r I I Voor Defensie rond zes miljard Hogere prioriteit voor CRM AANTAL MAATREGELEN VAN KRACHT Kabinet wil positie midden- en kleinbedriif snel verbeteren ACTIEVER ftUUD IN BENELUX VERBAND natuurgebied in Grevelingen Coördinatiesteim aan regio's in EEG ZOUT MILIEU KAN IN OOSTERSCHELDE I Ontwikkelingshulp Mogelijk meer 20% hoger: 1380 miljoen Werken gaan door Film over Nederland Geen wedde- verhoging dienst plichtigen Begin van niein Tijd nodig >nderwijs en bel binnenland buitenland 1■■HBHDKI WIJZIGING MINIMUMLOON RECHTVAARDIG HALT AAN TWEEDE WONING UNIEK Waterkeringen Zeehavens gommenta - V (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begro ting van Defensie benadert een bedrag van zes miljard gulden. Van werkelijke be zuinigingen valt nog niet veel te merken. Minister Vredeling stelt dan ook dat zijn begroting een voorlopig karakter heeft. Tegen het einde van dit jaar komt hij met een defensienota. Daar in komt de eigen beleids visie. Minister Vredeling Is ook nog niet van plan de sterkte van het leger te verminderen. Bij alle krijgsmachtdelen wordt geïnvesteerd in wapen systemen en voorzieningen die de gevechtswaarde op peil moeten houden. Verder nieuws: Bij de landmacht worden de aankopen voorbereid van een Amerikaans anti-tankwapen, van lichte verkenningshelicop- ters, van radarinstallaties voor het opsporen van doelen, van nieuwe voertuigen voor de verouderde AMX-gevechtswa- gens en van een aantal nieuwe DAP-vrachtwagens ter ver vanging van het jeepbe stand. De marine-investeringen betreffen o.a. de bouw van acht standaardfregatten ter vervanging van de onderzee bootjagers van de Holland- en van Frieslandklasse, zes heli copters voor de verzorging van deze fregatten, modernisering van de fregatten van de Van Speijkklasse en de bouw van een oceanisch vaartuig. Wat het personeelsbeleid betreft deelt de minister mee, dat dit de komende jaren ge richt zal zijn op het totstand brengen van een nieuw, sa menhangend stelsel van regels, dat zoveel mogelijk voldoet aan de eisen van de tijd. Be grippen als democratisering, inspraak, zelfontplooiing en vrijheid van meningsuiting, hiërarchische verhoudingen, gezagsuitoefening, discipline, opleiding en vorming moeten in het beleidsconcept worden uit gewerkt. Verkorting van de dienst tijd tot 12 of 14 maanden is momenteel in studie. Zodra de betreffende commissie daar mee gereed is zal het resultaat worden opgenomen in de de fensienota. De minister acht handha ving van de taken van de kon. marechaussee geboden. Over vervanging van de Starfighter deelt de minister mee dat de eventuele vervan ging moet worden voorbereid, omdat de tactische bezwaren tegen de F-104g steeds zwaar der gaan wegen. Een studie in Navo-verband moet de oplos sing voor al of niet vervanging geven. Betwijfeld wordt of hiervan al mededeling gedaan kan worden in de defensieno ta. Een soortgelijke studie ls ook nodig voor de aanschaf van de Lance-raket. Tegen de aanschaf van dit atoomwapen hebben zich de linkse partijen met name de PPR fel verzet. De minister schrijft nu, dat het kabinet „niet het be sluit heeft genomen de Lance- raket aan te schaffen". Ge zocht wordt thans naar een vervangende aankoop, omdat het Lance-project zou worden ondernomen samen met Duits land, Engeland en België. Over het al of niet aanleg gen van een oefenterrein in Ter Apel zal spoedig een be slissing genomen worden, nog voor het verschijnen van de defensienota. Dit in verband met de werkgelegenheidssitua tie in het noorden. Met de instelling van de functie van fchef van de defen siestaf in plaats van de voor zitter van het comité verenig de chefs van staven wordt uit voering gegeven aan het plan tot wijziging van de structuur in de top. Deze nieuwe functi onaris dient over het totaal van de drie krijgsmachtsdelen geïntegreerde adviezen uit te brengen aan de politieke lei ding van Defensie. Naast de chef van de defensiestaf staan drie directeuren-generaal (personeel, materieel en eco- nomie-financiën). Ook wordt wijziging gebracht in de orga nisatie van de top der krijgs machtdelen. Op deze wijziging wordt nader ingegaan in de fensienota. De reorganisatie van het apparaat heeft tot doel inte grale behandeling van plannen en programma's der krijgs machtdelen en afstemming van de totale exploitatiekosten op investeringen per krijgs machtdeel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet- Den Uyl geeft een hogere pri oriteit aan cultuur, recreatie, maatschappelijk werk en sport. Dit komt tot uitdruk king in de cijfers van de be groting van CRM. Deze is ruim een miljard gulden of 38 procent hoger dan de begro ting van het lopende jaar. Een deel van die verhoging wordt veroorzaakt door salarismaat regelen maar voor het beleid zelf komt ruim 22 procei.t meer beschikbaar dan dit jaar. De bijstandsnormen zullen per 1 juli van het volgend jaar worden opgetrokken tot het niveau van het netto mini mumloon en de aow. Er komt een tweede nota over het bejaardenbeleid. Het idee van een landelijk pas poort voor bejaarden wordt nader bestudeerd. In de zorgwekkende toestand van het buurt- en jeugdhuis- werk en het jongerenwerk zal enige verbetering worden ge bracht door de subsidies voor personeelslasten, huisvestings- en organisatiekosten op te trekken tot 50 procent. Ingevolge de wensen van het parlement zal de Wereldom roep voortaan worden bekos tigd uit de aigemene middelen en niet meer uit de omroepbij dragen. Om verdere versnippering in het omroepbestel tegen te gaan, zal het minimum aantal leden, dat een adspirant-om- roeporganisatie moet hebben om voor toewijzing van zend tijd in aanmerking te komen, waarschijnlijk worden ver hoogd. Met de invoering van plaat selijke kabelomroep dient gro te voorzichtigheid in acht te MIN. H. VAN DOORN worden genomen. De financië le en programmatische aspec ten van zulk een omroep wor den veelal onderschat, terwijl het nog een open vraag is, of de bevolking een blijvende behoefte heeft aan een plaat selijke omroep. De regering is verheugd over het economisch herstel in de dagbladpers. Deze verbete ring is van structurele aard. Daarom is een nadere bezin ning op de functie van het bedrijfsfonds voor de pers (in oprichting) gewenst. Er zal extra aandacht wor den gegeven aan de monumen tenzorg in oude stadskernen. De stagnatie in de uitbetaling van subsidies voor monumen tenzorg zal het volgend jaar worden opgelost. Er zal worden nagegaan, of de gymnastieklokalen van scholen tijdens schoolvrije uren en weekend-dagen niet voor sportbeoefening en recre atie beschikbaar kunnen ko men. 0 Er zal 'n kampeerwet wor den ontworpen. Daarbij zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de rechtsze kerheid van de kampeerder. De regering wil extra aan dacht geven aan de natuur- en landschapsbescherming. Er zal meer geld beschikbaar komen voor de aankoop van natuurre servaten. Een begrotingspost, die er bij minister Van Doorn bijzon der uitspringt is het bedrag van bijna 79 miljoen gulden extra ten behoeve van de hulp aan verzetslieden en oorlogs slachtoffers. Dat is een verho ging van het oude begrotings bedrag met niet minder dan 43 procent. Deze „geruststellende" me dedelingen doet minister Wes terterp (Verkeer en Water staat) in de toelichting op zijn begroting. Hij onderstreept (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet'Den Uyl is vastbeslo ten het door het kabinet-Biesheuvel in gang gezette integratiebeleid voor het midden- en kleinbedrijf onverkort voort te zetten, ondanks het programma Keerpunt '72 van de progressieven, dat een aantal voorgenomen maatregelen voor deze bedreigde sec tor wil uitstellen of zelfs afvoeren. In zijn begroting 1974 erkent minister Lubbers van Eco nomische Zaken, dat het slecht gaat met de inkomensont wikkeling van de middenstand en dat een groot aantal maatregelen noodzakelijk zal zijn om te voorkomen, dat het midden- en kleinbedrijf nog verder achterop komt. De uitvoering van de fiscale oudedagsreserve voor zelfstan digen wordt normaal voortge zet. Ook de reeds in de rege ringsverklaring genoemde in voering van een volksverzeke ring tegen arbeidsongeschikt heid gaat door. Verder zal het midden- en kleinbedrijf worden betrokken in het breed overleg inzake het inkomensbeleid, terwijl de so ciale positie van in hun be staan bedreigde ondernemers zal worden verbeterd. In het kader van het beleid het mid den- en kleinbedrijf op te stu wen heeft de bewindsman al de 5 procents-marge in de prijs maatregel tot 7 procent opge trokken, teneinde kostenstij gingen na 15 augustus van dit. jaar te kunnen opvangen. Verder wordt per 1 januari 1974 de tweede fase van de wet fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen doorgevoerd. Dat houdt in dat de verruiming van de reserve-mogelijkheid met name ten goede van de kleine- en middeninkomens zal komen. Daardoor zullen veel zelfstandige ondernemers in de landbouw en het midden- en Min. R. Lubbers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het de partement van Buiten landse Zaken heeft in voorbereiding een alge mene voorlichtingsfilm over ons land. Deze film zal in 1974 gereed ko men. Ook de eerste twee films, die in het kader van het Nederl.Joego- slavisch cultureel ak koord zijn overeengeko men zullen dan voltooid zijn. Ten behoeve van de algemene voorlich ting zijn ook in voorbe reiding een 17-delig na slagwerk over het ko ninkrijk der Nederlan den. Dit wordt uitgege ven in verschillende ta len. Het naslagwerk be handelt verschillende as pecten van de Nederland se samenleving. kleinbedrijf er van kunnen profiteren. Dat wordt bereikt door meer nadruk te leggen op verhoging van het percen tage dan op verhoging van de huidige maximum van 3.750 gulden. Verder wordt er naar ge streefd de inkomensgrenzen in het kader van de loon- en in komstenbelasting (meewerken de echtgenoot) te wijzigen: de maximumgrens wordt opge trokken, de minimumgrens verlaagd. In het kader van een studie inzake bijstelling van in de belastingwetten voorkomen de vaste bedragen, zal aandacht worden besteed aan de huidige grens van 10.000 gulden van de belastingvrije eindafrekenings winst. Tenslotte is het streven van het kabinet er op gericht ten aanzien van de zelfstandi gen zodanige maatregelen te treffen, dat het peil van sociale voorzieningen, zoals dat nu geldt, meer in evenwicht komt met dat van de werknemers. Voor wat betreft een speci fieke vrijstelling van vermo gen ten behoeve van de oude dagsvoorziening voor gewezen zelfstandigen, zal een regeling worden getroffen, waardoor ge wezen zelfstandigen, die voor hun 65ste een beroep moeten doen op de bijstandswet, bij li quidatie een deel van het vrij komende vermogen mogen re serveren als aanvulling op de aow-uitkering. Deze regeling zal op korte termijn worden in gevoerd. Overwogen wordt ver der een loonsupletie-regeling voor ex-zelfstandigen in te voeren. Als argument voor al deze verbeteringen voert minister Lubbers de algemene inko menspositie van kleine zelf standigen aan. Die is niet best. Ruim een kwart van de onder- nemens in het midden-klein bedrijf had in 1969 een inko men uit het bedrijf van min der dan het minimumloon in clusief sociale lasten (10.000 gulden). Ruim 42 procent ver wierf een kerninkomen dat minder was dan 14.000 gulden (de grens om in aanmerking te komen, voor bedrijfs-beëindi- gingshulp). Slechts een kwart had een bedrijfsinkomen van meer dan 25.000 gulden. De vooruitzichten voor vol gend jaar zijn ook bepaald niet gunstig zegt de bewindsman in een toelichting op zijn begro ting. De loonkosten zullen vol gend jaar hoog blijven, terwijl de omzet achter zal blijven bij dat jaar. Maar juist omzetgroei is nodig, omdat de mogelijk heden om de kosten door te be rekenen door de prijsmaatregel beperkt zijn. Inschakeling van het midden- en kleinbedrijf bij het overleg over een recht vaardiger verdeling van inko mens is dan ook gewenst, al dus de bewindsman. Overigens is op zijn begroting ruim 15 miljoen gulden minder uitge trokken voor ontwikkeling en sanering van het midden- en kleinbedrijf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel in de toelichting op de begro ting van Buitenlandse Zaken als in die van Economische Zaken schenken de betrok ken ministers ruime aan dacht aan de milieuproble men in de Benelux. Minister Van der Stoel is van mening, dat ook de Benelux-samen- werking kan worden benut om het vraagstuk van de grensoverschrijdende veront reiniging van het milieu aan te pakken. Op de Benelux-regerings- conferentie in 1974 zou hier over uitvoerig van gedachten moeten worden gewisseld. Tevoren zou al begonnen moeten worden met een in formatie- en consultatiepro cedure. Wetsontwerpen en uitvoeringsbesluiten zouden op elkaar afgestemd moeten kunnen worden. Ook concur rentieverstorende factoren, voor zoverre die niet in de EEG worden geregeld, zou den in dat informatiepakket opgenomen moeten worden. Verder zouden afspraken over normen, over financie ringsmethoden voor de kos ten van een actief milieube leid, de verbetering van de inspectie- en het controlebe leid, de uitbreiding van lucht- en watermeetnetteu alsmede de harmonisatie van meetmethoden gemaakt moe ten worden. Minister Lubbers van Eco nomische Zaken wijst erop, dat de huidige, nog aanzien lijke internationale verschil len in de mate van toepas sing van het beginsel „de vervuiler betaalt" dient te worden geëlimineerd. Zolang dat nog niet is gebeurd, zul len verstoringen in de con currentieverhoudingen met mogelijke ernstige gevolgen voor bepaalde bedrijfstakken kunnen blijven optreden- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is niet uitgesloten, dat bij de inrich ting van het Grevelingenbekken het als natuurgebied be stemde areaal zal worden uitgebreid. Dat zegt minister Van Doorn van CRM in een toelichting op zijn begroting. In die toelichting staat: „Het Grevelingenbekken is een ge bied waar natuurbehoud en openluchtrecreatie met elkaar in strijd kunnen komen. Mo menteel wordt in de stuur groep Grevelingen gewerkt nan een herziening van de plannen, zoals die destijds door de commissie inrichting Deltawateren zijn ingediend. Ook daar zullen in de eerste plaats de principes van ruim telijke ordening worden toege past, terwijl bij die inrichting grote zorg aan het milieu zal worden besteed", zo verzekert de bewindsman. van de bestemmingen „natuur gebied" tot gevolg hebben. De vraag of ook de bestemming •,verblijfrecreatie" enige ver ruiming behoeft, zal nog nader worden onderzocht. Voorko men moet worden, dat een groot deel van dit unieke ge bied met tweede woningen wordt bebouwd", aldus minis ter Van Doorn in zijn begro ting 1974. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor ont wikkelingshulp is het volgend jaar een bedrag uitgetrokken van 1380 miljoen gulden. Dat is 20 procent meer dan dit jaar. Daarmee is een eerste stap gezet op de weg naar 1,5 procent van het netto natio naal inkomen in 1976, dat neerkomt op 2,7 miljard gul den aan ontwikkelingshulp. In het hulpprogramma voor 1974 is hoge prioriteit toege kend aan hulpverlening via internationale organisaties. Grotere bedragen zijn als ge volg daarvan uitgetrokken voor het kapitaalontwikke- lmgsfondis (12 min), voor het VN-ontwikkelingsprogramma (75 min), voor het fonds bevol kingsvraagstukken (14,5 min). Voor de hulpverlening aan Indochina is 24 min en voor de hulp aan de koloniale ge bieden in Afrika 12,5 min uit getrokken. Wat dit laatste be treft zegt minister Pronk dat die hulp bestemd is via be vrijdingsbewegingen aan de bevolking van Angola, Mozam bique, Guinee on Bissau: De hulp gaat naar deze bevrij dingsbewegingen via internati onale organisaties en regionale organisaties. Zekerheid moet de regering wel hebben dat deze bijstand niet gebruikt wordt voor de aanschaf van wapens of voor het voeren van militaire operaties. De Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie, onder voorzitterschap van prins Claus, zal blijven bestaan maar een nieuwe opzet krij gen. In de begroting van mi nister Pronk is voor deze com missie een bedrag van 4,5 mil joen gulden uitgetrokken. Particuliere organisaties en actiegroepen spelen een belang rijke rol bij de bewustwor ding van de bevolking van het ontwikkelingsvraagstuk. „De regering meent dat het werk van de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie 1970- 1980 dient te worden voortge zet, ook na de in eerste in stantie bij de instelling vast gelegde termijn van drie ja ren, welke termijn eind 1973 afloopt". Hij vervolgt: „Indien de druk van de dagrecreatie op het Grevelingenbekken gerin ger zal blijken te zijn dan op grond van tot nu toe beschik bare prognoses mocht worden verwacht, dan zal dit in de eerste plaats een verruiming (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil het komende jaar streven naar een verdergaande coördi natie van de nationale steun maatregelen voor industrie vestigingen in de EEG. Zij zal dit met nadruk naar voren brengen bij de behandeling van de voorstellen van de EEG-commissie op het punt van het regionaal beleid. Minister Lubbers van Eco nomische Zaken deelt dat mee In zijn toelichting op de be groting 1974. Hij wil op die manier berei ken dat de vestigingsvoor waarden tussen de EEG-lan- den speciaal in de economi sche zwakkere gebieden geharmoniseerd worden. Al leen op die manier kan wor den voorkomen dat de EEG- landen tegen elkaar gaan op bieden om zo bedrijven aan te trekken voor hun economisch zwakke gebieden. Wat het regionaal beleid be treft is het opvallend dat praktisch het hele hoofdstuk daarover in de begroting van Economische Zaken is gewijd aan het noorden en (zij het in mindere mate) aan Zuid-Lim burg. Gebieden met relatief hoge werkloosheidspercenta ges, zoals West-Brabant 01 Zeeuwsch-Vlaanderen. kom® praktisch niet aan bod. De roI' nister beperkt zich evens" trouwens zijn collega van So ciale Zaken Boerema, een overzicht van de werkge legenheid in Zeeland en Bra' bant (zie elders in ®ez krant). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel in de Brouwersdam als in de in aanleg zijnde Oosterscheldedam worden spuisluizen ge. maakt, die zo nodig ook gebruikt kunnen worden om zee- water binnen te laten. Handhaving van een „zout milieu" behoort dus tot de mogelijkheden. Voor de bouw van deze sluizen, die iets meer kosten dan gewone spuisluizen, zijn gelden op de begroting van volgend jaar opgenomen. ^nsdag '9 sep,ember 19/4 nogmaals, dat gedurende de studie van de commissie. Klaasesz over het al dan niet afsluiten van de zeearm ge. woon met de werkzaamheden wordt doorgegaan. De minister acht dat aan vaardbaar omdat de afslui- tingswerken in een stadium verkeren waarin toch nog geen onherroepelijke dingen worden gedaan met betrek king tot de hydrobiologische en ecologische toestand van het Oosterscheldebekken. De aan de gang zijnde sta- dies over de Oosterschelde noemt Westerterp tevens van belang voor de voorbereiding van een definitieve beslissing over het milieubeheer in de afgesloten zeearmen (Veerse Meer, Grevelingenbekken). In het Grevelingenmeer wordt vooralsnog een zout milieu ge handhaafd. Verdere studie moet uitwijzen of dat zo moet blijven. In de komende elf jaar moet nog zeventig procent van alle hoofdwaterkeringen langs onze kust op „deltahoogte" worden gebracht. Tot nu toe is nog maar een derde deel van dit karwei voltooid. Het uitvoeren van de resterende 70 procent in een betrekkelijk kort tijds bestek vraagt investeringen, die uitstijgen boven het niveau van de voorafgaande jaren, al dus de toelichting. Ook deze regering stelt ziek op het standpunt dat er langs het toekomstige Baalhoekka- naai geen zeehavenontwikke ling mag komen, omdat daar door het natuurgebied „Het verdronken land van Saeftin- ge" wordt aangetast. Er is nu in overleg tussen regering «n provincie een alternatief in studie genomen: industriële ontwikkelingen in de Kanaal zone, tussen Terneuzen en Sas van Gent. Wat betreft Borssele deelt minister Westerterp fnee, dat het wenselijk is de studie over dit gebied voort te zetten. Daarbij zal speciale aandacht besteed moeten worden aan de gewenste omvang van het pro ject en aan de mogelijkheden tot fasering. Inzake Reimerswaal merkt de bewindsman op, dat de drie bestaande alternatieven stuk voor stuk bezwaren meebren gen. Reden waarom nog een vierde mogelijkheid wordt on derzocht: een rechtstreeks voor de zeescheepvaart toe gankelijk zeehavenindustriege bied in het oostelijk deel van de Westerschelde (plan Valke- nisse). Daarop wordt nog ge studeerd. De andere alterna tieven waren: een zeevaartka naal door de hals van Zuid- Beveland, een overslaghaven aan de Westerschelde met pijp leidingen naar het project ot een via het Kanaal door Zuid- Beveland bereikbaar Reimers- waal-project. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een wedde- verhoging voor de dienstplich tigen is er in 1974 niet bij. Dit blijkt uit de toelichting OP de Defensiebegroting. Er zijn an dere prioriteiten, aldus staats secretaris Mommersteeg (P0' soneei). Dat zijn de diensttijd verkorting tot 12 of 14 maan den en een wijziging in de compensatie werk- en rusttij- denregeling, waarover naaf verwacht nadere mededelingen zullen worden gedaan in de defensienota. TN zijn eerste eigen begroting 1 (nog) niet een geheel nieuv y Hef grootste deel van het ri dusdanig vast, dat een nieuw Ideur ook, niet van de ene dag koerswijziging kan overgaan. Zo'n beleidsombuiging kan h. den. Daarom kan het kabinet ir alleen nog maar het begin aangc het denkt te gaan. Bij die eerste vragen van het beleid reeds zo zonder meer gesteld kan worden ture|e hervorming van de maats Als het tenminste tijd van li Op dit punt bestaat allerminst de confessionele bondgenoten vai A,r,, veel moeite zullen hebben v9n 'het belastingplan, de grondp. (en aanzien van het eigen woninc 3en (volgend jaar) in het vooru aezwaren in te slikken eerder af- zo verwachten wij, de beslissing jinef (en daarmee over zijn voor worden door de politieke krachtsJ lement maar tevens en in zeer ipstelling van het georganiseerde DE strijd tegen inflatie, werkic en machtsconcentraties, zo is tof mislukken gedoemd als het in casu de vakbeweging er geen «lenen. Ligt het dan voor de haii Wat het kabinet wil komt op Ie wensen van de vakbeweging, inet net voor zijn beleid ook een rootste deel van werkend Nederlal Iraakt, de hoogst betaalden en r |het meest, maar toch ook de gro levolking. Die zal genoegen moet icheiden loonsverhoging. Een cynicus heeft eens gezegd: lander zit in zijn rechterachterbrc lus. Tegenover dit pessimisme sta, iet Nederlandse volk in meerderhi en voor een betere, meer recht| leeft gelijk Dit kabinet heeft naar onze men lerheid achter zich te krijgen en te ioed heeft om zijn eigen weg te iverleg en ook door de presentatiJ «trouwen weet te vérwerven. Tegi :akelijk, dat bij de partijen en groe|. leunt noch de doordrammers noc ienst uitmaken maar realisten, ma; entaliteitsverandering, die daaraar[ w eenmaal tijd. IE vierschaar die sinds enige dr. J. A. van Kemenade het Wetenschappen bemant ons veru| i ontwerp-begroting van zo'n 12 Jitgangspunten op tafel gelegd. H poelen nastreven. Die zijn gericht op: bevorderen van gelijke kansei ing; stimuleren van vermaatschap van onderwijsdoeleinden; interne democratisering van h bevordering van de individua ontwikkelen van mogelijkhede bevorderen van doelmatig bel Er wordt daarbij in de eerste fa Jian het kleuter- en basisonderwijs, pende jongeren en de onderwijsver Het is kennelijk de wens van het gebeuren. Van de stijging van de 1 procent voor rekening van O. en Er staan allerlei plannen op stapel, oegezegd. Veruit de belangrijkste si Bef dat men de Tweede Kamer nog beven over het gewenste onderwijss) jvan de gewenste en nagestreefde c uit contourenplan wordt op het oge jiet al niet jaren eerder is geproducee [ieden niet verwijten. Kortom, in deze ontwerp-begrotir [voornemens, opvattingen die fris aan en, die instemming verdienen, die [..eindelijk". Maar, en dat is toch wel een keerz die de bewindslieden hebben is perp-begroting van bijna 12 miljard PO miljoen vinden om op een aanta Ms wat nieuwe activiteiten mogelij van de O. en W.-begroting steeg 1 twee miljard gulden, maar vrijv gaat op aan wat netjes genoemd w Ringen" (verplichtingen uit contract! Nijgingen). Dat stemt, zo menen w Vernieuwing en verandering gaat gel zeker honderden miljoenen als we ie ie zijn er niet voor beschikbaar. En e huidige structuur van de rijksbeg epaald bedenkelijk is, zo menen wij] 'e deze bewindslieden voor het w P°nen. e beknibbelen het met 42 miljoen. PPvatting van het viertal dat juist in d fer an veel zuiniger kan worden gev e hart dat die ingreep ernstige neg. en- Want, we weten nu zeker dat i anzierilijk gaat toenemen. Als w, snijden, moeten daaivoor nu P0men. Doelmatigheid is daarvoor F'sen zonder te gaan bezuinigen. Di I °m rnaa,re9elen afdwingen. aar a's men het wetenschappelijk E een stuk onderzoek) gaat beknott eer 6 Z° broodnodige studie te hebber I. 9®vaarlijk zijspoor. Want kennis Ine W®tenscbappelijke kennis en ges mende mate de kurken zi|n waar L, !^en' ^'e kurken moet men meer lekjes van afknabbelen. 1 dL ?Venc"en betekent inperking van si sen met 50 procent voor honder e jonge mensen werkloosheid. sdioold. jr|hgen r» kab: Seven op grond van onze soci; 'inet pogen die mensen voor d "n Waarvoor ze zijn opgeleid. In de

de Stem | 1973 | | pagina 16