ran Bio-lex I EEN NIEUW BEGIN 'wart. iC. Dmode MET Z'N DRIEËN 1952i npeiibufg Obstakel werd prijs Helemaal te gek, joli..hooeee.. De zinnige eigenzinnigheid van Hesse zilveren balans RS 1e RONDE *c# DE FINANCIËLE STAARTJES AAN DE MUZIEK ijdschrift orm oek Vrijdag 31 augustus 1973 5tUS) Sen Amersfoort Der ilaan 12, Soestdijk Heerenveen ien persoonlijk bericht. van Hans Ferrée n Eppo Poeve. P staat voor Promode. sieve mode voor manrien 25 jaar, die je vindt in de Promode-hoek bij P&C. en. :er- 521-248 d/wit, r/ONINGINNEDAG 1952 lv in Willemstad. Matro- zen van de marinebasis Pa- iera omzomen het sport- ark. De uniformen zijn ha gelwit want in Curacao kun t al biologisch actieve was middelen krijgen. Een lan ge, kleurige stoet van schoolkinderen variërend van zwart via Indiaans en Spaans bruin tot lelieblank 0[ zonnebrandrood trip pelt langs de rijen matrozen en mariniers, op weg naar je plaats waar ze hun lied je moeten zingen. Dat is vlak bij het spreekgestoelte waar zodadelijk de gouver neur van de Nederlandse Antillen op zal klimmen. Door de luidsprekers klin ken marsen van Sousa af gewisseld door Curagaose walsjes. De gouverneur heeft een echte boodschap deze keer, want sinds 3 april wordt er tussen de Antillen, Surina me en Nederland gesproken over het koninkrijk-nieuwe- stijl. Een nieuwe toekomst wacht, met meer eigen ver antwoordelijkheid voor de zingende kindertjes aan zijn voeten. Dit alles natuurlijk in saamhorigheid met de overige rijksdelen en onder de hoede van onze geliefde vorstin. De kindertjes jui chen en zingen over Nêer- lands Bloed. De matrozen dwingen zich zuchtend en zwetend nogmaals in de houding en de gouverneur verdwijnt groetend in de zwarte auto die in de zon staat te blikkeren. Geen oranjezonnetje. Dat '■ennen ze hier niet. De zon die ze hier hebben is laaiend wit en weet nimmer van J wijken. Voor de rest lijkt f koninginnedag in Willem stad wel een beetje op ko ninginnedag in Middelburg. Voor pas aangekomen Ne derlanders, hier Macamba's geheten is Curacao anno 1952 een soort parijsje. Afgezien w de zonneweelde, kun je er ®>k nylons kopen, zacht zijden "idergoed, spotgoedkope Ame- rikaanse sigaretten en whis- ey. Een Cuba Libre (zoals je en rum-cola behoort te ne- wn) kost nog minder dan een "es bier uit Holland. Voor een .Mr honderd gulden heb je I toppunt van welstand een traaie tweedehands Ameri kaanse slee onder je achterste! Dat is nog eens wat anders ®n het grauwe, armoedige en alsmaar wederopbouwende Wetland. Al gauw gaan de ®ste pakketjes voor thuis •nylons, balpennen, beehaatjes Mslipjes) op de zeepost. Ie kijkt je ogen uit op de autodichtheid. Prestige is af te Wen aan de hoeveelheden tnroom op de automobielen. De autoantennes zijn versierd *1 linten en molentjes. De were Curagaose mannen Weren alsof ze geen zorgen ™nen, gekleed in Palm fachbroeken en veelkleurige Jemden. Buiten de stad, waar le armzalige koenoekoehutten "et hun blikken daken staan zinderen in de zon, is het auto- en koelkastbezit al even Coot. be Curagaose Pertoleum In dustrie Maatschappij deelt er «e lakens uit in naijverige sa- •Mnwerking met de oude ei- jandelite waarin de Hollandse Wenlaag en afstammelingen ja# ooit uit Brazilië geviuch- Portugese joden een belang- •llle rol spelen. De „olieboe- ren" wonen toppunt van hokjesgeest in omheinde dorpen als Rio Canario en Ju- lianadorp. Achterklap, intrige en jaloezie vieren hoogtij in de exclusieve clubs Piscadera- baai en Chobolobo. Daar wor den carrières, zogoed als hu welijken, gemaakt en gebro ken. De autochtone bevolking wordt met een mengsel van minachting en vertedering Landskinderen" genoemd Politiemannen, onderwijzers, priesters en journalisten zijn Nederlanders De verdediging van dit alles is opgedragen aan de Konink lijke Marine hetgeen in de praktijk betekent dat mariniers rondkruipen over de scherpe koraalrotsen van Westpunt met de stekels van cactussen in hun billen en dat een oor logsschip, dat je vandaag de dag niet voor mogelijk zou houdein, meer dan 48 uur lang jacht maakt op een onderzee boot (natuurlijk een Rus!) die in de Bullenbaai zou zijn ge zien. Ooh, pushi pushi Bulawaya! Luidt de mambo-achtige tophit van die dagen. Bulawaya is een onvertaalbare term. Het kan evengoed „spring over de draad" als „Alles kan barsten" betekenen. Zo ongeveer is het ook met de -landskinderen ge steld. Veel nationaal besef kunnen ze met hun veertig nationaliteiten niet hebben en het is moeilijk uit te ma ken of 'het hen iets schelen kan, wat de gouverneur op zijn spreekgestoelte in het sportpark heeft gezegd. Maar het is ook nog maar 1952. Zeventien jaar later in mei 1969 brandt de binnen stad van Willemstad. De Mije, dansende „landskinderen" zijn boos geworden. Suriname, Curacao, Aruba Bonaire, Sint Maarten, Sint- Eustacius en Saba, allemaal samen woonruimte biedend aan amper 600.000 rijksgeno ten, vormen de laatste restan ten van het koloniale rijk waarvan Nederland sinds de Tweede Wereldoorlog zo moei zaam afstand heeft gedaan. tijdperkeiland dat „gered" wa> uit de in 1949 verloren gegam koloniale boedel in de Oost. We zouden de Papoea's ont wikkelen en in onze naijve met Indonesië gingen we zo ver de Papoea's plechtig t beloven dat ze zelfstandig zou den worden. Dit voegde aan alle drogredenen vóór. het be houd van Nieuw Guinea nog een loodzwaar moreel argu ment toe. Luns verkeek zich op de woorden van wijlen Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken die in de naoorlogse ge schiedenis berucht is- gewor den door zijn koude oorlog voering en gewandel lamgs de afgrond" (brinkmanship). Tot op de dag van vandaag twist Luns met zijn tegenstan ders over de vraag of hij wer kelijk dacht dat Amerika ons in Nieuw Guinea zou steunen (wat wel stom maar niet im moreel zou zijn) of dat hij het parlement opzettelijk wijs maakte dat Amerika zou in grijpen (wat immoreel zou zijn). Enfin de afloop is bekend. Ook hier moest de voorspelba re nederlaag tenslotte worden geslikt en de enige troost voor de anti-Soekamisten is ge weest dat de Indonesische pre sident, die ondanks alle kolo niale leed de stations aan de spoorlijn Groningen-Nieuwe- sehans uit het blote hoofd kon opzeggen, zich tenslotte ook verslikte. Na Nieuw Guinea ws in elk geval de weg vrij voor een normalisatie van de Nederlands-Indonesische be trekkingen. De West, de vergeten kolo nie in Amerika, was minder lastig en lag de Nederlanders in het algemeen ook niet zwaar op de maag (Het schijnt zelfs nu nog zo te zijn dat de meeste landgenoten niet weten dat Suriname en de Antillen duizend zeemijlen van elkaar liggen). Er waren in het verleden wel zwakke pogingen geweest om vooral Suriname los van Nederland te krijgen, maar die waren merkwaardig genoeg allemaal afkomstig van de Europese bo- Op 7 december 1942, midden in de oorlog, had koningin Wilhelmina in een beroemd geworden redevoering, beloofd dat de kolonieën een nieuwe satus zouden krijgen- Daartoe kondigde zij een rondetafelcon ferentie aan. Die conferenties werden geen sucoes, zoals ledereen wel weet. Tegen beter weten in en ook tegen de raadgevin gen van de bondgenoten en vrienden in, blunderde de na oorlogse Nederlandse regering van de ene debacle naar de andere, van de ene politiële actie in de andere, net zolang todiat het Indonesische natio nalisme, niet geheel ten on rechte, inderdaad de overtui ging had op eigen kracht een zeer gehate bezetter buiten geschopt te hebben. Dit lang durig rekken van een voor spelbare nederlaag kostte Ne derland voor vele jaren de sympathie van de Indone siërs. De geschiedenis herhaalde zich nog eens in het klein met Nieuw Guinea, het stenen venlaag in Suriname. Die was bitter ontevreden over de stiefmoederlijke behandeling die de kolonie vanuit Dep Haag kreeg. Dit leidde hon derd jaar geleden tot een kort stondige beweging om Surina me bij Engeland te krijgen. Op de Antillen kwam even min ben onafhankelijkheidsbe weging van de grond. Tijdens de Franse revolutie revolteer den de Curagaose slaven. In het begin van deze eeuw kreeg Curagao te maken met de Venezolaanse vrijheids strijd. Rebellenleiders vlucht- tèn herhaaldelijk naar Curacao. Maar hoewel later in Wil lemstad een standbeeld werd opgericht voor de Zuidameri- kaanse vrijheidsheld Brion, zijn de Curagaoënaars nimmer aangestoken door het vrij heidsvuur. Zelfs niet toen in 1929 de Venezolaan Urbina, tijdens een operette-achtige overval op Willemstad, aan toonde hoe gemakkelijk het was het wapenarsenaal van het Fort Amsterdam, tc vero-1 f. ALWEER een nieuw kabinet in dat jaar 1952 en alweer een kabinet-Drees, het derde, maar deze keer zou het de vier jaar vol maken. Een kabinet ook met nieuwe namen, die nog lang in de Neder landse politiek zullen doorklinken: die van Luns en Cals. En weer een nieuw ministerie, al even tijdelijk als dat van de Produktiebevor- dering. Dat van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfs organisatie, waaraan de KAB-voorman A.C. de Bruijn zijn naam ver bond. In november van datzelfde jaar werd overigens een beslissing genomen die tot vandaag toe een drukkende di lemma zou worden voor hart, geweten en recht- vaardigheidsverlangen van veie landgenoten: de overplaatsing van de oorlogsmisdadigers van hun interneringskamp bij het Drentse Norg naar de Bredase Koepel. Maar in hetzelfde jaar onderging het Konink rijk een face-lift. De moerasdelta aan de Noordzee, het oerwoud van Zuid-Amerika en zes atollen onder de Ca- raïbische zon gingen een nieuwe verband aan. Daarover gaat het in de ze vijfde aflevering van de serie Zilveren Balans. 1969: Willemstad brandt, voor Den Haag riskant. veren en de gouverneur te ontvoeren. Ook de oprisping van mei 1969 was niet gericht tegen de politieke status van de Antil len maar tegen het sociale on recht in deze vanouds in kas ten opgedeelde samenleving. Met de West zou Nederland niet de fouten van Indonesië herhalen, zo nam men zich in Den Haag voor. Na twe'e jaar palaveren wend op 15 de cember 1954 „Het Statuut" van kracht. Feest op de Antil len, feest in Suriname, feest.... nee, niet in Nederland hoe wel. dit zeker- de bedoeling van de regering was geweest. Het Naderlandse publiek kon doodeenvoudig geen belang stelling opbrengen voor De West. Koninkrijksdag is in Nederland altijd een dode zaak gebleven. Geen sportlief hebber is in staat de resulta ten op te sommen van de re gelmatig gehouden Koninkrijk- spelen. Geen mens kent de vlaggen van de Antillen en Suriname. Het is zou je haast zeg gen Nederlands verdiende loon dat de Koninkrijksge- dachte ook in de West nauwe lijks ingang vond. Op de scho len werd Koninkrijksdag (verplicht) gevierd. Antilliaan se studerenden in Nederland vierden hem ook, doodeenvou dig omdat ze dan weer eens de gelegenheid hadden met velen onder elkaar te zijn en een nacht lang op de tonen van thuis te dansen. Op het ogenblik wordt er druk getimmerd aan een her ziening van het Statuut. Het is geen eenvoudige zaak- Lang niet alle Surinamer® en Antil- lianen willen los van Neder land, al beweren in Nederland woonachtige rijksgenoten van overzee dat het wel zo is. Zij zullen moeten leren dat Suri name en de Antillen niet tot werkelijk naties kunnen wor den gesmeed vanuit de Neder landse universiteiten of de Bijlmermeer. Aan de andere kant wil Ne derland eigenlijk wel van de overzeese rijksdelen af. Mei 1969 in Willemstad heeft Den Haag er nog eens aan herin nerd welke politieke risico's we lopen met onze mariniers en oorlogsschepen in De West. De Nederlandse man in de straat kent het Surinaamse probleem alleen maar via de immigratie. Soms lijkt het er dan ook op dat de op Neder land gerichte stroom Antillia- nen en Surinamers het belang rijkste Koninkrijksprobleem vormt. Misschien is het ook wel zo, maar dan ligt het pro bleem wél aan de andere kant van de Atlantische oceaan want, het is al meer gezegd, het zijn natuurlijk niet de on bekwaamste rijksgenoten die zich blijvend hier vestigen. Wat er met onze laatste ko loniën gaat gebeuren, ligt nog in de toekomst verborgen. Dat is een ironische conclusie als men nagaat hoe verlicht wij ons opstellen op het wereldpo dium om boos te wijzen naar de Portugezen. Iets verder zijn we wel ge komen: d-e Surinamers en An- tillianen mogen zelf zeggen wat ze willen. Dat mochten de Indonesiërs nog niet. WIM KOCK Muziekauteurs worden on derbetaald, concludeert de Bu- ma in het nu verschenen jaar verslag '72. Buma's zuster de Stemra is zeer verontrust over de handel in witte grammo foonplaten en cassettes. Via de Stemra konden al vele honderd duizenden illegale grammo foonplaten in beslag genomen worden. De cijfers van Buma en Stemra duiden erop, dat de waardering in het buitenland voor het Nederlandse repertoi re is toegenomen. Gevreesd wordt, dat deze waardering een klap zal krijgen met het wegvallen van de piraten Ve ronica en Noordzee. In '72 ontving Buma aan muziekauteursrechten in Ne derland ruim f 14,7 miljoen (in '71 ruim f 13,5 miljoen). De toename ligt vooral in de sec tor achtergrondmuziek. Van de NOS werd resp. 4 en 11 procent (waarvan staat er niet bij) méér gekregen. Maar dat is niet genoeg, zo wordt be weerd. De ontvangsten in de sector kerkmuziek waren nog zeer bescheiden. Na aftrek van kosten kan de Buma aan belanghebbenden. wier repertoire de Buma be heert, f 5,3 miljoen uitkeren, de Stemra legt f 9,1 miljoen op tafel, na een incassatie van f 13,5 miljoen in '72. De Buma zal een nieuwe instelling in het leven roepen, die alle acti viteiten op sociaal en cultureel terrein binnen de Buma zal coördineren. We leven toch wel in een rare maatschappij, waarin met dergelijke instituten iemands financiële belangen veilig ge steld móeten worden. Het maatschappelijk systeem maakt deze instituten noodza kelijk. Wanneer zullen we een loflied zonder auteursrechten kunnen aanheffen? fe' fe fe F1LMWEEK At,hem draait nu met 72 speelfilms waaronder 3 Nederlandse premières. Joseph Mankiewicz is er (opening met zijn Sleuth) en Truffaut wordt verwacht bij zijn slotfilm La nuit Américaine. Pogingen om Tarkowski uit Moskou naar Arnhem te krijgen. 9 CARTOONS van Bob van den Born (Prof Pi), vanaf nu, de komende maand te zien in de Hogeschool Tilburg. Je kunt er zo binnenlopen. 9 SUB-commissie ingesteld, die rapport van commissie Or- kestenbestel nader gaat uit werken. Plan om in febr. '74 te komen met concrete plan- ren over nieuwe samenwer- Kiiigsorgaiien in het land, waar muziek in zit. JORDAAN-Pop-lestival bestaat 25 jaar. Dit jaar is het van 5-16 september. DE REVISOR gaat het nieuwe literaire tijdschrift he ten, dat het onlangs gestopte Soma zal vervangen. Eerste nummer verschijnt in het na jaar, geredigeerd door Paul Beers, Tom van Deel, Jan Donkers, D. Kooiman en Peter Verstegen. 9 FILMFAN, het filmtijd- schrift, waarvan tot nu toe vier afleveringen verschenen, wordt bedreigd met onder gang. Er is belangstelling in de losse verkoop, maar harde kern van vaste abonnees ont breekt. Zo meldt het vijfde nummer met 48 pagina's infor matie. Adhesies aan NZ Voor burgwal 350 Amsterdam. Aluminium sculptuur van Eugène van Lams weerde; in Parijs bekroond. EUGèNE VAN LAMSWEER- DE, docent aan de academie St.-Joost in Breda: „Ik weet niet wat de Prix de Ia jeune sculpture voor mij betekent. In september een dineetje in Pa rijs bij de uitreiking. In doe al enkele- jaren mee met de in ternationale Salon de la jeune sculpture. In het begin dacht ik: wat zou het fijn zijn een prijs te krijgen. Nu was ik het al vfëer vergeten tót ik Hét briefje thuis kreeg". Hij expo seert regelmatig in Frankrijk, omdat hij zich in dat land lekker voelt. Er staan alumi- umplastieken van hem bij het Olympische dorp te Grenoble, op het strand bij Port Barca- res en in de Résidence des Combes, Chambery. Maar ook in ons land exposeert hij ieder jaar. Op de vorige Middel- heimtentonstelling maakte hij deel uit van de Nederlandse inzending. Aanvankelijk studeerde Eu gène van Lamsweerde chemie, voltooide daarna zijn rechten studie en ging zich toen inte resseren voor de keramiek, met name keramische toepassingen in de architectuur. Daaruit groeiden plastieken en beel den. Aluminium, roestvrij staal en hardhout zijn materialen, waarmee hij nu ook graag werkt. Zijn bekroonde werk - hij is de eerste Nederlander, die de ze prijs kreeg - kreeg als motto mee Obstakel. Een alu minium object met een door snee van een meter of vijf, dat in sierlijke gesloten vormen als een signaal de omgeving bepaalt. Als je met hem praat over de functie van zijn plas tieken is het woord omgeving bepalend. Vanuit modellen op kleine schaal werkt hij naar een omgeving toe en niet i omgekeerd. Het beeld is pas klaar als het ergens staat. Daar wil het een opening ma ken; laten ervaren, dat er in een straat, op een plein e.d. meer aan de hand is dan de platgetreden alledaagsheid. Een appè.l op de belevingswe reld van de mens. De reactie van een huisvrouw in Geno- ble, die protesteerde toen zijn bëeïd verplaatst werd, 'is hém dan ook veel waard. Hét func tioneerde. Zo is hij ook, sedert '57 op St.-Joost bezig de studenten te assisteren bij het ontdekken hoe zij eerst zei van binnen uit kunnen functioneren. „Het ontwaken van de eigen heid om tot een totaliteit te komen", zegt hij. Zo moet ook zijn bekroonde sculptuur be keken worden. HENK EGBERS 9 HOLLANDS MAAND- BLAD-308-309: „Deze ideolo gie betekent in feite een capi tulatie voor de bestaande mannenmaatschappij", conclu deert Jan van Dijk o.a. in „Wetenschap, feminisme en wetenschappelijk feminisme". P. Bordewijk schrijft over „Bindende afspraken vooraf" (kabinet) en J. Pen bekijkt onder de kop „De veldslag tussen de twee Cambridges" een 20 jaar-durende strijd tus sen twee economische scholen. Verder nog bijdragen van Bat- tus, Kees Verheul, Ethel Port- noy, Josje d'Haens, St. Voogd (de apenrots en het feminisme) en K. Poll(de methode "van Brands) (H.M. Nobelstraat 27, Den Haag). 0 FOTO-9: Onder de loep werk van de fotograven Paul de Nooyer op teksten van W. Coumans, Robert Broere, Mar tin Paternotte met indringende foto's uit het Verre Oosen en Diederik van Goethem. Getest werd de Topcon Super DM. Aan de orde verder nog o.a. Kleurvergrotingen naar dia's, het debuut van Berard Had- ders en het tweede artikel van J. Halber over De motivatie van de fotograaf (Foto, post bus 4, Doetinchem). Wat een goede film had kunnen worden, bleef steken in een soort badinerie rond de kreet Liefde is een mysterie. De geschiedenis van BLUME IN LOVE, die binnenkort in ons land in roulatie gaat, te kent een aantal situaties rond liefde en huwelijk, die levens echt zijn, maar de schrijver, producer en regisseur van de film, Paul Mazursky (Bob and Carol and Ted and Alice en Alex in Wonderland) heeft er weinig mee gedaan. Je voelt je na afloop van de film dan ook goed bedonderd, als je in de gegevens geïnteresseerd bent. Wat is het geval? Stephen Blum is een florerende advo caat in echtscheidingszaken. Gelukkig getrouwd met Nina. Maar laat Nina hem nu met zijn secretaresse Gloria in bed vinden. Wham! Echtscheiding. En dan volgt de reïncarnatie van Nina. Zij ontmoet Elmo; een jongen met baard, stickies rokend en musicerend re laxend. Dat is het helemaal. Stephen en Nina hadden het samen al eens geprobeerd met meditatie - want echtscheidin gen zijn meestal niet het ge volg van een zogeheten slip pertje -, maar dat haalde niets uit. Enfin Stephen zoekt seksuele troost bij Arlene, maar blijft van Nina houden: uitgesproken in een macro-biotisch restau rant komt dat bewustzijn het sterkst boven. Stephen papt aan met Elmo, probeert zich te schikken in een stoned leven e.d. om met Nina contact te houden. Hij verkracht haar en zie... de daaruit voortspruiten de baby brengt hen weer bij elkaar. Niet meer om te trou wen, maar om elkaar lief te hebben, plet huwelijk is toch maar een instituut: liefde staat overal boven. Voor het daarbij passende decor is heen en weer geschakeld tussen Los Angeles en Ventië. Het moet gezegd, dat Ma zursky de situaties aardig weet te schetsen; vaak goed getekend. Hij beschikte daar bij over George Segal als Stephen, Susan Anspach als Nina, Anazette Chase als Glo ria, Kris Krostofferson als El mo en Marsha Mason als Arle ne. Het is af en toe lekker gek en dwaas, maar tussen de re gels door zet hij zich af tegen alle genoemde ingrediënten en soortgelijke, waardoor het ge geven totaal op losse schroe ven komt te staan. Het zijn heuse zaken, die aan de orde komen. Ze zijn niet eens alle maal zo negatief als het un derstatement van de gein laat voelen. Dat de maker van Blu- me in Love niet verder komt dan de kreet „Liefde is ëen mysterie" is een mysterie. Misschien ook niet, want con- sequenti'eloze gein met bepaal de ontwikkelingen verkoopt beter. H. E. 9 Blume, wat doe je nou!? HERMAN HESSE, herontdekt, is een schrijver die momenteel zeer intens gelezen wordt Maar wie was nu eigenlijk Herman Hesse? Hoewel er in verschillende van zijn boeken autobiografische gegevens ver werkt zijn en ook de ideeën daarin verkondigd wel iets duidelijk maken, ligt er nu een zeer indringende bundel rechtstreekse autobiografische geschriften met de veelzeg gende titel ZINNIG EIGEN ZINNIG (uitg. De Arbeiders- pers-privé-domein f 19,50). „Wie eigenzinnig is, gehoor zaamt aan een andere wet, één enkele, absoluut heilige, de wet in jezelf, de „zin" van het „eigene", schrijft hij in de bij drage „Eigenzinnigheid" uit 1919. Dat was het uitgangs punt, z'n credo, waarnaar hij geleefd heeft. De geschiedenis heeft bij hem het zinnige van deze niet zo geliefde deugd van eigenzinnigheid aange toond. Dat Hesse, die leefde van 1877-1962, vooral door jonge mensen gelezen wordt, is niet verwonderlijk. Siegfried Un- seld vat dit in een nawoord samen, wanneer hij spreekt over Hesse's revolte tegen hei bestaande, tegen de 'achter haalde, lege autoriteit, teger het genormeerde en teger middelmatigheid, tegen con sumptie, eigenbaat en profijt, tegen staat en burgerlijkheid, tegen kerk en school en altijd weer de revolte van de zoon tegen de vader en diens op voedingsmethodes. de revolte van de jongere generatie tegen de oudere, Van deze revolte is een weerslag te vinden in dit roek. Het bevat een 25-tal korte geschriften van Hesse waarvan verschillende voor het eerst verschenen. Frag menten uit dagboeken, brieven aan zijn ouders, zo-maar mij meringen rond een bepaald thema. Hij was zijn tijd voor uit, omdat hij zijn eigen tijd zo goed doorzag. Onbarmhartig legen zijn ouders, zonder hen de rug toe te keren; het natio- raal-socialisme in '33 al door ziend; wereldburger, toen dit voord nog niet bestond etc. Daarover schreef hij ook de .terkste stukken, hoewel zijn beschouwingen over het pro bleem ouder-worden ook le zenswaardig zijn. Hesse schrijft een zeer poëtisch pro za, zonder dat het aan zeg gingskracht inboet. „Kinder tijd van de Tovenaar" is daar van onder andere een goed voorbeeld. Alleen al om het stuk over de „Eigenzinnigheid" is de aanschaf van dit boek gerecht vaardigd; een pleidooi voor' het volgen van „de, natuurlijke - wetten". „De held is niet de gehoorzame, brave burger, is niet de man die netjes zijn plicht vervult", schreef hij in 1919 na de klap van de eerste wereldoorlog en de tweede wereldoorlog voorspellend. „Heldhaftig kan alleen de in dividuele mens zijn die zijn „eigen zijn", zijn edele en na tuurlijke eigenzinnigheid tot zijn noodlot heeft gemaakt". H.E, eindredactie henk egbers

de Stem | 1973 | | pagina 15