zeeuws («Mandse milrale voor huisvesting van kejaarfa „Bouwen serviceflat in Oostburg riskante zaak" Inschrijvingen voor veetentoonstelling Oostburg iets gedaald Pluimvee- en konijnen- tentoonstelling in Sluis Veel belangstelling voor Hulster vereniging van Duitse herdershonden In vergelijking met vorig jaar L. de Haan Zeeuwsch- Vlaamse keizer Trouw stad streék Aanmeldingen 's-Heerenhoek Woensdag 12 september 1973 9 (Van onze correspondent) AARDENBURG De Ztcnwsch-Vlaamse schutters- ("m<l (staande wip) hield op prangen van de schutters vereniging „St.-Sebastiaan" te Aarflenburg de jaarlijkse schieting om het keizerschap Jan deze bond. Gerechtigd tot "felname hieraan zijn alle ko tsen en keizers van de di- Jerse schuttersmaatschappijen la Zeeuwsch-Vlaanderen. Elke deelnemer kreeg vijf tchoten naar de alleenstaande v°Sel, die in de vierde ronde ®erd afgeschoten door L. de «aan, lid van de handboog- ™aatschappij „De Westerschel- ®e te Terneuzen, die hiermee Je' keizerschap 1973 van deze "ond op zijn naam bracht. Drs. w, Lockefeer, in gezel- ™aP van beide wethouders de gemeentesecretaris, jaikte aan de nieuwe keizer. ?e' een toepasselijke speech, J? blijvende herinneringsprijs Hierna volgde een vrije jCmeting 0p twee wippen aaraan door 108 schutters "erd deelgenomen. (Van een o^zer verslaggevers) OOSTBURG Traditiege- ,-ouw wordt op de derde woensdag in september (dit jaar 19 september) in Oost burg de jaarlijkse veetentoon stelling annex markt gehou den. Dit gebeuretn, voor de 36ste keer in totaal, vindt dit jaar plaats op het terrein naast de technische school aan de Oude Tol. De regelingscommissie onder voorzitterschap van wethouder G. A. Claeys, heeft weer het nodige werk verzet om deze dag zoals gewoonlijk te doen slagen, In vergelijking met vorig jaar is het voor de keuringen aangemelde aantal melk- en jongvee iets gedaald, van 170 vorig jaar tot 158 stuks nu. ..Nog altijd beduidend beter dan twee jaar geleden toen slechts 80 stuks werd inge schreven", aldus secretaris- penningmeester W. van Veen. Ook het aantal ingeschreven schapen is gedaald, van 68 naar 59 catalogusnummers. De Inzending geiten, 25 stuks, is even groot als vorig jaar. Voor de derde keer staat de veetentoonstelling in Oostburg open voor deelnemers uit ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen. „Voor die tijd was de tentoon stelling alleen bedoeld voor veehouders uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen, maar via het landbouwcentrum in Goes is ons gevraagd ook deel nemers uit de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen toe te laten. Dit omdat men elders eigenlijk geen goede algemene keuring heeft", zo verklaart de heer Van Veen. Naast keuringsyee zal op 19 september ook vee voor de verkoop worden aangeboden. Dit betreft dan vleesvee, een produktierichting die het laat ste jaar flink in de belangstel ling heeft gestaan. De veetentoonstelling heeft altijd een flink aantal mensen op de been gebracht, iets waarop de marktkooplieden van de weekmarkt, hebben in gehaakt. Zoals gemeld zullen die op 19 september een zoge naamde feestmarkt houden, waarbij de kramen flink ver sierd zijn, en bezoekers bon nen ontvangen waarop in de namiddag prijzen zullen wor den verloot. Er zal overigens nog een verloting plaatsvinden, deze wordt georganiseerd door de regelingscommissie. De trek king van deze loterij vindt om 17.00 uur plaats in hotel Du Commerce. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Ne derlandse centrale voor huisvesting van bejaarden (NCHB) in Amsterdam heeft ernstige twijfels over de realiseerbaarheid van een exclusieve serviceflat voor bejaarden in Oostburg. „Het marktonderzoek is nog in volle gang, maar de draag kracht van de w.-Zeeuwsch- Vlaamse bejaarden is dus danig dat het bouwen van deze serviceflat een hache lijke onderneming is, en in variatie op een bekend ver- keersthema zeg ik: bij twij fel niet bouwen", aldus de heer Vf. Scheerens, direc teur van de NCHB. De definitieve beslissing over het al dan niet bouwen zal over ongeveer een maand kenbaar worden gemaakt aan het Oostburgse stichtingsbe stuur onder voorzitterschap van mevrouw M. van Cruynin- gen-Erasmus, dat zich voor re alisering van een dergelijke flat heeft beijverd. De huurprijs "van het ln Oostburg te stichten complex zestig flats werd voor een redelijke tweekamerflat door de heer Scheerens ge schat op een bedrag tussen 300 en f 400 per maand. „En ik heb het idee dat hier nogal tegen aan gehikt wordt". De NCHB is een toegelaten instel ling die werkt onder gemeen telijke financiële garanties. „Wij hebben nu voor een mil jard gebouwd, maar nog nooit zo'n garantie behoeven aan te spreken. Wij gaan dan ook erg zorgvuldig te werk." De heer Scheerens heeft hiervoor ook contact gehad met ir. Huisman, HID voor de volkshuisvesting in Zeeland. „Aan zijn adviezen wordt door ons grote waarde gehecht", aldus de heer Scheerens. Desgevraagd zei de heer Huisman dat hij de realisering van de serviceflat, zoals be oogd door het Oostburgse stichtingsbestuur niet ziet zit ten. „Er bestaat in West- Zeeuwsch-Vlaanderen wel be hoefte aan een serviceflat, maar dan moet die op lager niveau worden gerealiseerd. De laag van de bevolking waarop nu wordt gemikt is gewoon te dun. De stichtings- kosten zijn voorts naar mijn gevoel zo hoog dat ze buiten onze tabellen vallen, waardoor subsidie niet mogelijk is". Mevr. Van Kruiningen daar entegen zei niet te twijfelen aan de realiseerbaarheid van de serviceflat. „Op onze eerste oproep hebben wij ai 45 aan meldingen gekregen, en dat vind ik een heel mooi resul taat. Ik zie het nog steeds wel zitten, evenals toen we begon nen. Er bestaat behoefte aan een dergelijke flat en wij zul len er dan ook op blijven doorhameren, dat die gereali seerd wordt", aldus mevr. Van Kruiningen. Medaille-uitreiking -In de O.O.-mess van de Trip van Zoudtlandtkazerne te Breda vond onder grote belangstel ling de uitreiking plaats van de zilveren medaille wegens langdurige, eerlijke en trouwe dienst aan de sergeant-majoor administrateur J. A. Pieters van de Staf en verzorgingscie van het Garnizoenscommando Breda, (vroeger woonachtig te s'tleerenhoek). kei Door het behalen van de ■^eretitel door een lid van ïrv Westerschelde", zal in m deze wedstrijd in Eer de!^611 moeten plaatsvin- Secretaris R. Begheijn: „Bij e|o schutters bestaan daarte- «tt bezwaren omdat Terneu- slechts de beschikking v - °yer één wip. Het wordt ttn j ^c?' een tweede wip dj bijgeplaatst, omdat an- «jm Yymchillende bijzondere vv,'rÜden voor Terneuzen Horen gaan, wat bijzonder "f'ï is, nu de handboog- cort volop in opkomst is". (Van een onzer verslaggevers) SLUIS In de gemeentelij ke sporthal te Sluis wordt van vrijdag 14 tot en met zondag 16 september door de konij nen- en pluimveevereniging Oostburg en omstreken een kringtentoonstelling voor jon ge dieren gehouden. In vroeger jaren was er in iedere plaats in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een ko- nijnenfokvereniging en wer den er jaarlijks tentoonstellin gen gehouden. Na de tweede wereldoorlog taande de be langstelling, maar de laatste tijd kan een opleving in de kleinveesport worden gecon stateerd, en l-iefhebbers in W est-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich geconcentreerd in de vereniging voor Oostburg en omstreken. Deze vereniging nu heeft het initiatief genomen in Sluis een groots opgezette expositie in te richten. De laatste ten toonstelling in Sluis werd ge houden in het oorlogsjaar 1943, dus nu dertig jaar gele den. Het initiatief kreeg dit jaar zijn beloning, want er werden 218 dieren ingeschreven, na melijk 177 konijnen. 3 cavia's 12 kippen en 26 sierduiven. Alleen het aantal kippen dat ingeschreven werd viel wat tegen. Het bestuur van Oostburg en omstreken verwacht een flinke belangstelling van het publiek. Er is ook aan de da mes gedacht, want speciaal voor hen is er een stand met bloemen en planten inge richt- De officiële opening van de en toonstelling is vrijdagavond om zeven uur door de Sluise wethouder F. Cuelenaere. De tentoonstelling is voor het pu bliek geopend vrijdag van 19 tot 21 uur, zaterdag van 10 tot 21 uur, en zondag van 10 tot 18 uur. (Van een onzer verslaggevers) „Meneer, het is de schoon ste sport die er bestaat". G. Blommaert neemt een forse slok uit zijn met dampende koffie gevulde kopje en er ligt een vol dane glimlach op zijn ge zicht. Uren kan hij er over praten: over zijn kennel, zijn Duitse herders en vooral ook over de sinds een jaar bestaande Hulster „Vereniging van Duitse herdershonden". De vereniging stelt zich tot doel, het africhten van Duit se herders. Initiatiefnemers zijn de heren R. Josiasse uit Hulst en G. Blommaert. Mo menteel zijn er 23 honden in opleiding, afkomstig uit heel oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Kortom: het gaat de jonge vereniging nu al een van de grootste voor de wind. „Vroeger'vertelt Josiasse, „gingen we met onze honden altijd naar Sas van Gent. Dat was een beetje omslachtig. Daarom hebben we het initi atief genomen om zelf een club op te richten. Dat heb ben we met zijn drieën ge daan. Rob Sierens uit Sas van Gent was onze derde man". Meteen ging het de vereniging ai goed en dat kwam onder meer tot uit drukking in de grote belang stelling vanuit België. „Straks krijgen we de erken ning van de grote bond als kring", vertelt de heer Josi asse, „maar momenteel zijn we al een van de grootste van Nederland". „Zomers komt men drie maal wekelijks bijeen. Bui ten het seizoen, tweemaal. De honden worden d-an ge traind op onder meer gehoor zaamheid. Op dit moment beschikt de vereniging over één vh 3-hond (het hoogste bereikbare predikaat) en één vh 2-hond. Vijf honden zijn gereed om op te gaan voor het examen vh 1. „Het is zuiver sport. Als Je nou praat over trimmen: er is niks beters om te trimmen dan dit", aldus het beoog van Blommaert. Dat deze op komende „sport" zich kan verheugen in een groeiende populairiteit blijkt uit het feit, dat een demonstratie tij dens de oranjefeesen in Kloosterzande om en nabij de 1500 bezoekers trok. Blommaert vertelt het met gepaste trots. „Als we in Hulst aan net trainen zijn", vervolgt hij zijn verhaal, „dan lijikt het wel op een voetbalwedstrijd. Zo druk is het dan in de Koolstraat. Je komt er gewoon niet door'. De leden van de nieuwe club noemen hun honden verdedi gingshonden. Dat is weer iets anders dan „politiehond". De opleiding en training van een verdedigingshond is volgens het betoog van de heren Jo siasse en Blommaert veel zwaarder. Als ze hun oplei ding achter de r-ug hebben zijn ze in staat om hun baas zeventien meter onder de grond op te sporen: daar zijn al voorbeelden van, zo zeg gen zij. Blomimaert: „Ik zou h«m (zijn Duitse herder) graag 'ns op de hasj zetten. Met koffie heb ik het al 'm geprobeerd. In een bos heb ik toen drie pakken koffie verstopt, maar hij haalde ze eruit. In een minimum van tijd. Tegen woordig gebruiken ze die honden zelfs al om goud te zoeken. Pas heeft er nog een een kindje gered. Kijk: dat staat allemaal in die boekjes, die we regelmatig krijgen. Politiehonden zijn agressief, maar met die van ons, daar kun je mee naar de markt. Tussen de mensen lopen. Die doen niks. Alleen op com mando.. dan laten ze geen stukje textiel aan je lijf zit ten. Zo hoort het ook. Het is de mooiste sport die je hebt". Om het te demonstreren haalt Rene Josiasse zijn hond binnen (Astor van de Wil- lemskrone). Het dier begint meteen vriendschappelijk te snuffelen, maar volgt feilloos elk commando op. Als de demonstratie met een koekje is beloond brengt Josiasse de herder naar zijn hok. Als hij terugkomt zegt hij: „Nu heeft ie je toch gezien, he? Nou moet je 'ns naar hem toelopen. Kijken wat er ge beurt. Nee, je hoeft niet bang te zijn. Hij zit toch vast..." Ik heb na deze aan moediging weinig zin om As- tor van de Willemskrone uit te dagen en neem het gezeg de graag voor waar aan. Blommaert: „Duitse her ders: het zijn de trouwste dieren die er zijn. Je kunt ze overal voor gebruiken. Zelfs als geleide-hond. Ik verkoop zelf pups. Ik geef er so-wie- so een paar maanden garan tie op. Schriftelijk eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 9