Aardenburg huldigt gemeentesecretaris zeeuws TEHUIS VOOR MEISJES: DEGELIJKE „STROHALM" Onderzoek naar fresco gestaakt „Op visite" AWWZ bespreekt bouwplannen VEERTIG JAAR AMBTENAAR Aardenburg krijgt weer vrouwelijk raadslid Band Concert Selectie Open deur Wachtkamer stad streek Bejaardenraad bundelt activiteiten IJzendi jke Aardenburg Eede Sluis door NETTY VAN ZALINGE Dinsdag 11 september 1973 (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG In intieme kring zal donderdag gemeente secretaris J. M. Faridaen van Aardenburg zijn 40-jarig ambts jubileum gedenken. De heer Paridaen kwam op I september 1933 In dienst van de gemeente Aardenburg, en vertrok in 1935 naar je secretarie van de toen nog zelfstandige gemeente St. Kruis, waar hij op 1 juli 1939 werd benoemd tot gemeentesecretaris. Met zijn 24 jaar was hij toen de jongste gemeentesecretaris van Nederland. Bij de herindeling op 1 april 1941, toen de gemeenten Aar denburg, St.-Kruis en Eede tot een gemeente samensmolten, werd de heer Paridaen ge meentesecretaris van het nieu we Aardenburg, een functie die hij tot de dag van vandaag bekleedt. (Van onze correspondent) ZUIDZANDE De bejaar denraad West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in hotel De Zwaan in Zuidzande een bij eenkomst gehouden onder voorzitterschap van mevrouw M. Niermans uit Breskens. Ook was op deze bijeenkomst aanwezig de bejaardenconsu lent, de heer G. Verduijn uit Schoondijke. De reeds gekozen afgevaar digden voor de begeleidings commissie West-Zeeuwsch- Vlaandcrcn voor het open be- jaardenwerk hadden hun ont slag ingediend zodat men een nieuwe verkiezing moest hou den. Als afgevaardigden wer den gekozen mevrouw M. Martens uit Eede en de heer L. van Switsen uit Groede. Ook werd een programma commissie ingesteld, welke als volgt eruit ziet. De heer Buij- ze uit Schoondijke, de heer Simpelaar uit Oostburg en de heer De Bruine uit Waterland kerkje. De commissie wil wedstrijden en kaartwedstrij- den organiseren tussen de di verse bejaardensozen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en hier voor een wisselbeker inzetten. Voorts wil men ook de moge lijkheid bezien om tot geza menlijke ontspanningsmidda gen en-avonden te komen. Gelet op het resultaat van dit jaar wil men in 1974 ko men tot een tweetal vakantie weken. De ene week zal be staan uit een Rijnreis en de andere uit een week naar Luxemburg. Beide weken zul len in het voorseizoen plaats vinden. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De Algeme ne Woningbouwvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen te Breskens houdt donderdag 37 september een algemene le denvergadering. die om 19.30 Mr begint in het gebouw Goe- dertijt in Breskens. Tijdens de vergadering zul len verschillende bouwplannen worden besproken, waaronder een project van 32 bejaarden- woningen in Breskens, waar voor een goede belangstelling is. Voorts zullen bestuurs- en commissarisverkiezingen plaatsvinden. De aftredende bestuursleden L. Jansen (vice- voorzitber) en C. Spaandonk eo commissaris S. van Exter, zijn allen herkiesbaar. Niet herkiesbaar is de heer J. Ro- hijn (commissaris) die wegens drukke werkzaamheden de functie bij de woningbouwver eniging neerlegt. Tijdens de vergadering zal ook het finan ced jaarverslag 1970 worden behandeld. Expositie De organisato ren van de in de oude koren molen te IJzendijke gehouden Mnstexpositie van werken ™n kunstenaars uit de zuide- hJke Nederlanden, noemen de- re zeer geslaagd. De expositie "ie op 5 mei van dit jaar werd H?end is thans gesloten, 'MO personen hebben er een "ezoek aan gebracht. Na-ast zijn drukke werkzaam heden als gemeentesecretaris vond de heer Paridaen nog tijd de gemeenschap op andere wijze te dienen, wat tijdens de oorlog tot uitdrukking kwam in zijn ondergronds werk. De jubilerende gemeentese cretaris is nog steeds betrok ken bij de Stichting 40-45, en vele jaren heeft hij het VW- werk in de gemeente Aarden burg gestalte gegeven. Namens die gemeente is hij thans nog bestuurslid van de streek- WV West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Hij is ook bestuurslid van de Rode Kruis-afdeling in de ze regio, en voorzitter van de oudercommissie van de r.-k. scholengemeenschap St.-Eloy in Oostburg. De heer Paridaen is ook „filmster" al zullen velen dat niet weten. Nadat hij in het toneelstuk Jaontje van Cor Schijve de rol van veekoop man Charl v. d. Grens had gespeeld, kreeg hij deze rol ook in de film die van dit toneelstuk werd gemaakt, em die nu reeds jarenlang een succesvolle tocht door de Zeeuwsch-Vlaamse streken maakt. 'i> Tot de herindeling in 1970 was hij jarenlang secretaris van de Vereniging van burge meesters, secretarissen en ont vangers in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. 0 Secretaris J. Paridaen. Feestviering Zaterdag en zondag heeft Aardenburg nog eens uitgebreid feestgevierd naar aanleiding van het rege ringsjubileum van de konin gin. Het heeft dit gedaan met muziek, sportwedstrijden en een groot -openluchtbal. Zater dag stond Aardenburg in het teken van de sport. Er werd gezwommen, volleybal ge speeld, geschoten op de wip pen en gebold. De koninklijke fanfare uit het naburige Moer- ken zorgde voor de muzikale noot. Zondag wierpen zo'n zes tig sportvissers hun dobber uit in de Stuurskreek. L. Houte- keete won de viswedstrijd. De Aardenburgse fanfare zorgde later op het Kaaiplein voor een majoretten- en drumbandshow. De geanimeerde feestviering die op alle punten grote be langstelling trok werd beslo ten met een openluchtbal op de Markt. Granaat gevonden Op het erf van K. de Koeyer aan de Herenweg werd een vliegtuig granaat uit de tweede wereld oorlog gegvonden. Het projec tiel is ongeveer 35 centimeter lang. Op een perceel bouwland onder St.-Kruis zou zich in een oude bomtrechter ook nog een forse granaat bevinden. Voor beide gevallen werd de opruimingsdienst te Culem- borg gewaarschuwd. Kind In Nood Op het PTT-kanitoor te Aardenburg werd f 56,50 ingezameld voor de aotie „Kind in Nood". Te Eede- waar geen huis-aan-huis collecte werd gehouden bracht de bus op het postkantoor f 52,- op. Te St.-Kruis bleef de collectebus geheel leeg. Er werd daar ook niet aan huis gecollecteed. Het totaal voor de gemeente Aardenburg is thans f 864,05. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Een oude traditie zal vanavond in Aar denburg worden hersteld, wanneer de raad toestaat dat mevrouw M. Ryckaert-Blom- me de plaats inneemt van de heer P. G. Lampo die op dok tersadvies zijn raadslidmaat schap moet neerleggen. Aardenburg was als een der eerste gemeenten in Neder land die een vrouwelijk raads lid had, namelijk mevrouw E. J. van den Broecke-De Man, die vlak na de invoering van het vrouwenkiesrecht raadslid werd en dit meer dan 30 jaar bleef. Wegens haar verdien sten voor de gemeente werd zij tot ereburger van Aarden burg uitgeroepen. Het had overigens wat voe ten in aarde voor mevrouw Ryckaert haar geloofsbrieven kon inzenden. Door de voorzit ter van het centraal stembu reau was aanvankelijk de heer W. Staelens als opvolger van de heer Lampo aangewezen, nadat de eerder hiervoor in Oriëntatierit Door de plaatselijke afdeling van de KPJ werd in samenwerking met de „actiegroep" ter gele genheid van de kermis een oriëntatierit voor auto's gehou den Deze „polderrit" die een lengte had van circa 48 kilo meter en gereden diende te worden met een gemiddelde snelheid van 30 km. per uur was voor de deelnemers vrij lastig. De uitslag 1 L. Daansen, Aardenburg met 255 strafpun- ten. 2 G. Vonck, De Klinge (België) 263, 3. A. Thieleman, Eede 265. 4 G. Schoolmeester, Eede 280. 5 K. de Koeijer, Aardenburg 315. 6 H. Tas, Ee de 319. 7 E. de Kerf, Hulst 325. 8 J. van de Broecke, Oostburg 381. 9 mevrouw R. van Rie-Roest, Eede 456. 10 G. de Taeye, Eede met 472 straf- punten. aanmerking komende heer E. Lansu had laten weten voor een benoeming niet in aan merking te willen komen. De geloofsbrief van de heer Stae lens is wegens omstandighe den (hij was met vakantie in Spanje) niet tijdig binnenge- komen, waarop mevrouw Ryc kaert werd aangewezen. Zwemdiploma's Te Sluis werden in het gemeentelijk zwembad aan de Kalkboei de examens afgenomen voor de diploma's A en B voor het schoolzwemmen. De jury werd gevormd door de heren P. A. van der Velden uit Aarden burg en J. F. Henry te Oost burg. Een gedeelte vaai het examen werd ook bijgewoond door de rijksconsulent voor li chamelijke opvoeding in Zee land dhr. A. Klaassen. Voor het A-diploma slaagden: Ellen de Clercq, Egbert Versprille, Joke van Hal, Petra Nieskens, Marleen Scheele, Peter Maas, Michile Lempereur, Marc van Landschoot. Jean-Michel Hou- ben, Leo Gevaert, Mike Koe ne, Luc van Landschoot, Raoul d'Hoore, Corine Benne. Stefan Maas, Marian Lannoo, Myriam Champion, Marian Baay, Des! ré Minneboo, Ria van de Vij ver, Che 'ian Baas, Rudie van Pamelen en Mario Leenhou wers. Het B-diploma werd behaald door: Adrie Barendse Wim Scheele. Erwin Smallegange, Henk Jansen, Corine Scheele, Marga de Feijter, Caroline Scheerens. Marjo Nieskens, Peter Aernoudts, Barbara du Fossé (jongste deelnemer 6 jaar), Petra de Milliano, Moni que van Pamelen, Connie Kos ter, Christelle Batselaere, Ni co Aernoudts, Reggie van Poecke. Vivian Dobbelaere. Gertie Louwagie, Brigitte Champion, Tiny van de Plasse en Marijke van Pamelen. Een kandidaat moest worden afge wezen. (Van een onzer verslaggevers) .AARDENBURG Het mi- t''ene van CRM heeft het "Merzoek naar de herkomst 11 net op de Delftse kunst- ^ht'ekbeiirs opgedoken be naderde fresco van een 14e wuwsp ïraf uit Aardenburs Ststaakt. ,JJet "nnisterie is tot de slot- Eekomen dat het niet is Mnterhalen op welke wijze het fresco uit de St.-Baafs- kerk in deze plaats is ver dwenen. Bij gebrek aan geld kon het ook niet van de huidi ge bezitter, een Rotterdamse antiquair, worden aangekocht. Het fresco, dat op volkomen legale wijze in het bezit van deze antiquair was gekomen, was afkomstig uit de nalaten schap van wijlen de heer F. Smoorenburg, die een aantal ln de St.-Baafs gevonden gra ven heeft opgeknapt. De res taurateur zou het fresco heb ben gekregen als aanbetaling op zijn rekening., omdat de kerkvoogdij over niet voldoen de geld ueschikte. De kerk voogdij oeeft dit echter ten stelligste ontkend, terwijl van die transactie ook niets op pa pier stond. Vanavond zal de Aarden burgse raad, die voor zijn maandelijkse vergadering bij een komt, er vermoedelijk ook wel hel een en ander over zeggen. Verschillende raadsle den betreuren het dat het fres co niet naar Aardenburg kan worden teruggehaald, of men moet de huidige eigenaar daarvoor betalen. En daarvoor bestaat niet veel animo. De vraagprijs op de antiekbeurs voor het beschilderde hoofd einde was f 42.000,-, een fors bedrag dat door experts overi gens „volkomen uit de lucht gegrepen" werd genoemd. Als vader en moeder al drie jaar niet meer tegen elkaar spreken, als ze dan ook nog hun agressie en ongenoegen over de hoof den van hun kinderen uit storten, dan kun je je voorstellen, dat het leven in zo'n huis een hel wordt voor iedereen die onder dat dak woont. Dat er kinderen zijn, die in zo'n situatie volkomen afknap pen hoeft natuurlijk geen verwondering te wekken. Er zijn kinderen bij, die in wanhoop een slaapplaats] e opzoeken bij vrienden of vriendinnen of zo maar in een schuurtje of desnoods in een lege spoorwegwa gon, Loopt de zaak op de ze manier stevig uit de hand, en gaat de kinder rechter zich er mee be moeien, dan komt er voor zo'n kind meestal wel een oplossing. Het tehuis voor studerende en werkende meisjes in Middelburg is zo'n oplossing. Omdat ik toch benieuwd was naar de omstandigheden waarin deze meisjes verke ren, ben ik eens op bezoek gegaan. De sfeer in de hal staat me al direct aar., uit de huiskamer komt het geluid van lachende, kakelende meisjes. De ontvangst mag je op zijn minst vriendelijk noemen. De directrice van hiet tehuis mej. Kalkman staat klaar met de koffiepot en aan ons gesprek met de meisjes wordt geen strobreed in de weg gelegd. Het is half vijf en de meisjes zo'n der tien in getal, komen stuk voor stuk binnendruppelen van school en werk. Zo op het oog zou je de situatie kunnen omschrijven als een normaal gezin. Maar dat is zo'n tehuis natuurlijk niet. Thuis waren deze meisjes niet te handhaven of ze kon den zich zelf niet meer zijn. De uitzendingen op de t.v. over de kinderbescherming, waarin de kinderbescher- mingsinstituten nou niet met al te veel vriendelijkheid en positieve geluiden werden begeleid stonden me nog vers in het geheugen. Je vraagt je wel eens af: horen die kinderen nu wel in zo'n tehuis, zou de situatie thuis inmiddels niet zo verbeterd zijn, dat de jongen of het meisje weer in de huiselij ke kring kan worden opge nomen"? Er zijn diverse contacten met ouders van kinderen. „Natuurlijk proberen we de band weer te herstellen" zegt juffrouw Kalkman. „Soms lukt het ons vrij aar dig, maar het komt vaker voor, dat de kinderen het toch weer verliezen en be schadigd hun plaatsje in het tehuis komen opeisen. Er zijn heel veel ouders ge weest, die bezwaar maakten tegen het vasthouden van de kinderen in de tehuizen. Maar hoe zou je zelf reage ren op een vader en moeder, die zich nooit iets aan hun kind gelegen hebben laten liggen en die nu na het mis lukken van het zoveelste hu welijk bedenken. O daar heb ik nog een dochter of zoon zitten in de aanvallige leeftijd, die kan me mooi gezelschap houden. Vooral in de steek gelaten vaders schijnen daar een handje van te hebben. Moeten we dan zo iemand met open armen ont vangen en zeggen: Hier is uw kindje, ga uw gang! En dan hebben we protesterende mensen, die niets van de he le voorgeschiedenis we ten". 0 De huiskamer van het tehuis voor meisjes in Middelburg. Op de foto mejuffrouw Kalk man en enkele inwoonsters. logeergelegenheid gebruik zal worden gemaakt leidt geen enkele twijfel. De ban den die tussen de leidsters en de meisjes gegroeid zijn in de loop van de jaren kun nen nu net dat steuntje in de rug zijn, dat een mens in zijn latere leven zo dikwijls nodig heeft. Je kunt stellen, dat je twee Jaar nodig hebt om een kind weer een beetje op te pep pen en hem zijn zelfvertrou wen en zelfrespect te kun nen teruggeven. Daarnaast is het bij de opgroeiende kin deren zoals de bewoonsters van het tehuis in Middelburg b.v. helemaal niet verplicht om in een tehuis te blijven, als hun daar de sfeer niet aanstaat. Er kan gepraat wor den over een andere oplos sing. „Daar staat tegenover", zegt juffrouw Kalkman, „dat wij ook niet iedereen nemen, die ons wordt aangeboden. Tijdens de wekelijkse staf vergaderingen worden nieu we kandidaten wel degelijk onder de loep genomen. Als wij zeggen, dit meisje past niet bij ons, don mogen wij weigeren. Want je moet na tuurlijk niet denken, dat die kinderen hier ineens voor beeldige engeltjes worden. Vergeet het maar. Wij heb ben ook hoopjes problemen en moeilijkheden. Als er een situatie uit de hand dreigt te lopen, dan kan ik ook be hoorlijk van leer trekken. Er gebeuren ook wel dingen, waarvan we achteraf alle maal zeggen: moet dat nou zo. Maar er zijn bepaalde regels in een huis, die moe ten precies als in een ge woon gezin nageleefd wor den. Dat levert wel eens pro blemen op. De dames kunnen soms dingen tegen je zeggen, dat de tranen je in de ogen schieten. Maar we praten tenminste. Thuis gaat het ook allemaal niet van een leien dakje en dan moet je hier altijd bedenken: Wat zit er nog voor verdriet in dat koppie achter die grote woorden. Voor een kind is het vaak ook veel beter, dat het uit de vijandige sfeer van thuis komt. Want soms kan een kleine aanleiding grote gevolgen hebben. Als de situatie thuis toch al ge spannen is en de 13 of 14- jarige dochter of zoon komt met een vriend of vriendin thuis, die niet helemaal in de smaak valt dan kan dat de aanleiding zijn voor eindelo ze scheld- en ruzie-partijen. In het tehuis raakt zo'n kind zijn door de omgeving mis- gepeilde vriend niet kwijt, maar de problemen liggen dan anders. De agressie is er Dij ons, pleegouders, zo moet je je zelf tenslotte zien, niet. Die jongen mag dan je smaak niet zijn, maar je bent er niet persoonlijk bij be trokken. Zo'n kind kan dan in alle rust tot de conclusie komen, dat die vent mis schien toch niet bij haar past". Ze wordt in ieder geval niet meer door de agressieve houding van haar ouders in de armen van die jongeman gedwongen. Dat proberen we hier nu te bereiken. We wil len deze kinderen opvoeden tot zelfstandige evenwichtige mensen. We willen ze leren elkaar te begrijpen en elkaar te accepteren. We willen ze duidelijk maken, dat de deur voor hun nooit meer dicht zal zijn. Ze kunnen altijd bij ons terecht. Het huis in Middelburg wordt gerund door 4 leid sters, die door de meisjes aan gesproken worden met tante. „Soms zitten er bij ons tus sen de middag meer meisjes van buiten om de tafel, dan eigen huisgenoten", vertelt juffrouw Kalkman. De schoolgaande meisjes nemen vaak vriendinnen mee naar huis is in alle opzichten uit- afwonen om naar huis te gaan. Er zijn al diverse pupillen uit het tehuis getrouwd. Als ze in Zeeland blijven wonen, dan moeten de meisjes en de leidsters vaak genoeg optre den als babysit. De sfeer in huis is in alle opzichten auit- stekend te noemen. Directri ce Kalkman, die al 27 jaar bij de kinderbescherming werkt, gaat eind september trouwen en in Serooskerke wonen. Lachend vertrouwt ze me toe, dat ze de scepter van het tehuis graag aan een ander overdraagt. De meisjes blijven ook na het afscheid van harte welkom in Seroos kerke. Dat er druk van deze Wie het concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink wil beluisteren, hoeft niet helemaal naar Amsterdam te reizen. Het concertgebouworkest is na melijk op 18 september te vinden in de St.-Baafskathe- draal te Gent, waar dan in het kader van het festival van Vlaanderen Beethovens eerste pianoconcert (met pia nist John Lill), de vijfde symfonie van Bruckner en Maurerische Trauermusik van Mozart worden uitge voerd. Voor de Zeeuwen en vooral voor de Zeeuwsch- Vlamingen is het een fijne gelegenheid om dicht bij huis het orkest aan het werk te zien en te horen. Ze zit daar voor het raam en kijkt naar de straat. Ziet ze daar gaan, gehaast, soms wat laat. De mensen, met hun zorgen vreugde of verdriet. Misschien denkend aan mor gen. Misschien ook niet. Daar trekt heel 't leven aan haar raam voorbij. Soms denkt zij even toeschouwers zijn wij. In haar ogen soms een traan zit ze daar en wacht. Tot de deur zal opengaan. En 'n bezoekje wordt ge bracht. L. S. eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 7