Vastentijd - Stokvis eten! THEATER PLEZIER '48 - '73 ig Dertig vrouwen...met één kledingstuk GEBEUKTE STOKVIS A. SMIT Zo. MTSsmmjfei muil, JONGE KEREL, iistente Er is dringend, dringend hulp nodig voor de Indische bevolking! Zie. ik. je nde voor t, ouden afdelingen ieken. 36. amicals bv 5se riistfc oud- ite ante ekantoor ftveinig vermicelli genoeg pudding r~ Internationale gezongen in de Kamer Margarine lekker?", roeg ze. Och kom #a£lw Verbijsterend. Olie ontdekt in N.O.-Nederland Enci graaft de Pietersberg af Doodvonnis aan vrouw voltrokken Richard Tauber overleden Vreemdelingen legioen trekt 3000 Duitsers ftxMetUt 1. Katholieke Volkspartij 2. Partij van de Arbeid 3. Anti Rev. Partij 4. Comm. Partij Ned. 5. Chr. Hist. Unie 6. Vrijheid en Democratie 7. Staatk. Geref. Partij 8. Oude S.D.A.P. 9. Onafhank. Nat. Groep 10. Lijst Weiter 11. Middenst. Partij 12. Rev. Comm. Partij 32 27 13 8 9 8 2 32 29 13 10 8 6 2 100 100 P. v.d. V. nu V.V.D. Invasie van de coloradokever Demobilisatie plannen klaar Inkomen Prinses Een brief uit het kamp Vught aan H.M. Koningin Juliana Amsterdam, verbiedt J. Pzn. Coen uanaHOAd no et? ZIJ, DIE VIELEN Vonnis Kuyle en Meijer UW TUIN VOL BLOEMEN ZTwmiÊ zui» AFRIKA ROEPT PRIESTER- OF BROEDER MISSIONARIS TV blijft plat zoals in 1948 ici lonucüiaa akers oneelsafdeling van recht, RLAND) B.V. EKOMST Breda BV is een dochteronderne- Londen en Nalco Chemicals ns bedrijf de volgende vaca- de administrateur. In verband karakter van ons bedrijf is in de Engelse taal gewenst, sn zijn zelfstandig te werken roor de organisatie van het riste. Een secretaresse met orkeur. van onze administratie, die op een office-computer. sn het archief en voorkomen en. Het betreft hier een halve bereid een goed salaris te overige arbeidsvoorwaarden end zijn (19 vakantiedagen, I3e maand, eigen pensioen- nog gevestigd aan de Wijn- rdam. Op 8 september a.s. rplaatst naar de Baronielaan eerd zijn in een van deze slefonische inlichtingen, dan nder nummer (010) 147833. aar de heer L. C. Voortman. ies gaarne te zijner attentie rdam. omtrent onze produkten onze klanten moet ook bij isn. irtgezet onderwijs en irmulier kunt u vraoen bij mejuffrouw idaal 7 101650) 4 04 57. oies kunt u het ingevulde zenden R Palma. 6 iezers worden erop attent .kt da' in de officiële bon" «5 'van deze week de groep rt en welke op de keuzebon ïkbaar is begint met pud- gïpoedcr, zulks in tegenstel- 1#® ■i vorige publicaties, waar- 1 jroep begint met vermi- ^nit houdt verband met het feit, h od grond van de schaarste tij alle kruideniers voldoen- ie vermicelli aanwezig kan zyn. JwiHlek wordt verzocht zich de omstandigheden U schik- den haag Met de behan deling van het initiatief-wets ontwerp van prof. Romme en vier overige fractieleiders tot grondwetsherziening, heeft Je Tweede Kamer gistermid dag en-avond een merkwaar dige vergadering beleefd. Na stelselmatige obstructie van dit onderwerp te hebben be tracht, hebben de communis- tenaanheteindedervergade- ring een weinig fraai tumult teweeggebracht door met vie ren in een hoek van de zaal de Internationale te zingen, het- geen de voorzitter met fel ha- mergeklop trachtte te over stemmen, daarin bijgestaan 'door. verscheidene leden die met'de schrijfmappen op de MAAR TOEN ZIJ 'T PROEFDE... heerlykë swü&k. K/VV I Is dut heus }hjW\f\ margarine I v&ÉÉf'Jz hoopt ze De toestanden, zoals die in Indië worden aangetroffen, zijn hart brekend. De inheemse bevolking is aan de ellende ten prooi. Wij RttJs viiri ti* 'katern- j moeten ingrijpen, als broeders moeten wij helpen. Nu en direct. lgag Voor het te laat is. Kinderen hongeren, mannen zwerven, vrouwen Bazel'. kunnen zich hij gebrek aan kleding niet in de kampong meer vertonen. wi/ieloven niet te veel te be weren als wij zeggen dat de moordgepleegd' door een scholier op een zestienjarig meisje, een schok van verbijs tering door ons land heeft doen gaan. En men vraagt zich in Enkhuizen af of ae beeldromans, waarvan het meisje er véle gelezen had, een slechte invloed hebben gehad. Van de jongen was be kend dat hij een bijzonder enthousiast luisteraar naar radio-hoorspelen was. Ons allereerste doel zij: een sarong voor iedere Indische vrouw, iedere inheemse moeder. Wij kunnen de moeders van dit goede en vreedzame volk niet laten onder gaan. En wij hebben daarvoor direct twee millioen gulden nodig. Dat is niet meer dan één enkele gulden per Neder lands gezin. Dat kan en dat moet. De Stichting Nederland helpt Indië heeft reeds gedaan, wat zij kon. Zij heeft reeds enorme hoeveelheden katoen ge zonden. Zij heeft genoeg vis gezonden, om er de haven van Rotterdam mee te versperren. Zij heeft honderdduizenden liters melk, tonnen meel verstuurd. Zij heeft voor acht millioen gulden geholpen. Nu is opnieuw twee millioen nodig. Die twee millioen gaan volledig naar de Indische archipel. De Stichting heeft geen, dure kantoren, geen kostbare organisatie. Help een radeloze vrouw, een bevolking die Uw hulp verdient. Zend nog vandaag aan de Stichting (giro 500500) al wat U missen kunt. Wij moeten helpen, nu! In het Noord-Oosten van Ne derland en vooral ih de Duitse gebieden rondom de Eems zijn rijke olievoorraden ont dekt. Prof. dr. Benz, van de af deling aardolie van het Rijks bureau voor Bodemonder zoek, meent, naar aanleiding van boringen, die daar in 1947 zijn geschied, dat de olievel den van de Eems tot de rijkste in Europa behoren. De voor- Taden zouden groter zijn dan de olievelden van Zisterdorf in Oostenrijk. De regering is voornemens aan de directie der Enci-Ce- mentfabrieken voor zestig ja ren concessie te verlenen tot het afgraven van de SL Pie tersberg. In de kringen van de natuur bescherming heeft het besluit van de regering meer leedwe zen dan verwondering ge baard. Voor het eerst na de oorlog is op 14 Januari een doodvonnis voltrokken, dat uitgesproken was over een Nederlandse vrouw. Het betrof hier de jo- denverraadster Ans van Dij k. De bekende, zanger, Richard Tauber, is op 8 Januari te Lon den overleden. Tauber werd op 16 Mei 1892 te Linz (Oosten rijk) geboren. Hij debuteerde in 1913 met zeer veel succes in Mozarts opera „De Tover fluit". Hij speelde grote rollen in opera's van Mozart, Weber, Verdi en Richard Strauss. La ter trad hij vooral op in ope rettes. Door zijn optreden in Lehar's „Land des Lachelns" werd hij wereldberoemd. WMBMWJ'JMi Volgens de „Christian Science Monitor" (2—1) zijn sedert het einde van de oorlog 3000 Duitsers (voormalige le den van de Duitse weer macht) toegetreden tot het Franse Vreemdelingenlegi oen. De grootte van het legi oen wordt geheimgehouden. Men schat haar op 15.000 en het aantal nieuwe recruten op 300 per maand. Hen LijfojV in de studio tijdens een repetitie. STICHTING NEDERLAND HELPT IHDIÈ GIRO S00SD0 Alexanderpieïn 22, den Haag, Telefoon 183935* Iedere GOEDE viszaak heeft AMSTERDAM ROTTERDAM 1948 1946 In een op 24 Januari gehou den huishoudelijke vergade ring van de Partij van de Vrij heid is het voorstel om een fu sie aan te gaan met de groep- Oud en daardoor te komen tot de oprichting van de „Volk spartij voor Vrijheid en De mocratie" met 189 stemmen 'tegen 2 stemmen aanvaard. Bij 'acclamatie werden resp. tot voorzitter en ondervoor zitter gekozen, de heren mr. D. U. Stikker en mr. P. J. Oud. Over de nieuwe partij zeide mr. Stikker: „Zij wil zijn het verenigingspunt van allen, die overtuigd zijn, dat vrij heid, verantwoordelijkheid en sociale gerechtigheid de fundamenten behoren te zijn van een óp Christelijke grondslag berustende samen leving." Tenslotte zeide hij, dat zijn partij het socialisme afwijst, omdat het geen geestelijke wapensheeftomzichtegende totalitaire collectivistische staatsopvatting van het com munisme te verweren. Aan het strand van de gehele Woordzeekust zijn op 9 Juni millioenen coloradokevers, waarschijnlijk afkomstig uit België en Frankrijk, aange spoeld. Duizenden schoolkin deren hebben in samenwer- ™g met gemeentediensten f! Politie de jacht op deze schadelijke insecten ingezet. Demobilisatieplannen voor in Indië Demobilisatieplannen voor in Indië verblijvende mi litairen liggen gereed. De de mobilisatiebonus bedraagt tweehonderd gulden. De be hoefte aan burgerkleding wordt van Rijksziide gedekt door een kledingpakket of een kledingtoelage van/250,— De Tweede Kamer heeft op 15 December het wetsontwerp betreffende het inkomen van 400.000 gld. per jaar van Prin ses Wilhelmina z.h.s. aan vaard, met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Aan Hare Majesteit Koningin Juliana der Nederlanden. Majesteit, Hier in Barak 13A en B, Kamp Vught, zitten wij bij de radio te luisteren naar de plechtigheden bij Uw Kronings feest op deze historische dag. Wij, ouden van dagen, van de 60 tot 70 jaren, zieken en gebrekkigen. Wij luisterden met ontroering naar Uwe stem, naar Uwe kinderlijke aanhankelijkheid aan Uwe Moeder, naar Uwe grote liefde voor Uw Prins Gemaal, voor Uw Gezin, naar Uwe liefde voor Uw volk. Wij hoorden Uwe woorden klinken, over Uwe taak, die zó zwaar is, dat niemand haar zou begeren, maar o:ok zo mooi, dat Uwe Majesteit alleen maar kon zeggen: Wie ben Ik, dat Ik dit doen mag? Majesteit, wij zijn U dankbaar voor deze woorden, gespro ken door een Moederke met een warm hart. Deze woorden geven ons moed, ook ten aanzien van de taak die voor velen van ons nog te wachten staat om onze gezinnen nog te red den en het gezinsleven weer te horstellen. Majesteit, wij houden van U. Wij zijn gelouterd en weten, dat wij fout geweest zijn en wij vertrouwen erop dat Uwe Majesteit ons zult willen ver geven. Het is daarom, Majesteit, dat wij een beroep durven doen op Uwe Koninklijke woorden, op Uw eigen gezinsgeluk, op Uw gezinstrouw, op Uwe grote liefde voor de evenmens, op Uw groot respect voor de ouderdom. Wij vragen Uwe Majesteit om in ons opnieuw en in orize duizenden familieleden te willen zien de aan U aanhankelijke onderdanen. Gij hebt met zulke simpele woorden zo schoon gesproken over het gezin, omdat Gij weef en overtuigd bent, dat het gezin is de kiemcel der maatschappij! Majesteit, hier in Kamp' Vughi zijn nog een groot aantal >udeu van dagen, ziekelijke en gebrekkige, wier heimwee naar gezin en gezinsgeluk zó groot is, veien van hen zijn eieurgesteld. omdat zij in generlei opzicht kunnen delen in 'e gratie door Uwe Majesteit gegeven, velen zijn niet eens ierecht. Majesteit,.zij verlangen naar huis, naar hunne vrou- en en kinderen en kleinkinderen. Zij bidden,, smelten Uwe .Majesteit, wil deze harickreet irihori-n met Uwe Moederlijke tederheid. God wil de dood ens n laars r,iel. maar dat hij zieii bekere en leve. Moge Hij Uw Gezin zegenen er. Uwe taak verlichten, vlog- dij Uwe Ma..esleil Zijn zeven gaven schenken. In Gocls Naam, Majesteit, vragen zij U, om naar huis te ■nogen gaan. zij vragen dit als intentie opdat God Uwe Majesteits huisgezin mege zegenen.'en bewaren. (Volgde ondertekening.) Ter gelegenheid van de „Boe kenweek 1948" zou op de gala avond van 25 Febr. in de Stadsschouwburg te Amster dam het toneelstuk van Slau- erhoff, „Jan Pieterszn. Coen" onder regie van Carel Briels ten tonele worden gebracht. ■Deze voorstelling heeft geen doorgang kunnen vinden om dat de burgemeester van Am sterdam de voorstelling heeft verboden. In de gemeente raadsvergadering van 25 Fe bruari deeide burgemeester d'Ailly mede, dat het verbod geschiedde op grond van arti- el 221 der gemeentewet (ge vaar voor ordeverstoring). Het stuk, aldus de burgemees ter, schildert de grove ko loni- ale veroveringssfeer van drie eeuwen geleden, die door ons volk reeds lang is afgewe zen. Volgens de burgemeester zou dit stuk dan ook niet ai- leen aan één bepaalde zijde aanstoot geven. De keuze van dit stuk vond hij verstandig, al had hii aan vaard dat de opvoering ge schiedde om ölauerhoff te eren, doch de opvoering van een dergelijk stuk in officiële aanwezigheid van ministe riële en andere autoriteiten, zou een uiterst pijnlijke in druk op de genele Neder landse en Indonesische bevol king hebben gemaakt. Onge twijfeld zou deze opvoering de openbare orde in gevaar gebracht hebben. Burge meester d'Ailly voegde eraan toe dat hij niethetvoornemen had verdere opvoeringen van het stuk te verbieden. De Ver eniging van Letterkundigen op 21 Febr. in buitengewone ledenvergadering bijeen, heeft met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin afkeuring over dit be sluit van de burgemeester werd uitgesproken. De com missie voor de propaganda van het boek heeft in plaats van Slauerhoff: „J. Pszn. Coen", het door de Neder landse 19de eeuwse drama- teurg Schimmel geschreven „Het kind van de Staat" laten opvoeren. Nel Stants die in 17 jaar niet is o] vervulde de hoof jetreden rol. S UUR VAN FLORIS MESLIER met het nieuwste grotesk-cabaret met Toon Hermans - Wiesje Bouwmeester Jan van Ees Scholten en van 'f Zelfde Muzikale leiding PETER KELLENBACH DecorJOOP GEESINK -i DEN HAAG, 10 Juli (ANP) De regering .maakt Bekent), dat/, tot haar leedwezen in'dé'afgèJ'* Jopen week dg ijavolgen'de, verliezen zijn gerapporteerd s Koninklijke Landmacht Sold,. J. B. E. Kelder,afkom stig uit1''Lichtenvoorde. 'Ge sneuveld 24 Juni j.l... V ■Korp. H. P. A. j Kampinga, afkomstig uit Almelo.' Gesneu veld >3.0 Jur.i j,l. f ,'-,Sérgt. t.vReesica'mp,'afkomstig uit "Naarden. Gesneuveld 23 .Juni j.l. Koninklijk^ .NetLrlhd, Leger Kapt. -B. Vféttèrs, afkomstig uit Nederlands-Indië. Gesneur véld 23 Juni. j.l. Koninklijke Marine Geen verliezen. DEN HAAG De commissie voor de perszuivering heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen Albert Kuyle en Arnold Meijer en beiden veroordeeld overeenkomstig de eis van de getuige-deskundige tot uit sluiting van bet fecht om journalistieke arbeid te ver richten tot op de dag van uit spraak. Het vonnis van thans werpt wel een zonderling licht op het vonnis van de ereraad voor de kunst, waarbij Albert Kuyle ontzet werd tot 1951 en het vonnis van het Bijz. Ge rechtshof, waarbij Arnold Meijer tot vier jaar gevange nisstraf werd veroordeeld op dezelfde feiten waarop het nieuwe, bovenvermelde von nis geveld is. 40 Gladiolen, 40 Montbretia's, 50 Rose Rode Oxalis deppei, 25 Anemonen, 50 Ranonkels, 15 vaste snü- bloemplanten, 5 dahlia's, kleurenweelde, 5 dubbel- bloemige Stokrozen, 5 Zwitserse Reuzenviolen; 5 Koningslelies. Dit alles slechts 14.75 en bovendien gratis 1 schitterende Gloxinia. Betaling bij ontvangst per postwissel of per giro 250236. 18430 G. V. d. VOET Bloembollenbedrijf HILLEGOM Durf jij het aan om als die arme heidenen uit hun ellende te gaan verlossen JA Vraag dan eens inlichtingen bij ons. Enkele bevoorrechten zagen in 1948 de eerste echte televisiepro gramma's in Nederland. Philips zond ze in Eindhoven uit. Enkele uitverkorenen kregen een ont vanger in huis en verder keken een paar fanatieke radio-ama teurs, die er in geslaagd waren zelf een ontvanger te bouwen. De beelden waren klein en vaak groen van tint. Dat lag aan de beeldbuizen, die maar een klein beeldoppervlak hadden. Het technische principe van de televisie is in feite niet veran derd. Net als nu werden de beel den opgebouwd uit 625 lijnen en werden er 25 beelden per seconde uitgezonden en ontvangen. Dat de beelden toch scherper en sprankelender zijn geworden danken we aan steeds nieuwe verbeteringen aan zend- en ont- vangapparatuur. De camera's- werden beter, de beeldbuizen groter, er kwamen transistors. Destijds dacht men, dat de beeld buizen altijd klein zouden blij- ven. Het leek onmogelijk grotere te maken, omdat de luchtledig moesten zijn en er dientenge volge een enorme druk op het glas staat. Bij Philips ontwierp men daarom een lënzensysteem, dat het kleine beeld vergroot op een matglas projecteerde. Maar de grotere beeldbuis kwam toch en alle lensen en spiegels gingen snel naar het museum, seum. Maar kunnen de tv-beelden nog groter worden? Beleven we het nog, dat er - zoals in sommige science-fictionyerhalen - een hele kamerwand nodig is voor een tv-scherm? Het ziet er nog niet naar uit. De techniek zit een beetje vast aan het systeem van 625 lijnen. Hoe groter het beeld, hoe meer die lij nen te zien zijn. Het beeld wordt bij een groter oppervlak niet de- tailleerder. Dat gebeurt pas als het aantal beeldlijnen wordt ver groot. Maar dat eist (althans bij de huidige stand van zaken) voor elke zender meer ruimte in de toch al volgepropte ether. „Het systeem van 625 lijnen is niet het optimum, maar het ligt er wel dicht bij," aldus eenPhi- lips-deskundige. Hoe staat het dan met stereosco pische tv? Er wordt in de labora toria al mee gestoeid. In principe is drie-dimensionale televisie mogelijk en in de praktijk zijn er enkele systemen ontwikkeld, die diepte-tv lieten zien. Maar of het er van komt, dat er ooit een voetbalveldje in onze kamer met daarop 22 kleine mannetjes, die achter een knikkertje aanhollen? De eerste tientallen jaren zeker niet. De prijs van zo'n installatie zal enorm hoog zijn, de opbouw en de exploitatie van een 3D-zen- der zal miljarden kosten en... het is de vraag .of stereo-tv wel leuk is! De huidige tvgeeftons voldoende illusie van de diepte, zeker sinds de beelden kleur hebben gekre gen. Diepte-tv zal vrij statisch zijn - je zult moeilijk close-ups kunnen uitzenden, omdat zoiets dan in de huiskamer het effect van een afgehouwen reuzen hoofd geeft. Er zit voorlopig meer toekomst in kabel-tv, waarbij men keus uit veel meer programma's zal heb ben dan nu. Geen onbeperkte keus. Ook kabel-tv heeft zijn grenzen. Wie echt zelf wil kiezen zal het moeten hebben van tv-in- blik. De toekomst lijkt te zijn wegge legd voor tv-reeorders en tv-pla- ten. Zoals nu grammofoonplaat, casette- en bandrecorder ons mu ziek verschaffen waar we willen wanneer we willen en zo vaak we 'willen, zo zullen de beeldband en de beelplaat ons laten kijken naar wat wezelf op dit moment willen zien. Voorwaarde is, dat de apparatuur goedkoper wordt, bedrijfszekeris en... betaalbaar. De futurologen van de grote concerns rekenen daar op. Over een paar jaar zullen even veel mensen een tv-recor- der hebben als er nu een bandre corder bezitten;

de Stem | 1973 | | pagina 25