Nixon vraagt congres om samenwerking Journaliste gegijzeld Bomaanslagen op Londense stations Schone lucht zaak van politieke wil DAF Born haalt produktie niet Kunstgebit? arbeiders blazen wijk niet op WAT IS DAT BIJ JAC.HERMANS pedaal voor uw haar! binnenland buitenland ■HHHHi INGENIEURS: GEEN STAP TERUG INZAKE DEFENSIE Arts wil ver dwenen tonnen terugbetalen Restant van Textielunie (-000 man) gered GESTOORDE MAN ZET MES OP KEEL Al 96,5 pet. van aandelen Delta Lloyd aangevuld Uhoort er volgende week Trieer van CHOLERA IN BANGLADESJ Geen referendum over Bredase drie VREDELING BIJ PROMOTIE MR. S. PATIJN 5,05 VELIA ^ag H september 1973 13 (Van onze redactie binnenland) jrV HAAG De industrie ftft veel aan het daadwerke- S terugdringen van de door veroorzaakte luchtveront- Siflng, aldus één van de Susies in een deskundigen- nnort He meeste vervuilin- ÏÏjemen in absolute omvang (en per eenheid produkt ne- Jm,» sterk af. neZe conclusies zijn het re- «Itaat van de studie van de Snoep en de werkgroepen Lr milieuzorg van het Ko- luiilc Instituut Voor Inge- ,ws (KIVI). Zij zijn neer- lleli ia een puhlikatie van t stichting Toekomstbeeld Techniek over de zorg ,«or zuivere lucht. jjeze studie over de lucht- verontreiniging komt tot twee hoofdconclusies. pe eerste daarvan is, dat de vuillast in de lucht aanzienlijk tan worden teruggebracht met betrekkelijk geringe techni- ée ingrepen en met relatief 'rj„«e kosten: het is vooral °en kwestie van politieke wil en organisatie Oe andere hoofdconclusie is, M een beleid, gericht op het •erugdringen. van vuiluitworp J!n de bron effectiever en ef ficiënter is dan een beleid, der gericht op het verminderen van lokale concentraties. In het hoofdstuk over de industriële luchtvervuiling wordt gesteld, dat op veel plaatsen de laatste jaren de communicatie tussen de indus trie en de bevolking is verbe terd. Tegen de luchtverontreini ging door de afvalgassen van het gemotoriseerde wegver keer kan worden opgetreden door verbeteringen aan de mo toren en door controlemaatre gelen. De uitstoot van afval gassen door personenauto's bijvoorbeeld kan ongeveer ge halveerd worden door middel van typekeuringen en het ver plicht stellen van een perio dieke controle op de juiste af stelling. Ooik de thans nog zeer grote uitstoot van kooknonoxyde door bromfietsen kan aanzien lijk worden teruggedrongen. De werkgroep wijst voorts nog op de mogelijk schadelij ke invloeden van asbestvest- vezels, die vrijkomen door slijtage van de koppelingspla ten en de remvoering, en van benzopyreen. Vooral ten aanzien van het asbest bepleit de werkgroep nader onderzoek. De werkgroep heeft ook de afvalgassen van het luchtver keer op Schiphol bestudeerd en is tot de slotsom gekomen, dat slechts bij stabiele weersi- tuaties de emissies aan kool waterstoffen en stikstofoxyden door dit verkeer, lokaal tot ongewenst hoge concentraties kunnen leiden. De werkgroep ziet geen re den om nu reeds restricties in de vliegbewegingen op Schip hol te overwegen. Sanering van het autover keer verdient dan ook priori teit boven die van het lucht verkeer. De werkgroep onderstreept tenslotte, dat veel van wat er moet gebeuren niet zozeer een kwestie is van techniek of van economie, maar meer van poli tieke wil en organisatie. (Van onze redactie buitenland1) WASHINGTON President Nixon heeft het congres meegedeeld, dat beteugeling van de binnenlandse uitga ven het enige en belangrijkste wapen is in de srtijd tegen de inflatie, maar tegelijkertijd gezegd, dat besnoeiingen van de defensie-uitgaven zelfmoord zouden betekenen. Hij waarschuwt dat hij dergelijke besnoeiingen zou weigeren. In een ongebruikelijke „Sta te of the Union"-boodschap halverwege het jaar noemt Nixon de houding van het congres teleurstellend. Hij biedt samenwerking en ver zoening aan en vraagt het con gres meer dan 50 wetten wel ke hij dit jaar heeft ingediend, in behandeling te nemen. De Amerikaanse president (ADVERTENTIE) lelDentofix zit het steviger Molix vorm! een zachi, bescher md laagje en houdt het kunstgebit «el vaster en veiliger op zijn plaats. Hst zit prettig en men kan rustig eten, yen, niezen en spreken, in vele ge- vsta even gemakkelijk als met een «indijk gebit. Dentolix vermindert «voortdurende angst voor losraken «verschuiven van het gebit en voor- Int verwording van het gehemelte, feilolix houdt ook de adem fris. G>tn onaangename smaak of hinder- BHUSSEL (ANP) De ar- btiders vanhet Luise metaal- warenbedrijf, Saleé, hebben hun dreigement om de stads wijk rond hun bedrijf op te Hazen, ingetrokken. In het afgelopen weekeinde eisten de 45 werknemers van dit bedrijf dat drie Belgische ministers, onder wie de pre mier, maandag voor vijf uur een gepsrek met de arbeiders zouden hebben over het voort bestaan van het bedrijf. Zou dat gesprek er niet komen, dan zouden de arbeiders de wijk rond hun berijf „opbla zen". Gisteren trokken de arbei ders dit ultimatum in rsadat ze van het kabinet van de eerste minister een telefonische me dedeling kregen dat de rege ling breid id e situatie van- het bedrijf en van de arbei ders te onderhoeken. (Van onze redactie binnen land) HEERENVEEN De mede directeur van het Heerenveen- sc ziekenhuis, die tijdens zijn artsenpraktijk in Gorredijk bijna een half miljoen gulden jcveel declareerde bij de zie kenfondsen is bei'eid de vor dering die hem is gestuurd te De ziekenfondsen APFZ en ■™0Z stuurden de arts een rekening van 594.179,37 gul den. zijnde het bedrag dat hij "er achttien jaar teveel had gedeclareerd voor medicijnen Ms de samengestelde inte rest. .Desgevraagd zei de 71-ja- arts nog niet door de Wstitie te zijn benaderd, de ■'risen hebben een aanklacht 'ngediend. DNSCHEDE (ANP Voor goed renderende gedeelte i.® do Koninklijke Neder- Mflse Textiel Unie (KNTU) IT °o spinnerijen van de «ïshoevegroep die buiten K faillissement van de si« Dieven is een oplos- ,5 gevonden, die het voort- estaan van de Bamshoeve eP verzekerd. Het gaat hier .„..^rhszlegenheid voor cir- '-««O werknemers. va»h1 co,lsortium onderleiding i bankiershuis F. van Je 11 za* de aaIMlelerl van ,-en™' deze groep behorende v °°tschappen overnemen, h. crediteuren van de Bams- B.,1 j^Hroep (circa 17 miljoen lij e'!) ^r'len hun geld volle- f ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER De 35-jarige N.A.K. patiënt uit de Pompe kliniek te Nijmegen, die met proefverlof was, heeft gisteren mevr. A. Steenstra de hoofdre dactrice van de Aalsmeerder Courant ongeveer 314 uur lan gegijzeld, waarbij hij haar let terlijk het mes op de keel heeft gezet. De man maakte, naar de hoofdofficier van justitie in Haarlem, mr. J.L. Andreae heeft verklaard, de indruk van een geestelijk gestoord mens. "Ik zag direct dat -die jonigen niet hélemaal goed was", zegt deze hoofdredactrice, die gis termiddag gewoon haar werk had henvat. "Hij kwam om ongeveer half negen binnen door de open deur van onze receptie, liep door en kwam mij voor -de zetterij tegen. Ik daoht dat het een klant was, maar hij had zulke vreemde ogen. Hij riep: dit is een over val en zette meteen een mes op mijn keel. Het was een soort slagersmes. Van onderen was het blank geslepemHet zag er zeer scherp uit. De punt van het wapen heeft hij meestal strak op mijn keel gehouden". De sporen daarvan zijn goed zichtbaar. Onder haar linker schouder is zelfs de punt diep binnengedrongen en haar lin kerhand vertoont een diepe jaap en een paar flinke kras sen. "Het is eigenlijk stom toeval dat hij hier binnen is gelopen Ik kon later uit zijn woorden opmaken, dat hij dacht dat het hier een bank was. Vanuit een schuin tegenover ons gelegen restaurant is hij binnengestapt. Toen een van onze receptionistes hoorde:"Dit is een overval", liet zij direct de politie waarschuwen en kwam de chef van de zetterij, de heer J. Loek, naar mij toe. Hij zei tegen de man :Haal nou geem onzin uit en geef dat mes hier- De overvaller zel- :"Ik snij haar de strot af". De heer Loek vroeg ik dringend: "Doe maar je haniden in de hoogte". Hij deed dit en liep weg. Vervolgens duwde de psychopaat mij in mijn kan toor en dwong mij hardhandig ruggelings op de grond te gaan liggen tegen een stapel oude kranten aan. "Wat hij nu precies wilde was niet duidelijk. Hij eiste eerst dat twee van zijn maats zou den worden vrijgelaten. Een daarvan was betrokken ge weest bij de gijzeling van een gezin in Deil. Eerst wilde hij nog een snelle auto om weg te komen. Of ik bang was? Ik had er in het begin gewoon (ADVERTENTIE) Een met proefverlof zijnde patiënt heeft gisterenmorgen de hoofdredactrice van de Aalsmeerder Courant gegijzeld in een drukkerij in Aalsmeer. Op de foto de hoofdredactrice, mevrouw A. Steenstra, met naast haar majoor J. Stokreef van de rijks politie, terwijl zij na het gebeuren verslag uitbrengt van haar hachelijk avontuur. geen tijd voor. Ik heb veel met hem gepraat. Ik zei tegen hem: "Laten we nu gaan on derhandelen met de politie", die in groten getale het huis had omsingeld". Journaliste Steenstra vindt het achteraf angstaanjagend wat haar is overkomen. "Ik dacht soms wat is er weinig voor nodig om aan de andere kant van de wereld te worden ge holpen. Tijdens die uren be reidde ik mij er al op voor, dat ik een dag en een nacht met die man in die kleine ruimte zou zijn. Ik zag hoe betrekkelijk het leven is- Het eigenaardige komt er nog bij, dat toen in Zweden vier men sen werden gegijzeld ik ont zettend heb meegeleefd. Ik luisterde naar elk nieuwsbe richt en kon er 's nachts soms niet van slapen. Ik dacht van morgen, wat hebben die men sen mee moeten maken onder die ondraaglijke spanningen". Toch had mevrouw Steenstra hoop, want haar kantoor is aan twee kanten omgeven door glazen deuren. "Ik was zo blij, dat ik via het matglas mensen kon zien. Daardoor bleef ik optimistisch, terwijl ik steeds dat koude lemmet op mijn keel voelde. Ik bleef maar met hem praten, maar er zat geen lijn in dat gesprek. Eerst wil de hij het dienstpistool van de agent, die achter de deur stond, maar dit werd van ho gerhand geweigerd. De man zei ook steeds:"Dat meisje gaat er aan. Het is jullie ver antwoording", riep hij tegen de politie, die inmiddels ver sterking had gekregen uit om liggende plaatsen en van een speciale eenheid uit Amster dam. Op een bepaald moment vroeg hij mij: "Zal ik mij overge ven". Ik kreeg nieuwe hoop. Ik stelde hem voor samen weg te gaan. Ik heb toen mijn autosleutels uit mijn mantel in de garderobe laten halen, maar hij wilde toen niet meer weg. Opeens eiste hij geld; hij zei iets over een half miljoen. De directeur van de plaatselij ke Rabo-bank in Aalsmeer, waarvan gistermorgen een fili- aal in Rijsenhout, hier vlakbij is overvallen kwam hierheen. De psychopaat vroeg om oude bankbiljetten in kleine coupu res. Daarna wilde hij weg, maar was bang dat hij in de rug zou worden geschoten. Het geld heeft hij verder niet ge kregen- Ik stelde hem gerust:- de plaatselijke politie schiet hier niet. Later merkte ik, dat hij erg moe was, ik dacht dat hij zich nu wel zou overgeven. Hij kwam met dat voorstel ook voor de dag, dat wij samen naar het politiebureau zouden lopen. Dat beloofde ik en stem de er in toe, dat hij op hat bureau mij onder vier ogen zou vertellen waarom hij mij had gegijzeld. Ik was wel hanig, dat hij binnen de mi nuut van gedachten zou veran deren en toch hier zou willen blijven. Gelukkig kwam een rechercheur binnen en die heeft het verder geregeld. Hand in hand met de overval Ier ben ik naar het politiebu reau gelopen. Het mes had hij afgegeven. Het hele dorp was bijina uitgelopen voor ons. Ik durfde me tijdens onze wan deling niet lostrekken. Op het bureau zei hij tegen mij; "Ik heb je niets willen dben". Ik zei tegen hem:"Dat aanvaard ik„. Dat was dan het eind. Ik heb me gerealiseerd, dat mijn laatste uur had kunnen slaan. AMSTERDAM (ANP) Tot op heden is 96.5 pet van het aandelenkapitaal van Delta Lloyd Verzekeringsgroep NV aangemeld ter overneming door de Britse maatschappij Commercial Union Assurance Company Ltd. in Londen, zo is medegedeeld op een buitenge wone aandeelhoudersvergade ring. Della-Lloyd heeft een bewo gen tijd achter de rug, maar de samenwerking tussen alle betrokken groeperingen was intens en zeer goed, aldus mr. F\J.F.M. van Thiel, plv. voor zitter van de raad van com missarissen. Centraal bij deze besprekingen hebben steeds de zelfstandigheid en de conti nuïteit van de maatschappij gestaan, de belangen van de verzekerden en dat Delta- Lloyd het Nederlandse belang kan blijven dienen, zowel op economisch als sociaal gebied, aldus de oud-voorzitter van de Tweede Kamer. Aandeelhou ders die hun stukken nog niet hebben aangemeld kunnen dat nog tot en met 19 september doen. zegt geen compromis te zullen sluiten over de noodzaak van een krachtige defensie en hij eist dat zijn 78.300 miljoen dollar omvattende defensiebe groting door het congres volle dig wordt aanvaard. Nixon spreekt van het allesover- treffende belang niet toe te staan dat de Verenigde Staten de op een na sterkste natie worden na de Sovjet-Unie. De boodschap heeft een over het algemeen verzoenende toon, maar zoals uit boven staande blijkt, wil de presi dent op het gebied van defen sie geen stap terug. Op bin nenlands terrein verklaart hij zich bereid praktische compro missen te vinden, „steeds wanneer dat mogelijk is, om de nationale vraagstukken op te lossen". Nixon noemt besnoeiingen van de besprekingen over be- die voor buitenlandse militaire hulp onaanvaardbaar, omdat zulks het hem moeilijk zou maken voor vrede in het Mid den-Oosten, Azië en elders te werken. Na de Amerikaanse betrok kenheid bij de oorlog in Viet nam, was als na elke oorlog het verlangen naar een peri ode van isolatie ontstaan, „maar wij hebben zeker uit de lessen van overhaaste ontwa pening in het verleden ge leerd, dat aan deze verleiding weerstand moet worden gebo den". Een krachtige defensie is bovendien vereist ter onder steuning van de tweede fase van de besprekinen over be perking van de strategische kernwapens (SALT) en die over wederzijdse troepenver mindering in Europa. Een groot deel van Nixons boodschap is gewijd aan ener gievraagstukken en aan maat regelen die hij beoogt, om zo snel mogelijk de nationale hulpbronnen te ontwikkelen om het land onafhankelijk te maken van buitenlandse olie leveranties. Over de samenwerking met het congres zegt de president: „Ik geloof nog steeds in een deling van verantwoordelijk heid. Er kan aan geen van de einden van Pennsylvania- avenue (waar respectievelijk het Witte Huis en het congres liggen), een monopolie van wijsheid zijn. En er dient geen monopolie van macht te zijn". Op binnenlands gebied zal Nixon zich met ki-aeht verzet ten tegen voorstellen om meer fondsen uit te trekken. Elke uitgespaarde dollar is een slag tegen hogere prijzen. Hij vraagt tenslotte het congres om prompte actie met betrek king tot wetten die hij heeft ingediend over uitbreiding van (Van onze (Van onze redactie buitenland) LONDEN Bij bomaansla gen op twee van de grootste spoorwegstations van Londen zijn dertien personen gewond geraakt, van wie drie ern stig. De twee bommen explodeer den binnen een half uur na (Van ee" onzer verslaggevers) BURN In plaats van de 107.000 geplande personenau to's zullen dit jaar bij Daf B orn, naar verwachting van directeur-ingenieur P. Niessen slechts 103.000 wagens van de band komen. Om de achtersiand in te lo pen wordt onder andere ge dacht aan de invoering van een vrijwillige inhaalregeling op de zaterdagen. De heer Niessen heeft een en ander medegedeeld aan de onderne- mersraad van Daf Born. Nadat aanvankelijk was gerekend op een produktie van 107.000 wa gens. was dit aantal op papier reeds eerder teruggebrachs tot 105.000, maar ook over dit aantal maakte de heer Niesser, zich zorgen. „Zoals de zaken nu staan zullen we niet verder komen dan 103.000 wagens. Perso neelstekort is hier de grote boosdoener", liet hij de leden van de ondernemersraad we ten. Hen is gevraagd te infor meren hoe de achterban denkt over de vrijwillige inhaalrege ling op zaterdag. Daarbij «vondt onder andere gedacht aan een kortere dienst tot bij voorbeeld drie uur. Ook wil de directie, als de inhaalrege ling van start gaat. de 80 pro cent extra boven het salaris direct na de dienst uitbetalen en niet bij het periode sala ris. elkaar op de stations King's Cross en Euston in het cen trum van Londen. Volgens de politie bevatten de helse ma chines elk ongeveer anderhal ve kilo explosieve stof en wa ren zij typisch van het soort, dat door het verboden Ier-se Republikeinse Leger (IRA) wordt gebruikt. Het forenzenverkeer was gisteravond hopeloos in de war als gevolg van meer dan honderd valse bomalarmmel dingen waardoor drie andere stations nodeloos ontruimd moesten worden. Onder zeer strenge veilig heidsvoorzorgen is in het zuid- Engelse Winchester het proces begonnen tegen zeven mannen en drie vrouwen uit Noord- lerland, die er van worden beschuldigd in maart jl. in Londen vier bomaanslagen te hebben gepleegd. Voor deze aanslagen werden auto's gebruikt die in Noord- Ierland waren gestolen. Een der auto's met explosieven vloog bij het paleis van justi tie Old Bailey in de lucht. Normaal zou het proces in Londen zijn gevoerd. Het be sluit om Winchester te kiezen dat 65 km van Londen ligt, was genomen omdat daar be tere veiligheidsmaatregelen zouden kunnen worden geno men. De onderling verdeelde „of ficiële" en „voorlopige of pro visionals" groeperingen binnen het (verboden) Ierse Republi keinse Leger (IRA) hebben plannen bekendgemaakt om het uitbreken van vijandelijk heden tussen hun aanhangers te voorkomen. In een verkla ring die in Dublin door de „voorlopigen" werd uitgegeven wordt gezegd dat „op een ver gadering van leiders overeen gekomen is een apparaat in het leven te roepen dat wrij ving en vijandelijkheden tus sen de organisaties vanaf van daag moet voorkomen". PRESIDENT Francois Tombal- baye van de Centraalafrikaan- se republiek Tsjaad heeft de eenheidspartij, de Progressie ve Partij van Tsjaad (PPT), voor opgeheven verklaard. In plaats daarvan heeft hij de oprichting aangekondigd van een nieuwe „Nationale Bewe ging voor Maatschappelijke en Culturele Revolutie". de wereldhandel, gezondheid, onderwijs, welzijn en pensioen hervorming, de verbetering van steden, vervuild water, belastinghervorming en de strijd tegen de misdaad en misbruik van verdovende mid delen. (ADVERTENTIE) DACCA (REUTER) In het noorden van Bangladesj zijn in bet district Niphamari 21 mensen aan cholera overle den. Dit is in de hoofdstad Dacca bekendgemaakt. Het uitbreken van de epedimie wordt door de gezondsheidsau- toriteiten toegeschreven aan de water-snood in dit gebied en het daarmee gepaard gaan de tekort aan drinkwater. Da's wennen hoor. Jaren hebben we kunnen spreken over Kissinger, soms Henry Kissinger. Tenslotte was hij maar adviseur, zij het een be langrijke. Maar nu ineens is bij minister. Minister Kissinger van buitenlandse zaken. Zo zullen we hem moeten noe men. Toch wel hoogst merkwaar dig. Hoe lang praten we nu al niet over GruytersMaar te genwoordig heet hij toch mooi minister Gruyters Of neem Westerterp, ook al is hij nog een korte wijle staatssecretaris geweest. Heet nu toch minister Westerterp. Minister Merijn? Nee dat staat niet en klinkt niet en wij willen ook niet. We zijn trouwens niet gevraagd. Noot voor alle Russische schrijvers: copy voor 't Wes ten voortaan mét doorslag. Toen Harvey Peters in San Fransisco een vlieg in zijn Russisch ei had gevonden, kwam de kelnerin. Zij wipte de vlieg eruit en zei tegen Peters: „Zo, de rest kunt u rustig opeten". Peters wenste de rekening van 2,40 dollar niet te betalen en ontketende daarmee een rechtzaak van drie jaar die eindigde met een minnelijke schikking buiten de rechtbank om Peters, eigenaar van een stomerij, aanvaardde een scha devergoeding van 850 dollar van het restaurant. V Da's een idee: ergens gaan eten, en vlieg meenemen, in de soep laten vallen en 850 dollar opstrijken. V- Hoewel, wat is de dollar nog waard vandaag de dag. V Dit is een zeer merkwaardi ge schrijfmachine. De letters komen maar niet waar ik ze wil hebben. „Het zou aanbeveling ver dienen de regeling dat bij openbare gebouwen in verband met panieksituaties de toe gangsdeuren naar buiten op- nen, bij kerkgebouwen om te keren" (aldus een stelling van de heer J. v. d. Burgh, die in Utrecht hoopt te promove ren). V DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Agt (Justitie) heeft het verzoek van het BP-ka- merlid Honig van den Bossche om een referendum te houden over een eventuele vrijlating van de „Drie van Breda' afge wezen. „Het Nederlandse staats recht kent het instituut van referendum niet", aldus de minister. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Vredeling (defensie treedt woensdag 19 september op als paranimf bij de promotie van de PvdA-kamerlid mr. S. Pa- tijn. Ir. Vredeling was vordat hij minister werd, een van de meest aktieve leden van het Europees Parlement. Mr. Pa- tijn promoveert in Utrecht bij de oud-parlementariër prof. mr. P. J. G. Kapteyn op het proefschrift „de uitbreiding van de bevoegdheden vanhet Europees Parlement". Dat doet de deur dicht. MERIJN. HET verbrande en deerlijk verminkte lijk van een 10- jarige jongen te Belfast is op; gehaald uit een rivier vlak bij de ouderlijke woning. HET 11500 ton metende Ne derlandse vrachtschip de Zaankerk is veilig in de Santa Apolonia haven te Lissabon gemeerd, nadat de havenbrand weer een brand had geblust in een van de ruimen van het schip. (ADVERTENTIE) Wella hairspray in de long size bus. Zwart/grijze bus: voor normale versteviging. Groen/grijze bus: voor extra versteviging.

de Stem | 1973 | | pagina 13