1■MHHB Tehuis voor geslagen vrouwen Weinig vrouwen worden rechter Europa zoekt een antwoord KLAP KOMT HARD AAN I JERUZALEM LIEVE MEISJES MET MOOIE JURKJES Wethouders komen en gaan in Culemburg Actu slecht Warme ontvi Concertgebou| in Londen 1 3L_ GEHEIM ADRES VOOR VROUWEN IN DEN HAAG yARA gaat Cuba verbreekt betrekking met Israël vrouw mode vrouw Geheim mode Doorslaggevend Moeilijker Geheim r C PRIET PRAAT ïMnsdag 11 september 1973 Vrouwen worden geslagen, en mishandeld. Kinderen ondergaan nogal eens het zelfde lot. Degene die deze daden voor zijn rekening neemt is de man en vader. De klappen vallen thuis en zijn meestal slechts bekend bij de buren als het gejam mer door de muren dringt. Algemeen was er weinig van bekend totdat de t.v. een reportage bracht over het opvangtehuis voor mishandelde vrouwen in de Londense wijk Chiswick. De verontwaardiging over die slechte Engelse echtgenoten was al om. Maar Nederlanders krijgen geen kans zichzelf op de borst te kloppen. Ook hier slaan echtgenoten hun vrouwen en kinderen en het verschijnsel neemt toe. Een man in Den Haag had een televisie nodig om dit vast te stellen. Jarenlang werd hij er tijdens avond- en nachtdiensten van de s.o.s. in Den Haag geconfronteerd met geslagen vrouwen die niet meer naar huis wilden of durfden. Helpen kon hij hen niet, want een onderdak en een warm bed voor deze van huis verdrevenen was er niet. Jan Drop (66) nam het initiatief, schreef de gemeente en binnen tien dagen kreeg hij een slooppand toegewezen. Zo ontstond vijf jaar geleden Adollam, inmid dels 80 slaapplaatsen rijk en af en toe toch nog gedwongen nee te verkopen. IhstiasiitoumPii - iïï J 0 Het echtpaar Drop. Het is in de vroege ochtenduren. Op een Haagsadres rinkelt de telefoon. Kort overleg. Een wagen rijdt weg. Op het adres van bestemming is het ondanks de tijd van de dag erg onrustig. Uit de ramen van omringende woningen hangen vrouwen. Mannen groepen op straat bij elkaar, opgewonden fluisterend. De wagen arriveert. Een voordeur wordt opengegooid. Drie kleine meisjes springen in de wagen. Moeder, met haar jongste zoon op de arm, haalt het niet. Een man, haar man, komt aangerend, probeert haa r de baby uit de armen te rukken. Kij toch weg, smeken de dochtertjes de chauffeur. Om niet ongewild een Salomonsoordeel over haar zoontje te vellen geeft de moeder de baby wanhopig aan haar man. Zij stapt in, razendsnel rijdt de wagen weg. In een oogwenk gevolgd door de vader. Rode stoplichten worden genegeerd. Een politie wagen, altijd attent op overtreders, sluit zich aan. Moeder en kinderen zijn op de vlucht voor hun man en vader. Ze vluchten voor zijn woede en agressie die hij in rake klappen op zijn gezin afreageert. „Het verwondert mij flat zich verhoudingsgewijs nog steeds DcQflk zo weinig vrouwen tot het rechtersambt geroepen voelen, zij maken landelijk nog lang geen tien procent van de sterkte uit" Ondanks onze zeer beschaaf de maatschappij worden nog talloze vrouwen en kinderen afgeranseld. Uit alle milieus, van baronessen tot zigeunerin nen, lopen vrouwen met hun kinderen van huis weg nadat ze mishandeld zijn. Alleen in Den Haag lopen dagelijks twee tot drie vrouwen bij de politie aan. Volkomen onti cdderd, nogal eens in nachtkleding om ringd door huilende kinderen. Op zoek naar een veilige ha ven, een bed om in te slapen, weg en beschermd tegen agres sie van hun echtgenoot. In Den Haag zijn de weggelo pen vrouwen goed af. Daar is het huis en zijn de vrijwillige medewerkers van de stichting Adullam. Daar worden ze door deze medewerkers in de wa gen opgehaald en veilig onder gebracht op een geheim adres. Zo geheim dat zelfs politie en s.o.s.-diensten het niet kennen. De enige manier om Adullam te bereiken is het telefoon nummer 606060. Achter dit waken Jan en Greet Drop. Van dit tweetal komen de ontredderde vrouwen aan een veilig bed en een dak boven het hoofd. Elk jaar zijn er zo'n 500 „ge slagen* vrouwen en kinderen die op grond van huwelijks- en gezinsmoeilijkheden bij Adullam aankloppen. En elk jaar komen er meer (in '69 en '70 in totaal 176). Bloedende hoofdwonden, blauw geslagen ogen, open getrapte benen. Het zijn zaken waar men in het opvanghuis allang niet meer vreemd van opkijkt. en proberen het paar uit elk aar te praten. Bij ons kunnen ze tot rust komen. Bovendien zitten ze bij ons veel veiliger. De man gaat altijd het eerst bij de familie zoeken. Als ze in de gaten krijgen, dat ze in Adullam zit, komen ze bij ons aan de deur. Dat adres is wel bekend. Dan komen ze hier vloeken en tieren en eisen vrouw en kinderen op. Vaak brengen ze een aantal kamera den mee en dreigen de boel kort en klein te slaan. Ook zijn we al met de dood be dreigd. Gelukkig is er nog nooit iets ernstigs gebeurd. Maar wel wekenlang tele foontjes met „Als je niet zegt waar ze zit, snij ik je de strot af". Erg rustig slaap je daar niet bij. So.mige mannen worden erg zielig, gaan dreigen met zelfmoord, zeggen dat ze het niet aankun nen. eindredactie, rieja van aart Dit zei de nieuwe president van de rechtbank in Amster dam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, bij de installatie van een nieuwe vice-president on der wie mevrouw mr. J. Groe- neveld-Van Baak. die voordien rechter was in Maastricht. De omstandigheid dat een rechter veelal thuis werkt, omdat men in het algemeen slechts enige malen per week voor kortere of langere tijd op de rechtbank aanwezig hoeft te zijn, maakt dit ambt mijns inziens juist zo bijzonder aan lokkelijk voor iemand die wat meer aan huis gebonden is, aldus de president. Hij stipte voorts aan dat het aanbod van geschikte kandidaten voor een rechtersbenoeming op dit mo ment bepaald geringer is dan het aantal openstaande vacatu res. Een gevolg hiervan is dat bij verscheidene rechtbanken de opengevallen plaatsen met aanzienlijke vertraging of in het geheel niet vervuld wor den. Drank, is volgens Drop, de kwade genius in het spel. Vooral het feit dat er steeds meer binnenska mers gedronken wordt heeft een ongunstige invloed op de razernij van de echtgenoot. Drank, zo heeft Drop vastge steld, is de aanleiding tot me nige ranselpartij. „En 't is beter dat ze bij ons zijn dan bij familie. Hier is het neutraal terrein. Goedbe doelende familieleden zeggen al vlug: „Ik heb altijd al ge zegd dat die vent niet deugt" Dat geheimhouding nodig is is wel duidelijk. Als je al deze ellende bij Adullam zou hebben zouden de vrouwen en kinderen nog niet tot rust kunnen komen. En dat doen ze nu wel. Als ze komen denken ze nog vaak dat alle ellende van de hele wereld op hen terecht is gekomen. Bij ons blijkt dat er nog zoveel ande ren zijn die met dezelfde of nog bitterder ellende zitten' De geslagen vrouwen en kin deren kunnen altijd terecht, maar ook voor andere daklo zen is er ruimte. Want Adul lam (de naam komt van het bijbelse verhaal waarin David vlucht naar de spelonken van Adullam waar ieder die in moeilijkheden verkeerde bij hem kon komen), verklaart dat al. De anderen zijn slacht offers van woningnood, men sen die uit hun huis gezet zijn. Mensen wier huis door brand verwoest is en „Je zou het in deze lijd eigenlijk niet meer verwachten", zegt Drop, „ongehuwde moeders die door hun ouders uit huis. gezet, zijn en stug volharden in: „Die meid komt er niet meer in". Maar bij ons wel, ook prosti tuees die het leven uitwillen". Niet welkom zijn alleenstaan de mannen „die maken het onze vrouwen maar lastig en kunnen zichzelf wel redden" en alcoholisten en druggebrui kers „daar zijn instanties voor". Adul'lam is een vrij unieke zaak. Dakloze gezinnen kun nen bij elkaar blijven, de moeders houden hun kinderen bij zich. Het geheime adres garandeert veiligheid. Door goede contacten wordt daad werkelijk hulp geboden bij het vinden van financiële steun (soc. zaken) en een woning (huisvesting). De stichting is opgezet en het werk wordt uitgevoerd door onbetaalde vrijwilligers, wordt gefinancierd door enkele gulle gevers, vele kleine giften (ook veel goederen) en de pension- prijs (4 gld. per dag). Hebben de mensen geen geld, dan worden ze toch geholpen. Aan geboden subsidie werd niet geaccepteerd oindat dan iedere bewoner bij politie en burger lijke stand aangegeven moet worden. „En 't kan, 't lukt ons al vijf jaarzegt Drop. „Het is toch te gek dat zelfs in de andere grote steden in Nederland een dergelijke opvang niet be staat. Bestaande hulpverle nende instanties, kerken en ook het maatschappelijk werk doen alsof er na vijf uur 's middags geen nood meer is, dan gaan de bureaus dicht. Maar ze moeten maar eens komen kijken wat voor ellen de wij 's nachts van de straat plukken". Jan Drop pleit voor „Adul- lams" in alle grote en middel grote steden. „Onze gegevens rechtvaardigen de veronder stelling dat het nodig, nee noodzakelijk is. Bovendien zouden we de veiligheid van de geslagen vrouwen en kin deren nog beter kunnen ga randeren als we ze in een andere stad kunnen onder brengen". Dat het kan hebben Drop en de zijnen bewezen. En het re- cept is eenvoudig meent Drop: „Men neme een huis en doet een beroep op het publiek. De rest loopt vanzelf" Voor fieve meisjes, die dro men van mooie jurkjes en prinsen is er een klein boekje op de markt verschenen met tips, tests, gedichten, verhalen en nieuws over popsterren. Het heet Mini-stariet en is ro ze met wit gekleurd. Meisjes, die niet zo roman tisch zijn en die wel andere dingen te doen hebben dan het lezen van verhaaltjes over droomprinsen en het zoeken naar een geschikte parfum, kunnen het boekje beter niet (Van onze correspondent) BRUSSEL Hoor liDó ie bestempelen als „nei jaar van Europaneeit ae AmeriKaan- kort minister van Buitenland se presidentsadviseursinds se Zaken, dr. Henry Kissin ger, puDliekelijk voorrang gegeven aan ae problemen waarmee het Atlantisch bondgenootschap op 't ogen blik worstelt. De Amerikanen zijn van mening dat het woord nu aan Europa is. Dit is de achtergrond van de belangrijke bijeenkomst van de ministers van buiten landse zaken van de negen EEG-landen, die op het ogen blik in Kopenhagen plaats vindt. De bewindslieden zui len in de Deense hoofdstad moeten trachten een „Euro pese persoonlijkheid" te scheppen die kan dienen als een antwoord op de oproep die Kissinger in april deed om tot een „nieuw Atlantisch Handvest" te komen. De oproep van Kissinger was vervat in een rede die hij over het „Europa-jaar" in New York hield. De begaaf de adviseur van Nixon op het gebied van buitenlandse aan gelegenheden zei dat de Amerikaanse regering een nieuw Handvest nodig achtte omdat heit uit de tweede we reldoorlog voortgekomen At lantische bondgenootschap niet langer aan de internatio nale situatie beantwoordt De geschillen die geleide lijk tussen de bondgenoten zijn gerezen, moeten, zei Kissinger, plaats maken voor vastberaden pogingen aan beide zijden van de oceaan om verantwoorde oplossingen vooir samenwerking te vin den. Kissinger drong voorts aan op een meer evenwichti ge verdeling van de defen sie-verantwoordelijkheden. Nixon wil dat de Verenigde Staten een redelijk aandeel in de Atlantische defensie blijven bijdragen en hij is sterk tegen eenzijdige terug trekking van Amerikaanse troepen uit Europa. Maar de lasten moeten evenredig worden verdeeld, zei hij. Het resultaat van het over leg in Kopenhagen zou wei eens doorslaggevend kunnen zijn voor het aangekondigde bezoek van Nixon aan Euro pa. Aanvankelijk was de komst van Nixon vastgesteld voor oktober of november van dit jaar. De bedoeling was dat de staatshoofden of regeringsleiders van de lan den die lid zijn van de Noordatlantische verdragsor ganisatie dan liet nieuwe handvest zouden onderteke nen. Nu Europa echter nog steeds er niet in is geslaagd met duidelijke voorsteilen voor een dergelijk „Charter" te komen, zijn de geluiden uit het Witte Huis over Nixons Europese reis waf voorzichtiger geworden. De Europese besluiteloos heid, samen met de verzwak king van de positie van de Amerikaanse regering, als gevolg van het Watergate- schanidaal heeft naar de me ning van een aantal waarne mers geleid tot een verzwak king van de wilskracht en de eenheid van het bondgenoot schap- Het gezaghebbende Britse blad „The Economist" schreef onlangs: „Men kan zich nau welijks een periode in de afgelopen dertig jaar herin neren dat de gemeenschap van democratieën in een zo miserabele toestand was". In zijn in april gehouden rede drong Kissinger aan op een „nieuw Atlantisch Hand vest" dat de transatlantische betrekkingen aanpast aan de huidige situatie op gebieden als defensie, handel en poli tieke contacten. In Europa twijfelde men niet aan de noodzaak van een doorlichting van het bondgenootschap. Diplomaten verklaarden dat de Amerika nen in de afgelopen tijd zich zo rlocir Vietnam, de Sov jet-Unie en Ohina in beslag hebben laten nemen dat zij hun oude Europese bondge noten gingen verwaarlozen Kissinger is er in Europa herhaaldelijk van beticht dat hij buiten Europa om met Moskou onderhandelde. Het gevolg was de vrees dat de supermogendheden onderling de dienst gingen uitmaken. De Europese landen slaag den er echter niet in over deze kwesties met een geza menlijke formele verklaring te komen. Sommige zeiden te vrezen dat d-e Amerikanen alleen maar de goedkeuring van Europa zochten om hun troepen uit diit werelddeel te kunnen terugtrekken, andere landen waren van mening dat het „nieuwe Handvest" slechts de Amerikaanse over heersing in Europa zou ver sterken. Een netelig probleem ls het gebrek aan eenheid on der de Europese landen, Frankrijk bijvoorbeeld wei gerde de Gemeenschappelij ke Markt een gezamenlijk standpunt tegenover Wash- hington te laten uitwerken. In juni vain dit jaar gaf Frankrijk een beetje toe. Pa rijs stemde in met een „on derzoek van d-e verhoudin gen" binnen de NAVO. Een dergelijk onderzoek is echtei nog nauwelijks begbnn-e-n. Kissinger had zich voorge nomen op 10 september in Kopenhagen te zijn om te trachten wat vaart in het proces te brengen, doch hij gelaste zijn reis af toen bleek dat hij omstreeks die tijd in Washington moest „iju voor de bevestiging van zijn benoeming tot ministei van buitenlandse zaken dooi de Senaat. De negen ministers zijn in juli ook al in Kopenhagen oijeen geweest om over be paling van het Europese standpunt inzake het plan- Kissinger te praten. Er kwa men voorstallen van de poli tieke commissie vain de EEG op tafel, maar Frankrijk blokkeerde de zaak en het enige feit van betekenis was dat de ministers het eens werden over de noodzake lijkheid van een „Europese persoonlijkheid". „We schieten op als een stelletje slakken in een vat met teer", zo vatte de Neder landse minister van Buiten Iandse Zaken Max van der Stoel het verloop van de be sprekingen kernachtig sa men. 0 Kissinger (rechts) in gesprek met Nixon. Eind dit jaar naar Europa Op dezelfde conferentie spraken de ministers af dat zij op 10 en 11 september weer bij elkaar zouden ko men. Sindsdien zijn de Frans-Duitse betrekkingen moeilijker geworden met be schuldigingen over en weer waarbij Parijs twijfelt aan de loyaliteit van de Bondsre publiek tegenover het bond genootschap en Bonn Parijs verwijt de vorderingen van de Gemeenschappelijke Markt, op economisch zowel als op politiek vlak, tegen te werken- Is het wel of geen toeval d'at de Franse minister van buitenlandse zaken, Michel Jobert, van wiens kant de laatste tijd de scherpste kri tiek op de Verenigde Staten werd gehoord, met president Pompidou naar Peking gaat en heeft laten weten dat hij de vergadering in Kopenha gen niet zal bijwonen? De afwezigheid van Jobert zal het voor de Franse delegatie eenvoudiger maken om, ais Parijs dat wil, ervoor te zor gen dat er in Kopenhagen geen vorderingen worden ge maakt. (Door onze correspondent) TEL-AVIV. Het in Algiers door de Cubaanse leider dr. Fidel Castro aangekondigde besluit de diplomatieke be trekkingen met Israël te ver breken is in Jeruzalem hard aangekomen. Gistermorgen is de Israëlilsche zaakgelastigde in Havanna officieel van de Cubaanse beslissing op de hoogte gesteld, hetgeen 'n ein de maakte aan een nog stille Israëlische hoop dat de impul sieve Castro nog op zijn besluit zou terugkomen. Cuba is het eerste Zuidamerikaanse land dat Israël de rug toekeert. Na de zes-daagse oorlog was Cuba met Roemenië het enige communistische land dat niet in de voetsporen van de Sov jet-Unie trad en Israël vanuit een formeel diplomatiek standpunt bezien niet in de steek liet, alhoewel Cuba wel constant alle anti-Israohsche resoluties in internationale li chamen steunde. "Volgens de Israëlische opvat ting heeft kolonel Kadidaffi dr. Castro zodanig tijdens de con- (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG Wethouders zijn in Culemborg geen lang leven beschoren. In amper drie maanden tijds moet de raad nu voor dc tweede maal twee nieuwe wethouders kie zen. Eerst werden de PvdA-er J. Kerkhof cn de KVP-er mr. Wiggelinkhuizen de laan uit gestuurd (Wiggelinkhuizen hield de eer aan zichzelf en Kerkhof ging door de zijdeur af na een motie van wantrou wen) en nu hebben de KVP- er Van de Hurk en onafhanke lijke Van Erp het bijltje erbij neergelegd. De eerste zei vorige week niet langer meer wethouder te wil len blijven omdat samenwer king met collega van Erp on mogelijk was. Van Erp op zijn beurt zei eind vorige week zich bedreigd te voelen door vele niet al te vriendelijke anonie me telefoontjes. Onafhankelij ke Van Erp had trouwens vo rige week de bui al zien han gen. In een venijnige brief beticht te hij de KVP en PvdA ervan dat zij hem van het politieke toneel wilden laten verdwij nen ten gunste van een socia listische wethouder. Dat zou volgens hem ook de enige reden zijn geweest dat Van de Hurk voorlopig uit de boot stapte om niet al te na drukkelijk het politieke spel mee te spelen. Achtergrond van dit „wethou- ders-stuivertjewisselen" is een geheim rapport over vermeen de malversaties bij de dienst gemeentewerken. Dat rapport lekte bijna een jaar geleden uit en het kostte de kop van wethouder Kerkhof, echter niet eerder dan nadat alle Cu- lemborgse politieke partijen in de raad een monsterverbond tiadden gesloten. Zij wilden dat er een hernieuwd onder zoek werd ingesteld naar de moeilijkheden bij gemeente werken maar bij dat onder zoek mocht de PvdA niet be trokken worden. Wel werd aan de socialistische fractieleider drs. Van Dillen gevraagd een nieuwe wethou der te leveren. Deze voélde daar niets voor Hij wilde geen politieke vadermoord plegen. Dan komt Van Erp in de arena die enkele jaren ge leden met grote ruzie de KVP verliet en als onafhankelijke daarna in de raad zitting heeft. Eerst wordt hij samen met de KVP-er van Hurk en de christelijke Van Ledden in de commissie gekozen die eet nieuw onderzoek moet instel len en vervolgens wordt hij notabene met steun van de KVP tot wethouder gekozen. Ook KVP-wethouder mr. Wig gelinkhuizen moet van zijn partij het veld ruimen om plaats te maken voor de min der besmette fractiegenoot Van de Hurk. 0 Deze dagen tonen de grote Nederlandse couturiers hun col lectie voor de komende herfst en winter. Op de foto hierboven enkele ontwerpen van Dick Holthaus. Links een grijze, losge- weven mohair jas met croco ceintuur en een grijze flanel broek. Rechts een zwarte, wijde, jersey jas met leren ceintuur en col trui op zwarte broek. De stola is van zwarte vossen. De kleur van de gebreide mutsjes is aangepast. kopen, want zij zullen er niets in vinden, wat hun belangstel ling wekt. Meisjes edhter, die niets van dat emancipatiegedoe moeten hebben, die liever dom blijven dan gaan studeren en die als toekomstbeeld alleen maar een huis en kinderen zien, vinden beslist wel dingen in het boekje, die haar ideeën zullen bevestigen. Mini-Scarlet kost f 2,25 en wordt uitgegeven door Willi ams B.V. Naarden. ferentie van de ongebonden landen in Algiers als een sa telliet van de Sovjet-Unie te kijk gezet dat de gebaarde Cubaanse revolutionair zich op Israël heeft gewroken om zijn gezicht in Algiers te redden. Daarbij moet worden aangete kend dat dr. Castro in over eenstemming heeft gehandeld met de aniti-Israëlische resolu tie die in Algiers is aangeno men en waarin op de landen van de derde wereld 'n beroep wordt gedaan Israël diploma tiek en commercieel de rug toe te keren. pinsdag U september 1973 Daarmee Is er even rust. Die verdwijnt weer snel wanneer de commissie klaar is met haar werk. Hoewel ook deze visie geheim moet blijven lelt' al snel uit dat van malversa ties bij de dienst gemeente werken geen sprake is. De meerderheid van de raad wenst het rapport van de com missie niet te slikken. Van Erp wordt met huiswerk naar huis gestuurd om het te her schrijven. Maar ook deze visie levert geen enkel bewijs voor malversaties. En daarmee volgt voorlopig het laatste bedrijf in dit on verkwikkelijke spel. KVP en PvdA zoeken weer toenade ring tot elkaar en dat kost de kop van Van Erp, terwijl van de Hurk al even daarvoor zijn biezen heeft gepakt. De kaarten lijken inmiddels wel geschud De PvdA komt bij de komende wethouder- verkiezing waarschijnlijk weer met Kerkhof op de prop pen terwij] de KVP zijn af hankelijkheid aan Van de Hurk wel zal betuigen. Of zij het lang zullen uithouden is de vraag. Nog steeds ligt er die tijdbom het geheime rap port- die elk ogenblik weer kan ontploffen. Het heeft w trouwens alle schijn van dat het rapport wel altijd geheim zal blijven HILVERSUM De luister dichtheid van de radio-actuali teiten-rubrieken is bedroeven' laxiff- Slechts vijf procent van Nederlanders luistert met bi wU5te aandacht naar wat e wordt meegedeeld, een ruimt meerderheid daarvan herken' de kleur" van de presentatit niet. De meeste luisteraars ge ven er zich met andere woor geen rekenschap van of zt naar de VARA, de NCRV ol de AVRO luisteren. Sterker nog, bij laboratorium proeven is gebleken, dat ele inenten uit rubrieken van ver schillende omroepen zonder dat dit opvalt, verwisseld kun nen worden. Het enige licht punt voor de radio-verslagge vers is dat de betrouwbaar heid van hun rubrieken hoog wordt aangeslagen: Boven het krantennieuws maar na dat' van de televisie. De NOS is met een onderzoek naar al deze zaken bezig met medewerking van de grootste omroepen met uitzondering echter van de KRO-rubriek 0 In de aflevering „Later" van gebouw als daar een roofoverval tear en Aart Staartjes toont zie (Van onze RTV-redactie) LONDEN De warme ont vangst van 't Concertgebouw^ orkest en zijn dirigent Ber nard Haitink, in Londen was evenredig aan de hoge tempe ratuur. Zaterdag en zondaga vond concerteerde het orkest in een volledig uitverkochte Royal Albert Hall. Tweemaal 6.600 muziekliefhebbers woon den de concerten bij. Sinds het Concertgebouwor kest als eerste buitenlands or kest in de Henry-Wood-pro- nienadeconcerten van de BBC optreedt worden zijn concer ten beschouwd als hoogtepun ten van dit typische Londen- sen muziekfestival. Omdat Bernard Haitink bo vendien kans gezien heeft om zijn andere vaste orkest, het London Philharmonic Orche stra, tot een Engels toporkest te maken, waardoor zijn popu- laireit in Londen een toppunt heeft bereikt, zijn op deze Proms voor het Concertgebou workest alle factoren aanwezig v?or optimale successen. Deze hiten zich door voor Neder- indse begrippen ongewone mjval en a}je feestelijkheden ?le de Nederlandse tv-kijkers kennen van the last night of the proms. Serpentines, voetge- stamp, bravogeroep, en de kreet voor een encore vielen Haitink en de zijnen ten deel. Op de tweede avond stond ■wuckners vijfde symphonie centraal. De uitvoering van dit ooor het Concertgebouw di kwijls uitgevoerde werk ont- Kentende minutenlange ovaties CYCLUS WETCM- $CMPPEU3k£ LEZIN6EN DOOI? A£WouD STKIEJA. '521

de Stem | 1973 | | pagina 18