drie sart breskense winkeliers VOOR koopavond Oranjehuis centraal bij expo in IJzendiike Oostburg in ban van tienkamp zeeuws AARZELEND BEGIN GEWESTVORMING Zeeuwen wandelen in bergen Politici leren elkaar op voetbal veld kennen Vertrouwen Uitvallers Pak Omhelzing stad streek i de regels zult Bouwman is en beroep en lar ze zeker nog zal vallen. elfmaar.In bet r. koop. En waaf- ven onder- vuld? Dan hoeft neer van Libelle rwelkoming in Deken: .cc Omnibus, e romans en „erfgenaam',* ee romans van an Libelle. BIJ REGEERJUBILEUM KONINGIN Eede Aardenburg Kinderkoor op de fiets Donderdag 30 augustus 1973 9 1.30 uur en 20.00 en Volwassenen 2,— et. l stuur deze in stzegel naar Libelle, Amsterdam). abonnee van Libelle. Lvederverkoper te :ent per week of ars.) >ost te ontvangen artaal(i3 nrs.) WST nzet irs helpen u, er in fe brengen (Vween onzer verslaggevers) „OSXBl'RO Een grote „„derheid der leden van de ïeskense winkeliersverenl- ons Belang is voorstan- van het instellen van een «fkelijhse koopavond. Men deze willen houden iedere riidagavond tot 21.00 uur. Dit ïhrijft de Breskense winke- «.«vereniging in een brief |iet gemeentebestuur van Jtburg, waarin het verzoek tot instellen van een dergelij ke koopavond vervat is. Meegedeeld werd dat van de 44 leden van Ons Belang er 32 zijn voor een koopavond, 10 leden bleken tegen en 2 ont hielden zich van een me ning. De vaste commissie van ad vies en bijstand aan het colle ge van B. en W. voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme zal het verzoek van de Breskense winkeliers maandagmiddag behandelen in zijn openbare vergadering, die om 16.00 uur begint op het Oostburgse gemeentehuis. De commissie moet voorts advies uitbrengen over een subsidieverzoek van de orga nisator en de Flandriade '73. In deze brief, ongeveer 3 maanden geleden binnengeko men op het gemeentehuis, wordt een subsidie van 1 cent per geregistreerde bezoeker gevraagd. Ook zal men zich maandag middag buigen over de proble matiek rond de binnen afzien bare tijd in te voeren gemeen telijke belasting op onroerend goed. Men gaat praten aan de hand van een brief van de rijksaniddenstandsconsulent in Zeeland. Bekeken moet onder meer worden op welke wijze de heffing moet geschieden. Dit kan bijvoorbeeld naar waarde van het onroerend goed in het economisch ver keer of naar oppervlakte. C. J. Musson. IJZENDIJKE Vanaf 1 augustus is de heer C. J. Mus- I sou avond aan avond in de weer geweest met de opzet en I uitwerking van een Oranjetentoonstelling in het Cultureel I Centrum van IJzendijke. Tijdens veel vrije uurtjes heeft hij diverse archieven I geraadpleegd en het resultaat is een logisch opgezette ex- tie die op 5 september, ter gelegenheid van het zilve- I ren regeer jubileum van de koningin, officieel zal worden I geopend. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 30 I september, tijdens de openingsuren van het centrum. Nu zijn archieven voor de [te Musson geen vreemde want in het dagelijks n is hij chef van de afde- post en archief op het I Oostburgse gemeentehuis, paast de vele bijdragen uit de I «iiiciële archieven, o.l.m. Aar- I aenburg en Oostburg, hebben I tok particulieren, na een hier- 'ae gedane oproep het een en mier ter beschikking ge- I ateld, «Het leeft nog onder de 'gnsen, het oranjehuis", zo de heer Musson. „Mijn probleem was eigenlijk waar- ®e begin ik. Je moet een tepaald tijdvak of iets derge- riks kiezen en deze expositie I Wat met de Onafhankelijk- I wilsverklaring van het Alge- 1*91 Bestuur Verenigde Ne- I Wanden uit 1813, waarvan een origineel exemplaar I «eb weten te bemachtigen uit 'al gemeentearchief van Aar- denburg". b totaal 35 panelen, ver heul over de twee bovenza al 'aa het cultureel centrum, Jeen overzicht gegeven A het wel en wee van de ranjetelgen, gedurende de 'ote anderhalve eeuw. „Veel iin j is. natuurlijk besteed I li. e officiële bezoeken die en van het koninklijk huis l2s», ,lo0P der tijd aan Vlaanderen hebben I <™racht". i rin et bezoek van konin- «Wilhelmina en prins Hen- lol! !n is een zeer l'raaie te zien van de aankomst "tejkens en het speciale 'Juere west-Zeeuwsch-Vla- ^Tda? voor dit be- was vervaardigd. „Veel liitt'-j weten dat dit rijtuig, tiAr s de bezetting is ver- ia itJ iaran'ang in Draaiburg %r remise heeft gestaan. En jjj °ns, kleine jongens, was stiekfen hele bevenis om, na ie, "f de remise te zijn bin- It P'eats te nemen I jezelf N'uig- Dan voelde je I''5 sis een vorst". liüiaVler,ngen van nationale •sin» e ging eind vorige ie tp anders dan nu. Op ,ie'ei?toorLstelling is een pa- Irfiu aen waarop bonnen lie 1898 in ^ar- ti wondere on- na aan de armen wer den uitgereikt, om hen ook te laten delen in de feestvreugde. Op vertoon van die bonnen kon brood, suiker, snoepgoed en een kilo krentenbrood ver kregen worden. „Zo ging dat eenmaal vroeger", aldus de heer Musson, die zei dat hoe langer hij met de voorberei ding bezig was, hoe meer hij er zich in verdiepte. Er zijn overlijdensberichten van de Oranjes te zien, even als aparte panelen gewijd aan leden van het Huis van Oranje, van koning Willem 3 tot de nu jubilerende vorstin. De trouwplechtigheden van de verschillende prinsessen krijgen ruim aandacht, ook die van Irene. Andere onderwer pen zijn o.m. Oranje in oorlogs tijd, Prinsjesdag, de familie stamboom. Van de bijdragen uit de particuliere sector toon de de heer Musson zich zeer verheugd over een diaserie gemaakt van uitzendingen via de t.v. van het huwelijk van prinses Beatrix. Een fraai borduurwerk met het leven en huwelijk van Beatrix als on-, derwerp. Daarnaast zullen fraaie oude foto's, wandborden en herdenkingstegels de ten toonstelling larderen. De expositie zal na de ope ning dagelijks te bezichtigen zijn. De entreeprijs voor vol wassenen bedraagt f 1,- voor kinderen twee kwartjes. «ienkamp Ook vanuit Aardenburg za' een ploeg, be staande uit zes da-mes en ne gen heren, deelnemen aan de tienkamp in Oostburg, Ploeg leider van de Aardenburgse ploeg is Je heer H, Verstraete De schiftmgswedstrijden voor de zeskamp zijn vanavond en vrijdagavond; de finale wordt zaterdag gespeeld op de Oost burgse Markt. Bolling De uitslag van de bij E. Standaert gehouden bol ling is als volgt: 1. R. de Vreese - P. Laridaen - J Blondeel, 2. N. Paulus - G. Dhont - R. Goethals. 3. M. Verwulst - H. Pijfferoen - O. H-wwegh. OOSTBURG Vanaf vana vond zal Oostburg weer in de ban van de Tienkamp zijn. Een reusachtig bassin water beheerst thans weer het beeld van de Oostburgse Markt, dat evenals in voorgaande jaren vanavond tot en met zaterdag het strijdtoneel zal zijn van tien ploegen die kampen om de ereprijs. De wedstrijden hebben een internationaal tintje, want naast ploegen uit Breskens, Cadizand, Groede, Schoondijke, Oostburg, Waterlandkerkje, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Aar denburg, Zuidzande en de KPJ doen Belgische teams mee uit Moerkerke (vorig jaar winnaar) Maldegem en St.- Laureijns. Er zal van de deelnemers weer de nodige acrobatische tegenwoordigheid van geest gevraagd worden voor de di verse wedstrijdspelletjes, waarbij water een zeer centra le plaats inneemt, gezien de benamingen van onderdelen als Waterbalanceer, Veerpont en evenwichtswedstrijd. Daarnaast moet bier getapt worden en is er een hijstrape ze. „We hebben er weer een hoop werk aan gehad, wij ho pen dat het resultaat weer net zo goed is als voorgaande ja ren. toen duizenden toeschou wers een genoeglijke avond hebben gehad", aldus de heer De Munck. De wedstrijden worden tra ditioneel gehouden onder aus piciën van de Oostburgse win keliersvereniging. Als speaker treedt Wim Hendriks op die bezoekers vanaf 20.00 uur, als Je wedstrijden beginnen, zo goed mogelijk op de hoogte zal houden. De strijd vana vond en vrijdagavond zijn voorrontvm. Ploegen die zich Dovenaan weten te klasseren zullen zaterdagavond moeten uitmaken wie zich Tienkamp kampioen 1973 van Oostburg mag noemen. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Vandaag, morgen en zaterdag gaan Zeeuwse wandelaars deelne men aan de internationale bergwandeltochten te Knittel- feld., (Stiermarken) Oosten rijk. Het parkoers is veel en veel zwaarder dan de Nijmeegse vierdaagse of die van Israël. Het is klauteren tegen I860 m berghellingen op en af, over afglijbanen van bomen, over grote stenen, en spiegelgladde dennenaalden tapijten. Meer malen moet men zich aan boomtakken tegen de hellimg optrekken. Aan deze vermoei ende bergwandeltochten van 120 km.. nemen 8 Zeeuwen aan mee. Het zijn: de heer en mevr. J. van Houte, Zuidzan de; mej. M. L. van Water schoot. Kloosterzande, mej. S. van de Velde, Terneuzen, mej. N. Verhulst. Middelburg, de heer P. de Schipper. Yer- seke, de heer f. van Houte, Rilland-Ba-th en de heer Jae. van Voorenberghe, IJzendijke. Zwemproeven In het ge meentelijk zwembad te Aar denburg werden de proeven afgelegd voor de zwemdiplo ma's. De beoordelingscommis sie bestond uit de heer H. Henry en P. van de Velde, terwijl als toezichthouders na mens de KNZB aanwezig wa ren de heren Rombouts en Go- dijn. Het A-diploma werd be haald door 31 meisjes en 18 jo jongens; het B-diploma door 37 meisjes en 12 jongens, het zwemvaardigheidsdiploma 1: 18 meisjes en 7 jongens, zwemvaardigheidsdiploma 2: 15 meisjes en 2 jongens, zwemvaardigheidsdiploma 3: 4 meisjes en 2 jongens en zwemvaardigheidsdiploma 4: 1 meisje en 1 jongen. In totaal werden twee kandidaten afge wezen. Raadsvergadering De eerstvolgende raadsvergade ring van de gemeenteraad Aardenburg wordt belegd op dinsdag 11 september. De aan vang is vastgesteld op 19.30 uur. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT Het kin derkoor van de r.k. kerk te Hoofdplaat heeft een fietstocht gemaakt naar het strand bij „De Zwarte Polder" te Nieuw vliet. De 18 kinderen en 6 begeleiders vertrokken om 10.00 uur vanaf de r.k. kerk te Hoofdplaat met ideaal fiets weer richting Breskens. Bij aankomst te Nieuwvliet moester de kinderen in groepsjes van drie enkele vra gen beantwoorden, die betrek king hadden op de gereden route. Verder kregen ze ver schillende opdrachten aange boden, die ze in groepjes van drie moesten uitvoeren. De onderdelen die ze aange boden kregen waren: ringwer- pen, zakkenloop. balvervoer op lepel, hindernisbaan en kasteel bouwen van zand. De winnaars van deze middag waren Emmy de Ruijsscher, Edy Warringa en Peter Pie- laet. Tussendoor werden rer- schillende versnaperingen aan geboden. De organisatie be rustte bij de leiding van het kinderkoor. Om halfzes arri veerde het gezelshap vermoeid maar erg voldaan in Hoofd plaat. Met vreugde en dankbaar heid ziet uw dienstwillige Scopus terug op de voetbal wedstrijd tussen provinciale staten van Zeeland en hun collega's van Noord-Brabant. De wedstrijd werd vrijdag de 24ste gespeeld precies een week voor de datum van de Zeeuwse statenvergade ring. Die twee data vergelij kend, bekroop mij even het gevoel, dat het wellicht ver standiger van de organisators geweest zou zijn, als zij de voetbalwedstrijd op de 31ste hadden laten spelen (maar dan in de statenzaal), terwijl zij de statenvergade ring op de 24ste, uiteraard op het sportpark aan de Vlis- singse Irislaan hadden moe ten organiseren. Want wat zijn onze volksvertegenwoor digers kort van stof en be perkt van adem, zodra zij over de groene grasmat ren nen en hoe onbeperkt is hun uithoudingsvermogen, zolang zij in de statenzaal vertoe ven. Je mag sport echter niet vergelijken met parlementai re arbeid. Lichaam en geest worden bij deze takken van menselijk bezig-zijn nu een maal op totaal verschillende manieren aangesproken. Ik heb dat nu zelf weer eens kunnen zien. Trainer- coach Don had bijvoorbeeld al zijn vertrouwen gezet op de twee gedeputeerden Van Geesbergen en Boersma. De eerste had als aanbeveling het feit mee dat hij vroeger veel aan sport heeft gedaan, terwijl hij momenteel de portefeuilles cultuur en re creatie (waar sport een stuk je van is) beheert. Van Geesbergen was aanvoerder van het Zeeuwse statenelf- tal. Boersma had een plaats in de eerste linie (links) en van hem had Don verwacht -dat zijn stormachtig, ja zelfs enigszins woest voorkomen, de vijand volledig zou demo raliseren. De beide heren (het zij terloops opgemerkt) plegen in de statenvergade ringen zeer lang van stof te zijn. Een uur antwoord ge ven op vragen uit de zaal, die in luttele minuten afge daan zouden kunnen worden, is niets bijzonders voor de beide gedeputeerden. Maar nu op het voetbal veld.' Zowel Boersma als van Geesbergen strompelden naar de kantlijn, direct na hun eerste contact met de bal. Het noodlot wilde dat de twee heren nog maar nauwe lijks hersteld waren van weefselschade die zij hadden opgelopen bij de trainingen voor de historische voetbal ontmoeting... Het was secon- denwerk. Even de bal op de stand bij de tweede wed strijd tussen de Zeeuwse en Brabantse statenelftallen 1 1 bleef. m teen en hup! daar gingen de heren. De rest van de tijd die de wedstrijd duurde, be steedden zij aan het analyse ren van het voetbalgedrag van hun eigen elftal en dat van de tegenstanders uit Bra bant. Mr. Schlingemann, de WD-gedeputeerde, die leu nend op zijn stok stond toe te zien, had het al gauw bekeken. „Tegen die Braban ders zou ik, met mijn manke poot, het nog op mijn sloffen kunnen winnen", zei hij. „Maar die keeper, dat is een andere zaak!" De keeper in kwestie was de fractieleider van D-66 in de Brabantse staten, Ab Kioozen. Hij moet iets met de bal hebben uitgespookt, want het ding kwam telkens auto matisch in zijn harige han den terecht. Schlingemann had dat gauw door en hij was spreekbuis van allen toen hij ons, op de tribune, toeriep: „De Zeeuwen spelen beter, maar de Brabanders hebben een betere doel man." Een ietwat riskante opmer king, want het was zijn par tijgenoot Moermond, die het Zeeuwse doel verdedigde. Deze had het aan zijn amechtige, maar fanatieke voorhoede te danken dat de W. Don. De aanwezigheid van mr. Schlingemann duidt er reeds op, dat bij het voetbalduel een belangwekkende suppof- tersschare aanwezig was. In derdaad, dat is juist gecon cludeerd. Er waren heel wat belangstellende echtgenoten meegekomen, maar ook grif- fiepersoneel en politieke waarnemers lieten zich niet onbetuigd. Eén van de Bra bantse spelers had zijn vrouw, een slanke verschij ning met een enorm stemge luid, strategisch midden op de tribune lat plaats ne men. De man, wiens voor naam Leo luidt, heeft ver moedelijk geredeneerd, dat het geroep van zijn vrouw de door Zeeuwen beheerste tribune wel tot zwijgen zou brengen. Dat lukte soms, want iedereen zweeg van schrik als de kreet „Toe Leo! Pak 'm alléén" over het veld galmde. Enkele Zeeuwse da mes, wat preuts en wat stijf jes, deden maar net of ze niets gehoord hadden. Schlingemann intussen, be heerste de kantlijn. Hij hield niet op, met te wijzen op het belangrijke verschil tussen de sportvelden uit zijn jeugd en die prachtige accommoda ties van tegenwoordig. „Wij speelden op een stuk wei land", sprak hij ietwat ver ontwaardigd. „met twee ho pen koeiestront als goalpa- len. En dan moet je dit eens zien. Wat een pracht". Er waren ook personen, die zich afvroegen wat het diepere doel van de voetbalwedstrijd nu. eigenlijk wel mocht zijn. Zij zagen het niet zo zitten: die 28 voetballende heren (die Zeeuwen hadden een ploeg van 17 man, hoewel er slechts elf tegelijk in het veld verschenen) en die be ker zonder deksel die ze met hun gedraaf en gesnuif kon den winnen.. Welnu, voor hen kwam de verklaring na afloop, in de Statenzaal, waar de beker aan Brabant werd uitgereikt. Daar zagen wij allen hoe de Brabantse KVP-gedeputeerde Brokx, die de Brabanders aanvoerde, tot driemaal toe de leider van het Zeeuwse team op Russische wijze om helsde, nadat hij twee dozijn 3ossche bollen had uitge deeld. Kijk, dat is verbroe dering tussen tw°e provin ciebesturen het aarzelende begin van de gewestvorming en misschien wel van een verenigd Europa. Zowel In Bossche als in Middelburgse politieke kringen valt het idee om van de sportontmoe- tingen een traditie te maken, bijzonder goed. Maar men zou eens moeten variëren. Altijd voetbal is ook niet alles. Wat te denken van een partijtje waterpolo? Of van hordenlopen? Zolang het maar geen spreekmarathon wordt, is het mij best. G BROKX. 9 J. Schlingemann. J. p. Boersma. eindredactie bas augustqn

de Stem | 1973 | | pagina 9