ecord Ni is Noorse voetballers accepteren bondscoach met CURTIS TACTISCH ZWAK" Drie Ajacieden legen Noorwegen ILTF boycot nieuwe tenms- organisatie Schaatsprofs WISO of WCS? GROTE KANS OP VERDWIJNEN STRAFCORNER siïyr' VOETBAL OP T.V. SPÜRTTOTO gratis kopstuk bij SUPRA koffie normaal of snelfilter maling van,255Voor229 16 Het waren toen alleen i van AV'56 en Van de van Gouda die in zijn konden blijven. Voor de Heul was dat geen ssing, maar voor Flipse ptegen wel. Toen de fina- zicht kwam gingen Flipse ran de Heul hun grote 1 voorbij. J. Schout bleet nog volgen, maar zou kans meer krijgen otn aan te vallen. In een scherpe eindspurt werd de Heul eerste in een tijd 3.55.0 min. N. Flipse van werd tweede in 3.56.1 terwijl Schout derde in 3.58.3 min. Voor de erse atleet betekende de- ;rde plaats een gevoelige -laag. Hij had in het be- an de wedstrijd toch we! te resoluut met zijn iten omgesprongen. Piet k won zoals verwacht ge- telijk de 5000 meter. Zijn oedroeg 14.56.8 minuut. C. ian van Schelde Sport uit buzen won zonder veel te de 100 en 200 meter t. Op de 100 m liet ze tijd afdrukken van 12.2 terwijl ze voor de 200 25.0 sec. nodig had. tijden die goede presta- genoemd mogen worden. ;urm van AV'56 won bij 1-jongens de 800 meter, tijd bedroeg 2.6 min. Bij Hoogspringen heren werd erste plaats eveneens een vse overwinning. Het Boucherie van Marathon 80 m hoogsprong. De 600 por meisjes C werd een /inning voor het zusje de kersverse Zeeuwse >ioene Karin de Nijs van de Sport uit Terneuzen. et een tijd afdrukken van min. Bij de dames „pak- Hage van Delta Sport ierikzee drie overwinnin- Als eerste won ze met k. het discuswerpen, met worp van 36.78 meter, bij het kogelstoten stond ;n maat op haar, de kogel 11.37 meter ver weg. Bij ;peerwerpen liet ze een id aantekenen van 28.76 en dat was ruim vol le voor de eerste plaats, op de 100 meter voor is C was P. Sturm van bijzonder sterk. Hij eerste in 12.1 sec. De n. voor jongens B werd verwinning voor A. Fluit Delta Sport. Hij liep de id in 11.8 sec. J. Evers- schreef de 400 m op zijn tijd 52.2 sec. Ook bij erspringen was hij duide- le sterkste, zijn afstand eg 6.40 meter. M. de won bij de meisjes D de eter in een tijd van 9.1 De atlete van AV'56 het bijzonder goed. P. eer van Schelde Sport zoals traditiegetrouw de leter voor B-jongens, dit n tijd van 2.20 min. Het pringen meisjes B werd ege voor M. Kouyzer van Sport met 1.60 m, ter- haar clubgenoot L. de het hoogspringen won bij ngens B met een sprong .65 meter.. Het versprin- 'oor meisjes B werd een rinning voor Th. Kayste- an Delta Sport met 5.15 en L. Gillissen van Dy- won de 80 meter bij de es C. Haar tijd bedroeg ec. Eindstand: 1. Zeeland punt, 2. Gouda 269Vt 3. Dordrecht 243 punten. trouwens in Terneuzen enkele wedstrijd se lf. stand is nu in de hoofd- Axel Al 4-7, Kloetinge -7, Bruse Boys Al 4-5, nuiden Al 3-4, Walche- 1 4-3, HW Al 5-3, Mid- rg Al 4-3, Vlissingen Al «teen Al 4-3, Terneuzen 2, Goes Al 3-2, Zierikzee KLAS F 36 Oostburg 4 2—2 36 Corn. Boys 5 32 3—5 Spui 3 3—2 24 Cadzand 2 30 3—4 Hoek 4 3—0 3—3 Sluis 3 3—0 5URVOETBAL tVEKLASSEN 1VE le KLAS 2—4 TSC 2 2—2 2—4 Rood Wit 2 2—1 2—3 UNA 2 2—1 2—3 NAC 3 2—1 2—2 Woensel 2 2—1 22 Geldrop 2 21 tVE 2e KLAS 2—4 Middelburg 2 2—1 Internos 2 11 Vlissingen 3 20 2—3 Terneuzen 2 10 2—3 WVO 2 2—0 2—2 HVV 2 2—0 'E 3e KLAS D 4 rcs 2 4 Goes 2 4 Breskens 2 2 Zeelandia 2 2 Terneuzen 3 2 'E 3e KLAS C 1-2 WSC 2 -2 VCW 2 2 Dongen 2 2 Gilze 2 2 VOAB 2 2 2—2 1-0 1-0 2—0 2—0 2-2 2-2 2-2 1-1 3—1 Dinsdag 11 september 1973 (Van onze speciale verslaggever) OSLO Enkele dagen voor de kwalificatiewedstrijd vooi het wereldkampioenschap voetbal tegen Nederland dreigt jn de Noorse voetbalwereld een grote rel. Op een geheime plaats in de Noorse hoofdstad heeft „topoverleg" plaats gevonden tussen de door de Engelse coach Curtis opgeroe pen selectiespelers voor de Noorse nationale ploeg. Onder werp van het gesprek: het niet langer accepteren van Cur tis als bondstrainer. Het resultaat van de bespreking: in een gezamenlijk communiqué gaven alle spelers de Noorse voetbalbond de raad om zo snel mogelijk Curtis te ontslaan als coach voor het nationale voetbal. De Noorse voetbalbond, waar voor de protestvergaderirag van de spelers niet als een verrassing kwam, heeft de Machten van de selectiegroep aanhoord, maar gelijktijdig bepaald) dat het Noorse voet- balparlement binnenkort maar moet beslissen of het contract met Curtis wel zo snel moge lijk verbroken dient te wor den. In ieder gelval zal de Engelsman tot en met woens- dagvond de supervisie over het Noorse elftal houden. De klachten van. de spelers zijn voornamelijk gebaseerd op de volgenls hen te geringe tactische kwaliteiten van Cur tis. Harry Hestad, de vroegere speler van FC Den Haag, zegt daarover: ,,Op Curtis is als mens miet zo eijg veel aan te merken, wat bij in zijn vrije tijd doet moet hij allemaal zelf weten, maar hij heeft nog altijd geen goede kijk op het totale spelersmateriaal van Noorwegen. Daarnaast stuurt hij spelers dikwijls met de vreemdste opdrachten bet veld in. Daardoor werd in Neder land o.a. met 9-6 van het Orantje-team verloren. Aanval lend voetbal is natuurlijk mooi, maar je moet er wel de spelers voor hebben. Tegen Nederland hadden, we die niet en daardoor kreeg ons mid denveld de opdracht om zo veel mogelijk aanvallend en zo weinig mogelijk verdedi gend te werken. We moesten De selectiegroep van het Nederlands elftal is op de foto, onder het waakzame ook van Fadrhonc, bezig met de training. (Van een onzer verslaggevers) OSLO— Een Nederlands elftal met slechts drie Ajacieden treedt morgenavond in Oslo aan voor de een na laatste kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap voetbal. Ruud Krol, Gerrie Mühren en Barry Hulshoff zijn door de bondscoaches Fadrhonc en van der Hart sterk genoeg bevon den voor de sleutelwedstrijd tegen Noorwegen. In vergelijking met de laatste wedstrijd tegen Ijsland is al leen de aanvalslinie gelijk ge bleven en dat betekent dat Piet Keizer, die voor het duel tegen Ijsland geblesseerd was, rijn plaats niet op Willy Bro- kamp heeft kunnen heroveren. Door de blessure van Johan N'eeskens en het uit vorm zijn van Arie Haan zijn ook op het middenveld een aantal wijzi gingen aangebracht. Deze linie bestaat nu uit de Feyenoorders Wim Janssen, Wim van Hane gem en Ajacied Gerrie Mühren. Tenslotte ook defensief wijzi gingen. Wim Suurbier, die in de duels tegen IJsland de grootste moeite had met de snelle Geirson heeft zijn posi tie ook al aan een Rotterdam mer verloren. Dick Schneider is nu als vleugelverdediger opgesteld, terwijl zijn plaats als laatste man in de defensie wordt overgenomen door FC Twente-speler Epi Drost. De opstelling is: Van Beveren (PSV), Schneider (Feye- noord), Epi Drost (FC Twen te), Hulshoff (Ajax), en Krol (Ajax); Wim Janssen (Feye- noord), van Hanegem (Feye noord) en Gerrie Mühren (A- jax); René van der Kerkhof (PSV), Cruyff (FC Barcelona) en Brokamp (MVV). Wisselspelers Schrijvers (FC Twente), Haan (Ajax), Suur bier (Ajax), Jeuring (FC Twente) en Keizer (Ajax). toch een meerderheid zien op te bouwen. Op die manier wil de Curtis Nederland ook nog verrassen. De zaak liep (de 9- 0 nederlaag is het beste be wijs) zodoende volledig uit de hanld". Harry Hestad haalt n,og een voorbeeld aan. „Geschrokken door heit resultaat tegen Ne derland, sloeg Curtis ineens volledig om in de wedsttrijd tegen IJsland. Nu moest Noor wegen voorzichtig gaan spelen. Vanuit een versterkte defensie moest geopereerd worden. Het gevolg: pas in de slotfase van het diu-el tegen IJsland konden we een enigszins acceptabele 4-0 zege bewerkstelligen,. En dat gebeurde pas nadat de spelers zelf het initiatief had den genomen voor een wijzi ging van, die tactiek". De spelers van de Noorse se lectie hebben met hun bijeen komst van gistermiddag willen demonstreren tegen de voor hen onhoudbare situatie in het Noorse voetbal. Hestad:„We gaan -er natuurlijk niet van uit dat -een juiste tactiek ons ook een winstgevend resultaat te gen Nederland zal bezorgen, maar 9-0 zal het woensdaga vond nooit worden". En doel man Gei,r Karlsson vult aan: „Ik ben er zeker van dat wan neer Curtis zal luisteren naar hetgeen, Hestad over het Ne derlands voetbal te vertellen heeft, d'at we hooguit met 2-1 of 3-1 verliezen. En als dat gebeurt zijn we al dubbel en diwars tevreden". En tenslotte aanvoerder Per Petterson, de sterkste Noorse pion op het middenveld, over hetgeen zich gistermiddag in Oslo afspeelde: „Onze actie was meer dan een protest al leen,. Ik geloof dat de bijeen komst ertoe heeft geleid dat iedere speler met een onge kend enthousiasme, maar ook met een geweldige verbeten heid aan het duel met Neder land gaat beginnen, want wil len we nog iets van ons inter- men, en daar is de ploeg klaar geven aan waarover al zo lang nationaal W.K- maken, dan voor. Iedereen is opgelucht, werd nagedacht", moet er juist teigen Nederland dat men nu eindelijk eens een klinkende prestatie uitko- openlijk uiting heeft kunm-en JACK ARENTSEN NEW YORK Allen Hey- man, voorzitter van de Onter- nationale Lawn Tennis Feder atie (ILTF), heeft in New York verklaard dat spelers, die een contract tekenen met de nieuwe Amerikaanse ten- nisorganisatie (WTT), waar schijnlijk van deelneming worden uitgesloten aan toer nooien, die onder auspiciën van de ILTF staan. De WTT wil volgend jaar een competi tie houden tussen Amerikaan se steden-teams. Jack Kramer, de voorzitter vain de vereniging van prof tennissers, verklaarde dat zijn organisatie, de ATP, zijn le den die een contract met WTT tekenen, waarschijnlijk zal schorsen. Zowel de ATP als de ILTF zijn niet tégen het plan van de WTT, maar wel tegen de opzet om de toernooien te houden gelijktijdig met belangrijke toernooien buiten de Verenig de Staten. Kramer en Heyman voegden er aan toe dat ze geprobeerd hadden WTT-officials over te halen om hun toernooien op een ander tijdstip te spelen, bij voorkeur in de herfst. De WTT, waarbij Newcom- be, Billy Jean King en Rose mary Casals al getekend heb ben, weigerde volgens Kramer en Heyman op het verzoek in te gaan. Kramer en Heyman kondig den aan dat de ATP en ILTF bezig zijn met de plannen voor een super-circuit, dat in 1974 van start moet gaan en dat tenminste zestien toernooi en omvat. Het minimum aan prijzengeld voor ieder toernooi is 100.000 dollar (fl. 260,000,—). Daarnaast zullen er nog drie toernooien komen met een prijzengeld van minimaal 150.000 dollar f 390.000.-). den HAAG (ANP) „We faan gewoon door". Deze woorden komen zowel uit de mond van Jan Klok, bestuurs- van de Stichting WISO (World Ice Skating Organisa- "On), als van Frits Bergman, tontactman van de WCS 'World Championship Ska- Het is nog niet te over zien wie de langste adem zal nebben, hoewel de kansen van oo WISO hoger moeten wor den aangeslagen dan de moge lijkheden van de door de Amerikaan John Taylor ge steunde WCS. Kolk: „Wij heb ben al verscheidene getekende contracten binnen. Anderen nebben zich mondeling ak koord verklaard en een paar njders zitten nog even met kun studie, die zij nader wil len bespreken met hun lera ren'. En Bergman: „Wij den ken in de loop van deze week tot overeenstemming met de schaatsers te komen. Er zijn gesprekken aan de gang. De 'Nederlandse rijders kennen °kze voorstellen." De positie van de WISO Sn! s'erker dan die van de "CS. Uithofdirecteur Klok: "Juridisch kan men ons niets maken, want Neeley van de ailliete ISSL heeft schriftelijk erklaard, dat de rijders vrij 'Dn. Bovendien hebben we de kotulen van de vergadering op 8 Juni waarin Neeley met de hjders een en twee advocaten bij- in geweest en een maand "ttstel van betaling heeft ge ijsd. Daar staat duidelijk in de rijders vrij zijn als hij 18 juli niet aan zijn finan ce verplichtingen heeft vol- ™f Klok heeft met zijn modebestuursleden Barel en Admiraal het nodige aan de voorbereiding voor het komen de seizoen gedaan. „Voor de training van de Nederlanders zijn we tot over eenstemming gekomen met Piet Zwanenburg. Cor Neder- veen zal hoofdzakelijk als masseur optreden, maar gaat ook mee trainen met de jon gens. Zondag zijn we even heen en weer geweest naar Noorwegen om met enkele trainers te praten. We hebben de principes doorgenomen met Tenmann (Noorwegen), Barre lled (Zweden) en zij hebben zich op een redelijke basis ak koord verklaard. We willen een lijn trekken met alle trai ners, zodat je naderhand geen scheve gezichten krijgt". John Tylor, afgevaardigd door een groep Amerikaanse zakenlieden, is al vanaf mei bezig zich in de profschaatsza- ken te mengen. „Hij heeft ge zegd niets met de ISSL te maken te willen hebben en dat is altijd zo geweest", aldus Jan Klok. „Ik heb in juni tegen hem gezegd dat de rij ders vrij zijn maar daar is hij niet op ingegaan en heeft het af laten weten. Daarna zijn wij gaan zoeken naar een an dere bestuursvorm, die meer openheid en continuïteit zou bieden dan één man, die er alleen maar op uit is zoveel mogelijk geld te verdienen. Zo zijn we gekomen tot de stich tingsvorm, waarin een aantal ijssportdeskundigen met enke le financieel belanghebbenden in een bestuur kunnen samen werken". „Verder hebben we gesteld: •we willen ook een praatcolle ge zijn met de amateurbonden, want wij *"oeten in de toe komst naar een bond groeien KEIZER SPEELT NIET IN OSLO waarin amateurs en profs kun nen samenwerken. Als dat niet kan dan naar twee instan ties, die vriendschappelijk met elkaar omgaan. Niet zoals dat tot nu toe het geval was twee vijandige organisaties, die als kemphanen tegenover elkaar staan en elkaar afkraken. Daar koopt niemand wat voor. Dat alles hebben we met de rij ders doorgepraat. Toen kwam Tyler weer op de proppen. Wij hebben vorige week dins dag met hem gesproken en hem informaties verstrekt over de situatie van het ogen blik. Daarna hebben we hem niet meer gezien, ik heb nog wel persoonlijk een uitnodi ging gehad want ze wilden me blijkbaar in dezelfde club hebben. Ik heb daarop gezegd dat ik altijd op de Uithof te bereiken ben. Je moet ervan uitgaan dat je altijd bereid bent te praten. Maar daar had den ze geen belangstelling voor." De WISO heeft Tyler een voorstel gedaan een bedrag te storten en in het bestuur zit ting te nemen. „Hij heeft daarop gezegd het alleen te ver tellen te willen hebben en is teruggereisd naar de Verenig de Staten. Wij hebben zo'n vermoeden dat we niets meer van hem horen. Volgens ons volgt de heer Bergman een soort intimidatiepolitiek, want hij is er alleen maar op uit om geld te verdienen". En Berg man houdt vol: „Er is voortdu rend contact met Tyler. Dat blijft bestaan en gaat ge woon door. Deze week nog denken we tot overeenstem ming te komen met de rij ders". (Van onze speciale verslaggever) OSLO De kortsluitingen rond het Nederlands elftal blijven bestaan en dit on danks of misschien wel dank zij het gevormde twee manschap van dr. Frantisek FadrhoncCor van der Hart. Want wat gisteravond in het Globetrotter Hotel te Oslo voorafging aan de pre sentatie van het Nederlands elftal dat woensdagavond tegen Noorwegen moet uit komen, had toch in de pro fessionele voetbalwereld onmogelijk moeten zijn. Bondscoach Fadrhonc maak te namelijk de formatie al bekend voordat de spelers op de hoogte waren ge bracht. „Een communicatiestoornis", noemde dr. Fadrhonc het inci dent. Maar het bleef niet al leen bij deze voor de spelers toch wel erg ongelukkige situ atie. Nadat de ploeg ook de formatie had gehoord en Piet Keizer duidelijk teleurgesteld naar de journalisten stapte, verkondigde aanvoerder Johan Cruyff: „In de bus van het vliegveld op weg naar het ho tel heb ik het elftal van de bondscoach gehoord. Toen ik merkte dat Piet Keizer niet was opgesteld heb ik om een verklaring gevraagd. Ik kreeg te horen dat Piet om tactische redenen uit de ploeg was gela ten. En daarmee moest ik het doen. Ik kreeg geiwoon de op stelling te horen en die mocht i'k niet tegen de spelers ver tellen. Men heeft mij in geen enkel opzicht om advies ge vraagd. Dr. Fadrhonc liet mij geen keus tussen Keizer of Brokamp. Het tweemanschap had blijkbaar eenstemmig .•oor de MVV'er gekozen". Het derde minder prettige mo- nent tijdens de presentatie van Oranje was duidelijk üe kortsluiting tussen Fadrhonc en Van der Hart. Wilde Fadr honc weinig vertellen over het tactische concept voor de strijd tegen de Noren, Cor van der Hart praatte enkele minu ten later uitdrukkelijk over de opdrachten van bijvoo-beeld de middenvelders. Van der Hart: „Wim van Ha negem zal duidelijk als de meest defensieve middenvel der moeten optreden, terwijl Gerrie Mühren voor de coun ter vanuit de middenlinie moet zorgen". Eens te meer werd gisteren in Oslo duide lijk dat het hoog tijd wordt dat tussen de beide bondscoa ches duidelijke afspraken to rnen. Dat iedereen precies weet wat hem te doen staat. Als dit allemaal al voor de reis naar Oslo was "eregeld, dan had Cor van der Hart niet aan .dr. Fadrhonc hoeven te vragen, toen hij op het punt stond de samenstelling van de ploeg aan de openbaarheid prijs te geven: „Zijn de spe lers wel ingelicht". Hoewel Piet Keizer bij de confrontatie met de sportjour nalisten door onverschilligheid zijn teleurstelling trachtte te verbergen, bleek later toch wel dat de klap bij Keizer wat hard was aangekomen. „Maar ik geloof niet dat ik de meest ideale wisselspeler ben. Op de bank kan ik me nooit op een wedstrijd concentreren. Ik zal dan ook nooit ineens voluit in een wedstrijd kun nen spelen wanneer Brokamp er toch uitgehaald zou moeten worden. En dat is dan weer in schrille tegenstelling tot hetgeen dr. Fadrhonc van de mannen op de reservebanken verwacht. Fadrhonc: „Ik ga ervan uit dat op de reservebank allemaal potentiële Oranjespelers zitten. Mannen die ik op elk moment van de strijd kan inzetten. Ik bén er zekér van dat dit met de knapen die we hier in Oslo bij ons hebben mogelijk moet zijn. Dr. Fadrhonc verwacht overi gens morgenavond van het Nederlands elftal geen wonde ren. „We hebben na de wed strijd tegen IJsland het doel saldo goed opgebouwd. Het wordt nu zaak om de wed strijd tegen de Noren gewoon te winnen. Met 1-0 of 2-1 bijvoorbeeld. De overwinning en niet meer de hoogte van de score is van belang. Ik ver wacht dan ook geen super voetbal van de ploeg, maar een eenvoudig spelletje dat geheel gebaseerd is op een overwinning. De jongens zul len wij in volledige rust naar deze sleutelwedstrijd laten toegroeien". De wedstrijden tegen IJsland hebben voor het Nederlands elftal toch nog een goede uit werking gehad. Zeker als de woorden van Cor van der Hart uitkomen dat Nederland op het middenveld altijd met een gesloten formatie moet opere ren. De gaten die defensief nogal eens vielen in het tref fen met de voetbaldwergen uit IJsland, mogen niet meer voorkomen. „Daarom hebben we ook voor Wim Janssen ge kozen", aldus Van der Hart. „de routine van Janssen zal van groot belang kunnen zijn, zeker nu Arie Haan wat uit vorm is en de laatste wedstrij den bij Ajax op een wal vreemde plaats heeft moeten spelen". De samenstelling van het Nederlands elftal ver raadt toch wal de angst die Fadrhonc en, Van der Hart voor de Noren hebben. Fadr- honic: „Ik reken erop dat Noorwegen op revanche uit is na de 9-0 van Rotterdam. We zijn dus gewaarschuwd- Ik ben er ook zeker van dat de inistellinig en het bewustzijn' voor een te verwachten zware wedstrijd bij mijn spelers aanwezig is". En Van der Hart over een aantal verrassende ontwikke lingen in dit Nederlands elf tal: „Natuurlijk speelt de vorm van de dag mee en dan moet gewoon gesteld worden dat het Ajax-elftal momenteel niet draait. En waarom zou je dan die spelers handhaven. We zullen toch uiteindelijk naar een veel bredere basis voor het Nederlands elftal moeten groeien". En dat had Fadrhonc er al toe gebracht om nog eens op de kwestie Keizer-Brokamp terug te komen. Hij stelde toen: „Bij Piet Keizer is het vertrek van Johan Cruyff duidelijk aange slagen. Dat is aan zijn spel te merken. Daarnaast heeft Bro kamp in dé laatste wedstrijd tegen IJsland negentig minu ten lang met inzet en inhoud gespeeld. Hoewel Brokamp op dit moment nog echt miet de meest ideale man op Inks is, hebben we toch gekozen voor de vertrouwde formatie van Deventer. We moeten er nu eenmaal naar wenken dat alle posten in Oranje een goede, dubbele bezetting hebben. De zielsgelukkige Brokamp tenslotte in Oslo: „Ik had het echt niet voor mogelijk gehou den dat ik boven Piet Keizer werd gekozen. Zoiets was vol gens mij een jaar geleden ook niet mogelijk geweest. Ik schrijf het toe aan het nieuw gevormde tweemanschap Fadrhonic-Van dier Hart. Twee durven niu eenmaal meer dan een. En daar profiteer ik nu dankbaar varu". JACK ARENTSEN (ADVERTENTIE) ORIGINELE HITVERSIES van het bekende TV-programma OP LOSSE GROEVEN zoals: Hé, kom aan Bella Italia Ik heb de hele nacht Nooit op zondag etc. Nu bij uw platenhandelaar op Imperial/JR: 24934 voor slechts 10.- ÉÉN TIENTJE Ook op musicassette en stereo-8* cartridge Keizer en Brokamp zitten hier nog vredig naast elkaar (Van onze sportredactie). BREDA De wedstrijd Noorwegen - Nederland, wel ke woensdag in het kader van de voorronden voor het we reldkampioenschap in Oslo wordt gespeeld wordt door de Nederlandse tv rechtstreeks uitgezonden. De wedstrijd be gint om 19.00 uur. Sporttoto no 5. Aantal deel nemers 462.883. Inleg f 1046.563,-. Prijzenbedrag f 442.696,-. le, 2e, 3e prijs en premie elk f 110.674,-. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Er bestaat een grote kans dat de strafcor- ner, die bij hockey een over heersende en in de meeste wedstrijden een beslissende factor is geworden zal worder afgeschaft. Wanneer een straïcorner in derdaad zal verdwijnen zal de slagcirkel een andere functie krijgen. Op het ogenblik mag de aanvallende partij alleen binnen de cirkel op doel schieten. Bij het wegvallen van de strafcorner zal het doe) ook van buiten de cirkel onder vuur genomen mogen worden. Een onopzettelijke overtreding van de verdediging binnen de cirkel zal de aanvallende par tij een indirecte vrije slag op leveren. Opzettelijke overtre dingen van de verdediging binnen de cirkel zullen mei een strafbal worden bestraft- Deze fundamentele vernieu wing van de hockeyspelregels is momenteel hoofdpunt van discussie in de Rules Board, de onafhankelijke internatio nale commissie van hockey- experts, die gemachtigd is de spelregels te wijzigen. De com missie is ingesteld door de in ternationale hockeyfederatie (FIH) De bij de FIH aangeslo ten landen hebben zich ver plicht besluiten van de Rules Board door te voeren. Volgens de heer A. Lathou wers, het enige Nederlandse lid van deze internationale spelregelcommissie, zal de eventuele vernieuwing van de hockeyspelregels op zijn vroegst in het seizoen 197B— 1976 algemeen, wonden doonee- voeid. De Ruleis Board heeft vorige week, kort na het in Amstel veen afgewerkte wereldkam pioenschap hockey, vergaderd. Geconcludeerd werd dat de wedstrijden om het wereld kampioenschap nog eens had den bevestigd dat de strafcor ner een veel te dominerende rol bij het ftockey is gaan vervullen. Bij het zoeken naar alternatieven voor de huidige vorm van de strafcorner zijn ruim tien mogelijkheden be studeerd. De meerderheid van de commissie voelt vooralsnog het meest voor afschaffing van de strafcorner. Besloten werd dat de Batavieren (een groep van huidige en vroegere spe lers in het Nederlands elftal, die regelmatig vriendschappe lijke wedstrijden spelen) liet strafcornerloze hockey in de komende maanden zullen uit proberen. De heer Lathouwers zal over de resultaten rappor- 'eren tijdens de bijeenkomst van de Rules Board in maart 1974. Wanneer het experiment bevalt zullen eerst andere lan den de nieuwe regels beproe ven. Wanneer ook deze ver dergaande experimenten vol doen zal de Rules Board een definitieve beslissing nemen. Behalve aan het afschaffen van de strafcorner wordt ook gedacht aan een wijziging ven- de lange corner. De Rules Bo ard overweegt van de lange corner een vrije slag vanaf de cornervlag te maken waarbij alle spelers zelf hun positie kunnen kiezen. Hetzelfde sys teem als bij voethal dus. Op het ogenblik moeten, evenals bij strafeornens, zes verdedi gers achter de doellijn gaan' staan terwijl de aanvallers zich aan de rand van de cirkel moeten opstellen. De Rules Boand telt maxi maal elf leden. De commissie werd 1 januari 1972 geïnstal leerd. Sedertdien zijn al enke le belangrijke wijzigingen doorgevoerd. Vorig jaar werd de buitenspelregel drastisch gewijzigd. Dit jaar is het mo gelijk tijdens een wedstrijd tweie spelers te vervangen. (ADVERTENTIE) 2-507

de Stem | 1973 | | pagina 17