GUERRILLAGROEPEN ORGANISEREN ZICH Langdurige strijd dreigt in Chili Zweedse koning overleden REVALUATIE Defensiedebat toetssteen voor kabinet DEMONSTRATIES IN NEDERLANDSE STEDEN Neem gewoon Durex- beter voor belden. Guslaaf Adolf: koning van de nieuwe tijd l'S-seiialor wil «ét president ltd, netten Bewijzen in zaak tegen Ajjncw voor grand jury binnenland buitenland 1IMMI— Gulden meer waa rd Ballingen Prats Demonstraties Eta! ook uw ri jfeewSfs B®ss Schietpartij bij gevangenis in Scheveningen Para in de lucht gedood Jongetje (8) toegetakeld CHU-fractie Bommen ontploft bij Navo- höofdkwartier Omroep Teleurstelling Officiële Puhlikafie van het Ministerie van Buitenlandse Zaken Houders van belangen in de DDR 5! O Sporttribune. 3 Zoeklicht. Mededelingen; weero- verzicht. Journaal. (K) Een land zoekt zijn evenwicht. Actueel al lerlei over natuurbe houd. (K) Lord Jim, film van Richard Brooks Laatste nieuws. E,G!ë (Nederlands) 0-15.00 Schooltelevisie. Moderne wiskunde. Journaal. 0 (K) 1, 2, 3 j'ai vu; Ciboulette et le cosmo- eloc. 0 XV-magazine voor de vrouw. 0 r.-k. uitzending. 0 Snortuitzending. 5 Les femmes savantes, spel van Molière. 0 lïet surrealisme. Daar na; journaal. ANKRUK (Rijssel): 0 Schooltelevisie. 5-13.30 Magazine. 0-15.55 Les anges du pê che, film van Robert Bresson. 0 Leven nu. 0 Voor de jeugd. 0 Reg. act. 5 Journaal. 8 L'Etang de la Breure. 5 Baron Friedrich von der Xrenck. 0 Aanhalingstekens ope nen. 5 Wij en de muziek. -23.35 Nws. n. 21.00 Nws. 21.02 De ne- ■uur-show. 22.00 Nws. 22.02 Superclean Dreammachi- 22.55 Med. 23.00 Nws. 23.03 Vanavond laat. 24.00 Nws. Radiojournaal. 0.05 om-top-tien. 0.55-1.00 iGIë (Vlaams) 0 Nieuws; 10.05 Orkestora- 10.30 Schoolradio; 11.00 rettemuziek; 12.00 Nieuws, .elingen en SOS-berich- 12.08 Landbouwkroniek 5 Zig-Zag, lichte muziek; 0 Buitenlands persover- t; 13.00 Nieuws, aetualitei- weerbericht en schouw- 'programma's. Daarna: Zag; 14.00 Nieuws; 14.03 ooiradio; 15.00 Nieuws; Schoolradio; 16.00 iws en beursberichten; 3 Melodie radio; 17.00 iws en mededelingen: 17.10 Band Battle: 17.55 Weeg- al; 18.00 Nieuws; 18,05 r de soldaten; 18.43 Paar- lortuitslagen 18.45 Sport- azine; 18.55 Taalwenken: 7 Dansorkest; 19.00 iws, actualiteiten en mede ogen; 19.30 Melodie radio; Keurig Engels; 19.45 0- oaar kunstbezit 20.00 Een 1 op het dak; 20.30 Boek- ireking; 21.00 Splinter- ws: 21.05 Vakantievitami- 22.00 Nieuws; 22.05 blijvend met André rs 23.00 Nieuws 23.05 Op late toer; 23.40-23.45 ïws. maandag 17 september 1973 I (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Senator I Walter Monday zal vandaag jet congres voorstellen een (•ommissie te vormen om het instituut van het landspresi- Jentschap te onderzoeken. Hij vinJt dat het Witte Huis onder Xixon te machtig is geworden ia tvU dat het presidentschap een open instelling is, door- jichtig voor volk en congres. I Sixon is een geïsoleerd per- I s»n geworden, aldus de sena- I lor, en gebeurtenissen als het I ifatergate-schandaal hebben I een vertrouwenscrisis doen I ontstaan. Er moeten naar zijn I mening ook maatregelen wor- I jen genomen om een eind te I maken aan het wroeten van I regeringsbureaus in het leven I van burgers voor politieke I doeleinden. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO Berichten over gevechten buiten de Chileense hoofdstad Santiago lij ken er op te wijzen dat de militaire junta in Chili een langdurige strijd met georgani seerde guerrillagroepen te wachten staat. Linkse kringen in Venezuela en Argentinië hebben aangeboden guerrillastrijders naar Chili te sturen ter ondersteuning van een verzetbeweging. In Santiago zijn ook gisteren en zaterdag nog schoten ge hoord. Volgens betrouwbare kringen is er ook nog sprake van verzet in de havenstad Valparaiso en sommige hutten- wijken rond Santiago. AFP-correspondent Philippe Gustin, die met enkele andere journalisten onder militaire ge leide de ambtswoning en het buitenverblijf van wijlen presi dent Allende bezocht, meende dat gisteren de kalmste dag sinds de militaire staatsgreep was. In de Chileense hoofd stad is een groot gebrek aan voedsel ontstaan. De militaire junta heeft meegedeeld dat de verkoop van levensmiddelen deze week weer normaal zal worden. Opperbevelhebber Gustavo Leigh van de lucht macht noemde de economische problemen het dringendst. Hij AE revaluatie van de Nederlandse gulden komt niet onver- wacht. Het grote overschot op de betalingsbalans maakt deze monetaire maatregel noodzakelijk. Het percentage van vijf procent is zelfs waarschijnlijk te laag. Het is daarom niet uitgesloten dat binnen niet al te lange tijd opnieuw met enkele procenten gerevalueerd moet worden. Wat zijn de belangrijkste effecten van deze opwaardering? Het invoerprijspeil wordt verlaagd; dit kan gunstige gevolgen hebben voor de consumptieprijzen. Voorwaarde hiertoe is dat het bedrijfsleven de prijsverlaging doorgeeft aan de consument. Inde praktijk komt hiervan niet veel terecht bij een zó laag revaluatiepercentage. In vele gevallen ziet het bedrijfsleven hierin een extra kans haar winstmarges te vergroten. Een tweede gevolg betreft het uitvoerprijspeil. Opwaardering van de gulden maakt onze valuta dubrder, dus ook de goederen en diensten die in guldens geprijsd zijn. Met name de export industrie en de dienstverlenende bedrijven zoals scheepvaart en luchtvaart, zien hun prijzen en tarieven in het buitenland stijgen. Afneming van de vraag naar het Nederlandse produkf kan hiervan het gevolg zijn. Dit laatste effect heeft nadelige gevolgen voor de werkgele genheid in deze sector van het bedrijfsleven. Dit betekent dat de overheid extra wordt gehandicapt bij haar pogingen de werkeloosheid te bestrijden. Het hangt van de concrete situatie ineen bedrijf af of het in zijn afzet in het buitenland wordt benadeeld. Indien een bedrijf veel grondstoffen en halffabrika ten uit het buitenland in haar produkt verwerkt, zal het prijs niveau kunnen dalen. De prijsstijging op de buitenlandse markt kan hierdoor gedeeltelijk worden gecompenseerd. Revaluatie behoort slechts dan te worden overwogen wan neer de binnenlandse economie fundamenteel verstoord is. De waag rijst of dit in ons land het geva.l is. De huidige bewindsman van financiën heeft er echter nooit een geheim van gemaakt dat wisselkoersherziening een be langrijk instrument is om voor binnenlandse eco-nomisch-poli- tte doeleinden te worden aangewend- riep alle Chilenen op mee te werken „aan de opbouw". Pre- ciese berichten over de situa tie in Chili zijn niet te verkrij gen door de scherpe persoen- suur van de junta. De junta heeft opdracht ge geven dat alle dertienduizend tot veertienduizend politieke ballingen in Chili zullen wor den uitgewezen of vervolgd. Zij behoren, aldus het Chileen se ministerie van defensie tot „linkse of uiterst linkse groe peringen" uit andere Zuidame- rikaanse landen. De meeste bal lingen komen uit .Bolivia (vier duizend). Daarnaast zijn er on der anderen drieduizend Uru- guayanen, tweeduizend Argen tijnen en twaalfduizend Brazi lianen. In een verklaring heeft de junta gisteren laten weten dat zij geen contact zal opnemen met politieke partijen, terwijl zij probeert het land weer een constitutioneel bewind te ge ven. De junta is van plan het „alleen te doen". De junta heeft communiqués uitgegeven waarin de Chilenen worden op geroepen vandaag op normale wijze aan het werk te gaan. De oproepen zijn nog niet gericht tot de grote genationaliseerde industrieën, die bastions van links waren geworden. De voormalige Chileense le geraanvoerder generaal Carlos Prats is in Argentinië aange komen. Prats heeft tweemaal deel uitgemaakt van de rege- ring-Allende. Hij heeft in Ar gentinië berichten tegengespro ken als zou onder zijn leiding een deel van het ïeger zijn op gestaan tegen de junta. Na Nederland hëeft nu ook België besloten zijn ontwikke lingshulp aan Chili voorlopig op te schorten. Dat gebeurt mét dien verstande dat reeds gesloten contracten en aange gane verplichtingen zullen worden uitgevoerd. Op het PvdA-congres heeft premier Den Uyl de Nederlandse be vriezing van de ontwikkelings hulp een vanzelfsprekende zaak genoemd. Paus Paulus heeft de militai re staatsgreep in Chili een „po litiek en tragisch drama" ge noemd. Hij vroeg zich af of het zou lukken het gevaar van een burgeroorlog uit te ban nen. In ons land is zaterdag ln Amsterdam (zesduizend de- M PROVINCIALE besturen »an ARP, CHU en KVP in W-Holland hebben zich za teriag wederom beraden over te vorming van een CDA-Iijst 'ij de komende statenverkie "insen. De vertegenwoordigers van de CH-statenkringen Delft tn Dordrecht hadden ernstige "Ervaren tegen de voorstellen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. De nieu- e koning van Zweden, Karei ®taaf, is zondag uit Helsing- ®rS, waar hij aan het sterfbed an zijn grootvader koning «staaf Adolf heeft gezeten, in ockholm aangekomen. De 27-jarige vorst werd be goot door premier Olof Palme. jonden mensen riepen „Le- "0 koning" en „Leve de mo- ee? Woensdag zal hij op W ,zltti.nS van het kabinet in t koninklijk paleis bekend- «en, dat hij de troon heeft Gm I®1 ts na de dood van «staaf Adolf (zaterdagavond over halfnegen) auto- -'sok koning geworden. van koning is bepaald op sWëTê, 25 september. Het diA overschot zal op botn per auto van Helsing StorlfA ^Uió-Z weden naar hacht worden overge- •p.*VU'l GiJ begrafenis ^taaf Adolf de t li6 rottwplechtigheid in rse kathedraal in de Vorst hoofdstad zal de de'? het Haga-paleis aan ''iswet Van ®tockholm worden t nn»i wwtws Dat kan. Want er is een nieuwe manier om sneller en zekerder - dus goedkoper - uw rijbewijs te halen. Dank zij de nieuwe manier van rijden. Volautomatisch. Met DAF. Alles wat u erover wilt weten, staat in onze gratis brochure. Stuur mij snel uw boekje „Dc nieuwe manier van DP 90S G* 1 Opsturen in envelop, zonder postzegel, aan DAF, Antwoordnummer 2000, Eindhoven monstranten)), Utrecht (der tienhonderd), Nijmegen (vijf entwintighonderd), Den Bosch (vijftienhonderd) en Groningen (vijfduizend) gedemonstreerd 'tegen de machtsovername in Chili. Drie Franse vakcentrales hebben hun leden opgeroepen vandaag een mr het werk neer te leggen uit protest tegen de machtsovername. Onbekenden hebben gister morgen een bom gegooid in het kantoor in Zürich van het Amerikaanse concern ITT, Op ITT is de laatste maanden veel kritiek geuit omdat het con cern de tegenstanders van pre sident Allende grootscheeps zou hebben gesteund. In Barcelona deden een veertigtal jongelui een aanval op het ITT-kantoor. De demonstranten plaatsten 'n Chileense vlag voor het ge bouw dat door enige brand bommen ernstige schade op liep. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Zaterdag morgen omstreeks kwart over vier heeft zich voor de gevan genis aan de Pompstationsweg in Scheveningen een schiet partij voorgedaan. Onbekenden hebben ver scheidene schoten gelost op een woning van een van de perso neelsleden van de gevangenis. Daarbij zijn enkele ruiten van de woning gesneuveld. De po litie, die snel ter plaatse was. heeft echter nog geen spoor van de daders kunnen vinden. Vorige week zaterdag kwamen in de gevangenis van Scheve ningen ongeveer 40 gevangenen in opstand omdat zij het niet eens waren met de duur en zwaarte van een strafmaat regel tegen een van hen. Enkele dagen na de opstand werden toen ook verscheidene schoten in de omgeving van de gevangenis gelost. STRAATSBURG. Bij val- schermspringen door leerlin gen van een parachutisten- school in Straatsburg zijn een parachutist gedood en een ern stig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de twee parachutisten vlak na elkaar een sprong maakten. De eerste, een 23-jarige vrouw, werd getroffen door haar nog in vrije val zijnde clubgenoot, een 47-jarige man, terwijl haar valscherm aan het ontplooien was. De man kreeg, ondanks zijn valhelm, een schedelbreuk en was al dood toen hij aan zijn inmiddels geopende para chute op de grond kwam. De vrouw is met ernstige verwon dingen in een ziekenhuis op genomen. AMSTERDAM (ANP) Een grootscheepse speuractie van alle surveillancewagens in het betrokken district heeft de po litie van het bureau Y-tunnel zaterdakmiddag op de Planta. gemiddenlaan in Amsterdam de 36-jarige D.D. kunnen ar resteren, die enkele uren te voren aan de oever van het Merwedekanaal de 8-jarige Ronald Wijkhoef vrij ernstig had toegetakeld. De recherche schakelde bij de speuractie de zedenpolitie in, omdat de man ervan wordt verdacht de ion- gen (die gewond werd) te heb ben willen aanranden. (AT ,'ERTENTIE) (Vervolg van pag. 1) Evenals het VNO meent Kok echter dat nu ook maat regelen genomen moeten wor den ter bestrijding van de werkloosheid. Ook Lanser ves tigde de aandacht op de conse quenties van het besluit voor de concurrentiepositie van Ne derlandse bedrijven. Van Hout zei evenmin gerust te zijn op de negatieve effecten van de maatregel op de werkgelegen heid. De fractie van de (oppositi onele) Christelijk Histor sche Unie in de Tweede Kamer acht de beslissing van het ka binet-Den Uyl tot revaluatie een bijzonder gevaarlijke maatregel. Dit heeft de fractie gistermiddag meegedeeld. Een nadelig effect op de werkgelegenheid moet nu wor den gevreesd. De werkloosheid in ons land vertoont thans duidelijk struc turele trekken. Aantasting van de werkgelegenheid is daarom juist nu een erg gevoelige zaak, aldus de fractie. De CHU verwondert zich er over dat dit kabinet een derge lijk belangrijk risico durft te lopen. De reactie op de prijzen lijkt de CHU veel te rooskleu rig voorgesteld. Zij is be nieuwd wat onder deze rege ring, gelet op te verwachten andere maatregelen, het, effect werkelijk zal zijn. Volgens insiders past de re valuatie geheel in het pakket van maatregelen ter bestrij ding van de inflatie zoals dat door haar wetenschappelijke adviseurs is aanbevolen. Ver wacht wordt dat de overige maatregelen van dat samenstel tegelijk met de miljoenennota bekend worden. Deze ingewij den achten het tijdstip van de afkondiging gunstig gekozen, zowel uit politiek oogpunt als met het oog op komende on derhandelingen over de c a o.'s en een eventueel sociaal con tract. Deze deskundigen menen voorts dat de revaluatie duidt op een zekere hoogconjunctuur, welke enig optimisme omtrent het effect van de maatregel rechtvaardigt. De wetenschap pelijke adviseurs van de re gering zijn, ongeacht hun poli tieke kleur, van mening dat het kabinet-Den Uyl op lange re termijn en in ruimer ver band gezien een juiste beslis sing heeft genomen. De opwaardering van de Ne derlandse gulden is mogelijk door een sterke betalingbalans- positie. Daarop is in de eerste helft van dit jaar een over schot van 3,8 miljard gulden, terwijl het overschot over het gehele 'jaar wordt geraamd op 3 miljard. Over een eenzijdige opwaardering van de gulden neeft de regering uitvoerig overleg gepleegd met België en met de andere partners in de EEG. De Belgische regering heeft na kabinetsberaad laten weten, dat zjj geen verande ring brengt in de koers van de fra'hk. De Belgische bewindsman legde er verder de nadruk op dat Nederland zich aan alle monetaire Benelux-afsprrken heeft gehouden en zijn beslis sing om de gulden te reva'ue- ren pas genomen heeft „na grondig overleg tussen de re geringen"Nederland heeft België ook de verzekering ge geven de nodige maatregelen te nemen om te vermijden dat aan de Belgisch-Nederlandse grens een douanecontrole voor landbouwprodukten zou moe ten worden ingesteld. De boeren krijgen voor de nadelige gevolgen van de re valuatie een compensatie in de teruggave van de omzetbelas ting. De opwaardering werkt voor de landbouwsector nade lig, omdat men gebonden is aan EEG-richtprijzen. Aan de EEG-ministerraad heeft de re gering voorgesteld om de prijs, verlagende gevolgen van de opwaardering te doen doorwer ken in de Nederlandse land bouwprijzen. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM Koning Gustaaf Adolf (1882 1973) heeft zich 43 jaar als kroon prins op zijn toekoms'ige taak kunnen voorbereiden voordat hij zelf tot de troon werd ge roepen. Toen zijn vader in 1950 op 92-jarige leeftijd overleed, had Gustaaf Adolf al vaak diens functies als regent over genomen. Gustaaf VI werd, evenals zijn vader, niet ge kroond. Men achtte in de mo derne socialistische welvaarts staat die Zweden geworden was, dit ceremonieel niet meer in overeenstemming (nieuwe tijd. met de Gustaaf Adolf heeft zich - voor zover een komng da' wordt toegestaan - zoveel mo gelijk proberen aan te passen aan de nieuwe tijd. Het Zweed- se volk bracht een grote popu lariteit op voor hem. Op 11 november van het vorig jaar toen Gustaaf Adolf 90 jaar werd, werd hij in Stockholm toegejuicht door honderddut zenden mensen tijdens een wandeling door de straten van de Zweedse hoofdstad. Een miljoen Zweden brachten hem toen hulde door hun handteke ning op een speciale lijst te zetten. De Zweedse koning' moet die dag als een soort afscheid heb ben gezien. In een van zijn laatste redevoeringen bedank te Gustaaf het Zweedse volk, „terwijl de zon nu voor me ondergaat". Oscar Frederick Wilhelm Olaf Gustaaf Adolf was zo kon men in Zweden horen vertellen op vele manieren een uniek persoon, niet alleen als de oudste nog regerende monarch in de wereld. Tijdens zijn leven heeft hij uiteen lopende figuren als keizer Franz Joseph, tsaar Nicolaas, Ingrid 'Bergman en tennistop- speler Stan Smith ontmoet. Hij was Brits admiraal, Deens ge neraal en had meer grootkrui sen in diverse orden dan wel ke Duitser ook. Langer dan wie ook was hij in het bezit van het grootkruis van het Franse legioen van eer. Gustaaf Adolf was een ver maard archeoloog, historicus, verzamelaar van Chinees aar dewerk en plantkundige. Maat hij was ook sportman, die tot op hoge leeftijd tenniste en golf speelde. Hij kende de spel regels van ijshockey tot aan de „kleine" lettertjes. Het was zijn gewoonte om in het stille Lapland op forel te gaan vis sen. Een paar ]aar geleden stopte hij daarmee. Koning Gustaaf Adolf had zijn.populariteit vooral te dan ken aan het feit dat hit pre cies wist hoe „volks" hij kon zijn, en dat hij altijd vast heeft gehouden aan zijn motto: „Dt plicht gaat boven alles". Zijn ontembare werklust tot op late leeftijd heeft de medische we reld verbaasd. Hij werd wel eens beschreven als een „me disch wondertje". Zijn doods strijd, die vier weken heeft ge duurd, was typerend voor het karakter van deze koning. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het komende Kamerdebat over de defensiebegroting wordt volgens P.v.d.A.-fractieleider drs. Ed van Thijn de toetssteen voor het voortbestaan van het kabinet-Den Uyl. Het zou onverteerbaar zijn, zei hij zaterdag op het partij congres in Amsterdam, als de beleidsvoornemens met be trekking tot de defensie, waar voor in het regeerakkoord Keerpunt" de grondslagen zijn 'gelegd, in de Tweede Kamer zouden sneuvelen. Als dat ge beurt staat voor ons wel onge veer vast dat het kabinet niet op een eerlijke kans behoeft te rekenen. Van Thijn maakte deze op merking speciaal aan het sdres van de coalitiepartners KVR en ARP, „waarvan wij in toe nemende mate een keuze mo gen verlangen. We willen we ten wat ze met het kabinet willen", aldus Van Thijn, die het onaanvaardbaar zei te vin den, dat in de Kamer elk wets voorstel van het kabinet wordt „uitgekleed, gehalveerd of ont- kracht". De regering-Den Uyl moet de tijd en gelegenheid krijgen haar beleid waar te maken. De fractieleider was daar kenne lijk nog niet erg gerust op, getuige zijn uitspraak dat KVP en ARP zich nu weliswaar heb ben afgewend van de „ellebo- genmaatschappij van Wiegel' maar dat dit blijkbaar nog niet automatisch een keuze voor Den Uyl inhoudt. Over de samenwerking tus sen de linkse drie zei Van Thijn: „De PPR en D '66 blij ven in de Tweede Kamer onze partners. Het congres heeft zich uitgesproken voor samen werking van de progressieve drie bij de komende provincie- en gemeenteraadsverkiezingen. Deze samenwerking moet zo mogelijk gestalte krijgen in een gezamenlijk program en een gemeenschappelijke fractie. Ge meenschappelijke kandidaten lijsten worden afgeraden. Een overzicht van de beto ging in Amsterdam. WASHINGTON (RTR) Twee Amerikaanse omroep- maatschappijen hebben gemeld dat minister van justitie Elliot Richardson toestemming heeft gegeven bewijzen in het on derzoek tegen vice-president Spiro Agnew wegens het aan vaarden van steekpenningen voor te leggen aan een federale grand jury. Richardson zou nog niet heb ben uitgemaakt of een even tuele aanklacht tegen Agnew zou kunnen worden uitge bracht zonder dat eerst een zo genoemde verwijderingsproce dure uit zijn ambt als vice- president op gang is gebracht. (Van onze redactie buitenland) MöNCHENGLADBACH Op het terrein van het ge meenschappelijk hoofdkwartier van de Duitse, Nederlandse, Belgische en Britse NAVO strijdkrachten bij Mönchen- gladbach zijn in de nacht van zaterdag op zondag op 500 me ter van het stafgebouw twee tijdbommen ontploft. Niemand werd gedeerd. In een onbe woond huis is enige schade aangericht. Uitvoerig praatte het congres zaterdag over de omroep. In een uitvoerige resolutie werd uitgesproken dat de omroep wet gewijzigd moet worden. De NOS heeft nu te veel zendtijd, omdat deze stichting veel pro gramma's uitzendt, die eigen lijk thuishoren bij de omroe pen. Ook was er kritiek op de grote hoeveelheid zendtijd die de super-omroep AVRO krijgt, ten koste van onder andere de VARA, die niet eens krijgt waar ze recht op heeft. Kritiek was er voorts op het besluit van de NOS het radio programma voor gastarbeiders van zondag naar zaterdag te verolaatsen. Er werd een be roep oP de omroepstichting ge daan om dit besluit terug te draalen. Fractievoorziter Terlouw (D '66) is „bijzonder teleurgesteld" over het besluit van het PvdA- congres om niet te streven naar een federatie met PPR en D '66. Hij noemde de congresbeslis sing „zeer onaangenaam". D '66, zo zei hij, is behandeld als de bonte hond van de progres sieve samenwerking. PPR-voorzitter Van Dam meent dat de verwerping van de federatie tussen de drie progressieve partijen door het congres van de PvdA de sa menwerking allerminst op de tocht zet. (ADVERTENTIE) Met het oog op onderhandelingen onder meer betreffende openstaande vermogensrechtelijke en financiële kwesties, die de Nederlandse Regering zo spoedig mogelijk zal begin nen met de Regering van de DDR, dient de 'Nederlandse Regering op korte termijn te beschikken over een overzicht van het totaal der schade welke Nederlandse natuurlijke en rechtspersonen of hun rechtsopvolgers hebben geleden, doordat a. eigendommen, rechten en belangen binnen het huidige grondgebied van de DDR als gevolg van nationalisatie, confiscatie, onderbeheerstelling, of andere maatregelen aan de beschikkingsbevoegdheid van rechthebbenden zijn onttrokken' b. financiële vorderingen op destijds binnen het huidige grondgebied van de DDR gevestigde natuurlijke perso nen, rechtspersonen en overheidsinstellingen alsmede hypothecaire vorderingen op in het huidige grondgebied van de DDR gelegep onroerende goederen, welke vor deringen vóór 8 mei 1945 zijn ontstaan, nog niet zijn vol daan; c. kunstvoorwerpen en andere roerende goederen, welke gedurende WO II uit Nederland zijn weggevoerd, terecht zijn gekomen op het huidige grondgebied van de DDR. Nederlandse belanghebbenden, die op bovenomschreven wijze schade hebben geleden, kunnen tot uiterlijk 15 maart 1974 die schade aanmelden door indiening van een schade formulier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij het Ministerie van Bui'enlandse Zaken Bureau Schadeclaims DDR, Hooftskade 1 te 's Gravenhage Met aanmeldingen, welke werden ingezonden vóór het ver schijnen van deze Publikat.ie, kan geen rekening worden gehouden. De hiervoor opengestelde aanmelding heeft geen betrekking op vorderingen van Nederlanders, die getroffen werden door nationaal-socialistische vervolgingsmaatregelen. De gegevens en vorderingen van slachtoffers van het nazi-re gime of van hur nabestaanden zijn reeds bij de Regering bekend. Alhoewel de DDR die aanspraken vooralsnog niet heeft erkend, zal de Regering niet nalaten te gelegener tijd deze aanspraken naar voren te brengen. - it"'.1

de Stem | 1973 | | pagina 7