u [ELDE EEG AOW- en AWW-trekkers vrij van loonbelasting KABINET VRAAGT CHILEENSE WA: Maak einde aan terreur AGNEW „NIET VAN PLAN AF TE TREDEN" velen worden de dupe Schoon milicn: dure zaak oor n wedde- loging ist- htig en Amnestie in Jordanië Spijkenisse dwingt Gasunie aanleg leiding voor Total te staken Steunt de WD,wordt nu lid IN CHILI ZEVEN NEDERLANDSE MISSIONARISSEN GEARRESTEERD e^eiF Speciaal uw&a Ivopr tar! - Wijziging regeling „vijf gulden-leden" van omroepen binnenland büitenland A commentaar irkeringen avens legin van nieuwe weg lijd nodig )nderwijs en beleid ABOE DAOED VRIJ Oud-premier lefèvre van België overleden VVD Wiegel overde politieke situatie KUK NED.1, 20.20 uur. Bede geschrapt 5.05 jensdag 19 sep,ember 19/J 17 redactie) rersdam als in de in •den spuisluizen ge. nen worden om zee- an een „zout milieu" or de bouw van deze rone spuisluizen, zijn jaar opgenomen. s, dat gedurende de van de commissie- over het al dan niet van de zeearm ge- et de werkzaamheden oorgegaan. .inister acht dat aan- ar omdat de afslui ten in een stadium waarin toch nog ^herroepelijke dingen gedaan met betrek- de hydrobiologische ogische toestand van erscheldebekken. ,n de gang zijnde stu- er de Oosterschelde Westerterp tevens van voor de voorbereiding definitieve beslissing t milieubeheer in de ;n zeearmen (Veerse ■revelingenbekken)- In evelinigenmeer wordt eg een zout milieu ge- ,fd. Verdere studie bwijzen of dat zo moet komende elf jaar moet entig procent van aile iterkeringen langs onze ..deltahoogte" worden t. Tot nu toe is nog m derde deel van dit voltooid. Het uitvoeren resterende 70 procent betrekkelijk kort tijds- raagt investeringen, die n boven het niveau voorafgaande jaren, ai oelichting. leze regering stelt zich standpunt dat er langs komstige Baalhoekka- en zeehavenontwikke- ,g komen, omdat daar- et natuurgebied „Het ken land van Saeftin- dt aangetast. Er is nu leg tussen regering en 'e een alternatief in genomen: industriële elingen in de Kanaal- issen Terneuzen en Sas :t. betreft Borssele deelt Westerterp fnee, dat iselijk is de studie over >ied voort te zetten, zal speciale aandacht moeten worden aan de e omvang van het pro- aan de mogelijkheden ing. Reimerswaal merkt ndsman op, dat de drie ie alternatieven stuk :k bezwaren meebren- den waarom nog een nogelijkheid wordt on een rechtstreeks zeescheepvaart toe- k zeehavenindustriege- het oostelijk deel van erschelde (plan Valke- Daarop wordt nog ge- l. De andere alterna varen: een zeevaartka- or de hals van Zuid een overslaghaven Vesterschelde met pijp- naar het project of het Kanaal door Zuid bereikbaar Reimers- bject. onze parlementaire redactie) Een wedde- de dienstplich" 1974 niet bij. D» toelichting op »e Er zijn an- aldus staats- Mommersteeg zijn de diensttijd- 12 of 14 maan- wijziging in ?e werk- en rusttij- waarover naar s mededelingen gedaan in de 1AAG g voor er in t de begroting oriteiten tot Dat ig een itie ng, -- nadere 'orden iota. ebieden met relatief werkloosheidspercenta- ils West-Brabant e" i-Vlaanderen, komen niet aar. bod. De m[* perkt zich evenal» zijn collega van ken Boersma, :icht van de werkge* in Zeeland en ^ra~ ie elders in dez ijzjjn eerste eigen begroting presenteert het kabinet-den Uyl (nog) niet een geheel nieuw beleid. Daartoe ontbreekt het >>d Het grootste deel van het rijksuitgavenpatroon ligt immers Idisdanig vast, dat een nieuw kabinet, van welke politieke lieur ook, niet van de ene dag op de andere tot een radicale (oerswijziging kan overgaan. lo'n beleidsombuiging kan hoogstens geleidelijk plaatsvin- Daarom kan het kabinet in Troonrede en Miljoenennota j eèn nog maar het begin aangeven van de nieuwe weg, die re' denkt te gaan. Bij die eerste aanzet wordt intussen in kern- Ivragen van het beleid reeds zo duidelijk positie gekozen, dat jonder meer gesteld kan worden dat van dit kabinet een struc- Lrele hervorming van de maatschappij verwacht kan worden L het tenminste tijd van leven krijgt- Op dit punt bestaat allerminst zekerheid. Het is duidelijk, dat Lconfessionele bondgenoten van het kabinet, de K.V.P. en de jr., veel moeite zullen hebben met bijvoorbeeld onderdelen vin 'het belastingplan, de grondpolitiek en de lastenverzwaring aanzien van het eigen woningbezit. Met de Statenverkiezin gen (volgend jaar) in het vooruitzicht zal de bereidheid om bezwaren in te slikken eerder af- dan toenemen. Overigens zal, Lverwachten wij, de beslissing over de plannen van het ka binet (en daarmee over zijn voortbestaan) niet alleen bepaald Iworden door de politieke krachtsverhoudingen binnen het par ament maar tevens en in zeer belangrijke mate door de (opstelling van het georganiseerde bedrijfsleven. DE strijd tegen inflatie, werkloosheid, inkomensongelijkheid en machtsconcentraties, zo kenmerkend voor dit kabinet, lis tot mislukken gedoemd als het georganiseerde bedrijfsleven iicasu de vakbeweging er geen medewerking aan zou willen [verlenen. Ligt het dan voor de hand dit te verwachten Wat het kabinet wil komt op vele punten tegemoet aan |je wensen van de vakbeweging. Het punt is echter, dat het ka- lbmet net voor zijn beleid ook een rekening presenteert, die het [grootste deel van werkend Nederland pijnlijk in de portemonee laakt, de hoogst betaalden en middengroepen ongetwijfeld lel meest, maar toch ook de grote massa van de arbeiders bevolking. Die zal genoegen moeten nemen met een heel be- jscheiden loonsverhoging. Een cynicus heeft eens gezegd: „het geweten van de Neder lander zit in zijn rechterachterbroekzak", in zijn portemonnee [dos. Tegenover dit pessimisme staat de optimistische visie, dat let Nederlandse volk in meerderheid bereid is offers te bren- Jgen voor een betere, meer rechtvaardige samenleving. Wie peeft gelijk Dit kabinet heeft naar onze mening een kans om een meer derheid achter zich te krijgen en te houden als het de politicise [moed heeft om zijn eigen weg te gaan, open staat voor goed [verleg en ook door de presentatie van het beleid begrip en [vertrouwen weet te vèrwerven. Tegelijkertijd echter is het nood- slijk, dat bij de partijen en groeperingen waarop dit kabinet Kleunt noch de doordrammers noch de trage schuifelaars de lenst uitmaken maar realisten, maatschappijhervorming en de Jentaliteitsverandering, die daaraan ten grondslag ligt, vergen i, eenmaal tijd. vierschaar die sinds enige maanden onder leiding van dr. J. A. van Kemenade het ministerie van Onderwijs en (Wetenschappen bemant ons veruit duurste departement met leen ontwerp-begroting van zo'n 12 miljard gulden heeft naar uitgangspunten op tafel gelegd. Het beleid zal zes concrete poelen nastreven. Die zijn gericht op: bevorderen van gelijke kansen op deelname en ontplooi ing; stimuleren van vermaatschappelijking door verbreding van onderwijsdoeleinden; interne democratisering van het onderwijs; bevordering van de individualisering van het onderwijs; ontwikkelen van mogelijkheden tot voortdurende scholing bevorderen van doelmatig beheer en bestuur. Er wordt daarbij in de eerste fase grote prioriteit gegeven han het kleuter- en basisonderwijs, de voorzieningen voor wer kende jongeren en de onderwijsvernieuwing. Het is kennelijk de wens van het hele kabinet dat dit gaat feebeuren. Van de stijging van de rijksuitgaven immers komt p5 procent voor rekening van O. en W. Dat is veelzeggend! Er staan allerlei plannen op stapel. Vele nota's en studies zijr ■oegezegd. Veruit de belangrijkste studie lijkt ons het perspec tief dat men de Tweede Kamer nog dit parlementaire jaar wil [geven over het gewenste onderwijssysteem in het kader van de [van de gewenste en nagestreefde onderwijsvernieuwing. Aan pt contourenplan wordt op het ogenblik driftig gewerkt. Dat al niet jaren eerder is geproduceerd kan men deze bewinds lieden niet verwijten. Kortom, in deze ontwerp-begroting zitten vele gedachten, [voornemens, opvattingen die fris aandoen, die vertrouwen wek- ™t, die instemming verdienen, die velen zullen doen zuchten [eindelijk". Maar, en dat is toch wel een keerzijde, de echte beleidsruim te die de bewindslieden hebben is uiterst gering. In een ont- |werp-begroting van bijna 12 miljard gulden konden ze slechts M miljoen vinden om op een aantal terreinen van het onder 'Is wat nieuwe activiteiten mogelijk te maken. Het eindciiter de O. en W.-begroting steeg weliswaar in één jaar met i|na twee miljard gulden, maar vrijwel dit hele enorme bedrag F °P aan wat netjes genoemd wordt „autonome kostenstij- [S'ngen (verplichtingen uit contracten voortvloeiend, salnris- I '19'ngen). Dat stemt, zo menen wij, weinig hoopvol. Wan' I pawing en verandering gaat geld kosten. Bij het onderwijs F«r honderden miljoenen als we iets willen bereiken. Welnu, |ie zijn er niet voor beschikbaar. En die komen er ook niet in s huidige structuur van de rijksbegrotingsopzer. epaald bedenkelijk is, zo menen wij, de bezuinigingstendens, 'ons bewindslieden voor het wetenschappelijk onderwijs j6 ^knibbelen het met 42 miljoen. Met vol begrip voor de rvattin9 van het viertal dat juist in dét onderwijs veel efficiën- en veel zuiniger kan worden gewerkt, moet ons toch van 1 art dat die ingreep ernstige negatieve gevolgen kan heb- n- Want, we weten nu zeker dat het aantal studenten heel ,',:n aanzier|lijk gaat toenemen. Als we die groei niet de pas af ei snijden, moeten daaivoor nu maatregelen worden ge- "ten. Doelmatigheid is daarvoor geboden. Dat mag men an zonder te gaan bezuinigen. Dat mag de overheid ook ^maatregelen afdwingen. 10i,sar a's men het wetenschappelijk onderwijs (en daardoor een stuk onderzoek) gaat beknotten zonder daarvoor voor eerj6 Z° broodnodige studie te hebben laten maken, zit men op %k ®evaar''ik zijspoor. Want kennis en hoge geschooldheid i6ni^®tenscbappelijke kennis en geschooldheid, zullen in toe- dr|jven mate de kurken zi|n waarop ons land zal moeten en. Die kurken moet men meer drijfkracht geven. Niet er TÜfvan afknabbelen. I plaat-Vend'en betel<ent inperking van de groei van de formatie- schoTJ1 met 50 Drocent voor bonderden wetenschappelijk ge- irin' e i°nge mensen werkloosheid. Die gaan we dan uitke- ["lil °'3 dronc' van onze sociale wetten Misschien kan een3 'net f309an die mensen voor dat geld het werk te ister. n waarvoor ze zijn opgeleid. In de universiteiten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Naast de ver hoging van het tarief van de vermogensbelasting wordt in de miljoenennota 1974 ook een verhoging voorgesteld van de tarieven van het successierecht die niet betrekking hebben op verkrijging in de rechte lijn. Bij de Tweede Kamer is giste ren een ontwerp ingediend om deze tarieven te verhogen met twintig procent. Voor 1974 heeft deze maatregel nog vrij wel geen financiële betekenis. Een volgend bij de Kamer ingediend voorstel betreft het niet inhouden in 1974 van loon belasting van hen die uitslui tend of vrijwel uitsluitend aow of aww ontvangen. Ondanks de voorgestelde optrekking van de belastingvrije sommen voor be jaarden zou zonder bijzondere maatregelen volgend jaar in komstenbelasting over de AOW uitkeringen moeten worden be taald. Reeds tweemaal eerder, in 1971 en 1972, werd dit om zeild door het treffen van een noodmaatregel. Ook thans wordt een noodmaatregel voor gesteld. Deze maatregel strekt zich ook uit tot hen die uitslui tend een AWW-uitkering ont vangen. Deze categorie was in 1973 wei aan belastingheffing onderworpen en zal volgend jaar daarvan zijn vrijgesteld. Een tweetal uitkeringen, te weten invaliditeitsrenten en de a-uitkeringen van de vrijwilli ge ouderdomsverzekering (VOV), die voor de heffing van de loonbelasting zijn samenge voegd met de AOW of de AWW, vallen ook onder de nieuwe maatregel. Over de combinaties van de AOW of AWW met an dere nevenuitkeringen (pen sioenen en ongevallenrenten) zal dus wel loonbelasting wor den ingehouden. (Van onze redactie buitenland) AMMAN Aboe Daoed en andere Palestijnse guerrillalei ders die in Jordanië gevangen zitten zullen vrijkomen op grond van een amnestiebesluit van koning Hoessein. De amnestie heeft betrekking op „allen die veroordeeld zijn, gevangen zitten of gezocht wor den wegens politieke misdrij ven en dat geldt zowel voor her: die in Jordanië verblijven als degenen die in het buitenland zitten". Volgens goed ingelichte krin gen betekent het besluit van koning Hoessein dat er van van daag af geen politieke gevan genen in Jordanië meer zullen zijn. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De N.V. Ne derlandse Gasunie heeft op last van de gemeente Spijkenisse onmiddellijk de werkzaamhe den moeten staken aan dat deel van een oliepijpleiding, dat op grondgebied van Spijkenisse wordt aangelegd. Op 30 augustus had de raad van Spijkenisse besloten de lei ding, welke ten behoeve van een raffinaderij van de olie maatschappij Total het Rotter damse industriegebied moet verbinden met het Zeeuwse Sloegebied, niet binnen de ge meentegrenzen toe te laten. Vier dagen geleden ontdekte het college van B. en W. dat de Gasunie, die optreedt als aannemer voor Total, het raads besluit had genegeerd en reeds een zinker in het Spui had ge legd. Burgemeester en Wethou ders sommeerden daarop met een per brief de Gasunie het werk stil te leggen (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL In de nacht van maandag op dinsdag is op 59-jarige leeftijd de Belgische minister van staat en oud-pre mier, Theo Lefèvre, overleden Levèvre's dood kwam aan het einde van een ernstige en sle pende ziekte. Een van Lefè vre's laatste functies, na een lange politieke carrière, u-as die van minister zonder porte feuille, belast met het weten schapsbeleid in de voorlaatste regering, de regering-Eys- kens. Sinds 30 januari leidde Le fèvre de raad van beheer van de universiteit van Leuven. (ADVERTENTIE) 0 Een ontploffing in het koelhuis van een slachthuis in Baden- Baden Baden-Württembergheeft dinsdag aan tenminste tien mensen het leven gekost. Negen personen werden gewond, som mi gen zijn er zeer ernstig aan toe. Volgens de politie is vermoe delijk een tank met ammoniak ontploft, waarbij op zijn minst 21 mensen onder het zware betonnen dak van het gebouw wer den begraven. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Ame rikaanse vice-president Spiro Agnew heeft niet de geringste bedoeling af te treden. Dit heeft zijn woordvoerder giste ren meegedeeld naar aanlei ding van een bericht in de Washington Post. Volgens dit blad zou een van de leiders van de republikeinse partij hebben gezegd dat het zo goed als zeker was dat Agnew deze week nog zijn ontslag als vice- president zou indienen. Agnew kwam begin vorige maand in het nieuws in ver band met een corruptieschan daal in de staat Maryland, waar hij tot eind 1968 gouver neur is geweest. Hij zou geld hebben aangenomen van bouw ondernemingen in ruil voor het gunnen van werk door de over heid. Spiro Agnew houdt zijn on schuld staande, maar president Nixon zou (ondanks de ont kenning) besloten hebben dat het beter is wanneer Agnew de plaat poetst. Als Agnew inder daad aftreedt kan Nixon een nieuwe vice-president benoe men. Het Huis van Afgevaar digden en de Senaat moeten Het kabinet-Den Uyl presenteert de rekening: Hant Wiegel Werknemers, zelfstandigen, middengroepen, wat U ook bent: HET KABINET TREFT U. Er is geen sprake van zuinig beleid. U krijgt nög hogere belastingen. Autorijden wordt veel duurder, bijna onbetaalbaar voor een doorsnee gezin. Sparen en hard werken voor het eigen huis -een vurige liberale wens- wordt gestraft. Den Uyl gaat uw eigen huis onrechtvaardig belasten. KVP en ARP moesten zo nodig, zij hielpen Den Uyl in het zadel. U ziet nu het resultaat. Het moet én het kan ook anders. De VVD hoopt ook op U. Maakt ons sterk in onze strijd. kV. V.D. Koninginnegracht 57 Den Haag, tel: 070-604803 antwoordnummer 1877 Den Haag(geen postzegel nodig) dan die benoeming goedkeuren met een gewone meerderheid van stemmen. Volgens de Washington Post zou er in het Witte Huis al een lijst van kan didaten circuleren, waarop John Connally, ex-democraat en ex-gouverneur van Texas, als Nixons eerste keus zou prijken. Men geeft echter betere kansen aan kandidaten die geen presidentiële ambities hebben, zoals Barry Goldwater en de leider van de republi keinse minderheid in de Se naat, Hugh Scott. Vorige week besloot minis ter van justitie Elliot Richard son materiaal dat betrekking heeft op vice-president Agnew voor te leggen aan de grand- jury van onderzoek in Balti more, die moet nagaan of er strafbare feiten zijn gepleegd. (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG Tot dusverre werd de Troon rede besloten met de be de, dat Gods zegen op het werk in het nieuwe parlementaire jaar zou mogen rusten. Die bede kwam niet meer voor in de eerste Troonrede, die onder verantwoordelijk heid van het kabinet- Den Uyl is opgesteld. »n plaats daarvan is de pas sage gekomen: „Met het uitspreken van de hoop, dat wij daartoe (om het vele werk te doen) de kracht zullen ontvangen, verklaar ik deze zitting van de Staten-GeneraaJ voor geopend". Desgevraagd zei pre mier Den Uyl dat de -tieuwe formulering be ter tegemoetkomt aan de opvattingen van de christelijke en niet- christelijke bewindslie den in het kabinet. „Bo vendien. is het", aldus de minister-president, „niet de functie van het kabinet in God te gelo ven". (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO/DEN HAAG De regering-Den Uyl heeft zich gisteren zeer ver ontrust uitgelaten over de onderdrukking van aanhan gers van de vorige week af gezette Chileense president Salvador Allende. De Nederlandse regering heeft „via de openbaarheid" een dringend beroep gedaan op de nieuwe machthebbers, een ein de te maken aan de onderdruk king en terreur, die „door de nieuwe machthebbers wordt ge tolereerd". Den Haag vraagt om overeenkomstig de univer sele declaratie van de rechten van de mens, leven en goed van de bevolking van het land en de zich daar bevindende bui tenlanders veilig te stellen. Waarnemers in Den Haag wijzen er op dat in de verkla ring van de regering niet ge sproken wordt van een nieuwe Chileense regering. Het minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde desgevraagd dat Ne derland geen bewind erkent, maar een staat. In Chili gelastten de militaire machthebbers gisteren de tra ditionele parade af, die gehou den zou worden ter gelegen heid van onafhankelijkheidsdag. Over het aantal slachtoffers tijdens de machtsovername cir culeren nog steeds de meest uiteenlopende berichten. Rubens Hoffmeister, voorzit ter van de voetbalbond van de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul, die tijdens de coup in Chili was, heeft verklaard dat er op zijn minst 10.000 doden zijn gevallen. „Dit op grond van wat ik zelf gezien heb en wat mij is verteld. Het was af schuwelijk." Patricio Aylwin, voorzitter van de Chileense christen-de mocraten heeft gisteren nog maals de staatsgreep verdedigd. De besturen van de jongeren organisaties van ARP, KVP en CHU zijn verbijsterd over de verklaring die het Christen Democratisch Appèl (CDA), waarin KVP, CHU en ARP sa menwerken, heeft uitgegeven over Chili. In een verklaring veroordelen de jongeren de hy pocrisie van de CDA-verkla ring, waarin solidariteit wordt uitgesproken met enerzijds de slachtoffers van de coup, het Chileense volk, en anderzijds met de mede-veroorzakers, de „zogenaamde christen-democra tische vrienden". DEN HAAG Minstens ze ven Nederlandse missionaris sen bevinden zich in Chili in gevangenschap, zo heeft het Centraal Missie Commissariaat in Den Haag uit Chili verno men. De bekende sociale voor vechter pater G. Thijssen is voortvluchtig en wordt ge zocht. Zij-n huis in de krotten wijk Victoria bij Santiago is zonder voorafgaande waar schuwing door het leger gemi trailleerd. In Chili bevinden zich 216 Nederlandse missio narissen: 118 priesters, 63 broeders, 34 zusters en een leek. Twee gevangen genomen missionarissen zijn werkzaam -n de krottenwijken van San tiago, een ander geeft een blad uit, dat informatie verschaft over de sociaal-politieke toe stand. Ook de anderen zetten zich in voor de minst bedeel den. in Santiago of elders- Van de Nederlandse ambas sade in Santiago is vernomen, df de Chileense minister van binnenlandse zaken heeft be loofd de gearresteerde paters vrij te laten. De zeven Nederlanders zou den vooral als gijzelaars onder arrest zijn gesteld, om zo druk uit te oefenen op pater Thijs sen om zich over te geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestrij ding van de mileuverontreini- ging is een dure zaak. In 1980 zal voor dat doel, op basis van het huidige prijspeil, vier a vijf miljard gulden nodig zijn. Dat staat in de begroting van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Bedroeg dit jaar het aandeel van de milieukosten in het na tionaal inkomen nog niet één procent, in 1980 zal dat zijn op gelopen tot 214 a 3 procent, aldus minister Vorrink in haar memorie van toelichting. Alleen al de kosten voor het terugdringen van het zwavel gehalte in zware stookolie tot 2,9 procent kunnen geschat worden op tien a twaalf mil joen gulden in 1980. Terugdrin gen tot het zwavelgehalte naar 1,5 procent op nog langere ter mijn zal uiteraard duurder zijn, maar niettemin economisch verantwoord, meent de minis ter. De stankoverlast en de ver ontreiniging van water en bo dem door mest en gier zal over twee tot drie jaar tot het ver leden behoren. In de komende jaren zal extra aandacht worden gege ven aan de vervuiling van op pervlaktewateren door fosfa ten. Enerzijds zullen zuive ringsinstallaties worden ge bouwd, doch anderzijds zou de lozing van fosfaten kunnen verminderen door speciale maatregelen zoals de centrale ontharding van drinkwater en een beperking van het fosfaat gehalte in wasmiddelen. In de loop van het volgend jaar zal er een centrale raad voor de milieuhygiëne worden ingesteld. De bestaande knelpunten moeten tegen het eind van dit decennium, dus voor 1980, zijn weggenomen. Tot de knelpun; ten behoren: de luchtveront reiniging in Rijnmond en de ri vieren (vooral de Rijn) die als open riolen functioneren. Ook moet het gebruik van vliegvel den worden aangepast aan de bewoning er rondom heen dan wel moeten de omliggende woonwijken worden verbeterd, Als beleidsdoelstelling op langere termijn geldt in de vi sie van deze regering, dat schoon produceren en kritisch consumeren regel moeten wor den. De overheid zal daarom de ontwikkeling van een „scho ne" technologie bevorderen. DINSDAGOCHTEND is de 31- jarige vrouw M. v. S. door een onbekende beschoten in de deuropening van haar huis aan de Stationsweg in Tiel. Rond halfzes werd bij de vrouw aangebeld. Toen zij open deed- vielen er enkele schoten. Eén kogel doorboorde een been en bleef in het andere steken. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. (ADVERTENTIE) V-v" Wella hairspray in de long size bus. Zwart/grijze bus: voor normale versteviging. Groen/grijze bus: voor extra versteviging. Het kabinet-Den Uyl ver staat in ieder geval de kunst van het doseren. Immers, als u de krant een beetje hebt bij gehouden de laatste maanden, zult u in de krant van heden die inderdaad stijf staat van begrotingen, miljoenenno ta en troonrede weinig ech te verrassingen meer aantref fen. Stukje bij beetje had u het allemaal kunnen weten. Ik mag dus aannemen dat u vannacht toch rustig hebt ge slapen. Misschien hebt u gistermid dag kunnen kijken naar het voorlezen van de troonrede door de koningin. Dan hebt u ook de plaatsvervangend grif fier van de Tweede Kame,r mr. L. van de Knoop, „De koningin" horen roepen bij het binnentreden van hare majes teit. Maar voordat het zover was, haha. hoho, jaja. Omdat de voorzitter van de Eerste Kamer De Niet, juist is afgetreden, hadden de proto col-makers gedacht: Kom, la ten we de opperkamerheer van de koningin (dat is jonk heer De Graeff) ditmaal De koningin" laten roepen. Edoch, in parlementair kring rees be zwaar, want het voorlezen van de troonrede is de opening van het parlementaire jaar, dus moet een min of meer parle mentair iemand „De koningin" roepen, zei men. Zo geviel dat tenslotte mr. v. d. Knoop „De koningin'' mocht roepen. Nou, ik heb hem gehoord. Of eigenlijk heb ik hem nau welijks gehoord, zo schuchter en kortaf kwam het eruit. Maar hij moet het nog leren zullen we maar zeggen. Per slot van rekening was hij pas op het laatste ogenblik uoor deze rol gevraagd. rr Flauwe protocul. Wat me ook telkenjare bij dit gebeuren opvalt dat zijn die ongearticuleerde kreten die over dat paraderend en marcherend Binnenhof schal len. „Oeoegh! en „Mbo „Wbghoeoegch". Dat zijn kennelijk de bevel voerders over de paraderende troepen, of misschien zijn het de koetsiers. In ieder geval is het geen vorm van buitenpar lementaire actie. Het hoort er kennelijk bij, want niemand doet er iets aan of tegen. Ik moet me, denk Ik veront schuldigen, voor de uitgebrei de aandacht die ik aan die constitutionele monarchie-ge- beuren wijdt. Maar ik vind het zeer boeiend moet u we ten. Een verschijnsel, dat steeds zeldzamer wordt in ons bestaan. Kijk, met koetsen rondrij den en lakeien laten rond springen enz. enz. kan niet zomaar meer. Het moeop de eerste plaats vakkundig ge beuren, geen amateuristisch gekluns. Bovendien moeten ook de deelnemers in het pro tocol het betrekkelijke van de soesa inzien: het moet meer en meer spel worden. Als aan die voorwaarden wordt voldaan, geloof ik dat wij in het jaar 2000 nog steeds de gouden koets zullen zien voorrijden. Ter opening van het parle mentaire jaar. Nee, de monarchie en alle „drum und dran" loopt, geloof ik, minder gevaar in onze da gen dan de democratie. Maar wie ben ik? MERIJN (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Op het de partement van CRM wordt ge werkt aan een wijziging van de voorschriften voor de hoogte van de contributies voor de omroepen en van de abonne menten op de omroepbladen. Thans moet de minimumcon tributie vijf gulden per jaar bedragen en het minimum voor de combinatie van con tributie en abonnement dertien gulden.

de Stem | 1973 | | pagina 17