Vakbeweging wil in 1974 prijzen weer aan banden PRINSJES STEM DE SHOW Enorme vechtpartij tussen rijkspolitie en kampbewoners 'Valhelm-hoofdzaak' nieuwe actie van Veilig Verkeer Nederland \f anifaav Commando's op weg naar DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND lOONSVERHOGING VOOR HELFT jjV CENTEN EN PROCENTEN Omloop nog aan zijden draadmaar sportavond in Hulst gaat door Kans op sluiting Vredestein- vestiging in Gent Nieuw boek van Alexander Solzjenilsyn in beslag genomen Nixon gaat in beroep Politiehond bijt arrestant in arm een miljoen gulden aan prijzen VISMARKT8 HULST-TELEFOON01140-3082 EDITIE VOOR ZEELAND Geen maximum in prijscompensatie Rechtvaardiger Schoten op woonwagenkamp in Waalre BIJNA HELFT MINDER DODEN BIJ GEBRUIK BROMFIETSHELM Sprong Napelse flat ingestort morgen start in deze krant de Nationale Puzzelactie ten bate van Natuur behoud en Natuurbescher mingseducatie. 5.000,- geëist van Susterens burgemeester STEM vrijdag september 1973 113e jaargang no. 17427 directeur dr. w. a. j. m. harkx hoofdredacteur i l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van een onzer verslaggevers) GENT Het is zo goed als zeker dat binnen enkele maan- ien het Gentse bedrijf Vrede- itein-Lechat, een dochteronder- teming van de Nederlandse Vredesteingroep zal worden gesloten. Ook twee Nederland se dochterondernemingen zou- den voor sluiting in aanmer king komen. De Vredestein- directie zal rond 20 september een deiintieve beslissing ne men, Het bedrijf in Gent, dat ge specialiseerd is in het vervaar digen van rubberen transport- riemen, biedt werk aan 145 man, Vakbonden en leden van le ondernemingsraad zijn wat ie minder rooskleuirge toe komst van het bedrijf betreft Woensdagmiddag door de direc- tie op de hoogte gesteld. Gezegd ®d dat de oorzaak van de sluiting van het bedrijf te zoe ken is in de buitenlandse con- currentie, die tegen een lagere trijs kan werken. Volgens een «norlands directielid verkeert het Gentse bedrijf al enkele ja- re» in financiële moeilijkheden. j>e laatste jaren werden enkele "Wenen francs verlies ge- Ma, Er bestaat nog een sprankje hoop dat de raad van "stuur van Vredestein tijdens I J! ®erSadering van medio sep- tember zal beslissen om zoda- rk f Jnyesteringen te doen dat tabnek kan blijven bestaan. 'ju de andere kant acht men onwaarschijnlijk omdat nu L ve™den is bestellingen te I wl niet voor decem- kunnen worden afgewerkt. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De vakbeweging wil volgend jaar de prijzen weer aan banden zien zoals nu ook het geval is. Zij rekent er op, dat de regering in 1974 een actief prijs beleid voert. Deze verwachting is een van de harde onder delen van het wensenpakket van NVV, NKV en CNV, dat in het middelpunt staat bij het overleg met de regering en werkgevers over het centraal akkoord over de matiging van lonen en prijzen volgend jaar. De vakcen trales willen voorkomen, dat de prijsstijgingen in 1974 lei den tot een hogere winst per eenheid produkt. Op 1 novem ber aanstaande loopt de huidi ge prijsmaatregel (pr-ijscalcu- latiebeschikking plus meldings plicht) af. Dit wensenpakket van de vak beweging (nota arbeidsvoor waardenbeleid en urgentiepro gram) is gisteren definitief vastgesteld tijdens een verga dering van het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV in Amsterdam. De verlangens en kritiek van de vabondslederi zijn daarin opgenomen. Het urgentieprogram is meer ge richt op de regering. Via de nota arbeidsvoorwaardenbeleid worden wensen voorgeschoteld aan de werkgeversorganisaties. Ook zijn de nog dit jaar on vervulde verlangens er in op genomen, die volgens het cen traal akkoord voor 1973 zou den worden ingewilligd. Bin nen de Stichting van de Ar beid willen de vakcentrales met de werkgevers tot over eensitemming komen over het te voeren arbeidsvoorwaarden beleid. NVV, NKV en CNV hebben zich gisteren niet uitgelaten over de kans van slagen van een centraal akkoord voor vol gend jaar. Als ze met de werkgevers geen centrale overeenstemming bereiken over het te voeren arbeids voorwaardenbeleid via cao's, willen zij wel met een gecoör dineerd beleid de cao-onder handelingen ingaan. De vakcentrales hebben giste ren hun eerdere eis van een minimum in ,de prijscompensa tie (vergoeding voor de geste gen prijzen) tot 160 gulden per procent prijsstijging ge handhaafd. Wel hebben zij de voorwaarde laten vallen, dat er een maximum van 225 gul den moet komen. Zij willen niu dat via een nog te bepalen afbouwschema de prijscom pensatie voor werknemers met een jaarinkomen boven de 16.000 gulden minder wordt Dit schema is niet afhankelijk van de studie over de prijs compensatie, die voor enkele bedrijfstakken (o.a. de me taal) wordt gemaakt. Tijdens het grote arbeidsconflict begin dit jaar was de prijscompensa tie het hete hangijzer. NVV, NKV en CNV willen ook het maximum in de prijscompen satie binden aan de premie- grens voor de sociale verzeke ring (nu 32.500 gulden inko men per jaar). Nieuw is ook de wens van de vakbeweging, dat de loonsver hoging volgend jaar voor de helft in centen (vast bedrag) en voor de andere helft in procenten moet worden uitbe taald. Dit past volgens haar binnen een streven naar een rechtvaardiger inkomensverde ling. Het wensenpakket aan de re gering (urgentieprogram) is niet veel veranderd. Nieuwe verlangens zijn o.a.: O niet meer dan 24 kinderen in de leeftijdsgroep tot en met acht jaar en niet meer dan 30 oudere kinderen in één klas; O een beleidsplan, waardoor schoolhoofden beter hun taak kunnen verrichten; O afschaffing schoolgeld voor kleuters; O stakingsrecht aanpassen en laten gelden voor ambtenaren; O volgend jaar een regerings nota over inkomensbeleid, dat alle inkomenstrekkers omvat; O aangepast minimumloon voor werknemers beneden 22 jaar; O meer wijkgezondheidscen tra; O wijziging van de zieken fondsgrens (waaronder men verplicht verzekerd is) op ba sis van de gemiddelde loons verhoging plus een niveauver hoging; O invoering van een specula tiewinst- en vermogensaan- wasbelasting. EEN groep Belgische studen ten heeft op 15 kilometer van Laan (in het Franse departe ment Aisne) op het terrein van de abdij van Vauclair een schat aan munten gevonden. Het zijn een zak met 3374 zilveren munten met beelde naren van vorsten uit de tijd tussen Lodewijk de Twaalfde tot Hendrik de Vierde- (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG Talloze Hagenaars en zeker niet minder toeristen verdrongen zich gisteren in het centrum van de residentie om getuigen te zijn van de rijtoer per koets, die de jubilerende ko ningin samen met prins Bernhard, hun dochters en schoonzonen en vooral niet te vergeten de kleine prinsjes, maakten na afloop van een massale koffiemaal tijd op het Binnenhof. Net als de dag tevoren in Tilburg was het ook nu erg warm, wat overigens niemand ver hinderde om al uren tevoren een goed plaatsje te zoeken achter de dranghekken. De „show" werd uiteraard gestolen door de kleinkinde ren (foto) van het koninklijk paar, die zo „eigenwijs" wa ren om niet terug te wuiven, naar de zwaaiende en zwe tende enthousiaste mensen massa. Het was voor het eerst dat de jonge prinsjes een rijtoer meemaakten, wat Eerste Kamervoorzitter mr. M. de Niet, ertoe verleidde om de op het Binnenhof ver zamelde volksvertegenwoor digers (ministers, kamerle den, Provinciale Statenleden en gemeenteraadsleden) toe te roepen ruim baan te ma ken „voor iets wat u nog nooit hebt gezien". Al die volksvertegenwoor digers vergezeld van hun echtgenoten, hadden (meer dan tweeduizend in getal) deelgenomen aan de massale „wandelende" koffietafel, die ter gelegenheid van dit feest was aangericht. Het werd een leuke happening ter af sluiting van drie in meer of ficiële sfeer gehouden bij eenkomsten, die als gevolg van een verkeersopstopping waarin de hofauto's verzeild waren geraakt een halfuur te laat moesten beginnen. (Vervolg op pagina 15) (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De geheime Sovjet-politie heeft een niet ge publiceerd werk van de schrij ver Alexander Solzjenitsyn in beslag genomen over gevangen kampen, zo heeft Solzjenitsyn gisteren in een verklaring aan buitenlandse correspondenten laten weten. Het boek „Archipelag Gulag", is in Leningrad in beslag geno men nadat een vrouw na vijf dagen ononderbroken onder vraging de bergplaats had ont huld. De vrouw. Yelizaveta Voronayanskaya, heeft zich na haar vrijlating van het leven beroofd. Het boek beslaat de periode 1918-1956 en omvat de namen van meer dan 200 over levenden uit de kampen. Solzjenitsyn vreest dat de au toriteiten nu vervolgingen gaan instellen tegen de overleven den wegens hun onthullingen over martelingen in de stali nistische kampen. WASHINGTON President Nixon is donderdag in beroep gegaan tegen een gerechtelijk bevel, geheime bandopnamen van het Witte Huis over de Watergate-zaak af te staan, met het argument, dat de betrok ken rechter zijn constitutionele bevoegdheid te buiten is ge- gaan. Het Amerikaanse hof van be roep in Washington zal dinsdag a.s. het verzoek van Nixons advocaten de beslissing van de lagere rechtbank aangaande de gewraakte Witte-Huis-bandjes teniet te doen, in behandeling nemen. -v">* (Van onze correspondent) WAALRE De aanhouding van de 23-jarige A. P. op het woonwagenkamp te Waalre, ontaarde donderdagmor gen in een massale vechtpartij tussen de rijkspolitie en de kampbewoners, waarbij door de politie werd geschoten. A. P. zelf werd bij zijn aanhouding gewond toen hij door een politiehond werd gebeten. Hij was één van de mannen die door de rijkspolitie werden gezocht tijdens de invallen in 4 woonwa genkampen te Oirschot, Eindhoven, Aalst-Waalre, Hapert en Ileeze op 16 augustus j.I. Hij werd toen echter niet gevonden. A. P. werd al geruime tijd gezocht in verband met zijn veronder stelde aandeel in een reeks diefstallen van textiel en elektro nische apparatuur. Met het oog op de massale kritiek die naar aanleiding van het grootscheepse optre den van de politie op 16 au gustus losbarstte werd beslo ten de aanhouding donderdag morgen zo geruisloos mogelijk te doen verlopen. Aan de actie namen tien po litieambtenaren deel, van wie er vijf buiten het kamp ble ven, dat op dat moment nog in volle rust verkeerde. Vermoe delijk heeft A. P. de politie zien aankomen, want hij vluchtte weg in een maïsveld, waar hij na een achtervolging kon worden aangehouden. De (Van onze redactie binnenland) DELFT „Valhelm-hoofd zaak" is de slagzin, waaronder Veilig Verkeer Nederland een nieuwe actie gaat voeren om de Nederlandse bromfietsers ertoe te bewegen een valhelm te gaan dragen bij het rijden op de bromfiets. Veilig Verkeer Nederland hoopt, dat indien het dragen van een valhelm voor brom fietsers een wettelijke ver plichting gaat worden, dit als ge lg van de actie alleen nog maar een formaliteit zal zijn. Er zijn in ons land ongeveer twee miljoen bromfietsen, die vast of beurtelings door drie miljoen mensen worden bere den. In de afgelopen tien jaar zIJ.i bijna 5.000 bromfietsberij ders in het verkeer omgeko men 3n bijna 250.000 gewond geraakt. Vast is komen te staan, dat de doodsoorzaak van tachtig procent van de verongelukte bromfietsers hersen- en sche delletsel is. Dit reslutaten van een giste ren gepubliceerd onderzoek dat de Stichting Wetenschap pelijk G.-derzoek Verkeersvei ligheid in opdracht van de mi nister van Verkeer en Water staat heeft uitgevoerd, blijkt dat de kans, dat een bromfiet ser bij een verkeersongeluk komt te overlijden 40% klei ner is wanneer hij een helm draagt. Bijna 75% van aHe brom- fietsdoden blijkt ii de leef tijdsgroep van 50 jaar of ou der te liggen of jonger te zijn dan 21. Maar een kwart van de bromfietsdoden ligt tussen de 21 en 50 jaar. Het onderzoek heeft een reeds drie jaar geleden uit spraak van de SWOV beves tigd: „Elke helm is beter dan ;een helm' Verkeersongevallen nemen de vierde plaats in, in de rij van doodsoorzaken na hart ziekten, -waadaardige gezwel len en ziekten van het zenuw stelsel. inmiddels ontwaakte kampbe woners probeerden hem echter met geweld te ontzetten, daar bij gebruik makend van stok ken en stukken ijzer. In het tumult wist A. P. zich los te rukken. Hij zag kans zijn wagen te bereiken en hoewel deze werd geblok keerd door twee politiemensen reed hij als een dolleman van het kamp weg. Beide agenten moesten zich met een sprong in veiligheid stellen. Om A. P tot stoppen te dwingen werd er zesmaal op de auto gescho ten, waardoor deze onklaar raakte. P. kon opnieuw worden aangehouden, ondanks hernieuwde acties van de kampbewoners. Bij de tweede aanhouding werd het verzet van A. P. eerst gebroken na dat hij door een politiehond in zijn arm was gebeten. Hij moest zich bij een EHBO-post laten behandelen. De politie zegt tn een later uitgegeven verklaring ervan overtuigd te zijn dat deze uit barsting van geweld het direc te gevolg is van het minimaal aantal politieambtenaren dat bij de actie was betrokken, Omdat er meer kampbewoners dan politiemannen ter plaatse waren hebben de kampbewo ners gemeend de opzet van de politie A. P. aan te houden, te kunnen erijdelen, eerst door intimidatie en later door daad werkelijke hulp, aldus de me ning van de rijkspolitie. Er zijn overigens óndanks de actie van de kampbewoners geen verdere arrestaties ver richt. DROOG. ZONNIG. 's Morgens kans op mist. Maximumtemperaturen; 20 graden aan zee; 25 graden binnenland. STAD EN STREEK Goed jaar voor de akker bouw. Pagina 3 men Sas van Gent. Pagina 5 Woonwagens overstro- BINNEN- EN BUITENLAND Nixon vertrouwde zelfs zijn eigen broer niet. Pagina 15 Samen naar de schroot hoop; de martelgang van vijfentwintig |aar verkeer. Pagina 17 KUNST EN CULTUUR Jan Naaykens brengt gezinstoneel. Pagina 17 SPORT Johan Cruyff kan in Barcelona geen kwaad meer doen. Pagina 19 Basketbal nog niet populair. Pagina 21 FINANCIëN EN ECONOMIE Meer duurdere auto's op onze wegen. Pagina 11 (Van onze redactie buiten and) NAPELS Bij een instor- inp van een zeven verdiepin gen tellend flatgebouw in Ca- iavatore. een voorstadje van Vapeis, zijn drie mensen om liet leven gekomen. Meer dan 30 bewoners wei den gewond. Volgens de poli tie zouden onder het puin nog meer slachtoffers liggen. (Van onze sportredactie) TERNFUZEN Hoewel de tiende Omloop van Zeeuwscn- Vlaanderen aan een zijden draadje hangt donderdaga vond laat werd nog druk ver gaderd door het Omloopcomité en telefonisch overleg ge pleegd door de leden van het stichtingsbestuur over het al of niet doorgaan van de jubi leumomloop is het in ieder geval we» zeker, dat de grote sportavond in Hulst vanavond doorgaat. De verkiezing van „Miss Omloop" zal als gebruikelijk een van de atraeties van het programma vormen. Er is overigens nog meer te beleven in sporthal Den Dul- iaert, waar gastheer Theo Koomen, de bekende radio- en televisieverslaggever in sa menwerking met Wim Hen driks de sportavond zal pre senteren. (Vervolg op pag. 21) (Van onze redactie buitenland) CAIRO Een Syrische Ca- ravelle met vijf Palestijnse guerrilla-strijders en vijf gij zelaars uit de Saoedi-arabische ambassade in Parijs vloog van nacht waarschijnlijk richting Jeddah (Saoedi-Arabië). De Cara veile had eerder in airo een tussenlandig gemaakt om brandstol in te nemen. Er zijn tien bemanningsleden aan boord. De niet-Arabische gijze laars werden door de guerril la's in Parijs vrijgelaten Bij het sluiten van deze editie was nog niet bekend waar het vliegtuig geland was. (Zie ook pag. 15) (Van een onzer verslaggevers) SUSTEREN De mogelijk heid bestaat, dat Susterens bur gemeester Albert van Goethem zijn optreden in de kwestie Kavinksbos zal moeten beko pen met een boete van 5000 gulden. Huizenhandelaar Wim Hoo- gendorp uit Amsterdam, die het met de burgemeester aan de ■stok kreeg toen hij de 52 wo ningen in de wijk Kavinksbos nan de bewoners ging verko pen, heeft altham na overleg met zijn advocaat de te eisen schadevergoeding bepaald op 5000 gulden.

de Stem | 1973 | | pagina 1