Zeeland weet niets over Antwerpse heksenkeuken IffydèojjJ- NVV- jongeren staan op tegen NV Y-ouderen Sas van Gent ademt bijna dagelijks te veel Belgische zwaveldioxyde in provinciaal bestuur genoodzaakt [rformeel informatie te vergaren Vlissingen peilt behoefte aan centrale-antenne Ooievaars in Vlissingen Voorzitter VVD-statenfractie keert niet terug vrendskerke Rondweg om Hulst gereed stad streek 1 Spelen voor de jeugd in Westkapelle Aanbesteding Hontenisse commentaar Ontstellende geruststelling [Tamelijk koel li m ïin 4- Mannheim 232 j St-einbach 111 min 4, 1 223, plus 1, Bingen 115 5S - Kaub 142 plus 2, Triei (Re i Koblenz 142 plus 5 "f onv.. Ruhrort 230 Lobith 862 min 5, Pan- kop 840 min 5, Nij- '86 min 6, IJsselkop 7> 4- Eefde IJssel 342 40 jaar AUTOWRAKKEN Toename van vervoer op Westerschelde- veren SLACHTOFFER VAN DIEFSTAL MAAKT ZICH BOOS VOOR RECHTBANK Belgisch schip omhoog gevaren Scbapenshow Vriida9 31 augustus 1973 ?p 5 september DAGVULLEND 'ROGRAMMA N 'S-HEER (Van onze correspondent) 's-HEER ARENDSKERKE Het 25-jarig regeringsjubi ium van koningin Juliana lat op 5 september nia-itr' indt wordt in Eg®" irendskerke gevierd met een agvullend programma, dat loor de plaatselijke oranjever- miging samengesteld is. 's Morgens om 9 uur kunnen - -! kleuters terecht in het erenigingsgebouw waar zij an spelletjes mee kunnen loen. De wat oudere kinderen :unnen van 9 tot H.45 uur needoen aan een oriëntatie- ocht onder leiding van de teer Nagelkerke. Van 11 tot 2 uur zal er een damesvoet- lalwedstrijd gehouden worden tp het sportterrein Dorp-Ein- lewege. Burgemeester Huber ;al de aftrap geven. In de Slotstraat voor Poel- vijk word' in 13.00 uur tot .7 30 uur ringrijwedstrijd tenouden. Ma een demonstra- ie door de ringrijdersvereni- [ing Souburg, mogen de toe schouwers ook hun kunnen to nen. Na afloop rijkt wethou- ler Lindenbergh de prijzen lit. Tegelijkertijd, van 13.30 tot .7.00 uur zal voor de gemeen- eschuur een kampwedstrijd ;ehouden worden, waaraan 8 jloegen meedoen. In het Arendshuis wordt 'an 0 tot 5 uur een drive-in ihow gehouden, met als d.j.'s Aiort en Jan. De prijzen voor ie kinderspelen worden tussen 7.30 en 19.00 uur uitgereikt het verenigingsgebouw, vaarna de kinderen kunnen volksdansen o.l.v. Crabtown Three. Vanaf het verenigingsge- )ouw wordt om 8 uur een ampionoptocht gehouden, waarbij Excelsior voor de nuziek zal zorgen. De feestdag zal afgesloten vorden in het verenigingsge- oouw met een Oranjebal, dat van 21.00 tot 0.30 uur duurt. 3e muzikale medewerking lierbij wordt verzorgd door de Irabtown Three, uit Bergen ip Zoom. (Van onze correspondent) WESTKAPELLE In het tader van de viering van het !5-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana heeft het Oranjecomité van Westkapelle een feestprogramma samenge steld. De schooljeugd zal 's mor gen door leden van de brass- oand OKK opgehaald worden en kan dan van 10 tot 12 uur -needoen aan allerlei spelen en wedstrijden op het noodspart- terrein. Het programma omvat voor 's middags enkele wed strijden o.a. mastklimmen, touwtrekken en een veldloop. Om halfacht wordt het feest afgesloten met een lampionop- tocht van de Markt, naar het strand, waar een vreugdevuur cmtstoken zal worden. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Woens dagmorgen heeft in het ge bouw van de Provinciale Wa terstaat in Middelburg de aanbesteding plaatsgevonden van het aanbrengen van as- faltverharding en bijbehorende werken op de Kloosterweg, het gedeelte Zierikzee-Zonne- maire. Er waren 11 inschrij vers. De aannemers-maat schappij P. Vermeer ui1 Hoofddorp was de laagste in schrijver met f 252.600,- De firma E. Blok N.V. uit Rotter dam was de hoogste met f 309.000,- De gunning wordt enige tijd aangehouden ter be slissing van Gedeputeerde Sta ten. Zwemmen Zondag 3° september is de laatste da& dat er in het gemeentelijk zwembad van Kloosterzande gezwommen kan worden. Door de onlangs in gebruik gestelde verwarming is het dan moge lijk geworden ruim twee we ken langer te zwemmen dan in voorgaande jaren. Uiteraard zal het nu ook mogelijk zijn het bad in het voorjaar eerder open te stellen. Als feestelijke afsluiting van het zwemsei- zoen wordt op woensdag September een reeks wedstrij den georganiseerd in het ée' meentelij k zwembad. Daaraan kan door alle kinderen van de basisscholen worden deelgeno men. De deelname is gratis er zijn tal van prijzen te win nen. Voor degenen die kunnen zwemmen, zullen de wedstrij den voornamelijk in het diepe water plaatsvinden. Degenen die niet kunnen zwemmen, kunnen meedoen aan de ®c"' viteiten in ondiep water. Aardgas Pauluspolder fa' waarschijnlijk binnenkori worden aangesloten op "ft lardgasnet. De PZEM heeft de toezegging gedaan, dat een en ander nog voor het komenn stookseizoen gerealiseerd za zijn. (ADVERTENTIE) Wal kennelijk bedoeld is als ïen geruststelling, blijkt bij J „jder inzien een hoogst ver- uitrustende mededeling te 1 aju in antwoord op vragen van liet statenlid Van Waterschoot hebben G.S. van Zeeland gis pen verklaard, dat er als ge volg van de brand bij Progil op de Antwerpse linker Schel- de-oever geen gevaar voor de bevolking van Oost-Zeeuwsch Vlaanderen heeft bestaan. Ook onder voor ons ongunstige om- standigheden zoals een fatale windrichting, zijn geen geva- ,en te duchten, zeggen G.S. Piogil staat op 9 km van de landsgrens en die afstand plaatst Zeeuwsch-Vlaanderen builen de gevarenzone- Een pak van ieders hart In bet vervolg van het ant woord van G.S. staat echter te lezen dat men in Zeeland niet let geringste idee heeft met welke gevaarlijke stoffen, af komstig van de linker Scbelde- oever, men in onze provincie kan worden geconfronteerd Evenmin heeft men enig idee van de veiligheidsvoorzienin gen die België ten aanzien van de atoomcentrale te Doe1 denkt te treffen. Stemt dit reeds tot enige on gerustheid, helemaal verbijste rend is de mededeling dat de Zeeuwse instanties maar „langs informele weg" moeten trach ten enig inzicht te krijgen in «at er in de Antwerpse hek senkeuken precies wo.rdt ge brouwen. Officieel, langs de normale weg, verneemt men r.1 in Zeeland niets! Als er via de achterdeur of de bittertafel gegevens binnenko men, dan zal men in Zeeland trachten voorzorgs- en bestrij dingsmaatregelen op te stellen - zo staat het letterlijk in he* antwoord van G S. Dit is zonder meer ontstellend. Immers: feitelijk is de situatie vergelijkbaar met die van een man naast wiens huis een gas houder wordt gebouwd, maar die in onzekerheid moet blij ven over de gevaren welke deze installatie voor hem en zijn gezin opleveren. Hij is nu verplicht om via de portier van de gasfabriek te achterhalen wat er kan gebeuren als de gashouder mocht ontploffen, zodat hij tijdig brandladders aan zijn huis kan laten aan brengen. Op zijn eigen koster, overigens We naderen langzamerhand het stadium waarin wij onze goedlachse buren de rekening dienen te presenteren voor alle maatregelen en voorzieningen die wij als gevolg van hun zorgeloos handelen moeten treffen. Een rekening, die langzamer hand in de honderden miljoe nen guldens loopt waarbij wij slechts denken aan sane- ringskosten voor het kanaal Gent-Terneuzen en aan de ge volgen van grensoverschrijden de luchtvervuiling waaronder met name Sas van Gent en Nieuw-Namen lijden. Het zou geheel in de geest van de heersende, slechte nabuur schap zijn, indien Nederland betaling van de rekening zou eisen, vooral eer er van een eisen, vooraleer er van een bochtafsnijding bij Bath sprake kan zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zeeland is niet bekend welke ge. varen het Nederlands woongebied onder de rook van de Antwerpse agglomeratie bedreigen. Officiële informaties van Belgische kant ontbreken. Het provinciaal bestuur van Zeeland is daarom genoodzaakt om langs informele kana len enig inzicht te krijgen in de aard van de gevaarlijke stoffen die op de Antwerpse linkerseheldeoever bij explo sies e.d. kunnen vrijkomen. ^Liülll 'HL UI' 'LL t v, n p looruitzicliten voor zaterdag éi zondag, opgesteld door het |®n op donderdag om 18.00 lïir: tamelijk koel, met later I "er legen. Weersvooruitzich- I hi in cijfers gemiddeld over I Nederland. Voor zaterdag: aantal uren Ij®: 1 tot 8. min. temp.: 0 tot IJ graden onder normaal, max. 0 tot 4 graden onder |®ormaal, kans op een dro-ge ■Prtode van minstens 12 uur: I» procent, ka-ns op een geheel |®og etmaal: 80 procent. I "oor zondag: aantal uren lm: 0 tot 7, min. temp.: o-m- [iJi no™aal, max. temp.: 0 I, 4 graden onder normaal, m m een droge periode van ■Mstens 12 uur: 60 procent, «os op een geheel droog et- ral: 30 procent. I !®ANDVERW achting tuü van hoge druk pas- 5,1 vandaag met brede op- dttesR"' Hi.erbiJ een matige In "Jke wind, temperatuur ■Men graden, zeewater 18 Waterstanden ijStanz 345 min 2, Rheln- |)l[i91 -®9 plus 1_ Straatsburg ■jl "«v., Plittersdorf 367 min Itf'nmU 421 plus L plochin- - Deventer 215 min 4, 3800 onv., Belfeld -Grave beneden de j 5 302 Plus 2. li, t,,m'nste waterdiepten in li; „5geid. heden vermeld op .„„^ohuwingsborden, zijn ies )onmeters: Spijk-St.-An- I ,290, Pannerden-IJsselkop m, 3SSelk°p-Driel 290, Driei- "gen 280, Amerongen- 'aal 300, IJsselkop- "8 250, Doesburg-mond fanaal 265, mond |D;tT', uaal-Deventer 255, ifsi» 5lWindesheim 255- slieim beneden Win- Itit 131 800. Tijdens laagwa- |V;;C waterdiepte tussei hoogwater Morgen, zaterdag, 1 september Bergen op Zoom 6.20 en 18.35. Hansweert 5.25 en 17.37. Terneuzen 4.48 en 17.01 Vlissingen 4.18 en 16.31. Wemeldinge 6.10 en 18.25. Aan de hand van de op deze m..uier ier ue-iio-nen- de gegevens wil men trachten een aantal voorzorgs- en be strijdingsmaatregelen voor Ne derlands gebied op te stcliei waarin met de aanwezighe van een industriële lieksenker ken vlak over de grens reke ning wordt gehouden. Officieel weet men in Zeeland ook niets over de veiligheidsmaatregelen die in Beligë worden genomen ten aanzien van de atoomcen trale in Doel aan de Wester- schelde. Het provinciaal nestuur probeert evenwel om het in tussen gereedgekomen catas trofeplan voor de kerncentrale te Borssele, te vertalen naar Zeeuwsch-Vlaamse verhoudin gen, met het oog op mogelijke calamiteiten in Doei. Een van de noodzakelijke voorwaarden voor een effectief rampenplan is. dat het alarm centrum Terneuzen wordt op genomen in het Belgische alar meringssysteem. Mocht zich onverhoopt een catastrofe met de atoomcentrale in Doel voor doen dan dienen er ook in het nabijgelegen Zeeuwsch-Vlaam se gebied maatregelen te wor den genomen. Het is échter niet aan de Zeeuwse autoriteiten op het gebied van internationale rampenbestrijding, beslissingen door te drukken. De eerst ver antwoordelijke personen zijn de ministers van volksgezondheid en milieuhygiëne en de burge meester van het gebied waar zich een calamiteit kan voor doen. Het provinciaal bestuur en met name de commissaris der koningin in Zeeland kun nen de deelname van provin- ciewege aan rampenbestrijding pas ter hand nemen als zo'n ramp qua uitgestrektheid de grenzen van een gemeente over gaat of zo hevig is dat de be strijding de krachten van een gemeente, te boven gaat. Een en ander hebben G.S. van Zeeland gisteren verklaard naar aanleiding van een aan tal ongeruste vragen van het PPR-statenlid Van Water schoot. De directe aanleiding tot zijn vragen was de brand bij de zwavel-koolstoffenfa- briek Progil in het Antwerpse industriegebied, op 14 en 15 juli. De heer Van Waterschoot wilde weten of er inderdaad zeer giftige dampen bij deze brand zijn vrijgekomen en of liet alleen maar aan een ge lukkig toeval (de heersende windrichting) te danken is ge weest, dat er op Nederlands gebied geen gevaren voor de volksgezondheid zijn ontstaan. Volgens G.S. warén en zijn zulke gevaren niet aanwezig, omdat de afstand van 9 km tus sen de bewuste fabriek en het woongebied in Zeeuwsch- Vlaanderen groot genoeg is. Niettemin hebben alle Zeeuwsch-Vlaamse gemeente besturen, aldus G.S. reeds in mei 1972 een model voor een gemeentelijke rampenregeling ontvangen ,zo delen G.S. mee. In Terneuzen en Sas van Gent is zo'n op de plaatselijke situa tie afgestemde regeling gereed. In Hulst wordt de regeling mo menteel aangepast aan de om standigheid dat vanuit het na burige België gevaren kunnen dreigen die gevolgen kunnen hebben voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. (Zie ook commentaar) HULST De nieuwe rondweg om Hulst, die de Koolstraat met Ka- pellebrug verbindt, is sinds enige tijd in ge bruik voor het verkeer. De Van de Maelstede- weg is woensdag en donderdag voor alle ver keer gesloten geweest in verband met asfalte- ringswerkzaamheden. Beide wegen kruisen elkaar aan hét eind van de Buitenvest. De nieu we rondweg moet zorgen voor een snelle verbin ding van Kapellebrug met de buitenwijken van Hulst en zal na' vol ledige in gebruikname een aanzienlijke ontlas ting betekenen voor de binnenstad. Vooral op hoogtijdagen, als duizen den Belgische automobi listen het vestingstadje met een bezoek vere ren. 8 SEPTEMBER 1933 8 SEPTEMBER 1973 ELEGANTE DAMESCONFECTIE Onze nieuwe naj'aars- en winterkollektie is weer compleet. Wij menen wederom een.kollektie van draagbare en modieuze modellen te kunnen tonen. Ter gelegenheid van ons 40-jarig bestaan hebben wij voor al onze cliënten een speciale attentie. ELEGANTE DAMESCONFECTIE Ginnekenstraat 153, Breda, lioek van Coothplein Tel 01600-34965. 's Maandags de gehele dag gesloten. (Van een onzer verslaggevers) GOES Om het voortbe staan van het jongerencontact veilig te stellen gaat het NVV- jongerenbestuur op zaterdag 1 september in „Het Anker" te Vlissingen een grote solidari- teitsbijeenkomst beleggen. Willen de jongeren echt kans van slagen hebben, dan moet (Van onze correspondente) VLISSINGEN Deze week ontvangen de bewoners van de Viissingse binnenstad, het ge bied begrensd door de binnen havens Paul Krugerstraat. Sin gel, Badhuisstraat en Koosje Buskensstraat het- verzoek om deelnemen aan een enquête die bet gemeentebestuur een inzicht moet geven in de be langstelling voor de deelname aan het centraal antenne-in- richtings (C.A.I.) in de bin nenstad. De laatste jaren werden her haaldelijk klachten ontvangen over de slechte kwaliteit van t.v.-ontvangst in de binnen stad. Voor de gemeente is dit aanleiding geweest een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van de aanleg van een c.a.i. voor dit gebied. Bij toepassing van dit systeem van kabeltelevisie is een goe de ontvangst verzekerd. De t.v.-signalen worden daarbij nl. door middel van een cen trale mast via kabels storing- vrij gedistribueerd, naar de op c.a.i. aangesloten abonnees. Als verdere voordelen worden door de gemeente genoemd een goéde radio-ontvangst via fm kanalen, geen kosten meer voor aankoop en onderhoud van hün eigen t.v.-mast, het verdwijnen van een antenne woud op de daken in de bin nenstad en de mogelijkheid van een opmerkelijke pro grammaverruiming. Indien de belangstelling groot genoeg is, om tot de aanleg van de c.a.i. over te gaan, is de N.V. Casema en vennootschap opgericht door de P.T.T. en enkele grote om roeporganisaties bereid de aanleg en de exploitatie van de c.a.i. te verzorgen. De kosten die hieruit voort vloeien zullen op de abonnees worden verhaald. Bij een aan- sluitdichtheid tussen de 100% en 70% zullen deze kosten va riëren van plm. f 7 tot f 10 per maand. Indien men boven dien bereid is met een bedrag ineens in de exploitatiekosten bij te dragen, dalen de maan delijkse kosten met f 1,25 per f 100 bijdrage. De totale aansluitkosten worden geraamd op f 400 per woning. Wettelijk is men niet verplicht op de c.a.i. aan te sluiten, wel schrijft de bouw verordening voor dat bij aan wezigheid van de c.a.i. het verboden is buiten de woning of ander bouwwerk een eigen t.v.-mast te hebben. Bezit men een dergelijke mast op het tijdstip van aanVig van de c.a.i. dan is het gedurende 5 jaar nog toegestaan deze te gebruiken. Na deze termijn moeten ook die antennes van de daken verwijderd worden. Het gaat in de Viissingse bin nenstad om ongeveer 3.500 aan sluitingen. lekEs,Sk,..en Krimpen a. d :jk minder dan 300.-1 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —De vaste commissie van advies en bij staand van G.S. voor 't milieu beheer is ernstig verontrust over de mate van ..grensover schrijdende" luchtverontreini ging uit België. Ofschoon de resultaten van metingen naar luchtvervuiling in Sas van Gent en Nieuw-Namen niet altijd even goed hanteerbaar zijn en hoewel de officiële informatiekanalen praktisch dicht zitten, is er toch veel dat wijst op een ongezonde situa tie in het grensgebied. Gebleken is nl., dat in het meetjaar 1971—1972 de con centraties van zwaveldioxyde, die over de Belgische grens ons land komt binnenwaaien, ver boven de toegestane nor- rrten van de nationale gezond heidsraad zijn uitgegaan. Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat het sinds vorig jaar wat beter is geworden integendeel. De Nationale Gezondheidsraad heeft voor de concentratie van zwaveldioxyde (SO-2) in de buitenlucht een grenswaarde geadviseerd van 75 microgram per kubieke meter lucht gedu rende 24 uur. Het Instituut voor Gezondheidstechniek van TNO dat metingen in het grensgebied verricht, gebruikt een richtlijn die uitkomt op 150 microgram per kubieke meter lucht gedurende 24 uur. Een officieel, wettelijke norm is er overigens nog niet Uit de meetrapporten is nu gebleken, dat de grenswaarde van de Nationale Gezondheids raad, met name in Sas van Gent en Nieuw-Namen zo'n 175 etmalen per jaar wordt overschreden. De veel mildere normen van I.G.-T.N.O. wor den zo'n 50 etmalen per jaar in Sas van Gent overschreden en ongeveer 30 etmalen in Nieuw-Namen. Verhoudingsgewijs heeft Sas van Gent meer van SO-2 ver ontreiniging te lijden dan Nieuw-Namen. Sas van Gent gen per jaar min krijgt slechts ongeveer 90 da gen per jaar minder dan 75 microgram SO-2 per kubieke meter lucht te consumeren. De resterende dagen zweeft er meer SO-2 rond dan de gezond heidsraad toelaatbaar vindt, terwijl zo'n 10 maal per jaar de concentratie aan SO-2 het viervoudige bedraagt van wat de gezondheidsraad als norm aanhoudt. Het lijdt geen twijfel, dat de vervuiling wordt veroor zaakt door Belgische indus trieën en woongebieden. In de vaste commissie van het mi lieubeheer van GS is er echter tevens op gewezen, dat men te gen deze toestand weinig kan doen, omdat Zeeland geen di rect kanaal voor overleg met België over dit soort zaken bezit. De formfele overlegorga nen, die via Den Haag of in Beneluxverband werken, heb ben tot nu toe geen resultaten bereikt die de burger een hart onder de riem zouden kunnen steken, zo hebben deskundigen van de commissie "pieege- deeld. Meer greep heeft men op een ander overigens veel min der ernstig milieuprobleem dat in Zeeland zelf wordt opge wekt: de autowrakken. Er zal een uitvoerige studie moeten worden gemaakt, zo vond de commissie, over de manier waarop men autowrakken kan concentreren^ zonder het land schap al te~zeer te beschadi gen, Provinciale Waterstaat in Zeeland heeft zich al op het vraagstuk geworpen. Twee triogelijk eindoplossingen wer den in de commissie voor mi lieubeheer genoemd: Aanwijzing door het Pro vinciaal Bestuur van een of meer terreinen in de provincie waar sloop- en opslagplaatsen gevestigd mogen zijn. Concentratie van de ver werking van autowrakken bij de 11 woonwagencentra in Zeeland. Deze laatste oplos- sing voorziet de woonwagen-1 bewoners van een interessant middel van bestaan, vond de commissie. er op korte termijn een stevig eisenpakket ingewilligd wor den, vindt het districtsbestuur van de jongerenorganisatie. Die eisen staan al netjes on der elkaar afgedrukt op een briefkaartje dat voor de prijs van dertig cent kan worden toegezonden aan het solidari- teitscomité „Geef ons de Vijf" in Rotterdam. De eisen zijn: gelijkwaar digheid van bonden en distric ten, opname van jongeren in het bestuur, uitbreiding - an het secretariaat, erkenning van eigen standpunten en onder scheid in afdelingen en dis tricten. In een vier pagina's grote -haatbrief" staat de verdere toedracht van de zaak ver meld, i.e. een zwartboek van gebeurtenissen vanaf de grote demonstratie in november '69 tot en met het langdurige overleg dat tot op heden voortduurt. Met nog steeds uitstel voor de boeg, omdat de vijf zojuist genoemde punten met de achterban nog niet vol doende zouden zijn doorge sproken. De NVV-jongeren balen daarvan, hetgeen ze beslist niet onder stoelen of banken steken. Om nu de eisen toch ingewilligd te krijgen, hebben de NVV-jongeren zelfs al ge dreigd met opheffing van de organisatie. In plaats daarvan zou ze het liefst een volwaar dige belangenorganisatie van werkende jongeren willen zijn, die werkt binnen het NVV met duidelijke banden naar de vakbonden en vanuit een volstrekte loyaliteit met de doelstellingen van de vak beweging. De bijeenkomst za terdagmiddag om twee uur in ,Het Anker" moet dit streven ondersteunen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ver voersaanbod op de Wester- scheldeveren is na een jaar waarin er sprake was van een teruggang weer aan het oplo pen. Hoewel het vervoersaan bod het peil van het kopjaar 1971 nog niet heeft bereikt is er in vergelijking tot vorig jaar toch een duidelijke groei gesignaleerd. In de maand juli 1973 be droeg het aantal overgezette auto's op de beide veerdien sten 287.986 tegen 276.265 in juli 1972. Over de eerste ze ven maanden van het lopende jaar gerekend is er ook een toename. Het aantal tot en met- eind juli vervoerde auto's be draagt 1.380.879 tegen 1.347.596 in de overeenkomsti ge periode van het vorige jaar. In 1971 werden met de Wes- terscheldeveren, gerekend over de eerste zeven maanden van dat jaar, 1.424.288 voertui gen overgezet. Het aantal pas sagiers is beneden dat van 1972 gebleven. De stérkste toename van het vervoersaan bod deed zich voor op de dienst Kruipingen Perkpolder. waar alleen in de maand juli van dit jaar 108.261 voertui gen werden overgezet, een toename met circa 8000 eenhe den. In absolute aantallen ligt het veer Vlissingen Breskens aan kop met (in juli 1973) een aantal van bijna 180.000 over gezette eenheden Het aanta- voertuigen dat op de aanleg plaatsen moest wachten omdat de boot vol was, lag in juli hoger dan in dezelfde maand van 1972. Het veerplein te Breskens telde in juli ruim 15000 wachtende voertuigen. In juli 1972 bedroeg het aantal dat „een beurt moest over slaan" ruim 12000. (Van onze correspondente) De gedupeerde eigenaar van een gestolen en weer te ruggevonden auto en een eveneens gestolen gereed schapskist ter waarde van t 1.000,— maakte zich donder dagmorgen nogal boos om het feit dat de man die hem dit allemaal had aangedaan een betrekkelijk ongrijpbare fi guur bleek te zijn. De auto had het slachtoffer zelf teruggehaald uit Apel doorn. De gereedschapskist zat echter niet meer in de auto. De man kon geen rekening aan de rechter overleggen van de schadebedragen, dus ging de civiele vordering zijn neus voorbij. De verdachte zelf C. W. B. uit Vlissingen werd bij verstek veroordeeld tot 2 we ken onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Een beetje ongelovig over zo'n onbegrip voor zijn situa tie merkte het slachtoffer op: „Kunnen dit soort mensen dan maar ongestraft alles van ons hardwerkende mensen afpik ken, zonder dat ze er een cent voor hoeven terug te betalen"? De politierechter kon hem ook niet helpen. Probeert u het volgens een andere weg sug gereerde deze het slachtof fer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voor zitter van de VVD-fractie in de staten van Zeeland ir. W. Landheer, heeft besloten om zich niet opnieuw voor een zittingsperiode van de Zeeuw se Staten beschikbaar te stel len. De heer Landheer, die zeven jaar zitting in Provinciale Sta ten heeft gehad, waarvan drie jaar als voorzitter van de VVD-fractie, is van mening dat hij onvoldoende tijd ter beschikking heeft om het sta- tenwerk naar behoren te ver richten. De heer Landheer blijft zijn huidige functie nog vervullen tot maart 1974 als er nieuwe statenverkiezingen worden gehouden. (Van onze corresnondent). VLISSINGEN De laatste dagen strijken 's avonds steeds vier ooievaars neer op de daken en televisieantennes in Vlissingen, waar ze op hun hoge post zich klaar maken om de nacht door te brengen, 's Ochtends maken ze enkele rondvluchten boven de stad nog voordat ze voedsel gaan zoeken in de omliggende bouwlanden. Vanmiddag bleken echter 6 andere ooievaars hun soort genoten te hebben opgezocht. Waar ze vandaan kwamen is vooralsnog een raadsel. De vo gels dragen ca. drie cm brede aluminium ringen die zwart wit gekleurd zijn. Volgens de bioloog J.C. Wedts de Swart uit Middel burg zijn de dieren mogelijk als nestjong geringd in Dene marken of Duitsland waar nog tamelijk wat ooievaars broe den. In ons land worden de enke lingen die nog tot broeden ko men zoveel mogelijk met rust gelaten. De ooievaars die op hun trek naar Afrika naar het zuidwesten van osn land zijn afgedwaald, wachten kennelijk op beter weer om hun tocht te vervolgen. Tot zo lang trekken zij uiteraard grote belangstel ling. (Van onze correspondent) HANSWEERT Woénsdag- avond laat is er ter hoogte van Hansweert op de Wester- schelde in de overloop van Terneuzen het Belgische 600 bruto registerton metende zee bootje Freubel Oceanic om hoog gevaren. Het schip was onderweg naar zee Direkt na midder nacht hebben de sleepboten Zeeland van W. Mullers Sleepdienst NV uit Terneuzen en de Christof Letzer van de Unie van Reddings- en Sleep diensten uit Antwerpen de ge strande Belg vlot getrokken. (Van onze correspondent) GOES Op vrijdag 7 sep tember organiseert het scha penstamboek voor Zeeland haar jaarlijkse provinciale -icha peht en toons telling op de Grote Markt te Goes. Voor de keuringen zijn 276 schapen langemeld door 38 Zeeuwse <ehapenfokkers. De keuring negint om 10.00 uur en de sampioenskeuring zal 's mid dags plaatsvinden. De provin ciale fokschapendag is bedoeld orn de fokprestaties te verge lijken. bovendien zullen diver se fokdieren te koop worden aangeboden,

de Stem | 1973 | | pagina 3