„Defensiebegrotingen tien procent omlaai PvdA: Raffinaderij in Ternaaien onaanvaardbaar'' laatste gang koning Gustaaï W atergate-inbraak strandde volgens Hunt op verraad fanmiddag start nieuwe actie Onderwijskansen voor mensen-van-onderen moeten groter worden I JB3&* Trendverhoging onderwijspersoneel pas eind oktober Kinderpostzegels Russisch voorstel in VN. voor ontwikkelingshulp: De nicotine per sjekkie binnenland buitenland Drie doden in lerkeer in )ost-Brabant Goodrich- directeur I neemt ontslag een miljoen gulden aan prijzen MINISTER VAN KEMENADE: Aanval Bij Kissinger „Extremisten" neergeschoten in Chili Senaat koos ondervoorzitters 13 Vj {Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De KVP amerleden Hutchemaekers en Sreraen hebben bij de regering schriftelijk geïnformeerd naar le juistheid van berichten, dat ie Belgische eerste minister leburton bij zijn bezoek aan - zoals gisteren door ons ge- meld Iran afspraken heeft [emaakt over een spoedige (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Te Eindho- Iven, Oirschot en Schijndel zijn I gisteren drie mensen in 't ver- I keer omgekomen. In Schijndel I raakte de 61-jarige A. van der ISpank uit die plaats van de Iweg en kwam in een sloot te recht. Hij overleed aan een I hartinfarct. In Oirschot reed de 9-jarige Ifchan Vingerhoeds op zijn Ifiets achter een landbouwtrac- ltor een verkeersweg op, waar Ihij werd aangereden door een Ipersonenauto. De jongen was 1 op slag dood. lie Eindhoven werd de 70-ja- Itige wielrijder H. Elferink van I achteren door een personen- lauto aangereden. Hij overleed »P weg naar het ziekenhuis. j ENSCHEDE (ANP). De lieer E. A. Jonker, managing- llirector marketing van de lïuropese bandengroep van het lAmerikaanse Goodrich-con- |Wn, heeft besloten zijn functie Per 31 december neer te leg- |!W. De heer Jonker (53) heeft 121Jn besluit genomen „op zui- Itr persoonlijke gronden". Hij I onthoudt zich in dit stadium |van verder commentaar. De di- S'ecteur ontkent dat zijn aftre- Ifai verband houdt met de I jongste ontwikkelingen bij het ■ooodrich-bedrijf „Hevea" in I Waterbeek. De Goodrich-top- |8ffl was voorheen lid van de directieraad van Vredestein. Bij |0h door Goodrich overgeno men. bedrijf heeft hij 25 jaar I Sowerkt. (ADVERTENTIE) vestiging van een grote olie raffinaderij in de omgeving van Luik. Zij rekenen erop, dat over de plaats van vestiging en de voorwaarden waaronder reëel overleg gepleegd zal worden met de Nederlandse regering, zoals meerdere malen is toe gezegd. De Tweede Kamerfractie van de PvdA noemt in een gister avond uitgegeven verklaring het Belgische Ternaaien als plaats van vestiging van een olieraffinaderij in het Luikse gebied „onaanvaardbaar". De kamerfractie dringt aan op overleg over deze kwestie en vraagt de milieuhygiënische voorwaarden waaraan deze raffinaderij zou moeten vol doen in dit overleg te betrek ken. De burgemeester en wethou ders van het Limburgse Eijs den, dat vlak bij Ternaaien ligt, zeggen in een telegram aan premier Den Uyl dat de Nederlandse regering niet moet schromen om Belgisch-Neder landse projecten, die voor de Belgen van groot economisch belang zijn, zoals de afsnijding van de bocht bij Rilland-Bath en de aanleg van het Baalhoek kanaal, te gebruiken als druk middel om de zuiderburen over de vestiging van een raf finaderij in Ternaaien tot an dere gedachten te brengen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Al het per soneel verbonden aan scholen krijgt pas eind oktober de trend-verhoging uitbetaald. De overige ambtenaren ontvangen deze zoals wij gisteren meldden al bij de salarisbö- taling over september. Voor elk van de ambtenaren bedraagt de bijsturing onge veer 30 procent van het maandsalaris over juli plus een bedrag van rond f 200,-. Het onderwijspersoneel krijgt deze nabetaling later, omdat. zo zei men ons op het ministerie van Onderwijs de onderwij sinterpretatie van de regeling uiterst moeilijk is De planning is nu: eind okto ber. lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, doüf6' U voor dee'neem' aan de Nationale Puzzelactie voor deze k'Ch,{n^ Na,uurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in shA6'"6 comPacte lichtgewicht machine van Singer, met de w vTT ..één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge- mo obs,akels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- En h maakt maaiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. f «Jo's heel y*3' voor zo n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde »wi ^'s u n'et w'n' h®6" u no9 9een Pach, want er is al een somatische Singer zig-zag voor 299. DEN HAAG (ANP) In het jeugdcircus Kraaienest in Den Haag is gisteren symbo lisch de opbrengst verdeeld van de kinderpostzegelactie 1972: een bedrag van f 6.050.000 voor projecten in binnen- en buitenland. Deze uitdeling van enorme postzegels met „waarden" van tienduizenden guldens vormde tegelijkertijd het startsein voor de nieuwe actie. Vanmid dag om twaalf uur trekken 500.000 leerlingen van 8000 scholen er weer op uit om bestellingen op te nemen voor de kinderzegels en -kaarten 1973. De zegels die op 13 no- vember „op de markt" komen stellen een schaakbord (25 plus 15), het spel „boter, kaas en eieren" (30 plus 10), een doolhof (40 plus 20) en een dominospel (50 plus 20) voor. Er zijn ook weer velletjes met twee zegels van 25, een van 30 en drie van veertig cent. Ont werper van de kinderzegelse- rie 1973 is F. Hazelebach uit Rotterdam, avondstudent aan de academie voor beeldende kunsten. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromiko, heeft gisteren tijdens het debat in de algemene vergadering der Verenigde Naties alle grote mogendheden en de industrielanden opgeroepen hun defensiebegrotingen met tien pro cent in te krimpen. De op deze wijze vrijgekomen gelden zouden ter beschikking van de internationale ontwikkelingshulp dienen te komen. Het aldus gevormde hulp fonds zou, aldus Gromiko, vooral ten goede moeten ko men aan die landen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika, die te lijden hebben van na tuurrampen, droogten en overstromingen. Een in te stellen speciale commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van de ontwikke lingslanden, de permanente leden van de Veiligheids raad (de Sovjet-Unie, de Ver. St., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Volksrepu bliek China) en de landen die tot besnoeiing van hun defensiebegrotingen over gaan, zal onpartijdig over de verdeling van de ontwik kelingsgelden moeten beslis sen. Minister Gromiko diende daarop een voorstel met een agendapunt in deze zin dn. Hij sprak zich verder opnieuw uit voor het voorbereiden van een internationale ontwape ningsconferentie. De Sovjet- Unie is, aldus Gromiko, van haar kant bereid met alle kernmogendheden een verdrag inzake het afzien van geweld en het niet gebruiken van kernwapens te sluiten. Gromiko vertelde in een analyse van de wereldpolitiek de vergadering dat de verwe zenlijking van een duurzame (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Minister Van Kemenade wil zijn beleid richten op meer kansen voor meer mensen. Het is nog altijd zo, dat een kind dat in een welgesteld milieu wordt gebo ren, tien tot vijftien maal zoveel kans heeft om het gym nasium te halen dan een arbeiderskind. Van Kemenade richt daarom vooral zijn aandacht op de mensen-van-onde ren. De minister sprak dinsdag over de problemen rond de schoolkeuze na de lagere school. Hij deed dat bij de „doop" van een nieuw voor lichtingsproject van zijn mi nisterie. „Pas op de helft", waar vóór de verschijning door het onderwijs al 30.000 exemplaren van zijn besteld. „Pas op de helft" is een boek je van Loek Elfferich. Hij legt op zeer simpele wijze aan ou ders en kinderen uit waar het na de lagere school allemaal om gaat. Dr. van Kemenade noemde het boekje een bijdrage in.de be strijding van de ongelijkwaar digheid. Het milieu is een fac tor van grote betekenis bij mislukking of succes in het onderwijs van heel Europa. Een paar Nederlandse gege ven: Sleohts 10 procent van de stu denten komt uit arbeidersge zinnen, hoewel die de helft van ons hele volk uitmaken. 60 procent van de jongens uit het „hogere milieu" gaat naar het gymnasium, tegen slechts 7 procent van de jongens van ongeschoolde arbeiders. Van de arbeidersjongens gaat 50 procent direct naar de l.t.s. tegen slechts 3 procent van de jongens uit hogere milieus. Onderzoek heeft uitgewezen dat die ongelijke deelname aan het onderwijs niet veroor zaakt wordt door een ongelij ke spreiding in begaafdheid Er zijn twee zaken in het geding: 1) De onderwijsgeschiktheid van arbeiderskinderen daalt zelfs tijdens de lagere-school- periode. Ons onderwijs is zo ingericht dat arbeiderskinde ren minder kansen krijgen om hun capaciteiten tot ontwikke ling te brengen. 2) Op het eind van de lagere school slaat het milieu nog maals toe. Van de dan wel geschikte arbeiderskinderen voor het gymnasium komt minder dan de helft op deze school en uit de hogere mi lieus komen er meer dan er geschikt voor zijn. wereldvrede het haalbare doel is geworden van een praktische politiek. Het gevaar van een mondiale confrontatie tussen de twee belangrijkste sociale systemen op deze wereld, wel ke onvermijdelijk zou uitmon den in een afschuwelijke cata strofe voor de mensheid, neemt geleidelijk af." aldus Gromiko. Maar dit betekent volgens de Russische minister van bui tenlandse zaken niet dat de internationale horizon nu hele maal vrij van wolken is. De toestand in Indo-China noemde Gromiko nog zeer moeilijk. Door het voortduren van de Israëlische agressie blijft volgens Gromiko de toe stand in het Midden-Oosten gevaarlijk. De vooruitzichten van de Europese veiligheidsconferen tie rechtvaardigen volgens de Russische minister een zekere mate van optimisme. De deel nemers aan de conferentie hebben een gemeenschappelij ke taal gevonden, aldus minis ter Gromiko- Tevoren had Gromiko in New York een gesprek gehad met de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger. Daarbij is de volgende topontmoeting van president Nixon met de leider van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Breznjev aan de orde geweest. Deze topconferentie zal het volgend jaar in de Sovjet-Unie gehouden worden, maar een tijdstip is nog niet vastgesteld. Het gesprek tussen Gromiko en Kissinger heeft 2y2 uur uur geduurd en werd gevoerd tijdens een diner dat door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken was aange boden. De sfeer ervan werd door een Amerikaanse woord voerder als vriendelijk geken schetst. Minister van Kemenade gaf toe dat tal van aspecten nader onderzocht moeten worden, maar hij zei ook: „Het beleid moet niet met de armen over elkaar gaan zitten wachten tot de allerlaatste steen is onder zocht. Daarom begin ik met experimenten met een nieuwe basisschool en met de midden school." Als antwoord op een WD- aanval, zei de minister dat hij niet naar een uniforme staats- pedagogiek wil. „Ik wil ook anderen dan de happy-few kansen geven op een stuk ont plooiing en dat is iets heel anders dan het hanteren van de socialistische injectienaald.' (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO De militaire autoriteiten in Chili hebben gisteren bekendgemaakt, dat Chileense militairen in het weekeinde in Santiago zes „extremisten", die poogden te vluchten, hebben doodgescho ten. Het waren vier leiders van havenarbeiders, een lid van wijlen Allendes lijfwacht en de leider van de linkse revolu tionaire beweging in San An tonio. Chili is, volgens admi raal Jose Toribio Merino, be velhebber van de vloot en lid van de junta, nog steeds in staat van binnenlandse oorlog. In de Chileense hoofdstad om singelden ook gisteren nog mi litairen huizenblokken om ze te doorzoeken. Na de Sovjet-Unie, de DDR en Bulgarije hebben thans ook Tsjecho-Slowakije en Noord- Korea de betrekkingen met Chili verbroken. DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer heeft twee nieu we ondervoorzitters gekozen, te weten drs. G. M. Neder- horst (PvdA) en prof. mr. C. F. Polak (VVD), de vroegere minister van Justitie. Tot nieuw lid van de eerste werd toegelaten en beëdigd de heer G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester van het Utrechtse Maarn. Hij neemt in de senaat de plaats in van dr. H. J. Witteveen, die een benoeming aanvaardde bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF) te Washington. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. Gistermorgen is te Stockholm de op 90 jarige leeftijd overleden koning Gustaaf Adolf van Zweden ten grave gedragen. Achter de wagen met het stoffelijk overschot liepen de nieuwe koning, Karei Gustaaf de zestiende, de 27- jarige kleinzoon van de gestoren vorst, leden van de Zweedse koninklijke familie en hoge functionarissen uit vele landen. Ook koningin Juliana liep in de stoet. Zij ging tussen koning Olaf van Noorwegen en koning Boudewijn van België. Daar achter liepen o.a. de Engelse prins Philip en president Kenneth Kaunda van Zambia. DEN HAAG (ANP). Wie zware shag rookt, krijgt heel wat meer nicotine binnen dan wie halfzware en vooral dan wie aan lichte shag de voorkeur geeft. Dit is de Consumentenbond uit een onderzoek gebleken. Wat de teer betreft zijn er tussen zware, halfzware en lichte shag niet zulke duidelijke verschillen aan de dag getreden. Tussen de verschillende merken halfzware shag onderling is er weinig verschil in teer en nicotine. Dat geldt ook voor de diverse merken halfzware shag en de merken lichte shag. De minste nicotine bevatten de „Zilvershag" van Douwe Eg berts en de „Matrozenshag" van Van Kossem. Bijna alle merken zware shag bevatten meer dan 2,75 milligram nicotine „per sjekkie". Het gemiddelde zware en halfzware sjekkie bevat an derhalf maal zoveel teer en nicotine dan de gemiddelde sigaret uit het vorige onderzoek van de Consumentenbond. Het gemid delde lichte sjekkie bevat ongeveer evenveel teer en nicotine als de gemiddelde sigaret uit het vorige onderzoek. Smaken verschillen. De een is de ander niet. Zwart-wit. Licht-donker. Open-dicht. Zij verschillen als dag en nacht. Ziek zijn, beter worden. Deze Tijd-Die Tijd. Biesheuvel-Den Uyl. Zo, een goede morgen, waarde kennissenlezerszijn mijn kennissen, vreemdelingen en buitenlandse werknemers. Er was eens een..., nee er waren eens twee politieke blokken. Het ene heette con fessioneel, het andere progres sief. Ze bestonden beide uit drie partijendie elkaar diep in de ogen hadden gekeken, er enige zelfde lichtjes in zagen en een „marriage a raison" aangingen. Maar wat gebeurde er in deze tijd van losse zeden? Twee partijen uit het ene hu welijk gingen vreemd. Juist, o schande, met de drie partijen uit het andere huwelijk, dat trouwens ook werd geteisterd door vreemde spanningen. Het ene overblijvende par tijtje uit het verbroken huwe lijk probeerde de breuk niet te lijmen, o nee. Dat eenzame partijtje zocht steun bij een wat grotere broer van de an dere zijde. ,lt Wordt vervolgd. „Je moet de hoop nooit laten varen", sprak de 65-jarige Mi- caela Diaz, die in Betulia, in de Zuidamerikaanse staat Co lumbia, in het huwelijk is ge treden. De bruidegom was niet zo piep meer (gefeliciteerd trouwens, alle bruiden en bruidegoms), namelijk 90 jaar. Het was het eerste huwelijk van Micaela, die ook nooit vaste verkering had gehad. Ze zei dat ze alle hoop op een huwelijk al lang geleden had opgegeven. „Niet vanwege mijn leeftijd, maar omdat al die jonge din gen zich aan mannen opdrin gen met hun minirokjes.,.", sprak Micaela. Zo is dat toevallig ook nog eens een keer. Ze dalen lekker hé, die prijsjes. Ik stap weg. Kijk maar eens op die smalle witte strook hiernaast. Daar ziet u niet staan: MERIJN. P.S.: Ziet u wel! EEN warenhuis bij Osaka (Ja pan) is vijf dagen voor de opening volkomen uitgebrand. Van de ongeveer vijftig em ploye's die in het nieuwe zes verdiepingen hoge gebouw aanwezig waren zijn er min stens vier om het leven geko men. Twee mensen worden vermist en vijf zijn gewond. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ONGELUKKIGE SPION WASHINGTON Ho ward Hunt, de droevige spion, gelooft dat verraad de zeven Watergate-inbre- kers de cel heeft ingezon den. Hij vertelde de Water - gate-commissie gisteren dat b\j reden bad te geloven dat Alfred Baldwin, die voor de Watergate-inbrekers als uitkijkpost fungeerde, de po litie had ingelicht. Hunt gaf met deze verklaring nieuw voedsel aan een in re publikeinse kringen geliefde theorie, volgens welke de re publikeinse speurders na de mocratisch wangedrag in de Watergate in de val zijn ge lokt. D~ interpretatie van Hunt bleek overigens uiterst zwak. Zijn verhaal luidt als volgt: Alfred Baldwin moest tijdens de inbraak in het hoofdkwar tier van de democratische par tij aan de overzijde van het Watergate-complex, op de ze vende verdieping van het Ho ward Johnson hotel, een oogje in het zeil houden en via een radioverbinding contact onder- houden met de inbrekers. Baldwin waarschuwde de in brekers niet toen op de acht ste verdieping van het Water- gate-complex plotseling de lichten aangingen. De lichten werden gedoofd en vervolgens ging het licht aan op de ze vende verdieping. Duidelijk zichtbaar voor Baldwin liepen er mannen in hippiedracht te zoeken, maar hij vroeg slechts of een van de inbrekers zich wellicht als hippie had uitge dost- De hippies waren politie mannen die de inbrekers op Ie zesde verdieping arresteer den. Baldwin, die volgens Hunt was f-ehuurd via een adver tentie in een periodiek voor voormalige FBI-mamnen, was volgens hem uiterst verdacht omdat hij „familie was van een democratische rechter in Connecticut" en goede relaties onderhield met John Bailey, ex-voorzitter van de democra tische partij. (Senator Loewell Weicker toonde later aan dat rechter. Baldwin in zijn staat vermaardheid genoot als „mis ter republican" en dat Bald win de naam van John Bailey .leehts gebruikt had om zich een entree in het democrati sche hoofdkwartier te ver schaffen. Een zeer sterke aanwijzing voor Baldwins verraad was volgens Hunt het feit dat hij een bestelauto vol elektroni sche apparatuur en documen ten die op de inbraak en de elektronische spionage in het Watergate-gebouw betrekking hadden, tegen zijn uitdrukke lijk bevel in, voor de deur van Watergate-inbreker James McCord had neergezet. Als Baldwin verrader zou zijn ge weest, zou hij de politie onge twijfeld van de parkeerplaats van de auto op de hoogte heb ben gesteld. Maar die auto heeft er maanden gestaan met die bezwarende documenten. McCor1 heeft het materiaal la ter in riolen verdonkere maand. Hunt, die een 40-tal spionage- boekjes heeft geschreven, blijkt, althans in het openbaar geworden deel van zijn spion- nenloopbaan, weinig succes te hebben geboekt. Als „Eduar- do" voerde hij een aantal Cu banen aan bij de mislukte in vasie van Cuba in de Varkens baai. Zijn Watergate-inbraak mislukte Men zegt dat hij een rol gespeeld heeft bij de geslaagde omwenteling van de voorlaatste regering in Guate mala. Verder is alleen het on gelukkige deel van Hunts spi- onage-bestaan bekend. Senator Daniei Inouye bleek daar zijn twijfels over te hebben: hoe veel door Hunt voor zijn be velhebbers in het Witte Hui* georganiseerde inbraken zijn gelukt

de Stem | 1973 | | pagina 13