ittrekker IR. J. ZUURDEEG: Baggeren heeft gevolgen WENNEKER Arbeidsmarkt Zeeland gunstiger SKULTunn Wie weet wat er over de grens ebeurt. ROMEINSE WEG GEVONDEN IN AARDENBURG w: BELGEN VERDIEPEN WESTERSCHELDEMONDING RIJKSWATERSTAAT VOLGT WERK KRITISCH I BESSEN JENEVER JAC.HERMANS PRIJSSLAG? ÏSt BRANDWEER TREKT DAG OP MET JEUGD ekendag in rk van Heerenhoek ilphaartsdijk stad streek 1HMMnr Overlegorgaan vakcentrales in Borsele Vrij zonnig mi METAAL VJRAAIL Souburg Wat gaat er volgende mek gebeuren bij Brits fregat in Viissingen fan onze correspondent) HEERENHOEK On». 50 zieken en gehandicap! uit de vijf parochies van emeente Borsele, n.l. Lc. irp, 's Heerenhoek, Hein. sand, Ovezande en Kwa- arame, worden op woens- 19 september uitgenodigd et bijwonen van een zie- ag, die in de r.k. kerk te "eerenhoek wordt gehou- 10.00 uur worden zij ia erk met koffie ontvangen, op volgt om half elf eeii itige eucharistieviering, ïcelebreerd door enige >ors. Aan deze eucharistie, ng verleent het dames- van 's Heerenhoek, onder ag van Bertus Menheere, werking. Het orgel wordt «ld door Piet Bos. Het voor deze gelegenheid [issa Te Deium Laudamus Perosi. :ze ziekendag wordt om uur besloten met een lof. ze dag worflt georgani- in samenspraak met pa- C.C. Kroon, dokter. H. H. wartelé en zuster Franka, spontane medewerking et kerkbestuur en 't cha- stuur, dat de financiële zal dragen. Om deze dag aliseren hebben enkele erpleegkundigen en on- ■r 20 helpsters hun mede- ing toegezegd. Het ver van de zieken en gehan- fen wordt belangeloos automobilisten - verzorgd, .angstellenden worden itend toegelaten bij de ristieviering en het dank- waar zij hatelijk wel- ;ijn. Tan onze correspondent) (INKENSZAND De af- Zeeland van de PPR op 22 september van tot 16.00 uur een open ledenvergadering in de zaal van sporthal „De Ige" te Heinkenszand. Het it om dit provinciale con té houden, werd op de vergadering van 17 maart nen, o.m. voor het omzet- fan het tijdelijke bestuur l vast bestuur. br dit congres staat een Bsie geprogrammeerd met J Tweede-Kamerlid Leo [n over de consequenties pen radicale politiek van niging en consumptiebe- Jlere programmapunten p.a. de verkiezing van een jekker voor de statenver- pgen van 1974 en het af- n van een verantwoor door de PPR statenfractie f het beleid. Op de verga- zal ook de verkiezing moeten vinden van vier Ces van het dagelijks be- nl. een voorzitter, een bk secretaris, een admini- bf secretaris-penning- ler en een campagnelei" Jst de bestuursverkiezing ook 2 afgevaardigden Ide landelijke kerngroep, 1 2 vervangers, moeten en gekozen. I aanwijzing van de lijst" er wordt gezien als de Jvan de campagne voor de |verkiezing in 1974. is de bedoeling dat de personen, uit wie later kandidatenlijst voor de nciale Staten zal worden psteld nu al als groep samenwerken met de Jekker, om de verkiezin- pn het provinciaal pr®" ma voor te bereiden. Als logelijk is zal deze groep lidaat-kandidaten" ooK Is het congres van 22 O "<-ll J nber algemeen bekend- bkt worden. uwe wip Voorzitter fcr van „Doel Naar Ho- i heeft een nieuwe wip lijd. Door burgemeester van Goes werd het eer- »hot gelost, waarna de 4 |ers om de 60 te winnen i gingen schieten. u. is als volgt: hoofdvoge poene van Victoria endamme, 1ste ZÜV0?^. ps van Juliana uit Oud - J 2e zij vogel T. Mertens iDoel Naar Hoger ■aartsdijk, le bovenK puthamer van Zorgvli |lewoutsdijk, 2e bovenK leenbakker van Victor» Iwadendamme, le o"" ,- f. de Jonge van ADL» Iwadendamme, 2e on1de Aroen Vette van Concor ft 's-Heerenhoek, bij 1 lie klep W Voet, 2e dep I Jonge, 3e klep C. J- Inde, allen van Soran™ Heinkenszand. I vogels: Jac. Doene v la uit Kwadendamme I Baart van Juliana ende, elk vijf vogels. ponderdag 13 september 1973 (Van een onzer verslaggevers) GOES Na een drietal voorbesprekingen met een iantal kaderleden van de drie vakcentrales is men er ook in Borsele in geslaagd een over legorgaan te verwezenlijken. Voorlopig hebben in het over legorgaan van elke vakcentra le twee vertegenwoordigers zitting. Het is overigens wel de be doeling dit bestuur van zes jog tot negen uiit te breiden, waarbij bekeken zal worden of het niet mogelijk is één of meer vrouwelijke afgevaardig den bij het overlegorgaan te betrekken. De mensen die nu al in het bestuur van het over legorgaan zitting hebben, zijn de heren Moison en Verdonk voor het NKV, Meulbroek en Rieraens voor het CNV en Piet Geene en De Schipper voor het UW. Geene zal als voorzitter fungeren. De doelstelling van het nieuwe overlegorgaan is door middel van onderling overleg en samenwerking een soort service- en voorlichtingsinsti tuut te worden voor de werk nemers in Borsele. Het accent ral daarbij komen te liggen op het woon- en leefklimaat van deze mensen. De eerste stap in deze richting is een grote voorlichtingsbijeenkomst op 28 september, waarop het onder wijs centraal staat. Het nieu- we overlegorgaan is van plan ook over andere onderwerpen bijeenkomsten te houden. Vooruitzichten voor vrijdg «i zaterdag, opgesteld door bet KNMI op woensdag om 18.00 uur: Droog, vrij zonnig en over lag ongeveer normale tempe raturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Aantal uren aw: 4 tot 12, min. temp: van 1 lot 6 graden onder normaal, tax. temp: van ongeveer nor- taal tot 2 graden boven nor- Mal. kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 95 Procent, kans op een geheel etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren jM: 4 tot 12, min.' temp: van 5 ")t 0 graden onder normaal, "ax. temp: van ongeveer nor saal tot 3 graden boven nor saal, kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 95 Procent, kans op een gehee) •roog etmaal: 90 procent. vrijdag 14 sept. 'Een op Zoom 4.44 en 17.01, isweert 4.03 en 16.03. Ter gen 3.23 en 15.24, Vlissin- 2.49 en 15.54, Wemeidinge I en 16.51. Konstanz 335 3, Rheinfel- 1 L225 - H, Straatsburg 196 - 1 Phttersdorf 351 - 11. Maxau J Plus 5, Plochingen 126 - 4. rfheim 220 plus 6, Stein- '15 - 4, Mainz 215 onv. '"Sen 104 onv., Kaub 133 I 1, Trier 230 - 7, Koblenz i 3, Keulen 78 - 7, Ruhrort 5, Lobith 854 - 3, Pan fee Kop 831 - 4. Nijme- ti658 - 1, IJsselkop 808 - 3, Jjj e IJssel 336 - 2. Deventer Monsin 5440 onv., ai'en 3800 - 2, Belfeld 1 [li,j.?JUs 5. Grave beneden de aöO onv. d e minste waterdiepten m l aargeul, heden vermeld op 1 Waarschuwingsborden, zijn C&nVlwsr,*Pi p, Se sluit .i8oerden - centimeters: Spijk - St.- 280, uitvaartdiepte te Weurt 275 IJsselkop 280 C""P - Driel 280, Driel rongen 280, Amerongen „«Kanaal 300. IJsselkop 2>Vg 245, Doesburg Som Twentekanaal 245, ter Twentekanaal - Deven- "01245 ^eventer Windes Joepie oen >Je 300. W\n (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De situatie op de Zeeuwse arbeidsmarkt was eind augustus gunstiger dan hij in minstens 20 maanden is ge weest. De vraag naar personeel, zowel mannelijk als vrouwelijk, is hoger gestegen dan in bijna twee jaar het geval was, terwijl het aantal werkzoekenden zich op een bijzonder laag peil bevindt. Een en ander heeft tot ge volg dat het werkloosheidsper centage in Zeeland precies ge lijk is aan het landelijk ge middelde percentage, dat 2,7 bedraagt. Onze provincie neemt nu op de „ranglijst" van Nederlandse provincies de zevende plaats in. Lange tijd liep Zeeland nek-aan-nek met de probleemprovincies in het noorden en met Limburg. Over het gehele Zeeuwse gebied bezien zijn er ook min der sterke verschillen in werk loosheidspercentages dan men op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg lange tijd gewend was. Het rayon Oostburg. altijd aan de spits met opvallend hoge percentages werklozen, noteert per eind augustus 4,2 procent (was 4,7 in juli), ter wijl het rayon Hulst van 4,1 naar 3,6 daalde, en Terneuzen van 2,9 naar 2,4. Viissingen en Tholen steken het gunstigst af met een percentage werkzoe kenden -van 1,8 van de be roepsbevolking. terwijl het ge west Goes (2,2 procent) gun stiger te voorschijn komt dan het gewest Middelburg (regio Walcheren) dat 2.6 liet note ren. Voor het gehele gewest Zeeuwsch-VIaanderen be draagt het werkloosheidsper centage 3, hetgeen iets meer is dan het provinciaal en lande lijk gemiddelde. Eind vorige maand kwam Zeeuwsch- VIaanderen in zijn geheel nog tot een werkloosheidspercenta ge van 3,5 en in augustus van het vorig jaar bedroeg het maar liefst 4.6 procent Op het DBA verwacht men dat het vrij gunstige beeld dat de Zeeuwse arbeidsmarkt met zijn 166'' mannelijke en 404 vrouwelijke werklozen biedt, ook in september wel zal blij ven gehandhaafd. Eenkele gunstige factoren hebben de Zeeuwst arbeids markt in d. kaart gespeeld. De ongewoon mooie nazomer heeft tot seizoenverlenging in de horeca- en winkelsector ge leid, terwijl de landbouw ook flink wat werk had te verzet ten, gelet op de aanzienlijke oogstopbrengsten. De grote factor was echter de metaalni''verheid, die het sterkst bijt' ocg tot de daling van Ce mannelijke arbeidsre serve. In verband met de bouw van de Total-raffinaderij in het Sloegebied, konden opeens veel mensen uit de metaalsec tor worden geplaatst. De piek in de curve van de arbeids markt. die ontstaan was door het aanbod van schoolverla ters, is dan ook vlot giadge streken. Het aantal jeugdige arbeidszoekenden uit alle be roepsgroepen is gedaald van 208 eind juli tot 148 tegen eind augustus. Vorig jaar, in dezelfde periode, stonden 220 jongeren ingeschreven. Over het geheel genomen ontwikkelt ook de vraag naar personeel zich gunstig, al zijn er voor bepaalde beroepsgroe pen, zoals die van kantoorper soneel, wel verschuivingen in ongewenste zin. Het bedrijfs leven in Zeeland vroeg eind augustus dit jaar 993 mensen. Vorig jaar. eveneens eind au gustus. waren dit er slechts 563. In de bouwsector zijn teke nen van stabilisatie waar te nemen, aldus het maandrap port van het DBA-Zeeland. Er lopen 157 bouwvakkers in de WW, terwijl de vraag 177 be draagt. Vraag en aanbod pas sen echter altijd lang niet op elkaar. Men kan bijv. de 27 ingeschreven werkloze bouw kundigen (opzichters en der gelijke) niet als stukadoor te werk stellen. Bij de metaal (een vraag van 415 en een aanbod van slechts 161) doet zich iets dergelijks voor. Er lopen 25 constructeur-teke naars in de WW. Zij zouden vrijwel allemaal als automon teur aan de slag kunnen gaan, of elektromonteur kunnen worden, omdat er in die cate gorieën ruim 70 vacatures zijn. Maar wie doet dat? Bij het kantoorpersoneel is die situatie precies andersom. De arbeidsbureaus kunnen 148 kantoorbedienden leveren, maar er is slechts vraag naar 48 van deze mensen. Bij de winkelbedienden daarentegen overtreft de vraag het aanbod drievoudig. Problematisch is en blijft het grote aantal werkzoeken den dat ouder is dan 40 jaar. en daardoor moeilijk plaats baar wordt. Van de 1667 per sonen tellende mannelijke ar beidsreserve in Zeeland zijn er 738 ouder dan 40 jaar. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Rijkswaterstaat in Zeeland volgt kritisch het uitbaggeren van de Westerscheldemonding. Zoals wij j.l. za terdag meedeelden laat het Belgische ministerie van Openbare Werken de pas van het clieur voor de Westerscheldemonding verder uitdiepen. Dit jaar wil men daar de diepte bij de laagste laagwaterstand van 10.30 op 11 meter brengen en men denkt in de nabije toekomst door te kunnen graven tot een diepte van 15 meter. „We zullen kritisch volgen wat dit voor gevolge kan heb ben voor de getijbeweging in de Westerschelde," aldus ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Zee land. Volgens lr. Zuurdeeg kan het drastisch uitbaggeren van de Westerscheldemonding ho gere hoogwaterstanden en een versnelling van de vloed tot gevolg hebben. Bovendien komt dan ook de factor van verzanding om de hoek kij ken. Het ls moeilijk nu al precies de gevolgen van een drastisch uitdiepen van de Westerscheldemonding te voorspellen maar dat Rijkswa terstaat van voortgaande bag- gerwerkzaamheden .bijver schijnselen" verwacht is dui delijk. Ook in het verleden is ge bleken dat met uitbaggeren het regime van de Wester schelde verandert. Sinds vanaf 1905 regelmatig in het weste lijk deel van d'e Westerschelde en ook elders in deze zee-arm gebaggerd wordt is de duur van de vloed al een stuk kor ter geworden. De Westerschel de is daardoor wel beter be vaarbaar geworden en steeds dieper stekende schepen kun nen naar Antwerpen, maar het is wel de vraag of de grens van het uitbaggeren om de Westerschelde voor nog grote re schepen bevaarbaar te ma ken al niet is bereikt. Ir. Zuurdeeg laat blijken dat hij niet zo erg veel vertrou wen heeft in de Belgische po gingen om in de toekomst schepen van 125.000 ton of nog groter naar Antwerpen te la ten varen. „Ik spreek niet graag het woord onmogelijk uit, maar ik heb wel mijn twijfels," zegt ir. Zuurdeeg in dit verband. En dan liggen naar zijn smaak de problemen zelfs niet zozeer in het techni sche vlak, maar wel in het financiële. Hoe verder men gaat met het uitbaggeren, hoe meer geld het kost en hoe minder het economisch verant woord is. Voor de Nederlandse havens aan de Westerschelde (Ter- neuzen en de Sl-oehaven) en ook voor Gent is het uitbagge ren van de Westerscheldemon ding weinig interessant. Het enige voordeel van deze werk zaamheden is dat grote sche pen wat gemakkelijker met de vloed mee Antwerpen kunnen bereiken. Bij de tocht naar Antwerpen komt men tot nu toe gemakkelijk in tijdnood omdat men pas bij hoogwater de Westerscheldedrempel over Schooltelevisie Op de Martinusschool aan de Irene- straat 52 te Souburg is dins dagmorgen een ploeg aan het werk geweest van de Neder landse Onderwijs Televisie. De tv-opnamen, die in de vierde en vijfde klas gemaakt werden, zullen gebruikt wor den voor een uitzending in de serie „Vormen maken, vormen zien". De opnamen werden ge maakt van werkstukken die de leerlingen hadden gemaakt naar aanleiding van de eerste uitzending, die besloot met de opdracht: scheur een tuin van drie verschillende tinten grijs papier. De uitzending zal op het scherm komen op 18 sep tember om twee uur, een her haling van de uitzending op 20 september om kwart voor elf. (ADVERTENTIE) kan en niet in staat is om op weg naar Antwerpen de vloedgolf bij te' houden. Van daar ook dat de kosten van het uitbaggeren geheel voor rekening van de Belgische re gering komen. (ADVERTENTIE) 1607. Europa's fijnste kookgerei. Voor prettig, gelijkmatig en vlug koken. Vandaar ook het heerlijkste eten. Magnifieke uitvoering die U lief is in de keuken en Uw trots op tafel! Men zal U om alles bewonderen. Uw schoonmoeder niet uitgezonderd! Redenen genoeg om te laten door schemeren dat U wel erg op Skultuna gesteld bent. U bent echt de enige niet. Generaties vóór U deden het al! sinds 1607 - een Europese traditie (Van een onzer redacteuren BREDA - DEN HAAG Als alles (eindelijk) naar wens verloopt, zal er deze week voor het eerst een bij eenkomst gehouden worden van een „werkgroep voor sa menwerking met België en Duitsland met betrekking tot de luchtverontreiniging en de aansluiting van de nationale meetnetten op elkaar". De bedoeling was, dat die groep al eerder met haar werk begonnen zou zijn. Maar het bleek moeilijk om alle leden op één datum bij elkaar te krijgen. Toch is er om het eens wat voorzichtig te zeggen wel enige haast bij. Dat is nog zeer onlangs duidelijk geworden toen Gedeputeer de Staten van Zeeland er over klaagden, dat zij niet weten wat er over de lands grens- meer speciaal in de „Antwerpse heksenketel" al lemaal wordt bekokstoofd. Het Zeeuwse college van G.S. uitte die klacht in ant woord op vragen van een PPR-statenlid, Van Water schoot. die wilde weten in hoeverre Zeeuwsch-VIaande ren gevaar had gelopen tij dens en na de brand die op 14 en 15 juli heeft gewoed bij Progil op de Antwerpse linker Scheldeoever. Wat de Progil-brand be trof, was h*t antwoord van G.S. nogal geruststellend. Het destijds in Nederland niet gewenste bedrijf staat op 9 ion. afstand van de grens en dat betekent, al-dus G.S. van Zeeland, dat Zeeuwsch-VIaanderen zelfs bij een ongunstige windrich ting nog buiten de gevaren zone hgt. Maar minder geruststellend was de klacht uit „het land waar het leven goed is" dat er langs officiële weg geen informatie te krijgen is over wat er allemaal in het Ant werpse havengebied wordt klaargemaakt. Het provinci aal bestuur van Zeeland moet daarom langs informele weg, anders gezegd: langs achterdeurtjes, inzicht probe ren te krijgen in de aard van de gevaarlijke stoffen die op de Antwerpse linker Schel deoever bij branden en ex- iHMH plosies vrij kunnen komen. Hetzelfde geldt voor de provincie Brabant, dat met zijn zuidwesthoek immers aan het Antwerpse havenge- oied grenst. Inmiddels zijn de opmer kingen van het Zeeuwse col lege an G.S. over het volle dig ontbreken van grensover schrijdend overleg tot Den Haag dooigediui geil waar net PPR-Kamerlid Waltmans er vragen over gesteld heefl aan de minister van Volksge zondheid en aan de staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken. Want het is n-u een maal buitenland, al ligt Progil nauwelijks meer dan een kijkwijd over de grens. Dat is dan ook de kern van het probleem en een tragisch voorbeeld van wat gebrek aan samenwerking en over leg kan veroorzaken. Neder land heeft destijds Progil af gewezen om renenen van mi lieu en veiligheid. Beigië, dat blik baar min- der selectief fa' had er geen enkele moeite mee en gaf Progil een plaatsje op de stoep van Nederland. Negen kilometer van de grens met Zeeuwsch-VIaanderen. Vol gens het Zeeuwse college van G.S. is die afstand zo groot, dat het Nederlandse grensgebied buiten de Pro- gil-gevarenzone ligt. Maar berust die mededeling niet ook op de „achterdeur-infor matie" waar Zeeland en Bra bant het van moeten heb ben? Bovendien is Progil niet de enige dreiging. Waltmans spreekt in zijn vragen van 6.600 ha. industrieterrein op de linker Scheldeoever, waarop een enorme opeenho ping van petro-chemische in dustrie en een aantal kern- eentrales zijn gepland. Wan neer er nu in ons land een industrieterrein wordt aange legd als Moerdijk, dan komt er een convenant, wat men daar ook over moge denken, dat in ieder geval probeert de mogelijke gevaren van een industriële concentratie zoveel mogelijk te beperken. Maar tezelfdertijd wordt in België een industrieterrein opgezet, dat bij ernstige on gelukken een bedreigen van zuidwest-Nederland kan be tekenen. En daar is dan niets tegen te doen. Er zijn zelfs geen voorzorgsmaatregelen te treffen, eenvoudig doordat er geen antwoord te krijgen is op vragen over de mogelijke produktie of opslag van ge vaarlijke stoffen en over vei ligheidsmaatregelen die of door de bedrijven, of door de bedrijven, of door de over heid al dan niet genomen zijn. Intussen zou het zeer wel denkbaar geweest zijn, dat de twee provincies die aan het Antwerpse havengebied grenzen samen eens met de minister van Buitenlandse Zaken waren gaan praten over de mogelijkheid van ef ficiënt en soepel overleg over de grens heen. Maar dat is bij ons weten nog nooit gebeurd, hoewel Zeeland en Brabant (spaarzaam) met el kaar praten over gezamenlij ke problemen. Het is zeker niet denkbeeldig, dat een dergelijke aanpak op dit mo ment zou uitlopen op een verwijzing naar de nu einde lijk tot leven gekomen werk groep. Dat zou echter niet meer te betekenen hebben dan de historisch geworden aanbeveling van Colijn om maar rustig te gaan slapen. Er zou vanuit Zuidwest- Nederland, of beter nog van de drie zuidelijke provincies te zamen een harde eis op tafel moeten komen. Een eis tot spoedig overleg met Bel gië om minstens wederkerig Informatie te verschaffen over wat zich in het grensge bied afspeelt op het terrein van gevaarlijke industrialisa tie. Waarbij we dan maar moeten hopen, dat ..gevaar- liik" in België hetzelfde be tekent als in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - MIDDEL BURG Van 28 tot en met 30 september a.s. zal het Brit se fregat H.M. Torquay een bezoek aan Viissingen bren gen. De Torquay, een in 1956 voltooid schip, is bij de Britse marine voor opleidingsdoelein den in dienst. Het fregat, dat ruim 100 meter lang is, en 2500 ton waterverplaatsing heeft, telt 225 opvarenden. Het fregat zal worden ont vangen in de marinehaven te Viissingen, en staf en beman ning zullen de nodige service ontvangen van de daar geves tigde marinekazerne. Het fre gat behoort tot de zogenaamde „Wtaitby-klasse", Trimpe Burger wordt bij de opgravingen dikwijls ook ijverig bijgestaan door de jeugd. Hier wordt een gevonden Romeins vaasje bekeken. (Van onze correspondent) OVEZANDE Met als the ma „De jeugd en de brand weer" hopen de vrijwillige brandweren van Ovezande, Driewegen en Ellewoutsdijk zaterdag 15 september aan de jeugd van deze dorpen een genoeglijke en leerzame brandweerdag te bieden- Om 10.00 uur wordt in het dorpshuis te Driewegen voor de jeugd van de klassen 3 tot 6 van de basisscholen en voor de jeugd van 12 tot 17 jaar drie films vertoond, nl.: Brandpreventie, Brand op de boerderij en een tekenfilm Poppeye en ruzie bij de brand weer. Het middagprogramma voor de klassen 3 tot 6 van de basisscholen en voor de leeftijd van 12 tot 17 jaar is ils volgt samengesteld: van 13.00 tot 14.30 uur: open huis in de brandweerkazerne aan de Bur gemeester Andriessenstraat te Ovezande, waaronder een kor te les van ongeveer 15 minu ten over de brandweer, het bezichtigen van de kazerne, persluchtdemonstratie (ook door de jeugd), kleine blus- middelendiemonstratie (ook door de jeugd) en het werken met manschappen, wagen en pomp. Van 14.30 tot 15.30 uur een spuituurtje, aangeraden wordt niet de beste kleren aan te trekken. Van 15.30 tot 16.00 uur demonstratie van het ma- jorettenpeloton annex drum band „De Fazant". Van 16.00 tot 16.30 uur de monstratie door manschappen van de brandweer. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Onder leiding van ir.. J. Trimpe Bur ger van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek, is men er in geslaagd op het opgravingsterrein langs de weg Aardenburg - Eede een gedeelte van een Romeinse weg aan het daglicht te bren gen. De weg is verhard met onder meer resten van Ro meinse dakpannen en ligt pre cies in het verlengde van de karresporen die men in 1962 heeft teruggevonden bij opgra vingen op de plaats waar thans het gymnastieklokaal van Aardenburg ligt. „Het is voor 95 procent ze ker dat het een Romeinse weg is", aldus ir. Trimpe Burger, die overigens nog een weten schappelijke slag om dé arm houdt. „Want vinden we in dit ongeschonden stukje weg, ook maar een stukje middeleeuwse scherf, dan staat alles wat we gevonden hebben weer op los se schroeven, want het. is be kend dat ook in de middeleeu wen driftig gebruik is ge maakt van door de Romeinen gebaande wegen". De ligging van de weg heeft de archeoloog wel wat verrast. „Ik had gedacht dat de weg richting Maldegem zou lopen, om daar aan te sluiten op de Romeinse heirbaan naar Ant werpen". De heer Trimpe Burger was gisteren al druk in de weer om de blootgelegde wog fotogra fisch voor het nageslacht vast te leggen. „Het is een mooie vondst", zo meende hij. Of het de hoofdweg is naar de toen malige Romeinse nederzetting, die ruim een vierkante kilo meter groot was, kon nog niet worden bevestigd. Sporen langs de gevonden weg wijzen er op dat aan beide zijden een sloot heeft gelopen. Die zullen in de ko mende weken zorgvuldig wor den uitgegraven. Er zijn in het thans afgegra ven perceel verschillende inte ressante vondsten gedaan. Naast munten heeft men erg veel scherfwerk teruggevon den. De heer Trimpe Burger liet scherven zien van cultus- bekers, waarvan tot op heden slechts een enkel exemplaar was gevonden in het Belgische Doornik. „Grote hoop van ons is ook nog eens een heiligdom te vinden. Misschien wel langs de nu ontdekte weg, want die kan ons met een klap erg veel over de Romeinse nederzetting m Aardenburg vertellen". Door middel van grondbo ringen kan nu verder worden uitgevist waar de weg zich door het land slingert, en ver rassingen bij de volgende na sporingen zijn niet uitgesloten, want wegen plegen zich meest al te bevinden tussen twee nederzettingen. De weg zal voorlopig nog te zien zijn. want de heer Trim pe Burger verwacht excursies van enkeje middelbare scholen en andere belangstellenden. In de „bouwput" zijn ook een fiks aantal kuilen ontdekt waarin onze voorvaderen puin gestort hebben. Ook deze kui len zullen conscientious worden nagezocht, waarbij de mede werkers van de h. er Trimpe Burger zeer zorgvuldig te werk gaan, zoals wij gisteren zagen. Ter plaatse zijn ook restanten gevonden van een buitenhuisje dat vermoedelijk heeft toebehoord aan Maria van Bourgondië en dat is ge situeerd in de 15e eeuw. De opgravingen in Aarden burg zullen nog tot half no vember doorgaan. „Dan wordt het weer te slecht, maar vol gend jaar gaan we dan weer met frisse moed verder aan de overkant van de weg, want, daar heeft de oude koopmans stad van Aardenburg gele gen". Aardenburg moet in de mid deleeuwen een forse handels stad zijn geweest. Naast de St.-Baafs, thans nog in volle glorie te zien, heeft men in de Mariakerk nog een fors ge bouw gehad. Stenen daarvan zijn ook al opgegraven Veel waardering heeft de heer Trimpe Burger voor de belangstelling en de medewer king van het Aardenburgse gemeentebestuur. Voor het schoonmaken van de vele scherven, waaronder veel pot- tenbakkerswerk uit de Rijn streek en Aardenburg zelf, heeft hij een fikse ruimte tot zijn beschikking gekregen.

de Stem | 1973 | | pagina 3