igde ïhuizen ANUENSIS Geen generaal pardon voor illegale V.S. houden troepen in Studenten smokkelden hasj-oiie in maag Veel chauffeurs hebben angst W-Europa fcugSP enigde enhuizefl VREDELING TERUG UIT AMERIKA Één opleidingscentrum mobiele eenheden Raadsleden: vaste jaarlijkse vergadering wil Aanslag op Londense beurs :hesse- sgkundige 'ÖS*- ten IJVTERIMRAPPORT VNG-COMMISSIE BIJ REGERINGSJUBILEUM KONINGIN I kamerlid reveille weer invoeren Vervoersboiulcii timmerden aan de weg Prijsverlaging abortus klinieken Akzo gaat mm kunstleer maken (ieen apparatuur, toch declaraties MAANDAG OPENING OP VLIEGBASIS WOENSDRECHT sor Middelbaar Onderwijs binnenland! commentaar 73,81 Enige manier Eigen mensen Hygiëne bevorderen Schooltassen Fa. A. de Brusjn PROGRAMMA Veronica 200.000 leden Röntgenologen Anaesthesie van ons 2'ekenhul» 3iaanbevelkIgaeSt^SS'e"VerP'eeg. dere bekwaming, zowel i, is mogelijk onder wnï*» anaesthesist Dr. Th W n laris zijn afhankelijk' van oft WWV is voor rekening van hef Machines vanüeTakm^T voor Met ar middelbaar technische loch in het bijzonder voor ng procestechniek lijk in het bezit van het sdsdiploma en bij voorkeur ring in de procestechniek. ng, afhankelijk van leeftijd ng van 903,— tot 1315,—. ies binnen 8 dagen aan het hting, Postbus 768, Tilburg. noderne loopt volgens schema reeds kontakt met een verkzaamheden. en worden gaarne ver- >or het hoofd van de de heer A.H.A. Bevers, 55750 - 84411 citatie kunt u richten loofd Personeelszaken enigde Ziekenhuizen, isingel 3, Zutphen. 73-26 25 augustus 1973 (Van onze redactie binnenland) „EN HAAG Gemeente lieden moeten een jaar- ïïse vergoeding krijgen in "Lts van het huidige presen- E„ldDie vergoeding moet afhankelijk zijn van de zwaar- de functie, de door het Ie va" adslid gemaakte kosten en t financiële nadeel door in- Lstenderving. Dat zegt de commissie Positie Raadsleden van de Vereniging van Neder landse Gemeenten in haar in- terrimrapport. De commissie pleit in het rapport voor een snelle wijzi ging van de gemeentewet op dit punt. Als die wijziging vlug plaatsvindt, kunnen de in 1974 te kiezen raadsleden nog voor een groot deel van hun zittingsperiode van de verbe tering profiteren, aldus de commissie die onder voorzit terschap staat van ir. W. Merkx, burgemeester van Bre da. De commissie is er zich van bewust dat een wetswijziging ook bij de grootste spoed niet voor de raadsverkiezingen van 1974 tot stand gebracht kan worden. Daarom stelt zij een aantal maatregelen voor die de financiële positie van de raadsleden op korte termijn verbeteren. Vooruitlopend op een defini tieve regeling wil de commis sie dat de presentiegelden met Ingang van 1 januari 1974 ver hoogd worden met 50 procent, uitgaande van 1 januari 1970. Daarnaast vindt de commissie dat aan raadsleden en fracties van gemeentewege faciliteiten, zoals ambtelijke bijstand, het beschikbaar stellen van verga der- en studeerruimte, tele foons etc. verleend moeten worden. In 75 procent van alle gemeenten komt dit nog niet voor. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ten on rechte koesteren buitenlan ders, die illegaal in ons land zijn, de veronderstelling dat zij begin volgende maand hun verblijf in Nederland kunnen legaliseren bij gele genheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de konin gin. Het is een misvatting, al dus het ministerie van Justi tie, dat bij eerdere nationale feestelijkheden zo'n generaal pardon zou zijn afgekondigd. Het is niet gebeurd bij het huwelijk van de kroonprin- ses in 1966, noch bij de her denking van de bevrijding in 1970. Wel was er eens een gene raal pardon voor illegale bui tenlandse werknemers in 1968. De aanleiding daarvoor was toen, het doorvoeren van een wijziging van de uitvoe ringsvoorschriften voor het verstrekken van machtigin gen tot voorlopig verblijf in Nederland. Alle buitenlan ders, die toen illegaal in ons land waren en op 31 mei een werkkring hadden, konden met een bewijs van hun werkgever hun verblijf hier te lande legaliseren. Gebleken is thans, dat tal van illegaal hier vertoevende buitenlanders denken, dat zij „amnestie" zullen krijgen. /vier uenrnermoton Zekeringen 16 amp. gmachines pk f480.- nmolens f 490.- MOERKAPELLE BREDEWEG33 TEL. (01793) 1944 - B.B.G. 1079)187782 PREMIER Den Uyl is in Bonn tijdens zijn besprekingen met kanselier Brandt bijzonder hartelijk ontvangen. Hij is er gefêteerd als „mijn vriend Joop" en dat was in twee opzichten ret onbelangrijk voor de heer Den Uyl. Brandt logenstrafte Jaardoor de aan de NAVO-sercretaris-generaal Luns toegeschre- «t bewering, als zou hij zijn Nederlandse collega maar als een lichtgewicht beschouwen. Dank zij die Duitse accolade staat Oen Uyl weer wat sterker tegenover zijn roerige, door drammerige achterban in zaken als de NAVO, Portugal en Grie kenland. Want ook Brandt ziet niets in radicale acties terzake Onder zijn leiding heeft het socialisme en West-Duitsland ge kozen voor de weg van de geleidelijkheid bij maatschappij hervorming en dat is, weet Den Uyl, ook de enige manier waarop hij in Nederland iets zal kunnen bereiken. DE Wageningse hoogleraar prof. Thurlings is destijds lid kunnen worden van de Eerste Kamer, omdat de KVP- parlijleiding voor hem een plaats had geclaimd op de Bra- bantse lijst van de K.V.P. Diezelfde KVP-leiding pousseert de hoogleraar nu als kandidaat voor het voorzittersschap van de Senaat. Er is echter een grote kans dat deze hoge functie aan prof. Thurlings voorbij zal gaan: de Brabantse KVP voelt er heel I weinig voor opnieuw voor hem een zetel te reserveren. Het dwarsliggen van de Brabantse KVP houdt natuurlijk ook .erband met de afbrokkeling van de aanhang in deze provincie. Het is lang niet zeker, dat men de „eigen" mensen straks weer op hef Binnenhof onderdak zal kunnen brengen. Maar er is neer. In Brabant heeft men er langzamerhand schoon genoeg van op de eigen lijst allerlei zgn. kwaliteitszetels te moeten inruimen voor KVP-ers uit andere landsdelen, die als zij een maal, dank zij de Brabantse KVP, in het parlement terecht zijn I gekomen, Brabant zelden of nooit meer weten te vinden. Dit laatste steekt te meer nu de Brabantse KVP bij de kan- I didaatstelling voor het Commissarisschap der Koningin in Bra bant (vacature Kortmann) keer op keer een blauwtje heeft I gelopen bij pogingen topfiguren uit de KVP voor deze functie 'e interesseren. Schmelzer wilde niet, De Jong evenmin en ook Nelissen liet het afweten. Zij allen gaven de voorkeur aan I een lucratieve baan met minder besognes in het bedrijfsleven. Ook deze ervaring heeft de Brabantse KVP'ers gesterkt in hun gevoelen dat zij de komende, moeilijke statenverkiezingen in hoofdzaak op eigen kracht zullen moeten uitvechten: Dat i men dan ook het liefst terugvalt op eigen, vertrouwde men sen, is zeer wel begrijpelijk. IVln onze parlementaire red.) DEN HAAG. Doordat de veiplichte reveille bij de "'iiismacht is afgeschaft, was sen vrij veel militairen zich "i't. Ook wordt er te weinig Ifbruik gemaakt van de dou- Dat komt doordat het Wekelijkse baden niet meer Sebeurt na een pelotonsgewij- •j afmars naar een hadhuis soldaat is weliswaar ver- Wicht een keer per week te Ban baden, maar hij kan dal ™cn wanneer hij wil. I Dat zijn enkele van de con- Quaes, die het Tweede-Ka llid mr. K. A. Keuning (DS heeft getrokken na een te's naar een aantal kazernes 1 legerplaatsen. Keuning 'Jat er op, dat in kazernes aar zich de douches vlakbij e slaapruimten bevinden .®as slechts in twaalf van de bezochte kazernes het geval - meer van de douches ge- mik wordt gemaakt, bezwaren tegen het dou- •en vormen vaak de afstand aar het badhuis, het feit dat er Sekleed naar toe moet et de kans op diefstal van die t5c5 hjdens het poedelen en feit, dat de badhuizen aar beperkt open zijn. Proe- het continu en zonder »sicht open houden van het inuis hebben er toe geleid j "Maten in de douche-hok- ,u behoefte gingen doen. terhd relaas van het Ka~ In veel uit de jaren vijftig erende legerplaatsen laat «gering te wensen over. dit aan Privacy komt in ■Jitin°ar-t kazernes n°g meer tot unS indien zich de wc aan 'eind van een door alle ka- ken, waaromheen zich een groep soldaten moet scharen om zich te wassen „met als ge volg hinderlijke toestanden als het natspatten van de buut - man en zo," aldus mr. Keu ning. In alle kazernes ont breekt warm water, een duide lijk ongerief want veel solda ten (monteurs bijvoorbeeld) hebben zulk vuil werk, dat ze met koud water niet schoon te wassen zijn. Mr. Keuning pleit verder voor het overal aanbrengen van opklapbare we-brillen. Klachten waren er ook over eetzalen en keukens. Wat de eetzalen betreft noemt Keu ning de aanduiding „vreet schuur" overdreven, maar soms is een diskwalificatie toch wel op zijn plaats, vindt hij. Ook is hij minder te spre ken over de opvang van het etensafval. De containers staan niet zelden in de eetzaal, wat zonder meer vies te noemen is. Van het ontbijt wordt wei nig gebruik gemaakt. Net als het zich 's morgens niet was sen komt dat doordat de ver plichte reveille niet meer be staat. Keuning pleit daarom voor herinvoering van het ver plicht opstaan dan wel voor een bepaling van een uiterlijke tijd waarop de slaapgelegen heden verlaten moeten zijn. 9 Op de 22ste verdieping van de Londense effectenbeurs is gisteren een bombrief ontploft. Een secretaresse liep vrij zwa re verwondingen op; een se cretaris Werd licht gewond. Ze zijn de eerste slachtoffers van de nu zes dagen durende ter- reurgolf, waarbij de Britse hoofdstad werd opgeschrikt door 28 bomincidenten. De IRA wordt verantwoordelijk gehouden voor de aanslagen. (ADVERTENTIE) DUBBELE TASSEN 19,75 3-VAKKENTAS 27,95 BLOEMENMARKT 12 ROOSENDAAL EEN UITSLAANDE brand heeft vrijdagmiddag de boven verdieping van een kapitale villa aan de Zandvoorterweg in Aerdenhout verwoest. De schade wordt geschat op meer dan twee ton. - heenlopende gang be te z'-'n Piannen tot sa_ iomn®j maar uitvoering kan I» n® op zich laten wach- Daarom pleit mr. Keuning voor in gevallen waar nog tin ltlIns':e twee jaar op sane- J". Sewacht moet worden Voorzieningen te treffen, «s de extra-kosten. sommige kazernes is er tls,: eb aan goede was te i' zelden zijn er 8 ronde granito-wasbak- In (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Drie Amerikaanse studenten moe ten sinds eind vorig jaar dui zenden dollars hebben ver diend aan smokkel van her oïne en hasjies-olie uit Am sterdam en andere Europese steden naar de Verenigde Staten. Twee van hen, de 19- jarige D.B. en de 20-jarige R.U, zijn aangehouden in een hotelletje in de Amsterdamse binnenstad, waar zij bezig waren een hoeveelheid her oïne te verbergen in de uit geholde kaft van het boek „Zwerven door Neder land". Op het hoofdbureau vertel den zij, dat bij de smokkel nog een derde man, de 21- jarige student C.C. was be trokken. Hij was echter even te voren naar Schiphol ge gaan om naar Amerika te vertrekken. De jongeman kon echter nog voor hij in het vliegtuig stapte worden gegrepen. Hij had een groot boek over antieke kunstvoor werpen bij zich waarvan de oorspronkelijke slappe om slag was vervangen door een uitgeholde stijve kaft. Hierin trof de recherche ook een hoeveelheid heroïne aan. In totaal was in de twee boeken 150 gram heroïne verstopt. Dat de studenten bereid waren grote risico's te nemen bleek uit de wijze waarop zij de hasj-olie vervoerden. Van condooms vervaardigden zij capsules, vulden die met olie en slikten ze met hulp van wat vla door. Vervolgens vertrokken zij per vliegtuig naar Amerika en namen daar een laxeermiddel in om weer de beschikking over de drugs te krijgen. „Levensge vaarlijk", zo noemde de hoofdinspecteur G. Toorenaar dit transport „het betekent hun dood als die (lingen in hun maag kapot gaan". (Van een onzer verslaggevers) HEDEL „Bij veel chauffeurs heerst angst en machteloos- vervoer dat wij hier zitten om met chauffeurs zelf te praten, heid, het is typerend voor de situatie in het beroepsgoederen- maar dat bijna niemand zijn naam wil noemen of bereid blijkt de identitieit van zijn werkgever te onthullen. Er was hier gis teren zelfs een chauffeur die niet wilde dat we mee liepen naar zijn track uit angst dat we er achter zouden komen waar hij werkte". Districtsbestuurder Wim van den Berg van die Nederlandse bond van vervoerspersoueel district zuid-oost uit Eindho ven is er na twee dagen „aan de weg timmeren" in persoon lijke gesprekken met even pauzerende Nederlandse chauffeurs in de bekende ehauffcurspleister plaats De Lucht aan de grote noord-zuid vérbinding E9 tussen Utrecht en Den Bosch wel achtergeko men dat er iets goed fout zit bij het beroepsgoedearenver- voer. Het was de eerste keer dat de gezamenlijke vervoers- bonden van NVV. NKV en CNV op deze wijze hebben getracht door persoonlijke be nadering meer te weten te ko men van de bekende grieven over te lange rijtijden, lage lonen enz. i De bestuurders Wim van den Berg en Elias Niehot van het NVV. Joep Bever van bet NKV en Wim van Leeuwen van het CNV konden later op de dag hun bevindingen kwijt aan staatssecretaris dr. M. van (Van oftze redactie buitenland) SCHIPHOL Terug van zijn tweedaags bezoek aan zijn Amerikaanse ambtgenoot van defensie Schlesinger heeft minister Vredeling vrijdagochtend op Schiphol gezegd, dat West-Europa niet bevreesd behoeft te zijn voor een zijdige terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa. Dat zal alleen kunnen geschieden als resultaat van onderhande lingen met de partners van het Warschau-Pact, zo zei hij. Er zal dus geen sprake zijn van een gat, dat door de Westeuropese lan den zelf zou moeten worden opgevuld met eigen troepen. Huiten van Verkeer en Water staat en de hoofdbestuurders J. Berghout (NKV) en G.Hoekstra (NVV) die naar De Lucht waren gekomen om ook eens evcai in de chauf feurscabine een gesprekje aan te knopen met de chauffeurs zelf. Wim van den Berg:„De actie is beslist een succes ge worden hoewel er ook veel negatieve reacties van de chauffeurs kwamen. Zo was er een die beslist niet wilde pra ten 'omdat hij geen zin in dat geklets had. Waarom niet? Hij had maar liefst 23 uur achte reen achter het stuur gezeten en voelde zich te moe om te praten, bovendien had hij haast om weer op tijd bij zijn baas te zijn. We hebben ons wel even achter de oren ge krabd. Een ander chauffeur, die, zij het anoniem, best even zijn hart wilde luchten had het over 90 werkuren per week. Hij had zijn vrouw en twee kinderen op deze reis meege nomen „omdat ik ze anders nooit meer zie" Desgevraagd gaf minister Vredeling een kort commen taar op de waarschuwing, die de Chinese premier Tsjoe en Lai heeft gericht tot de Ne derlandse parlementaire dele gatie. Dat West-Europa zijn defensie niet moet laten ver slappen, wil het grote risico's vermijden bij toenemende vriendschap tussen de V.S, en Rusland. „Het lijkt mij nogal doorzichtig" vervolgde de be windsman. „China heeft wei nig belang bij een situatie, waarin Europa zwak zou staan tegenover Rusland". Van 8e zijde van Amerika verwachtte hij in dit opzicht minder ge vaar. „Ik ben er wel van over tuigd dat de Amerikanen dit proces serieus aanpakken", meende hij. Het was de minister hij zijn bezoek gebleken dat de Ame rikaanse minister van defensie zich positief opstelt tegenover de plannen tot een herverde ling van de militaire taken tussen de centrale Europese partners. Binnenkort zullen daarover besprekingen worden gevoerd door Nederland en zijn naaste bondgenoten. Het programma daarvoor is ai uit gestippeld. Minister Vredeling is op zijn reis vergezeld door de voorzit ter van het comité verenigde chefs van staven, ltn. gen. Van Rijn, die inmiddels te kennen heeft gegeven zijn functie dit jaar te zullen neerleggen. Enigszins tot verbazing van beiden hebben de Amerikanen bij de besprekingen met geen woord gerept over het vraag stuk van de opvolging van de Starfighter. DEN HAAG (ANP) De Veronica Omroep Stichting (VOS) heeft vrijdag 't 200.000ste nieuwe lid ingeschreven. Als „symbolische tegenprestatie" ontving het lid, dc heer Velt huis uit Rotterdam een kleu rentelevisie. Over enkele weken verwacht de VOS een aanvullende aan vraag voor B-omroep bii n1* nister Van Doorn van CRM te zullen doen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De zes abor tusklinieken, die samenwerken in de vereniging voor medi sch verantwoorde zwanger schapsonderbreking in Neder land, Stimezo, hebben de be- handelprijs van een polikli nische abortus verlaagd van f 400 tot f 350. Het besluit hiertoe betekent een begin van een gezamen lijk prijsbeleid, met het doel om elke vorm van winstbejag ten koste va-n de hulpzoekende vrouw tegen te gaan, aldus Sti mezo. (ADVERTENTIE) TV an onze redactie binnenland) ARNHEM Akzo gaat de produktie-capaciteit van syn thetisch leer vergroten. Ver wacht wordt dat In de eerste maanden van 1974 de voorge nomen uitbreiding effectief zal worden. De produktievergroting vloeit voort uit het feit dat er een vergrote vraag naar leer is, waarbij het aanbod van na tuurleer achterblijft. Maar daarbij zijn er volgens Akzo ook technische en economische voordelen bij de verwerking van kunstleer tot schoenen. Nog t/m 31 augustus aan de loketten verkrijgbaar en dus t/m 7 september geldig 8 Dagen treinen op dc tiener- toer voor NS-identiteitsbewijs of pasfoto en een bewijs waaruit blijkt dat je niet ouder dan 19 bent mee brengen. voordelig uit met NS ég fflS i Hebt u ze gezien? Gisteren op de voorpagina van deze krant. Joop den Uyl en Willy Brandt. „Mijn vriend Joop den Uyl" sprak Willy teder. En ook verder verliep het gesprek daar in Bonn buitengewoon vriendelijk. Iierr Willy zei zelfs: Velen van ons zijn reeds lang onder de indruk van de onmisbare mengeling van een hartstoch telijke drang naar gerechtig heid en een verstandelijke nuchterheid in Nederland Dat zei hij over ons hoor. Over u en uw buurman en over mij. Wat zijn wij toch een puik volk. Moet je voor de aardigheid b'v. eens vragen aan de woonwagenbewoners, die vori ge week door een overweldi gende politiemacht in Oost- Brabant werden gewekt. Toch is het een geruststel lend idee dat onze eigen Joop zo goed op kan schieten met oosterbuur Willy. Radarcontrole van de Britse verkeerspolitie is in zijn eigen val gelopen in Southend (Zuideind). De politiemannen vingen" rechter Edward Dut ton achter het stuur van zijn te snel rijdende automobiel. Maar de magistraat uit een ander district die Dutton moest berechten, kon de pijn lijke zaak tegen zijn confrère (zp heet dat in die kringen, niet collega, nee confrère) niet ontvankelijk verklaren. De andere rechter had na melijk vastgesteld dat de ra- darval langs de verkeerde kant van de weg was opge steld, zodat hij door het ver keer in tegenstelde richting in werking kon zijn gezet. ■ir Nou hadden ze daar in En geland altijd al last met links en rechts. Ga d'r maar eens rijden. Zegt de ene man tegen de ander: Ik zou best de Vesuvius willen zijn. Lekker de hele dag met je rug op het strand, af en toe eens roken en dan komende mensen langs en die zeggen: Kijk hij werkt! MERIJN. UTRECHT (ANP) De twee röntgenologen in Eindho ven die vorig jaar 675.000 te veel hebben gedeclareerd, heb ben in bepaalde gevallen reke ningen ingediend voor onder zoekingen die niet verricht kon den zijn omdat de daarvoor be nodigde apparatuur niet ter plaatse aanwezig was. Hiermee was aan honorarium en kosten een bedrag van 9000,ge moeid. Dit blijkt uit een brief van het presidium van de zieken fondsraad aan de leden van de ze raad over de Eindhovense affaire. Zoals gemeld heeft de accountantsdienst van de zie kenfondsraad op verzoek van een van de benadeelde zieken fondsen de onregelmatigheden in Eindhoven onderzocht. De accountantsdienst heeft vastgesteld, dat de röntgenolo gen in 1972 630.000 hebben gedeclareerd voor onderzoeken die de behandelende specialist niet had aangevraagd. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT - De ge meentelijke politiekorpsen gaan steeds meer over tot het samenstellen van mobiele een heden om in allerlei noodsitu aties efficiënt hulp te kunnen verlenen. Tot nu toe was de opleiding van de mobiele een heden een zaak van de korps leiding. Om een meer unifor me hulpverlening mogelijk te maken en ook om de kleinere korpsen de gelegenheid te ge ven in samenwerking met an dere mobiele eenheden te for meren wordt een speciaal op leidingscentrum voor gemeen telijke pend. politiekorpsen geo- Dat gebeurt maandag a.s. op de vliegbasis Woensdrecht waar 50 politiemensen uit Zuid-Holland als cursisten zul len fungeren, een generale re petitie voor staf, docenten, de centrale diensten en de admi nistratie. Van 22 oktober tot 14 december volgt een proef- cursus voor 120 gemeentelijke politiemensen. Begin januari begint de centrale opleiding officieel. Directeur commissaris H. Mol (voorheen commissaris in Renkum): „De mobiele een heid is ontstaan om rellen ef ficiënt de kop in te drukken In de praktijk is gebleken, dat de ME's overal ingezet kunnen worden waar een getrainde eenheid nodig is, bv. bij grote verkeersongelukken, bij druk bezochte voetbalwedstrijden e.d. Men moet niet vergeten, dat de Nederlandse politieman tijdens zijn opleiding op de ralitieschool getraind wordt in individueel optreden. Tijdens onze acht weken durende cur sus wordt hij getraind in het optreden in een groep." Het is duidelijk niet de be doeling, dat vanuit het oplei dingscentrum bij daarvoor in aanmerking komende voorval len wordt opgetreden. De ver antwoording of een mobiele eenheid wordt ingezet berust volledig bij het hoofd van de plaatselijke politie en die kan Je eigen mobiele eenheid in schakelen en zo nodig assis tentie vragen van mobiele eenheden van andere korp sen. De vliegbasis Woensdrecht is als centrale opleidingsplaats gekozen, omdat een groot deel van de gebouwen daar leeg stonden en omdat nergens in den lande zo'n geschikte ac commodatie werd gevonden. Een nadeel van deze plaats is wel, dat hij niet centraal ligt. Per jaar worden vijf cursussen van ieder acht weken gegeven. In totaal komen er jaarlijks 1500 jonge politiemensen naar Woensdrecht. De zes politie scholen en de politieacademie leveren jaarlijks circa 1000 agenten en politieofficieren af. Het is de bedoeling dat die het eerst in aanmerking ko men voor de groeps-oplei- ding. Naast de nodige theorie krijgen de cursisten allerlei praktijkoefeningen. Daartoe behoort ook mentale training. Voor dat laatste wordt een so ciaal-psycholoog aangetrokken.

de Stem | 1973 | | pagina 9