Mo-ro-schip Vlissingen binnengelopen GEMEENTEN: ZUINIG MET BEJAARDEN TELEFOON NAM VAN IER G.S. willen snelheids beperking bij berucht kruispunt Potjes personeel Agrarische Sociale Fondsen waarschijnlijk naar Tilburg of Gouda Bejaarden in Zeeland vergaderden Middelburg huldigt kampioenen stad streek mmmmmÊmmm uilnisbelt van liddelburg In lichterlaaie Ploegwedstrijd in Wilhelmina- dorp Middelburg Griffie verandert openingstijden Zonnige perioden Gak Informatie DE RONDE VAN GOUDA Dikke van Dale rijdt door W.Z.-Vlaanderen De mosselen zijn weer heerlijk! Dus nü op tafel: Drié zwaar gewonden bij ongeluk in 's-Heer Arendskerke 00(11 t£)erdag 30 augustus 1973 /an een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Qistet liddag rond twee uur is emeentelijke vuilnisbelt van liddelburg, gelegen langs d' inde Veerseweg, 0p onver ■jlaarbare manier in brand e. bakt. Er zijn wel vaker klei' ere brandjes op de vuilnis" <elt uitgebroken, maar gist en vrat het vuur zich plotse ing door de gehele, ca 700 ïeter lange en 700 meter bre- e vuilnishoop, die op sonuni- e plaatsen 14 meter hoog is een. Honderden tonnen afval'van |e meer dan 30.000 Middel- lurgse inwoners stonden in lehterlaaie en veroorzaakten len vreemd schouwspel De haurzee en een geweldige tinkende rookkolom, die door Ie opgestoken avondwind naar let dorp Kleverskerke werd leblazen, trok vooral gistera- |ond vele kijkers. De brandweer stond voor en hopeloze opgave. Het Irandende vuil had wekenlang lelegenheid gehad om uit te Irogen, zodat het blussen er- lan een onmogelijke zai pas. Met enkele stralen pro- lieerde men een in de nabij- leid van de belt staande Melkmachine voor de vernieti ging te behoeden. Duizenden latten en verschillende zwerf katten zijn, aldus ooggetuigen, levend verbrand of wegge vlucht. Het vuur zal nog dagen voeden, zo verwacht de Irandweer. Zolang de brand liet, desnoods gedeeltelijk, is litgewoed kan de stortplaats I liet gebruikt worden. Een bij komstig gelukkig toeval is dat luist deze week de regionale fuilnisstortplaats in het Sloe gebruik kan worden geno- len. teehengeluitrusting aangebo- Sen. Mevrouw Baerends kreeg gen fraai bloemstuk. Burgemeester G. van Waes nerkte in zijn afscheidsrede bp, dat de droefheid van het Ifscheid nemen verzacht werd Boor deze benoeming. „Het zit frin dat een jonge, energieke kei'el als u, die plezier had in lijn werk, een geboren be- Jtuurder wordt", zei burge rmester Van Waes. Verder loemde de burgemeester de 100 procent collegialiteit van ie heer Baerends in het colle- le van B. en W. Hij bood hem len fotoboek van de gemeente j3or.se]e aan met de handteke ning van alle raadsleden. Ver- Ier mocht de heer Baerends fan alle raadsleden een gou- (en horloge in ontvangst ne- len. Met een zoen bood bur gemeester Van Waes mevrouw Baerends een bloemstuk van |rchideeën aan. De heer A. de Kooning, oua- Jte raadslid van de gemeente forsele, roemde de kwahtei- en van de heer Baerends. rooral op het gebied van het lij zonder onderwijs. (Van onze correspondent) WILHELMINADORP .°.e egelingscommissie provincial doegwedstrijden in Zeeland oudt op zaterdag 1 septemM e Wilhelminadorp de jaarU]*- e ploegwedstrijden. De aa - ang hiervan is halféen. u wedstrijden vinden plaats °P iet terrein achter de centra ve"kplaats in de Wilhetoina- older. Deelname geschiedt wee categoeriën, n.l. rona- aande ploegen en trekk® - ventelploegen. De strn vaaraan zowel Brabanders a .eeuwen deelnemen, ëaa\°Jo e titel ploegkampioen h" Van deze ploegwedstrijd -eerder nog een wedstrijd ve - >onden, waarbij de hezoeke lan de hand van het Pun j chema kunnen mee beoora - en wie kampioen gaat wo - len. De mogelijkheid bestaa .at de ploegers die in de wedstrijd het beste naar vore omen worden afgevaardig aar de landelijke kamPloen' chappen in de Flevopolder. Oefenwedstrijd Als te voorbereiding op het me re voetbalseizoen zal twej„.._ lasser Middelburg op donde agavomd 30 augustus «b 0.00 uur op een van de t einen van het sportvelden implex Varkenoord te irdam een vriendschappen) 'edstrijd spelen tegen ïey oord-c, de betaalde jeugd e Rotterdammers. LS.F. WEG UIT GOES (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met in- ging gebracht in de openings tijden van de provinciale stijden van de provinciale griffie voor het publiek. In het vervolg zal het provinciehuis geopend zijn van maandag !.tn. vrijdag van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 Uur. Vooruitzichten voor vrrijdag tn zaterdag, opgesteld door let KNMI op woensdag om 1810 uur: zonnige perioden en skchts hier en daar een bui. Gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers temiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren to: 3 tot 10. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden Mier normaal. Max. temp.: 0 4 graden onder normaal. ™s op een droge periode Wi minstens 12 uur 90 pro- tol Kans op eeaa geheel toog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren TO 4 tot 13. Min. temp. 0 tot J graden onder normaal. Max. rap.: van ongeveer normaal 3 graden onder normaal. os op een droge periode "n minstens 12 uur: 95 pro tot. Kans op een geheel toog etmaal: 90 procent. STRAND VERWACHTING «a van Engeland afkomstig ™ot, dat woensdagavond re- Bi bracht, trekt met bewol- naai' het oosten weg. In 'e loop van de dag opklaringen ffl een matige zuidwestenwind. 'Boperatuur 18 tot 20 graden, leewater 18 graden. ™ruitzichten: iets wisselval- "Wi gematigde temperatuur nu en dan zon. I *JIorgen, vrijdag 31 augustus: SjjWn op Zoom 5.45 en - ---.ei14.54 en 17.05. '«'neuzen 4.18 en 16.30. Mssingen 3.43 en 15.57. ,cmeldinge 5.35 en 17 50. Waterhoogten van woens- ..norgen, meegedeeld door "'«waterstaat: Konstanz 347 Rheinfelden 228 min 6 jraatsbm-g 210 onv., Plitters 380 plus 20 Maxau 420 H u11, Plochingen 140 plus Mannheim 222 onv., Stein 5» 115 plus 2, Mainz 222 if'" 1. Bingen 114 min 2, 140 min 2, Triêr 235 ."'■.Koblenz 136 min 4, Keu- i.11 oo min 2, Ruhrort 233 min don h 867 min 2, Panner- i.,se Kop 845 onv., Nijmegen Pms 2. IJsselkop 820 min li, i e Ussel 348 min 2, j4i.ea'er 219 min 6, Monsin Jin 18, Borgharen 3800 kii'p'feld 1087 onv., Grave e"en de sluis 500 plus 4. Provinciale waterstaat gaat zo spoedig mogelijk wat verticale blikvangers aan brengen op het gevaarlijke kruispunt Potjes, zodat de aandacht van de automobi list wat eerder op het nade ren van dit kruispunt wordt gevestigd. Een goede oplos sing van de verkeersproble matiek op dit kruispunt kan echter pas bij de aanleg van de nieuwe rijksweg tussen Breskens en Sluis worden verwezenlijkt. (Van onze correspondent) GOES Op de druk be zochte rayonbestuursvei'gaue- ring van de Algemene Bond van Bejaarden van net rayon Zeeland, die gisteren gehou den werd in het Slot van Os- tende te Goes merkte de heer A. J. v.d. Graaf, rayonvoorzit ter en tevens lid van het hoofdbestuur op, dat alle be jaarden, ongeacht hun inko men afhankelijk zijn van de AOW-uitkering. „Sinds 1957 werd de AOW- uitkering steeds verhoogd, hetgeen inhoudt dat ook de prijzen werden verhoogd, maar de structurele verhoging tot het minimumloon is nog steeds niet gewaarborgd", zei de heer v.d. Graaf. Deze deel de in zijn openingswoord ver der mede dat minister Boers- ma van Sociale Zaken bij de SER de vraag naar 6 procent vakantietoeslag aanhangig heeft gemaakt. Na de voorlezing van de no tulen en de behandeling van mededelingen en ingekomen stukken, waarschuwde de se cretaris de heer W.L. Potter de bejaarden voorzichtig te zijm met kopen aan de deur. Bij het hoofdbestuur zijn een aantal klachten binnenge komen. dat bejaarden in bus sen en treinen soms gedurende een lange reis moeten blijven staan. Een afgevaardigde vsn Yerseke stelde voor de NS te vragen een extra rijtuig aan te koppelen voor bejaarden. Voorzitter v.d. Graaf maakte op de vergadering bekend dat het orgaan van de nond een naamsverandering heeft on dergaan -en n.u Op Weg zal heten. De telefoonaansluitingen voor de bejaarden was een punt dat uitvoerig besproken werd. De aamlegkostem zouden door de gemeente worden ver goed, indien de inkomens la ger zouden liggen dan 9000 gulden. Het hoofdbestuur ijvert mo menteel voor een volksverze kering tegen ziekte ie verband met de verhoging van de zie kenfondspremie. De premies hiervoor zullen worden bere kend naar draagkracht. Na de lunchpauze werden voorstellen gedaan betreffende de huur van de bejaardenwo- ningen. Mevr. Haring was van mening, dat een huursubsidie bij de gemeente kan worden aangevraagd. De heer Tissing gaf tenslotte nog een uitzeen zetting over de activiteiten van het Sociaal Adviesbureau. Op de bondsvergadering die op 5 oktober in Utrecht gehou den wordt zullen vijf afgp. vaardigden van Zeeland aan wezig zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland zul len aan de minister van ver keer en waterstaat vragen om op korte termijn eén snelheids beperking van zeventig kilome ter per uur te laten instellen op het beruchte kruispunt Potjes tussen Sluis en Buitenlust. Verder zal op korte termijn door de provincie zelf al het een en ander ter verbetering van dit kruispunt worden ge daan. Voor wat de definitieve op lossing van de verkeersproble men op dit kruispunt betreft denken G.S. aan een grondige reconstructie ervan als de be staande weg Buitenlust-Sluis door de nieuwe secundaire weg 17 tussen Breskens en Sluis zal worden vervangen. G.S. doen al deze medede lingen op vragen van zes sta tenleden onder aanvoering van de heer J. Scheele naar aan leiding van het verkeersonge luk van 2 augustus, waarbij op het kruispunt Potjes drie do den te betreuren waren. Na het ongeluk is door pro vinciale waterstaat een onder zoek ingesteld om na te gaan wat op korte termijn gedaan zou kunnen worden om het kruispunt minder gevaarlijk te maken. Uit dit onderzoek bleek dat op 't kruispunt betrekkelijk veel afslaand verkeer voorkomt, dat relatief veel verkeer de voorrangsweg Buitenlust-Sluis recht oversteekt en dat het ver keer op de weg Buitenlust-Sluis 't kruispunt over het algemeen met matige snelheid passeert. G.S. menen dat voorlopig de toestand al kan worden verbe terd als de automobilisten niet meer een vlak kruispunt, maar meer een kruispunt aantreffen, waarop verticale elementen hun aandacht trekken. In dit verband denkt men eraan om verlichte richtingaanwijzers op masten en verhoogde verkeers- druppels in de weg tussen Zuidzande en Cadzand aan te brengen. Verder zullen de hui dige knipperlichten op de weg Zuidzande - CCadzand worden vervangen door knipperlidh- ten aan weerszijden van de weg. Provinciale waterstaat heeft opdracht gekregen om de ze voorzieningen zo snel moge lijk tot stand te brengen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het regionaal kantoor van de Agrarische So ciale Fondsen (A.S.F.) in Goes moet worden opgeheven. De sterke terugloop in de werkgelegenheid in de Zeeuwse landbouw is de oorzaak dat er voor het regionaal kantoor te weinig werk is om instandhouding te verantwoorden. Het dagelijks bestuur van de A.S.F. in Den Haag heeft vorige week vrijdag een voorstel tot opheffing van het Zeeuwse kan toor ingediend bij het algemeen bestuur. Dit orgaan zal volgende maand, na ingewonnen advies van onder meer beambtenbonden en standsorganisaties, besluiten of het voorstel zal worden over genomen. Voorgesteld is de opheffing te doen ingaan op 1 ja nuari 1974. bestuursvoorstel, evenals de drie beambtenbonden. Er wordt, zo werd ons gezegd, een volkomen „open procedu re" gevolgd, waarbij het per soneel zo snel mogelijk wordt geïnformeerd. Voor die perso neelsleden die niet overge plaatst willen worden en die geen ander werk kunnen vin den zal er een regeling getrof fen moeten worden. De ASF is in het leven ge roepen door de drie werkge vers- en werknemersorganisa ties in de landbouw. Verricht worden dezelfde werkzaamhe den als het gemeenschappelijk administratiekantoor doet in tal van andere bedrijfstakken. Zo wordt onder meer uitvoe ring gegeven aan ziektewet, werkloosheidswet en arbeids ongeschiktheidswet. Sluiting van het kantoor Goes betekent voor het 24 man sterke binnendienstper- soneel in Zeeland vermoede lijk overplaatsing naar de ASF kantoren in Gouda of Tilburg. Onder dit personeel bevinden zich 9 jeugdigen. Het buiten- dienstpersoneel, controleurs en dergelijke, blijft gewoon in Zeeland werkzaam. Admini stratief zal het gebied gaan behoren tot het kantoor in Til burg. (ADVERTENTIE) Het personeel In Goes is reeds van het voorstel tot op heffing in kennis gesteld. Sommigen van hen, die op va kantie waren, kregen de me dedeling via de telefoon op hun vakantieadressen. De on dernemingsraad van de ASF is volledig op de hoogte van het (ADVERTENTIE) Met vele minuten voorsprong op het peleton is Derk Makker oms, trouw bijgestaan door ploeggenoot Wimpie v.d. Bijl, op weg naar de eindstreep. Overtuigd van hun zekere zegezagen de beide dappere rijders kans tussendoor even een opkikkertjein de vorm van een goed stuk kaas uit het vuistjete nuttigen. Derk wist uiteindelijk als eerste te finishen. Wimpie werd verdiend tweedeDank zij kaas uit het vuistje Wie zal het zeggen.(NZB-foto) Zo werd gisteren de bibliobus in gebruik genomen. (Vau een onzer verslaggevers OOSTBURG Vanaf van daag rijdt „de Dikke Van Da- Ie" door West-Zeeuwsch- bus van rui Vlaanderen. Het is een biblio bus van ruim negen meter, die op 72 meter boekenplanken ruim 3000 boeken met zich meevoert. De bus is eigendom van de Provinciale Bibliotheek-Cen trale en is in gebruik gegeven aan de Stichting Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Tijdens een korte plechtigheid onthulde gistera vond mevrouw Brevet, pen- ningmeesteresse van de Stich ting, door 't wegtrekken van de Zeeuwse vlag op het front van de nieuwe bus, de naam vam het voertuig. De bus was daarmee officieel overgedra gen. Mr. W. de Bruine, directeur van de Bibliotheek-Centrale in Middelburg, had tijdens de korte bijeenkomst in de bibli otheek in Oostburg erop gewe zen, dat een bibliobus zeer belangrijk is voor de biblio theekvoorziening vain de klei nere kernen. Dat dit systeem in de streek aanslaat, laat zich aflezen aan de stand van inge schreven lezers: bijna 1000 jeugdigen en 600 volwassenen, die in het eerste halfjaar van 1973 50.000 keer een boek leenden. De nieuwe bus, die in de plaats komt van zijn kleinere voorganger, is dan ook geen overbodige luxe. Evenals de drie andere bus sen in Zeeland kreeg ook deze bus een naam, die is ontleend aan een boek uit de streek. Voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren kwam als eerste naam Van Dale naar voren. Vandaar de populaire benaming van zijn woordenboek op de voor kant van de bibliobus. Na de onthulling van de naam bezocht het gezelschap, waaronder voorzitter W. van Dongen van de stichting, de nieuwe bus om alles in ogen schouw te nemen. Daarna bleef men onder het genot van een kopje koffie nog enige tijd gezellig bijeen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gevolg gevend aan een in Middelburg ontstane traditie zullen B. en W. van deze gemeente de eer ste seniorenteams van Middel burgse sportverenigingen, die in liet afgelopen seizoen kam pioen werden, in het stadhuis ontvangen. Dit gebeurt op donderdag 30 augustus om 19.30 uur. Voor deze ontvangst zijn ook geïn viteerd. de dagelijkse besturen van de desbetreffende vereni gingen en de trainers-coaches. De eerste seniorenteams van de volgende verenigingen wer den kampioen en zullen dus gehuldigd worden: de schaak vereniging Middelburg, de voetbalvereniging Jong Am- bon, de voetbalvereniging Nieuwland. tafeltennisvereni ging het Zand, tafeltennisvere niging Nieuwland, tafeltennis vereniging St. Laurens, en de watersportvereniging De Ar- ne. Tijdens deze ontvangst zal voor de tweede maal in suc cessie de gemeentelijke wis selbeker worden uitgereikt aan dat team of aan die per soon, die volgens een speciaal daarvoor in het leven geroe pen commissie, de beste sport prestatie in het afgelopen sei zoen heeft verricht. gekookt, gebakken, gemarineerd Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. (Van onze correspondente) VLISSINGEN. Vlissingen beschikt sinds woensdag weer over een vaste vrachtlijndienstverbinding tussen Ramsgate (En geland) en Vlissingen. De nieuwe dienst de Thanet Shipping Line wordt geëxploiteerd door B.K.S. Traction Limited in Sit ting Bone. Voorlopig wordt de dienst onderhouden met een ro-ro-schip, de Admiral Carrier met een capaciteit van 30 tot 35 trailers en 40 personenauto's per keer. Het schip is speciaal voor deze dienst gebouwd. Het is zo manouvreerbaar dat het om zijn eigen as kan draaien. Daarnaast beschikt het schip over een dubbel ra darsysteem, waardoor vertra gingen door mist of slecht weer niet meer kunnen voor komen. Het streven is erop gericht in de naaste toekomst de dienst met 2 schepen te gaan onderhouden, zodat de wekelijkse vervoerscapaciteit op ongeveer 400 trailers komt te liggen. The Admiral Carrier is dinsdag met feestelijk ver toon in gebruik gesteld in Ramsgate. De directeur van de Vlis- singse haven de heer C. Oreel stelde tijdens de officiële ont vangst van het eerste schip in de Vlissingse binnenhaven dat deze dienst in tegenstelling tot de vorig jaar opgerichte en ook weer opgeheven Chanal Bridge Line tussen Vlissingen en Ramsgate grote kans van slagen heeft. De aanvankelijke moeilijkheden, Ramsgate is namelijk een getijden haven met slechte aanlegcapaciteit, zijn uit de weg geruimd door dat er in de haven passende voorzieningen zijn getroffen. Daarnaast wil men een strak vaarschema aanhouden in ver band met het tij. Door de toetreding van Engeland tot de EEG zal deze vraehtdienst een gezond leven kunnen leiden, aldus de heer Oreel. Het schip The Admiral Carrier arriveer de woensdag met 10 trailers aan boord in Vlissingen. De nieuwe maatschappij heeft na melijk het geluk gehad in con tact te komen met enkele ver voerders die bij het horen van de plannen direct hun mede werking toezegden (Van onze correspondent) 's-HEER ARENDSKERKE (ANP) Dinsdagavond zijn bij een verkeersongeval in 's Heer Arendskerke bij Goes drie mensen zwaar gewond geraakt. Een vrachtwagen met aan hanger wilde vanuit een zij weg de voorrangskruising rijksweg 258 oversteken. Ter wijl hij met zijn combinatie dwars over de weg stand, bots ten er aan beide kanten twee personenauto's, één komende uit de richting Goes en één uit de richting Middelburg, op de vrachtauto. De ravage was groot. De politie in Goes heeft het verkeer anderhalf uur lang moeten omleiden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Het gemeentebestuur van Gorinchem heeft een plan uitgebroed om alle bejaarde inwoners van deze ge meente op kosten van de gemeente van een telefoon te voor zien. Het belangrijkste argument om dit te doen is voor de gemeente liet feit dat de bejaarden dan een beter sociaal con tact met de buitenwereld kunnen hebben en ze hoeven dan alleen maar te bellen om de eenzaamheid te doorbreken. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft inmiddels al laten blijken de gedachte van Gorinchem te willen overne men ofschoon het ministerie van CRM een afwijzende hou ding aanneemt. Bij een kleine enquête onder de Zeeuwse ge meenten is ons gebleken dat men er in deze provincie over het algemeen weinig voor voelt om zomaar iedereen, die 65 jaar is geworden op kosten van de gemeente van een tele foon te voorzien Door het gemeentebestuur van Hulst wordt het wel als een leuk plan beschouwd, maar ook als een plan dat bij uitvoering toch op te veel praktische bezwaren za] stui ten. Volgens de Hulster visie heeft ook niet elke bejaarde per se een telefoon nodig en ook zijn er onder de 65-plus- sers heel wat mensen die de telefoonkosten zelf kunnen be talen. Voor de bejaarden, die per se een telefoon nodig heb ben en zelf de kosten daarvan niet kunnen betalen, kan via de bijstandswet een oplossing gevonden worden. Maar dat gebeurt nu in de praktijk al. Het gemeentebestuur van Hulst voelt er niet veel voor om iedereen, die 65 jaar is geworden op kosten van de gemeente van een telefoon te voorzien. Reimerswaal is een gemeen te met relatief veel bejaarden. Het systeem van gratis tele foon voor mensen die daar niet buiten kunnen is er al jaren in gebruik. Burgemees ter mr. C. Pijl-Hogeweg: „Wanneer dat medisch of soci aal nodig is, verlenen wij op grond van de bijstandswet al alle mogelijke hulp. Mensen die een hartkwaal hebben bij voorbeeld moeten kunnen bel len wanneer dat nodig is. En ook mensen die hun huis niet uit kunnen en geen familie of kennissen in de buurt heb ben". Overigens is het niet zo dat ie dereen die boven de 65 tele foon nodig heeft, hem zo maar Krijgt. „We kijken wel eerst of die persoon draagkrachtig genoeg is om de kosten te „Miljonairs hoeven we niet te dragen', aldus Pijl-Hogeweg. helpen". Burgemeester Huber van Goes is eenzelfde menig toe gedaan. ..Alleen als er een me dische indikatie is en men zelf de kosten niet blijkt te kun nen betalen, willen w(j wel eens steun verlenen. Maar de meeste bejaarden die hulp be hoeven zitten in een bejaar dentehuis of een serviceflat, en en die hebben telefoon bij de hand of in de buurt, of ze hebben een alarmschei op hun kamer. Bovendien kunnen de meesten het zelf wel betalen. Er zijn nog genoeg 65-plussers die werken, en anders kan het toch vaak ook van een mini- mumpensiopn nog wel. Alleen mensen die heel moeilijk zit ten, helpen we wel".

de Stem | 1973 | | pagina 3