bij de foto 's samen boeke trouwen emoties verdriet tram vrouw een moeder als elke andere nederlandse Evenmin als andere moe ders zal ze nooit voorzien hebben hoe moeilijk het is kinderen op te voeden en groot te brengen. Men moet overal diploma's voor heb ben. Behalve voor het ou derschap. Kinderen ver schaffen vreugden én ver driet. Tot in hun volwassen heid toe. En bij een moe der, die ook nog koningin is, is dat niet anders. Wij willen dat eigenlijk nooit weten. Alsof een koningin een supermens en -moeder is. En haar kinderen enge len. Natuurlijk niet. Misschien komt dat ook wel, omdat we haar en haar gezin graag haar privacy gunnen, hoewel dat ook in onze harde tijd over is en het volk, gevoelig geworden voor openheid en meer demo cratische vormen tot in pikan te bijzonderheden toe geïnfor meerd wenst te worden. Ook over trubbels. Want we hebben tenslotte een constitutionele monarchie en een parlementai re democratie. We willen te gels lichten, zoals H. J. A. Hofland dat in zijn boek over ..ware verhalen over de autori teiten in het land van de vol dongen feiten" deed. In een persoonlijk gesprek met prins Bernhard, dat al weer een tijd geleden is, vroeg ik hem eens of zijn dochters niet te gescheiden van de men sen, van het volk, leefden. De prins trok achter de revers van zijn blazer aan het steeltje 'en zijn anjer en vroeg: „Hoe zo? Je bedoelt meer democra tischer Je wilt toch nog niet dat ze in Amsterdam achter op de tram gaan hangen „Nee-nee, dat hoeft van mij ook niet" antwoordde ik, „maar kijk nou eens naar de prinsessen van Denemarken. Ik heb onlangs nog een foto gezien, waarop een van die prinsessen, die voor een uni versiteitsexamen geslaagd was, volgens de traditie door haar medestudenten tjoep de lucht werd ingezwaaidDe prins maakte met de pijp in de hand een ontkennend gebaar. „Je kunt me nog meer vertellen. Ik ben pas nog in Kopenhagen geweest. Vergeleken bij mijn dochters zijn het daar tr maar zet dat niet in de krant". Het is een gezin als ieder an der daar op Soestdijk. Met zijn ups en downs. Koningin en prins lunchen en souperen al tijd samen en Juliana regelt zelf de huishoudelijke zaken. Wat er gebeuren moet en na gelaten dient te worden. Blij kens mijn informaties is haar verstandhouding met het pa leis voortreffelijk. Ze zal nooit bevelen, maar altijd iets vra gen, verzoeken. Als ze ergens heen moet zal ze zelf de „chef van de stallen" zo heet dat bellen. En dan zegt ze bijvoorbeeld: „Ik moet vandaag in Maas tricht of Breda zijn, kan die of die me rijden, want die heeft er familie". Ze heeft de sociale ontwikke ling op de voet gevolgd. Ook in haar eigen huis. Er is plm. 270 man personeel met sinds jaren een soort georganiseerd overleg, een ondernemings raad, die onder voorzitter schap van dr. Ruppert staat. Ze kijken ook veel naar films in hun huisbioscoop, omdat de prins er erg op gesteld is. Voorkeuren Wat goed is en in de belangstelling staat. Waarover geschreven en ge praat wordt. Koningin en Prins hebben duidelijk twee verschillende karakters en zijn twee verschillende persoonlijk heden met eigen opvattingen, hetgeen een duidelijke en ge zonde wisselwerking geeft. En soms het compromis tot gevolg heeft. Prins Bernhard is een hartstochtelijk jager. Hij is een groot dierenvriend en jaagt weidelijk omwille van de in standhouding van het wild. De koningin houdt niet van de jacht. Dat houdt verband met haar karakter. Ze beschouwt de jacht wel als een noodzakelijk kwaad. Ze gaat ook nooit kijken als de prins jaagt. Bernhard is het op dit punt niet met haar eens, maar ze respecteren eikaars standpunt. Als er in het park van Soest dijk, waar reeën rondlopen, af schot nodig is, doet de prins dat, terwille van Juliana niet zelf maar laat het aan een vriend over. 1 24-jarige Irene herinnert, heeft er nog heug van. Haar moeder moest plotseling haar winter- vakantie in Inssbruck onder breken om voor de beide Ne derlandse radiozenders en het geluidskanaal van de tv met een stem, waarin duidelijk verdriet en teleurstelling klonk, ons volk te vertellen dat een voorgenomen verlo ving op het laatste moment geen doorgang had gevonden. Dan een vliegtocht van Irene's ouders naar het Parijse vlieg veld Orly. Wilde geruchten over constitutionele moeilijk heden. De „Nacht van Soest dijk" met het „Irene-kwartet" de ministers Marijnen, Bies heuvel, Scholten en Toxopeus en om 3 uur 's nachts het ANP-bericht dat de verloving wèl doorging „omdat de gere zen moeilijkheden geheel zijn weggenomen". Moeilijkheden met de familie de Bourbon Parma, met Hugo de verloofde, met het mooie maar harde meisje Irene. En daarmee was het allemaal nóg niet afgelopen. Huwelijkspro blemen, zoals die in iedere fa milie voorkomen. Daar moet moeder Juliana, die zelfs haar dochter achterna reisde, veel om geleden hebben. Maar dat is allemaal voorbij. Wie tijdens de laatste verjaardag van de koningin de mooie Irene met haar man en kinderen binnen de familiekring op het bordes heeft zien staan, beseft op nieuw dat de tijd vele wonden geneest. Moeder Juliana houdt van haar kinderen en ze is als oma gek op haar kleinkinderen. Ze bezoekt haar kinderen regel matig. Wipt vaker bij Beatrix en Claus binnen en reist zelfs op gezette tijden naar Canada om prinses Christina te bezoe ken. In haar werkkamer en bi bliotheek staan veel foto's van haar dochters en kleinkinde ren. Ze is bij alle bevallingen van haar dochters geweest. De kleinkinderen komen vaak lo geren. De kinderen van Bea trix die vaak „binnen" door komen, noemen haar grootma ma en ze vindt er tussen alle koninklijke besognes, veel ge luk bij. Als moeder die, zoals iemand me zei, haar kinderen altijd grote vrijheid heeft gela ten en nooit in haar eigen denkpatroon heeft willen ma nipuleren. En gewoon als grootmama. Louis Frequin Boven van links naar rechts: Een hartelijk weerzien met man en dochter, De jaarlijkse wintersport vakantie, Met Willem- Alexander in Porte Er cole, Het jaarlijkse bloemendefilé voor paleis Soestdijk. Foto boven: Koningin Juliana tijdens de huwelijkssluiting van prinses Beatrix: het is haar toch te machtig geworden. Foto links-onder: rookbommen markeerden de huwelijksstoet van onze kroonprinses. Foto onder: Twee moeders treffen elkaar: de familie van prins Carlos voor de eerste kennismaking in Nederland. Tijdens haar inhuldigingsrede heeft Juliana gezegd dat voor een koningin haar taak als moeder even belangrijk is als voor iedere andere Nederlandse vrouw. Men heeft het nog al tijd als een goede zaak gezien dat haar kinderen niet, zoals zij zelf, geïsoleerd op het pa leis onderwijs kregen, maar gewoon, klassikaal met ande re kinderen op gewone scholen. Ze schuwden zelfs het experi ment niet. Prinses Juliana stuurde haar twee oudste dochters naar de werkplaats van Kees Boeke, een experi menteel onderwijsinstituut, waarbij het Boeke om aard, aanleg, innerlijke tucht en vrijheid van de kinderen ging. Dat was van Juliana en haar man een wat we vandaag pro gressieve, misschien zelfs pro vocatieve beslissing, omdat Kees Boeke's werkplaats toen nog geen erkende school was. Kort daarop wel. Prof. Rümke schreef er echter van: „Er ont stond een Libelle-achtige be langstelling, en daarbij kwam dat er de hele dag een recher cheur rondliep". Het gevolg was ook dat de Werkplaats niet alleen een erkend experi menteel onderwijsinstituut werd, maar ook een school met een elitair karakter. wilde laten sluiten in de las tigste stad van Nederland, nog altijd zeer gevoelig ten aan zien van Duitsers omdat het honderdduizend joden door de nazi's had laten wegvoeren, maar waar anderzijds ook de befaamde februari-opstand te gen die nazi's was begonnen. Er zijn nog foto's- van een schreiende koningin in de Westerkerk nadat de trouw- stoet met een paar rook- bommetjes was bekogeld. En dan moet je vandaag komen In de provincie bleek Claus al meteen de harten gewonnen te hebben. Vandaag is dat in Am sterdam niet anders. Maar er is door de moeder van de bruid veel leed geleden. Het huwelijk van prinses Irene is een veel pijnlijker aangele genheid voor de koningin als moeder geweest, dan dat van Beatrix. Daar was allereerst de over gang van Irene tot de katholie ke Kerk, die een golf van emo ties in Nederland lossloeg. On danks het verzet van de ka tholieken in de bezettingsjaren men denke aan de leiding gevende rol daarin van wijlen kardinaal De Jong tegen de NSB en de bezettende Nazi's stak het antipapisme zijn kop weer op. En al werd er getuigd dat godsdienstvrijheid een voor ie dereen onvervreemdbaar recht was, zelfs voor een prinses, de onverdraagzaamheid was nog evident. In de „regie" moge wellicht fouten zijn gemaakt, maar het gekrakeel was erger lijk en buiten elke verhouding. Nochtans zijn er goede ver houdingen uit voortgekomen. Wie zich de dramatische radio- en televisieuitzendingen uit de tijd van de wilde geruchten rond de verloving van de toen Wat de huwelijken van hun dochters betreft, heeft Prins Bernhard mij eens gezegd, dat „mijn vrouw en ik er niets voor voelen voor onze kinde ren uit te maken met wie ze zullen trouwen. Een huwelijk kan slechts goed gaan als men hart én hoofd gebruikt. De echtgenoten van onze dochters hoeven beslist niet van koninklijke bloede te zijn, maar ze moeten wel een hard werkende zoon uit een alge meen geachte familie zijn. Ka rakter is belangrijk. Als men sen niet belangrijker zijn dan dat ze alleen door hun huwe lijk de aandacht trekken, laten ze me Siberisch koud". Toch weten we allen van de drama's, die zich bij de huwe lijken van de prinsessen Bea trix en Irene hebben afge speeld. Minder bij Beatrix dan bij Irene, maar in beide geval len moet koningin Juliana, moeder, als iedere andere moeder, heel veel menselijk verdriet hebben gehad. Wat kon zij er aan doen, dat de regering uit prestige-overwe- gingen met alle geweld het hu welijk tussen Beatrix en Claus

de Stem | 1973 | | pagina 21