NOORMANNEN VALLEN AAN Een cadeautje van wol, karton en lijm Nieuwe boeken Cholera sluipmoordenaar voor Italiaans kabinet Europese wind in Peking Dorestad staat in Brand HONDERD JAAR WEERKUNDE Kabouter Pim droomt Onderspit Verbazing ^pels verwijten Onveranderd Gasmasker op Hoofdschotel ïporteerde Fj ell- de verlaten riet- Igen, berken en indithelege- liden. Het is niet |t, in dit hele ge- vroeger gebeur en schraallanden naaien. Men kan imgen doen.: het uitgroeien tot een vrij rondlopend ekenen met ontge- en. t veranderen van .tuurgronden tot kan van dieren en gemaakt. In Cranendonck in .ant is een aantal ly's ingeschakeld ie in bedwang te in de boswach- ■bos vindt men eisende paard- 4 Belgische Me- |titgebroed. Biet Ickendael is het worden geope- |der gecompU- zoals het de amandelen van de ogen en van twee tot lOorzaak daar- rek aan perso- I en voldoende listing van de f weer de sltu- [transplantaties. J een ernstige In in Hannover Tis drie jaar op Iphten en wor- een kunstnier en. Volgens d» Jiiet nodig zijd Imeer fondsen Woensdag 12 september 1973 i i pe XoormannenDe Noor- pannen! Die kreet werd deeds overgenomen in het itadje Dorestad. en de menigte op de wallen werd steeds dichter. De Noormannen wa ren Denein en Noren die met hun Vikingschepen de kusten afvoeren en daar roofden en moordden. Daar kwamen ze aan... in ongeveer 10 schepen. Op elk Met behulp van een rond stuk karton, wol en lijm kan ieder een een leuk cadeautje maken. Neem het stuk karton, zoek het midden en doe daarop wat I lijm, Op de tekening zie je hoe het moet. Pak de wol en plak Sue in steeds groter wordende cirkels op het karton. Smeer iet karton niet in één keer vol lijm, maar doe iedere keer een Hein stukje. Ga door met plakken tot de hele ronde vol is. Ie kunt ook de andere kant beplakken. Je kunt het plateau I bijvoorbeeld voor fruit gebruiken. Natuurlijk kun je in plaats van wol en karton andere mate rialen nemen. Een paar ideetjes: hout, gekleurd touw, raffia en metaal. Je kunt verder met verschillende kleuren werken en er een schilderij van maken. Denk voordat je begint, maar eens goed na en zoek dan naar originele materialen. schip zat wel 20 man. Ze za gen er bloeddorstig uit, met hun ruige baarden en diep blauwe ogen. Ze waren goed bewapend met zwaarden, bo gen, messen, een stormram en nog veel meer. Op elk schip zaten slaven aan het dek vast geketend, die op bevel van de opzichters, die hun zwepen niet ongemoeid lieten, moesten roeien. Slaaf zijn bij de Noor mannen was nég erger dan de dood. En de Noormannen wa ren ook niet zo gul met eten voor de slaven. De aanvoerder, Jarl genaamd, stond met ge kruiste armen, op de boeg van zijn schip. Hij nam de muur, die een eindje op het strand stond, goed op. Mmrnm... zei hij tot een van zijn officieren, ziet er stevig uit. Ja zeker, zei die, maar zou het niet beter zijn om handel te drijven in plaats van... Zwijg brulde Jarl Jarl, niemand beveelt mij, ik doe, wat ik wil!!! De officier droop af. Ondertussen zaten de bur gers van Dorestad ook niet stil. Nadat ze van de eerste schrik bekomen waren, wer den de vrouwen en kinderen door de poort, die van de zee afgewend stond, naar de bos sen gebracht. Dat was voor de veiligheid. Er werden op de muren grote katapulten gela den met keien, zo groot als een hoofd. Aan iedereen wer den wapens uitgereikt. Ook stonden er grote potten met kokende pek klaar voor de hoofden van de vijand. Ter wijl de burgers zich gevedhts- klaar maakten, naderden de Vikingschepen tot vlak bij het strand. Het was nu vloed en de Vikingschepen hadden wei nig diepgang. De Noormannen waadden de rest door het wa ter naar het strand. Een poosje later was de muur omringd door Noorman nen, rondom de hele stad. De burgers wisten, dat ze het on derspit zouden delven, maar ze zouden hun huid duur ver kopen, Het was doodstil, de spanning was ondraaglijk en de seconden leken wel uren. Opeens... de Jarl hief zijn zwaard op ten teken voor de aanval. Onder luid geschreeuw en de schilden beschermend boven het hoofd bestormden ze de muur. Een regen van pijlen en keien, daalde op hen neer. De aanvoerder stond in de achterhoede bevelen te schreeuwen. Totdat... een pijl hem midden in het hart trof. Dood stortte hij ter aarde. On dertussen hadden ie Noor mannen al vele ladders tegen de muur gezet en de burgers hadden er hun handen aan vol om ze af te duwen. Ook daal de er kokende pek op de Noormannen neer. Al vele Noormannen lagen overgoten met pek, half verkoold, op de grond. De grond lag bezaaid met doden en gewonden. Nie mand lette op hen en zo stier ven vele gewonden een lang zame en verschrikkelijke dood. Het zag er slecht voor de burgers uit. Er waren al een stuk of 30 Noormannen, met hulp van ladders, over de muur geklommen. En de poort begon al gevaarlijk te kraken, want de Noormannen beukten met hun meterslange storm ram, op de poort los. Ook schoten de Noormannen vanaf het strand brandende pijlen, hoog boven de muren heen in de stad. Al verscheidene hui zen stonden in lichterlaaie. Toen... een luid gekraak weer klonk, de poort was bezweken onder de stormram. Joelend renden de Noormannen als gekken de stad binnen. En slo ten zich met de 30 man aan. die over de muur waren ge klommen. De overgebleven burgers, 50 man, werden ingesloten. Het werd een ware slachting. Opeens... als bij afspraak, stormden de burgers, op de muur van de Noormannen in. De Noormannen, hadden zoiets niet verwacht, en toen die van de verbazing bekomen waren, waren de burgers al ver ach ter hen. 38 Man was het ge lukt, de overige 12 man lagen dood of gewond op de grond adhter hen. Ze renden totdat ze uitgeput bij de poort aan de adhterkant van de stad kwamen. Daar waren veel weiniger Noormannen. En die hadden het veel te druk met plunderen. Zo gelukte het hun om door de poort te ontsnap pen naar het bos waar de vrouwen en kinderen waren. Ze vertelden hun van de korte maar verschrikkelijke strijd. Toen... de vluchtelingen zagen door de bomen heen in de richting van de stad een rossi ge gloed. De stad stond in brand. Nadat de Noormannen de gewonde burgers die op de grond lagen hadden afge maakt, hadden ze alles wat waarde had uit de huizen ge haald en de huizen in brand gestoken. Al spoedig stond de hele stad in lichterlaaie. Vol daan vertrokken de Noorman nen (die ook zware verliezen hadden geleden) uit de ge plunderde stad om na een paar jaar weer terug te ke ren. Danny BarenhoIz, Roosendaal. XI jaar. Angela Vrolijk uit Breda schreef het volgende bij de tekening, die hier boven staat; „Ik heet Angela Vrolijk en ik de Pijnboomstraat 49 en zit in de tweede klas van de Rozenkransschool. Omdat de koningin feest had mochten wij met een lampion door de straten lopen. Wilt u mijn tekening alstublieft in de krant zetten, dan kan iedereen zien hoe gezellig wij het hadden." Voor jongens en meisjes, die om de een of andere reden een hoek krijgen, maar die niet weten wat ze moeten nemen, hier een paar tips Avonturen beleven is na tuurlijk wel fijn, maar toch zucht het Avontuurlijke Trio van opluchting als alles achter de rug is en het er heelhuids vanaf is gekomen. Het trio bestaat uit Michiel en de tweeling Lex en Loes. Er zijn twee boeken over de drie verschenen, waanin ze al lerlei avonturen beleven. Het ene heet „De man met de zonnebril". In dit boek gaat het trio een bezoek brengen partij bij haar vriendin Eva in Met andere familieleden maaikt Tom een drukke, maar toch wel leuke tijd door. Het boek, dat een vervolg is op „De kinderen van. de veearts" kost f 9,90 en wordt uitgege ven door Kosmos. Deeltje 5 en G van de serie „Ga mee met Hanneke" zijn uit- Deeltje 5 heet „Hanneke in Engeland". Tijdens een logeer- aan Gunnar Bjerg, een beeld houwer. Als ze bij hem aanko men krijigen ze te horen, dat hij in heit ziekenhuis ligt. De jongens en het meisje moeten nu alleen in het vreemde huis blijven en beleven allerlei vreemde dingen. Het andere boek heet „De postzegelverzamelinig". Het Trio ziet in de herfstvakantie op Mallorca een raar stel en een man met een aktentas, waarin een postzegelverzame ling zit. Als ze vermoeden, dat hun buurman, die een postze- gelvenzameling heeft bestolen zal worden, verstopt Michiel de postzegels thuis. De boeken zijn geschreven door Alse Fischer, worden uit gegeven door Williams Neder land B.V. in Naardem en koe ten f 3.50 per stuk. „De zoon van de veearts" heet het boek dat Martha Ko- binson heeft geschreven. Hoofdpersoon is de zestienjari ge Tom West, de zoon van dierenarts Jan West en huis arts Klara West. Engeland worden er verschil lende inbraken in de omge ving gepleegd. Eva, Hanneke en Tom Hilton, een vrienld van haar, willen de inbreker van gen. Deeltje 6 heet „Hanneke en het diadeem". Ook in dit ver haal logeert Hanneke bij Eva. Enige jaren geleden is een uit India afkomstig diadeem ge stolen. De meisjes proberen het op te sporen. De boeken zijn geschreven door Britta Munk, ze worden uitgegeven door Williams B.V. in Naarden en kosten f 3,50 per stuk. Dorian Williams heeft een wat triest verhaal geschreven voor tieners. Het gaat over het paard Christo. Als het moet worden ver kocht doet stalknecht Dai alles van de hand en koopt het paard. Omdat ze geen huis of stal meer hebben trekken de man en het paard naar het geboortedorp van Dai. Het boek kost f 8,90 en wordt uitgegeven door Kosmos in Amsterdam. eindredactie ria van aart. Kabouter Pim klimt op een paddestoel. Opeens hoort hij gejoel. Daar zijn kinderen aan het spelen. Ze schreeuwen met hun allergrootste kelen. Kijk ze gaan aan de takken van een berkeboom rukken. O ze gaan ook nog blaadjes plukken. Jee roept de berk, weet je wat ik merk? Au niet zo rukken En ook niet van mijn blaadjes plukken. Opeens schrikt Pim wakker Och die boom zucht Pim de stakker He het was maar een droom Als het echt wasdie arme boom Marja Vermeulen, Waspik, 10 jaar [Van onze correspondent) ROME De zondagavond Speelde voetbalderby in J 'e Italiaanse bekercompeti- Roma-Lazio heeft ruina Miljoen aan entree-gel tal opgeleverd. Drie dagen tevoren heeft de minister "8 gezondheidszaken, Lui- moeten verklaren, hij in ernstige moeilijk- talen was, en niet goed wist Rij aan geld moest ko- a,n om anti-cholera vaccin te kopen....". „Geen com mentaar", zo luidt de slotzin 1111 dit mini-commentaartje 'He voorpagina van de ',a Stampa", een van de ^ngrjjkste kranten in Ita- II, IIHolera-epidemie in Italié is en de derde week in ge- ■tk' recente situatie is Jom te juichen: het aantal 'ntjs onvcrwacht hoog ge- nog steeds worden &™5nderden m afzondering Ljj™1, en terwijl in Napels ",°°P gloort dat het voorbij I'll h en uit andei,e delen I Wicht 'and verontrustende l'L ten over nieuwe besmet- wordt momenteel |v!2a'r genoemd. Er wordt IC™* niet meer gesproken li.. 5st onder controle heb ban de situatie. Die |ttw"J":utnde uitdrukking is Sinds ze de eerste lt;rj ??r de overheid gebruikt ZlJn nog tal van slacht en de cholera bezwe- I*1» p,'entrumlinkse regering 0r ziet de berg ver- I steeds hoger worden. Precies 50 dagen is deze rege ring nu (actief; (dagen en nachten) die gevuld werden met voornamelijk de strijd te gen de inflatie en de stijgende prijzen. De cholera-epidemie Lijkt voor dit kabinet een on berekenbare sluipmoordenaar te zijn. Veel verwijten zijn partij-po- litie gekleurd, alsof de chole ra een vervolg zou zijn van deze centrum-linkse regering! Het is een bekende oppositie- kreet van als wii er geweest waren Als welke opposi tie dan ook er geweest zou zijn dan nog zou de cholera hebben toegeslagen. Misschien zelfs wel eerder, misschien iets later, maar zolang een aantaal zaken niet structureel veranderd, loopt het land doorlopend het risico dit soort trieste en vernederende ge beurtenissen weer mee te ma ken. Inderdaad vernederend, omdat, zoals steeds meer aan het licht begint te komen, de cholera bij wijze van spreken al tij den terug op komst was en als zodanig ook onderkend. Diverse vooraanstaande medici beweren nu dat ze twee, drie jaar geleden al gewezen heb ben op de mogelijkheid dat Italië door een dergelijke epi demie getroffen zou (kunnen) worden. Met andere woorden, men had eerder voorzorgs maatregelen moeten nemen. Vernederend ook, omdat Italië toch als een volledige ontwik kelde EEG-partner mag wor den gezien, een beschaafd geïndustrialiseerd land. Voor een zich gezond voordoend mens is cholera vernederend, omdat de ziekte vooral de kans krijgt bij minder mis- deelden, minder sterken, in landen waar het aan alles ont breekt. En Italië is toch geen onderontwikkelde natie? Zeker wel, zo crltiseren kran ten, weekbladen en partijpoli tiek. Tyfus en paratyfus komen in onthutsend grote aantallen jaarlijks in Italié voor. Vele malen meer dan in Joe goslavië, Portugal, Spanje en Griekenland en de vergelij king met dit kwartet landen alleen al illustreert hoever verheven Italië zich voelt bo ven deze „mindere" Europese naties. Nog erger is, dat diver se Afrikaanse staten een veel gunstiger ziekte-statistiek ver tonen dan Italië. Het merendeel van de verwij ten is gebaseerd op de klassie ke klaagzang in Italié: het noorden heeft alles, en het zuiden krijgt niets. De regering zetelt in Rome. geografisch gezien ongeveer in het midden van het land. Maar de regering zit met de rug naar het zuiden gekeerd: ziet en hoort niet wat er achter haar gebeurt. Bij Rome houdt Italié op. Die treurzang wordt al lang gehoord, „maar nooit verhoord" zeggen de Napolita nen. De ultrarechtse - zo u wilt dt- neo-fascistische oppositie - is de cholera-epidemie het zo veelste bewijs van de door trapte politiek" van de chris ten-democraten, die samenspe len met het grootkapitaal en nu zelfs openlijk met de socia listen in een regering zitten. De linkse oppositie is sinds de jongste formatie-vrijages met de christen-democraten ietsje gematigder, maar herhaalt de verwijten dat de regering te weinig aandacht geeft aan het zuiden: aan de punt van de laars waar het neo-fascisme als een vlam in de democrati sche pan slaat aan Napels, een miljoenenstad maar met de voorzieningen van een pro vincieplaatsje; aan de land bouw in het droge midden en het zuiden van het land waar teveel boeren te weinig vruchtbare grond moeten de len en waar geen industrie van betekenis gevestigd wordt; aan de visserij tenslot te,die in deze weken hopeloos gestrand is, als een trailer op een zandbank. Sinds de mossels bij Napels volgens officiële zijde de chole ra verspreid hebben is de vis markt ingestort. In Genua werden gisteren dui zenden kilo's vis weggegeven aan mensen die belangstelling hadden. In tal van havens lig gen de vissers-vloten al da genlang werkeloos. De cholera is tijdelijk, zo wordt in Napels cynisch opge merkt, maar wij blijven even ziek. Een cholera-injectie helpt niet tegen de gigantische problemen waar het stadsbe stuur mee zit; halsoverkop ge nomen veiligheidsmaatregelen elders in het zuiden verhelpen niet de blijvende problemen op het sociaal-economische en het maatschappelijke plan. Al dagen is de toestand onver anderd. Het aantal opgenomen patiënten - al dan niet - besmet - blijft nagenoeg constant. In Napels mogen er meer ontsla gen dan opnamen zijn maar elders in het zuiden en op het eiland Sardinië stijgt het aantal opgenomen zieken. De cholera heeft Napels nog steeds in een wurgende greep; de grote angst is nog steeds niet geweken. Gillende vrouwen, vijftig, zes tig in totaal, stapelden dit weekeinde in Napels hout en meubilair tegen de voordeur van een huisje waarin twee oude mensen van rond de ze ventig ziek lagen. Het met benzine overgoten hout werd aangestoken; een bizarre mid deleeuws aandoende woedeuit barsting diie op het nippertje door een voorbijkomend arts bezworen kon worden. De oudjes, wel ziek, maar geen cholera, werden van een wre de vuurdood bespaard. De be woners van de betrokken volksbuurt hebben toen maar matrassen verbrand van buurtgenoten die geisoleerd in het Cotugno-ziekenhuis liggen. In Napels - waar nog steeds dertig proeent van de bevol king niet is ingeént - is de grote schrik teruggekeerd na de onverwachte dood van de kleine Francesca Noviello. Achttien maanden oud stierf de kleine aan cholera; ze stierf thuis en was niet opge nomen, ondanks het feit dat sommige familieleden we] in het ziekenhuis lagen. Haar va der - die er het ergst aan toe is - is nog niet op de hoogte van de dood van zijn dochter tje. Geen enkel gezinslid heeft de begrafenis van Francesca mee gemaakt, ze zijn allemaal gei soleerd. Een tiental mensen heeft het kleine zinken kistje naar het kerkhof gebracht. De dragers hadden ontsmettings maskers voor. De priester had In allerijl een gasmasker opge zet, per slot van rekening was de kleine aan cholera gestor ven Nadat hij de gebeden in' zijn gasmasker gepreveld had, en het kistje in het graf zou wor den gelaten, kwam een man buiten adem het kerkhof op rennen met de boodschap dat het lijkje ogenblikkelijk vooi sectie naar een laboratorium moest worden gebracht. Het is een intriest en navrant voorbeeld hoe de gezondheids administratie in de knoei zit op dit moment; het is een irooryal dat de veel geplaagde zuid-italianen alleen maar nog bozer maakt op alles en ieder een die hen eerder tegenwerkt dan helpt, met naar hun me ning, de regering voorop. Van onze redactie buitenland) GENEVE De Meteorolo gische Wereldorganisatie (WMO) heeft in Genève haar honderdste verjaardag gevierd. Van 2 tot 16 sep tember 1873 waren afgevaar- eigden van 20 landen in de academie van wetenschappen in Wenen bijeengekomen om de basis te leggen van de „internationale meteorologi sche organisatie", die aan de VVMO voorafging. In 1950 ontstond daaruit de WMO, nadat de organisatie tientallen jaren voortreffelijk werk had geleverd op het ge bied van waarneming en voorspelling van het weer. Een jaar later werd de WMO in de Verenigde Naties opge nomen. Momenteel beschikt de wereld-weerwacht, het voornaamste programma van de WMO, over een over de hele aarde gevestigd waame- mingssysteem met ongeveer 9.000 stations, 6.000 schepen, kunstmanen en computers. Van de WMO zijn 136 staten lid. De organisatie staat on der leiding van de Egypte naar Mohammed Fathi Taha. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS President George Pompidou van Frankrijk is maandag namiddag voor een officieel bezoek naar China vertrokken een bezoek dat sterk in het teken van Europa zal staan.. Het is een reis waar generaal De Gaulle altijd van gedroomd had maar die hij niet meer heeft kunnen onder nemen. Hij was het die in 1964 de Chinese Volksrepu bliek erkende en het bezoek van Pompidou geeft deze erkenning die tot zeer goede betrekkingen heeft geleid nu een soort officiële bekrachti ging. Uiteraard heeft dit be zoek, dat het eerste officiële van een Europees staatshoofd aan Peking is niet de beteke nis van de reis van president Nixon naar China in februari 1972. Dit neemt evenwel niet weg dat Pompidou met de Chinezen over een aantal vraagstukken van wereldbe lang van gedachten zal wisse len en het klimaat daartoe is gunstig: de Chinese leiders hebben immers enkele dagen geleden hun positie aanmerke lijk gecontroleerd. Tot dusver was er nogal oppositie tegen hun politiek van toenadering tot het westen maar deze zo genaamde gematigde lijn is nu zo lijkt, voor het eerst door de Chinese Communistische Par tij goedgekeurd in de officiële erkenning dat deze politiek een noodzaak voor China is. Als gevolg met het conflict met Moskou valt op Russische tijstand niet te rekenen en derhalve moet elders gezocht worden: in de Verenigde Sta ten, in Japan, in Europa. Vandaar dat de nieuwe Chine se diplomatie voor het bezoek van Pompidou al leidde tot de reizen van Nixon en van de Japanse premier Tanaka. De toekomst van de Euromarkt zal in de Chinese-Fratise be sprekingen van de komende weken een belangrijke rol zo niet de hoofdschotel vormen Peking is namelijk een groot voorstander van een Europa van de negen. Het zou wensen dat dit spoedig min of meer de gelijke wordt van Rusland en Amerika. De lichte verkoeling in de be trekkingen tussen Parijs en Moskou wordt door China als een gunstig element, mogelijk als een gunstig voorteken ge zien. Peking maakte maan dagmorgen gewag ervan dat het bezoek van de Franse pre sident op het „goede ogenblik komt Een zwak en verdeeld Europa zal volgens de Chine zen elke overeenkomst met Moskou moeten slikken en zonder enige voorwaarden te kunnen stellen. En een zwak Europa zou ten nadele van China uitvallen omdat de Sov jets in dat geval mede door hun toenadering tot Amerika zich aan hun westgrenzen niet meer bedreigd zouden voelen. Onder deze omstandigheden zouden zij aan de Russisch- Chinese grens een steeds gro tere militaire druk kunnen gaan uitoefenen. De wind die Pompidou in Pe king om de oren zal waaien en die aan de grote Khingan en uit de steppen van de Gobi komt zal merkwaardigerwijze een Europese wind zijn.

de Stem | 1973 | | pagina 29