Huurder krijgt; meer steun als hij zijn woning verbetert Fiscale aftrek voor verbetering woningen ■k ilaris. Is - PHILIPPINE (kabinet Den Uyl wil grondpolitiek uit keerpunt '72 wel degelijk doorzetten Abortuskliniek langs grens met België Vijf jaar geëist tegen Laurent D \0AEFER WIL PER JAAR 00 KROTTEN OPRUIMEN Stemming uitstekend in mini-onderzeeër Ik ben het nieuwe symbool van onze nationale spaarinsteding VOOR £ORG(ST)ER ïfritineen isieve auto REDDINGSACTIE OP GANG PLAN VAN SCHAEFER: INDIANEN BEZETTEN MINISTERIE IN OTTAWA Uitwedstrijd? fleem een Itëeerlfa's Kaart! r |g - OOSTBURG T B.V. - GOES EL" - AXEL binnenland buitenland I? kabinet-»en Uyl de Dro it" grondpolitiek zoals commentaar Bouwplan met vraagtekens 0' voordelig uit met NS Vragen over reis van de prins niet regerings- Friendship r HJw kind kan nu op de eerste rij bij de goochelaar in de '^Efteling -DE DFTELINQ Afgevallen „Elf jaar" Luchtmacht! ra ude scheelde Duitse fiscus 1.7 miljoen Mark HOGESCHOOL TILBURG AANVAARDT PROMESSE VOORLOPIG NIET 1 r Telefoon 01170 - 2679 Telefoon 01159 - 384 elefoon 01100-6235 elefoon 01155- 1997 men praktisch werkzaam igen voor chronisch zieken ran het verpleegtehuis, verden de theorielessen ge- .eftijd van 17 jaar bereiken /vijs tenminste 3 jaar voort- A'ijs hebben genoten. i moderne vrij van het ver- rsoneelsflat. salarisregelingen met een tige diensten zijn van toe- egin september 1973. Blaauwe Hoeve" Telefoon 01140-3458* 31 augustus 1973 onze parlementaire re- 11AAG In tegenstel- llftf. Ijlt!!'1 i 'upèrdere berichten zal lifö aangeven in Keerpunt IJ, |fel degelijk doorzetten. I,Gruyters van Volks- en Ruimtelijke Ljjg zei dat gisteren bij j. presentatie van zijn nota Ipt'beleid. De ministers uit het kabi net-Den Uyl kwamen ia de preconstituerende vergadering over grondpolitiek het volgen de overeen: „Ten aanzien van de grondpolitiek: sneculatie tegengaan door een voor keursrecht te geven aan de overheid, met name aan de ge meenten en door bij onteige ning van grond in beginsel de gebruikswaarde daarvan te vergoeden. Correctie voor on billijkheden, bijvoorbeeld wel ke bij noodzakelijke vervan gingen kunnen optreden". In „Keerpunt" staat een wat krachtiger passage. In het pro gram van de progressieve drie worden geen uitzonderingen en correclies toegestaan. Maar onder druk van de confessio nele ministers is de passage i" ..Keerpunt' wat afgezwakt. Aangezien alle ministers daarmee akkoord zijn gegaan tijdens de pre-constituerendc vergadering is er geen enkele aanleiding aan te nemen, dat enkele bewindslieden met name uit confessionele hoek overstag zouden zijn gegaan. Volgens minister Gruyters zal het kabinet de formulering, zoals die in de pre-constitue- rende vergadering is aangeno men, zonder meer uitvoeren. Er bestaat binnen het kabinet geen enkel meningsverschil daarover, aldus Gruvters pker exclusief. Maar jemen. Want dure voor- laardprijs. reilige.En komfortabele. sserie en radiaalbanden? yarming*, verlichte asbak* lor die op 165 kruist pOB)? jack-lijn. En bij u. papier zien de bouwplannen van het kabinet-Den Uyl er niet onaardig uit: minder nieuwbouw maar in de plaats tavan meer „vernieuwbouw", een vondst waarschijnlijk van Mssecrefaris Schaefer, die moeilijkheden had rfiet het woord renovatie. Deze verschuiving sluit aan bij de huidige situatie: voor vele loensen is de nieuwbouw te duur geworden- Bovendien groeit lie.bevolking minder sterk. En wat die vernieuwbouw betreft: I («mee wordt tegemoet gekomen aan de wens van vele be- I toners van oude wijken, die veel liever in hun vertrouwde Iomgeving blijven dan overgeplant te worden naar een (dure) 1 woning in dikwijls nogal saaie nieuwbouwwijken- Minder nieuwbouw betekent echter meer werkloosheid en islop een tijdstip dat de werkgelegenheid nog veel reden 'ol zorg geeft. We zien nog niet, dat de bouwvakkers, die op straat komen, allemaal bijgeschoold kunnen worden rot de hooggeschoolde vaklieden, die voor woningvernieuwing l'odig zijn. En wat dan? Er zijn meer vragen. Zijn er voor die vernieuwing inderdaad I .oldoende geschoolde bouwvakkers beschikbaar? En hoe zit 1 het dan met de kosten, gezien het niet geringe arbeidsloon dat I' deze sector gevraagd wordt? Nog meer twijfels riizen rond Issvraag of er op korte termijn wei voldoende vemieuwbouw- 1 plannen gereed zullen zijn om de taakstelling op dit punt te Ilinten realiseren. Dit zijn vragen waarop een duidelijk antwoord dient te I kmen. Er is nog steeds woningnood in Nederland- ta» een onzer verslaggevers) HAAG-MAASTRICE(T 'n een nog niet nader bepaal- plaats langs de Belgische ï-ais gaat de NVSH in nauwe 'Menwerking met de Belgi- zusterorganisatie Het wstrum voor Gezinsplanning Seksuele Opvoeding, een •Male abortuskliniek bou- I !et- l I ;5' ^SH zal uiteindelijk een oaze maken tussen drie tot Plaatsen, die voor deze ®iek in aanmerking komen, ist s 's uitgesloten, f Maastricht (medische fa- j !lei') tot de kandidaten zal toren, Daarnaast kunnen W m aanmerking komen Til- IjM» Breda of Zeeuws-Vlaan- (er feUwe kliniek wordt op- Ij J' 0|n als breekijzer dienst I L en m de Belgische situa- I '-in a liberalisatie Ij abortus in Nederland Milt Ons land in West-Eu- j5ue functie, die eerder En- l-ano had. Met name uit Bel- on Duitsland komen veel ien voor abortus naar ihn-^et totaal aantal j,tassen, dat in de 11 Ne- le» klinieken wordt uit- naar schatting I en de 50 a 60.000 per jaar. voor een abortus is in de Stimeso-klinie- it,.. ntgolopen jaar zijn om jCr 33.000 Russiche Joden Sovjet-Unie naar Israël w,?'freerc'. zo heeft de Je- n Agency bekendgemaakt. ken verlaagd van 400 naar 350 gulden. De NVSH, die in haar klinie ken per jaar ongeveer 10.000 abortussen verricht zal de prijs niet verlagen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Staats- secretaris Sehaefer van Volkshuisvesting wil de huurders van verbeterde of nog op te knappen huizen meer rechten en - eventueel - meer subsidie geven. In de nota over het bouwbeleid tot 1977 schrijft de bewindsman, dat er 650 a 700.000 slechte woningen zijn, die een opknapbeurt behoe ven. Het totale woningbe stand bedraagt vier mil joen huizen. Jaarlijks gaan er ongeveer 23.000 krotten tegen de grond. Als het aan Schaefer ligt komen er daar jaarlijks nog eens 3000 bij. De volgende maatregelen worden voorgesteld om de ver betering van woningen te sti muleren: 9 Gedoogplicht voor verhuur ders en huurders bij wo ningverbetering 9 Maatregelen, die hun meer zekerheid biedt over de huur na verbetering door een huurvaststellinfi via de mi nister; 0 Maatregelen op grond van de woningruimtewet of moder nisering daarvan om huis vesting van bewoners te bieden, wier huis wordt ge sloopt. Daarnaast heeft de staatsse cretaris op het Oog: 0 Verbeterde mogelijkheden via individuele huursubsi die; 0 Huurgewenning via een af lopende individuele huur subsidie; 0 Verbetering van verhuisver- goedingen; 9 Uitbreiding van de zoge naamde instandhoudings- steum; 9 Steun voor vervangende wo ningbouw. oéut-. ziedef OTTAWA (AFP) Rond 200 jonge Indianen uit alle delen van Canada hebben gis termorgen het ministerie voor Indiaanse zaken in Ottawa be zet. Een sterke politiemacht heeft het gebouw omsingeld. De Indianen zouden het ge bouw maar voor 24 uur bezet willen houden. Zij eisen dai de Canadese regering reageert op hun aanspraken op grond gebied in Brits Columbia en dat de bouw van eenwaterkrachl- de bouw van een waterkracht centrale door de regering van Quebec bij de James-baai on- middellijk wordt stopgezet Zij stellen dat 6.000 Cree-Indi- anen door de bouw van deze centrale van hun grondgebied verdreven zullen worden. fVan onze parlementaire redactie! DEN HAAG De minis teries van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Financiën voeren mo menteel overleg over de wü- ze waarop verbetering van woningen door particulieren verder kan worden gestimu leerd. De gemeenten verle nen al een subsidie aan de eigenaar of bewoner, die de woning verbetert. maar staatssecretaris Schaefer acht dat niet voldoende- Hij vindt, dat het verbete ren van woningen ook fiscaal aantrekkelijk moet worden ge maakt. Daarvoor is het wel gewenst dat de particuliere woningverbeteraars zich orga niseren. De eerste pogingen in die richtingen hebben de bewindsman hoopvol gestemd. Hij verwacht dat particuliere huiseigenaars zich in de toe komst meer zullen aaneenslui ten om verbetering van hun oude woningen gezamenlijk aan te pakken. Dat is niet alleen goedkoper, aldus Shae- fer, maar het opent voor de regering de mogelijkheid die bereidwilligheid te honore ren. Onderzocht wordt of dat mogelijk is door het verbete ren van woningen fiscaal aan trekkelijk te maken via een bepaalde aftrek. CORK, IERLAND (AP) De twee Engelsen die reeds 32 uur zitten opgesloten in een mini-onderzeeër die op een diepte van ongeveer 415 meter in de Atlantische Oceaan is vastgelopen, hebben gistermid dag laten weten dat zij in goede conditie verkeren. „Ons moreel is fantastisch", zo verklaarden'zij en ze vroe gen hun vrouwen mee te de len, dat „wij o.k. zijn". Inmiddels is een internatio nale actie op gang gekomen om de twee mannen de 35- jarige Roger Mallinson en de 28-jarige Roger Chapman te redden uit de zes meter lange onderzeeër Pisces III voordat morgenvroeg hun zuurstof- voorraad is uitgeput. De Vij kers Voyager, het moederschip van de onderzeeër, is met twee andere mini-onderzeebo ten en zes duikers aan boord uitgevaren uit de Zuidierse haven Cork. cKajttpan en Mallinson hou den zich voorlopig zo kalm mogelijk en beperken hun conversatie tot een minimum om hun kostbare voorraad zuurstof te sparen, die mor genvroeg om halftien zal opra ken. (ADVERTENTIE) Samen met teamgenoten of supporters op zaterdag of zondag naar n verre uitwedstrijd reizen (ongeacht de afstand) kost voor 2 personen f35.- 3 personen f 40.- 4 personen f 45.- 5 personen f 50.- Eén van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. LONDEN Archieffoto van de Britse mini-onderzeeër, die een moederschip helpt bij het leggen van kabels op 150 mijl ten zuidwesten van Cork in Ierland, Robbert Starr, de leider van het mini-onderzeeërs reddings team verklaarde: „De modern ste apparatuur ter wereld zal voor de reddingsactie worden gebruikt. We laten niets aan het toeval over en zijn opti mistisch gestemd over het re sultaat". DEN HAAG Het PSP- kamerlid Van der Spek heeft minister-president Den Uyl vragen gesteld over de reis per regerings-Friendship van prins Bomhard naar Zuid-Af- rika en Zaire. Hij wil weten of uit het gebruik van dit vliegtuig door de „echtgenoot van ons staatshoofd" moet worden afgeleid dat het be zoek aan Zuid-Afrika gebracht wordt op verzoek, of althans met instemming, van de rege ring. Ook vraagt hij of het gebruik van de regerings- Friendship in overeenstem ming is met de tot nu toe gevolgde politiek ten opzichte van dat land. De heer Van der Spek infor meert naar de kosten van het gebruik van het vliegtuig en wil dat de Kamer een over zicht wordt verstrekt van de omvang van deze kosten in dien deze geheel of gedeelte lijk ten laste van het rijk komen. Tenslotte nog vraagt het kamerlid of de reis van de president van het World Wild Life Fund naar Zaire geheel of gedeeltelijk uit 's 'ruiks kas is gefinancierd. (ADVERTENTIE) Hij kan de wolf en de zeven geitjes bijna aanraken, het kanon van de boekanier eindeloos laten bulderen, zijn neus platdrukken tegen het glas van het diorama, oog in oog staan met de heks van hans en grietje, doornroosje wakker kijken, de papagaai hees praten, op alle dieren in de stoomcarrousel zitten. Speeltuin, kermis en kraampjes zijn van hem. Want het is nu najaar en lekker rustig. 't rijk alken voor drievijftig Open tjni. 7 oktober aatsheuvel km. N.W. -oe Tilburg DEN HAAG (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren vijf jaar gevangenis straf met aftrek van voorar rest geëist tegen de 22-jarige Haagse koopman Laurent D. De officier jhr. mr. W.C.H.J.M. van de Poll- achtte bewezen dat Laurent zich heeft schul dig gemaakt aan een gewapen de overval op een lampenwin kel in Den Haag, waarbij f 7000,- werd buitgemaakt, en kele bedreigingen met dood- dag aan het adres van Haagse lolitiemannen en een Haags chtpaar, een inbr-ak waarbij oor f 8000. aan dameskle- ling verdween, een geval van reling en verboden vuurwa penbezit, Laurents reactie op de eis was: „Ik zit hier hele maal onschuldig. Na die vijf jaar komt mijn tijd, oog om oog, tand om tand. Laurent, in de rechtszaal bijgestaan door een schare fa milie en bekenden op de pu blieke tribune, gaf alleen toe twee agenten die hem wilden aanhouden, omdat hij zonder rijbewijs reed, met een bloen potje te hebben bekogeld. Hij had dait gedaan uit het raam va-n huize D. aan de Lange Beestenmarkt in Den Haag, waar zich aind januari de ont knoping had afgespeeld van het gijzelingsdrama-Deil, waarbij zijn broer Daan be trokken was. Ook bekende hij een gouden medaillon door he ling te hebben verkregen, en een kennis met wat scheld woorden en een alarmpistool te hebben bedreind De rest mag volgens Lau, rent niet op zijn rekening worden geschreven. Hij zwoer „bij God almachtig" de over. val en diefstallen niet te heb ben gepleegd, al had hij zei half maart na zijn arrestatie in een lange litanie bekend „Ik ben zeven kilo afgevallen van ellende sinds ik vastzit", ver trouwde hij rechtbankpresi dent mr. C Stolk, toe. Een aantal diefstallen heeft Lau rent bij de politie opgebiecht na een bezoek van zijn moe der en zijn hartsvriendin Nel. Voor zijn raadsman, mr. N.A.M. Schipper, was dat me de aanleiding om ook de waarde van de resterende be kentenissen van zijn cliënt in twijfel te trekken. Daarbij vond hij steun in een opmer king van de president, die Laurent in de loop der jaren al vaker voor het hekje heeft gezien, dat deze zijn bekente nissen als een jasje aan en uittrekt. Mr. Schipper meende dat van de hele serie tenlaste leggingen slechts overblijft de heling en vuurwapenbezit, wat wederspanningheid tegenover agenten, en wat scheldwoor den tegenover het Haagse echtpaar. Hij meende dat een straf van minder dan de paar maanden die Laurent In voor- irrest heeft gezeten daarvoor meer dan voldoende is. Op zijn verzoek Laurent daarom direct in vrijheid te stellen ging de rechtbank echter «liet in. Uitspraak donderdag 13 sep tember. Elf jaar van zijn 22-jarig bestaan heeft Laurent „geze ten", rekende hij de rechtbank voor. Zes jaar in gevangenis sen en vijf jaar in tehuizen „Maar ais dit achter de rug is wil ik een nieuw leven begin nen". zegt Laurent. Hij wil, gesteund door de reclassering, proberen een bestaan op te houwen in het circusmilieu. (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG —De fraude gepleegd door twee Neder landse luchtmacht-ijiilitairen op de luchtmachtbasis Bram- sche in West-Duitsland heeft een Westduitse leverancier in staat gesteld de fiscus van on ze oosterburen een bedrag van ruim 1,7 miljoen mark door de neus te boren. Minister Vrede- ling (Defensie) deelde dit aan de Tweede Kamer mee in ant woord op vragen van de PvdA-kamerleden Kombrink en De Ruiter. TILBURG (ANP) Het college va-n bestuur van de Katholieke Hogeschool in Til burg accepteert voorlopig niet ■de promesse van de studenten ter betaling van de f 500 collegegeld. Het wil wachten tot duidelijk i'S, wat de rechts gevolgen voor de studenten zijn. Het besluit hiertoe .s ge nomen op aandrang van de hogeschoolraad. Op initiatmf van de fractie van het pro gressieve front van de hoge schoolraad werd unaniem De- sloten er bij het college op aan te dringen de promessen niet te verzenden. De studen ten dienen vooraf op de hoog te te worden gebracht van de eventuele rechtsgevolgen voor deze wijze van lenen, vond de raad. Het Tilburgse Aetiecomi té Onderwijs heeft uit het be sluit va-n de college van be stuur de consequentie getrok ken, dat voorlopig geen enkele student de eerste f 500,- van het wettelijke collegegeld hoeft te betalen. Door het be sluit is het de studenten on mogelijk geworden te kiezen tussen contante betaling of het ondertekenen van de promesse (lenen). Nu wonen wij in een plaats, die regelmatig wordt bezocht door gierende, lawaaierige, oorlogzuchtig uitziende soms vernietigende lading dra gende gillende keukenmeiden: Starfighters. Pijlsnelle vliegende^ compu ters zijn het. Maar gistermid dag hoorden wij boven ons het goedmoedige gebrom vfn e.'j oude Fokkertjes, die afscheid van mijn woonplaats kwamen nemen (dacht ik). Vanaf maandag worden ze uit de strijd genomen, pardon buiten gebruik gesteld. De tija. van de gele, vertrouwde Fok kertjes (S-ll) is voorbij, over. Bemerk ik daar een brok m vele kelen? KWJ - NVV-Jongeren: wer kende of wrekende jeugd? Bankovervallers: ook last van kluistrofobie? En na al deze vraagtekens, tijd voor keiharde waarheden. Een ijverige collega heeft be rekend dat van de 60 ambas sadeurs en gezanten, die wij in den vreemde hebben geïn stalleerd, er maar liefst veer tien zijn die jhr. of baron voor hun naam hebben staan Ze zullen wel denken in het buitenlandda's een adelijk landje. Herstel: we hebben nu één speciale gezant minder. Die in 7.uid-Afrika, want die heeft gisteren ontslag genomen. Hoort ook bij de doordravers- van-de-week. Verder heten wij op deze plaats natuurlijk ook Nico Rijnders hartelijk welkom. Het was geen record voor het langdurigste verblijf in het water dat de Turkse nationale zwemmer Ersin Aydin heeft gevestigd, maar een record voor het meeste te water te hebben gegeten (moeilijke construc tie). Gedurende de 42 uur en 20 minuten na zijn duik in de Zwarte Zee consumeerde hij 14 lamscote'etten, 13 repen 'chocolade. 25 kaas-sandwiches. 3.5 kg perziken en 25 glazen thee en vomeerde hij eenmaal aldus zijn sportclub. Aydin, die het record brak van de Argentijnse zwemmer Antonio Aberdendo, zei: „Tk deed het alleen voor mijn va derland". Aardige man die Schaefer (staatssecretaris). Ik weet bij- ma zeker dat van hem de kreet „vernieuwbouw" afkomstig is. Tot voor gisteren heette dat nog renovatie. Morgen heten wij ook nog MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 13