Percentage „katholieken" maar kerksheid neemt af Tsjoe En-lai hekelt supermachten centenpikf Impasse binnen kerken verbreken door gesprek IDEAAL KAMERAAD ALLENDE VERVLOGEN Haarproblemen zijn er om opgelost te worden: KNIKÏ KASKI-BOEK OVER „VIJF JAAR MERKONTWIKKELING HUIJSEN BREEKT MET CHII DERK DE VRIES Kamer wil meer informatie over kwijtschelding aan Shell Mgr. Gijsen niet volledig achter „Mens waarheen Lavona, binnenland buitenland Koningin in dankwoord: „Het was hartver warmend'' WARM WELKOM VOOR POMPIDOU IN PEKING Soldaat gepakt bij wapenmagazijn KERKENCONFERENTIE IN 1974 Handreiking Kerkg ang Dr. Ruppert voor openbaarheid adviezen Raad van State Brochure Ipo '74 Volgens de grondwet Middenklasse Geen weg lenig Droog en dor haar Slap en fijn haar Vet haar Beschadigd haar? een belofte voor mooier haar HttUH Mr. De Niet commandeur Ned. Leeuw Gokje wagen H tbg Woensdag 12 september 1973 DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft gisteren in een dankwoord via radio en t.v. het feest ter ere van haar zilveren regerings jubileum „hartverwar mend" genoemd. Na een korte inleiding zei zij: „Al de afzenders werke lijk te danken, en wel zo persoonlijk als deze boodschappen zelf be doeld waren is eenvou dig onmogelijk van daar dit hoorbare, zicht bare weder-woord, dat er in zo ver geen is. want: u maakte me stil met wat u scheef. Ik denk ook in dank baarheid aan woorden, handdrukken, blikken van zo velen, die dezer dagen tot me kwamen. En voorts denk ik met bijzondere erkentelijk heid aan al het werk, de toewijding, de vele fan tasie, die de voorberei ders van en uitvoerders bij de feestelijkheden daaraan hebben gege ven. Wat al mooie herinne ringen laten deze dagen achter en ik dank u al len, d!e zo mijn hart hebben verwarmd". VENLO Een militair Is afgelopen weekeinde aange houden bij het wapenmagazijn van de Frederik Hendrik ka zerne te Venlo. Hij werd aangetroffen door de wachtcommandant van de kazerne, die een ronde maakte om de wachtposten te contro leren. De draadafrastering rond het kazerneterrein was a' doorgeknipt- De marechaussee heeft de zaak in onderzoek- PEKING (AFP) - Pre mier Tsjoe-En-Lai heeft gisteren tijdens een diner ter ere van president (ADVERTENTIE) Is een Derk de Vries roker een Ach kom nou. Iedere ervaren sigaren-roker proeft toch meteen s kwaliteit van Derk de Vries, mag hij dan voor z'n sigaartje minder betalen. Waarom duurder als het met Derk de Vries voordeliger Nou dan! Bolknak O COURAGE 33 cent O GOUD 36 cent Senoritas O FORTUIN 18 cent O APOLLO 22 cent een warme vriendschap waard! (Van een onzer verslaggevers! UTRECHT Met het doel om de impasse, waarin alle kerken in Nederland verkeren, te doorbreken is onder auspiciën van de Raad van Kerken, waarbij ook de rooms-katholieke kerk is aangesloten, tot een uniek gebeuren besloten: in 1974 zal een kerkenconfe- rentie worden gehouden met als doel door intensief gesprek binnen de kerk en de kerken te komen tot een zelfbezinning op een cen traal thema van christelijk geloof: de bevrijding. In een boekje.waarvan er in middels al 13.000 zijn uitgezet, wordt dat thema bevrijding omspeeld aan de hand van drie grote persoonlijkheden- goeder Teresa,Dietrich Bon- hoeffer en Roger Schutz. Doelstelling van het gesprek is niet zozeer te komen tot een actie veeleer zal de discussie moeten leiden tot een mentali teitsverandering een verhelde ring van inzicht. Hoewel op het beleidsvlak ook verantwoorde lijke functionarissen uit dl ker ken aan d° lande!'5*-* d'?"us- sie zutien rV '*--v - -f 'ir' niet voorop om tot een be leidsverandering binnen de kerken te komen. Of zoals ds. J.Monteban uit 's-Hertogen- bosch het formuleerde de be zinning moet links en rechts omvatten, van Urker Mannen koor tot EO en Septuagint. Alle leden van de Raad van Kerken worstelen volgens prof. dr. Fiolet met dezelfde of vergelijkbare moeilijkheden van aanpassing van die kerken aan en in een veranderende wereld. Een confrontatie met het evangelie zal die impasse moeten doorbreken. Daartoe hebben de kerken de ze discussie op gang gebracht met als doel dat zoveel moge lijk van beneden af op het plaatselijke vlak wordt mee gedaan en meegedacht: in paro chies en gemeenten, maar ook via interkerkelijke groepen, plaatselijke actie en gewone gespreksgroepen. Deze fase begint deze maand tot in december, daarna komt de voorbereiding op landelijke ontmoeting en de landelijke discussie-samenvattingen. Al les dient mede uit te monden in een gedegen vooruitzien op de bijeenkomst van Djakarta in 1975. Waar de eerstvolgen de assemblee van de Wereld raad gehouden wordt met als thema: bevrijding in en naar geloof. Het thema van de Ne derlandse kerkconferentie is door het huidige episcopaat van ons If d gch'el aanvard. zoals nv.r. Ernst van Bicda verklaarde. Georges Pompidou een scherpe aanval gedaan op de „supermachten" die in de ene hand een kernwa pen gereed houden waar mee zij anderen hun wil willen opleggen, en die met de hand verklaringen over vrede en veiligheid uitgeven. Deze dreigende houding van de supermachten is de belang rijkste oorzaak van de inter nationale spanning, aldus de Chinese premier, die tekenen van ontspanning bestempelde als een „oppervlakkig ver schijnsel". „Wij moeten ons voorbereiden op een verras., singsaanval". Tsjoe-en-Lai beschuldigde „een klein aantal individuen" er van „de dromen van de feodale 18-de eeuwse heer sers" te koesteren. „De politiek van de sterkste" wordt door de volkeren echter naar liet museum van de geschiedenis" verbannen en China zal voor geen geweld wijken. Ouder gejuich van de 800 gasten in de grote zaal van het volk in Peking verklaarde Tsjoe dat China bezig is on dergrondse schuilkelders te graven en graan op te slaan om het hoofd te kunnen bie den aan een eventuele aanval op zijn grondgebied. Maar wij zullen zelf nooit naar de heer schappij over anderen streven, aldus de premier, die met een strak gezicht en op een grim mige. vastberaden toon sprak. Zijdelings liet hij zich goed keurend uit over de Veel ge kritiseerde Framse kernproe ven (Ook China behoudt zich het recht voor kernproeven tc houden). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Alle tegen woordige leden van de fractie zullen nu zo lang mogelijk hun zetel moeten blijven be zetten". Dat was de reactie uit de Tweede-Kamerfractie van de CHU, toen gisteren bekend werd, dat de eerste opvolger op de kandidatenlijst, oud-jon- gerenvoorzitter Jac Huijsen, uit de partij was getreden. In een brief aan het lijks bestuur van de CHU liet de heer Huijsen bovendien weten, dat hij wellicht als on afhankelijk kamerlid zou gaan optreden, wanneer hij bij een eventuele vacature in de CHU-fractie tot lid van de ka mer benoemd zou worden verklaard. De heer Huijsen is reeds eerder korte tijd lid van de Tweede Kamer geweest. Bij de laatste verkiezingen gaf zijn herplaatsing op de kandi datenlijst aanleiding tot grote interne moeilijkheden in de CHU. De Chinese premier Tsjoe En-Lai verwelkomt de Fran se president Georges Pom pidou, die ee?i officieel be zoek aan de Volksrepubliek China brengt. Miljoenen Fransen konden de begroeting op hun t.v.- scherm volgen door middel van een directe uitzending via een aardsatelliet. DEN HAAG (ANP) Vier kamerleden uit het linkse kamp verwijten de regering te weinig informatie te hebben verstrekt omtrent kwijtschel ding van belasting aan de Shell. Dit gebeurde gisteren tij dens het debat over het wets ontwerp, dat voorziet in de omzetting van de Canadese Shell-dochter „Compania Shell de Venezuela Ltd." in een Ne derlands bedrijf. Volgens som mige kamerleden gaat het hier zoals door ons eerder gemeld, om een bedrag van naar schat ting f 20 miljoen aan kapi- taalsrecht dat de Shell zou moeten betalen als de dochter maatschappij in Nederland ge vestigd zou worden. Zowel de woordvoerders van PvdA, PPR en D'66 als CPN-fr,actie voorzitter Bakker vroegen om meer openheid, aangezien de Kamer niet meteen op de toe zegging tot kwijtschelding van kapitaalsrecht attent is ge maakt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „Ondanks alle problemen en ont wikkelingen der laatste jaren blijkt het percentage katholieken in Nederland in de laatste tien jaar bijna constant gebleven. Nog steeds wil circa 39 procent van de Nederlanders zich rooms-katholiek blijven noemen. Relatief weinigen hebben de kerk de rug toegekeerd. Bijna allen willen er nog toe be horen, wat dit ook aan intensiteit, omvang en gericht heid van geloven in de sociaal-kerkelijke realiteit mo ge inhouden. Maar de kerksheid van de Nederlandse katholieken neemt wel af. Het aantal kinderdopen is sinds 1964 met meer dan 2.000 per jaar gedaald. de Nederlandse aanleg tot groepsvorming. Niettemin zou den de bisschoppen nog meer dan voorheen hieraan hun aandacht willen wijden en naar nieuwe wegen willen zoeken. „Daarbij stuiten wij echter vaak op de onbuigzaam heid van extreme groeperin gen, die hun medewerking aan de dialoog onthouden. Daarbij lijken ervaringen erop te wij zen, dat bepaalde extreme groe pen buiten ons om recht streeks communicatiekanalen met Rome hebben gevonden, waarbij hun informatie onjuist of slechts ten dele juist tot Romeinse instanties is doorge drongen. Hierdoor wordt ons beleid niet in een juist dag licht gesteld". De bisschoppen menen, dat hun gezag hierdoor veel geleden heeft. Dit is het gevolg van de gezinsplanning en van het feit, dat een aantal katholie ke ouders hun kinderen niet laat dopen of zulks aan het kind zelf op latere leeftijd wenst over te laten. Het aantal van deze ouders groeide gestadig van 2,3 pet. in 1964 tot 6,5 pet. in 1969, De persoonlijke biecht als teken van kerksheid is prak tisch verdwenen. Dit blijkt uit een situatie schets van de kerkontwik- keling van 1967 tot 1971, die is samengesteld door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut in Den Haag in op dracht van de bisschoppen. Die situatieschets is vervat in een boek „Vijf jaar kerkont- wikkeling in Nederland 1967 1971", dat gisteren is versche nen bij De Horstink in Amers foort (f 22.50). Het tweede deel van dit boek samengesteld door De Horstink, geeft via een docu mentair overzicht aan op wel ke wijze de Nederlandse bis schoppen het geschetste proces van kerkontwikkeling begelei den. Aan het slot van „Vijf jaar kerkontwikkeling" zeggen de bisschoppen: „Wij betreu ren het zeer, dat wij er, on danks onze pogingen, niet in zijn geslaagd een polarisatie in de Nederlandse geloofsge meenschap te voorkomen of tenminste tot staan te bren gen' In het voorwoord geschre ven namens alle Nederlandse bisschoppen, beveelt kardinaal Alfrink het boek ter lezing aan. Volgens de kardinaal kan deze publikatie bijdragen tot een duidelijker zicht op de ont wikkelingen binnen de Neder landse kerkprovincie en daar mee tot een meer genuanceerde beoordeling van de heden daagse kerkontwikkeling in Nederland. De studie biedt te vens een handreiking voor het onderkennen van de beleids- opgaven van de toekomst, al dus kardinaal Alfrink. In het slotwoord vjijten de bisschoppen de polarisatie, welke als een rode draad door heel het boek loopt, deels aan Het absolute aantal kerk gangers is sinds 1966 met 900.000 personen verminderd. Weliswaar neemt het aantal van degenen, die eenmaal in de twee tot vier weken gaan, toe, maar men moet aannemen, dat circa 2,5 miljoen katholieken niet kerken. Alleen op hoogtij dagen komt nog het grote me rendeel der katholieken naar de kerk. Met Kerstmis 1971 be zochten circa 3,4 miljoen gelo vigen (73 procent) de kerk dienst. Het aantal beschikbare priesters blijft dalen. Van 1 januari 1965 tot 1 januari 1971 berekende het Kaski een da ling van 9,3 procent, dat is 1,5 procent per jaar. Was er in 1956 nog 1 priester beschik baar voor 1000 gelovigen, in 1971 was er 1 voor 1500. Maar tegenover het dalende priestertal neemt het Kaski ook een toenemende deelne ming waar van katholieke le ken aan adviserende, respec tievelijk bestuurlijke kerkorga- nen: kerkbesturen, parochiebe sturen, parochieraden, dekena le raden en diocesane raden. Aan de 2.865 lokale raden en besturen namen op 1 januari 1971 23.852 personen deel. Daarnaast zijn er meer dan 1500 werkgroepen op het ter rein van liturgie, catechese, diakonaat, oecumene e.d. waaraan bijna 17.000 leken meewerken. Bijna 200.000 ka tholieken zijn op een of ande re wijze betrokken bij pasto rale werkzaamheden of de voorbereiding daartoe. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe vice-president van de Raad van State, dr. M. Ruppert is in beginsel voorstander van het openbaar maken van de advie zen die de raad uitbrengt over wetsontwerpen. Hij zei dit tij dens de eerste persconferentie die ooit sinds het bestaan van de Raad van State door haar vice-president werd gege ven- (Vau een onzer verslaggevers) ROERMOND De brochure „Mens waarheen?" dat als dis cussiestuk en leidraad moet dienen voor het landelijk pas toraal overleg 1974 te Noord- wijkerhout blijkt op diverse onderdelen niet de instemming van mgr. Gijsen te kunnen wegdragen. In een begeleidend schrijven aan de leden van de dekenale centra, de diocesane pastorale raad en de Limburg se afgevaardigden naar Noord- wijkerhout, stelt de Rner- mondse bisschop dat de bro chure uitsluitend gezien moet worden als discussiestuk. Met nadruk stelt hij niet achter alles te kunnen staan wat in de brochure staat. Het boekje is geen eindprodukt, aldus de bisschop, maar draagt stenen aan voor een goede dis cussie. Tegen welke passages de bisschop zich keert geeft hij in zijn begeleidend schrij ven niet aan. „Mens waar heen?" stelt de huidige con sumptie- en prestatiemaat schappij in het middelpunt ge zien vanuit de bijbelse gerech tigheid. Met name de bijbelse bezinning, zoals in de brochu re verwoord, is volgens de bisschop toe aan een kriti sche overdenking en herschrij ving. De bisschop heeft zijn bezwaren in algemene zin be doeld. Dit om te voorkomen dat de indruk gewekt wordt dat hij achter ieder woord in de brochure staat, aldus de woordvoerder van het bisdom Mgr. Gijzen ziet het boekje als een nuttig werkstuk dat louter bedoeld is als handlei ding voor de discussie. U zult begrijpen dat u wei. nig juichkreten kunt verwach- ten vandaag. De berichten uit Chili waren op het moment dat dit geschreven werd, buitenge- woon verward en summier. Ze. ker was toen wel dat er bom- men waren gevallen. Dat is tenslotte de simpelste manier om iets plat te krijgen: bom men d'rop. Van een kleine hoogte zie je toch al niet meer wat je raakt. Allende was u moet dat even goed onthouden op democratische manier gekozen door het Chileense volk. Voor wat zonnigs op deze trieste dag zorgde Paul Kan. Hij stuurde ons een aanzicht- kaart uit het zeer zonnige Flo rida. „Groetjes uit zonnig Flo rida", schreef hij achterop. En over de grote plas kwam die kaart tot ons. Met hartelijke dank. Paul Kars. In Groot-Brittannië zijn gis- teren de zomervakanties van de scholen geëindigd. Drom men kinderen bevolken de klaslokalen weer. Sommigen zagen er wel wat anders uit dan zij waren weggegaan. Zoals de 14-jarige Andrew Sharp uit Londen die opdaagde met zijn paarse en „gepiekte" haar, dat in navolging van zijn popidool Dauis Bourie, Valerie Crawford verscheen idem dito precies hetzelfde. Ze werden beiden naar huis gestuurd. Dit tot droefenis van de bei de ouderparen die protesteer den. Mevrouw Crawford vond dat haar dochter er „fraai en modern" uitzag. Verder kan ik u nog melden dat de vooruitzichten voor de beaujolais-wijnen van dit jaar goed zijn. Zowel wat de om vang van de oogst betreft als wat de kwaliteit aangaat. De weersomstandigheden zouden ideaal zijn geweest. Waarna ik u groet. (Van een onzer verslaggervers) SANTIAGO Uit de chao tische berichten uit Chili is in ieder geval wel duidelijk ge worden dat het unieke mar- xistisch-socialistische en de mocratische experiment van „kameraad" dr. Salvador Al- lende definitief ten einde is gekomen. Iets meer dan drie jaar heeft hij het vol kunnen houden. Bruut geweld heeft hem uiteindelijk doen zwich ten. De machtigste tegenstanders van het regeringsbeleid, de oppositionele christen-demo craten, schijnen met succes de reeksen stakingen, de massale betoging van deze week en de opstand der vrouwen te heb ben aangegrepen om de socia listische club van Allende op gewelddadige wijze aan de kant te zetten. De pogingen van de presi dent om dit te verhinderen werden met het toenemen van de hioeilijkheden krampachti ger en minder doeltreffend. Hoofdoorzaak daarvan is de voorthollende inflatie, die zo langzamerhand beter als „hy perinflatie" gekwalificeerd kan worden (de grens van 300 procent is enige weken gele den overschreden). In twee jaar tijd is het geld, dat in Chili in omloop is ver vijfvoudigd. Chili is een van de zeldzame landen ter wereld waar de waarde van de spec taculair gedaalde dollar geste gen is, juist omdat het ver trouwen in de eigen munt eenheid weggeslonken was. Het Franse blad „Le Monde" noemde Chili begin juli „Ziek van de inflatie". Ingesloten door een wetge ving van burgerlijke conceptie moest de Chileense revolutie al enige tijd pas op de plaats maken. Toen Allende aan het hoofd kwam te staan van zijn linkse coalitie (communisten, socialisten en radicalen) koos hij voor het invoeren van ge waagde hervormingen, zowel op economisch als sociaal ge bied, zonder de grondwettelij ke weg te verlaten. Nooit poogde hij inbreuk te maken op de vrijheid van me ningsuiting, op de individuele vrijheden, op de rechten van het parlement of de rechterlij ke macht en op de rechten van de vakbonden. Hij zette een revolutionair proces in werking waarvan de balans ongeveer ais volgt kan worden samengevat: onteigening en onmiddellijke nationalisatie van de belangrijkste koperbe- drijven (de opbrengsten van het koper vormen 80 procent van de staatsinkomsten), nati onalisatie van do kolen- en nitraatmijnen, nationalisatie van de banken en het verze keringswezen en onteigening van 10 miljoen hectaren grond in het kader van de land bouwhervorming. Deze origi nele en unieke formule in La- tijns-Amerika werd door waarnemers aanvankelijk ge kenschetst als „de wedden schap van Allende". Dezelfde kringen neigen nu naar de kwalificatie „het drama van Allende". De conservatieve oppositie tegen de regering van het Volksfront heeft haar rechten behouden en heeft er druk gebruik van gemaakt. Omdat zij de meerderheid heeft in het parlement, blokkeerde zij stelselmatig alle initiatieven van de uitvoerende macht. De onafhankelijke rechterlijke macht deed geen enkele con cessie aan het regime en de helft van de pers is het linkse bewind openlijk vijandig ge zind. De goede wil van de mid denklasse, die aanvankelijk in verleiding was gebracht door het nieuwe experiment, is niet bestand gebleken tegen de on gemakken van de inflatie, de devaluatie van de munt en de schaarste. Deze klasse heeft sinds een half jaar definitief gekozen voor de oppositie. De stakingen van de midden standsorganisaties aanvanke lijk bedoeld om economische eisen raeht bij te zetten, kre gen een politiek karakter. Het leger tenslotte, dat uit traditie trouw is aan de grond wet. blijkt ook al zijn geduld te hebben verloren en heeft gisteren zijn onbehagen geuit in de opstand van Valparai so, Pessimisten hebben het „point of no return" in Chili al geruime tijd geleden voor speld. Zij onderkenden al na vijftien maanden Allende-re- giem twee bewegingen in het land, die ooit elkaar geweld dadig zouden ontmoeten. De groep, die aanstuurde op omverwerping van de regering (ADVERTENTIE) Dit is de oplossing: een Lavona crèmebehan deling. Flakon voor 2 a 3 behandelingen kost f 2,05 Voordeelflakon voor 10 behandelingen 15,35 Dit is de oplossing: de Lavona haarhersteller. Flakon voor 2 a 3 behandelingen f2,10 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f 5,75 Dit is de oplossing: Lavona tegen vet haar. Flakon voor 2 behandelingen f2,50 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f 6,95 Dit is de oplossing: Lavona snelkuurmet extra verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor 3 a 4 behandelingen f 2,45 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f6,95 MERIJN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Bij zijn af scheid als voorzitter van de Eerste Kamer is mr. M. de Niet oud-burgemeester van Wageningen bevorderd tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. De Niet wordt voorlopig opge volgd door de KVP-senator prof. dr. Th. L.M. Thurlings, hoogleraar aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen. Mr. De Niet blijft wel lid van de Eerste Kamer. ten gunste van een rechts be wind (en gesteund werd door het Amerikaanse kapitaal) en de groep, die aanstuurde op de vestiging van een dictatuur van het proletariaat teneinde de „echte Chileense revolutie" in een stroomversnelling te kunnen brengen. De pessimisten hebben in zoverre gelijk gekregen, dat Allende het slachtoffer is ge worden van de polarisatie. Men is vóór of tegen Allen de, iedere andere mening was in Chili van vandaag zo lang zamerhand uitgesloten. In deze situatie kon de bin nenlandse vrede maar moeilijk bewaard blijven. Bijna elke dag vonden wel ergens in het land vechtpartijen plaats, het geen sommigen ertoe bracht te zeggen, dat „de burgeroorlog al begonnen was". De democratisch gekozen Allende is verpletterd door het geweld dat zijn ideaal heeft opgeroepen en dat door extreme krachten in Chili, zo wel van links als van rechts is versterkt. Woensdag 12 september 19/ Je krijgt in onze samen leving niks voor niks. Er heeft na de oor log een aanzienlijke stij ging van de welvaart plaats gehad. Je kunt, terecht, op de spreiding van de wel vaartsstijging kritiek heb ben. Maar je moet toch ook eerlijk erkennen dat de mensen er materieel stuk hen beter aan toe zijn dan voor de oorlog. Die medaille heeft echter een belangrijke keerzijde. Ik vind dat die welvaartsstijging ook geleid heeft tot een flink stuk ver- materialisering. Nu, achter af, moeten we concluderen dat het allemaal misschien wat te snel is gegaan. Zo snel dat we niet de kans hebben gehad geestelijk op die welvaartsexplosie in te spelen." Dat zegt J. A. Mid delhuis, voorzitter NKV van 1952 tot 1964. Hoe snel het allemaal wel gegaan is met die vulling van onze portemonnees, met onze welvaartstoename, toont 'n berekening die iets laat zien over de loongroei en de ge zinsconsumptie. We nemen 1870 (het jaar van de eerste Vrans-Duitse oorlog) als uitgangspunt. In dat jaar verdiende een arbeider over werknemers spraken we toen nog niet, laat staan over medewerkers gemiddeld f 6,50 per week. Het consumptie-prijsniveau in dat jaar stellen wij voor zijn gezin op 1. Toen in 1939 de oorlog uitbrak was dat week loon, weer gemiddeld natuur lijk, f 23 en het indexcijfer van zijn gezinsgebruik was 1,2. In 1947 waren die getallen respectievelijk f 48,50 en 2,3. In 1972 waren ze gestegen tot f 264 en 7,1- En ook als we die cijfertjes met de nodige voor zichtigheid hanteren, komen we er toch niet onderuit dat ze aangeven dat we in de 25 na-oorlogse jaren tussen 1948 en nu heel wat mee „te verte ren" hebben gekregen! En dat we ook in die kwarteeuw sterk bezitsbewust zijn gewor den, is voor ieder die zich daarin nog eens verdiept zó klaar als wat. Het is merkwaardig dat, dja naarmate we menen dat we ir| „het vrije spel van de maat- ril sohappelijke krachten" aan wl banden hebben gelegd, we aan D, de andere kant graag ons ver- 6ST- gapen aan allerlei mogelijkhe- u:l den om zoals dat heet ell arbeidsloos inkomen te ver- hl werven. oi I Til Neemt u nou eens de loterij g«l en alles waarvoor die staat. v| baten we dan beginnen met wl de voetbalpool. We begonnen hsl er laat mee in ons land. In .tel 1957. Er was geen houden dil meer aan. Week-in, week-uit Nl brachten de kranten ons h(l nieuws over gelukkigen in het hil buitenland, Groot-Brittannië ,k<| ca Duitsland., die met een in- wT z«t van erikele pennies of wat scf marken plotseling miljonair waren geworden. Over dat g ontstaan van de sporttoto zei bi de directeur van de Nationale he Deze man, Piet de Jager uit R in ri.P inprrïo hnlnm.

de Stem | 1973 | | pagina 10