aanleg van riolering in Stenen Beer ie Sluis nog tegen I ielgische kooptoeristen naar Engeland zeeuws MUIZENSTAD VAN DE MAN IS BIJ TOEVAL ONTSTAAN Nieuwe dodenweg SRV mfm WM8 'HR n Bladvis gezocht MEISJE stad streek bekendmaking I Grondaanvoer houdt Ky-SnwoM I Gratis kopstuk bij Hotel International ■Voorlopig geen besluit lover Llegging ■rond Sluis AFHANKELIJK HULST HET ADRE5 3 flessen 15QSRVpunten Ter neuzen l&j iÉflBi BIJZONDERE ATTRACTIE OP TERNEUZENSE KERMIS Ten toonstelling Succes hnn^ore xron II houders van Oostburg erband met reconstruct!!" roonwijksingel te OostW iptember 1973 in één ri!!8 alle verkeer, uitgezond^ er mogelijk is. leze periode aan beide zii Lan kracht. J" erk, intern, niet beneden alve dagen per week ■l-time. weg 28 n, tel. 01150-2565 >0-STATION tst worden SLUIS Deze week zal het gemeentebestuur van Sluis de laatste bemiddelingspoging „uitenden om de eigenaar van een stuk grond in het uitbreidingsplan De Steenen Beer „Leenhouts Aannemingsbedrijf uit Sluis bjj elkaar te brengen. De aannemer is mo- Inienteel in dit bestemmingsplan aan het bouwen, en eind dit jaar, begin volgend jaar, «Hen zowel de nieuwe bibliotheek als de eerste huizen worden opgeleverd, "^ADVERTENTIE) Beffül VOlgend ^3I uiterlijk (ADVERTENTIE) Ven Let Nederlandse Yoelkal List, tel. 01140-3453* KOFFIETAFELS v.a. 5,95 voor BRUILOFTEN MENU'S v.a. 12,50 (Van onze parlementaire redactie) [DEN HAAG Minister jfeterterp wil nog geen defi- litieve beslissing nemen over I tracé van de omlegging ld Sluis van de weg Bres- is-Belgische grens. |b het afgelopen jaar is, zo 1 de bewindsman in zijn oting 1974, een wijziging 'd. De raad van de |ilerstaat heeft daar reeds advies over uitgebracht p de minister. Maar Wester- vraagt zich af of vaststel- Is van dat tracé thans op. Irtoim is, „Het openhouden |n de mogelijkheid tot de van deze weg in de ■dere toekomst is gewenst", lius minister Westerterp. moet de bouwer kunnen be schikken over het onderhavige stuk grond, omdat daar door heen de grote riolering van het plan is geprojecteerd. De grondeigenaar weigerde tot nu toe zijn bezit te verkopen en een minnelijke schikking be hoort tot op heden nog niet tot de mogelijkheden. De raad van Sluis heeft overigens in zijn vergadering van maart al besloten over te gaan tot onteigening van het betreffende stuk grond, maar door omstandigheden is dit be sluit nog niet geëffectueerd. Omdat dit volgens de wet bin nen zes maanden moet gebeu ren heeft het gemeentebestuur inmiddels bij G.S. verlenging van deze termijn met drie maanden aangevraagd. „Daarnaast hebben wij nog de wettelijke mogelijkheid de rechter toestemming te vragen om de grond vervroegd in ge bruik te nemen. En dit is een mogelijkheid, die wij niet zul len schromen te gebruiken als onze onderhandelingen deze week niet tot het gewenste resultaat zullen leiden", aldus de wethouder van Openbare Werken te Sluis, de heer F. Cuelenaere. De heer Cuelenaere wees er op dat de betrokken grond ei genaar geen gebruik heeft ge maakt van de mogelijkheid in beroep te gaan toen het be stemmingsplan De Steenen Beer ter visie lag. Zijn protes ten komen nu dus eigenlijk diie jaar te laat en formeel is drie jaar te laat en formeel is doen Aannemer M. Leenho-uts zei wat de grond betrof afhanke lijk te zijn van de gemeente. „Mochten wij niet op tijd over de grond kunnen beschikken, dan zijn we genoodzaakt een noodvoorziening voor de rio- 9 Wethouder F. Cuelenaere lering aan te leggen. We kun nen een voorlopige aansluiting maken, maar zoiets werkt na tuurlijk wel kostenverho gend". Wethouder Cuelenaere voelt niet zoveel voor een noodvoor ziening. „Het is tenslotte in het belang van de volksge zondheid dat er een goede rio lering wordt aangebracht en wij zullen dan ook alles in het werk stellen dat die er komt. Al moeten we dan uiteindelijk gerechtelijke stappen onderne men". (ADVERTENTIE) VOOR EEN GOEDE BRIL EN EEN GOED UURWERK /^MSTEt§\ Q3,ofQ5 liter-; "en bij felkekrü't zurvelservice 32-5H Trekvogels De dames, die ieder jaar één of meerdere keren onder leiding van me vrouw P. Verlinde-Maandag, een uitstapje naar binnen- of buitenland maken, kwamen in vergadering bijeen om de plannen voor de naaste toe komst en voor het volgende jaar te bespreken. Op 3 oktober gaan de „Trekvogels" een bezoek brengen aan het KRO-pro- gramma „Raden Maar", dat onder leiding van Kees Schil- peroort, Ted de Braak en enke le anderen tussen twaalf en twee uur wordt uitgezonden. Er is een aanvraag ingediend om het neuzenlied te mogen zingen en een aantal dames is al bezig met de repetities hiervoor. Volgend jaar, op 20 en 21 mei wordt er een reis naar de Ardennen gemaakt en op 23 april, als de Trekvogels hun zilveren jubileum vieren, maken zij een reis naar De Keukenhof. Bijbellezingen Onder aus piciën van de Raad van Ker ken in Terneuzen wordt een lezingencyclus gehouden over hedendaagse bevindingen te gen de achtergrond van bijbel se documenten. Deze bijbelle zingen worden gehouden op 8 oktober, 29 oktober, 12 novem ber, 10 december, 7 januari en 21 januari in de Opstandings kerk in Terneuzen-Zuid. De eerste bijbellezing begint op 8 oktober om 18 uur. Inleider is dan drs. Aa Houtepen uit Bre da. Tijdens de lezingen wor den broodjes en koffie geser veerd. Voor deelname aan de ze lezingencyclus kan men zich Iaten inschrijven bij me vrouw Eslkes, tel. 3368. LX V V 1 V Pp|p =1 „nog geen verminderde belangstelling aneen onzer verslaggevers) |EBRUGGE OOST- iAnSaClle kooptoerist sinds «inL -g een welkome ver tin Zeeuwsch-Vlaan- »mé-eib n Cen nieuw S°®d- «land ontdekt. Door de SterlfnWaarde van het Hs voor Nederlan- Mkimpr revaluatie nog ttsiiop en de bijzonder Hikelpn Pen voor bepaalde btkustde Engelse a 0 laatste maanden aan Vef Belgische ko- NiTh Tzersterke troef Wcht v Vler uur durende Eneei,!,!? aan een bezoek seiand vooraf gaat. Vanaf in 7 Vroege morgen- n Zeebrugge vertrekt de eerste mailboot van Towns- end Ferries al om drie uur 's nachts - laten de schepen ette lijke eendagsvliegen op de winkels van Dover, Folkestone en zelfs Canterbury los. Op sommige dagen wordt daar dan ook meer Nederlands dan Engels gesproken. De En gelse winkelier heeft zich snel aangepast, want er worden momenteel Belgische meisjes en jongens aangeworven om en jongens aangeworven om de winkels te bemannen. Ook vanuit Nederland wordt al gebruik gemaakt van de mogelijkheid voor drie tientjes heen en weer naar Engeland te varen. Douaneagent C. v.d. Plassche uit Sluis zei dat van uit Nederland nog geen over dreven belangstelling voor de ze trips getoond werd. „Maar het neemt toah wel iets toe". Bij navraag bleek dat in En geland de kleding goedkoper is dan op het vasteland. Ook diverse voedingswaren vinden hun weg naar het continent waarbij het opmerkelijk is dat roomboter glechts de helft kost van wat in Nederland moet worden betaald. Behangpapier is ook een artikel dat bij de Belgische kooptoerist erg ge wild is. Volgens een Belgische krant zou Sluis nu in Engeland lig gen. De heer v.d. Plassche vindt dit erg overdreven. „Wij hebben hier nog geen vermin derde Belgische belangstelling waargenomen, omdat men zo nodig naar Engeland moet. U moet niet vergeten dat men om uiteindelijk in Engeland te kunnen gaan kopen minstens tien uur moet reizen. Reken maar uit. Een uurtje om in Zeebrugge of Oostende te ko men, plus vier uur varen. Dat is misschien voor een paar keer wel leuk, maar om dit wekelijks te doen, lijkt mij een hele opgave. Maar daaren tegen hebben wij genoeg vaste bezoekers in Sluis die weke lijks komen". Maar dat meer en meer ge bruik gemaakt gaat worden van de mogelijkheid even heen en weer te varen naar Engeland blijkt wel uit de cij fers van de rederijen. Daarbij komt dat de Belgische douane beslist niet moeilijk doet als men op het vasteland terug keert, iets wat ook de tax-free shop aan boord kan merken. Op de Markt te Terneuzen vlak voor het kantongerecht staat een kermisattractie die met allerlei vlaggen is ver sierd. 's Avonds branden er tientallen lampen, die de contouren van de gevel, met daarop de vormen van Oud hollandse huisjes en een mo len helder markeren. Het ge val heet De Man's Muizen- stad en de voorgevel laat via allerlei affiches weten dat het geachte publiek - in Ter neuzen tot en met as. zater dag er zeshonderd gedres seerde muizen kan zien. De kermisbezoeker kan aan allerlei kranteknipsels zien hoeveel succes die stad op diverse kermissen heeft gehad. Het klapstuk van deze publikaties is een grote foto waarop koningin Juliana staat, die een bezoek aan de muizenstad bracht. Een tweede, niet minder belang rijke bekendmaking is een brief van een Brussels comi té, dat De Man's muizenstad een premie toekende van twintigduizend franken, als zijnde de aantrekkelijkste attractie op de Brusselse kermis, een paar jaar gele den. „De Muizenstad is eigenlijk bij toeval ontstaan", vertelt d 23-jarige Jan Kroon, die er sedert vorig jaar mee de kermissen afreist. Hij woont in Overschilt, op tien kilo meter afstand van Slochte- ren. „Als je bij ons een stok in de grond steekt, heb je zo aardgas," zegt hij lachend. Maar," zo vertelde hij, „om de niaam De 'Man te verkla ren. Mijnheer De Man is een ou de timmerman. Hij is nu 78 jaar en woont in Schevenin- gen. Op een goeie dag, dat zal zo in 1950 geweest zijn, moest hij in zij.n woonplaats een karweitje aan een school opknappen. Er was een juf frouw. die witte muizen hield, waarmee is bewezen dat niet alle vrouwen bang zijn voor muizen. Dierenvriend als De Man was, interesseerde hij zich er voor en de juffrouw vroeg hem of hij, tijdens haar va kantie, haar muizen wilde verzorgen. „Graag", zei De Man en zo begon het. Hij ging zelf ook muizen kwe ken, maakte er een huisje voor en nog een, dan een molentje en nog zo wat van dat spul. Tot zijn vrouw op een gegeven ogenblik zei: „Als je zo doorgaat, krijg je nog een hele muizenstad". De Man dacht: „Waarom ei genlijk niet. Hii begon met de muizen op kleur te fok ken en het duurde niet al te lang of hij had 26 varianten: witte, bruine, zwart-witte en bruin-witte, allerlei kleuren en combinaties. Besturen van konijnenfok- verenigingen vroegen hem of hij zijn muizenstadje op hun tentoonstelling wilde zetten. Als bijzondere attractie. De Man deed dat, had er succes mee en kreeg er flink geld voor. Op de een of andere ma nier kwam De Man in contact met Albert Kroon, de vader van Jan. Albert zag er wat in en gaf De Man de raad er mee op de kermissen te gaen staan. „De mensen vinden het best leuk, dat heb je al wel kunnen merken", zei Albert. Hij nam het hele geval van De Man over en reisde er mee het land af, ging ermee naar België, waar hij er bij - na drie jaar mee rondtrok, in Frankrijk ging hij naar Ni ce, Monnaco, Toulon, Greno ble, Toulouse en nog veel meer grote en kleine steden. Dat duurde zo'n jaar of twee. Nu trekt Albert Kroon er met zijn zuster, die de kaartjes verkoopt en een knecht op uit. NCRV. „Ik heb de muizen stad op de t.v. gezien en ik zou ook graag muizen heb ben. Wilt u aan die muizen- meneer vragen of ik er een paar kaai kopen", vraagt zij tenslotte. „Thuis hebben wij een muizenfokkerij. Ik denk dat we er zo'n vierduizend in voorraad hebben", zegt Jan Kroon tenslotte. Over het be zoek, ook in Terneuzen, is hij best tevreden. „De men sen vinden het leuk", zegt hij tenslotte. .,Zij mogen er net zo lang naar kijken als zij zelf willen". „In de tent, achter het fraaie front, staat een tafel van ongeveer 15 m2. Er staan onder meer een groot aantal huisjes, torens, een bruggetje en een rad. De muizen krioelen er in rond. Zeshonderd stuks. Maar geen een zal het buiten de tafel zoeken. „Ze leren erg ge makkelijk", zegt Jan Kroon. „Ze Ieren het eigenlijk van mekaar. De ene stroom gaat met de andere mee. Daarom heeft de dierenbescherming erook geen enkel bezwaar tegen. De diertjes worden goed verzorgd. Als zij niet moeten optreden zitten zij in grote kisten, op schoon zaag sel en krijgen eten (brood en haver) en drinken, zoveel zij nodig hebben. ,.Wij zijn er ook al eens voor de Neder landse (NCRV), Belgische, Franse en Duitse televisie ge weest." Aan de gevel hangt een fotokoDie van een brief van een klein meisje geschreven aan juffrouw Hanny van de Aanvankelijk met verba zing, later vol afschuw heb ik de aanleg van de nieuwe rondweg om Hulst (de ver binding St. Jansteen-Kool straat) gevolgd. Zijn ze bij waterstaat wel op de hoogte van de verkeerssituatie in en rondom Hulst? Afgelopen zondag en de week daarvoor is er op een van onze „prachtige" kruispunten op rijksweg 60 het zoveelste slachtoffer gevallen. Is het dan wel tot waterstaat door gedrongen dat er om en na bij de 25 mensen zijn veron gelukt op de kruispunten „St. Jansteen" en „Mor res". En toch legt men doodleuk weer een kruising aan, die ook weer goed is voor ten minste 25 mensenlevens. Hef nut van de eerste „rondweg" is bewezen: de weg ontlast inderdaad het verkeer in de stad, zoals in de lijn der verwachting lag. Maar deze tweede rondweg heeft hele maal geen nut, met de na druk op „helemaal niet". Nu komt men in het vervolg niet meer via de Zoetevaart Hulst binnen, maar via de Van Maalstedeweg, de Graauwse Poort of de dubbele poort. „Ontlasting van het verkeer in de binnenstad" heet dat Ik dacht eerder: hoe krijgt men in de kortste tijd op zoveel mogelijk plaatsen op- itoppingen. Ik zou waterstaat de vol- tende vragen willen stel en: 1. Wanneer is 't kruispunt volgens hun normen vei- igV 2. Houdt waterstaat reke- ling met menselijk falen? 3. Waarom staan er geen stoplichten op de kruispun ten? (Niet met het smoesje aan komen dragen dat dit de verkeerstroom ophoudt, want een mensenleven is altijd nog veel belangrijker dan tien zogenaamde „opstoppin gen"). 4. Waarom is rondweg mummer 2 zo snel aangelegd (snel, in de betekenis van: vraagt om hard te rijden). 5- Is het waterstaat al op gevallen dat het voor de mensen, die niet op de hoog te zijn van de situatie ter plaatse en die van Hulst langs de Edah naar Sint Jan steen gaan, een enorme schok zal zijn als er in de weg plotseling een bocht blijkt te liggen, gevolgd door nog een kruispunt na eer- paar honderd meter? 6. Zou een deskundige van rijkswaterstaat om de onge lukkige verkeerssituatie ne te gaan, eens 100 keer op een dag de kruisingen willen passeren? Tenslotte vind ik het heel erg dat men met zulke harde en sarcastische vragen de mensen moet wakker schud den. W.L. uit Hulst. Wie van onze trouwe le zers kan Ouwehands Dieren park in Rhenen helpen aan een bladvis? Waarom zult u vragen doet zo'n dierentuin nu ook een beroep op de Zeeuwen, terwijl er in het aquarium van het dierenpark duizenden en duizenden vis sen rondzwemmen. Het ver haal achter deze vraag is achter heel simpel. In het aquarium van Ouwehands Dierenpark wonen er in de tropische afdeling twee blad- vissen. Ze zijn afkomstig uit de Indische Oceaan, komen ook voor in de Stille Zuidzee en hebben een ruitmodel. Het zijn kanjers van vissen, die hun mannetje staan. Bij Ouwehand doet zich nu echter het probleem voor dat beide vissen elkaar ver schrikkelijk toetakelen. Ze bijten elkaar in de flanken, die al vol littekens zitten. Aanvankelijk dacht men dat het kwam doordat de bezoe kers op het glas tikten, waardoor de vissen schrok ken en met hun flanken te gen de rotswand sloegen en zich daardoor verwondden. Achteraf is verzorger Jan Jansen (neen, niet de wiel renner) tot de conclusie ge komen dat het tikken op het raam er niets mee te maken heeft. De beide bladvissen, die ook wel vleermuizen worden genoemd, voeren een voortdurende strijd om hun erritorium. Men hoopt nu 'n einde aan de strijd te kun nen maken door bij het tweetal een derde bladvis te zetten. Het schijnt echter moeilijk te zijn in eigen land zo'n bladvis te bemachtigen. Vandaar dat de directie van het dierenpark nu alle aqua- riumbezitters in Nederland vraagt om - als ze een blad vis hebben - die aan het dierenpark af te staan. De twee bladvissen zullen er U waarschijnlijk dankbaar om zijn. eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 9