zijde van de deelne mers. als van de supporters. St.-Albert heeft in dergelijke wedstrijden de nodige erva ring en stelt ook geheel belan geloos haar materiaal ter be schikking. De wedstrijd begint om halfacht. wel bij progressieve als bij confessionele partijen in Zee land, mag men verwachten dat de partijprogramma's duidelijk zullen zijn op het punt; moe ten wij doorgaan met het energiebeleid op de huidige voet? De kiezer, aldus de heer Hofman, kan op de concrete stellingname va de partijen, gaan reageren. De -heer Hofman heeft na mens zijn commissie, een breekijzer aangedragen dat de energiepolitiek vanuit een heel andere aanzethoek kan los wrikken. Niet de milieu-aspec ten (hoe belangrijk ook), zijn het voornaamste punt gewor den, maar de betrekkelijkheid en de tijdelijkheid van de welvaart waarmee de „hoge priesters van de SER", zoals de heer Hofman ze noemt ons telkens weer zand in de ogen strooien. Die welvaart is na melijk een kortstondig ver schijnsel zoals blijkt uit het rapport van de club van Ro me, aldus de heer Hofman. De economische groei, die de wel vaart moet verzekeren en daarmee welzijn mogelijk moet maken, wordt meer en mieer als een kwaad op zich zelf aangeduid. „Zeeland heeft voor de ei gen energiebehoefte, zelfs als je de supergrootverbruikers meeneemt, geen behoefte aan een tweede kerncentrale", stelt de heer Hofman. „De le vensgrote adder onder het gras, is ditmaal de SEP, die eist dat in Borse'le een tweede kerncentrale voor eigen (nati onale) doeleinden wordt ge bouwd. De uitbreiding van Pé- ohiney wordt terwille van dat oogmerk op grond van de eis dat er voldoende goedkope energie beschikbaar .moet ko men, als kapstok gebruikt. Daaraan hangt men willoos de doeleinden van de SEP, als energiehogepriester en uit voerder van de wensen van de internationale atoomlobby op. De functie van die SEP, aldus Hofman, is gewijzigd van een dienstverlenende organisatie in die van een commercieel bedrijf, dat keihard zijn eisen stelt". Het comité Borssele heeft de volgende concrete vragen on der de bevolking gebracht; 1) Moet het provinciaal be stuur van Zeeland doorgaan met iets wat bijna niemand wil een tweede kerncentra le? 2) Moeten wij Péchiney in nog sterker mate dan nu al gebeurt, het milieu verder la ten verpesten? 3) Moeten er nog meer buiten landse arbeiders van huis en haard worden vervreemd, en als moderne slaven worden aangelokt? 4) Blijft men de bevolking wijsmaken dat het om de werkgelegenheid gaat? 5) Moeten wij de verborgen lasten van de grootindustrie blijvend op de bevolking af wentelen? Hofman concludeert fel; „De in 1967 op gang gekomen eb- stroom dreigt iedereen en alles mee te sleuren in de „wel- 9 De verkeersgroep van de rijkspolitie controleert intensief de vrachtwagens, waarmee de bieten worden vervoerd. Ook wordt er scherp op gelet, dat de wagens zodanig geladen zijn, dat er geen bieten kunnen afvallen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De start van de bietencampagne is goed geweest. De meeste sui kerfabrieken beginnen nu op volle toeren te draaien. De kwaliteit van de bieten is uit stekend. Het suikergehalte ligt rond de zestien procent en ais de bieten van dit gehalte blij ven, dan zit het er dik in dat Nederland wat de suikerpro ductie betreft dit jaar meer zal leveren dan het EEG- kwantum van 632.000 ton. Het zal dót jaar bovendien een lange campagne worden. Er is een recordoppervlakte van 117 hectaren suikerbieten ingezaaid, gerekend wordt op een opbrengst van 46 ton bie ten por hectaren, zodat men d'it jaar ongeveer 5,3 miljoen ton bieten te verwerken krijgt. In verband met deze enorme hoeveelheid zijn di verse fabrieken ook al vroeg met de campagne begonnen De C.S.M. begon met de campagne in Vierverlaten en Halfweg op 12 september, in Steenbergen op 15 september en in Breda en Sas van Gent op 17 september. De Suiker Unie begon op 18 september met de campagne in Gronin gen, op 19 september in Sas van Gent, in Dinteloord, Put- tershoek en Zevenbergen op 20 september en op 21 sep tember in Roosendaal. „We hebben nu hard onze tijd nodig om voor de Kerst met de campagne klaar tP zijn. Alles hangt natuurlijk af van de weersomstandigheden, maar dat het een forse cam pagne wordt, staat vast", aldus de heer A. Buntsma, de voor- lichtingsfumctionaris van de Suiker Unie, „We zullen zeker tot medio december moeten draaien voordat we erdoorheen, zijn", zei gisteren de heer- J. Nieuwenhiuiizen. directeur van de C.S.M Wat de suikerproduktie betreft kan aan het begin van de campagne wel worden voorspeld dat Neder land dit jaar over zijn EEG- kwantum heenschiet, maar hoe groot het „teveel" zal zijn, kan niet bij benadering worden gezegd. Ais het. weer zo blijft als het nu is - dus zon overdag en koude nachten- dan wordt het suikerpercentage in d,e biet zeer hoog en komt er dus ook een enorme suiker Pro ductie. In feit,e bedraagt heit Neder landse EEG-kwantum 550.000 ton suiker, terwijl een surplus van 82.500 aanvaard baar is. Tenminste, zo is d'e EEG-regelinig voor wat die sui kerproductie betreft nog voor diit jaar. In EEG-verband is de raad van ministers nog druk aan het overleggen over een nieuwe regeling. De EEG-com- missiie, die met deze materie bezig is, heeft voorgesteld om per onderneming e'en bepaalde productie toe te staan. In ge bieden, die zich bij uitstek voor het telen en verwerken van bieten lenen, zou dan 'ets meer aan suiker geproduceerd mogen worde» Waarschijnlijk gaat de mi nisterraad eind deze maand in Genève de nieuwe auikerpro- duct'ieregeling voor de EEG bespreken. Behalve de EEG- suikerhuishouding komt dan nog een ander moeilijk punt aan de orde .namelijk de vraag of de EEG toe moet treden tot de I.S.O., DE de internationale suikerovereenkomst, een orga nisatie, waar de EEG in het veleden zichzelf buiten heeft gehouden omdat men het niet eens was met de bepalingen, die aan toetreding waren ver bonden. 9 Met dit apparaat worden bij de Suiker Unie monsters ge nomen uit de aangevoerde bieten. Worgen, dondferdag "Pt. 27 623tgen 0p ^oom 4-9® en Han 'sweert 3.15 en 15.30 geuzen 2.37 en 14.53. v issingen 2.05 en 14 23 «emeldinge 3.58 en 16.13. (Van onze correspondent) HULST-GOES Verschil lende woningbouwverenigin gen en woningstichtingen in Zeeland zullen de huren van huizen met collectieve olie- stookverwarming drastisch moetein verhogen. Het betreft zowel bejaardenwoningen als eengezinswoningen. De Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging in Axel heeft in verband met de sterk stijgende kosten van o'icstnok een plan in stu die om de collectieve oliever warming te gaan vervangen door individuele gasverwar- ming. Men heeft berekend, dat diit inclusief de investerings kosten op den duur goedkoper zal zijn dan te blijven stoken op steedis duurder wordende olie. Het vorige seizoen betaal de de bouwvereniging 16 tot 17 cent per liter olie. Dit sei zoen wordt de gemiddelde prijs op 20 cent geraamd en volgend jaar zal die literprijs tussen de 23 en 24 cent schommelen. Bovendien wordt er rekening gehouden met een stijgende tendens in de ko mende maanden. Bij de Hulstersche Woning bouwvereniging wordt mo menteel berekend hoeveel de huur van huizen met collectie ve olie-verwarming zullen moeten stijgen. Deze woning bouwvereniging bezit veertig bejaardenwoningen, die op olie worden gestookt. Voorzit ter F. de Meurichy verwacht niet, dat er veel bejaarden werkelijk in financiële moei lijkheden zullen komen, „ze kunnen een beroep doen op de bijstandswet en daar zullen we ze in ieder ge ral ook op attenderen", aldus zijn com mentaar. „Een forse verhoging van de stookkostenvergoeding zit er zeker in". Aldus de heer C. J. Krijger van de woningstich ting Borssele. De woningstich ting beheert ongeveer 100 wo ningen waarbij de stichting ook zorg draagt voor de ver warming. Volgens de heer Krijger zal de verhoging onge veer 30 lot 40 procent bedra gen. Momenteel is de stook- kostenvergoeding bepaald op 35 tot 40 gulden per maand. De verhoging zal hoogst waarschijnlijk per 1 april vol gend jaar ingaan. Ook vooa directeur Simpe- laar van de stichting Samen werking Goes staat het buiten kijf dat verhoging van stooko lie (en aardgas) in prijs volle dig verhaald zal worden op de huurders van woningen van de stichting, voor zover verwar- mingskosten bij de huurprijs zijn inbegrepen. vaairts-afgrond1". De hogepries ters roepen het gelovig volk toe; „Breng dit offer voor uw naaste, die zit te snakken naar elektriciteit. Geef uw land, uw lucht en uw water aan ons, en zanik niet over de acht-negen- de van uw 1200 Megawatts die wij al voor u wegwerpen in de grootindustrie. Wij trekken u immers uit de klei...?" Concrete eis van de commis sie Borssele; „Breng de hele zaak in de volksvertegenwoor diging, die zich nog nooit heeft kunnen uitspreken over het energiebeleid,, en laat het 25-jiairige ETI eens berekenen wat nu precies de gemeen- sdhaps'lastjen van. deze indus triële en energieontwikkeling zijn. „Je zou schrikken1 van de uitkomsten", zegt die heer Hof- ma:,. (Van een onzer verslaggevers) Terneuzen Op maandag 8 oktober wordt in de Burgerzaal van het Terneuzense stadhuis een informatieavond gehouden over een ontwerpbestemmings- plan voor het gebied dat wordt begrensd door de Noordstraat, Kersstraat, De Jongestraat en Herengracht. Op de bijeenkomst die om 20 uur begint zullen tevens enke le problemen worden bespro ken die zijn ontstaan over de bevoorrading van de winkels in de Noordsitraat en Kers straat als gevolg van het feit dat van deze straten een wan delpromenade is gemaakt. AMSTERDAM (ANP) De balans opmakende van zijn succesvolle actie „Geef Max de zak"', heeft Max Tailleur dinsdagmiddag onder het toe ziend oog van notaris Spier uit circa 20.000 kaartjes van schoolkinderen 100 gelukkigen getrokken, die ieder van hem een vouwfiets krijgen als on verwachte beloning voor het werk dat zij voor de actie hebben verzet. Schoolkinderen uit het hele land, maar vooral uit het zui den,' haalden in zes maanden tijds vele honderdduizenden kilo's aan oude kleren op, die door de stichting Beter met Max werden verkocht aan de vezelverwerkende industrie v" i' »en bedrag van circa f 300.000. Van dat geld liet Tailleur 300 mensen uit de gemeenten, waar de vodden werden opge haald, twee weken met vakan tie gaan naar Mallorca, 20 reu mapatiënten naar bad Gastein en 3 psoriasispatiënten naar Israël. De keuze viel uiteraard op vakantiegangers, die uit ei gen beurs zo'n reis niet kon den betalen. Behalve 100 vouwfietsen voor ophalertjes van de vod den, had Max Tailleur ook nog twee hoofdprijzen voor schen kers van de kleding. Op de aan de zakken bevestigde kaartjes hadden de kinderen nl. ook naam en adres vermeld van families, die de kleding hadden geschonken. Uit de 100 kaartjes werden er bij loting twee gelicht, wiaarvan de schenkers een 14-daagse zee reis voor 2 personen krijgen aangeboden naar de Canari- sche Eilanden. De gelukkigen waren de fam. Haverhoek, Dommelstraat 7, Deventer, en de fam. v.d. Corput, Esser- straat 40, Breda. In beide ge vallen hadden zij hun zoontjes kleren voor de actie gege ven. (ADVERTENTIE) Veel wordt gesproken over informatie-systemen. Maar vergis u niet: de hangmap is en blijft een perfekt hulpmiddel. Mits goed ingericht en ingedeeld. Vraagt u een advies in ons informatiecentrum. ASPA-BREDA BV steenen hoofd 14 (01600) 79338* uw gesprekspartner voor kantoorefficiency (Van een onzer verslaggevers) GOES Het overlegorgaan Zeeland van het NKV, CNV en NVV heeft een verklaring van het overlegorgaan van de vakcentrales in Zuid-Holland zuid overgenomen, waarin een aantal voorwaarden worden gesteld voor een toela tingsbeleid voor buitenlandse werknemers De verklaring bestaat uit twee gedeelten. Ten eerste formuleert het overlegorgaan een aantal nor men inzake een toelatingsbe leid, welke de vakbeweging zelf zal hanteren. Gegeven de bevolkingsdichtheid acht het overlegorgaan 'een uitbreiding vahet aantal buitenlandse werknemers onder alle om standigheden ongewenst. On- aanvr .rdbaar is voor de vak beweging een verplicht beperk te verblijfsduur. Gezinshereni- C ng moet erkend worden als een recht voor die buitenland se werknemers die na een eer ste periode besluiten voorgoed hier te blijven. De plaatselijke en-of regionale samenleving moet bij voorbaat bereid on in staat blijken te zijn tot huis vesting, opvang en begeleiding van de buitenlandse werkne mers en hun gezinsleden. Daarvoor acht de vakbeweging ook vjoraf overleg en over eenstemming met de betrok ken overheden vereist. Verder wordt omvangrijkee werkloosheid in een plaats of regio onverenigbaar genoemd met een uitbreiding van het aantal daar ter plaatse aanwe zige buitenlandse werknemers- Ee>- andere norm is voor de vrkbeweging ook dat de ge westelijke arbeidsbureaus een persoonsgerichte en actieve ar beidsbemiddeling verrichten. De verklaring stelt in het tweede deel een aantal zaken die van de ondernemingen moeten worden verlangd. Dat is or.der meer, dat bij het aanvaarden van \orders en planning wordt u'tgegaan van het beschikbare eigen perso neel en de situatie op de regi onale arbeidsmarkt. De bedrij ven dienen duidelijk te maken dat andere oplossingen (ratio nalisatie en automatisatie) en het aantrekken van buitenlan ders niet mogelijk zijn. De bedrijven dienen een goed personeelsbeleid te voeren zo dat er geen onnodig verloop is. De bedrijven dienen ook een zodanig wervingsbeleid te voeren dat beschikbare Neder landers alle kansen tot in diensttreding krijgen. Met de ondernemingsraad dient regel matig overleg gepleegd te worden over het personeels verloop en de personeelswer- ving. De buitenlandse werkne mers moeten een ruime intro ductie krijgen en in werktijd les in de Nederlandse taal kunnen krijgen. De buiten landse werknemers moeten ook de gelegenheid krijgen een gerichte vakopleiding te volgen. De verklaring besluit met de vaststelling dat de hui dige situatie volstrekt in strijd is met de genoemde normen en dat de vakbeweging daar om tegen uitbreiding van het aantal buitenlandse werkne mers is. eerst moet er een dui delijke beleidsvisie in deze komen en de daaruit voort vloeiende noodzakelijke maat regelen getroffen worden. De verklaring zegt geen mis vet- stand te willen wekken en er kend daarom dat de gestelde normen niet volledig zijn. Men heeft namelijk onderwerpen als internationale arbeids- en inkomensherverdeling en EEG-politiek buiten beschou wing gelaten omdat dit soort zaken 'n nationaal en interna tionaal verband moeten wor den geregeld.

de Stem | 1973 | | pagina 3