NOS ontgint i onder- ont wikkelt terrein l i] heien op de Ritme (Van onze sportmedewerker) BREDA - Maandagavond 17 september, vijf over half ne gen: de (wekelijkse) regionale tafeltennistraining in het Bel- crumgebouw in Breda is ten einde. Bondscoach Tigermann volgt zijn bezoek naar een sfeerloos zaaltje, wat de bestuurs kamer van Belcrum blijkt te zijn. Een gesprek met de sym pathieke bondscoach vertoont opvallend veel gelijkenis met het luisteren naar een professoraal betoog. Duidelijk formu lerend, druk filtersigaretten rokend, tracht hij in het be schikbare halfuurtje de belangrijkste facetten uit de tafel- tennisproblematiek treffend toe te lichten. Tigermann („.Dusco" voor zijn vrienden) heeft er slag van om met persmensen om te gaan. Geeft direct, ongevraagd, in kort bestek een „levensbeschrijving". fi Tv-kijkers en oud internationals maken AVRO-quiz I tiö „e? n weer tweeëntwin- I voetbal ®econrianten aan de Maandag 24 september 1973 „Tafeltennis beheerst heel mijn leven TIGERMAN EEN GROOT IDEALIST Welnu: Dusan Tigermann werd veertig jaar geleden in de Zuidslavische stad Ljubi- lana geboren. Volgde daar de middelbare school en liet zicli vervolgens aan de uni versiteit inschrijven. Stu deerde economie een stu die die hij (nog) niet offici eel afgerond heeft. Lachend: „Ik ben tot m'n kandidaats gekomen. Moet alleen nog een proefschrift schrijven. Als ik weer definitief terug ben in Zuid-Slavië, begin ik daar acuut mee". Op de lagere school al was hij behept met tafeltennis. Bracht het tot het eerste team van Sloveniën. En werd daar na trainer (full-time) bij Olympia. Zes jaar geleden werd Dn- san Tigermann door de NTTB (Nederlandse Tafeltennis- bond) aangezocht om de natio nale selectie te gaan leiden. Hij aarzelde geen moment en T. vestigde zich in Rijswijk. Aanvankelijk had hij enkel bemoeienis met de nationale dames- en herenselectie, maar al spoedig kwamen daar de bondstrainingen (nu gedecen traliseerd) bij. Die bondstrai ningen doet hij samen met on der meer Bert van der Helm en Bert Schoofs. 's Maandagsavonds is hij in Breda present. Zegt: „Tafel tennis beheerst mijn leven, ben er de hele dag mee bezig, 's Morgens, van negen tot twaalf, bere.d ik thuis de trai ningen voor. En na de middag ga ik op pad. Tot 's avonds laat. Tigermann een idealist. En toch was (en is) zijn beleid vaak mikpunt van kri tiek. Met name de spelers van het nationale herenteam laten zich niet altijd even lovend over hem uit. Techn.sch mag hij danwel af zijn, de mentale begeleiding bij topwedstrijden laat nogal eens te wensen Dusan Tigerman, gewend om met persmensen om te gaan vertelt zijn „story" met overtuiging. Tigermann (met lichte stem- verh-ffing)„Voor kritiek ben ik altijd ontvankelijk. Maar het moet natuurlijk gemoti veerd zijn. En dat is niet al tijd zo. Sommige jongens lo pen meteen naar de pers, als ze iets niet zint. U weet, pa pier kan immers alles verdra gen. Kijk, dat heeft me wei eens tegen het hoofd gesto ten". De samenwerking met de NTTB loopt (wat Tiger mann betreft) bp rolletjes. Dat kunnen vele topspclers helaas niet stellen. Een frappant voorbeeld: de psycholoog Pe ter Blitz, heeft samen met AMVJ-speler Mauri Colthof, een half jaar geleden een rap port samengesteld over de „mentale begeleiding" bij ta feltennis een rapport, dat blijkbaar in de onderste lade in van het NTTB-archief op het bondsbureai is weggemof feld. Vooral Bert Schoofs heeft zich hieraan nogal geërgerd. Volgende punt: de jeugd. Onder het „bewind" van Ti germann zijn veel jongeren tot de top doorgestoten. Recente voorbeelden zijn Hans Lingen, René Hijnée en ook Marjan Wagemakers uit Oudenbosch, de nationale jeugdkampioen. Tigermann over Marian Wage makers: „Een vechtjas, een meisje met karakter. Kan een hele grote worden". En Marian over „meneer" Tigermann: „Een geweldige man. Ik ken hem al enkele jaren, maar hij heeft me steeds fantastisch goed geholpen. Zijn oefenstof zit vol afwisseling. En ik kan altijd een beroep op hem doen" En Tigermann weer (ern stig): „Toch, toch word ik vaak teleurgesteld in de jeugd. Het begint met een telefoon- tje: meneer Tigermann ik kan vanavond niet naar de regio training komen, want ik moet huiswerk maken Volgende week weer dezelfde persoon, nu is er een fuifje. En ineens zie je ze niet meer. Een verlo ren talent! Ze sneuvelen met bosjes. Als ik thuiszit en de telefoon rinkelt, dan denk ik, oh God, daar heb je er weer een! Begrijpt u"? Terug naar de „top". Bert van der Helm en Bert Schoofs hebben in de zomermaanden op kosten van de NTTB een trainingsstage van twee maan den in Japan mogen doorbren gen. Of dit verblijf resultaat heeft gehad, is vooreerst nog allesbehalve duidelijk. Tijdens de onlangs gehouden achtkam- oen van de NTTB-cup stelde genoemd tweetal danig teleur en moest met lage klasserin gen genoegen nemen (Van der Helm, vorig jaar eerste werd nu zesde en Bert Schoofs vijf de). Ook bondscoach Tigermann is daarover zeer teleurgesteld. Hij zegt: „Ik heb er geen ver klaring voor kunnen vinden. De jongens hebben daar. vol gens de informatie die ik ge kregen heb, hard getraind. En hebben het zeker niet alleen als een leuk vakantiereisje be schouwd. Ik heb er met Van der Helm en Schoofs uitge breid van gedachten over ge wisseld. Wellicht is men over- traind, is de concentratie wat verslapt". sterdam, zegt: „Het Is een complex van factoren. Ten eerste: het ritme was er hele maal uit. In Japan trainden we zes a zeven uur per dag twee maanden lang. Boven dien speelden de Japanners de zogenaamde penhoudersgreep, wat inhoudt een actieve fore hand en een passieve back hand. Bij ons is het vaak net andersom. Terug in Nederland moesten we ons daarop weer Instellen. Tenslotte was de lust tot spelen wel een beetje weg. We waren overtraind, dat zou je wel kunnen zeggen. Maar ik ben overtuigd, dat die reus heus nog wel zijn vruch ten zal afwerpen". Tafeltennis vaak, gering schattend, als ping pong ge kwalificeerd, zit in ons land een beetje in de verdomhoek. Een schoolvoorbeeld: een top wedstrijd in de ereklasse (Delta Lloyd - Tempo Team) wordt veelal door slechts een handjevol kijklustigen ge volgd. Tigermann (Ernstig): „Zo- blijf hopen, dat er meer be- 0 Marjan Wagemakers in actie tijdens de training van Dusan Tigerman. Pure concentratie straalt van haar gezicht af. Bert van der Helm (-24), on derwijzer, woonachtig in Am- 0 Wilfried Dumez, het grootste Zeeuwse talent, die veel leerde van „tafeltennis-janaat" Dusan Tigerman, langstelling voor tafeltebb'5 zal komen. Ik..ik zal er t®®' minste voor blijven s'nJ' den". Hij stapt op, schuift rij® stoel aan, en neemt afschel* Tigermann een idealist.. Maancfag 24 september 197 (Van een onzet HILVERSUM Star Trek is fiction-films waarmee de NOS scherm komt. Science-fiction is Iandse .televisie niet overdadig dan nu ruimschoots ingehaald, van een uur van Nederlandse oi zeker in de bedoeling dat de sei nuari wordt uitgezonden. De afle haal op zich maar vormen te zz dezelfde groep ruimtevaarders aa De verhalen spelen in een pe riode van pakweg honderd jaar in de toekomst, waarin de ruimtevaart allerlei techni sche problemen waarmee ze nu nog kampen zal hebben overwonnen. Zo is de Enter prise geen kleine cabine waar in hooguit twee of drie men sen kunnen worden opgevou wen, maar een echt schip ter iets doet pijn. Maar hoe moet je dat verhelpen? Ik weet het niet. U?. Doordat de belang stelling zienderoge afneemt, krijgen we ook steeds minder subsidie. Wat weer inhoudt: minder faciliteiten". Dusan Tigermann is er zich terdege van bewust, dat de „achterstand" op de Oostblok landen (om nog maar niet te spreken over China en Japan) voorlopig niet (en wellicht nooit) genivelleerd zal wor den. Tigermann: „Dat is inder daad zo. Maar in die landen speelt men zeven, acht uur tafeltennis per dag. Het is een staatssport. Jongens en meisjes worden reeds op de lagere school geselecteerd op hun (sportieve) bekwaamheden). Lichaamsbouw en intelligentie spelen daarbij een grote rol. Een stevige jongeman wordt hardloper". En ineens steekt hij waarschuwend een vinger op. „Maar denk niet, denk niet dat daar niet gestudeerd wordt, wis en waarachtig wel. Men begint 's morgens om acht uur en gaat tot 's mid dags twee uur continu door. En dan is het tijd voor de sport. Een ondenkbare situatie voor Nederland". Tigermann kijkt op zijn horloge, maakt aanstalten om op te st^an. Nog een vraagje rij" „wensen"? „De kwaliteit en de kwanti teit van de top moet vergroot worden. Dat op de eerste plaats. Lukt dat, dan koint de tafeltennissport in Nederland misschien beter van de grond. En door topprestaties wordt de jeugd ook meer gestimuleerd. Ik hoop dat de clubs een grote plaats voor de jeugdleden 7Ul' len blijven Inruimen. Dat me" hen op zal blijven vangen- Want: de club is toch de kiem, niet"? Tien over negen. „U weet nu voldoende excuseert n mij, maar ik moet nog na3 Rijswijk". En aarzelend: Uit het ter ere van de Avra gehouden toppop-festival, wor den beetje bij beetje, eerder gefilmde optredens van inter nationaal bekende groepen op het scherm gebracht. Vanavond is dat Redbone („We were all wounded") 19.05 uur, Ned. I. loop Reinboud presenteert op het andere net „Spel op leven en dood", een biologisch ge fundeerde documentaire over de oerbeginselen van het leven op aarde. 20.21 uur, Ned. 2. Voetbalsterren van toen en nu zullen elkaar gaan bestrij- den in „AVRO's Sportquiz", I waarvan de eerste aflevering vanavond zal worden uitge zonden om 20.21 via Neder land 1. Uiteraard gaat het in deze guiz om indrukwekkende prij zen, maar het interessante van de zaak is, dat niet de voet ballers maar de deelnemers die de uitzending in - de zaal hijwonen, deze prijzen mee naar huis zullen mogen ne- aien. Die deelnemers worden dan weer geselecteerd uit de naar gehoopt wordt zeer grote groep sportminnenden, die aan deze quiz wil mee doen. Iedereen wordt namelijk uitgenodigd een briefkaart vit naam adres aan de in Den Haag te zen- A'ndst de gebruikelijke porto Ju ertig cent moet er één ««ten worden bijgeplakt. De ale opbrengst komt ten goe- de verbreiding van het voetbalspel in het algemeen, hana» »3euS<3plan Neder zet van de KNVB in het Bijzonder en aan het oplei- ungswerk van de KNVB. it de binnengekomen kaar- vet,. ,yorden 250 exemplaren hie,. n en de inzenders bii a3n w°rden uitgenodigd I CdncertzaiïT®? in de Sing?r I to te Laren aanwezig I Work d*e 280 mensen I die i a Selukkigen gekozen, I Worrhf 1 rnationals zullen I men toegevoegd.

de Stem | 1973 | | pagina 12