Weder lands elftal faalt tegen fel spelende Noren vaart Oostduitse zwemsters onder dope? Rapport fondsbestuur Van der Hart uiper tiende zilveren WEEN EN LODIERS LEIDERS KLASSEMENT SPROOKJESTIjDEN f Sporttoto FIGHTING MACK adverteren in deze krat»! "0 cent voordeel op gezinsfles sport !uwezegel 1?® e 2f lijn 6« 79 je 60 gg0 voor alle doeleinden TE HUUR WINKEL 85 A Tijdelijk: TOPSCORERSCOMPETITIE AMATEURVOETBAL De Stem .^ircfag 13 september 1973 MAGERE 2-1 ZEGE OP AMATEURS tijdelijk 9Ê ITT) breng in uw om ret onze lezers helpen u, die vaart er in te brengen Verwarmd oppervlak. Geschik' I Te bevr. fel.: 01600 - 40513. een belangrijk onderdeel voor een gezond en modern zakenbeleid een weldoordacht" beslissing passend tn dit gezonde en moderne zakenhei"^ LONDEN fANP). Nadat je parijse sportkrant l'Equipe >e week al gissingen had ...lakt aangaande het ge- jjröik van anabolica door Oostdnitse zwemsters, heeft U je Londense Times zich Let dit probleem beziggehou den. In een commentaar .lirijft deze Engelse krant, 1 t de lichamelijk? ontwik- ling van de 'Oostduitse emsters in het korte tijds- .stek tussen de Olympische spelen en de wereldkampi- ttnschappen het gevolg moet I fijn van „spierpillen". De Times vraagt zich ver- Ijer at ot er en wat voor mlregelen zullen worden ji .(«omen nu men algemeen i denkt dat de dominerende rol tude Oostduitse meisjes tij de wereldkampioen en het gevolg is ge- 1 west van onnatuurlijke mid- delen. Vooral Amerikanen (enken dat dat het geval is geweest, maar ook anderen vinden het ongelooflijk, dat binnen zo korte tijd wereld records konden worden ver beterd. Naast de bezorgdheid over langdurige gevolgen voor deze jonge meisjes heerst er ook een zekere angst, dat veel jonge zwem sters de interesse in hun sport zullen verliezen, als zij zien, dat een land hun sport be heerst door het gebruik van onethische middelen." Volgens de Times zijn er aanwijzingen, dat in Oost- Duitsland anabolica worden gebruikt. ..Binnen een jaar zijn de Oostduitse meisjes on waarschijnlijk toegenomen in gewicht en lengte. Het is op vallend dat de prestaties voornamelijk op de korte af standen zoveel beter werden, omdat de gewraakte midde len slechts op deze afstanden enige „nuttige" uitwerking hebben," aldus de Times. i een onzer verslaggevers) IDSLO Het bondsbestuur tin de KNVB is drastisch van fin om orde op zaken te [dien rond het Nederlands sadsvoorzitter Meuleman ■«akte gisteren de eerste bekend die de rich- j moeten bepalen voor de ■naaste (gezonde) toekomst. ■Tijdens een persontvangst in ilit Grand Hotel te Oslo zei de "bondsvoorzitter: „We zullen nar aanleiding van de ver warring die rond de bekend- joking van het Nederlands Iilftal ontstond, eerst een amb- plijk onderzoek instellen. IDaarna zullen wij een rapport jMiar voordat dit rapport de «tie betaald voetbal zal be luiken (en dat zal dan de maal zijn dat het .Wsbestuur de sectie van liivif gaat voorzien) heeft er «er al een gesprek plaatsge bonden tussen de secretaris- penningmeester van de KNVB al en bondstrainer Cor ■vin der Hart. Tijdens deze bespreking zou Burgwal, die namens de KNVB met Van der Hart de arbeidsovereen komst heeft afgesloten, precies omschrijven welke taak voor Van der Hart in het begelei dingsteam voor Oranje is weg gelegd. Burgwal: „Het mag natuurlijk nooit meer voorko men dat Van der Hart op een persconferentie gewoon zijn ongenoegen uitspreekt over het verloop van de zaken ond het Nederlands elftal. Z jn er bepaalde problemen e.q. me ningsverschillen dan moet daarvoor van tevoren een op lossing worden gevonden". Burgwal wi-1 Van der Hart ook nog eens exact wijzen op zijn taak. Hij zegt: „Van der Hart is gewoon een van de KNVB- bondstrainers en is als zodanig toegevoegd aan het Neder lands elftal. Dr. Frantisek Fadrhonc blijft gewoon de ad miraal. En dat zal ik Cor van der Hart nog eens duidelijk maken. Ik dacht dat op die manier al een gedeelte van de onrust rond Oranje weg zal vallen". ,AW0STA (Tarragona) Spanjaard Jesus Manzane- JM heeft woensdag de proloog RWW van de ronde van atalonië. Het was een tijdrit RW een afstand van 4.735 ki ddie Manzaneque ove- ie 'n 6 minuten en 9,8 Ifk'u ,ee<^e werd Luis Ocana. I "e.derlander Hennie Kui- IjjJg^&di'gde als tiende in it?e u'*slag was: 1 Jesus naneque (Sp) 6.09.8, 2. 6.13, 3 Pesarrodo- I,, H 4. Agostinho (Port) t„v Van Springel (Bel) 19. Kuiper (Ned) 1(1(1.5 DEN HAAG (ANP) De Nederlandse middengewicht Fighting Mack zal op woensdag 19 september de hoofdpartij boksen in een in ternationaal gala in de Arn hemse Rijnhal. Als tegenstan der zal de Zuidslaviër Screco Weiner fungeren. Tevens komen drie Neder, landse neo-profs in de ring: de halfzwaargewichten Sjeng Verstappen en Sjoerd Tuininga, en de zwaargewicht Hennie Thoonen (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) OSLO Zelden is een Neder lands elftal de laatste tijd zó in nood geweest als gistera vond in het kwalif'katieduei tegen Noorwegen. Want wat niemand voor mogelijk nad gehouden dreigde in Scandina vië. Nadat Nederland in een bijzonder slecht gespeelde in terland een 1-0 voorsprong trachtte te verdedigen, sloeg plotseling Noorwegen toe. Kort na het moment dat de duidelijk geïrriteerd geraakte Wim van Hanegem en Joh an Cruyff van de Noord-Ierse ar biter Wright de gele kaart voor de ogen hadden gekre gen. sloeg Noorwegen in de persoon van de eens voor PC Den Haag spelende Harry Hestad verrassend toe. De bal die Jan van Beveren een kwartier voor tijd had moeten laten passeren (nadat hij een schot van Lund niet onder controle had gekregen en He- stad van dichtbij raak knalde, had bijna dramatisch kunnen worden. Want de daardoor ontstane 1-1 stand (en Neder land verdiende door de trieste vertoning in Oslo feitelijk niet meer) had de Belgen immers alle kans kunnen geven om op 18 november in Amsterdam in de beslissende slag vooc de kwalifikatie voor het wereld kampioenschap alsnog verras send toe te slaan. Het was uiteindelijk de late, beslissen de treffer van Hulshof die het gezicht van Oranje nog enigs zins kon redden. Maar de ver toning in Oslo loog er niet om: een Nederlands elftal in deze vorm heeft totaal geen recht op een plaats in het eindtoer- nooi voor het wereldkampi oenschap. Een andere zaak blijft dat ook twee coaches op de reserve bank er niet toe in staat blij ken te zijn om op tijd een juiste spelerswisseling in het veld te brengen. Want op het moment dat vooral Wim Jans sen, René van der Kerkhof en Willy Brokamp steeds duide lijker gingen teleurstellen, haalde het tweetal Fadrhonc - van der Hart Wim van Hane gem uit de ploeg om hem te wisselen voor Arie Haan. Een onbegrijpelijke zaak als blijkt dat een sterker en dus aanval lend Oranje gewoon in de aan val tekortschoot. Maar dat Nederland zich zo stringent zou houden aan het geen bondscoach Fadrhonc van hen verwachtte („We behoe ven niet met supervoetbal te winnen", was het standpunt van de bondscoach) was toch wel de grootste verrassing op deze kille avond in Oslo. Ne derland kreeg immers alle ge legenheid om het spel te ma ken om de Noren volop in de verdrukking te brengen. Het Noorse middenveld had in Petterson en Hovdan zwakke figuren, daarnaast lieten in het centrum van de verdediging Birkelund en Grondalen nogal eens wat steken vallen. Daardoor kreeg Nederland alle gelegenheid om te combineren, maar Oranje voelde er niets voor om de Noormannen met simpele tempoversnellingen te verrassen. Steeds werd maar weer de bal in de ploeg ge houden en doordat Wim Jan sen, Ruud Krol en Barry Hulshof als laatste mannen in de alsmaar voortdurende com binaties toch de bal wel eens een verkeerde kant uit stuur den, kreeg Noorwegen gewoon alle gelegenheid om af en toe eens verrassend voor het doel van Jan van Beveren op te duiken. Nederland liet vooral in de eerste fase dus de mogelijkhe den onbenut om de erg angstig en bol van de zenuwen staan de Noren al naar een beslis sende achterstand te schieten. En toen in de Oranje-formatie steeds duidelijker en ook steeds vroeger de combinaties gingen vastlopen was het lo gisch dat Nederland het zich zelf nog onnodig lastig ging maken. Het waren uiteindelijk Epi Drost, die het niet altijd zonder geluk deed, en Jan van Beveren die de zaken voor de Oranje-brigade nog wisten te redden. Zeker Jan van Beve ren, die bijzonder waakzaam bleef voor de verrassende ont wikkelingen die Tom Lund (een speler uit de lage Noorse derde divisie) en de kleine Harald Sunde nogal eens lie ten zien. Vooral Van Beveren reageerde eenmaal subliem toen Sunde via een corner de bal bijna in het doel liet val len. Maa.r op dat moment had Ne derland al wel een 1-0 voor sprong veilig weten te stellen Dat gebeurde in de vijftiende minuut toen Ruud Krol de bal secuur naar de tot dat moment beslist tot een voldoende rei kende Willy Brokamp speelde. Het was de MW-er die de bal precies voor trok naar de plaats waar de volkomen vrij staande Johan Crüyff de bal in het doel kon koppen. Ondanks het feit dat Neder land zich ook vanaf dat mo ment niet druk wenste te ma ken in dit duel, kreeg doelman Geir Carlsen (de man die ook eens een half jaar bij het Schotse Celtic onder contract heeft gestaan) toch de meest angstige momenten te verwer ken. Zoals bij de verschrikkeljke „kromime voorzet" die Gerrie Mühren voor het Noose doel zond. Geen van de Nederland se aanvallers was zo attent geweest om op die verrukke lijke pass te reageren. Kort daarna was het opnieuw Ger rie Mühren die van verre af stand een poging waagde. Maa de scoringskans van de avond was toch voor Willy Brokamp, die naeen glanzen de combinatie tussen Van Ha negem en Cruyff de bal op het presenteerblaadje kreeg. Maar Brokamp had op dat moment al met hetzelfde euvel te kam pen als de totale Oranje-ploeg: totaal geen snelheid van han- delen.En daardoor moest Bro kamp uiteindelijk eerst nog doelman Carlsen uit positie spelen om daarna tot zijn ont steltenis te moeten merken dat Birkelund de bal nog van de lijn kon werken. De Noorse defensie was zoals zovele malen op deze avond op nieuw panklaar geweest om gepasseerd te worden. Maar René van der Kerkhof knalde op het houtwerk hoven Carl sen. Tot dat moment was Noorwe- gen-Nederland een partijtje voetbal waarin niet meer te verdienen leek dan een een voudig kauwgommetje voor de overwinnaars. Maar de Oran- je-selektie had toch op deze avond van werkgever KNVB een winstpremie van 1500 per man in het verschiet. Alleen Epi Drost (de gehele wed strijd) alsmede René van der Kerkhof en Willy Brokamp (toen na rust hun plaats in de Johan Cruyff scoort het eerste, fraaie, doelpunt in de wedstrijd tegen de Noren. ploeg diskutahal leek te wor den) wilden nog wel eens voor wat individueel vuur werk zorgen. Maar Wim Jan sen bleef bijvoorbeeld negen tig mdniuten lang zijn taak verzaken. Daarnaast bleef het ook een opvallende zaak dat Johan Cruyff, die toch in zo'n glanzende vorm afscheid had genomen, zich slechts met de allergrootste moeite boven de grauwe middelmaat kon uit werken. Van Johan Cruyff moet in ieder geval nog ge zegd worden dat hij de kracht heeft om het spelbeeld te wij zigen. Maar zijn acties konden óf door traagheid van zijn me despelers óf door onbegrip ge woon niet afgerond worden Begrijpelijk was het dan ook dat de ruim 20.000 toeschou wers in het Ullevaal-stadion van Oslo alleen maar een fluitconcert voor het Neder landse spel over hadden en dol enthousiast werden toen de Noren op die verrassende, maar uiteindelijk in deze wed strijd toch wel verdiende 1-1 kwamen te staan. Maar in de voor Oranje toch nog slopende slotfase was het tenslotte Barry Hulshof, die de zaak nog recht kon trekken en enkele minuten voor het einde van de strijd de 2-1 overwin ning binnen bereik bracht. Hulshof trapte de hal na een actie tussen Drost en Cruyff secuur in het Noorse doel. En daarmee was de strijd in het wereldkampioenschap voethal voorlopig weer gered. Maar in november zal er meer gedaan moeten woden. Dan wachten de Belgen. En als Oranje dan weer zalspelen zoals gistera vond in Noorwegen dan mag men er nog altijd een hard hoofd in hebben of Nederland volgend jaar de wereldkampi oenschappen voetbal in West- Duitsland zal bereiken. JACK ARENTSEN 0 Een Nederlandse aanval strandt op de compacte verdediging van de Noren (Van onze sportredactie) BREDA Lodiers van Spel. Kruisland en Viveen van AZVV-Axel zijn de eerste leiders in het to taalklassement van de Zil veren Stemschoen. Beide spelers scoorden in de eer ste competitiewedstrijden vijf doelpunten. In E staat Piet Paulides aan de lei ding. De RKC'er, die vorig jaar ook veel doelpunten maakte kan. vooral nu RKC zo sterk speelt, een serieuze kandidaat voor de Zilveren Schoen genoemd worden. Hennie Wijs, vorig jaar klassewinnaar in 2B, wil deze prestatie blijkbaar herhalen gezien zijn sco ringsdrift. Van Dongen van Virtus gaat met vier doel punten in 4F aan de leiding en Meyer van Biervliet en Minderhout van Noorman nen delen in 4H de eerste plaats met evenveel doel punten. Hage van WHS scoorde eveneens vier maal. Noormannen voert voor lopig de lijst van de club scores aan met een totaal van twaalf doelpunten. Eerste klas E: 1. Piet Pau lides RKC 3 doelpunten, 2. Van de Bos, Eggly - BW, en Arents - De Valk 2 doelpun ten. 3. Schouw en Perdaems - RBC, De Ridder - TOP, Van der Sluis - BW, Faas- sen en Van Berlo - Helmond, De Jong, Hooghuis - TSC, Pijnenburg - ODC. Fransen - De Valk, Siereveld, Keerse- makers - Vlissingen, Van de Broek, Bert Paulides, Wisse, Schouten - RKC, De Grauw - Veerse Boys 1 doelpunt. Clubscore: 1. RKC 8, 2. BW 5, 3. De Valk 3. Tweede klas B: 1. Hennie Wijs, Middelburg met 3 doel punten, 2. Brokken, RKTW met twee doelpunten, 3. M. de Bruin Rood-Wit 2, Frey- ters Rood-Wit, 2 doelpunten. Twintig spelers volgen met een doelpunt. Clubscore: 1- Middelburg, Rood-Wit met vier doelpun ten, 2. Terneuzen en VOAB met drie doelpunten. De overige clubs hebben ieder twee doelpunten. Derde klas C: 1. Willemen- Gilze, Mathieu-TAC, G. van Lier-Uno Animo met 2 doel punten. 22 spelers hebben 1 doelpunt gemaakt. Clubscore: 1. Gilze met 5 doelpunten, 2. Moerse Boys, TAC en Waspik met drie doelpunten. Derde klas D: 1. De Win de, De Nooyer-Breskens, Pe ter Mol-Goes, Fokke-HVV'24, Roeken-NSV, Hans Vaders- Vosmeer met 2 doelpunten. Achttien spelers hebben 1 doelpunt gemaakt Clubscore: 1. Vosmeer 5, 2. Breskens, Goes, HW '24 4 doelpunten. 3. MOC'17. Steen, Vogelwaarde 3 doel punten. Vierde klas F: 1- Van Don- gen-Virtus 4 doelpunten, 2. Weterings-Be Ready, Van Muyzenberg-Boeimeer, Kas- teleyns-SCO, Van Rosmalen- Virtus met 2 doelpunten. Np gentien spelers hebben 1 doelpunt gemaakt. Clubscore: 1. Virtus, 7 doelpunten, 2. Boeimeer 6 doelpunten, 3. Raamsdonk 4 doelpunten. Vierde klas G: 1. Lodiers- SC Kruisland, met 5 doel punten, 2. Roos, Den Engel- man-DFS, Valkenburg-SC Kruisland, Magnus-Steenber- gen, met 2 doelpunten. Ze ventien spelers hebben 1 doelpunt gemaakt. Clubscore: 1. SC Kruisland met 8 doelpunten, 2. DFS met 5 doelpunten. 3. Steen bergen, Oudemolen met 4 doelpunten. Vierde klas H: 1. De Mey- er-Biervliet, Minderhout- Noormannen met 4 doelpun ten, 2. 2- Guillaume Dru- mont, Jo de Block-Clinge met 3 doelpunten, 3. Van Ierssel-Domburg, Van Eyke- Hansweertse Boys, Pen-tury, Teluss-a-Jong Ambon, Van Sighem-RCS, Slakovic-Zee- land Sport met twee doel punten. Clubscore: 1. Noormannen met 12 doelpunten, 2. Clinge met 8 doelpunten, Jong Am- bon met 6 doelpunten, 4. Biervliet en RCS met 5 doel punten. Tweede klas en derde klas A: 1. Hage-WHS met 4 doel punten, 2. Moerland-WHS met 3 doelpunten, 3. Simons, Wilting-Terneuzense Boys, Van Beek-Wit-Zwart met 2 doelpunten. Clubscore: 1. WHS met 10 doelpunten, 2. Terneuzense Boys met 7 doelpunten, 3. Arnemuiden met 4 doelpun ten. 4. Smerdiek en Dintel- oord met 3 doelpunten. Vierde klas A en B: 1. Viveen-AZW met 5 doel punten, 2- Van der List- BWR. Van Ripzaad-The Gunners met 3 doelpunten, 3. Polak-Chrislandia. Pluvmers- Kapelle, Van de Kreeke, Westerweele-Wolphaarts- diik met 2 doelpunten. Cluhscore: 1. AZW met 6 doelpunten, 2. Wolphaarts- dij-k met 5 doelpunten, 3. Chrislandia en The Gunners met 4 doelpunten. DEN HAAG (ANP) De uitslag van sporttoto vijf is: Aantal deelnemers 462.883, in leg f 1.046.563,-, prijzenbedrag f 442.696. Ie prijs: 3 winnaars, die elk bruto f 36-891,30 ontvangen, 2e prijs: 31 winnaars, die elk bruto f 3.570,10 ontvangen, 3e prijs: 389 winnaars, die elk i 284,50 ontvangen. De premie ten bedrage van f 110.674,- bruto wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 3 oktober bij loting toegewezen aan een dei» le prijswinnaars. (ADVERTENTIE) WIELRENNEN De Itali aan Franco Bitossi heeft de ronde der Azen op het circuit van Larciano gewonnen. In de eindsprint klopte hij zowel wereldkampioen Felici Gimon- di als de Belg Eddy Merckx. WALDNIEL (ANP) De Westduitse arts Ernst van Aa- ken, een erkende specialist op het gebied van de training, vooral voor de lange afstand, is van mening dat de tijden op de nummers van 800 tot en met de 10.000 en de marathon aanmerkelijk scherper kunnen worden. In het Duitse vaktijdschrift „Condition" stelt Van Aaken in een artikel „looptraining van de toekomst", dat atleten tenminste vier uur per dag zullen 'moeten trainen en da gelijks veertig kilometer lo pen. Dokter Ernst van Aaken, die vorig jaar bij een training op de weg in zijn woonplaats Waldniel door een auto werd aangereden en daarbij beide benen verloor, voorspelt de volgende tijden: 800 me ter: 1 minuut en 40 seconden (huidig wereldrecord 1.43.7 1500 m.: 3 minuut 15 secon den (3.33.1). Mijl: 3 minuut 30 seconden (3.51.1). 3000 m.: 7 minuut 15.0 se conden (7.37.6). 5000 m.: 12 minuut 30.0 se conden (13.13-0). 10.000 m.: 26 minuut en 30 seconden (27.30.8). Marathon: 1 uur 55 minuten beste wereldprestatie 2.08.33.6), De loper van de toekomst zal er volgens dokter Van Aa ken als volgt uitzien: lengte 1,85 tot 1,90 m„ gewicht 60 kg., hartinhoud 1250 cc., been lengte 97 cm. en polsslag in rust beneden de 40 slagen per minuut.

de Stem | 1973 | | pagina 19