tijdens Namen feen extra maatregelen tóen fluor vervuiling Sloegebied en AFSLUITING Moeilijkheden rond Belgische kampeerterreinen Zwaarste werktuig voor werk in Oostersehelde aangekomen WAT IS DAT B!J DEPRUS-SLAG? Vlandriade: subsidie niet nodig Ver straten wint provinciale wedvlucht stad de aauw teuwe straat- imen in ls van Gent en gehuldigd cskoers Ministers: Verontreiniging valt wel mee Vrij zonnig Denkgroepen over toekomst van delta in oprichting Wel industrie Ukoorter volgende wee>> meer van Gezamenlijk feest van ETI en opbouworgaan PPR BELEGT CONGRES Meetpunt kon gemist worden Kom eens langs, de brochure ligt voor u klaar bi] de Dins |S£|ag 11 september 1973 )lkskoers Ter gelegen, van de kennis te Eedè zondagmiddag een volks- gehouden. In de catego- voor deelnemers boven de jaar, die een afstand te :n hadden van 25 kilome- Einishte als eerste Jul. pas~ Brugge. De deelnemers 35 jaar kregen een af. te rijden van 60 km naar was hier H. Maes uit iseke. Na afloop werden in „Cambrinus" de prijzen winnaars uitgereikt. 5e "sluiting Vandaag ls de 'enhoekseweg van Graauw Paal voor alle verkeer sloten in verband met het en van duikers. Deze tregel is mede genomen ;ns het vrij ernstig auto- luk dat onlangs plaats toen eveneens werk- ïheden aan de gang wa- een onzer verslaggevers) S VAN GENT In de ^vergadering van Sas van op 27 september stellen 1 W. voor namen te geven een groot aantal wegen ;n de bebouwde kom- orts stellen B. en W. de voor een stuk gemeente- i in het bestemmingsplan .lbert in erfpacht te geven de heer C.J.D. Strijdonk de bouw van een bunga- Geadviseerd wordt de al- me politieverordening in :in te wijzigen dat in het )lg verplicht wordt ge- het huis- en tuinvuil af wen in daartoe geëigende ■iszakken. B. en W. stel le raad voor een subsidie E 210,- te verlenen aan de mciale commissie voor .oudelij-ke voorlichting ten 'lande. Door genoemde lissie worden in septem- ot en met november twee ursussen gegeven in De paal te Philippine. roomachtig is in Sirat-Ni- voor de moeite die hij "getroost om toch weke- fce komen repeteren derns de receptie sprak de itter J. Lockefeer en de B. de Keyzer als verte- oordiger van de gemeen- lij ging daarbij onder in op de sametniwerkinig verschillende vereni- feestelijkheden ronid de ls in Nieuw-Namen kwa- zaterdag goed op gang. de attracties in bet cen- van het dorp bestond een jke belangstelling, maar ezelligst was het in de elijke etablissementen, een van de activiteiten rde onder meer een ing, georganiseerd door huttersvereniginig „Wil- "el'l". Er namen 71 schut- lan deel. Op de eerste viel de hoge vogel in n van de heer Van Dor- uit Sint Janisteen. De e hoge vogel werd be- igd door zijn n-aamge- uit St.-Gillis-Waes. De zij vogel ginig naar J- uit Kloosterzande, de e maar Verhagen uit ansteen, de derde naar maer uit Doel en de naar J. de Jonig uit ansteen. De eerste kal geschoten door B. Plas- t uit Graauw, de tweede 3. Jomkheijm uit Kloos- lide en de derde door uit Kruibeke. De kal was ook voor de tweede wip werd de hoge vogel verloot ca tweede in handen van lings uit Nieuw-Namen' rste zijvogel ging naar uien, eveneens uit -Namen. ndagmiddag vond op het i van de voetbalverem- lulsterlo een pupillen- oi plaats. Van de deel de ploegen werd Steen met zeven punten Clin- lede met zes punten en erde met vijf punten. elfde middag werd een! 3ers gehouden over een rs van circa vijftig kilo- Van de veertig deelne- werd Edmond Lam- uit Sas van Gent win- Tweede werd Th. v.d. n Heikant 3. G. Thuie, nsteen. •dagavond gaven de de Scheldezonen on n uit Sint-Jansteen na ridgang door het dorp tvoering op de kiosk, middag werd het mu- lival voortgezet met ïdigang en uitvoeringen e muziekgezelschappen 1 uit Kieldrecht, d,e i'ie uit Hulst, Sinit-Ceci- Kieldrecht Nooitge* uit Grauw, Clinge e" liekdorp uit Heikant (Van onze parlementaire redactie) DEN* HAAG De vervuiling van landbouwgronden in het Sloegebied en de Kanaal zone bij Sas van Gent is niet zo alarmerend, dat extramaatregelen genomen moeien worden om die verontreiniging tegen te gaan. Dat antwoorden de ministers Brouwer (Landbouw en Visserij) en mevrouw Vor rink (Volksgezondheid en Milieu* /giëne) de hveede-Kamerleden Roels en Voortman. Deze socialistische Kamerleden adden de bewindslieden wel om extramaatregelen gevraagd, omdat de uitstoting van fluor in je betrokken gebieden veel te hoog is. (Vervolg van pagina 1) In de verklaring van het PPR-bestuur wordt gezegd dat bet onverminderd voortgaan tan de afsluitingswerkzaamhe- jtn afbreuk doet aan de ge loofwaardigheid van het on derzoek, waar de commissie- Commissievoorzitter Klaas- Commissie-voorzitter Klaas- sesz heeft zoals bekend al bij de installatie van de commis sie gezegd niet gelukkig te zijn met het doorgaan van de werkzaamheden. Het PPR-bestur zegt uit Zeeland informatie te hebben gekregen die er op wijst, dat de werkzaamheden niet alleen onverminderd worden voortge zet, maar zelfs worden ver sneld. Er zijn bepaalde grote werken aangekondigd, aldus het PPR-bestuur, dat niet kan geloven dat het de bedoeling kan zijn die werken uit te voeren, terwijl er nog een commissie bezig is met te on derzoeken of afsluiting van de Oostersehelde wel gewenst is. Het PPR-bestuur zal de zaak aankaarten bij de PPR- bewindslieden in het kabinet- Den Uyl, evenals bij de ka merfractie, die overigens zelf inmiddels al overweegt om na ie zeer onbevredigende beant woorde schriftelijke vragen van Waltmans, mondelinge te stellen. n i M i [Pi I mi Vooruitzichten voor woens- hg en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur. Droog, vrij zonnig en tame lijk koel. Weersvooruitzichten in cij- '"s gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren Jffl: 4 tot 12. Min. temp.: 0 tot Staden onder normaal. Max. bmp- omstreeks normaal. Kans op een droge periode v'an minstens 12 uur: 95 pro- ftnt. Kans op een geheel "''Wg etmaal: 90 procent. Voor donderdag: aantal uren 'on: 4 tot 12. Min. temp.: 0 tot graden onder normaal. Max. ®mp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode tan minstens 12 uur: 95 pro- Kans op een geheel ™og etmaal: 90 procent. Konstanz 332 t. ftiuinfel- J 220 3 Straatsburg 190 7®. Plittersdorf 346 plus 2, •hxau 403 plus 5, Plochingen "Plus 7, Mannheim 212 2'Steinbach 118 —1, Mainz -7, Bingen 114 —4. Kaub l?1 —7. Trier 231 plus 6, Ko- «enz 142 —2, Keulen 90 plus 4 Kuhrort 238 Y, Lobith 861 7". Pannerdense kop 838 6, «wiegen 666 —6 IJsselkop -7. Eefde IJsle 346 —2, "«venter 226 plus 3, Monsin ;?s' plus 12, Borgharen 3810 w 10, Belfeld 1085 —2, Gra- e ooneden de sluis 501 plus Morgen Sffgen woensdag 12 ^ept. op Zoom 3.33 en 8ans\ isweert 2.52 en 14.57. hl ^neuzen 2.16 en 14.19. K^hgen 1.44 en 13.51. stieldinge 3.23 en 15 38. Uit een rapport van de direc teur van de stichting Gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland blijkt, dat zowel de kanaalzone als het Sloegebied niet overmatig worden bevuild door fluor-uitstortingen door Péchiney (Vlissingen-Oost) en Zuid-Chemie (Sas van Gent). Deze gegevens komen vol gens beide bewindslieden overeen met hetgeen ter zake bij de verlening van de hin derwetvergunning aan beide bedrijven werd verwacht. Wel zeggen Brouwer en mevrouw Vorrink de beide kamerleden toe de vervuiling van beide gebieden nauwlettend te zul len volgen en wel in te grij- (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG Het dio cesane instituut jeugd en jon geren in het bisdom Breda heeft groepen en commissies die zich in Zeeland met ker kelijke jongerendiensten be zighouden, opgeroepen om mee te denken en mee te wer ken aan een project, dat 'n deze maand van start gaat en dat getiteld is „kleur beken nen in de delta". Het streven is, om overal in die delta zogenaamde „denk- groepen" op te richten, die de mening van de delta-bewoners 'over plannen van de rijks overheid in het zogenaamde paarse boek (de ontwikkeling van zuid-west-Nederland) ma nifest kunnen maken. Het dio cesane instituut en met name de werkgroep jongeren van het bisdom Breda, die vorig jaar door Zeeland trok met een meditatiebus, wil de jeugd activeren inzake problemen als milieuverontreiniging door fa brieken en mensen, de afslui ting van de Oostersehelde, de aaiSeg van zeehavent'erreinen en dergelijke. Ook de consumptie- en pres tatiemaatschappij (thema's van de vastenbrief van de Neder landse bisschoppen) zijn on derwerpen die de werkgroep jongeren door middel van spe ciaal daaraan gewijde jonge rendiensten graag wa-t bewus ter uitgediept wil zien. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De organisa tor van de Vlandriade '73 de heer S. van Jelgerhuis, uit Aardenburg, heeft per brief het Oostburgse college van B- en W. laten weten geen prijs meer te stellen op een eventu ele subsidie van dit evene ment. Aanleiding tot deze brief vormt het advies van de commissie voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, die zich tegen een eventuele subsidie kantte. Aanvankelijk was een subsi die van een cent per bezoeker gevraagd. De raadscommissie voor financiën ging akkoord met een subsidie van een cent per Oostburgse ingezetene, af gerond naar boven op f 200 De andere commissie evenwel kon zich niet met de subsidie verenigen omdat de Vlandria de '73 een commercieel opge zette zaak was, aldus deze commissie, met het uiteindelij ke doel kopers aan te trekken. De commissie meende dat dan ook in volgende jaren andere middenstandsactiviteiten, zoals braderies en dergelijke voor subsidie in aanmerking zouden kunnen komen. oen, als die verontreiniging dp toelaatbare normen over schrijdt. De resultaten van metingen in Sloegebied en Kanaalzone zijn niet zodanig dat een alge hele herziening van de indus trialisatie-plannen daar nood zakelijk zal zijn. Voortman en Roels zouden graag zien dat de vestiging van industrieën in Kanaalzone en Sloegebied in de toekomst opnieuw ter dis cussie zal moeten worden ge steld, vooral de voorwaarden, die men aan die vestiging wil verbinden. Beide bewindslie den gaan echter niet op die suggestie in. Overigens zijn ze het wel eens met de stel ling van beide kamerleden, dat de milieuproblematiek niet, of althans niet bevredi gend kan worden opgelost door een goede schadeloosstel ling. Als ondanks de voor schriften wel verontreiniging ontstaat, dan is het wel nood zakelijk dat er een goede schadeloosregeling bestaat, al dus de ministers Brouwer en Vorrink. sr® .(ADVERTENTIE) (vervolg van pagina 1) Gemeentebesturen mochten geen exploitatievergunningen afgeven en aangetekende be roepen bij de bestendige de putatie (wij zouden zeggen: Gedeputeerde Staten) richtten niets uit, omdat een koninklijk besluit van grotere kracht is. Bleef over een beroep op de Kroon. In" geen van de geval len is dit beroep tot nog too aanvaard. In feite zijn de kampeerter reinen dus onwettig en kan de eerste de beste politie-officier ze sluiten. Heel wat exploita- tanten hebben al een schrijven gekregen waarin wordt gesom meerd dat de terreinen op 1 november moeten zijn ont ruimd. Behalve voor de exploitan ten is het ook een ramp voor de duizenden gelukkigen die op een of ander kampeerter rein een huisje a raison van zo'n f 7000 hebben staan. Hun bezitting kunnen ze ter plaatse verbranden, want overbrengen naar nieuwe (beloofde, maar nog niet gerealiseerde) kam peerterreinen is onmogelijk, omdat daarop absolute gelijk vormigheid van de vaste ver blijfplaatsen is geëist. Wie ooit eens in de zomer langs de Belgische kust richting Nieuwpoort heeft gereden, weet wat een scala van huis jes op de kampeerterreinen voorkomt. Bovendien zullen staanplaat sen op die terreinen astrono mische bedragen gaan kosten, want een aan alle voorschrif ten voldoend kampeerterrein eist een investering van drie miljoen frank per hectare minstens. Ook de stacaravans zullen moeten verkassen. Voor hen geldt de huidige bepaling dat bij zo'n stacaravan min stens 200 vierkante meter grond behoort. Die grond moet dan wel gekocht worden. Voor de toeristische indus trie aan de Belgische kust kan de verdwijning van de talloze kampeerders de doodsteek be tekenen. Alleen in het kleine Bredene al verblijven jaarlijks 150.000 kampeerders, die een forse cent besteden bij de plaatselijke middenstand. Het zijn overigens bijna uitsluitend leden van de wer kende klasse die bij doorvoe ring van deze besluiten van de kust worden verjaagd. Er is dan ook al protest bij de rege ring aangetekend, en men dringt aan op een nieuw ko ninklijk besluit waarvoor een commissie van de provincie West-Vlaanderen overigens al een concept naar Brussel heeft gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Eco nomisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland en het pro vinciaal opbouworgaan „Stich ting Zeeland" hebben elkaar gevonden op een plan om het 25-jarig bestaan van hun dien sten, dat in dit jaar valt, ge meenschappelijk te vieren. Op vrijdag 5 oktober wordt in de stadsschouwburg te Mid delburg een bijeenkomst voor vele genodigden gehouden, waarbij het serieus zal toe gaan. De directeuren van de twee instellingen, resp. drs. M.C. Verburg en drs. A.J-H.M, Mutsaers zullen inleidingen houden over het onderwerp: de inbreng van onze instelling in de Zeeuwse samenleving. De inleidingen zullen worden gevolgd door een forumdiscus sie onder leiding van de com missaris der koningin. De voorzitter van het ETI en de Stichting Zeeland, resp, de heren A.J. Kaland en J. Stenvert zullen zich eveneens tot het publiek wenden met redevoeringen waarin zij het nut en het belang van hun instellingen zullen verklaren. Met de viering van het zilve ren jubileum is een gehele dag gemoeid. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND De af deling Zeeland van de Politie ke Partij Radikalen is voorne mens op zaterdag 22 septem ber een provinciaal congres in Heinkenszand te houden. Het is de bedoeling, dat op deze bijeenkomst de lijstaanvoerder gekozen wordt voor de Staten verkiezingen van volgend laar. - - -Sri Het Hejeiland passeert de Zeelandbrug (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gister middag is het grootste stuk „gereedschap" dat de delta dienst van rijkswaterstaat bij de afsluiting van de Ooster sehelde gaat gebruiken „op het werk" gearriveerd. Het is een drijvend hijs- en hei-eiland dat 600 ton zwaar is. Het zal worden gebruikt om in de Oosterscheldebodem een serie holle, stalen platen te plaatsen, die dienst gaan doen als pilo- nen voor de nog te bouwen kabelbaan. Het eiland is door enkele werkmaatschappijen van de Stevingroep gebouwd. Giste ren passeerde het de Zeeland- brug, een spectaculair gezicht. Het drijvende eiland kwam met opgetrokken poten door de Oostersehelde varen, na te hebben overnacht in Din-tel- monid- Deze week zal de eer ste plaats, waar het eiland in actie gaat komen, worden be paald. Het laat dan, precies als een booreiland, zijn vier poten zakken, en vormt dan een sta biel platform voor een hele reeks kranige en geheide pres taties. De kraan „aan boord" die een hefvermogen van ruim 320 ton heeft, plaatst de stalen zuilen waaraan straks de ka bels voor de kabelbaan wor den bevestigd, in verticale stand op de zeebodem. Daarna komt de hei-inistallatie in wer king, die de drie en een halve meter dikke zuilen de bodem inslaat, door ze met een hei blok van 52 ton zwaar te be werken. Het heiblok heeft een valhoogte van twee en een halve meter. Het drijvende ei land heeft tien miljoen gekost. Nog deze week wordt het werktuig operationeel. De slotfase van het werk in de Oosterscheldemondini^ wordt met de plaatsing van de stalen zuilen onder de kabel baan ingeluid. Met behulp van de kabelbaan zullen namelijk tienduizenden betonblokken in de Oosterseheldemoniding wor den gestort. De blokkendam vormt de verbinding tussen het reeds voltooide deel van de dam (dat zich tussen twee werkeilanden bevindt) en de vaste wal van Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. De blokkenidam zal de kern vor men van de toekomstige Oos- terscheldedam. Terwijl het drijvende eiland de pylonen voor de kabelbaan plaatst, zullen twee schepen de bodem van de Oosterschel- demonding voorzien van een zogenaamde vaste vloerbedek king. Rijkswaterstaat heeft in samenwerking met de aarane- mersconrbinatie die het werk uitvoert, een nieuw systeem voor bodembescherming ontwik keld. Dit systeem bestaat uit het neerlaten van zogenaamde steen-asfaltmatten, in plaats van oudsher befaamde ain-k- stukken uit rijshout. Twee schepen leggen de steen-as faltmatten, die in opgerolde vorm beschikbaar komen, op de zeebodem neer. De matten, die 30 meter breed en 200 meter lang zijn, wonden op twee plaatsen vervaardigd. Aan de vaste wal staat een fabriek waar de „blokkenmat- ten1" zoals je in de wandeling heten, worden vervaardigd, waana ze als drijvende rol naar een werkschip worden vervoerd, dat de matten ver volgens behoedzaam achter zich laat zakken door ze een voudig af te rollen. Een tweede fabriek voor blokkenmatten bevindt zich aan boord van het vroegere asfaltverwerkingsschip Jan Heymanis dat voor zijn nieuwe taak is omgebouwd. De Jan Heymoms vervaardigt niet al leen zelf blokkenmatten op een fabriek aan boord, maar legt ze ook „zo uit de oven'" op de zeebodem neer- De fa briek voor blokkenmatten aan de wal is nog in aanbouw. De Jan Heymans zal binnen enke le weken reeds in actie kun-l nen komen. (Van onze correspondent) OOSTBURG De provinci ale wedvlucht voor jonge dui ven, van de afdeling Zeeland van de Zuid Nederlandse Bond van Fostduivenhouders, gehouden vanuit Chateauroux is gewonnen door een duif van de heer R. Verstraeten te Oostburg. Hij klokte zaterdagmiddag deze duif om 15.30 uur op een afstand van ruim 519 kilome ter. De duiven waren om half zeven 's morgens gelost en hadden het in deze fondvlucht opnieuw zwaar te verduren. Er namen ruim 2200 Zeeuwse duiven deel aan deze vlucht, die ook in ZNB-verband werd gehouden. De provinciale prij zen waren dezelfde dag niet verdiend, maar verwacht wordt dat het concours zon dagmorgen rond 8 a 9 uur wel gesloten zal zijn. De verdere vroegste meldin gen in Zeeland waren: T. de Jonge, Oostburg 15.45 uur, J. van de Graaf. Terneuzen 15.47 uur; J. van de Branden, Clinge 15.55 uur; J. Bakker, Oostburg 15.50 uur; E. van Goéther, Sinf- Jansteen 16.00 uur; J. Bakker, Oostburg 15.50 uur; E. van Goethem, Sint-Jarasteen 16.00 uur; L. Taalman, Philippine, A. Temmerman en A. Simon- se, Biervliet allen om 16.02 uur; Reg. Thomaes, IJzendijke 16.12 uur; H. de Schepper, Clinge 16.25 uur; H. van Mer le, Zierikzee 16.33 uur; G. de Waard, Vlissingen, R. de Cock, Stoppeldijk en Herman en zoon te Zuiddorpe allen om 16.40 uur; E. Vermast, Yerseke 16.42 uur; J. Hietbrink, Mid delburg 16.47 uur; H. de Vries. Vlissingen en J. van Belzen, Middelburg beiden om 16.50 uur; F. Rootus, Kloosterzande 17.00 uur; J. Traas, Rilland 17.00 uur; M. Pieterse, Wemel- dinge 17.03 uur; A. Colpaert, Kloosterzande 17.04 uur. (Van een onzer verslaggevers)1 MIDDELBURG Meetpunt 9, gevestigd in het industrie gebied aan de Sloehaven, ter hoogte van Nieuwdorp, is uit het meetprogramma voor het jaar 1973-1974 van TNO geno men. Aangezien juist op dit meet punt, blijkens vroegere mee-t- rapporten nogal verontrusten de gegevens binnenkwamen over de ma-te van fluorveron-t- reiniging door de industrie in die nabijheid heeft het PPR- sta-tenlid Van Waterschoot het Zeeuws college van GS ge vraagd, waarom nu juist dit meetpunt moest worden opge heven. GS van Zeeland heb ben in een schriftelijk ant woord verklaard, dat de werk zaamheden van meetpunt 9 op voldoen-de wijze worden opge vangen door de meetpunten 5 en 7, die in dezelfde „actiera dius" liggen. Een eigen huis binnen uw bereik Als u soms met de gedachte speelt een eigen huis te kopen, komt u dan eens met ons pra ten. Wij hebben ervaring met de financiering van het eigen woningbezit. Meer dan een kwart miljoen Nederlanders hebben wij in de laatste tien jaar geholpen bij de financiering van hun eigen wo- iing. J zult bij uw bezoek aan onze sank dan ook ontdekken dat A/ij meer voor u kunnen doen dan u denkt. Bijvoorbeeld eer hypotheek tot 90% En wij geven u ruimschoots de tijd (zo'n dertig jaar) om de Ie ning terug te betalen. Dat bete kent dus lage maandelijkse las ten. Haal de brochure. Bij onze 3000 kantoren ligt een interessant boekje voor u klaar met alles erin wat u be slist weten moet, zoals: de voordelen van een eigen huis en de betere bescherming tegen de geld ontwaarding. de voor- en nadelen van een nieuw te bouwen woning te genover een bestaand huis. de eventuele rijksbijdragen en de gemeente-garantie. en uiteraard alles over de ver schillende hypotheekvormen waar u uit kunt kiezen, com pleet met berekeningen en tabellen. Rabobank Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken

de Stem | 1973 | | pagina 3