(herval op diamantair levert twee Biljoen tolden op Gruwelijke vondst op landweg onder Raamsdonksveer Raadsels rond familie-drama Vrouw (44) op zebrapad doodgereden Strafballen beslissen strijd om wereldtitel Twee mannen dood gevonden in Zeeland V Ducfcho/ifc- DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Eerste persconferentie |aj| van koningin werd toch. een echt gesprek Gratis, appeltje van oranje Jongen (15) bekent wurging DE STEM Jam wordt twee tot twaalf cent por pot duurder andaag in Andere sfeer Warmte Vitaal Spectaculaire roof in Amsterdam Vastgebonden Heister beloning gebrande In Bergen op Zoom Wielrennen Raadsels rond verdronkene Kinderkleren I elegante y\| jinntMnttf. 153 hoekv.coothplein breda tel.01600-34965 STEM Maandag 3 september 1973 113e jaargang no. 17423 !T!E VOOR ZEELAND directeur j DR. w. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGFN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSIERHOUT - ROOSENDAAL - TERNFUZEN SOESTDIJK Voor konin- m Juliana is de reeks van evenementen in verband met haar 23-jarig regeringsjubi leum zaterdag begonnen met ecn persconferentie op paleis Soestdijk. Het was de eerste, echte persconferentie, die de koningin ooit gegeven heeft, plu ja, echte persconferentie.... Voor dit persgesprek waren Pleen hoofdredacteuren uitge nodigd. leden van het Genoot- stliap van Hoofredacteuren. Bet bestuur van het Genoot schap had te voren een lijstje met vragen moeten indienen. pc koningin las het antwoord op die vragen af van een stuk papier, waarvan later kopieën werden rondgedeeld. Het wa ren zgn. geautoriseerde ant woorden, d.w.z. antwoorden jie eerst waren voorgelegd aan en goed bevonden door de minister-president. Een en an jer vanwege de ministeriële cerantwoordelijkheid, die stelt: „De koning is onschend baar, de ministers zijn verant woordelijk". Deze grondwets- regel is de hoeksteen van ons staatsrecht. Dat wel. Maar zij maakt de koningin monddood. Zij mag in het openhaar niets zeggen, dat het kabinet in ver legenheid zou kunnen bren gen. Onder zulke omstandighe den kan een persconferentie geen flitsend spel worden van vragen en antwoorden over wezenlijke zaken. Dat werd het dan ook niet, daar op Soestdijk. Het persgesprek had in eerste instantie eerder iets weg van een act voor éèn dame (de koningin) en zes heren (de stellers van de zes toegelaten vragen) waarbij al le betrokkenen zowel met hun tekst als met hun rol proble men hadden. Later, toen er bij een glaasje sherry nog wat „off the record" werd nage praat (dan mag je alles vra gen maar de antwoorden, als je ze krijgt, zijn niet toe- schrijfbaar) kwam er ineens een heel andere sfeer. Toen ontstond er wel een echt ge sprek. Bij een openbaar optreden zit de koningin (evena.s alie andere leden van het Konink lijk Huis) gevangen is het keurslijf van het staatsrecht. Zij kan zich dan onmogelijk geven zoals ze werkelijk is. Dat is een handicap die de ko ningin die indruk maakt zij althans zonder morren heeft leren accepteren als behorende tot haar plichten van staat. Tijdens een echt, vertrou welijk gesprek, zoals dat daar op Soestdijk tenslotte toch tot stand kwam. valt er iets af van de koningin. Zeker, zij blijft de koningin maar ze straalt ineens meer warmte uit. Zij doet zich dan kennen als een bijzonder innemende /rouw, gevat, geestig, ad rem eagerend, zeer behendig ook n het elegant ontwijken van /ragen waar ze liever geen ntwoord op geeft. Een intel- igente vrouw met een eigen veiling, die een kwestie lie er uit meer dan één gezichts- ïoek bekijkt en een beetje ïuiveiig staat tegenover men- ;en, die over allerlei zaken ueieen een afgerond oordeel -/enen te kunnen geven. De 64-jarige vorstin gaal een vermoeiende feestweek tegemoet. Ze lijkt er niet te gen op te zien. De Italiaanse ton heeft haar gebruind. Ze ziet er vitaal uit. Nederland gaat een koningin huldigen, die eigenlijk in alle opzichten erg aardig is. L, LEIJENDEKKER. (Zie ook pagina 5.) (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM „Een staaltje vakwerk". Zo ty- typeerde gisteravond hoofd inspecteur H. Hock, chef van de afdeling gewapende over. rallen van de Amsterdamse recherche, de gewapende roofoverval op de diamant handel Streep in de hoofd stad, waarbij voor twee mil joen gulden buit werd ge naakt. Vier mannen waren gister- Biddag na drie uur de toonzaal van Streeps Diamanthandel, rek op zondag voor toeristen 'Pen staat, binnengelopen en lieten zich uitgebreid de col lectie tonen. Op een gegeven Moment zei een hunner dat hij, om de koopwaar goed te kunnen zien even zijn V»ril Sing halen. Toen hij terug kwam verschenen plotseling twee pistolen en een handgra naat voor de ogen van de ver bouwereerde 30-jarige bednjfs- iader en zijn twee assistenten, een 27-jarige Japanse en een «'•jarige Japanner, in de zaak. Zij werden met koord aan dkaar vastgebonden en moes ten op de grond tegen een kast gaan zitten. Daarop zoch ten de rovers op hun gemak secuur de collectie uit die in net toonzaaltje en de kluizen K De kostbare sieraden, Mclstenen, geslepen en gezette Jamanten en briljanten wer- in een lichtbruin dokters- Valiesje en een dik soort d'plo- Katenkoffer (zwart) gestopt. Toen ze met hun selectie klaar waren kregen de drie vastgebonden mensen een Pleister over hun mond. Met e ™it, voorlopig op twee mil joen gulden waarde geschat zo- teog de boekhouder de balans heeft opgemaakt, verdwe- de mannen. Zij moeten «ven verderop in een witte ™te> met witte kentekenplaten 5 zwarte birmenbekleding *5» gestapt. der geknevelden kon zich. I™ en de anderen kort daarop Wrijden en sloeg alarm De jtetoonverbinding was r^iet conversatie tijdens de ne- I l'giag en de overval werd ®n£els gevoerd. Drie .J'aUers hadden „een noga) tat uiterlijk", de vierde 5;.een soort Engelsman. De ttie beschikt over nauwkeu- lui6' cen'raa' expertisebureau sterdam heeft namens de di-il eurs van de beroofde tehthandel in de hoofdstad njn buitengewone hoge belo- jJt iti het vooruitzicht ge- Van H °or 'let terugbezorgen de juwelen en diamanten, 9 Met een speur hond zoekt de if politie naar jl eventuele aan- "v- I" wijzingen rpnd- "T-'fjfy j gf om de auto, Mnfflll yjaarin gisteren drie verkoolde lijken gevonden rJür'rf-T. (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONKSVEER. Op een stille landweg in een polder tussen het Oude Maasje en de Maasroute onder Raamsdonks veer heeft zich gistermiddag een familiedrama afgespeeld, dat het leven heeft gekost van drie mensen. Slachtoffers zijn de 53-jarige J. W. Broekhuizen uit Tilburg, zijn schoonzoon A. J. Kerk hof (30) en de 3-jarige Adri- aan Kerkhof. De politie houdt er rekening mee dat een van de twee volwassenen de ander om het leven heeft gebracht. De verkoolde lijken lagen op de bodem van een geheel uitge brande Opel personenwagen, die omstreeks twee uur giste ren op de Vaasenseweg, pal naast het Oude Maasje, in lichterlaaie werd aangetroffen door een landbouwer, die op dal moment naar zijn vee ging kijken. De landbouwer waarschuw de de politie. Voordat die ter plekke was, zijn nog drie jon gens in de buurt van de bran dende auto geweest. De ge alarmeerde brandweer heeft de auto met water en schuim ge blust. Patholoog-anatoom Dr. Zeldenrust was gisteravond om kwart over zeven ter plaat se om sectie te verrichten. Aan de hand van het onbeschadig de kenteken voor op de vier- deurs auto heeft de rijkspolitie de eigenaar van de lichtge kleurde wagen kunnen achter halen en het drama kunnen re construeren. A. Kerkhof (woonachtig in Rotterdam) was gewikkeld in een echtscheidingsprocedure met zijn vrouw, een dochter van Broekhuizen. In afwach ting van die procedure was overeengekomen, dat Kerkhof zijn zoontje Adriaan, die sa men met zijn moeder bij Broek huizen in Tilburg woonde, eens in de veertien dagen mocht zien. Het was gebruik, dat Broekhuizen met Adriaan naar Made kwam, waar Kerkhof's ouders woonden. Dat was ook gisteren het geval. Kerkhof's ouders waren evenwel niet thuis. Over wat daarna precies is gebeurd, tast de rijkspolitie (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM. De 44-jarige mevr. M. Koctus uit Bergen op Zoom is vrijdag nacht om het leven gekomen toen zij op een zebrapad op de Rooseveltlaan werd aangere den door de auto van Hooger- heidenaar M. A. B. Deze heeft nog geprobeerd de voetgangster, die ter hoog te van de Sterrenlaan wilde oversteken, te ontwijken. Hij schepte haar toch. Het slacht offer werd nog dertig meter meegesleurd en overleed ter plaatse. Twee jongemannen zijn za terdagnacht in Steenwijk om gekomen. Een door een 20-ja- rige jongeman bestuurde wa gen kwam op de linkerweg helft terecht en botste op een tegenligger. De 20-jarige jon geman werd, evenals drie an deren zwaar gewond. Twee in zittenden van zijn auto kwa men evenwel om het leven. Een kindje van drie jaar is gisteravond in het Beatrixka- naal bij Riethoven verdron ken. Het Volkswagenbusje, waarin het met zijn vader en noeder reed kwam door onbe kende oorzaak in het kanaal mrecht. De brandweer slaagde er in de vader en de moeder nog juist op tijd uit de auto te redden. in het duister. In de uitge brande wagen heeft de politie een flobertgeweer gevonden. Of daarmee is geschoten, is met zeker. Hulzen zijn er niet gevonden. De rijkspolitie denkt voorlopig niet, dat er een vier de persoon bij de zaak betrok ken is. LEIDEN Een pot jam van huishoudkwaliteit zal in de loop van september twee tot twaalf cent duurder worden. Puddingsauzen zullen met on geveer drie cent per fleeje in prijs stijgen. De fabrikanten van jam en andere fruitpro- dukten zien zich tot deze prijs verhogingen genoodzaakt, om dat de fruitverwerkende indus trie in 1973 ppnieuw te maken heeft gekregen met sterk geste gen prijzen van het ingekochte fruit. (ADVERTENTIE) voor alle kinderen die meekomen met vader en moeder deGruyter is oké geldig maandag 3 en dinsdag 4 september (Van onze sportredactie) BREDA Na bijna twee uur van ondragelijke span ning rees het publiek in het volgepakte Wagener-stadion in Amstelveen als cén man overeind. Bart Taminiau, ook tegen West-Duitsland in de halve eindstrijd plaatste hij de beslissende strafbal, had de Indiase doelman Baldev Singh gepasseerd. Dat was de vierde treffer van het Neder lands elftal in de beslissende serie strafballen, die nodig was nadat de wedstrijd en vijf verlengingen geen beslis sing hadden opgeleverd. De vijfde man van India (dat al twee strafballen had gemist) hoefde niet meer in actie te komen. Nederland was we- Ireldkampioen. De titel voor de gastheren was een gewel dige afsluiting van het in alle opzichten geslaagde toernoo en vormde een schitterend geschenk voor de jubilerende KNHB. Nederland heeft met wisse lend succes iii Barcelona om de wereldtitels wielrennen gestreden. Keetie van Oosten deed het bij de dames uitste kend. Achter de Belgische Van de Broeke eindigde de Zeeuwse op de tweede plaats. Bi' de profs (Gimondi werd we/'eidk.i.oi/iotK) werd Joop Zoetemelk vijfde en eindigde Gerard Vianen als zevende. De amateurs presteerden bit ter weinig. Frits Schiir was met een 39e plaats de beste Nederlander. Ajax zonder Cruyff, kwam bij NEC niet verder dan een H De wereldtitel hockey is binnen. Coach Ab van Grim bergen gaat op de schouders van Kruize Clinks) en Doyer. gelijk spel. Feyenoord, ook niet groots spelend deed het tegen Haarlem beter. De Rot terdammers staan nu, samen met FC Utrecht aan de lei ding in de eredivisie. De Utrechters wonnen in Breda j met 42 van NAC dat samen met NEC triest onderaan de ranglijst bengelt. (Voor uitgebreide reporta- j ges zie onze sportbijlage). (Van onze correspondenten) TERNEUZEN/YERSEKE Zondagmorgen zijn op twee plaat sen in Zeeland de lijken gevonden van mannen. In Terneuzen vond een buurt bewoner voor de garage van het flatgebouw aan de Arnber- boomstraat het stoffelijk over schot van de 24-jarige W. J. van der H. uit Terneuzen. In het afwateringskanaal achter het gemaal de Moer vonden twee kinderen het lichaam van de 36-jarige J. Hoogesteger uil Wemeldinge. Hij was verdron ken, maar vertoonde aan het gezicht zodanige verwondingen dat de rijkspolitie onder leiding van de officier van justitie mr. Kolkert een diepgaand onder zoek instelt. In beide gevallen verrichtte de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust sectie. Hij consta teerde, dat de Terneuzenaar hoogstwaarschijnlijk een na tuurlijke dood is gestorven, In het geval van de heer Hooge steger is de doodsoorzaak min der definitief. Hij is wel ver dronken, maar hoe de man in het water terecht is gekomen, is onderwerp van een intensie- (Van een onzer verslaggevers) WAALRE De 15-jarige L.W.H. uit Waalre heeft be kend dat hij de 7-jarige Bel gische jongen Leo Roy vrij dagmiddag in de bossen van Waalre heeft gewurgd. Zijn motief: jaloezie. Hij kon hei •liet hebben dat Leo, die lo- ;eerde bij zijn grootouders in Waalre, meer invloed op de jongens uit de straat had dan hij. De rijkspolitie houdt de da der ter beschikkng voor opna me in een inrichting. Zoals bericht werd het ge heel ontklede stoffelijk over schot van Leo Roy vrijdag, avond, even na zeven uur, ge vonden door drie jongens van ongeveer 15 jaar. Onder hen bevond zich L.W.H. Tijdens het verhoor van de jongens gaf H. zulke tegenstrijdige ver klaringen dat hij van getuigt verdachte werd. Rond twaalf uur van vrijdag op zaterda: viel H. door de mand. Het Belgische jongetje is al komstig uit Bocholt. Hij lo geerde bij zijn grootouders aai de Loonderweg te Waalre. Vrij dag was hij in de namiddag frites gaan kopen. Na zijn terugkomst was hij weer gaan spelen. Nadat zijn grootmoeder enkele malen naar hem ge vraagd had trokken enkelt kinderen uit de buurt, waar onder L. W. H., op onderzoek uit. Drie jongens onder aan voering van H. vonden de jon gen. Hoewel er geen sporen van een worsteling te vinden wa ren was het de politie al snel duidelijk dat van een misdrijf sprake was. H. vertelde zaterdagnacht dat hij Leo Roy 's middag.' op de fiets had meegenomer >m een eindje te gaan rijden Hij ïad echter de bedoeling om rem, vanwege zijn populariteit oij de andere jongens, eer af- ilraffing te geven. Hij reed net de jongen de bossen in Op de zogenaamde Bolksoeu- vel gelastte H. de Belgische longen zich geheel te ontkle den. Leo weigerde echter zijn onderbroekje uit te trenken. Toen H. hem daartoe preste ontstond een vechtpartij waar bij de veel jongere Leo het on derspit moest delven. De politie heeft nadrukkelijk verklaard dat van een zeden delict geen sprake is geweest. ve speuractie van de politie. De heer Hoogesteger woonde met twee broers samen in een vrij afgelegen woning. De broers zijn niet getrouwd. Gis termorgen tegen half twaall werd het lichaam in de water gang achter het gemaa! aan de Reeweg gevonden door Jan en Jacco Ridderhof uit Wemeldin ge, die hun hond uitlieten. Hun vader heeft de politie inge licht. De drie broers gingen re gelmatig op zaterdagavond uit. De politie zoekt nu naar men sen met wie dr overledene za terdagavond in contact is ge weest. De mogelijkheid van misdrijf wordt door de politie niet uitgesloten, evenals een ongeluk. Om bi.i de woning van de broers Hoogesteger te ko men, moet men over een brug getje; het zou kunnen dat de overledene is misgestapt en in het water terecht is gekomen. De beide secties werden ver richt m het ziekenhuis Berg zicht in Goes. (ADVERTENTIE,1 In verband met het ko- ninginnejubileum op WOENSDAG 5 SEPTEMBER AS. zijn al onze kantoren op leze dag GESLOTEN. Advertentie-opdrachten voor de krant van dender .lag 6 september dienen dinsdag t september om 12 00 uur op het kantooi in Breda te zijn. üe advertentie-afdeling te Breda is op de jubileum dag telefonisch te berei ken van 19 00 uur tot 21.00 uur onder nummer 01600 22341, toestel 159. De Advertentie. Afdeling. 3UIIG Bewolki en buiig met matige wind. Maximuri temperatuur: 24 graden STAD EN STREEK Direcfeur PSD „uitgevaren' Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Rampzalige brand Deens hotel Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Bertus Aafjes' bestseller verfilmd. Pagina 7 ïiQirflpji duur (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De prijzen voor kindereonfcctie worden komende maanden heel wat duurder. Dat zullen naast de consu lenten ook de detaillisten er varen, die de beurs „Het Kind" bezoeken, die van 17 tot en met 20 september te Utrecht wordt gehouden. Als oorzaken voor het ver hoogde prijspeil noemt de Jaarbeurs: de tot nul terugge lopen belangstelling voor het modinettevak. de loonkosten en de „komeetachtige stijging" van de prijzen van ruwe ka toen.

de Stem | 1973 | | pagina 1