Slachtoffer van Spaanse gangmaker Mora Engelse en Westduitse spelen gelijk Fuglset moet stoppen Pijnen met gemak in halve finale NEDERLANDS HOCKEYTEAM VAN START MET GELIJK SPEL REINS GELUK MET BROOME AAKSTER Droogte bedreigt dames Moreion Echte amateurs sport velden Verschueren in revanches WERK(ST)ER wereldkampioen schappen wielrennen door Hein Groothuis ilÉSMsÉs :aal bij de Burgemeester inclusief grote schoon- van het maandsalaris komt voor rekening van van Goes, postbus 53 t blad onder vermelding van brief en enveloppe u deze advertentie heeft jjterdag 25 augustus 1973 13 21 arina - ziekenhuis zoe- or de funktie van gevorderde urgentie- is ervaring heeft in het itschappelijk werk. i en autokostenvergoe- an de funktie worden rerkster, zr. M. Jansen, richten aan het hoofd oekomst den be staande ansplein Spoor- Itations- •psstraat 3, van ts langs BEK AERT GROUP BRONS VOOR GARY MINNEBOO (Van onze speciale verslaggever) SEBASTIAN De stayerfinale bij de amateurs is met Horst Gnas op de eerste ju Rainer Podlesch op de tweede plaats eeen volledige Duitse aangelegenheid gewor den door een SpaansNederlandse veldsl ag, waarvan de Nederlandse favoriet Gaby jlinneboo de dupe werd. Terwijl Minneboo in derde positie lag, werd hij keer op keer opgehouden door de Spaanse gangmaker Mora, die met de figurant Bartolome Galden- tev rondcircelde. Onreglementair, want de Spanjaard lag al op meer dan twee ronden achterstand en in die positie mag er alleen maar aanvallend gereden worden. Mora trok ach van de reglementen echter geen zier aan en belette Minneboo eenvoudig de aan val te openen op het Duitse bolwerk. AMSTELVEEN (ANP) Onbetwiste topper op de eer ste dag van het damesjubi- leumtoernooi waarin Neder land pas vandaag na de ope ning tegen de Verenigde Sta ten in het veld komt, was wel de ontmoeting tussen Engeland en West-Duitsland. Na een goede en spannende wedstrijd werd het 33, een juiste af spiegeling van de verhoudin gen. De Westduitsen, die bij de rust nog met 21 leidden, dreigde in de tweede helft overspeeld te worden. Twee fouten van de defensie bete kenden ook twee Britse doel punten. Pas vlak voor het ein de konden de Westduitse meisjes het evenwicht herstel len, De ontmoeting tussen Nieuw Zeeland en België leverde een verdiende 31-zege voor de Nieuwzeelandse meisjes op. Zij waren net aldoor een tem po sneller dan onze zuiderbu ren. De Nederlandse damcshoc- keyploeg die in 1971 in Mouw-Zeeland wereldkampi- eon werd en In dit jubileum- toernooi van de KNHB op nieuw sterk favoriet is, zal geducht moeten letten op Au stralië. De in kanariegeel ge stoken dames uit het verre Werelddeel hoekten in hun eerste ontmoeting tegen Frankrijk een duidelijke 70 erge nadat bij de rust de stand reeds 40 was geweest. DEN HAAG (ANP) De '--jarige Noorse aanvalsspits 'or Fuglset, die sinds juli van ™t vorig jaar onder contract staat hij FC Den Haag mag met meer voetballen. Na uit- ^breide medische onderzoe- "■"gen is gebleken dat prof- Petbal voor hem onaanvaard- are risico's met zich mee- "rengt. fuglset lijdt aan een ritme- rormg in de hartfrequentie, 10 alleen bij grote belasting Jar buiten treedt. Mede op afrn-S van cardi°l°S'iscFie Mlmgen van de Academische Jkenhuizen in Amsterdam en eidon is besloten Fuglset on- s schikt te ver-klaren voor JMwitmeel voetbal. Tor Slset, die vorig jaar van bin Oslo naar FC Den Haag Wkwam, was profvoetballer v. valt als zodanig onder de 'ving n<^se sociale wetge- Sommaties van dc jury met de vlag, sloeg Mora in de wind. Ilij zette zijn acties, die instemmend werden begroet door het erg meelevende Spaanse publiek, gewoon door, zelfs op momenten dat Gal- dentey van de rol was. Het kostte hem een boete van on geveer twee duizend gulden en 3 maanden en 15 dagen schorsing, maar daar kocht Gaby Minneboo natuurlijk niets voor. Minneboo's gangmaker Joop Stakenburg liep overigens ook een forse boeten op (circa zes honderd gulden). Het niet hou den van zijn lijn had Staken burg het opzet gedaan. Hij wps geïrriteerd geraakt door het onsportieve gedrag van de Spaanse combinatie en maakte een paar keer een zwieper in de richting van zijn vijanden. Dat leverde Minneboo en Sta kenburg de woede van de toe schouwers op, die voortdurend floten en joelden al-s de Ne derlanders voorbij kwamen. Dat zette zich zelfs voort tij dens de ceremonie protocolair en de ereronde van Minneboo, die er op een bijzondere wijze op reageerde. Minneboo reed dicht langs het publiek, dat zich daardoor nog meer ge tergd voelde en dat ook duide lijk liet horen. De lachende Minneboo had er zoveel ple zier in, dat hij ook nog een bloem uit zijn tuil trok en in het bijna tot razernij komende publiek gooide Minneboo vond het ge schreeuw aan zijn adres uiter aard niet terecjt. „Ik ben op een eerlijke manier derde ge worden", stelde hij.„Ik heb er van de eerste tot de laatste ronde voor gevochten". Minne boo verklaarde wel content te zijn met het brons, maar voeg de er onmiddellijk aan toe: „Door die Spanjaarden ben ik de tweede plaats misgelopeb. (Van onze speciale verslag gever) SAN SEBASTIAN Daniel Morclon is opnieuw wereld kampioen op de sprint gewor den. De Franse staats-amateur klopte in de eindstrijd de Rus Iablunowski in twee ritten. Het brons was voor de Italiaan Rossi, die in twee ritten sterker was dan de Deen Pedersen. Die had ik anders zeker ge haald. Daar ben ik van over tuigd. Ik had gehoopt hier te winnen, vooral omdat Gnas met een nieuwe gangmaker moest rijden. Maar het zat er niet in Gnas is voor mij de beste stayer van de wereld. Voor mij is hij een klasse beter dan Theo Verschueren. Verschueren is een type, die het zuiver van zijn kracht moet hebben. Gnas daarente gen rijdt met souplesse. Die schokt nooit. Dat is een echte stayer". Ook stayercoach' Martin Wierstra was ervan overtuigd, dat Minneboo in een normale strijd verder was gekomen dan de derde plaats. Wierstra: ,,Die Spanjaarden hebben ons de das omgedaan. Dat kan geen paard verstouwen. Die Span jaarden hebben stijlloos gere den. Ik heb aan de jury ge vraagd of ze Mora naar de dopingcontrole wilden roepen. Wat hij flikte was toch niet normaal meer". Minneboo overweegt nu om prof te wor den, maar hij acht het zelf waarschijnlijk, dat hij nog een jaar amateur blijft. Minneboo: „Als ik wereldkampioen was geworden, was ik zeker prof geworden, maar nu wil ik er nog eens rustig over den ken." Minneboo geeft zijn beroep echter zeker niet op als hij prof wordt. Minneboo: „Ook al zou ik als prof f 50.000,- per jaar kunnen verdienen, dan blijf ik absoluut nog bij de post. Ik kan misschien nog twee of drie jaar fietsen en wat moet ik dan?" Minneboo is trouwens erg gehecht aan zijn werkkring. Dat is niet zo verwonderlijk, want de Heen- vlietse-postbesteller hij is dat in Spijkenisse kreeg de afgelopen twee jaar alle mede werking bij zijn voorbereiding op en deelname aan de we reldkampioenschappen. Zijn collega's boden spontaan aan diensten voor hem te draaien en de PTT regelde het zo, dat hij zijn vakantie tijdens de wereldkampioenschappen kon opnemen en schipperde boven dien nog wat met het aantal vrije dagen, voor het geval dat dat niet voldoende was. Min neboo is dankbaar voor die steun en hij uitte dat in San Sebastian ook. Minneboo: „Ik reed bfer voor de jongens van de post". De 27-jarige Minneboo is pas aan zijn tweede seizoen bij de stayers bezig. Over die erg late omschakeling naar de baan zegt Minneboo: „Ik heb altijd al graag willen stayeren, maar daarvoor moest ik naar Amsterdam. En .die afstand was me te groot. Toen het sportpaleis Ahoy klaar was, 0 Horst Knas: goud. heb ik contact opgenomen met Wierstra en die zei tegen me: Probeer het maar eens". Minneboo kroop in Rotter dam voor het eerst achter de motor bij bondsgangmaker Joop Stakenburg, die dezelfde dag nog naar Wierstra door seinde: „Ik heb een stayer van wereldformaat". En dat bleek inderdaad het geval. Hij werd meteen tweede bij de nationa le titelstrijd en eiste enige tijd later bij de wereldkampioen schappen in Marseille het brons voor zich op. Een pres tatie, die hij nu dus herhaalde. Die komeetachtige carière wil Martin Wierstra geenszins toe wijzen aan armoe bij het stay eren. Wierstra: „Hij is gewoon een natuurtalent". Maar Min neboo zelf wil het daar niet alleen op steken. Minneboo: „Het is me echt niet komen aanwaaien. Ik heb er veel voor gedaan. Meer dan in alle voorgaande jaren. Van de 14 jaar, dat ik nu de wielersport bedrijf. Ik heb hard getramd en speciale voeding genomen. Ik heb er echt voor geleefd..." Gaby Minneboo: brons. 0 Pijnen: In halve finale tegen Bracke. (Van onze speciale verslag gever) SAN SEBASTIAN Theo Verschueren zal deelnemen aan de revanches van de we reldkampioenschappen. die 3 september in Amsterdam wor den gehouden. Jan Derksen heeft de Belg en de twee an dere profs, die door de gang makers-affaire niet konden rij den, de Amerikaan Tün Mount- ford en de Duitser Dieter Kero- per reeds gecontracteerd. (Van onze speciale verslaggever) SAN SEBASTIAN Kené Pijnen heeft zijn eerste optre den op de achtervolging bij de wereldkampioenschappen sue- (Van onze speciale verslaggever) SAN SEBASTIAN =- Sheila Young is de enige van de Amerikaanse ploeg bij de we reldkampioenschappen, die na genoeg alle kosten van de reis naar en het verblijf in Spanje van de Amerikaanse wieler bond vergoed krijgt. Nage noeg, want zij moest de reis van haar woonplaats Detroit naar New York, waar zij op het vliegtuig stapte, zelf beta len. Sheila Young, die de Ameri kaanse bond pas na verschil lende, heftige discussies zover kreeg, is daarmee een stuk he ter af dan haar ploeggenoten. Die krijgen slechts een tege moetkoming in de kosten van 100 dollar ieder en kunnen dus als pure amateurs bestem- cesvol afgesloten. De 26-jarige Hoogeheidenaar bereikte zon der al te veel problemen de halve finales, die evenals de eindstrijd vandaag plaatsvin den. Pijnen schakelde in de kwartfinales de Belg Dirk Baert overtuigend uit: 6.04.85 tegen 6.07.61. Pijnen, die vol gens de gemaakte tijden in de kwalificatie eigenlijk tegen de Italiaan Davide Boifava had moeten rijden, maar Baart als tegenstander kreeg toegewe zen, omdat die anders tegen zijn landgenoot Ferdinand Bracke had moeten rijden wat in strijd is met de reglemen ten, was over zijn verrichting tegen Baert uiterst tevreden. Dat in tegenstelling tot zijn race in de kwalificatie, waarin hij aanzienlijk langzamer was en de vierde tijd maakte 6(.08.56). Pijnen: „De winst die ik in de kwartfinales geboekt heb, zit hem alleen dn het veel betere vertrek. Ik was nu veel attenter op het startschot. Van morgen reageerde ik pas nadat het startschot al gevallen was. Dat kwam door de zenuwen. Ik was de kluts helemaal kwijt". Pijnen komt in de hal ve finales uit tegen Ferdinand Bracke (6.04.42 tegen Boifa va). En als hij de eindstrijd bereikt, moet hij aantreden te gen de winnaar van het duel tussen titelhouder Hugh Porter en Mogens Frey, van wie de Brit grote indruk maakte. Por ter realiseerde zowel in de kwalificatie 6.06 64 als in de kwartfinales 6.02.18 waarin hij de Colurribiaan Rodriguez inliep, de snelst» tijd. Pijnen maakt zich overigens wat zorgen over zijn gezond heid. Pijnen: „Ik heb vandaag een kou gekregen. Ik heb er nu nog geen last van gehad. Maar ik ben bang, dat het vannacht vast gaat zitten en dat ik er dan wel hinder van ondervind. Het is gek, maar altijd als ik op het punt sta een topprestatie te leveren, ben ik altijd ontzettend vat baar voor een verkoudheid. Dat is me bij de Olympische Spelen gebeurd, bij vorige we reldkampioenschappen en weer".. Ook Keetie Van Oosten be reikte bij de achtervolging ge makkelijk de halve finales, Zij had in de kwalificaties met 4.02.97 de tweede tijd achter titelhoudster Tamara Garkoetsjina, die als enige on der de vier minuten bleef: 3.59.28. In de kwarteindstrijd rekende de Zeeuwse, die toen 4.01.80 op de klokken bracht, meedogenloos gf met de Ame rikaanse Clara Teyssler, die zij inliep- Nu al is geen twij fel meer mogelijk, dat San Sebastian een reprise krijgt van de finale van Varesse en Marseille: Keetie van Oosten tegen Tamara Garkoetsjina. Dat verwacht Keetie van Oos ten zelf ook. AMSTELVEEN (ANP) Vreugdedansen in het Ar gentijnse kamp sombere gezichten bij de Nederlan ders. Het was een trieste afgang van de Oranjefor matie, die zich gisteren de entree in het wereldbeker toernooi op eigen grond zo geheel anders had voorge steld. Zij was niet vérder dan een doelpuntloos gelijk spel gekomen tegen de ploeg, die hij het eerste we- reldtoernooi in 1971 te Bar celona zonder een enkel winstpunt op de laatste plaats was geëindigd. Van daar die vreugde bij de Ar gentijnen, die erin waren geslaagd het tot de favorie ten behorende Nederland in te tomen. En dat op een wij ze, die respect afdwong. Met een tomeloze energie wierpen de Argentijnen zich in de strijd en hebben onze landgenoten geen moment de gelegenheid gegeven hun spel te ontplooien. Zij hielde met hun stickvaste verdedigers, die in de rug werden gedekt door een met veel bravoure op tredende en zeer trapvaste ..vliegende kiep", Ovidio So- dor, de Nederlandse aanval volledig in hun greep. Het spel-in-de-ruimte, dat Nederland het gedroomde suc ces had moeten brengen, kwam geen moment tot ont plooiing, mede doordat vanuit het achterveld de lijnen zoveel kronkels vertoonden, dat de tegenstander bij herhaling de ze kon afkappen. De zon, die tevoren achter het wolkendek schuilging, straalde in volle glorie, toen Nederland en Argentinië aan hun duel begonnen. De Neder landse harten kon zij echter niet verwarmen. Daarvoor was het beeld van de vaderlandse hockey-elite te triest. Het duurde tot de tiende minuut, eer eindelijk het grauwe ge heel iets kleur kreeg, toen uit een lange corner van Nico Spits Wouter Leefers de bal oppikte en doelman Sodor be dreigde. De Argentijnse goalie redde evenwel koelbloedig, zo als hij daarna nog menigmaal een grote sta-in-de-weg zou vormen. Niet echter hij alleen was voor onze landgenoten een groot struikelblok. In haar geheel vormde de Argentijnse ploeg een hechte eenheid, waarin bovendien een aantal spelers op technisch ni veau hun mannetje stonden, zoals aanvoerder Horacio Rog- noni. Tegen dit blok was het voor de Nederlanders, die slordig speelden, slecht plaats ten en bovendien steeds oog moesten houden op de soms gevaarlijk oprukkende, snelle Argentijnse aanvallers, moei lijk optornen. Zij kwamen in de 21e minuut zelfs goed weg, toen uit de tweede Argentijn se strafcorner Jorge Sabbione hard en hoog inschoot.Via de stick van de in het doel staan de Frans Spits schoot de bal echter als een raket in de bomen. De Nederlandse aan vallen waren te slap van op zet en te onsamenhangend om verwarring te kunnen stichten in de Argentijnse gelederen. De hoop, dat het in de twee de helft beter zou gaan, ver vloog al spoedig. Nederland kreeg geen ruimte en wist die zich ook niet te scheppen. De vervanging van Leefers door Paul Li-tjens was van geen en kele invloed. De resoluut in grijpende Argentijnen, die niet vain wijken wisten en voor een forse charge niet terug deinsden, kregen steeds meer zelfvertrouwen, terwijl het daarentegen bij onze landge noten steeds haastiger ging en daardoor slechter. Want de acuratesse, al van het begin af aan geen sterk punt in de Oranjeploeg, leed er dermate onder, dat men zelfs nauwe lijks nog tot een aanval kwam. Er zat geen doelpunt in en Nederland verdiende het 00!. niet. Coach Ab van Grimbergen klampte zich vast aan het feit, dat en in Barcelona, en in München bij de Olympische Spelen Nederland het toernooi met een gelijk spel was be gonnen. Verhelen kon hij ech ter niet, dat zijn ploeg slecht had gespeeld en dat trok nie mand in twijfel. Nederland bracht de volgen de ploeg in het veld: Sikking, Kaanders, Bolhuis, Taminiau, Kranenberg, Steens, Nico Spits, Zweerts, Frans Spits, Ties Kruize en Leefers (Lit jens). pro'*;?,. &tësÈÊ3Ëw& I De Argentijnse doelman Sabbione Jorge is de Nederlandse aanval te vlug af. V.l.n.r Steens Jorge, Frans Spits en Nico Spits. De andere uitslagen van gis teren zijn: West-Duitsland - Nieuw-Zeeland 21, Japan 50, Engeland India - - België 52, Pakistan - Maleisië 4—-2 en Spanje - Kenia 4I. DEN HAAG (ANP) Ten gevolge van de langdurige droogte verkeert de grasmat van veel sportvelden, welke niet of niet regelmatig met kunstmatige beregening van water zijn voorzien, in een zeer kwetsbare staat. Bespe ling van deze velden onder dergelijke omstandigheden kan ernstige schade aan de grasmat tot gevolg hebben. Terwijl van direct herstel on der deze droge weersomstan digheden geen sprake kan zijn. Bovendien kan deze schade ook tot gevolg hebben, dat de velden in de komende winter maanden eerder dan normaal moeten worden afgekeurd. Het is daarom, dat de KNVB ge durende de periode waarin de ze droogte blijft voortduren ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van individuele afgelasting van wedstrijden. Aan de betrokken consuls en scheidsrechters belast met de beoordeling van de be speelbaarheid van de velden wordt dan ook verzocht de nodige voorzichtigheid te be trachten, terwijl van de vere nigingen het nodige begrip voor deze ongewone situatie wordt verwacht. Het spelen van vriendschappelijke wed strijden zonder overleg met de instantie, welke de terreinen beheert en de betrokken con sul wordt dn elk geval ten sterkste ontraden. ROTTERDAM (ANP) Jo- han Heins heeft gisteren tij dens het 26e CHIO van Rot terdam de uitstekende vorm bevestigd waarin hij (met zijn paarden) momenteel verkeert. Met de vermaarde Brit David Broome, die zich nog altijd wereldkampioen mag noemen, deelde de 26-jarige ruiter uit liddel de eerste prijs in hot immer lastige puissancesjjring- eoncours. Weliswaar slaagde Heins, die kort geleden successen boekte op Wembley en m. Du blin de Grote Prijs van Ier land won en tevens werd uit geroepen tot beste ruiter van het sterk bezette toernooi, er niet in de grijze muur, die in de derde barrage 2,10 meter hoog was, met Antrieb te overmeesteren, de laconieke Brit lukte 'het met Manhatten ook niet. Een vierde barrage, eventueel mogelijk, werd met meer gehouden, Kort daarvoor hadden Alwin Schookemöihle en Europees kampioen Paddy MacMahon zich teruggetrok ken,, daar zij Thronfoiger en Pennwood Forgemill wensten te sparen. Heins, een leerling van Sehockemöhle, heeft de laatste tijd steeds met Thron foiger gereden (en ook goede resultaten mee behaald), maai de Westduitser, die hoofdeige naar is, wilde het paard nu zelf eens uit proberen. Eerder op de dag zegevierde de kleine, parmantige ruiter uit Mühlen met Weiier in een wendibaarheicisproef om de prijs van de Luchtvaart, de derde kwalificatiewedstrijd voor de mórgen te houden Grote Prijs van de Stad Rot terdam. Als laatste gestart onttroonde Sehockemöhle met een tijd van 75 seconden de fortuinlijke Belg Eric Wa-uters, die met de veel toucherende itockin Robin met 75,5 secon- nen als eerste van de 40 deel nemers onder de 8U seconden dook. De als eerste gestarte aan Maathuis was met Kam als zevende (87,3 sec) de bes te Nederlander. Voor de Grote Prijs van de Stad Rotterdam klasseerden zich van Neder landse zijde: Maathuis, Heins, Neessen. Wouters van den Ou- denweyer en Visser. riMÉ

de Stem | 1973 | | pagina 13