Plannen Péchiney leiden tot ontsluiting industriegrond Br. H. M. Houben overleden Veel aandacht voor de energie- politiek op Zeeuws PPR-congres IN TOTAAL BIJNA 500 HECTARE Veel jongeren bij dodenherdenking Een goede vriend Toeschouwers hieven weg bij popfestijn Vragen over ongelukken in Hein- kenszand stad Jongetje uit Axel gewond Wisselvallig Bromfietser tegen auto ra Axel BOTSING IN GOES bij ongeluk Gratis kepstuk bif BELGISCHE KUNST Na 20ste botsing tegen huis van familie Mallekoote Breskens Mooie dingefï fe leven voor siechts 22 cerJ: Maandag 24 september 1973 1.00-21.00 uur. Zat. en zcmri 13.30-18.00 uur. an Grand, 20.00 uur: Fran-k en va 18 j. a Museum van N.- en Z.-Be. land, jubileiuntentoonstel- ag van. de WMZ (t.m. 30 ipt.)- Di. t.m. zat. van 10.00- 5.00 uur en van 13.30-17,oo ir. ulst Bioscoopgebouw, 20.00 uur ast tango in Paris 18 j. loetinge De Verfmolen, expositie lerk van de edelsmid Alfred empelman uit Gouda (tot 3 ov.). [iddelburg City, 20.00 uur: John Wayne de cowboys 14 j. Stadhuis, (Vleeshal), exposi- faro. Middelhoek met wan- kleden, schilderijen, etsen c. (t.m. 30 sept.)- Dagelijks in 10.00-17.00 uur. Rijksar- lïef, St.-Pieterstraat 38, ex- isitie Spiegel van Behóude- s Restauratie van Archivalia .m. 20 okt.). Ma. t.m. vrijd. m 9-00-12.30 uur en van 30-17.00 uur, zat. van 9.30- .30 uur. (sse Kunstgalerie De Mooie ;aak, Ronde Polderdijk 1, ersmeedwerk, schilderijen en asschilderijen, open van wo„ n. zond. van 10.30-13.00 lu'. ostburg. Ledel Theater, 20.00 uur: ank en Eva 18 j- 9tterdam Pauluskerk, 20.15 uur: Or- •lconcert door Ben Feij, or- nist uit Den Haag. Schouw- irg, 20.15 uur: „Gisella" door et Nationale Ballet. AS VAN GENT Galerie Uilenspiegel West- de 71, expositie H. L, nther, Düsseldorf in Sasdijk VI.) t.m. 29 sept. Dagelijks 3.00-12.00 uur en van 30-18.00 uur. Vrijd van 9.00- 00 uur en van 13.30-21.00 zond. van 14.00-18.00 ma. gesloten. :rhole Café De Kroon, 14.30 uur: aibolling. Sociëteit De •aai, 14.30 uur: Kermisschie- IRNEUZEN Luxor, 20.00 uur: De vier isten van de duivel a.l. ilSSINGEN Alhambra, 20.00 uur: Frank Eva 18 j. Bachten Ree-de fototentoon- Iling Vlissingen vroeger m.28 sept.). Ma. t.m. vrijd. 10.00-12.00 uur en van 30-17-00 uur. 5ENDIJKE Streekmuseum, Oranjeten- instelling (t.m. 30 sept.). ITWERPEN ton. Ned. Schouwburg, 00 uur: „Elk wat wils" van lliam Shakespeare. Ge' npte Zuiderdokken, Circus ani.' Hiddelheimpark twaalfde innale voor beeldhouwkunst n. 8 okt.). Van 10.00-19.00 NT ion. Ned. Schouwburg, uur: „Yerma" van Fe- ico Garcia Lorica door f.G. ppij De Stem B.V. 150-7920 (4 lijnen): HULST: inen); GOES: ttloKstraat 1, 13 30—17.00 uur. mementen: Boekhandel Pie" L. -21 00 uur. tel. 01600-22341; 9900; zondag 20.00-22.00 uur, 51 of 01150-6297; Middell ijn, Kantoor Nieuwstraat 9, 01150-5745 algemeen redac- pi Kromme Weele 4, M' 80-7438: redacteur Midden J0-3405. sant Klokstraat ioJ 35 Goes: redacteur kei, kantoor Nieuwstraa 01150-4866 redacteur O J- nstraat 14 Hulst, tel 01 W.Z. Vlaanderen: R "T L 01170-3370; sportredacu ïl. 01155-2237. 150-6297. 00-4316. Een beeld van de herdenking bij het monument. I— (Van een onzer verslaggevers) AXEL Loco-burgemeester D.J. Oggel van Axel heeft za terdagmiddag bij het oorlogs monument in de Oranjestraat de bevrijdingsviam ontstoken. Hij deed dit tijdens de traditi onele dodenherdenking. Even als in voorgaande jaren be stond daarvoor ook ditmaal weer een vrij grote belangstel ling. Tal van verenigingsvertegen- I woordigers hebben zaterdag I bloemen gelegd aan de voet I van het monument, dat bij de- I ze gelegenheid werd geflan- I keerd door leden van de nalio- I nale reserve. De heer Oggel I was de eerste, die namens het I pmeentebestuur een krans I egde, gevolgd door luitene- I nant W.A. Deimal namens ge- I neraal Maczek. vertegenwoor- I bigers van de Vereniging voor I Poolse oudstrijders in Vlissm- I ion, van de vereniging van kagere van de bronzen leeuw het bronzen kruis en door ■Je heer Meyerink namens de Allied Aircrew Helpers. Na de bloemenhulde werd Morgen, dinsdag 25 sept. Bergen op Zoom 2.38 en 14.58. Hansweert 1.50 en 14.11. Terneuzen 1.22 en 13.38. Vhssin-gen 0 51 en 13.10. wemeldinge 2.28 en 14.48. Vooruitzichten voor dinsdag n woensdag, opgesteld door let KNMI op zondag om 18.00 ur: wisselvallig met gematig- temperaturen en vooral touvankcüjk af en toe regen, eersvooruitzichten in cijfers ïrauddeld over Nederland. Vo0r dinsdag: aantal uren - a: 0 tot 6: min. temp. om- reeks normaal: max. temp. n ongeveer normaal tot 3 i)D 1 onc*er normaal: kans een, droge periode van min- ens 12 uur: 70 procent; kans P geheel droog etmaal: 40 Procent Voor woensdag: min, temp.: Jr ongeveer normaal tot 4 aden onder normaal: max. temp., tot 4 van ongeveer normaal 4 graden onder normaal: 1 op een droge periode van .mstens 12 uur: 90 procent: is op een geheel droog et- "aai: oo procent. de last post geblazen door C. Polfl-iet uit Kloeti-nge, gevolgd door twee minuten stilte en het ontsteken van de bevrij dingsviam. Het Ned. hervormd koor zong daarna het Poolse volkslied, terwijl tegelijkertijd de Poolse vlag werd gehesen. Dit herhaalde zich met het Wilhelmus en de Nederlandse vlag. Voor gepaste muzikale omlijsting van de stille stoet naar en van het monument zorgde de drumband van Ho sanna. Opvallend tijdens deze her denking was de aanwezigheid vi i een bijzon-der groot antai jongeren en de afwezigheid van vooral de ouderen- De herdenking werd wel bijge woond door raadsede-n en ver schillende Poolse gasten, diè tevoren op het stadhuis waren ontvangen. Zaterdagmiddag had nog een korte herdenkings plechtigheid plaats bij het Poolse kruis aan de Hulsterlo- weg en zaterdagavond werd er ter viering van de bevrijdings herdenking op de Markt een geslaagde taptoe gehouden. Behalve de drumbands Thalia en Hosanna, namen er ook de muziekvereniging De Volhar ding uit Zaamslag en de Sho-wdrumband uit Zuiddorpe aan deel. Het muzikaal gebeu ren werd afgesloten met een indrukwekkende finale. (Van onze correspondent.) AXEL In de Wilhelmina- straat te Axel, ter hoogte van garage Keizer, kwam zater dagmiddag een personenauto in botsing met een bromfietp De bestuurder van de brom fiets de heer J.H.O. uit Axel liep lichte verwondingen op De auto, bestuurd door de heer A. A. v. d. V. uit Axe' stond in file geparkeerd. Op het moment dat hij weg wild» rijden, kwam de bromfietser aangereden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Te Goes reed za terdagavond de bestuurder van een personenauto, de heer J. M. van de W. uit Borssele tegen een in de Leeuwenstraat geparkeerd staande personen auto van C. H. uit Nisse. De auto van H, uit Nisse werd vernield. De auto van Van de W. uit Borssele liep zware materiële schade op. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Met verwondingen aan het hoofd, een ernstige hersenschudding en een gebro ken pols is zaterdag de zeven jarige Ad M. uit Axel naar het Sint-Elisabethziekenhuis in Sluiskil gebracht nadat hij door een auto was aangere den. Ad M. reed met een vriend op de fiets vanaf de Beatrix straat de Wilhelminastraat in en wilde om een grote vracht auto heen rijden. Van de richting Keucheniuslaan kwam toen een personenauto, be stuurd door mevrouw M D uit Axe! die het jongetje niet meer kon ontwijken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voornemens van Péchiney Neder land N.V. om de produktie van haar aluminiumfabrieken in het Sloegebied uit te breiden, hebben niet alleen gevol gen voor de energievoorziening (bouw van een tweede kerncentrale), maar ook voor bet Sloeplan in zijn geheel. (ADVERTENTIE) Zoals bekend wil Péchiney een nieuwe produktiestraat op een terrein van 100 hectare aan de overkant van de Sloe- weg. Péchiney heeft dit ter rein reeds in optie en het is praktisch gebruiksklaar. Het is echter een noodzaak om de huidige Sloeweg, die het in dustriegebied min of meer in sluit, te verleggen, zodat het een rondweg met aansluitende basiswegen wordt, waarlangs het haven- en industriegebied bereikbaar wordt. De oude Sloeweg, een spoor lijn, een pijpleidingstraat en een strook grond voor hoog spanningsverbindingen, zullen dan ook door het havenschap Vlissingen worden verlegd, als de plannen van Péchiney doorgaan. Door het verdwijnen van de oude weg ontstaan er echter mogelijkheden om de insteekhavens dieper in het Sloegebied in te voeren. Be halve het optieterrein van 100 hectare industriegebied voor Péchiney, worden daardoor nog eens terreinen van resp. 140 en 250 hectare ontsloten tezamen zo'n 500, via weg en water bereikbare hectaren industriegrond. Een en ander vertelde de directeur van het havenschap Vlissingen, de heer J. van Ko nijnenburg, aan het begin van de jaarlijkse „bedevaart" van G.S. en Provinciale Staten door de nrovincie Zeeland. Volgens de heer Van Konijnenburg zou er in de toekomst ook over ontsluiting van nieuwe terrei nen gesproken zijn, maar de plannen van Péchiney hebben de besluitvorming verhaast. Het havenschap aast nog op een terrein van ongeveer 30 hectare in de buurt van het bij defensie in beheer zijnde munitiedepot bij Fort Ramme- kens. Defensie heeft bepaald, dat een gebied met een straal van 3 km vanuit het punt waar het munitiedepot ligt, geen andere activiteiten, zoals wegenaanleg en bouw van fa brieken of woningen mogen plaatsvinden, in verband met de veiligheid. Het havenschap, dat door deze opvatting 30 ha, grond minder kan benutten heeft een beroep op de Kroon gedaan, een uitspraak heeft men nog nier- De Sloehaven begint ook wat zijn overslagfunctie be treft, aan betekenis te winnen, zo kregen de Zeeuwse staten te horen van de heer C. Oreel, directeur van de N.V. Haven van Vlissingen. Door snel te handelen heeft de N.V. Haven van Vlissingen een niet te verwaarlozen stuk van de wol- aanvoer in containervorm, naar Vlissingen weten af te buigen. Volgens de heer Oreel zijn er in de naaste toekomst nog enkele „grote ladingpak- ketten" te verwachten. Er wordt met een vijftal belang stellenden voor de vaart op Vlissingen-Oost onderhandeld. „De grootste hinderpaal wordt gevormd door de grote havens om ons heen", zei de heer Oreel. Hij vertelt nog, dat deze •week een oprichtingsvergade ring in Engeland plaatsvindt, waarbij wordt gesproken over de vorming van een geregelde roll-off-roll-on-dienst tussen Vlissingen en één van de Brit se havens. Dit zou dan de tweede ro-ro-dienst worden, die vanuit Vlissingen wordt onderhouden. Sinds kort is er een geregelde dienst tussen Vlissingen en Ramsgate. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HULST Wethouder J. Stolte van Hulst en schepen Willem Melis hebben gistera vond in de burgerzaal van het stadhuis een tentoonstelling geopend met werken van een aantal Belgische kunste naars. Aan de tentoonstelling ne men deel: Rik Bosteels, Ludo Colman, Gilbert Derboven, André de Smedt Fer de Smedt, Jef de Smedt, Jan Me» ganck, Marijke Pijl, Theo van Eetvelde. Frans en Walter Vermeulen. De expositie is tot en met 14 oktober dage lijks te bezichtigen van 9 tot 12 en van 14 to-t 17 uur. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Naar aanleiding van het feit dat in de nacht van vrijdag op zater dag de twintigste auto het huis van de familie Mallekoote in Heinkenszand binnen is ko men rijden, heeft het PPR- raadslid Johan de Koster schriftelijke vragen gesteld aan het college van B. en W. De heer De Koster vraagt een overzicht van het aantal ongelukken op de bewuste plaats sinds 1970 en welke maatregelen er in die periode ter verbetering van de situatie genomen zijn. Hij wil ook we ten of het college de genomen maatregelen voldoende acht. Ook vraagt hij het college welke juridische bijstand werd verleend aan de slacht offers indien deze de schade niet kunnen verhalen. Tenslot te vraagt het raadslid of het niet mogelijk is de kruising, die voorzien is bij de plannen tot doortrekking van de Hein- kenszandseweg, reeds nu aan te leggen. BREDA Gp 78-jarige leeftijd is zondag in het Bre dase Ignatiusziekenhuis over leden dr. H. M. Houben, die niet alleen vanwege zijn ruim vijftigjarige huisartsenpraktijk in Breda maar ook door zijn groot aantal functies in de Brabantse gezondheidszorg zich een grote bekendheid en faam verwierf. Dr. Houben vervulde o.m. bij de provinciale Noordbra- ban-tse Bond van het Wit-Gele Kruis, gerekend over een peri ode van meer dan veertig' jaar, een tiental functies in het be stuur. Op het gebied van de reva lidatie maakte hij naam door zijn plan, dat de samenbunde ling inhield van alle organisa ties die zich bezighielden met revalidatie van minder validen- in Noord-Brabant. Dr. Houben behoort bovendien tot de groep Bredanaars, die direct na de bevrijding het initiatief nam tot oprichting van het Dagblad De Stem- Later/ werd dr. Houben voorzitter van de stichting De Stem en waarne mend voorzitter van de redac tie-adviesraad. De heer Hou ben was officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de H. Gregori- us. De uitvaartdienst is vast gesteld donderdagochtend om elf uur in de H. Hartkerk te Breda, waarna de begrafenis plaatsvindt op Zuylen. Het zijn juist mensen met een gew ldig druk leven, die dikwijls nog tijd weten te vin den om ook nog buiten hun eigenlijke werkkring activitei ten te ontwikkelen. Dokter Houben was zo'n man. Zijn groot gezin en zijn grote art senpraktijk, waarin hij met hart en z ei opging, eisten hem volledig op. Toch is hij daar naast op tal van terreinen in het maatschappelijk leven bij zonder actief geweest, bijv. als voorzitter van het Stichtings bestuur van De Stem en als lid van de Brabantse Redactie Adviesraad van De Stem. De Stem is dr. Houben grote dank verschuldigd. Hij heeft al in de bezettingstijd de ver schijning van de krant helpen voorbereiden. Als adviseur van de redactie „sinds 1948" heeft hij er door zijn kritisch denken en inspirerende per soonlijkheid toe bijgedragen dat de meningsvorming en be leidsbepaling zo gefundeerd mogelijk geschiedden. Dr. Houben was conservatief in de goede betekenis van het woord. Hij, man van grote in nerlijke beschaving, stond open voor nieuwe ontwikke lingen en ideeën, mits deze de toets konden doorstaan van wat hij als blijvende waarden had leren kennen en eerbiedi gen. Hij was tot het einde trouw aan vrienden en idea len- Hoffelijkheid was hem aangeboren. De geaffecteerde nonchalance van zovele ver nieuwers wantrouwde hij en hij betreurde het, dat in deze tijd niet meer die waarde wordt gehecht aan stijl en om gangsvormen zoals die in het verkeer tussen de mensen on derling in zijn generatie werd beleefd. Voor zijn vrouw, kinderen en vrienden betekent zijn heengaan een groot verlies. Mogen zij troost vinden in de zekerheid dat hij nu bij de Heer de vervulling beleeft van zijn diep godsvertrouwen. Wij van de krant zullen deze oude, trouwe vriend blijven eren door op de bres te blijven staan voor waarden v rarin wij, met hem, geloven. Vismijn Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd: 26968 kg. export garnalen 1.27-266, 8028 kg pellerij gar nalen 1.15-3.15, 9808 kg bot 0.40-0.81, 284 kg. schar 0.70- 2,01, 7132 kg schol 1.20-2.02, 4983 kg tong 7.51-10.95, 438 kg. tarbot 3.46-10.70, 160 kg griet 1.54-5.10, 1111 kg kabel- iauw 0.84-2.97, 10 kg wijting 0.92, 69 kg. rog 1.32-2.54, 28 kg. makreel 0.80-0.82, 689 kg. poon 0.68-2.52, 145 k-g. haai 0.40-1.89, 3 kg. paling 9.73, 2 kg baars 6.68, 18 kg tong schar 2.50-3.17, 9 kg. krabben 0.66-100, 30 kg. steenbalk 0.44- 0.59 UIT een woning in Mexico- stad is tijdens vakantie-afwe zigheid van de bewoners een Rubens ter waarde van onge veer 625.000 gulden gestolen. Je schoonmoeder uuwuiven met een Aranda in ie hand. De senoritas Aranda van Velasaues. Unit Gloria tijdens het optreden in de Vlaanderenhal. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND „Ne derland is de steenpuist van de wereld geworden wat be treft het energieverbruik, tyij gebruiken hier per vierkante kilometer het meeste energie. Geen wonder dat het rapport van de Club van Rome bij ons zoveel weerklank heeft gevon den want veel energieverbruik is hetzelfde als grote milieu belasting". Deze opmerking maakte zaterdag op het PPR- congres afdeling Zeeland in Heinkenszand het tweede ka merlid Leo Jansen. De heer Jansen hield 's mid dags een inleiding over de consequenties van een radica le politiek van- bezuiniging en consumptiebeperking Hij liet ex geen twijfel over bestaan dat de PPR pijn moet lijden in het huidige kabinet wat be treft de wensen van de partij. N-aast het huishoudelijke ge deelte, waarin het huidige sta tenlid C. van Waterschoot met algemene stemmen tot voorlo pige lijstaanvoerder voor de komende statenverkiezingen werd aangewezen, stond het congres in het teken van de toekomstige lijm van de radi- kalen in Zeeland. Duidelijk werd dat de ener- giepolitiek in Zeeland on der meer de mogelijke tweede kerncentrale in Borssele een der belangrijkste punten van aandacht en bezorgdheid gaat worden voor de Zeeuwse PPR- „Als de conjunctuur de laatste jaren niet zo had te gengezeten, had het Sloege bied nu al lang volgestaan met industrie. Omdat de con junctuur nu weer begint aan te trekken, worden de ko mende vier jaar uiterst be langrijk voor de ontwikkeling op langere termijn. De huidige machtsmeerderheid in de Pro- vinoiale Staten wil een ont wikkeling die de Zeeuwse be volking naar mijn gevoel niet wil. Er wordt dan ook nauwe lijks onderzoek gedaan naar de wensen van de bevolking. We moeten de mensen duide lijk maken dat de huidige be stuurders verantwoordelijk zijn voor wat er tegen de wil van de bevolking gebeurd. Wanneer de huidige bestuur ders worden herkozen door de bevolking, moet deze wel be seffen dat alles op de -oude voet verder gaat en er wel degelijk een tweede kerncen trale gaat komen bij Borsse le", aldus betoogde de heer V-an Waterschoot, die tevens lid is van de raad van bestuur van de PZEM. Over dit openbaar nutsbe drijf zei hij verder dat met het ontslag van de vroegere directeur ir. Bogert alleen een symptoon werd weggestuurd van een aanvechtbaar beleid. „Aan dat beleid is in essentie niets veranderd, het wordt al leen wat. smakelijker verpakt en verkocht. Maar dezelfde bestuurders als onder ir. Bn- aert zitten er noa." And-ere punten voor de PPR-Zeeland worden de ver houding burger-bestuur. De inspraak van de bevolking op hearings noemde statenlid Van Waterschoot een farce. Men laat de bevolking en ook h-aar gekozen afgevaardigden mee praten wanneer alle plannen al uitgewekt op papier staan en er in feite niets meer te zeg gen is. omdat dan zogenaamd de zaken niet meer kunnen worden teruggedraaid- Verder noemde hij als punt de openheid en eerlijkheid van bestuur. Er zijn volgens de heer Van Waterschoot op dit moment bestuurders in Zeeland, die in het openbaar mooie verhalen houden maar in besloten commissieverga deringen ofwel hun mond hou den of totaal anders stemmen. De komende wetten op de milieuverontreiniging zullen door de PPR zeer kritisch be keken worden, omdat ze maar al te va-ak niet gemaakt wor den tot welzijn van de bevol king, maar om bepaalde acti viteiten v-an bedrijven nog net mogelijk te maken. Aan het, begin van het congres zater dag werd een minuut stilte in acht genomen om do d-ood van Salvador Allende, tot voor kort president v-an Chili te gedenken. Er werd een provinciaal be stuur gekozen. Nieuwe be stuursleden werden mevr. t. Kamermans-Geerse uit Mid delburg en mevr. M. van Woerkom uit 's-Heer Abtsker- ke. In het najaar komt er nog een bijeenkomst van de PPR over het programma voor de verkiezingen van volgend jaar. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het za terdagavond in de .Vlaanderen hal' in Sas van Gent gehou den popfestijn, heeft de orga niserende stichting „De Bete koppen" een verlies van 2000 gulden opgeleverd. De avonid werd een com pleet fiasco, doordat van de achthonderd verwachte bezoe kers, er slechts driehonderd kwamen opdagen. Daarmee is het zoveelste Zeeuwsch- Vlaamse ropgebeuren op een mislukking uitgelopen. Wim Remerij van „De Betekoppen" kon zondag alleen maar met een gevoel van wrevel terug kijken op de gebeurtenis van dp avond tevoren. Die jonge ren zeggen altijd dat er voor hen nooit iets te doen is, maar ze blijven weg als je eens wat voor ze organiseert. Ik geloof dat wij er voorlopig wel van genezen zijn. Zo'n tegenvaller werkt verschrikkelijk depri merend op verdere activitei ten, die je nog gaat ontplooien. Als je nou nagaat, dat we anders met 2000 gulden onze hele optocht financieren, dan weet je het wel". Tijdens het popgebeuren traden op: Bonnie St. Clair, Robert Long en Unit Gloria. AVRO'., drive-in discotheek zorgde voor de platen.

de Stem | 1973 | | pagina 3