Miniatuur „Het Dorp" in Goes FEESTELIJKE VLOOT DOOR WALCHEREN ambac nodigt u uit op de opendag Gemeentesecretaris Van den Bosse stelt boek samen over oude Axelaars Hefeiland voor kabelbaan Oogstjaar voor akkerbouw is goed Goedkoop veilig op TyresoleS de band,. met de groene stip PLANNEN BIJNA UITGEWERKT MINISTER MOET NOG „JA" ZEGGEN LT« zaterdag: Aantal uren 1 tot 13. Min. temp.: van PWeer normaal tot 4 graden i normaal. Max. temp.: 2 Sraden boven normaal, op BERG PEPER NOTEN Schapendag in Goes ZLM tegen luchthaven in Brabant Z.L.M.: sluiting van Schelde niet afremmen inwoners van breda en verre omstreken: S AflfiBAcj prins bernhard bezoekt de schelde vrijwilligers bevrijd stad streek »nj warm Westkapelle wil oud inwoners terugzien Onderzoek naar verdrinking in nieuw stadium Vrijdag 7 september 1973 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de loop van het volgend jaar hoopt jc Zeeuwse Stichting voor Revalidatie een tehuis voor li (tamelijk (eventueel zintuigelijk) gehandicapten in Goes Ie kunnen openen. Dit tehuis, waarin 24 tot 30 personen ecn plaats kunnen vinden, zal, zodra de vereiste ministe' riële toestemming binnen is, worden gebouwd aan de Beu kstraat in Goes-Zuid. U kunt dit tehuis het Peste «'nreliiken met „Het Dorpin Arnhem", zegt mr- A- Krd" In directeur van de Zeeuw- Stichting voor Revalidatie. In deze opzet ligt besloten dat a ju het tehuis mensen zullen nlaatsen, die lichamelijk ge handicapt zijn en die ondanks het feit dat zij optimaal gere valideerd zijn, niet thuis Kun nen rf willen wonen. Voor de- bestaat er in Zee- iteel geen behoor- ogelijkheid. Die lie m land hike opvangmi trachten wij nu te scheppen, waarbij Goes een soort experi ment i$", aldus mr. Erdman. Hjj vervolgt: „Wij hopen de I behoefte aan meer van dit soort pensionhuizen aan de _J van de belangstelling die Ijiet tehuis in Goes trekt, te I tonen peilen. De gedachten m voorlopig in de richting [vaneen drietal tehuizen, over do gehele provincie verspreid. De feiten zullen echter moe. Ion uitwijzen of dit aantal vol doende of onvoldoende is", zo zegt hij. I Aan de hand van vage schat- heeft de Zeeuwsche [Stichting voor Revalidatie Kun nen becijferen dat het pension- tehuis in Goes in elk geval lach volledig bezet zal worden. „Op papier zitten we al vol" ragde heer Erdman. In het [Goese „miniatuur-dorp" zul- i de daar wonende gehandi. jcapten elk hun eigen kamer hijgen. Het gebouw zal in pa- mljoenvorm worden opgetrok ken. De Zeeuwse revalidatiestich- ling. die gisteren haar iaar- verslag over 1972 publiceerde, heeft het individuele advtes- t:erk aanzienlijk zien toene men. Er werden 213 nieuwe ingeschreven. De re- validatiestiehting heeft voor de taiste toekomst enkele be- togrjike wensen, waartoe be hoort: uitbreiding van het vor mingswerk onder gehandicap ten. Op dit gebied wordt nau- samenwerking met .Het Zilveren Schor" te Amemui- den nagestreefd. Voorts zou men, aldus mr. graag een maatschap pelijk werk -adviseur voor de revalidatie in dienst nemen. [De provinciale samenwerkings- die een dergelijke deskundige moeten aanstellen, hebben echter nog geen besluit over de aanstelling van zo'n adviseur kunnen nemen. Vooruitzichten voor zaterdag opgesteld door het rap op donderdag om 18.00 I'm: Droog en in het algemeen Nnig, Vrij warm. Weersvooruitzichten in cij- liaj °ver Neder- een droge periode t minstens 12 uur: 95 pro- Kans op een geheel 8 etmaal: 90 procent. \"°r zondag: Aantal uren lot 13. Min. temp.: Van ïcer normaal tot 4 graden il normaal. Mac. temp.: 2 graden boven normaal. ,°P een droge periode minstens 12 uur: 95 pro- Kans op een geheel eetmaal: 90 procent. L;' r'en, zaterdag 8 septem- Lgj5" °P Zoom 0.11 en fSeert u.51 Ruzen 11.24 en 23.58 '^"Hinge 0.01 en 12.42. 2t(anz< 844 -1, Rheiniel- ,M j> Straatsburg 212, -is n 882 -11, Maxau piatinha' P1°chingen 126 -1, P Plus's »?8 '4' Steinbach P -2 v Mainz 233- Bingen •,Kobic„ b 150 -3. Trier 229, Büuhrr,2. "4' Keulen 103 Pius plus 1' Lofcuth IK) pl„ „b| Bennerdense kop [1 Nijmegen 679 DIUS letsel «n0p 832 b'us 6, Eefde BorlP us 2' Monsin 5438, .5 re« 3800, Belfeid l'j Grave beneden de WESTKAPELLE De gemeente Westkapel le. die op 29 september het 750-jarig bestaan van de stad hoopt te vieren wil op die dag „alle vogels die van moeder's nest verdreven zijn" voor één keertje nog eens terug halen. Westkapelle was tot voor de oorlog een bijna potdichte gemeenschap. Westkappellaars trouw den met Westkapelle- naars en bleven in West kapelle wonen. Het klei ne beetje import, dat er was werd volledig in de gemeenschap opgeno men. Met de weinigen, die in die tijd al weg trokken worden „de vo gels" bedoeld, die West- kapele nog eens aan de boezem wil koeste ren. Vooral tijdens en na de oorlog trokken steeds meer Westkapellenaars weg. En nu is het net als in elk ander dorp ook een doodnormale zaak, dat de autochtone bevolking wegtrekt en er import voor in de plaats komt. Al die mensen wil Westkapelle nu nog één keer terug zien, en daarom heeft men alvast de bevolking verzocht alle kennissen, vrienden en familie uit Westkapelle in den vreemde op te roepen de 29e naar „moeders woon" terug te keren, Om samen de 750 jaar stadsrechten te herden ken. De gemeente zal zelf te zijner tijd in adver tentievorm ook nog een oproep doen. Alle West kapellenaars die daarop reageren kunnen op het stadhuis een kaart krij gen die hun het recht verleent om eind sep tember officieel door de graaf, de schout en de schepenen ontvangen te worden. De poorters is vast bekend gemaakt, dat nadere mededelingen omtrent het programma nog volgen. Ook zij die staan te springen om hun knip open te doen om het feest financieel te steunen zullen zeer binnenkort nader wor den ingelicht, aldus het stadsbestuur, dat onge veer driehonderd bezoe kers verwacht. V (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het kader van de feestelijkheden rond het 100-jarige bestaan van o.a. het kanaal door Walcheren, zal mor gen een vloot van ongeveer 50 feestelijk verlichte en versierde motorschepen en jachten van Vlissingen via Middelburg naar Veere varen. Vier vletten van de zeever kenners uit Middelburg, voor zien van brandende fakkels, zullen de vloot die tussen ze ven uur en kwart over zeven 's avonds bij de Schroebrug wordt verwacht, tegemoet va ren en verder door de Middel burgse wateren loodsen. Na het passeren van de Schroe brug worden de bemanningen van de schepen muzikaal ver welkomd door de signaalafde- ling van de MTV, die opge- (Van onze correspondent) Vandaag wordt, op de Grote Markt te Goes, de jaarlijkse provinciale schapententoonstel- ling gehouden. De 18e, door het Schapenstamboek voor Zeeland georganiseerde tentoonstelling belooft een belangrijke dag te worden voor schapenfokkers en - houders. Gistermiddag was men al bezig met het plaatsen van afrasteringen voor de 276 aangemelde schapen. Naast deze geregistreerde schapen, zullen Zeeuwse melk schapen aangevoerd worden ter opluistering. De officiële opening zal om kwart voor tien verricht worden door de bur gemeester van Goes mr. F G. A. Huber. Om kwart over drie zal de prijsuitreiking plaats vinden. In de schapenfokkerij zijn plannen ontwikkeld om nieuwe wegen in te slaan be treffende de selectie van scha pen. De provinciale schapen stamboeken selecteren al jaren lang op basis van gegevens over vruchtbaarheid, exterieur, afstamming en afwijkingen. Deze gegevens hebben er toe bijgedragen dat de Nederland se schapenstapel behoorlijk aan haar doel, de export produktie van lamsvlees, beantwoord. Be halve de voorgaande criteria zullen ook andere eigenschap pen-van belang worden bij de selectie, o.a. geboortegewicht, groeisnelheid, slachtkwaliteit en voederconversie. Het scha penstamboek hoopt hiermee hogere rentabiliteit van de schapenhouderij te verkrijgen. steld zal staan op de Kanaal- weg. De muzikanten worden beschenen door 20 fakkels, die hoog gehouden worden door leden van MTV. Op de loskade zal de chris telijke brass-band On-da klaa-r zitten, om de vloot, wanneer deze de geïllumineerde stati- onsbrug gepasseerd is, muzi kaal te begroeten. Ook de mu zikanten van Onda blazen bij het spookachtig schijnsel van fakkels, die door padvinders worden gedragen. Tegelijk zal de Middelburgse jeugdbrand weer op de loskade een spuit- demonstratie geven, eveneens met passende verlichting. Het college van B. en W. van Middelburg zal aan de loskade aan boord van een van de schepen gaan om de tocht naar Veere verder mee te maken. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het justi tiële onderzoek naar de oor zaak van de verdrinkingsdood van de zondagmorgen in een watergang nabij Verseke ge vonden 36-jarige J. Hoogesle- ger uit Wemeldinge heeft een nieuw stadium bereikt. Naar luitenant Schoonevelt van de Rijkspolitie ons mede deelde, zijn er aanwijzingen die het aannemelijk maken dat de sedert zondagavond aangehou den 26-jarige A. D. afkomstig uit Wemeldinge aanwezig is geweest bij de dood van het slachtoffer. Nu de verzekeringsstelling termijn van de verdachte, te weten 4 dagen, is verstreken, zal vrijdag aan de officier van justitie te Middelburg worden gevraagd aan de rechter-com- missaris een bevel tot bewa- ringsstelling af te geven, het geen inhoudt dat indien de of ficier van justitie voldoende termen hiervoor aanwezig acht de verdachte voor zes dagen in arrest kan worden gehouden en zonodig deze termijn opnieuw met 6 dagen door de officier van justitie kan worden ver lengd. (ADVERTENTIE) zaterdag 8 september a.s, van 10 uut s'morgens loi4 uur s'middagsj dat is dus morgen, denkt u er nog even aan? Terheydenseweg 169, Breda. Tel. 01600-79310. DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard zal donderdag 13 sep tember als inspecteur-generaal van de krijgsmacht een bezoek brengen aan de geleide-wapen fregatten Tromp en De Ruyter. Deze schepen ziin in aanbouw bij de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen. OOSTERHOUT. In een koekfabriek (Schriek) te Oos terhout is de produktie van pe pernoten alweer in volle gang Met een capaciteit van meer dan 40 ton per dag worden ze gefabriceerd, totdat een totaal- produktie van enkele honder den tonnen is bereikt. Foto: Wat is er heerlijker dan de dochter te zijn van een peper- notenbakker. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het hoofdbestuur van de Z-L.M. is het eens met de drie agrarische standsorga nisaties in West-Brabant, die in een rapport zeggen voor wat West-Brabant betreft geen behoefte te hebben aan de komst van de tweede nationa ie luchthaven. De Z.L.M. vindt ook dat West-Brabant niet direct be hoefte heeft aan de economi sche impuls, die zou uitgaan van de aanleg van het vlieg veld en vindt tevens dat naast het feit dat vele landbouwbe drijven zouden moeten ver dwijnen ook veel waarde moet worden gehecht aan het ge vaar van geluidshinder, lucht verontreiniging, toenemende verkeersdrukte en verlies van natuurgebieden. De Z.L.M. is dan ook van plan om bij de provinciale besturen van Zee land en Noord-Brabant bezwa ren tegen een eventuele aan leg van de tweede nationale luchthaven in te dienen. (Van onze correspondente) AXEL Weet u wie Eine was? En Miete, Wanne, Teeuw of Jas? De oude Axelaars zul len misschien nog wel weten, dat deze mensen op hun zon dags Hendrik. Maria, Johanna, Mattheui. en Jozias heetten, maar gemeentesecretaris P.G. van den Bosse, geboren Mid delburger. woont „pas" 15 jaar in Axel en verbaast zich nog keer op keer, als hij deze namen onder oger krijgt. En dat gebeurt nogal eens de laatste tijd, want de heer Van den Bosse kreeg in het /oorjaar een vruchtbare aan val van documentatie- en ver zamelwoede en is sindsdien geregeld te vinden in het ach tenswaardige gezelschap van oude, vaak al overleden, Axel- se burgers op vergeelde foto's. Niet voor de eerste keer over igens, want het vorig jaar schreef hij samen met wethou der D.J. Ogge] en chef alge mene zaken C. Smies het boekje Axel in oude ansichten. In een beperkte oplage welis waar, maar van onschatbare waarde voor verzamelaars. Diezelfde uitgeverij, de Eu- -opese bibliotheek in Zaltbom- mel, hoopt aan het eind van 9 P. VAN DEN BOSSE. dit jaar het boekje Kent u ze nog, de Axelaars? op de mairkt te brengen. In de boek handel verkrijgbaar voor be langstellenden en voor de rest een dankbaar relatiegeschenk- je voor de gemeente. „Het is een hele uitzoekerij" vertelt de heer Van den Bosse, voor in de vijftiger, wak kere ogen achter de brillegla- zen, altijd druk en toch ver ontschuldigend voor zijn (naar hij zelf zegt) overmatig siga rettengebruik, „De opzet van het boekje is, dat er oude groepsfoto's op de rechterpagi na komen en de namen van de mensen op die foto's op de linkerpagina. De oudste foto dateert van 1885. Daar staat de familie Van Hoeve op. Maar we hebben ook foto's van verenigingen en bijeen komsten in ons gemeentear chief, waarvan de namen heel moeilijk te achterhalen zijn. Gelukkig heb ik hulp van twee dames hier in het ge meentehuis en een aantal vrij willigers, die hier en daar bij particulieren hun licht op steken. Natuurlijk houd ik zelf mijn ogen en oren ook wijd open, zodat ik al een aardig eind ben opgeschoten. A.s het goed is. moet ik er aan het eind van deze maand mee klaar zijn", zegt de heer Van den Bosse op een toon alsof hij het zelf niet helemaal gelooft. „Per slot van rekening ben ik in mei al begonnen". Dit boekje is niet het enige, waarvoor de heer Van den Bosse materiaal aan het verza melen is. Niet zonder trots opent hij een omvangrijke kast in zijn werkkamer en wijst op een stapel gestencilde vellen papier, waar al gedeelte, lijk de geschiedenis van Axel gedurendi de woelige septem bermaand van 1944 in be schreven staat. Iedereen die hem kent, weet dat de heer Van de Bosse hevig geïnteres seerd is in ailes wat met de tweede wereldoorlog te maken heeft. Hij is dan ook actief lid van de documentatiegroep '40—'45. Volgend jaar september is het dertig jaar geleden, dat Axel door de Polen werd be vrijd. Tegen die tijd hoopt de heer Van den Bosse (zoals het zich voorlopig laat aan zien) op gestencild papier een beeld te geven van de oorlogsbelevenissen in en ron dom Axel. „We hebben eigen lijk wel zin in een boekje", zegt hij „maar om commerciële redenen zou ik dan de gebeur tenissen in Terneuzen en de Kanaalzone er ook bij moeten nemen. Daar ontbreekt me he laas de tijd voor". Hij vervolgt: „Op het ogen blik ben ik druk bezig met het verzamelen van dagboeken uit die tijd. Soms is er zelfs een vergrootglas nodig om dat pietepeuterige schrift te ont cijferen. Vergeet niet, dat c toen bijna alleen maar kaars licht was. Ik heb ook nog een hele stapel uittreksels uit Poolse regimentsboeken. maar daarvoor heb ik de huip inge roepen van een vertaler uit Stadskanaal". Glimlachenn vertelt hij ooit nog eens met het plan te hebben rondgelo pen om van geheel Zeeland de oorlogsgeschiedenis op papier te zetten. „Gelukkig hebben de Provinciale Staten van Zeeland het besluit genomen de heer L.W. de Boer, geschie denisleraar uit Vlissingen, daarover te laten schrijven. Ik denk dat hij daar toch wel 5 of 6 jaar aan bezig zal zijn", besluit de heer Van den Bosse met iets van opluchting op zijn gezicht. (Van een onzer verslaggervers) MIDDELBURG In het pas verschenen driemaande lijks bericht over de Delta werken wordt meegedeeld dat op korte termijn het hefeiland, dat speciaal is vervaardigd voor het plaatsen van de pylo nen voor de kabelbaan, waar mee betonblokken in de Oos- terschcldegaten zullen worden gedropt, in de Oosterschelde is te verwachten. Als het hefeiland er is kan een begin met het heien van de pylonen worden gemaakt. Begonnen wordt in het sluit gat Hammen. Een groot deel van de pylonen is al in onder delen te Dinitelmond aange voerd. Voor dertig procent zijn deze onderdelen al aan elkaar gelast. Van de dertien torens zijn er in Dintelmond al zes aangevoerd. Verder blijkt uit het drie maandelijks bericht dat met de voorbereidende werkzaam heden voor de bouwput ten behoeve van de bouw van de sluis in het werkeiland Noord- land al is begonnen. In het tijdschrift wordt ver der aandacht besteed aan de noodzaak om de kop van Goe- ree verder voor wegspoelen te beschermen. Een interessant gegeven is dat bij de kop van Goeree de zee per jaar zeven meter kust opslokt. Bij de kop van Schouwen is dat vijf me ter per jaar en bij de kop van Walcheren enkele meters per jaar. Voor de kop van Walche ren heeft men al geruime tijd geleden verdedigingswerken uitgevoerd. Voor wat de kop van Goeree betreft heeft men tot nu toe volstaan met het aanvoeren van grote hoeveel heden zand. Bekeken wordt nu of het afsluiten van Je geul voor Goeree geen betere oplossing is- In het tijdschrift wordt te vens uiteengezet op welke wijze het door de Haring- vlietsluizen geloosde rivierwa ter in de mond van het Ha ringvliet wordt verspreid. Ge gevens worden ook vermeld over de waterkwaliteit in het Hollands Diep en het Haring vliet in het eerste halfjaar van 1972 en over het verloop van de waterkwaliteit in het Hol lands Diep en Haringvliet in de periode van hoge rivieraf- voeren. Andere artikelen han delen over de aanpassings werkzaamheden in het noorde lijk deel van het Deltagebied en over de natuurlijke en kunstmatige zuurstofvoorzie ning van de diepere gedeelten van het Grevelingenmeer. (Vaal een o-nzer verslaggervers) GOES Tijdens de verga dering van het hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft voorzitter J.B. Becu meegedeeld dat het voor de akkerbouw een goed oogstjaar is. Dit zowel wat be treft opbrengst als prijs. Ove rigens valt over de aardappel oogst nog weinig te zeggen. Voor de suikerbieten wordt een goede oogst verwacht. Tijdens deze vergadering deelde de heer Van Heijst mee dat momenteel de rund- vleesproduktie maar weinig perspectieven biedt- Het aan bod is toegenomen en de slacbtveeprijzen zijn sterk te ruggelopen. Met de prijzen voor varkensvlees is het voor de boeren beter gesteld. De melkaanrvoer is als gevolg van de droogte en het seizoen be langrijk teruggelopen. Toch zal de totale melkproduktie dit jaar hoger liggen dan vorig jaar. De heer Van Heijst zei te verwachten dat door toename van de vraag naar boter (A- merika zal waarschijnlijk ook boter gaan importeren) de bo terberg langzaam zal kunnen wegsmelten. In zijn tuinbouwoverzicht wees de heer Goud erop dat veel tomaten op de veilingen worden doorgedraaid. Mogelijk worden de aanvoeren in de komende weken wat kleiner zodat een gering prijsherstel mogelijk wordt Wat de appel- oogst betreft zei de heer Goud een grotere aanvoer dan vorig jaar te verwachten. De recordproduktie van 1971 zal naar zijn smaak niet gehaald kunnen worden. De perenoogst zal volgens de heer Goud dit jaar gering zijn. Men verwacht vijftig procent van het vorige jaar en dat betekent dan de kleinste oogst sinds vele jaren. Met de bramenoogst gaat het Tijdens deze vergadering werd besloten de veehouders er nog eens een keer op te wijzen dat bij het uitrijden van mest en gier over het land de overlast voor omwonenden tot een minimum moet worden beperkt. Het Z.L.M.-hoofdbe- stuur vond dat het uitrijden van mest op zaterdagen ver meden moet worden. Bij de opening van de ver gadering herdacht dé heer Be cu het overlijden van de heren C.W- Cevaal, oud-kringvoorzit ter van Walcheren, A. de Vos, vice-voorzitter van de kring Oost- en Midden-Brabant en A. Cappon, oud-medewerker van de Z.L.M. (Van een onzer verslaggervers) GOES De Z.L.M. heeft de commissie, die momenteel be studeert of de Oosterschelde wel of niet moet worden afge sloten, meegedeeld dat naar de mening van deze landbouwor ganisatie tot afsluiting moet worden overgegaan. Het hoofdbestuur wijst de commissie er in een brief op dat slechts door afsluiting van de Oosterschelde in 1978 de veiligheid van de bewoners in het gebied rondom de Ooster schelde voldoende gewaar borgd kan worden. „Rekening houdende met de grote risico's die deze bevolking tot de da tum van afsluiting nog zal moeten accepteren, acht het bestuur een temporisering van de in uitvoer zijnd? werk zaamheden niet aanvaard baar," zo schrijft het Z.L.M.- hoofdbestuur aan de commis sie. Verderop in de brief wordt gezegd: „Ook het be stuur van de Z.L.M. is zich zeer we] bewust van de nood zaak om aan een schoon mi lieu hoge prioriteit te stellen. Evenwel het bereiken van een optimale veiligheid voor de bevolking door aanleg van de Oosterscheldedam kan zeer wel gepaard gaan met het in stand houden van een goede waterkwaliteit en aantrekke lijk milieu." Wat dit laatste betreft verwijst het hoofdbe stuur van de Z.L.M. naar het rapport, dat de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap en de Zeeuw se Polder- en Waterschaps- bond medio augustus 1972 hebben uitgebracht. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 3