I I I I KRIJGT NEDERLAND NOG DERTIG VLIEGVELDEN DROEVE BALANS VAN STAATSBOSBEHEER Natuur blijft in gevaar Dieren helpen in natuurreservaten Wie geopereerd wil worden in Duitsland moet geduld beoefenen NOORM Een cade< van wol, karton ei Choler BEPERKT Y.S. AANTAL STATEN? J Dorestad I binnenland buitenland Eekhoorn Roofvogels Weidevogels Teruggang Reservaten ^apels verwijten m f DEN HAAG (ANP) In Nederland zal in 1980 be hoefte zijn aan dertig vlieg velden voor de „kleine lucht vaart". Zo luidt één der con clusies uit een rapport, dat in opdracht van de provinci ale planologische dienst (PPD) in Zuid-Holland is opgesteld door het adviesbu reau Arnhem B.V. Op hei ogenblik telt ons land der tien vliegvelden voor de „kleine luchtvaart". Tien zijn voor algemeen gebruik open gesteld. De studie, die een verken nend karakter heeft, gaat over de kleinere luchtvaart terreinen, waarop gevlogen wordt met kleine vliegtui gen, en dan speciaal de „ge- neral aviation" (de civiele luchtvaart met uitzondering van de lijndiensten van luchtvaartmaatschappijen en luchttaxibedri j ven Een algemene conclusie Ir, het rapport is dat Nederland bij het buitenland ichterligt zowel wat betreft het aantal kleine vliegvelden als het aantal vliegtuigen- Dat wordt voornamelijk veroorzaakt door de geringe oppervlakte van ons land en het ontbre ken van stimulering door de overheid. Door de stijging van het inkomen en het vervangen van de grenzen zal er een druk op de kleine luchtvaart komen, die waarschijnlijk de huidige aarzelende groeiten- dens kan omzetten in een meer explosieve, aldus het rapport. De in Nederland benodigde oppervlakte per terrein voor de kleine luchtvaart is vol gens de rapporteurs te stel len op 920 bij 150 meter, met daaromheen een obstakel- vrije ruimte De Nederlandse „general aviation-vloot telde begin 1972 ruim 260 toestel len. Uitgaande van de ver wachting dat de in West- Europa te verwachten ten- denzen in de luchtverkeers- ontwikkeling ten dele een afspiegeling zullen zijn van die in Noord-Amerika, bere kenen de samenstellers van het rapport dat in ons land in 1980 voor 400 a 600 kleine vliegtuigen plaats op vlieg velden zal moeten zijn. Daar voor zouden dertig vliegvel den nodig zijn. In het rapport wordt opge merkt, dat het ontbreken van een nationaal kader, waar binnen de planologische diensten bij de samenstelling van streekplannen zouden kunnen werken, nadelig is voor de ontwikkeling van de kleine luchtvaart. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het gaat met onze zeehonden niet goed. Is Neder land nu werkelijk niet in staat dit dier in stand te houden? Deze verzuchting staat in „Heg en Steg", een populaire samenvatting van het jaarverslag 1972 van staatsbosbeheer. Telkens weer moet een teruggang van het aantal getelde zee honden worden gemeld. De toenemende druk op de gebieden waar deze dieren een rustig leven willen leiden, het verschijnen van wa tersporters en wadlopers en de voortdurende activiteiten voor de winning van aardgas en aardolie zijn funest. Nog erger is waar schijnlijk de verontreiniging van het water met kwik en gechlo reerde koolwaterstoffen. De vleermuisstand blijft te ruglopen. In Nederland en el ders. Een medewerker van Staatsbosbeheer, die fungeert als centrale man voor het on derzoek in noordwest-Europa, is niet optimistisch over het voortbestaan van deze merk waardige dieren. Hier in Ne derland moet rekening worden gehouden met het verdwijnen van de vale vleermuizen, zo zeer is de laatste kraamkolo- nie van deze soort geslon ken. In nog niet eerder op vleer muizen onderzochte gebouwen in ons land heeft men wel een paar flinke kraamkamers ge vonden van laatvliegers en grootoorvleermuizen. Vooral van de laatste soort is dit welkom, want ook deze neemt de laatste tijd sterk in aantal af Van 23 voor het eerst on derzochte gebouwen, waar men vleermuizen hoopte te vinden, bleken er slechts vier deze dieren te herbergen. Beter gaat het met de eek hoorn. Die neemt na jarenlan ge achteruitgang weer in aan tal toe, al is het dan nog slechts plaatselijk. Goed nieuws ook over de kerkuil, die voor het eerst sinds jaren in aantal vooruit ging, vooral in Drente en Overijssel. Het plaatsen van een honderdtal broodkasten en he1 verlenen van premies voor geslaagde broedgevallen zal hiertoe wel hebben bijgedra gen. Misschien is ook de ver mindering van het gebruik van landbouwvergiften va-n in vloed geweest, aldius Heg en Steg- Het herstel in de stand van verschillende roof vogels, meeuwen en sterns heeft zich voortgezet. Vooruit gang was er vooral bij de buizerd en de bruine kieken dief en, voor het eerst sinds jaren, bij de havik, waarvan 29 broedgevallen wer den waargenomen. Dat is toch altijd nog maar een derde van het aantal dat rond 1960 in ons land heeft gebroed. De bruine kiekendief profiteer de vooral van de toegenomen bioedgelegenheid in de moe rassen van Zuidelijk Flevo land. De grote stern vestigde zich na jarenlange afwezigheid weer op Rottumeroog en Rot tumerplaat. Het aantal kleine mantelmeeuwen en storm- meeuwen neemt in ons land nog altijd toe. Veel aandacht, verteit Heg en Steg, wordt de laatste tijd besteed aan de bescherming van weidevogels, maar een voudig is die bescherming niet. Bij de manier waarop de veehouders vroeger hun gras land onderhielden, met exten sief beweid-en en laat maaien, konden grutto, tureluur, kemp haan, watersnip, kievit, schol ekster en vele andere beter in cultuurgebieden dan in na tuurgebieden huizen. Ze had den d-an meer afwisseling van b.v. nat en droog, lang en kort gras. Volgens moderne land bouwkundige begrippen echter moet grasland goed worden gedraineerd en vroeg worden gemaaid en daardoor wordt het. voor de weidevogels een hele toer, hun jongen op tijd groot te krijgen. De oplossing wordt op het ogenblik gezocht in het stich ten van weidevogelreservaten. Het grasland wordt daar geëx ploiteerd op een manier die het voortbestaan van de vogels mogelijk maakt, maar die voor de boer niet zo efficiënt is. Door het maken van beheerso- PlantCll vereenkomsten probeert men hem hiervoor schadeloos te stellen. Inrichting van zo'n weidevogelreservaat in de vonden, bij Philippine in Zeeuwseh-Vlaanderen sohild- zaad- In Zeeland werd ook een groeiplaats gevonden van rui ge veld-bies, tot nu toe de enig bekende. In Limburg werden twee gele monnikskappen ge vonden, misschien de enig overgebleven exemplaren van deze soort in onze zuidelijkste provinoie. ruilverkaveling Rijnstreek- nieuws te melden: op Ter- Zuid in Zuid-Holland is in schellig werden nieuwe vimd- overweging. plaatsen ontdekt van maanva- ren, het gevlekte zonneroosje en Engelse atlant, op Noord- en Zuid-Beveland van blauwe morgenster, omgekeerdibloemi- ge klaver en wollige distel. Bij Brouwershaven en op Schouwen werd steenthijm ge- Uit de plantenwereld heeft Heg en Steg ook heel wat In het algemeen waarschuwt Heg en Steg, loopt het aantal plan-tesoorten in ons land nog altijd onrustbarend terug en niets moet worden nagelaten om deze teruggang tot stil stand te brengen. Staatsbosbeheer had in het verslagjaar maar 5,5 miljoen gulden beschikbaar om voor het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk natuurreservaten te ko pen, 5 miljoen minder dan in het voorgaande jaar. Toch kon het areaal staatsn-atuurreserva- ■en nog met ongeveer 1.300 hectare worden uitgebreid. De belangrijkste aankopen waren: ruim 260 ha. in de weerrib- ben in noordwest-Overijssel een even groot gebied op de vispla-at in de Brabantse Bies- bosch, bijna 170 ha. bij de Overijsselse en Hatertse ven nen bij Nijmegen; 340 ha. in de Meijnweg ten oosten van Roermond, een kleine 40 ha. in de Borkeld en het Elzener- veld bij Ma-rkelo, ruim 25 ha. in de Rottige Meenthe aan de Fries-Overijsselse grens. Het ging hierbij om uitbrei ding van bestaande reserva ten. Nieuwe kon men wegens de beperkte geldmiddelen sleohts in beperkte mate stich ten, maar drie konden er toch af: het St.-Adolfsgat (6.64 ha.) op Goeree-Overflakkee, het Balgoyse meer (2.03 ha-) te zuidwesten van Nijmegen en de Kagerplassen (8.05 ha.) in h-et hart van de randstad. Vooral het reservaat Kager plassen is volgens Heg en Steg een welkome aanwinst. Het besl-aat een belangrijk deel van een van de twee nog opval lend ongerepte eilanden in dit passengebied. Het ligt op een strategisch zeer welkome plaats. Want, aldus Heg en Steg, als we de wilde planten en dieren in ons land in stand willen houden zullen we moe ten zorgen voor een net van steunpunten dat het hele land bedekt. Slotvermaan van Heg en Steg: „De tijd dat de natuur bescherming een defensief ka rakter had is voorbij. Wie nu bij de verdeling van de schaarse ruimte in» ons land met kans op succes aanspra ken wil laten gelden, zal zijn wensen en verlangens helder moeten formuleren. Met ande re woorden: hij moet weten wat hij wil en zal anderen daarvan in kermis moeten kunnen stellen. Een nuchter uitgangspunt voor gezond over leg. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG In verschil lende natuurgebieden in ons land probeert men met weinig kosten de begroeiing in een bepaald stadium te houden door er bepaalde diersoorten te laten grazen- „Heg en Steg", populaire sa menvatting van het jaarver slag 1972 van Staatsbosbeheer, maakt daar melding van met de opmerking dat de schaaps- (Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON Amerika heeft 50 staten, die vrijwel zonder uit zondering schone namen dragen als Oregon, Flo rida, Massachusets, Oklahoma, Illinois, Ala bama, Mississippi en Lui- siana. Dr. Stanley Brunn, een aardrijks kundige, heeft een se rieus plan ontwikkeld om de Verenigde Staten van. Amerika te reduce ren tot zestien staten, die elk een groot stads gebied moeten bevatten. Hij stelt namen voor als Pacifica, Angelina, Roc ky, North- Central en South Plaines, Industry, North- en South Heart land, Gulfcoasf, New South, Yankee, Empire, Mid Atlantic, Carolina en Tropicana. Het plan van Brunn voorziet in een homogenisering van Amerika. Om een voor beeld te noemen: er zijn nu zes staten met een bevolking van 82 mil joen (39 procent van het totaal) die 12 van de 100 vertegenwoordigers in de Senaat hebben. Er zijn 15 staten' met 10 miljoen inwoners, di-e 30 senatoren hebben. De staat Ohio heeft, met 10 miljoen inwoners, 2 se natoren. De qua opper vlakte grootste staat in het plan van Brunn is Rocky, waarin Montana, idaho, Wyoming, Colora do, Utah, flinke stukken can Nevada, Arizona en New Mexico en Texas zijn opgenomen- De staat In dustry is geconstrueerd rond het stadsgebied van Chicago en h-et indus triegebied van Gary en Indiana. kudden op de heidevelden vroeger al niet anders deden. Op .de Stabrechtse heide bij Geldrop en in Kraloo bij Dwingeloo werkt Staatsbosbe heer nog altijd met schapen. Er zijn nu plannen om in Drenthe, op een gedeelte van de terreinen waar in de no vemberstorm de bossen vrij wel geheel zijn omgewaaid, iets dergelijks te gaan doen. In de boswachterij Exloo- Odoorn zal een gebied van 300 hectare worden omheind en bestemd worden voor een schaapskudde de bezoekers mogen de omheining binnen gaan, maar auto's en brom mers moeten buiten blijven. In het gebied wordt een schaaps kooi gebouwd en er wordt ruimte opengehouden waarin schapen kunnen worden ge dreven als ze moeten worden geschoren. In het 2.500 ha grote Iaag- veenreservaat „De Weerrib- ben" in noordwest Overijssel neemt men proeven met uit Zweden geïmporteerde Fjell. koeien, die in de verlaten riet- percelen, wilgen, berken en meerdoenlijk.indithelege- elzen korthouden. Het is niet meer doenlijk, in dit hele ge bied zoals dat vroeger gebeur de de riet- en schraallanden geregeld te maaien. Men kan dan twee dingen doen: het terrein laten uitgroeien tot een moerasbos of vrij rondlopend vee l-aiten afrekenen met onge wenste struiken. Ook bij het veranderen van vroegere cultuurgronden tot natuurterrein kan van dieren gebruik worden gemaakt. In de Baronie Cranendonck in Zuidoost-Brabant is een aantal IJslandse pony's ingeschakeld om de vegetatie in bedwang te houden en ook in de boswach terij Kuinderbos vindt men deze weinig eisende paard» jes. Op. het domein Planckendael te Muizen bij het Belgische Me- chelen zijn maar liefst ■acht flamingo kuikens uitgebroed. Hier moeder met enkele kleinen op voedseljacht. Planckendael is het buitenverblijf van de Antwerpse ZOO. HAMBURG Wie in West-Duitsland een zware operatie moet ondergaan moet dikwijls op een lange wacht tijd rekenen. In veel grote ziekenhuizen zijn er wachtlijs ten. Vooral hartoperaties waarbij gebruik moet'worder gemaakt van de hart-long-ma chine, niertransplantaties, he verwijderen van de amandelei en het aanbrengen van kunst ledematen kan vaak slecht: met grote vertragingen gebeu ren. In dringende gevallen kar echter steeds onmiddellijl worden geopereerd. Bij de grote ziekenhuizei van Baden-Württemberg zijl voor een deel wachttijden to zes maanden bijna normgal. Ir Hamburg staan op de wacht lijst voor het gebruik van de enige hart-long-machine ven de Hanzestad rond 1000 pa tiënten. In Hannover is vier maanden wachten voor hart- oatiënten betrekkelijk kort. Erger dan bij de hartopera- „ies is het in de meeste deel- •itaten gesteld met patiënten lie een prothese, ter vervan ging van een bot krijgen. Hel tan twee tot drie jaar duren voordat zij geholpen worden. Je artsen vrezen dat bij kin ieren met heupletsel of dompvoeten later nadelige ge volgen van de vertragingen op uilen treden. Maar volgens de autoriteiïei van gezondheidszorg in Ham- urg zijn de patiënten niet ge heel onschuldig aan de huidige situatie. Zij nemen soms wachttijden van vier jaar voor lief teneinde door een bepaal de specialist te worden geope reerd Ook bij .minder gecompll" ceerde ingrepen zoals het wegnemen van de amandelen en het rechtzetten van de ogen jijn er wachttijden van twee tot vier maanden. Oorzaak daar van is het gebrek aan perso neel, bedden en voldoende technische uitrusting van de klinieken. Heei anders is weer de situ atie bij niertransplantaties. Patiënten met een ernstige nierziekte moeten in Hannover bijvoorbeeld soms drie jaar op de operatie wachten en wor den zolang met een kunstnier in leven gehouden. Volgens d« medici zou dit niet nodig zijn als men over meer fondsen zou beschikken. Woensdag 12 september 1973 1 pe Noormannen'. De Noor- re mannen! Die kreet werd hu Steeds overgenomen in het af stadje Dorestad. en de menigte OP dichter. de wallen werd steeds De Noormannen wa- tumm Met behulp van een rond stuk ka een een leuk cadeautje maken. Neem het stuk karton, zoek het mie lijm. Op de tekening zie je hoe het nv deze in steeds groter wordende cirkel) het karton niet in één keer vol lijm. klein stukje. Ga door met plakken Je kunt ook de andere kant beplakke bijvoorbeeld voor frudt gebruiken. Natuurlijk kun je in plaats van wol rialen nemen. Een paar ideetjes: hout en metaal. Je kunt verder met versch en er een schilderij van maken. Denk eens goed na en zoek dan naar origine: (Van onze correspondent) ROME De zondagavond gespeelde voetbalderby in de Italiaanse bekercompeti- üe Roma-Lazio heeft ruim een miljoen aan entree-gel den opgeleverd. Drie dagen tevoren heeft de minister fan gezondheidszaken, Lui- gi Gui, moeten verklaren, dat hjj in ernstige moeilijk heden was, en niet goed wist hoe hij aan geld moest ko- ■nen om anti-cholera vaccin 'e hopen....". „Geen com mentaar", zo luidt de slotzin fan dit mini-commentaartje CP de voorpagina van de "La Stampa", een van de belangrijkste kranten in Ita- e fholera-epidemie in Itaiié is n de derde week in ge- tów e recente situatie is Lt 0® te juichen: het aantal w. rt Is onverwacht hoog ge- no? k nog steeds worden epL, jnderden in afzondering doLT®en terwijl in Napels is i??p Stoort dat het voorbij fan l111611 uit andere delen bi>r,-Aet land verontrustende tin ie oveI {®ggeVaiien. statl„ es.tand wordt momenteel HA. f)?"" genoemd. Er wordt ovnr niet meer gesproken over nieuwe besmet onder controle heb- e5L,„, Y,an de situatie. Die VenslJ?tellende uitdrukking is hS a ®inds ze de eerste Werrf „°r de overheid gebruikt offers n nog tal van slacht ten, 3an c'e oholera bezwe- *lnepYen^rumlinltse regering ,°r siet de berg ver- steeds hoger worden. Precies ring n' nachten) met voo gen de prijzen, lijkt voo berekent te zijn. Veel ve litie gek ra een deze cent Het is e kreet vai waren tie dan zijn dan hebben zelfs we iets latei aantaal z veranden doorlopen trieste beurtenis: ken. Inderdaa< zoals stee begint bij wijze den terug zodanig Oi Diverse beweren jaar gale< ben op Italië doo demie ge' worden. I men had maatregels Vernedere toch als e fcelde EEl den gezii geïndustri: een zich mens is c omdat de kans krijj deelden, landen wa breekt. En onderontw Zeker wel ten, weekt

de Stem | 1973 | | pagina 28