STEM IHOUSIASTE MENIGTE VIERT FEEST MET KONINKLIJK GEZIN [Tilburg één dag hart van Nederland Zure uitlating van prins Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen op springen Palestijnen werpen diplomaat uit raam van Parijse ambassade KOFFIEMELK V andaao Ambtsketens Middelburgse burgemeester gestolen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Zeeland haalt goed uit op Roosendaals spoorwegviaduct m Gevonden bij optocht een miljoen gulden aan prijzen van de kleinste verandering^ tot uw gehele iftterieur .„EVEN KIJKEN" zuidzande 01170*2161 terneuzen 01150*3529 EDITIE VOOR ZEELAND Geen paniek Schijn pssische duikboot ICub beschadigd Lijk vermoedelijke dader bompak- ketten gevonden TWAALF MENSEN GEGIJZELD Verschoven fles 1000 gram 4KL LET OP zaterdag start in deze krant de Nationale Puzzelactie ten bate van Natuurbehoud Donderdag 6 september 1973 113e jaargang no. 17426 DR. W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR i L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Van „Hart i m Brabant", zoals Tilburg attelf zo graag noemt, was die stad woensdag plotseling Inrt van Nederland geworden jk zij bet feit dat Tilburg, Jwr een „lotsbestemming" ]s burgemeester mr. C. Becht zei, plotseling was uit verkoren om samen met ko- jjogin Juliana en haar gezin - maar zonder kleinkinde ren - het zilveren regerings jubileum te vieren. Maar wat heet Tilburg, in art geval. Het kan niet an jers, of de vele tienduizen den die gisteren de Tilburgse binnenstad bevolkten waren r een deel ook van elders I gekomen. In de loop van de ochtend, bijvoorbeeld, meldde zich bij de V.V.V. een gezin, jat informatie wilde over het feestprogramma. Het bleek uit Winschoten te komen en was om vier uur in de och tend vertrokken om niets van de jubileumviering te missen. En het is natuurlijk nog maar helemaal de vraag, of ze de prijs voor de verstkomende gehad zouden hebben. Als die er geweest was. Wat overblijft na deze bloedhete dag van een vriendelijke Oranjezonnetje valt nauwelijks te spreken is de indruk van een letter lijk onafzienbare menigte, die spontaan gekomen was om het feestende koninklijke ge zin te zien en daar ook alle kans voor gekregen heeft. Want er mag dan aan ge meentepolitie, rijkspolitie en marechaussee ruim tweehon derd man in actie zijn ge weest, het ging er allemaal even gemoedelijk toe. Het gevolg was wél, dat de en thousiaste menigte zich nu en dan ruim baan brak om zo dicht mogelijk bij de vorste lijke bezoekers te zijn, maar ook dat werd getolereerd en de enige schade bestond uit wat vertraging in de afwer king van het feestprogramma. Dat feestprogramma had Tilburg uiteraard al enige tijd ln gereedheid. Vorige week had het Oranje-comité (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het spontane onthaal tijdens het bezoek aan Tilburg heeft prins Bernhard tot een van zijn spontane, maar ook wat sarcastische reacties verleid „De koningin en de koninklijke familie zijn diep ontroerd door de reac tie van het Nederlandse volk, gisteravond in de RAI en vandaag in Tilburg, niettegenstaande de jarenlafege nogal negatieve betuigingen ten opzichte van de monarchie. De koningin en de koninklijke familie hebben gisteravond kunnen constateren dat zij gelukkig hier even bemind zijn als in Indonesië." Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst gaf aan die uitlating van de prins tijdens de lunch in het Tilburgse gemeentehuis een wat mildere klank„Zo'n belangstelling als vandaag hebben ze al die jaren niet meegemaakt. Daarom zijn ze er ook zo blij om". het hele draaiboek nog eens doorgenomen en daarbij aan tekening gemaakt van wat er allemaal zou moeten gebeu. ren als die kans van één op ruim driehonderd werkelijk heid werd. Er was dus dinsdagavond géén paniek, toen koningin Juliana er in alle blanke on schuld net dat éne ballon netje uitpikte met de naam Tilburg erop. Geen paniek, maar wel groot alarm voor het gemeentebestuur, voor de hoofden van dienst, voor het Oranje-comité en voor de hoofdcommissaris van politie. Om elf uur was de hele club bij burgemeester Becht bij een en is er tot halfvier woensdagochtend doorverga derd. Enkele honderden men sen hebben er een nachtje aan opgeofferd. „Voor het eerste in mijn leven", aldus woensdagavond een door zweet Oranje-comitélid, „heb ik 'n juist ingeschonken bor- t Een dankbare vorstin neemt afscheid van feestend Tilburg. Rechts van haar burgemeester mr. C. Becht. (Van een onzer verslaggevers) GOES/TERNEUZEN/HULST - Zoals te verwachten viel, heeft Zeeland zich bij de vie- r»g van het regeringsjubi leum van de koningin niet onbetuigd gelaten. Daarbij Wel vooral de gevarieerdheid ,an de feestschotel bijzonder Uet in Sluis de beiaardier Prof Delmotte zijn zilveren Manken over de grijze daken tunnelen, in Terneuzen was "et de aubade op de Markt, waar het geluid, uit de kelen 'an honderden schoolkinde- 'on zo vaardig werd onder streept door de harmonie „De "hagende Hollander", terwijl in Sas van Gent vijfhonderd jongeren hun Oranjeliefde be leden door in extase te raken voor een goed gevuld pro gramma van popgroepen. In IJzendijke werd de winnaar van een puzzelrit uit louter geestdrift in het water gewor pen de man heeft het over leefd en in Axel was er geslaagd gooi- en smijtwerk voor fietsers en automobilis ten. In Aardenburg en Biervliet hadden herdenkingsdiensten plaats, waarbij de Commissa ris der Koningin in de Sint- Baafs aanwezig was en een krans bij het monument voor koningin Wilhelmina in Eede legde. Maar misschien moet de on officiële erepalm wel naar Kloosterzande, waar een lan ge kinderoptocht onder het motto „Ken uw land" door de straten trok. Over al deze en nog veel meer feestelijkheden kunt u uitgebreid lezen op onze stad- en-streekpagina's. (Van onze redactie binnenland) AUGUSTINUSGA Gisterenmorgen zijn tijdens een optocht ter gelegenheid van het zilveren jubileum van koningin Juliana in Augustinusga (Fr.), drie mannen ge wond geraakt. Ze werden van een wagen geslingerd, die op primitieve wijze achter een sloopauto was gekoppeld. Alle drie werden ze naar het academisch ziekenhuis in Groningen vervoerd. Een van hen liep een schedelbasisfractuur op en verkeert in zorgwekkende toestand; de beide anderen waren er min der rnstig aan toe. De Haagse politie heeft drie mannen en twee jonge vrou wen van 19 tot 26 jaar aangehouden, omdat zij bezig waren met het kladden van anti-oranjeleuzen. Zij deder, dit op het gloednieuwe en nog niet in gebruik genomen station Den Haag-Centraal. Het regeringsfeest dat in de hoofdstad vooral op de Dam erg uitbundig gevierd werd, kende tóch enkele wanklan ken. Een vrij groot aantal fietsers en bromfietsers, dat zijn vervoermiddel bij het Centraal Station of de Munt had ge plaatst, moest te voet huiswaarts keren. reltje laten staan. Maar ik haal mijn schade nog wel in!" Tot ver buiten Tilburg wer den spoorslags dranghekken gehaald, de brandweer zorg de voor het opzetten van tri bunes en de gemeentelijke veegauto, die woensdagoch tend om tien uur het stad huisplein nog even een goede beurt gaf, was zo'n beetje het sluitstuk van twaalf uren or ganisatie en improvisatie. Toen het dan eindelijk zo ver was het was intussen kwart over elf dat de ko ninklijke familie aan het stadhuis arriveerde leek de drukte nog niet zo bar groot. Maar dat was schijn. Want toen de gasten korte tijd la ter arriveerden op het ter rein aan de Lage Witsiebaan, waar het eerste deel van het feestprogramma zich afspeel de, bleek daar een menigte verzameld te zijn die door omvang en enthousiasme niet in toom te houden was. Het platform, van waaraf de ko. ninklijke familie o.a. de lan ding van een aantal parachu tisten van de Eerste Neder landse Parachutisten Club uit Seppe en het opstijgen van de heteluchtballon van de heer Ten Berge uit Cbaam zou bekijken, werd bijna on der de voet gelopen. Het Oranje-comité had de groot ste moeite om het middenter rein weer vrij te krijgen voor de demonstraties. De belang stellenden bleven maar op dringen. Onder kreten, als: „Kèk na toch us wa' leuk. ge kunt ze gewoon zien zitten" Opvallend was deze hele dag ook, dat prinses Beatrix en prins Claus bijna evenzeer in de toejuichingen betrokken werden als de feestvierende vorstin en haar man. (Vervolg op pag. 15.) |(Van onze redactie buitenland) fHlNGTON Het Ame- |!i( v 5.neimsterie van Defen- Ptórt j Woensdag bekendge- «e'i .een beschadigde u duikboot is gesigna- Caraïbische gebied. had een gat in zijn lia»v,Jr' "et vermoedelijk een had gehad met een T'ifcoot 'S°h schip en geen J Voig-er._ ■tgg een woordvoerder litk,,!Pentagon, Beecher, is l">g '2de onderzeeër bo- l'Jidm, waargenomen ten |t> Vai1 Cuba. Het schip l!®4en uaam' Gevaar voor l»4Jn scheen er niet te be- (Van onze sportredactie) TERNEUZEN. De Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen staat op springen. De kans is groot dat de tiende jubileumomloop wordt geschrapt als laatste klassieker van het seizoen. „Dat komt," zegt Gijs Veerman, voorzitter van het organisatiecomité van de Omloop, „omdat de KNWU voet bij stuk wenst te hou den wat betreft schorsingen van de belangrijkste Nederlandse amateurs wegens hun gedrag in de Vierstromenlandronde." In die Vierstromenlandronde wensten de top-amateurs niet te koersen als protest tegen de maatregelen van de KNWU, ge nomen om een gemakkelijke overgang naar de profs te maken. Het werd een lachertje van de eerste orde maar dit resulteerde in een aantal fikse straffen. Dit hield tevens in dat de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, gesponsord onder meer door Dagblad De Stem, zonder renners van importantie kwam te zitten. (Vervolg op pagina 18.) (Van onze redactie buitenland) WENEN In een voorstad van Wenen is woensdagmid dag het stoffelijk overschot gevonden van een jonge man. die naar de politie vermoedt, de 17-jarige gymnasiast Her mann Plasch is, die sinds dins dag wordt gezocht in verband met explosies in Wenen van pakketbommen. Aangenomen wordt, dat Flasch zelfmoord gepleegd heeft. DE klachten over smog in het Rijnmondgebied duren voort. Gistermorgen kwamen bij de centrale meld- en regelkamer van het openbaar lichaam Rijnmond ongeveer 250 klach ten binnen over stank en prik kelende lucht. v (Van onze redactie buitenland) PARIJS De drie (volgens andere berichten zes) Palestijnse commando's, die sinds woensdagmorgen tien uur twaalf gijzelaars gevangen houden in de ambassade van Saoedi-Arabië in Parijs, hebben gisteravond een diplomaat uit het raam geworpen. De man, chef van het protocol, werd licht gewond. Met deze daad, die volgens de Parijse politie op paniek onder de commando's duidde, probeerden de terroristen kracht bij te zetten aan hun voornaamste eis naar een Ara bische hoofdstad te worden gevlogen. De gewapende Ara bieren stormden woensdag morgen al schietend de ambas sade binnen'en namen dertien mensen in gijzeling. Eén man sprong door een raam van de tweede verdieping en ont kwam daarmee aan de gijze ling. Hij werd licht gewond in een ziekenhuis opgenomen. Honderden politiemannen hebben de ambassade omsin geld en scherpschutters heb ben zich genesteld op het dak van het hoofdbureau van de organisatie voor Economische Samnwerking en Ontwikke ling dat tegenover de ambas sade staat en dat de politie woensdagmiddag liet ontrui- Er werd bij het afsluiten van deze editie, nog steeds druk onderhandeld met de be zetters, die al twee keer hun tijdslimiet voor de uitvoering van hun dreigement de am bassade de lucht in hebben verschoven. Om 21.30 uur liet de com mandogroep weten, dat zij nog drie uur zal wachten alvorens over te gaan tot terechtstelling van de gijzelaars. Eerst eisten zij een bus die hen en vijf diplomaten al len gijzelaars voor 16.00 uur naar het vliegveld Orly moest brengen. Toen verscho ven zij de tijdslimiet tot 17.00 uur en later tot 18.00 uur. Anwar Adwan, een corres pondent van het Iraakse blad Al Thoera, mocht de ambassa de binnenkomen om met de drie Arabieren te praten. De Arabieren, aldus Adwan, heb ben ermee ingestemd de tijds limiet te verschuiven, omdat er geen vliegtuig op Orly be. schikbaar is om hen naar Al giers, de plaats waar zij het liefst naar toe gaan, te bren gen. De drie hebben volgens Adwan de Franse autoriteiten de verzekering gegeven dat de gijzelaars, onder wie twee Franse vrouwen, in goede wel stand zijn. De bezetters, hadden al eer der gehoord dat het wel vier uur kon duren voordat men voor hen een vliegtuig gevon den had. De drie Arabieren zeggen lid te zijn van een groep die de „afstraffingsorganisatie'' heet. Arabische diplomaten in Parijs lieten echter weten dat zij nog nooit van deze organi satie hadden gehoord. (ADVERTENTIE) spaar mee voor 6gevel kop en scholels (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Dinsdag nacht werd op het spoorweg viaduct in de Rooseudaalse Freijterslaan De 25-jarige LI. Netten uit Schoonhoven door een goederentrein uit België gegrepen en op slag gedood. Voor zover de Roosendaalse politie het trieste ongeluk heeft kunnen reconstrueren had het slachtoffer op het mo ment van het ongeluk te veel gedronken. Getuigen hebben de man rond half twee op ue spoorbaan gezien. Het ongeluk moet ongeveer drie kwartier later gebeurd zijn. De machi nist van de gcederein, de 38- jarige heer J. van Gastel uit Roosendaal heeft verklaard dat hij de man „op de rails zag zitten". Uit getuigenverho ren is komen vast te staan dat het slachtoffer, een oud-Roo sendaler, naar de stad is geko men om kermis te vieren. Vast is tevens komen te staan dat het slachtoffer in de Rio- bar op de kade zijn slippers heeft laten staan en barrevoets aan de wandel is gegaan. De politie vermoedt dat hij de spoorovergang aan de kade de rails is opgelopen tot op ^et viaduct, een paar honderd me ters verderop. Mensen die me nen het slachtoffer op of bij de rails te hebben gezien, rond twee uur dinsdagnacht, wordt verzocht jon,tact op te nemen met de Roosendaalse politie, afdeling echerche. EEN ENKELE BUI, 's MORGENS MIST DROOG EN ZONNIG Maximumtemperaturen 20 graden aan de kust, 28 graden in binnenland BINNEN- EN BUITENLAND Nixon mengt zich in Arabische oliepofitiek. Pagina 15 De koude douche van 1956. Pagina 17 SPORT Enith Brigitha stelt weer teleur. pagina 19 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De bur gemeester van de Zeeuwse hoofdstad drs. P. A. Wolters, heeft gisteren zijn officiële ta ken in verband met de viering van het koninklijk jubileum, met een geleende ambtsketen om de hals moeten vervullen. De Middelburgse ambtsketen, is namelijk gestolen. Boven dien is de reserve-ambtsketen die Middelburg ontving toen de gemeente Nieuw- en St.- Joosland aan Middelburg werd toegevoegd ook verdwenen. Dit kleinood is eveneens ge stolen. De burgemeester van Middelburg, die de verdwij ning van de twee ambtsketens uit de kast in zijn werkkamer op het stadhuis vorige week woensdag ontdekte, heeft gis teren de ambtsketen van de voormalige burgemeester van St.-Laurens (ook een aan Mid delburg toegevoegde gemeen te) gedragen. Deze keten werd door een ijlbode opgehaald uit Tholen. De keten van St.-Laurens was namelijk na de opheffing van die gemeen te, aan de toenmalige burge meester geschonken. Deze de illustere heer Baas, woont mo menteel in St.-Annaland. (Vervolg pag. Stad en Streek)

de Stem | 1973 | | pagina 1