Leerplicht voor i-Jarigen in de pen Man bekent wurging meisje (15) GELDTWIST GOEDE ZONEN: VABRAM-SHOW IN GEVAAR Harde strijd in Chili Vandaag Baalhoek- Ternaaien is geen ruilhandel liti' IÉ: DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Zwaar lucht gevecht syrie- Israël itiehond pakt inbrekende drughandelaar in Breda Croon - Middelburg definitief dicht: ontslag 57 man Verset hergroepeert sich in provincie Gemeenschappelijk acceptgirosysteem PTT en banken Meer loon- aan vulling werklozen fie zaak voor bruidsjaponnen bruidsstoffen damesstoffen VISMARKT8 HULST TELEFOON 01140*3082 minister Van Kemenade Ler nieuwe basisschool: Oosterhouter overlijdt bij rij examen Regering wil spoed met stakingsrecht Zomerprijzen BONT 10% den exter Minister Vorrink: ProgiJ DE STEM Vrijdag 14 september 1973 113e jaargang no. 17433 IE VOOR ZEELAND DR. W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG/TILBURG I Minister Van Kemenade 1 werkt er serieus aan, dat I straks kleuters al verplicht mrden naar de basisschool- we-stijl te gaan. Hij I vindt dat „het voor de hand ■ligt" dat de leerplichtige I leeftijd bij vier jaar zal be- ■ginnen (Van onze redactie buiten land) IEL AVIV In een van de Wiste luchtgevechten sinds ie zesdaagse oorlog van 1967 ra gisteren dertien Syrische jJIit-31 straaljagers en een Is- liaelisehe straaljager neerge stoten, zo heeft het Israëli- rte militaire opperbevel be- Ikendiemaakt. De luchtslag speelde zich af ■roven de Middellandse Zee ter jkoogte van de Syrische stad ■fartous, ongeveer 240 km ten noorden van de Israëlische 1 tas. De strijd begon toen Itache Migs poogden een ■onbekend aantal Israëlische |™8tmgen te onderschep- I 7e Pf'oten, een Israëli en ®r' wer<ien door een Italisch hefschroefvliegtuig |«i zee gered. Imilitairen zeiden «t de Syrische luchtmacht mermee „een zware klap" gekregen". Hoeveel Is- l'Wische vliegtuigen erbij be- P«en. waren wilden de Is- I;®!3 "iet zeggen, maar Syrië 1, 5 van acht Syrische vlieg- |*n-getroffen" en vijf Is- wche neergeschoten, li D1 Londen gevestigde IJ!, voor strategisch on- Itp? heeft deze maand op- IL u! dat Syrische lucht macht beschikt over 326 Rus- I '3eBevechtsvliegtuigen. bevelhebber van de Is- ni' luchtmacht, generaal J8?111 D>eled, zei gistera- M dat de Syrische vliegtui- li,„. Z1jn neergeschoten tijdens 1 m uchtgevechten. Aan de ste aanval namen 16 Syri- vliegtuigen deel, waarvan |t,S Syrische Migs en een I cbe Mirage werden Min Ploten. De Israëlische 7'sprong omlaag. ■km? ,de Israëlische lucht- Idaarop een reddingso- Ibegon, kwamen de Sy- Itart 0pni™w aanvliegen en I nog eens vier van hun en neergeschoten, aldus ltm??,eraa'' zei dat beide Sm n slechts kort duur- vlinJ5 er m totaal 30 Ifen en klj betrokken wa- Die leei-plichtverlaging is in de toekomst nodig omdat „je wettelijk garanties moet heb ben" dat de kinderen op een bepaald moment de nieuwe basisschool binnen zullen ko' men. Van de zijde van de vakbewe ging is de laatste tijd sterk aangedrongen op verlaging van de leerplichtige leeftijd. Minister van Kemenade zegt daar in het blad Jeugd in School en Wereld, dat zater dag zal verschijnen, over dat er op hele korte termijn nog geen wijzigingen nodig zijn, omdat de eerste nieuwe basis scholen onder de experimen tenwet kunnen vallen. Dr. van Kemenade maakte be gin augustus in een interview met de Audet-bladen bekend, dat hij het volgend jaar al met de samensmelting van de 15.000 kleuter- en lagere Scho len wil beginnen. Bij die gi gantische operatie zullen 70.000 leerkrachten en 2 mil joen leerlingen betrokken zijn. Zeer binnenkort zullen de scholen worden benaderd, die het spits mogen afbijten. Uit de lijst met zo'n honderd scho len worden momenteel 24 uit gekozen. Op vier van die 24 scholen zal in het kader van de experimentenwet in 1974 worden gestart met een volle dige integratie van kleuter- en lager onderwijs. Op 10 andere scholen zal hetzelfde geschie den in de vorm van samen werkingsprojecten. Op de res terende tien scholen zullen deel-experimenten worden ge houden. Om welke 24 scholen het gaat, is nog niet bekend- EPE (ANP) In het zoge naamde „Eperholt" een zeer uitgestrekt bosgebied tussen Epe en lieerde, is het gedeel telijk ontklede lichaam gevon den van de 15-jarige Roosje Muller, enkele honderden me ters van de ouderlijke wo ning. Gistermiddag kon de politie overgaan tot de arrestatie van de 38-jarige onderhoudsmon teur A. E. uit Apeldoorn. Hij heeft inmiddels bekend het meisje woensdagavond door wurging om het leven te heb ben gebracht. De man had seksuele motieven, maar tot een daad is het niet gekomen, omdat het meisje reeds om het leven kwam tijdens de wor steling. Het meisje ging dagelijks per fiets door het bos naar school. Aan haar ouders heeft ze verteld, dat ze al enkele dagen door een man in een auto werd gevolgd, maar die dachten dat hun dochter fanta seerde. Maar woensdagavond heeft de man toegeslagen, Roosje kwam terug van de mavo- school in Epe, als steeds ver gezeld door enkele andere meisjes, die aan dezelfde weg wonen. De laatste 500 meter van de weg moest ze echter alleen afleggen. Daarvan heeft de dader gebruik gemaakt. (Van een onzer verslaggevers! BREDA Vabram Produk- ties, de producer van de Vader Abraham Show, heeft de justi tie ingeschakeld om ruim 16.000 gulden terug te krijgen die Ad Nijkamp, een van de artiesten uit de Vader Abra ham Show. woensdag heeft uitbetaald aan de andere ar tiesten. Nijkamp vertelde ons gisteravond vanuit het Lido in Waalwijk, waar de show door ging alsof er niets aan de hand is, dat de artiesten van deze en de volgende Vader Abraham Show nog ruim 16.000 gulden als gage te goed hadden van Vabram. „Ik heb dertig gezinnen gelukkig ge maakt", was zijn weerwoord, „en ik sta volkomen achter wat ik gedaan heb. Ik ben de hele middag bij de Bredase recherche geweest. Ik, en met mij alle andere artiesten van deze show, weigeren de dupe te worden van het wanbeleid dat Vabram heeft gevoerd. Wij willen de show veilig stellen en niet het risico lopen dat die in het wanbeleid van Vabram Produkties tea onder gaat", aldus Nijkamp. Deze zaak moet gezien wor den tegen de achtergrond van het uit elkaar vallen nu twea weken geleden, van de Goede Zonen van Vader Abraham. Die „goede zonen" waren Bram Stukje en Hans Lauwen van Vabram Produkties en Ad Nijkamp en Ben van Dongen. Lauwen en Stukje hebben zich teruggetrokken. Hans Lauwen: „De verstandhouding werd steeds slechter en tijdens de shows bleven Nijkamp en Kartncr met zijn vrouw mij en Bram steeds maar beschut digen van diefstal van 40.000 gulden die Kartner ons heeft geleend om deze produktie mogelijk te maken. We werden voor gangsters uit gemaakt. Ze konden de show niet meer van het zakelijke scheiden. Daarom ben ik er uitgestapt". Bram Stukje, die na elf dagen in de nieuwe show meegespeeld te hebben half augustus ziek werd ec nu al twee weken in het Diaco- nessenziekenhuis in Breda ligt, volgde zijn compagnon. 0 De laatste foto van de Chi leense president Salvador Allende voor hij zelfmoord pleegde tijdens de staats greep door het leger. Allende zwaait hier met zijn arm uit een bovenraam van het presidentiële paleis op het moment, dat de gewa pende politie met de om singeling begon. 1 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op de Oude Vest in Breda is gistermiddag om streeks kwart voor vier de 61- jarige Oosterhouter M. de Hoogh, tijdens zijn rij-examen aan een hartaanval overleden. De examinator, de heer Wel tevreden slaagde er in de les auto waarin het rij-examen werd afgenomen, vlak voor een lantaarnpaal tot stilstand te brengen, toen hij ontdekte dat de bestuurder plotseling onwel werd. (Vanonze redactie buitenland! SANTIAGO-BUENOS AI RES —Uit Santiago en ver schillende provinciesteden van Chili werden gisteravond he vige gevechten gemeld tussen legereenheden en aanhange-s van wijlen president Allende, Zelfs de officiële militaire ra dio-uitzendingen, die zijn op gevangen in Argentinië, be vestigen dit. Vooral in de volksbuurten in de zuidelijke stadsdelen van Santiago ziin nog veel haarden van verzet. Er wordt opnieuw van honder den doden gesproken, zowel onder burgers als onder mili tairen De bevolking is opge roepen bloed af te staan. Het verzet tegen de junta, die inmiddels het parlement naar huis gestuurd heeft en een nieuwe regering heeft ge vormd waarin slechts twee burgers zitten, schijnt zich te verplaatsen naar de provincie en met name de havensteden. Volgens onze correspondent hebben linkse groeperingen in Argentinië die al eerder betrouwbare berichten hadden geleverd zouden legereen heden zich in Valparaiso, Pun- ta Arena en Punta Alta heb ben aangesloten bii het verzet tegen de nieuwe militaire machthebbers, toen de dood van Allende bekend werd. Er is zelfs sprake van bombarde menten op junta-getrouwe mi litaire punten. In Zuidamerikaanse diplo matieke kringen in Londen doen geruchten de ronde dat in Chili een gewapend verzets organisatie in het leven is geroepen. Deze zou worden geleid door de oud-opperbe velhebber van het leger, gene raal Carlos Prats. Deze organi satie zou vooral in het zuiden van het land, en met name in de stad ConSeneion. actief zijn. Volgens de mededelingen van reizigers die in Argentinië aankomen, zouden verscheide ne groepen aanhangers van Allende hebben geweigerd zich aan het leger over te geven. Samen met vakbonds leiders schijnen zij zich nu aan het hergroeperen te zijn. Ook volgens hun verhalen zou een aantal legeronderdelen zich niet aan de nieuwe machtshebbers willen onder werpen en zich bij de gewa pende verzetsgroepen hebben aangesloten. In Santiago en andere ste den is de militaire junta een ware „jacht op marxisten" be gonnen. Deze jacht strekt zich uit tot buitenlanders uit de „socialistische lauden" en poli tieke vluchtelingen die na het aan de macht komen van Al lende hun toevlucht in Chili hebben gezocht. Er zijn b.v. 150 Cubanen uitgewezen. Er zijn ongeveer 3000 mensen ge- ditineerd op schepen in de ha ven van Valparaiso, aldus het leger. 0 De Chileense legerbevelheb ber Augusto Pinochet Ugarte die beëdigd is als president van de militaire junta en hierdoor leider van Chili tijdens zijn televisierede. 'Van 1 een onzer verslaggevers) tie]mi!?\~ Dc Bredase poli- 'atlit i„ rinS(t0r lieeft gistei'" Uitsk "ln van een aP°- iftoi'yrda de 22-jarige Namö 1 G- de R. uit Rot- kt M];, n een negen man ster- li r'„ patrouil|e afgeleverd. I Witi» eek constateerde de taart dat ®e R. de hele voor- (opiUm yerdovende middelen I uit rtl" her°ïne, IM opmmkast 6 klaargezet om mee te cocaine e.d.) I had °Bjumkast had gebaald nemen. Dc voorraad zou op de zwarte markt zeker enkele tien duizenden guldens hebben op gebracht, aldus de politie van Breda. Omstreeks half een gister nacht kwam de tip binnen, dat er werd ingebroken in apo theek Van den Bergh aan de Wilhelminastraat. De politie ging met acht man en Castor met zijn vaste begeleider naar het pand. Bij aankomst vlucht te een man naar boven, wist een deur af te sluiten en kon ontsnappen. Castor ontdekte een andere man in de achter tuin, verscholen onder de bos jes. Deze man, G. de R., had een tas met zilveren en gouden sie raden bij zich, twee paspoorten en een aantal vellen postzegels. Dit bleek achteraf de buit te zijn van twee inbraken die hij en zijn gevluchte kornuit eer der die nacht hadden gepleegd. De een bij bankdirecteur Fick aan het Wilhelminapark, waar zij voor ongeveer 5000 gulden aan sieraden hadden wegge haald. De ander in een kap perszaak naast de apotheek. Daar waren de postzegels ge stolen. Bij zijn aanhouding wer den op De R. een luchtdruk pistool en een knipmes aange troffen. Gisternacht is ook in Breda voor ongeveer 30.000 gulden aan horloges gestolen uit het kantoor van Mann Nederland B.V. aan de Baronielaan. De da ders moeten gebruik gemaakt hebben van een valse sleutel. DEN HAAG (ANP) Mi nister Boersma (Sociale Zaken) heeft zijn oorspronkelijke voor stel voor invoering van een loon-suppletieregeling op twee punten verruimd. Het ziet er nu als volgt uit: Werknemers boven 45 jaar (dit was 50 jaar) kunnen, als zij na hun gedwongen ontslag of tijdens hun werkloosheid werk aanvaarden tegen een la ger loon dan in hun vorige werkkring, gedurende zes maanden een maximale loon- aanvulling ontvangen tot 100% van het oude loon (uitkerings dagloon), tot 90% gedurende de volgende zes maanden en tot 85% tijdens het tweede, derde en vierde jaar. Werknemers beneden de 45 jaar kunnen een maximale aanvulling krijgen tot 90% ge durende zes maanden en tot 85% gedurende de daarop vol gende twee jaar. DE Griekse regering heeft besloten de grens met Turkije te sluiten voor alle reizigers verkeer, ook doorgaand ver keer, in verband met het in Turkije heersend mond- en klauwzeer. DE Sovjet-Unie is sinds en kele dagen opgehouden met het storen van uitzendingen bestemd voor landen van het oosten van verscheidene Euro pese stations- zoals de Engelse BBC, de Stem van Amerika en de Wcstduitse „Deutsche Welle". DE bijeenkomst van de in terparlementaire unie. welke in de eerste helft van oktober aanstaande te Santiago de Chi li zou worden gehouden, is afgelast in verband met d recente gebeurtenissen in Chi li. DROOG Perioden met zon. Ook wolkenvelden. Zwakke tot matige wind. Maxi mum temperaturen rond 18 graden. STAD EN STREEK Borsele doelwit van ge zondheidsonderzoekers. Pagina 3. FINANCIëN EN ECONOMIE Groothandel kruideniers waren moet concentre ren. Pagina 9. BINNEN- EN BUITENLAND Morele steun voor'dissi dente Russen. Pagina 13. KUNST EN CULTUUR Cartoonisten nemen kunst op de korrel. Pagina 15. SPORT KNVB praat met bonds- coaches. Pagina 17. RADIO EN TELEVISIE Televisiemarathon ter ere van 50-jarige Avro. Pagina 21. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM-MIDDEL- BURG Het lot van het in- stallatiebedrijr Croon en Co, een Middelburgse vestiging van het OGEM-concern te Rotterdam, is bezegeld. Deze week hebben de 57 werkne mers van Croon en Co van de districtsbestuurders van de drie industriebonden het slechte nieuws, dat al lange tijd werd verwacht, vernomen. Maandag, zal de directie van het bedrijf de 57 personeelsle den officieel ontslag aanzeg gen. Daarna begint een fase van overleg tussen de bonden en de ondernemingsleiding over de sociale afwikkeling van de gevolgen van de slui ting. Evenals gebeurd is met het houtbedrijf Internatio in Mid delburg, willen de bonden dat er aanvullende uitkeringen worden gegeven aan de mensen die door de sluiting bij een ander bedrijf moeten gaan werken, doch daar minder gaan verdienen. Eveneens worden toeslagen op de WW- uitkeringen gevraagd voor de genen die geen ander werk kunnen vinden. Een aantal pe- soneelsleden van Croon en Co zal binnen het verband van de OGEM-concern geplaatst kun nen worden. Nadat in juni reeds uitlekte dat Croon en Co zou sluiten, zijn er verschillende initiatie ven geweest om het bedrijf' nog te behouden. Onder ande- DEN HAAG (ANP) De re gering is voornemens voor het einde van het jaar, wellicht aan het begin van december, haar standpunt bekend te maken met betrekking tot het sta kingsrecht. Dit regeringsstandpunt is gis teren meegedeeld aan twee commissies uit de Tweede Ka- DEN HAAG - AMSTERDAM De PTT en de gezamenliike banken hebben overeenstem ming bereikt over het invoe ren van een gemeenschappe lijk acceptgirosysteem. Dit systeem houdt in dat reke ninghouders van zowel de postcheque- en girodienst als van de algemene banken, coöperatieve banken en spaar banken door middel van een uniforme stortings-acceptgiro- kaart betalingen kunnen ver richten aan bedrijven en in stellingen, die hetzij bij de postcheque- en girodienst hetzij bijeen bank ee rekening heb ben en die toegelaten zijn tot het gebruik van accentgiro kaarten. Alvorens deze uniforme kaart definitief in te voeren, zal een overgangsregeling worden toegepast. (ADVERTENTIE) zotnerkorting Keuze uil 250 mantels bij de voordeligste bontzaak van Breda en omstreken re werd de huidige gedepu teerde A.J. Kaland ingescha keld als bemiddelaar tussen de Middelburgse Croonmensen en de Rotterdamse OGEM-top. Geen van de initiatieven, noch de bemiddelingspoging, hebben voldoende bewijs op geleverd dat Croon-Middel- burg onder andere condities, meer dan voorheen, levensvat baar zou zijn. Het bedrijf, waar onder andere schakelkas ten worden gemaakt, werkte al drie jaar met verlies, zo is door de centrale directie mee gedeeld. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Neder landse regering vindt het niet juist om van de onderhande lingen met België over de mi lieuvraagstukken langs de grens een ruilhandel te ma ken, door de aanleg van het Baalhoekkanaal afhankelijk te stellen van België's bereidheid af te zien van de vestiging van een petrochemische indus trie bij Ternaaien. Het is ech ter wel zo, dat bij de onder handelingen met België alle knelpunten steeds ter sprake komen. Dat zei gisteren minister Irene Vorrink (volksgezond heid en milieuhygiëne) in de Tweede Kamer, in antwoord op mondelinge vragen van het PPR-kamerlid H. Waltmans. Deze wil, zoals bekend, de za ken wél koppelen, reden waarom hij met nadruk vroeg jf eergisteren tijdens het mi nisters-overleg in Brussel de zaken „in samenhang" aan do orde waren gesteld. Waltmans is er niet gerust op. dat België zijn toezegging om met Nederland te overleg- gt i voordat dc- vestiging van een olieraffinaderij bij Ter- neuzen in een beslissende fase komt, ook werkelijk zal nale ven. Hij wees in dit verband op een aanstaand bezoek van de Belgische premier aan Per- zië, waar deze volgens Bel gische persberichten een contract met een oliemaat schappij inzake de vestiging bij Ternaaien zou gaan sluiten. Minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) ging op deze zaak niet in. Aanleiding tot de mondelin ge vragen van Waltmans was de brand, midden juli, bij Pro- gil ir. Kallo (linker Schelde- oever), als gevolg waarvan ge vaarlijke afvalgassen waren vrijgekomen waardoor schade aan de natuur is toege bracht. - Minister Vorrink bevestigde dit, maar zei dat er geen meetbare hoeveelheden zwa veldioxide waren ontsnapt. Wel, aldus de bewindsvrouwe, worden aan de Belgisch- Zeeuwse grens regelmatig gro te hoeveelheden stikstof geme ten. „Dat baart ons grote zor gen. omdat deze stikstofmetin gen (met pieken van duizend milligram) indicaties kunnen zijn voor andere vormen van luchtvervuiling". De minister ze, dat er over deze en dit soort problemen regelmatig bilateraal overleg met België is en dat dit over leg er tenslotte toe zal moeten leider dat er een uniforme milieuwetgeving tot stand komt. Daartoe liggen in Bene- lux-verband overigens al voor stellen klaar. Het overleg moet er aller eerst op gericht zijn calami teiten te voorkomen, maar aangezien calamiteiten onver mijdelijk zijn, zal tevens ge praat moeten worden over we- de.zijdse hulpverlening (een gezamenlijk rampenplan, waarom Waltmans had ge vraagd). Minister Vorrink zei over de atoomcentrale bij Doel, dat er geen aanleiding is te veron derstellen dat deze centrale (twee eenheden van elk 300 megawatt die volgend jaar en in 1975 in gebruik komen) nog verder zal worden uitge breid. i'J 'ij 1 .:v*

de Stem | 1973 | | pagina 1