Daan Drum in Italië 'N REIS ALS PRIJS [Een preek in de Ridderz- Affaire-Marcovic in Parijs weer opgerakeld Dertigduizend Arabieren trokken weg uit bezette ebieden Revolutionaire volksleger in Argentinië verboden Kennedyschool naar Londen Rusland en V.S. ont wikkelen „bom wolk" VERMOORDE LIJFWACHT ALAIN DELON NEVEL VAN VLOEIBARE BRANDSTOF kleine stem BOEK VAN PIM KAMP: ZESDE KLASSERS OVER DE TROONREDE: TE GROOT LIJFWACHT Woensdag 26 september 1973 Daan Drum in Italië heet het eerste boek, dat Pim Kamp heeft geschreven. Pim vermeldt daar. bij, dat hij 9 jaar en 1.49 lang is, dat hij 34 kilo weegt, buitenaf woont en in de vierde klas van de St.-Bavoschool in Kijsbergen zit. Dit alles staat te lezen op de achterkant van zijn boek. Daarbij staat ook, net als bij andere boeken, een foto van de schrijver en een korte inhoud van het boek. Het gaat over de jongen Daan Drum, die met een andere jongen achter de boeven aangaat en probeert die te pakken te krijgen. Pini heeft er ook een aantal tekeningen bij geplaatst. In de rij voor een bezoek aan een van de vele bezienswaardig heden in Londen. De Londense bobby heeft kennelijk schik in de Hollandse toeristen. De tekeningdie de eerste prijs opleverde van de milieu wedstrijduitgeschreven door de Nederlandse afdeling van de Verenigde Naties. Kees Wouters en Hans Luyten maak ten de tekening. (Van onze corespondent) BREDA. Xander Klerekoper heeft naar aanleiding van de reis van zevenendertig kinderen van de Kennedy-school uit Breda-Noord naar Londen een reisverslag gemaakt. De aanleiding van de reis was het winnen van de eerste prijs in een tekenwedstrijd uitgeschreven door de sectie Nederland van de Verenigde Naties. Het moest een tekening zijn over milieuvervuiling. De leerlingen van de hoogste klas Kees Wouters en Hans Leijten hebben indertijd voor hun school met de gekleurde teke ning „Doe er zelf wat aan" de eerste prijs gewonnen. Voor de school betekende dit een prijs van f 500,-, waarvoor in middels geluidsapparatuur is aangeschaft., maar bovendien een reis ter waarde van niet minder dan twaalf duizend gulden voor de klas waaruit de winnaars kwamen. Zo vertrokken deze zomer zevenendertig leerlingen met hun klasseleraar naar Londen. Hoe deze reis is verlopen, ver telt Xander Klerekoper aan de heren der Verenigde Naties. „Iedereen was zenuwachtig en daardoor deden we alles verkeerd. De kinderen waren heel vroeg wakker. Op het schoolplein stond de Speed- well-bus klaar en na onze kof fers ingeladen te hebben ver trokken we om zeven uur. In Nederland en België zagen we weilanden met bruine en bon te koeien. Net over de Franse grens zagen we krotten en vil la's. Om kwart over drie kwa men we in Calais aan om met de Hoovercraft de overtocht te maken. Er werden heel wat fotorolletjes verknipt. De aan komst na veertig minuten was imposant door de vele krijtrot sen. Met de bus gingen we naar het Londense hotel Mon tague waar ieder een kamer kreeg met telefoon en eigen bad enz. Na het diner dat ih onze Hollandse monden maar matig smaakte reden we met de ondergrondse naar de Westminster-bridge, waar tie boot voor een rondvaart over de Theems klaar lag. We za gen het House of Parlements, de Tower Bridge, de Tower of Londen en de Big Ben. Er lag een schip uit de tweede wereldoorlog. Aan het eind van de tocht viel ons het mooi verlichte gemeentehuis van Londen op. Om twaalf uur lagen we pas op bed. De ande re dag kregen we ham en eggs als ontbijt. Om acht uur ver trokken we voor een rondrit per bus door Londen. De Bel gische gids kon ons plezant vertellen over de vele beziens waardigheden van Londen. Het leukste was wel dat we er na tien minuten in geslaagd zijn de Guard, die normaal geen spier van zijn gezicht vertrekt, aan het lachen te maken. In de St.-Pauls Cathe dral vertelde de gids van En- gelands koningen, dichters en geestelijken. We hebben de aflossing van de wacht voor het Buckingham Palace gefo tografeerd. Na de lunch brach ten we een bezoek aan het Wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud. In het grote Woolworthwarenhuis kochten we een presentje voor thuis. De avond hebben we doorge bracht met liedjes zingen bij de padvinders. Om 7 uur ver-' trokken we met de bu-s naar Ramsgate waar we met de Hoovercraft over het Kanaal werden gezet. Na een busreis van vier uur keerden we in Breda weer, vermoeid maar met een geweidie ervaring rijker. De reis was fantastisch. We kunnen de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties niet dankbaar genoeg zijn voor deze reis". 0 Hierboven een tekening van de 11-jarige André Kusters uil Ulicoten. Tegelijkertijd met deze kwamen nog tekeningen bin nen van Hans Kusters en Marian Boeren. We hadden hier echter geen plaats meer voor. Zij komen misschien een andere keer aan de beurt. Aangezien het een boek is kunnen wij het niet in een keer plaatsen. Daarom hebben we er een vervolgverhaal van gemaakt. Voor hij aan het eer ste deel begint stelt Pim even de figuren voor, daarna volgt het verhaal. „Ik begin bij Daan. Hij ls 9 jaar. een fors kereltje en niet opvliegend. Heel aardig en heeft veel vrienden, b.v. Jan Schoen, Klaas Hak, Hugo Zooi, Come Fokkema, Court Eijk, Lex Domino en zijn naamge noot Daan Molenbroek. Hij wil weieens iemand helpen maar dat lukt niet altijd. O, ja ik ben nog iets vergeten. Ik moet zijn moeder nog voorstellen. Een jonge moeder van 28 jaar. Ze is in 1945 geboren, heeft een stevig karakter en je mag bijna alles van haar. En nou Mies de poes nog. Zei heeft 2 kralende glanzende groene ogen. Daan werd 's morgens al vroeg wakker door een luid gejuich, hij liep naar het raam Een groep zesdeklassers van een jongensschool in Breda kreeg vorige week dinsdag, prinsjesdag, de op dracht te kijken en luisteren naar het voorlezen van de troonrede door komngiit Juli ana. Deze gebeurtenis werd via de televisie uitgezonden. Weer terug in de klas wer den de jongens aan een op stel gezet over wat ze ge hoord, gezien en er van he. grepen hadden. Lees maar eens even mee wat sommigen er van ge maakt hebben. Guitlaume: In het Binnen hof kwamen eerst de Konink lijke maraiosees binnen, daarna de Koninklijke boe- renkapel. Gerard: Door poortje kwamen benten binnen. een smal de drum- Frank: In het eerste rijtuig zat oppermeesterkamerheer jonkheer De Graaf. Hij was vanmorgen veel in het nieuws geweest omdat er ge ruchten waren dat hij de ko ningin niet mocht aankondi gen. Deze geruchten waren erkelijkheid geworden. Arie: In de tweede koets -aten baron en barones hu- peldepup tot.. Rob: In de gouden koets zaten dan ook de belangrijk ste personen van heel deze optoch* Bram: De preek werd i» de Ridd :rzaal gehouden Willem: Ze ging zitten, pakte de brieven en wachtte dat iedereen zat. En ze be gon Evert: De troonrede heeft leuke en niet leuke dingen. Bijvoorbeeld: de benzine wordt duurder of een wedu we-weduwnaar behoeven miltder belasting te betalen. Ar ie: De koningin zei dat ze nog steeds vol was van vijf september. Verder zei ze een heleboel over benzine- prijsverhoging, prijsverho ging van dieselolie en nog veel meer waar ik eerlijk gezegt niets van snapt Thomas: Prijzen voor de scholen, bijvoorbeeld kleu terscholen, werden verlaagt van 36 tot 34 en lagere scho len van 36 tot 33. Wat dat allemaal te beteken en heeft weet ik ook niet. Eric: Als dan de troonrede afgelopen is zei de minister: Een hoeraatje voor de konin gin. En dan komen er inder daad een paar hoeraatjes voor de koningin. Maar nu moeten wij het Neder landse volk en de minis ters enz. enz. dit alles waar proberen te maken. Tobias: En toen de konin gin alles had voorgelezen trad ze af. Bennie: Daarna ging de koningin met haar gevolg naar de ontvangstkamer van de Ridderzaal waar zij zich terugtrokken om een sigaret te roken. Evert: Het is leuk om te zien dat Prins Claus en Prins Bernard niet buigen maar sa- lueeren naar het vaandel. Het is mooi om al die mili taire koppelen te zien. Dus er is veel te zien onder de troonrede. Een jongen, die vergat zijn naam op te geven, besloot zijn opstel tenslotte met de kernachtige zin: Toen ging de hele bende van het Bin nenhof weg. eindredactie ria van aart. en keek naar buiten. Hij zag al zijn jongens van zijn klas voor het tuinhekje staan. Hij deed het raam open en riep: „Wat is er aan de hand?" „We hebben vandaag vrij Daan, want de meester is ziek", „Joo, riep Daan, wat fijn en de zon schijnt zo lekker". Hij kleedde zich bliksemsnel aan om te gaan spelen, maar li» struikelde over zijn fototoestel en viel daardoor tegen zijn nachtkastje. Kreunend zei hij, „als ik me niet vergis, kan ill daar een grap mee uithalen", hij liep met het fototoestel naar zijn sportafdeling en dacht even na. WORDT VERVOLGD 0 Lucien Braat, Breda, 5 jaar. De dansende vlieger. (Van onze correspondent) PARIJS Woensdag en vrijdag zullen in het paleis van justitie van Versailles andermaal de acteurs optre den van een drama waarvan men aannam dat het begra ven en vergeten was: de af faire Marcovic, die in het najaar van 1988 de Parijse tongen in beroering bracht. Meer wegens de daarmee in verband gebrachte geruchten en verzinsels, dan om de moord op de Joegoslaaf Ste fan Marcovic, wiens lijk men in de omgeving van Parijs op een vuilnisbelt gevonden had. De eerste van de acteurs van woensdag en vrijdag is er ook een in het dagelijks be staan: Alain Delon, hij wie Marcovic als lijfwacht in dienat was. De ander is de broer van het slachtoffer Alexander Marcovic, verder Francois Marcantoni, een au thentieke Corsicaanse gang ster, die zijn rol met talent en overtuiging speelt. De laatste is de nieuwe rechter Jean Ferré, die van plan is deze mysterieuze zaak einde lijk op te helderen of er voorgoed een streep onder te zetten bij gebrek aan over tuigend bewijsmateriaal. Marcovic lijk werd in sep tember 1968 op een vuilnis belt gevonden, gewikkeld in een plastic hoes, waarin een matras gezeten had. Hij had ais lijfwacht van Alain Delon (de vraag waarom Delon een lijfwacht nodig had is nim mer bevredigend beant woord) kennis gemaakt met de grote society-wereld van Parijs, een groot aantal mon- daidaine contacten gemaak' van de gelegenheid ge bruik gemaakt om van een aantal van deze fraaie socie- t.v-Ieden compromitterende foto's te vervaardigen en chantage te plegen. Zijn contacten met de onder wereld leidden intussen tot allerlei verwikkelingen, vooral omdat hij blijkbaar „te groot" aan het worden was. Naar alle waarschijn lijkheid is Marcovic door de ze onderwereld uit de gewo ne wereld geruimd. Een aan tal weinig scrupuleuze politi ci maakten van de moord op Marcovic gebruik om des tijds de meest fantastische geruchten de wereld in te sturen teneinde hun politieke tegenstanders te compromit teren. Een en ander leidde in 1969 tot een ware rioolliteratuur in dag- en weekbladen. Al dra bleek dat de meeste en in elk geval de meest krasse geruchten en laster op geen enkel feit berustten, Marcan toni draaide de gevangenis in wegens medeplichtigheid aan moord omdat diverse landge noten van de vermoorde Ste fan hem beschuldigd hadden. Bovendien was ook gebleken dat de uitzonderlijk grote matrashocs waarin het lijk van de onfortuinlijke lijf wacht-afperser gevonden werd zeer goed de verpak king geweest kon zijn van een matras van gelijke onge- hruikeli'ke afmetingen dat Marcantoni kort voor de •noord aangeschaft had. Maar Marcantoni beweert: „46 miljoen Fransen hebben een zelfde soort matras en bovendien slaap ik in een hangmat". Onderwijl is hij —or'no't. vrije voeten ge steld en woont in een van de elegante forcnsenplaatsen ten westen van Parijs in een ka pitaal landgoed met vier bloedhonden, een verzame ling vuurwapens en een uit gelezen collectie spiritualiën en houdt zich hoofdzakelijk onledig met zijn onschuld te proclameren. „Nadat ik vrijgelaten was", vertelt hij, „heb ik myste rieuze bezoeken gehad van lieden die mij vroegen of ik die of die kende. Ze wilden mij gebruiken om vooraan staande persoonlijkheden in opspraak te brengen. Als ik nu niet van rechtsvervolging ontslagen wordt ga ik al die verhalen met naam en toe naam vertellen". Met deze uitlating van Marcantoni is deze cirkel min of meer rond: degenen die in 1968 en '69 de affaire-Marcovic wil den gebruiken om politieke schandalen te ontketenen en hun pogingen na Marcanto- ni's voorlopige vrijlating her- haaiden dreigen nu voor het voetlicht van de openbaar heid geplaatst te worden als Marcantoni verder over de zaak last met de justitie krijgt, of hij nu aan de moord op Marcovic schuldig is of niet. De lasteraars van vier en vijf jaar geleden hebben er nu alie belang bij dat de Corsicaan van rechtsvervol ging ontslagen wordt, hun verdachtmakingen zijn prak tisch alle ongefundeerd ge bleken en als hun namen openbaar zouden worden zul len zij zelf en politiek en juridisch in de grootste mocili'khcden komen. Overi gens zal het waarschijnlijk niet zover komen. De nieuwe rechter die de zaak behan delt heeft het enorme dossier doorgeworsteld zonder er ook maar een afdoende bewijs tegen wie dan ook in te vin den en de broer van de ver moorde die voorgaf „gehei men" te kennen zal vermoe delijk maar bijzonder mage re gegevens kunnen aandra gen. In Parijs houdt men er nu ernstig rekening mee dat de rechter slechts een laatste confrontatie organiseren wil om daarna een streep onder de zaak te zetten waarna als enige conclusie van de affai re-Marcovic blijft dat in be paalde high - society-kringen vreemdsoortige dingen ge beuren wat iedereen wel wist of vermoedde; dat het desalniettemin gevaarlijk is deze te fotograferen en ver volgens chantage te gaan plegen; dat er altijd iemand gevonden kan worden om een vuil karweitje op te knappen; dat er eveneens al tijd lieden zijn om elke gele genheid aan te grijpen om laster en verdachtmakingen te fabriceren en dat in de politiek ijverig onder de riem geslagen wordt en dat deze figuren het lid op de neus dreigen te krijgen en opgelucht zullen zijn als de gangster Marcantoni on vriie voeten mag blijven rondlo pen. Bepaalde bladen roeren de zer dagen nog wat voorzich tig in het viool, maar sedert de watervervuiling een uni verseel probleem en ver schijnsel geworden is trekt dit minder belangstelling. Een hardnekkige enkeling zal niettemin nog wel willen weten waarom de filmspeler Alain Delon tenslotte een lijfwacht nodig had. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Russi sche militaire geleerden zetten momenteel vaart achter de re search naar manieren waarop z.g. bomwolken boven het slagveld tot ontploffing kun nen worden gebracht, zo heeft het persbureau AP uit bron nen van de Amerikaanse in lichtingendienst vernomen. Bij deze nieuwe techniek wordt een nevel van vloeibare brandstof in de lucht gespoten. De zo ontstane bomwolk kan boven troepen en-of materieel tot ontploffing worden ge bracht en zeer zware schade aanrichten. Het Russische onderzoek lijkt parallel te lopen met soortgelijk Amerikaans onder zoek dat hoofdzakelijk in het diepste geheim wordt ver richt. Deskundigen van de inlich tingendienst verklaarden van mening te zijn dat er in het Moskouse instituut voor che mische fysica belangrijk werk wordt verricht op het gebied van de bomwolk". Hoewel men in Washington van officiële zijde een bijna volledig stilzwijgen in acht neemt, is wel bekend dat de Amerikaanse marine voldoen de vooruitgang heeft geboekt om een uitgebreid testpro gramma voor dit belastingjaar aan te vragen. Ook bij leger en luchtmacht lopen researchprogramma's voor dit nieuwe wapen. In een vorige week gehou den redevoering noemde de chef luchtmachtstaf generaal George S. Brown de bomwol ken als onderdeel van, belang rijke veranderingen in het bewapeningspakket", die de luchtmacht voor het einde van de zeventiger jaren tegemoet mag zien. Experts van het Pentagon hebben aangegeven dat zij zich bij de ontwikkeling van de „bomwolk" hoofdzakelijk concentreren op het vernieti gen van vijandelijke mijnen velden te land en ter zee. Lt-generaal William C. Gribble, chef van de afdeling research van het leger, ver klaarde in de afgelopen maan den tot de senaatscommissie voor de strijdkrachten: „Onze belangstelling voor de bom wolk in operationele zin is ge richt op het neutraliseren van vijandelijke mijnenvelden d.m.v. de overdruk die bij de ontploffing ontstaat in de om geving van deze mijnenvel den". Dr. Peter Waterman, een ho ge funktionaris op het marine- researchdepartement, vertelde over een aanpak waarbij ,,een container onder aan een vrachthelicopter...een lineaire reeks bomwolken uitstoot waardoor een mijnenveld wordt opgeblazen". Ook het leger neemt proe ven met verneveling via een helicopter maar bestudeert te vens de mogelijkheid om de bomwolken te .leggen" met morti :ren of artillerie -ge schut. Volgens de gegevens van de Amerikaaanse inlichtingen dienst lijken de Russen hun onderzoek in hoofdzaak te richten op de methoden waar mee de bomwolk tot ontplof fing kan worden gebracht als mede praktische toepassingen op het slagveld. De experts wijzen erop dat dit nieuwe wapen zeer wel aan doeltreffendheid zou kun nen inboeten bij harde wind of regen die de explosieve wolken uit hun gewenste posi tie zouden kunnen brengen. JERUSALEM Ongeveer dertigduizend Arabieren ziW sinds 1967 geëmigreerd uit de door Israël bezette gebieden naar Arabische landen, naar de Verenigde Staten en naai Europa, zo is uit officiële bronnen in Jerusalem verno men. Vele der emigranten hadden verzocht, of zij zich zouden mogen voegen bij reeds in het buitenland gevestigde verwan ten. Maar vele emigranten hadden hun bezittingen in Is" raël niet verkocht. Zij hadden het beheer hierover toever trouwd aan plaatselijke verte genwoordigers. Uit kringen van het Israëli sche militaire bestuur is nog vernomen, dat sommige emi granten, die dit jaar waren teruggekeerd naar Israël voor bezoeken tijdens de zomerva kantie, een verzoek ingediend hadden voor terugkeer naar de plaatsen waaruit zij wegge trokken waren. Maar op de meeste van deze verzoeken was afwijzend beschikt. Hoe veel van deze laatste verzoe ken er zijn ingediend en hoe veel Arabieren toestemming hebben gekregen zich weer in de bezette gebieden te vesti gen is niet bekend gemaakt. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES De Pe- ronistische regering van Ar gentinië heeft de actieve guer rilla-organisatie het marxisti sche revolutionaire volksleger (ERP) verboden. De voorlopige president, Raul Lastiri tekende het de creet dat alle activiteiten van de organisatie, die een reeks ontvoeringen en gewapende overvallen op haar naam heeft staan, verbiedt. De ERP is vermoedelijk de enige guerrilla-organisatie die actief is gebleven nadat de regering, en de in h,t week einde gekozen president Juan Feron hadden aangedrongen op het neerleggen van de wa pens. Het ERP liet voor het eerst van zich horen in 1969 onder het bewind van generaal Juan Ongania. Onder leiding van Mario Roberto Santucho kreeg het snel grote bekendheid door ontvoeringen en talrijke aanslagen, waarbij de moorden op de admiraals Hermes Quij- ada en Emilio Barisso. In mei 1971 ontvoerde het ERP de Britse consul in Rosa- rio, Stanly Sylvester, en be gin 1972 maakte de organisatie 400.000 dollar buit bij een overval op de ontwikkelings bank. In maart 1972 werd de directeur van Fiat in Argenti nië, Oberdam Sallustro. ont voerd en later vermoord. De acties van de strijd krachten tegen het revolutio naire volksleger hadden wei nig resultaat. Er werden dertig leden van het ERP gearres teerd, maar velen slaagden er in te ontsnappen. Na het aan de macht komen van de Peronisten op 11 maart.nam het ERP een be stand in acht dat echter maar een maand zou duren. Presi dent Hector Campora kondig de een amnestie af en de ERP staakte zijn acties. Een maand later deelde Santucho op een persconferentie mee dat zijn organisatie zich gedwongen zag de acties te hervatten om dat de regering ,de belangen van de imperialisten bleef die nen". Toen generaal Peron OP 20 juni in zijn land terugkeer de, brak op het vliegveld van Buenos Aires een schietpartij uit tussen aanhangers "an Pe ron en leden van het ER"- Sedertdien is het aantal aan sla een weer sterk toegeno-

de Stem | 1973 | | pagina 18