HET HORLOGE VAN fïM VAN EST EN DE MILJOENEN ^0>t VAN CRUYFF EKE m fof' 1968 ZEVENJARIGE NOLA MOET „BUSH" WEER IN Drie missionarissen in ambassade te Santiago moeten mond houden 9 WIJZER ibrouwers zilveren balans Peron zeker van zege in Argentijnse verkiezingen Humanisme KOPEX rf SCHOOR STEENVOERING I Sparen Klassejustitie kunst Cra' W. Kooien I B.V. Hollandsche image istrie N.V. VOOR AARDGAS EN OLIE VOOR ELKE SCHOORSTEEN- LENGTE UIT ÉÉN STUK LEVERRAAR EENVOUDIG DUS SNEL EN GOEDKOOP TE INSTALLEREN Prima Brieven Veel priesters paplap oor uw pan elektriciteitswerken \ENB URG-HO UTHEM N OP GEEL een vakantie vol variati» tig gelegen voor uitstani« Duitsland en België >5 hotels en pensions. Ook an menten en campings Vn," rVV Het Geuldal, Postbus al Tel. 04406-3364 ,S' rekrealiepiannen weekends, hobby's eiq. Ldag 22 september 1973 15 ld) Ideaal vak. oord. ln na.0- ruimte. Inf. en folders: KronJ" 116 - 1634. <5** bezoek aan huis V tel. 01600 -42323 UHJ OPT1BELT V-SNAREN |j zijn oliebestendig hittebestendig stofbestendig weerbestendig electr. geleidend De eerste Set constante ■#T J V - snaar A3 ter wereld, v'ej krijgbaar bij: Konijnenberg 38 Breda tel. 70450* vooi haar produktie- gen (gerobberde- en titiceerde weefsels) kil leeftijd tot 45 |aar. oon en aantrekkelijke voorwaarden. jkheid tot opname in vrij pensioenfonds. (ven zich te el. 24211. meldeni Irene !VAL,0165Ó-41452 01600 - 73350 RT, 01696-3351 A Cora, ik heb de Tour gewonnen". Dat een uiterst geëmotio- leerde Jan Janssen uit op iet middenterrein van het 'are des Princes, toen bleek lat de man in de gele trui [au dat moment Herman ran Springel geklopt was. Ign Janssen vol emoties, ,aar dat duurde niet lang, >ant de Nederlandse cou- inr wist even later, dat roor hem als eerste Neder- dse Tour-winnaar het geld lag te wachtéi. id, een begrip dat in de igelopen 25 jaar zich diep nvortelde in het sportge- airen. Als voorbeeld twee igenstellingen: 1948: Ne- lerland staat op zijn kop, pdat Fanny Blankers- ioen m Londen naar vier llympische, gouden me- lilles reikte. Huldigingen, ares, toespraken. Be- jmdheid blijft even en lerft dan langzaam af. 1972: de Amerikaanse won- irboy Mark Spitz zwemt het superbad van Mün- len zeven gouden medail- bij elkaar. Overhaaste ;ocht, toespraken, huldi gen en.... geld. Veel ld. De sportprestaties van zijn dollars waard. |pitz wordt doodeenvoudig igelijfd door de reclame. laat via commercials ;ten, dat melk zo goed >r je is en dat hij zijn geschoren gezicht inkt aan scheermesjes van at en dat merk. Binnen een aar loopt hij binnen. Koopt ïn onbewoond eiland en erdwijnt uit het beeld, kerspannen, maar rijk. E;n iegensteLing, die dul"e- jk laat zien, wat er ver-ru- srde in de srortwereld. Geld H zijn im.cde. Eerst vooi- ichtig, in de jaren zestig al tutaler (Jan Janssen verdien- e tenslotte veel geld, maar mest er tok keihard voor nokken) en nu bijna famteloos. Met het geld '.vamen de zakenbelangei in f sport. Nog een voorbeeld: erel Godin de Beaufort, Ne- pands eerste autocouieur in formaat, die het bedrij ven in zijn sport met zijn leven daalde, moest zich heel wat «ite getroosten om met zijn orsehe op de circuits te kun- rijden. Veel privékapi- m kwam er aan te pas orn [in machine van circuit naar Kuit te brengen- Nu in 5973 Won snelle „kerstbomen' ver de circuits van de we- Colin Chapman, het brein enter de stal van Lotus, ver rat de exclusieve reclame- khten aan een Engels siga- ■ttenmerk. Zijn levenswerk eet nu een John Players-spe- B'. Commercie is gaan ovef- eersen. Nog niet in alle tak en van sport. En wel mei ®k uiteenlopende resultaten. Nederlandse tophonkbal >5 er aan kapot, het Neder- se basketball beleefde een ■Wende kwaliteitsverbete- »g. Wim van Est of wel „IJze- I XT J iS een man> 0le i Nederland in feite het eer- veclameobject vormde in JPM. Of dank zij zijn S'i11 1951 Sleed Van Est 06 Pyreneeën in een ravijn. 'mS gewond werd hij gered. '"Jin horloge. En daar haak- °e commercie op in. De et:..»Hij viel zeventig me- ,i nart stond stil, maar rontiac liep" groeide uit ,een geslaagdemond-tot- ^™-reclame. Wim van Est, steeds veel gezag ge- m het Nederlandse wie- r^vereMje. heeft het begin em 1 1 Vormde zelfs het Si 0biect' zoals de recla- Z^n het oneerbiedig jf'i staat nu nog mid- ordeïen. SP°rt en kan dus lefnvniet^Ueen over het fiet- andc is in het Neder- evoer/PntgebeUren goed in" 1st J Paarn3®st kan Van e,., °or(lelen, omdat topspor- »n jmmer de ongeschre- len hanteren, dat zij te- eikaar wel vrijuit praten. In i. pJ°"lemen, over geld. «lv a een Segeven, dat Ian»™ wlelersport tot de 'gmaker van de commercie fa- t sP°rt uitgroeide. Van uit Tt'lv -• 's het afkomstig ii» oili ar werd vlak na toiston 8 met_veel geld om de Skt VVan £austo se toor Zi? reed toen nog een shirt en een broek I T'r* 'i mm* T. Mi >ra Pi "r-Hh., tf V "Mm 3 O Wim van Est: „We koersten tot de stukken er af vlogen". Op de foto wordt „ijzeren Wil lem" in de Tour van 1951, na zijn val in het ravijn weer op gehesen. bij een fabriek. Wij moesten ons geld in de koersen verdie nen. Mijn onkosten werden wel vergoed, maar dat was alles. Zo nu en dan kreeg je een preimie, omdat je een koers had gewonnen. Dat kon er dan wel af. Maar als ik nu hoor, dat een Guimard twee ton krijgt voor zijn contract bij Flandria dan vraag ik me wel eens af, waar gaan we naar toe. Maken we zelf de sport niet kapot. Kijk eens naar het tennis- Wat die jon gens tegenwoordig verdienen is toch niet te geloven. Daar is geld dat ook gedaan heeft. „Om grote prestaties te kunnen le veren mag een sportman mei gehinderd worden door zuigen thuis. Hij moet weten, dat thuis de zaken voor elkaar zijn. Dat er voldoende biood op de plank is voor vrouw e,i kinderen- Maar de kreten vat. voetballers, dat ze na hun de' tigste binnen moeten zijn, vind ik overdreven. Waarom zou het een schande znn vooi een voetballer om na zijn sportcarrière te moeten wer ken. Kijk naar Coen Moulijn. Die heeft bij Feyen-oord nooit buitensporig verdiend, maai hij bezit nu wel een zeei goed lopende herenmodezaak. Dat vind ik wel redelijk. Ze moe ten wat kunnen overt ouden, maar dat zakken vullen daar kan ik niet bij", aldus Wim van Est. Volgens Van Est verpesten de sportjongens het voor zich zelf. Om die bewering kracht bij te zetten komt hij terug op de wielersport. „Ocana heeft nu de Tour gewonnen. Hij vraagt op dit moment tiendui zend gulden om ergens te starten. Eddy Merekx wil vijf tienduizend gulden hebben. Op die manier blijft er vror de anderen niets over. Die an deren krijgen dan zorgen, om dat er thuis niet voldoende geld is en kunnen geen prestaties meer leveren. Ocana en Merekx vergeten, dat ze met z'n tweëen geen koers kunnen rijden. Dat er anderen moeten blijven om tenm.nste geklopt te kunnen worden' Geld, het heeft langzamer hand een magische klamc in het sportgebeuren gekre.gen- „Amateur" wielrenners ver dienen meer dan de geschooi de arbeider en de toppers rei ken zelfs naar salarissen op directieniveau. Ook een gevolg van commercie. Immers, Be drijven stortten zich oo de amateurs, toen de profs te duur werden om te onderhou den. De ploeg van Eddy Merekx kost bijvoorbeeld drieëneenhalf miljoen gulden. Per jaar wel te verstaan. De profs hebben zichzelf uit de markt gewerkt. Zeker in Ne derland. Ton Vissers moest op zijn knieën om sponsors ie vinden. Slechts de wetenschap, dat de Tour de France IR Scheveningen van start ging, deed twee bedrijven toehap pen. Maar achteraf lijkt net weggegooid geld. Uit reclamo- oogpünt gezien althans. Want de bedrnven willen rendement in de vorm van publiciteit Geld kan ook op het publiek een negatieve uitwerking heb ben. Do deze maand aftreden de voorzitter van het Kotter- damse Feyenoord Guus Cou- wenberg is daar tenminste van overtuigd wat de 65.000 gul den-kwestie van het Ned it- lands elftal betreft. Voetbal lers en zeker topmensen gsan namelijk dezelfde kant op a.s. een Merekx en Ocana- 2:* werken zichzelf uit de maikt Couwenberg: „De gewone mar moet zich kunnen vereenzelvi- Cruyff zelfs een kleine jongen bij. En dat ondanks zijn schoonvader. Brokamp wilde ook even binnen lopen. Feye noord heeft gelijk, dat het or niet op inging". Wim van Est ziet hier een van de nadelen van het geid in de sport. „Vaak willen jonge sport mensen eerst weten wat ze verdienen, voordat ze presta ties leveren. In mijn tijd ston den er meer dan honderd cou reurs aan het vertrek, die alle maal hun geld moesten verdie nen via de twintig prijzen, die beschikbaar waren. Er werd bij ohs niiet over geld gepraat, maar gekoerst' tot de stukken er van af vlogen". Wim van Est voegt er direct aan toe, dat het geld voor hem niet meer uit de sport weg te denken is. Dat de sport de commercie zelfs nodig heeft. Dat geld kan zorgen voor kwaliteitsverbetering. En dat gen mei rijn sportheld. En aia er zuike bedragen gen-ieui" worden nog voordat de we reldkampioenschappen n VI maar venaald zijn, kan ciai niet meer. Een gewone man moet vöor zo'n bedrag vie.- vijf jaar weken en zijn helden verdienen het m zes wedst"-- den. Dat pikken ze niet". Met de komst van de com mercie is ook de liefde voor de eigen sport vaak verdwenen. Volgens Wim van Est een ïc- gisch gevolg van onze wel vaartsmaatschappij. Van Est: „Zonder geld kan er toch niets meer. Geld maakt de mensen tegenwoordig prestatie-gemoti veerd. Niet alleen in de sport. In mijn beginperiode reden we ons nog rot voor een me daille, maar nu wil men geld verdienen in de sport. En dat vind ik helemaal niet erg. Prestaties moeten betaald worden. Te gek moet het na tuurlijk met worden en die kant gaan we op het ogenblik uit". iedereen hield even de adem in, in mei 1968. Maar nee, de generaal kwam terug van even weggeweest en zijn aan hangers schepten weer moed. De benzinepom pen tapten weer als nimmer tevoren en de gestencilde revolutie was ten einde. Wie een tikje naar het cynisme neigt, kan zo de mei opstand van 1968 in Frankrijk samenvatten. Alleen de arbeiders wer den er financieel een stuk beter van, want werkgevers willen best betalen voor hun rust. Intussen vochten de Ibo's in Biafra zich let terlijk dood onder het medelijdende oog en de werkloze handen van de wereld. En ook in Tsje- choslowakije dat amper een lente lang aan de vrijheid had mogen rui ken ging het verduiste ringspapier weer voor de vensters. De mensheid schrok ook een paar keer op bij het vernemen van wat fanatisme en zinloze ge welddadigheid kunnen te weeg brengen: de moorden op senator Ro bert F. Kennedy en ds. Martin Luther King. En dan waren er de min of meer toevallige doden, die tot de verbeelding spraken. Zoals de Rus Gagarin, kosmonaut van het eerste uur, die om kwam bij een banaal vliegtuigongelijk. Of het heengaan van be roemdheden als de Frans-Nederlandse schil der Kees van Dongen, de uitvinder van de kernsplijting Otto Hahn, de politicus P.J. Oud, de VPRO-dominee Spelberg en diens tegenhanger Lou de palingboer of de dichter Anton van Duin kerken. Daarmee zijn we dan ook wel op oer-vader- lands terrein. De Neder landers zagen prinses Christina naar Canada vertrekken omdat het daar beter zingen is, ver namen de oprichting van alweer een nieuwe partij de PPR reden voor het eerst in de Rotter damse metro en staken Jan Janssen, triomfator bovenal de vlag uit voor in de Ronde van Frank rijk. Theo Koomen liet zijn befaamde kreet „Cora, het is waar!" door de ether schallen. Reden genoeg om deze 21ste aflevering in Zil veren Balans eens aan de ontwikkeling van de sport te wijden. Een tendens, die zien zal blijven voortzetten, zolang be drijven nog steeds b"Ood zie.i itv^de sport. Fanny Blankers- Koen zag een stuiver. Jan Janssen had inderdaad de rug gesteun van een Tour-zege, maar moest het zelf maken, terwijl Mark Spitz na zijn ze ven gouden plakken zonaei meer rijk werd- Maar het gaat door. In de voetballerij staan al heel wat bedrijven te trap pelen van ongeduld tot de shirtreclame wordt ingevoerd. In de autosport wagen mannen constant hun leven (Roger Williamson) in voortsnellende, gestroomlijnde benzlnevaten ter meerdere glorie van een sigarettenmaatschapp-,j of een benzinemerk. In de wieler sport suizen coureurs met ont zagwekkende vaart de cols af op jacht naar het grote geld en reclame voor nun sponsors. Boomlange Amerikanen steken de grote plas over om het basketball team van een spij kerbroekenfirma meer klasse te geven. Met als tegenpresta tie reclame. De zakenwereld heelt het ontdekt. De sport. En heerst nu. Niet overal, dat niet. De Europese topschaat- sers zijn voorlopig de laatste slachtoffers. Het grote geld lokte Ard Schenk, Cees Ver kerk en Jan Bols in de val. De ISSL raakte in financiële moeilijkheden en weg. Uit. Geld het is niet meer weg te denken in de sport. Fanny Blankers-Koen geld Jan Janssen meer geld Mark Spitz veel geld. Of zoals Wim van Est quasi ernstig verzucht: „Ik had later geboren moeten wor den. Dan had ik ook het grote geld kunnen verdienen". ROB VAN DEURSEN SYDNEY (AP) Nola Ga- ranamba, een 7-jarig Austra lisch meisje (zie foto), dat als acht maanden oude baby van een vader en moeder die tot de oorspronklijke bevolking van Australië behoorden, in een blank Australisch ge-zin terecht is gekomen, moet te rug de wildernis in. De reden hiervoor is dat de man, aan wie zij bij haar ge boorte is uitgehuwelijkt, ein delijk wel eens wil weten of Nola echt bestaat. Nola kwam ais een acht naanden oude zieke baby bij iet echtpaar Atho) en Ann ïrown, die hadden aangebo- ien haar te verzorgen, nadat ze een oproer voor hulp in een plaatselijke krant hadden ge lezen. Ze hadden verwacht dat Nola ongeveer een half jaar bij hen zou blijven om vervol gens terug te keren naar haar stam. Het werd echter zes jaar. „Zij is een zusje van onze eigen zes kinderen ge worden", zo vertelde de 45- jarige mevrouw Brown. „Wij waren haar vader en moe der". Twaalf dagen geleden is No la bij de familie Brown weg gehaald door een functionaris van het federale departement voor de aangelegenheden van de inlandse bevolking. Ze werd teruggebracht naar haar eigen ouders, die nog in primitieve omstandigheden en in stamverband in Noord-Au stralië leven. Ze moet nu blijven wonen bij ouders die ze niet kent en met de wetenschap, dat ze zal trouwen met een stamgenoot van middelbare leeftijd. Bij haar geboorte was zij immers al uitgehuwelijkt. Gordon Bryant, de minister die de zaken van de oorspron kelijke Australische bevolking behartigt, heeft ln het parle ment gezegd, dat de regering het recht niet heeft om in te grijpen ten gunste van de pleegouders. „We hebben al een advocaat tn de hand genomen, maar het schijnt dat we geen been heb ben om op te staan", zei me vrouw Brown- (van een onzer verslaggevers) DOESBURG De drie Ne derlandse missionarissen, die na de machtsovername vorige week dinsdag in Chili een goed heenkomen hebben ge zocht in het gebouw van de Nederlandse ambassade in de hoofdstad' Santiago, zijn telefo nisch alleen nog maar bereik baar voor hun naaste familie leden. Buiten hen mogen zij niemand te woord staan. Dit bleek ons toen wij de'Neder- (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES Gene raal Juan Peron (77) is r.o zeker van zijn overwinning bij de zondag te houden presi dentsverkiezingen in Argenti nië dat hij zelfs niet eens 4e moeite heeft genomen een verkiezingscampagne te voe ren. De enige vraag is of hij een rechtstreekse zege zal be halen, met meer dan 50 pro cent van de stemmen, of dat er een tweede ronde nodig zai zijn- De vier kandidaten zijn Ju an- D. Peron van het Justicia- listische bevrijdingsfront, Ri- cardo Bal-bin (Union Civica Popular Radical), de op een na grootste politieke partij in Argentinië, Francisco Manri- que, van het volksfederalisti- sche bondgenootschap, en Juan C. Ooral (socialistische arbei derspartij). Van de 24 miljoen Argentij nen zijn bijna 14,3 miljoen kiesgerechtigd. In de 18 jaren die zijn ver streken sinds Peron in 1955 werd afgezet, heeft Argentinië tien presidenten gehad, vijf generaals en vijf burgers. De verkiezingscampagne, die toch al lauw op gang was gekomen, is vorige week door de militaire staatsgreep in Chili bijna geheel uit de be langstelling geraakt. De Ar gentijnen zijn er zich duide lijk bewust van dat hun land nu door militaire regeringen is omgeven, Chili, Bolivia, Para guay, Brazilië en Uruguay. Aan d-e muren hangen overwe gend aanplakbiljetten met Sal vador Allende de portretten van generaal Peron, zijn derde vrouw Isabel die kandidate is voor het vice-presidentschap en zijn overleden vrouw Evita nog steeds de lieveling van de Argentijnen, 21 j-aar na haar dood vallen bijna niet op. De andere kandidaten, die na de verkiezing van zes maanden geleden geen geld meer hebben, kunnen zelfs de aanplakbiljetten niet beta len. Generaal Peton heeft zijn vrouw Isabel vorige week op een verkiezingstoernee door de provincies gestuurd, maar de linksen moeten niet veel van haar hebben en de op komst was klein. Volgens persberichten is zij herhaalde lijk uitgejouwd. landse ambassade in de Chi leense hoofdstad belden en vroegen naar de daar aanwezi ge, uit Doesburg afkomstige, father Ben Welling. Behalve deze missionaris heb ben de Aalster pater Gerard Thijssen, naar wie door het Chileense leger koortsachtig is gezocht, en de eveneens uit Doesburg afkomstige Theo van Loon een veilig onderkomen in het ambassadegebouw ge vonden. De drie missionarissen, aan hangers van de bij de staats greep omgekomen president Allende, is vanuit Den Haag een spreekverbod met de pers opgelegd naar aanleiding van een artikel in een Nederlandse krant van gisteren, waarin een telefonisch interview met pater Thijssen stond weergegeven. Daarin verklaarde de pater onder meer guerrilla te willen voeren tegen het nieuwe mili taire bewind in Chili. Zijn uit latingen schijnen gevaar opge leverd te hebben voor onder meer de Nederlandse missio narissen in dat land. In tegenstelling tot zijn colle ga „Santiago-Thijssen", die honderduit praatte over de si tuatie in Chili, heeft father „Bernardo" Welling nooit me dedelingen over de toestand aldaar willen doen. Ook niet tegenover zijn familie, die hem donderdagmiddag ander maal aan de lijn had. „Dat gebeurt wel als ik eenmaal thuis ben", verklaarde hij. Zo denkt Theo van Loon, een jonge vriend van Ben Welling (hij ging vorig jaar naar San tiago toe om met zijn plaats genoot te gaan samenwerken), er ook over. Een zuster van Ben Welling vertelde ons gistermiddag, na dat zij met haar broer had gesproken: „Hij maakt het prima. Maar hij wil ons niets over de achtergronden vertel len". Welling en Van Loon verblijven sinds afgelopen maapdag op de ambassade. Daarvoor hebben zij een week op verschillende adressen on dergedoken gezeten. Ook wat dit betreft heeft Ben Welling nog niets los willen laten. De familie van deze missionaris vermoedt, dat de telefoonges- sprekken van en naar de am bassade in Santiago afgeluis terd worden. Zij denkt dat Ben met zijn vlucht naar de ambassade het zekere voor het onzekere heeft willen nemen. Maar daar heeft hij zich niet over willen uitlaten", aldus de moeder van de missionaris. Dat „Bernardo" Welling (43: lid van de congregatie Mill Hill) een uitgesproken mening over de nieuwe machthebbers zal hebben, lijdt geen twijfel. Dit blijkt alleen al uit de serie „Nieuwsbrieven" die hij gedu rende de vijf jaar dat hij in Chili werkt, aan het thuisfront heeft gestuurd. Op 22 augustus 1971 de marxist Salvador Allende was toen ruim een jaar aan de macht schreef Welling over de groeiende steun van de lin kervleugel van de christende mocratische oppositiepartij aan het socialistische bewind en over een beweging, die gelijk tijdig hiermee gaande was on der de priesters. Letterlijk schreef hij: „De overtuiging is groeiende bij velen van ons dat wij als christenen aanwezig moeten zijn binnen (met de nadruk op dit laatste woord, red.) de re volutie; als werkelijk zout, licht en gist in opdracht van het evangelie. Dit brengt on middellijk de vraag op of een priester een politieke keuze kan of moet doen". Welling, die altijd onder de armsten van de wereld heeft gewerkt, heeft deze vraag po sitief beantwoord en met hem nog enkele honderden pries ters in Latijns-Amerika, die zich vonden in de beweging van „christenen voor het soci alisme". De rebelse pater Thijssen is een van de actief ste voormannen van deze be weging. De familie van Welling heeft uit de talrijke nieuwsbrieven de indruk gekregen dat de verhouding arm-rijk in Chili en de politiek van Allende veel priesters daar tot een steeds duidelijker stellingna- me heeft gevoerd. Zijn politie ke keuze heeft Welling, zoals veel van zijn collega's ook tij dens het bewind van wijlen Allende de nodige moeilijkhe den bezorgd. Het laatste jaar bijvoorbeeld heeft hij veel last gehad van een lastercampagne tegen zijn persoon in de recht se pers. „Het is wel duidelijk dat elke priester die conse quent een linkse positie in neemt, zich de haat op de hals haalt van de reactionaire poli tieke groepen. Iedereen weet dat een priester veel mensen beïnvloedt en in mijn geval weten ze dat door mijn toe doen vele christenen zijn gaan inzien dat het systeem moest veranderen en dat ze een be slissing moeten nemen", aldus Welling in een brief van. okto ber 1972. Welling, die in Santiago laat stelijk werkte als deken, als leider van volksbureau voor voedseldistributie (welke door het nieuwe bewind zijn opge heven) en als directeur van een avondschool voor analfa beten, heeft in zijn nieuws brieven de politieke ontwikke lingen in Chili altijd op de voet gevolgd. Dat de regering- Allende voortijdig ten val zou worden gebracht, zag hij van te voren aankomen. Zijn jong ste brieven getuigen van een steeds scherpere stellingname tegen „rechts". „Je kunt altijd wel een stok vinden om het monster van het marxisme te slaan en als je geei goede stok hebt mep je het om de oren met de rozenkrans", schreef hij in een agressieve brief over de po gingen van rechts om gebruik makend van de godsdienstige gevoelens van het volk, de mensen „tegen het marxisme in het harnas te jagen". In dezelfde brief schreef hij: „Als wij als christenen werke lijk de wereld willen verande ren, dan moeten wij ook alle middelen te baat nemen die er voorhanden zijn en politiek is een van de belangrijkste". Brieven voor ~eze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatfe zullen dezn vermeld wordm Slechts bij hoge uit* zondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend Publikatïe van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactPe het In alle gevallen •ens is met inhoud, c.q. strekking. De heer H. M. L. Kerckhoffs dir. De Doekenborg te Nijme gen katholiek en humanist, heeft zich m.i. terecht geër gerd aan een uitspraak van paus Paulus in Populorium Progressio, geciteerd in het blad Humanist van 1873, waarin hij de paus, stelt dat een louter menselijk humanis me een onmenselijk humanis me zcvu zijn- Vele katholieken al-of niet praktiserend, die zich hebben opgegeven om opgenomen te worden of reeds opgenomen zijn in een bejaardenhuis van de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaarden H.S.H.B. dus op humanistische grondslag, worden ongetwij feld met die uitspraak voor een gewetensvraag gesteld. Hoe zal dat worden opgevan gen? BREDA. E.A. WIJNE. Ik ben het volkomen eens met wat de heer M.V.T. Valk uit Zundert schreef onder de kop Waardevast. Het sparen wordt van all ekanten aange moedigd, ook het bezit van een eigen huis. Maar het is alles volkomen waardeloos- Want sparen wordt nooit en te nimmer beloond. Zelf on dervind ik dit ook aan den lijve. Want mensen die er maar op los leven, alles er maar door lappen, krijgen het zo maar in de schoot gewor pen. En als ze dan later in een bejaardentehuis worden opge nomen krijgen ze dezelfde be handeling, eten, zakgeld enz., als die mensen die zuinig en spaarzaam zijn geweest. Ge confronteerd dus met deze keiharde feiten, raad ik ieder spaarzaam mens aan, leef er maar op los, want er zal toch nooit geen regering in Neder land komen, die het sparen eens zal gaan belonen. Dan zou er een sterke en recht vaardige man moeten op staan. GOES. C.J. HAMELINK. NAC is de dupe geworden van de beslissing van een scheidsrechter, genaamd Pij per, de alléén het oog heeft gehad voor het belang van „Mammon" Ajax, en die al leen nog door verzinsels achter af („Ik had voor het vallen van het doelpunt reeds geflo ten voor een NAC-overtre- ding") zijn onjuiste handel wijze trachtte te rechtvaardi gen. Uit eigen waarneming kan ik verklaren (doch wie ben ik in de ogen van de machtige (KNVB?) dat de scheidsrech ter noch heeft gefloten voor enige overtreding noch voor 't einde van de wedstrijd. Hij heeft enkel de wedstrijd feite lijk beëindigd na de NAC- gelijkmaker door met de bal richting kleedkamer te wande len, later te vluchten. Hij heeft de wedstrijd nimmer beëindigc door een fluitsig naal, dat doelbewust het einde van de wedstrijd aankondigde. M.i. is de wedstrijd met de stand 33 feitelijk beëindigd. Als in de annalen van de KNVB de uitslag van de wed strijd wordt geboekstaafd als zijnde 23 is op NAC punten- roof en op haar spelers brood roof gepleegd. Wie van het scheidsrechters- korps heeft courage een soort gelijke stunt als bij NAC - Ajax vertoond, met succes, te herhalen in de Feijenoord- kulp, de Amsterdamse Meer of het Utrechtse Galgenwaard? Ik wed,, nee ik weet: niet één. Dat kan blijkbaar alleen in Breda, waardoor het van ouds her tolerante publiek, begrij pelijkerwijs, in furieus veran dert. Het is niet de eerste keer dat en' de enige ma nier waarop NAC punten wer den onthouden! Denk aan de eerste wedstrijd van deze competitie NAC - AZ'67. HOOGE ZWALUWE J. VAN WIJK. (ADVERTENTIE) dektravm Naaldwijk;Havenstr.35-Tel. 01740-25733 Breda Lunetstraat 13 -Tel.01600-44056 J

de Stem | 1973 | | pagina 15