JAZZBALLET, GOOCHELEN EN MODE IN KLOKKENBERG Post voor de koningin GEMERTSE STUDIEDAGEN VAN HET NKV Industriële democratie is niet weg te denken John het nii amuse Vandaag begint eerste topconferentie Vaticaanse diplomaten filmkeuring duurder priet praat kleine E 1 Monopolie Niet algemeen Benelli Gesprek Kindermusic over koning in vijf dage geproduceerc Woensdag 5 september 1973 14 Ballet is fijn, maar dansen op jazzmuziek vinden veel kinde ren nog fijner. En als je iets graag doet, probeer je het zo goed mogelijk te doen. Dat was duidelijk te merken toen meisjes van de school van Jorien Peemcn in Breda in De Klokkenberg op traden. Kleren uit de Girly Club van Lampe Jongens en meisjes, die een tekening, verhaal of iets dergelijks in de Kleine Stem willen la ten zetten moeten hun werkstuk opsturen naar De Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. Degenen die hun werk stuk willen terugheb ben, moeten dit wel la ten weten. uoojodef^ :jazznd guissojdo Eindredactie Rieja van Aart 0%29-73-A De soldaten zijn allemaal netjes in de rij gaan staan voor een inspectie, maar ze staan niet in de goede volgorde. Op hun mut sen moet namelijk een naam van een beroemde man uit de geschiedenis te lezen zijn. Kunnen jullie de soldaten even in de goede volgorde zetten en kijken wie de beroemde man is Op een vrolijke manier dan sten de meisjes, die rond de tien jaar waren, op jazzmuziek tijdens de speciale feestmid dag, die voor de kinderen van de Klokkenberg was georgani seerd. Er waren geen jongens in de dansgroep. Jorien Pee- men vertelde dat er wel jongens waren, die ook' jazz-dansen willen leren, maar dat ze nog niet ver genoeg zijn1 om te kunnen meedoen. Voor de meisjes was het op treden anders dan normaal, omdat ze speciale kleren droe gen, die afkomstig waren uit de Girly Club van Lampe. Bo vendien showden ze na de pauze in een echte modeshow verschillende kledingstukken voor de winter uit de Girly Club. Voor meisjes, die van kleren van hun oudere zussen en van hun moeder houden waren er leuke verrassingen, want de modellen die de meis jes toonden, leken heel veel op die voor de ouderen. Er waren zelfs hele lange rokken met bloemetjes. Voor veel kle dingstukken is trouwens bloe- metjesstof gebruikt. Behalve rokken zijn er natuurlijk ook veel lange broeken, want veel meisjes vinden een rok veel te onhandig om in te spelen. Op de rokken en broeken wordt vaak een spencer en een blou se gedragen. Het handige van al deze kleren is, dat je ze onderling erg goed kunt com bineren. Voor de meisjes, die deze winter heel feestelijk gekleed willen gaan, heeft Lampe leu ke glimmende dingen. Warme jassen zijn er ook volop voor deze winter. Ze zijn er in allerlei kleuren en er is vaak borg (stof die op bont lijkt) in verwerkt. Behalve de jazzdans en de modeshow was er op de feestmiddag in de Klokken berg nog een optreden van De Busker Breda. En degenen die. De Busker kennen, weteh bij het horen van deze naam al, dat er in de Klokkenberg erg veel gelachen moet zijn. De Busker trad twee keer op. Een keer was hij goochelaar en de andere keer clown. Uit allerlei potten en pannen kwamen snoepjes, bloemen en nog veel meer dingen tevoorschijn. Een paar jongens en meisjes mochten hem helpen, maar toch snapten zij ook niet pre cies, waar De Busker al die dingen vandaan haalde. Eén Keer dachten de kinderen dat ze hem dóór hadden, maar toen moesten ze toch weer toegeven, dat ze het niet snap ten. Met een cadeautje voor alle kinderen namen de mensen, die voor een leuke feestmid dag hadden gezorgd, afscheid van de kinderen van de Klok kenberg. «seeeeeeeeeseeseeeeeei; Jongens en meisjes van De Klokkenberg rond De Busher acoooceeooooocccoeoooeoecooeoooeoeooooooooceooaoooooeeetiaooaaooooooaa 0 William Weemaes uit Hei kant maakte deze tekening, toen hij hoorde dat Sjakie Staan Ajax verliet. William is 11 jaar. Honderden kinderen van achttien scholen hebben een tijdje geleden een brief ge schreven naar koningin Julia na, die vandaag een jubileum viert- Ze is namelijk al 25 jaar koningin. Nu is er van de leukste brieven een boekje ge maakt, dat „Ik vin u zo lief" is genoemd. Behalve brieven staan er de mooiste tekenin gen in, die de koningin kreeg. Enkele brieven, die in het boekje staan zijn geschreven door leerlingen van de school Bellefleur in Goes. Hieronder volgen er drie. Hooggeachte koningin Juliana, Ik wil u feleciteren met het 25-ja-rig jubileum. Is het leuk om koningin te zijn? Volgens mij van wel want je kan dan overal op staatsbezoek. Bent u weleens in de verenigde staten óp bezoek geweest Wat vindt u van de afdamming van de Oosterschelde? Ik ben het met de afdamming eens. Het is wel jammer dat ajle vissen dood gaa-t maar het was. wel eng met de storm van 2 april. De ramp van 1953 kan zich best herhalen! Hoe heeft u prins benhard leren kennen? doe de groeten aan hem. Met u hoeveelste jaar wist u dat u kroonprinses was. Wie vindt u de beste voetballer van Neder land? Ik Gerie Muren van ajax. zou Ajax de cup win nen? natuurlijk! afz. René Zweedijk leeftijd 12 jaar. Beste koningin Ik ben Bart van Maurik. Ik woon in de berkenstraat 43 in Goes. Gaat het goet met u? Met mij gaat het goet. ik heb nog een zus. Ze heet Truike- Hoe laat gaat u naar bed? Zeker heel Iaat hè. En gaat u veel op reis? en als u op reis gaat vind het dan rottig dat dan al die fotograven om u heen dansen. aan Koningin Juliana Koningin, als u jarig bent, wat denkt u dan? Kent u Mar cel, dat is mijn vriendje. Kent u Miehiel dat is mijn vriendje Kent u Ja-cky dat is mijn vriendje Kent u de goese voetbalclub daar zit ik op. Kent u mijn eigelijk wel ik ben martin zuidweg. kent u de lagere basis school de belle fleur Kent u alle meesters Van onze school dan moet u hen n-aam maar eens vragen Kent u goed zuid daar woon ik Kent u de gragten ik goes zuid daar zijn miljonnen ste kelbazen en je kan er goed roeien en als u in goes komt dan moet u het ook maar eens proberen. Kent u onize meester die is bang voor water omdat hij bang is dat zijn sikje nat wordt Ik ga er mee stoppen wat men arm doet zeer en als het kan schrijf dan terug Van Martin 10 jr. Natuurlijk wilde de koningin graag een antwoord geven op de brieven, die ze heeft ge-kre gen. Ze schrijft alle kinderen het volgende: Lieve kinderen, beste jon- gens en meisjes, Jullie hebben me allemaal erg veel plezier gedaan met jullie brieven, Daar dank ik je heel hartelijk voor. Ik vond het erg leuk te lezen wat jullie allemaal schre ven, wat jullie vertelden en wat jullie vroegen. Ja die vra gen! In een heel jaar zou ik die nog niet allemaal kunnen beantwoorden. Sommigen den ken, dat ik een heel raar soort leventje leid. Meestal geloven die dan, dat ik hier in een sprookjeswereld leef maar lieve kinderen, die moet je toch heus ergens anders zoe ken en niet bij mij. Mijn man en ik werken heel hard. We hebben daarbij de hulp nodig van een heleboel aardige men sen. Er zijn erg veel dingen die we leuk vinden. Niet alles, maar heel veel wel- Natuurlijk zijn er een massa dingen in de wereld, die wij óók verkeerd vinden, net als jullie. Als je een steentje kunt bijdragen om ze te verhelpen moet je dat vanzelfsprekend doen. Jul lie vragen naar mijn hobby's. Ik heb er wel een paar, maar het leukste vind ik om met onze kleinkinderen samen te zijn. Ik wilde het hier maar bij laten, ik geloof dat ik nu toch al op heel veel vragen antwoord heb gegeven. En nog eens: hartelijk dank voor de brieven! Ik hoop dat jullie al lemaal heel fijne mensen zul len worden als je eenmaal groot bent. hartelijke groeten aan allemaal. (Van een onzer verslaggevers) GEMERT We hoeven ons zelf niets wijs te maken. In de welvaartslanden met hun hoge industriële ont wikkeling, hun op weten schappelijke ontdekkingen gebaseerde technologie aan vaardt men de absolute ei gendom en het daaraan hon derden jaren verbonden volstrekte beschikkingsrecht niet meer. Bedrijfsbezettin gen in binnen- en buiten land bewijzen dat. Het ren dement van het kapitaal is nog steeds de belangrijkste factor die over het wel en wee van talloze werknemers beschikt. Alleen reeds in Nederland zijn er de afge lopen jaren elk jaar zo'n 20.000 collectieve ontslagen gevallen. En terwijl wetenschap en techniek denken en hande len op wereldschaal tot een dwingende noodzaak hebben gemaakt, proberen grote concerns daarbij vaak ge steund door regeringen de thuismarkt te bescher men. Een prachtig voorbeeld is de importbeperking van Japanse goede en goedkope elektronische apparatuur in Nederland. Om Philips te gerieven en dat moet men er eerlijkheidshalve bij zeg genom de werkgelegen heid in eigen land veilig te stellen. „Het hele economische, ka pitalistische systeem, dat zoge naamd bestuurd wordt door het mechanisme van de vrije concurrentie, staat op gespan nen voet met de democratie. „Dat is een van de opvallende conclusies van NKV-secretaris drs. J. van Greunsven. Hij was een van de inleiders op het Brabantse NKV congres in Gemert. Dat hield Izich bezig met het vraagstuk van de de mocratiseringsbeweging. In feite gaat de strijd om de democratisering, politiek, soci aal en economisch, om het ant woord op de steeds branden- der vraag wie in de samenle ving de macht in handen zal hebben en haar zal uitoefenen. Economisch gezien wordt veel al niet langer meer geprodu ceerd waaraan de gemeen schap en de individuen echt behoefte hebben- De beslissin gen rond de consumptie wor den genomen op basis van het rendement van de onderne mingen. Via de reclame wor den dan artikelen aanbevolen waarvan de ondernemingen vinden dat de consumenten ze maar moeten afnemen, omdat dit artikelen het hoogste ren dement opleveren. De macht van de een is de onmacht van de ander. Daartegen gaat men zich verzetten. Ook al omdat zo langzamerhand het besel door gaat dringen dat de grondstoffen niet onuitputte lijk zijn. Ook omdat juist in die landen waar de eis van de democratisering van het be drijfsleven het sterkste naar voren komt het ontwikkelings peil van de burgers het hoogste is. Die burgers achten zich zo langzamerhand in staat zelf mee te denken en mee te besturen, ook in de onderne mingen waarin zij hun brood verdienen. Het is wat vreemd dat zij enerzijds leren dat ze leven in een politieke demo cratie en het dus collectief in dat systeem politiek voor hel zeggen hebben en dat zij an derzijds in hun bedrijven nog steeds als onmondigen worder, behandeld. Men kan niet op allerlei niveaus het onderwijs en de universiteiten demoera tiseren en dan in het bedrijfs leven net blijven doen of alles bij het oude gelaten kan wor den. Bovendien heeft het snel opkomende verschijnsel van de machtige multi-nationale ondernemingen met betrek king tot de vraag van werk en werkgelegenheid, het naleven van de sociale wetten van de landen en de greep van de nationale overheden en vak bonden op dat bedrijfsleven nieuwe en ongekende proble men geschapen. Allemaal za ken die tot de onrust en de ongerustheid hebben bijgedra gen. Die internationale concerns erlereen voelt dat, moeten 'n in ternationale overheid tegeno ver zich vinden. En een inter nationaal strak georganiseerde vakbeweging. Welnu, beiden ontbreken. Ze zijn nodig om die ongrijpbare reuzen te dwingen hun activiteiten te richten op welvaart en wel zijn. Drs. Greunsven ziet, ook in EEG-verband, de uitbouw van het instituut onderne mingsraad als een noodzaak. Verdere groei van de mede zeggenschap zal op den duur ongetwijfeld gaan in de rich ting van arheiderszelfbe- stuur. In de praktijk is geblekei dat juist in grote en zeer grote ondernemingen de vraag naar democratisering het dringendst gesteld wordt. Juist itn die on dernemingen werken vele mensen met een hoge oplei dingsgraad- De organisatie is er zo dat competentieverschil- len van de medewerkers ge- gal, alsook de verhouding van de pauselijke vertegenwoordi gers tot het Vaticaan en de plaatselijke kerken. VATICAANSTAD (CIC) Van vandaag af tot 7 sep tember nemen 38 van de ongeveer 90 (pro)nuntiussen en apostolische delegaten deel aan de eerste topconferentie van Vaticaanse diplomaten. De conferentie, welke wordt gehouden in Frascati nabij Rome, staat onder leiding van QodsdienStVl'ljlieid mgr. D. Enrici, de pas benoemde inspecteur-generaal van de pauselijke diplomatie. Een deel van de vergadering zal worden bijgewoond door kardinaal-secretaris J. Villot vergezeld van zijn substituut mgr. Benelli en „minister van Buitenlandse Zaken" Casaroli. Mgr. A. Felici, de pauselij ke pronuntius in ons land, zal slechts het slot van de bijeen komst meemaken, omdat hij 5 september aanwezig moet zijn bij de viering van het ambts jubileum van koningin Juliana. Daarna houdt mgr. Felici een korte vakantie in Italië. Dat nog niet de helft van de diplomaten naar Italië komt, is vooral een geldkwestie. We gens de Vaticaanse bezuinin- gingspolitiek moeten de deel nemers, die niet vanwege va kantie toch naar Italië kwa- men, de reis uit hun eigen zak - betalen. Punten die zeker ter sprake zullen komen zijn de Europese veiligheidsconferentie, de Chi- het oostblok en het nabije Oos- het oostblok en het nabije oos ten, het concordaat met Portu- De volgende etappe van de veiligheidsconferentie zal voor al besproken worden door de nuntiussen in Europa. Zoals ge meld heeft de H. Stoel onlang: in Helsinki het vraagstuk aan gesneden van de godsdienst vrijheid in de communistisch! landen. Hetzelfde probleem staat op de agenda van de raad van Europese bisschop- oenconferenties, welke in ok tober in Rome samenkomt. In 1974 zal het nymposium van Europese bisschoppen de betrekkingen tussen de kerken van Oost en West bespreken. In Frascati zal de nieuwe „Kissinger van het Vaticaan voor Oos-teuropese zaken", mgr. L. Poggi, zijn beleid doornemen met de pauselijke vertegenwoordigers. Aangenomen wordt dat mgi G. Cheli, de voormalige Oost europa-expert, zal berichten hoe hij zijn waarnemerspost bij de V.N. benut om verdere contacten met China aan te knopen. De Vaticaanse diplo maten uit het verre Oosten rullen stellig over China spre ien, nu de bijeenkomst van Aziatische bisschoppen in Hongkong wordt voorbereid, waar China op de agenda staat. Bij het bespreken van de betrekkingen tussen de Ro meinse curie en de plaatselij ke kerken vormt de recente toespraak van mgr. Benelli in Augsburg het belangrijkste uitgangspunt. Deze Vaticaanse sleutelfiguur had de machts concentratie in Rome „objectie) een abnormaliteit" genoemd en had gepleit voor een ver plaatsing van de beslissingsbe voegdheden naar de plaatselij ke kerken op voorwaarde var een verbeterde communica tie. Dan zouden de nuniaturei niet langer een soort „geheim dienst" moeten zijn zoal- kardinaal Suenens eens gezegt heeft maar zouden deze ïr broederlijke collegialiteit moe ten samenwerken met de plaatselijke bisschoppen bij.de oplossing van de pastorale problemen. In zijn toespraak had Benelli indirect geant woord op de bisschoppensyno de. Deze had in 1969 het af schaffen van het net van nun tiaturen gevraagd. Mgr. Benel li wil de pauselijke vertegen woordigingen echter maken tot de kerkelijke communica tiekanalen bij uitstek. Hier mee komt hij tevens tegemoet aan de klacht van vele nuntius sen die node zien dat de contac ten tussen de curie en de bis schoppenconferenties steeds minder hun bemiddeling be- rutten. Tijdens de topconferentie in .'"rascati zal ook de personeels bezetting worden besproken, □e H. Stoel heeft momenteel diplomatieke betrekkingen met ongeveer honderd landen. Daarbij komt het werk in in ternationale organisaties. Eind 1972 beschikte het Vaticaan slechts over 175 diplomaten voor leidende functies. ring zijn. En bovendien ont breekt het er vaak aan duide lijkheid over de taak en de doelstelling van de onderne ming. De autoriteit die in zul ke grote bedrijven wordt uit geoefend is veelal in functio neel opzicht zwak. Dat gaf drs. E. Cools lector ar beidspsychologie Utrecht en wetenschappelijk adviseur van bedrijven over democratise ring als voornaamste oorza ken van de democratise- ringsdrang in die grote be drijven. In de praktijk was hem talloze malen gebleken dat werknemers wel degelijk als ze medezeggenschap krij gen, als ze kunnen meepraten over hun werk, gemotiveerd zijn. Dat ze dan doelmatig werken. Juist als mensen door fouten van de bedrijfsleiding hun werk niet goed kunnen doen, treden kortsluitingen op. Dan treden nerveuze storingen bij medewerkers op. „Mensen zijn geen meubels. Dat is sim pel gezegd, de achtergrond van de democratiseringsbewe ging". Drs. Cools stelde met nadruk dat een program voor medezeggenschap wan bedrijf tot bedrijf moet verschillen Een schoenfabriek stelt op dat gebied andere eisen dan een universiteit of een elektroni sche industrie. Bovendien is de aanpak ook afhankelijk van het soort mensen dat in een bedrijf werkt. Laboranten werken steeds samen, handels reizigers zijn individualisten Voorts verschilt de mentaliteit van bedrijf tot bedrijf. Als beletselen voor een gezonde democratisering van het be drijfsleven ziet hij: de cultus van de autoriteit en de geheimhouding; de cultus van de loopbaan als overheersend persoonlijk deel; de vanzelfsprekendheid van onduidelijke en grote in komensverschillen; Een ding staat voor drs. Cools vast- Democratisering zal niet in een vloek en een zucht worden bereikt en zij moet niet worden opgelegd, maar worden verworven door de werknemers zelf. Professor dr. J. A. Stalpers Tilburgs socioloog ver diepte zich in het vraagstuk Woensdag 5 september T>E MENSEN, die all U macht bezitten, de lijke shit. Het is allem; misschien wat vrijer gev steeds hetzelfde. Wapei ffers vermoorden, menst jjie over hen heen krioe dat ook gaan inzien. De dat we ons met de werl van de opvoeding tot democra tie. Hij wees erop dat in veel acties democratisering als doel wordt gezien. Dan wordt er gestreden op een verkeerde basis. Hij meent dat heel veel jonge mensen in een lege we reld terecht zijn gekomen. De traditionele banden van kerk en gezin zijn voor hen wegge vallen. Zij worden gedwongen zich een beeld van de wereld te vormen die zij moeten ma ken, maar ze „zien het niet zitten". Dat leidt tot romanti cisme, het terugvallen op het verleden (de hippiecultuur), tot een generatieconflict. De jeugd sta-at tussen een ver dwenen verleden en een on duidelijke toekomst. „Als ze het alleen moet klaren zullen ervaring en helderheid ontbre ken. Dan valt ze terug op consumptief afwachten, op af braak, op al te simpele ideolo gieën. Dan ontkent zij de wer kelijkheid. Dan zoekt die jeugd naarf een gelijkheid tussen mensen die juist daar door elkaar nodig hebben"- Die nieuwe wereld moet tot stand komen door een samen werking van jongeren en ou deren. Daarvoor kunnen we technieken ontwikkelen. I" het gezin, in de eigen omge ving, nationaal en internatio; naai. „Maar steeds zal daarbij eerbied voor de feiten voorop moeten staan- Steeds zal een breuk in de ontwikkelings- drang moeten worden verme den". In dat gesprek moeten de ouderen werkelijkheidszin, moed en volharding inbrengen en de jongeren hun intuïtie voor de toekomst en hun idea lisme. De vakorganisatie zal moeten gaan begrijpen dat zij belangrijker werk heeft te doen dan alleen te strijden voor inkomens van haar leden. Zij moet de mensen laten zien, hoe men in een wereld-van- morgen kan leven in solidari teit. Zij moet dan leren de harde feiten te aanvaarden. Polariseren staat solidair-zijn in de weg. Zij zal zich moeten afvragen, of in de toekomst poen voorop staat of het cultu rele zijn van de mens en zijn houding tegenover het bestaan. Volwassenen moeten ook de moed hebben de tradities die waardevol zijn te behouden en te behoeden. Het is hoog tijd dat de vakbeweging met veel meer klem dan tot nu toe niet-economische vragen aan de orden gaat stellen. JACQUES LEVIJ Met die woorden, begi) de legendarische interv met John Lennon voor Amerikaanse muziekblad ling Stone opgetekend Jann Wenner. Uit de gesi ken met Wenner, waarin non voor het eerst na de ciële Beatle-breuk op opei tige manier zijn hart lu komt hij tevoorschijn als mand, die alle ellende wereld maar moeilijk kan werken en dan ook voo rend met zichzelf in de k zit. „Pain" noemt Lennon zelf en de Duitsers zouden Weltschmerz noemen. Le weet, dat hij als Beatle een publiek gestaan heeft daar voor het grootste dee gevoelig voor is, en dat o vlucht voor de werkelijl om zich heen, alleen maa amusement uit is. Tegen wil en dank Lennon zelf steeds op zoe zijn naar die werkelijk Het zal dan ook wel niet SOEST (ANP) Ter genheid van het regerings leum van koningin Ju heeft de platenmaatsch: Dureco een kindermusical schreven door Harry (tekst) en Joop Stokkerr (muziek), uitgegeven onde titel „Leve de koningin" De plaat is in recordti tot stand gekomen. Nog week geleden kreeg prodi Lou Thiel het idee, een ter gelegenheid van het leum uit te brengen. Stokkermans en Harry G werden bereid gevonden een kindermusical te m: He' Oebele-kinderkoor voor de uitvoering zorgg Sen. Joop Stokkemans twee dagen constant aai muziek gewerkt. Zaterdag zijn de tien 1: °P muziek gezet en zo (de vijfde dag) heeft het bele-kinderkoor de li< eerst ingestudeerd en ve Eens opgenomen. DEN HAAG (ANP) - tarieven van de filmket zijn verdubbeld. Dit betekent dat voor speelfilm met een duur va: Sentig minuten een bl van ongeveer f 100,- mé tafel moet komen, als mi film ter keuring aanbiedt. ZIE

de Stem | 1973 | | pagina 16