Vakantie in Oost-Europa niet iedereen toegestaan Missionarissen willen doorwerken fAAROM MINISTERS WEL? RECHT Oude kabinet zo goed als onder de pannen t! UITSLAG WEEKEND-PUZZEL ZUCHT Ingreep in hersenen bevrijdde vrouw van dwangsyndroom AFTREKBAAR VOOR DE BELASTINGEN Buma wil overheids hulp vragen binnenland 1 JRE- cursus WENTINK Verschil Niet nieuw Verboden CORRESPON DENT door Cornelis Verhoeven Afrika Latijns-Amerika Azië en nu de MIVA vierdag 25 augustus 1973 - okt. div. goedk arm elli O., Calceranica Treilt Zeeuw, De Nieuwe n plaren Voor adver- -221820 toestei 139 iet bezit zijn van de reet in totaal 80 kin- zich te wenden tot oerqen op zoom boerhaaveplein 1 tel.: (01640) 37980 interconfessioneel 360 bedden BEGIN SEPTEMBER ior schoonheidsspecialiste en pedicure 25 - Telefoon 01600-55832 ng vraagt voor haar 14 bedden) nze patiënten op zich (leiding van de dienst- isters kunnen wij ook pn leerlingen de pa- elke ze nodig hebben ïeidstherapeuten heb- (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG Waarom mag een minister wel, wat jen belangrijke militair of ambtenaar niet mag? Deze vraag hebben premier Den Uyl en de minister van Buitenlandse Zaken, Van Jer Stoel, in het parlement opgeroepen met hun vakan tiereisje naar respectievelijk Roemenië en Joegoslavië, communistische landen, waarheen militairen geen privé-reisjes mogen maken uit oogpunt van wat nog altijd met een groot woord „staatsveiligheid" heet. De vraag is niet alleen gere zen maar ook gesteld (schrif telijk), door het VVD-kamer- lid Ploeg, die uit onverwachte hoek steun leek te krijgen van zijn socialistische collega, Roet hof. Deze ontdekte namelijk dot de reisbeperkende „veilig heidsmaatregelen" niet alleen geldt voor militairen, maar ook voor ambtenaren van Bui tenlandse Zaken. Er is echter een opmerkelijk verschil in benadering tussen de beide vragenstellers. De li beraal Ploeg laat in zijn vra gen duidelijk doorschemeren dat wat hem betreft deze re geling een uitermate goede is en dus ook zou moeten gelden voor ipinisters. Roethof daar entegen laat zijn twijfels blij ken over het nut van zo'n uit de tijd van de koude oorlog stammende (hoewel verleden jaa rnog eens opgepoetste') re geling door er op te wijzen dat ambtenaren van buiten landse zaken „nog steeds" toestemming moeten -*>'agen. De defensiespecialist in de PvdA, Dankert, windt er nog minder doekjes om: wat hem betreft is de regeling (in NA- VO-verband) „pure onzin", ze ker voor wat Joegoslavië be treft, maar zijns inziens ook met betrekking tot de War- schaupacat-landen. De zaak is overigens niet nieuw, al geeft het feit dat twee ministers privéreisjes naar „achter het ijzeren gor dijn" maakten er wel een pi kant tintje aan. Eerder al dit jaar speelde de kwestie, toen Dankers vragen stelde over hei feit, dat een vrouwelijke kor poraal niet als supporter mee- mocht naar Belgrado, waar Ajax om de Europabeker moest voetballen tegen Juven- tus. Een „eenvoudige" Ikorporaal, maar niettemin kennelijk zo belangrijk dat een reis naar Joegoslavië niet kon worden toegestaan. De reden die mi nister Vredeling er in zijn antwoord aan Dankert voor opgaf was, dat de korporaal chauffeur is van stafofficieren op Soesterberg, militaire top mannen, die in de auto nog wel eens vertrouwelijk willen praten. Geen erg imponerend ant woord, vindt Dankert, die de mening is toegedaan dat de landen achter het ijzeren gor dijn heus wel betere manieren weten om aan informatie te komen dan via bijvoorbeeld een „liefdesaffaire" tussen aan vakantie-vierende Nederlandse militair en laten we zeggen een verleidelijke Warschau- pact-spionne. Het zijn nog steeds dit soort James Bond- achtige trucs waar men bang voor is en die binnen de NA VO het handhaven van het lijstje van verboden tanden moeten rechtvaardigen. Dat lijstje ziet er als volgt uit: West-Berlijn (volgens sommige films wegens zijn „unieke" ligging nog steeds het grote broeinest van spio nage), Oost-Duitsland, Rus land, Polen. Tsjechoslowakije Hongarije, Roemenië, Joe goslavië, China, Noord-Korea, Cuba en Noord-Vietnam. Dank zij de uitstapjes van twee ministers zullen we bin nenkort weten of dat lijstje nog lang gehandhaafd blijft en zo ja, waarom een minister dan wel mag, wat aan veel militairen stomweg verboden is en wat burgerambtenaren bij Defensie (die door een af- wij kende rechtspositieregeling niiet rechtstreeks onder dat verbod vallen) haast altijd wordt afgeraden De dame die me een donatie vroeg voor de plaatselijke fan fare verzekerde me bij hoog en laag dat het aftrekbaar was voor de belastingen. Ondanks mijn kleingelovigheid gaf ik haar het gevraagde graag om dat ik van muziek houdt. Overigens was haar opmerking wel typerend voor onze verfis- caliseerde samenleving. De fiscale giftenregeling is in 1952 in de inkomsten-, loon- en vennootschapsbelas ting opgenomen om te voorko men dat de particuliere filan tropie en charitas zouden op drogen door de hoog opgevoer de belastingtarieven. In een preadvies in 1962 uitgebracht voor de Broederschap van no tarissen kan men lezen: ..Dreigt als gevolg van het fis cale regime de charitas de filantropie en wait dies meer zij te gaan kwijnen, loopt de spaarzin gevaar, weigert de gehuwde vrouw het atelier of de kantoorkruk te bezetten dan tracht men dit te genezen met fiscale tegemoetkomingen. Maar hoe rijk op deze wijze de fiscale farmacotheek ook (ADVERTENTIE) moge worden, men bedenke dat dit een rijkdom is die op een ziektebeeld wijst. Het ware dan ook beter meer aandacht te wijden aan de profy- laxis". En nu tien jaar later is het ziektebeeld eerder slechter dan beter. Meer en meer wordt het menselijk gedrag bepaald door het fiscale regi me. Maar nu terug naar de giftenregeling. De wet stelt al leen aftrekbaar giften aan bin nen het rijk gevestigde kerke lijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijke en het al- gemeen-nu-t-beogende instel lingen. De laatst genoemde ca tegorie is zo ruim en rekbaar dat ze m.i. ook de eerstge noemde omvat. Deze onelegan- tie is wellicht verklaarbaar door het feit dat het oorspron kelijke ontwerp deze algemene categorie niet bevatte. In een later stadium kwam ze op aandrang van de Tweede Ka mer de tekst verrijken. Wat valt nu onder het be grip instelling van algemeen nut? Toen indertijd de Leidste studentensociëteit Minerva gif ten kreeg om uit haar as te herrijzen (brand had het ge bouw grotendeels verwoest), weigerde de Hoge Raad (BNB 1960-296) de aftrekbaarheid. Het college was n.l. van oor deel dat een studentensociëteit een particulier en niet een al gemeen belang dient, ook al moge van deze voorziening in dit particulier belang zijde lings een gunstige werking uit gaan tkn algemene nutte. In ge lijke zin oordeelde ons hoogste rechtscollege ten aanzien van een vereniging welker werk zaamheid primair gericht was op de sport- en spelbeoefening door haar leden. Dit is - aldus de HR.- niet een werkzaam heid welke op zich zelf recht streeks het algemeen belang raakt. Met vele anderen ben ik niet gelukkig met het door de HR aangelegde criterium. Het al gemeen belang toch is opge bouwd uit particuliere belan gen. Waarom wel aftrekbaar gesteld een gift aan een vere niging die de studentenbelan gen of de sport in het alge meen bevordert. Maar niet aan een plaatselijke studenten- of sportclub? Maar hoe dan ook, ik geloof niet dat de opvatting van de dame ten aanzien van de aftrekbaarheid van mijn gift aan de plaatselijke fan fare door de Hoge Raad der Nederlanden gedeeld zou wor den. Jammer! d'OUWE BERLIJN (DPA) - De vas te correspondent van het Griekse tijdschrift „Epikaira" in Bonn en West-Berlijn, Pan- telis Panteloeris, mag Grie kenland niet uit. In een vrijdag gepubliceerd schrijven aan de buitenlandse persvereniginig in Berlijn, meldt de correspondent, dat hem tijdens een verblijf in Griekenland zijn pas is afge nomen. AMSTERDAM (ANP) De omzet van het bureau voor muziekauteursrecht Buma in 1972, 14,7 miljoen gulden auteursrechten Nederland komt er in feite op neer dat de muziek-auteur voor het uit voeren van zijn werk op jaar basis niet veel meer dan een gulden per hoofd der bevol king ontvangt als bruto hono rarium. Dan kan men toch niet van een sociaal aanvaardbare honorering van de muziekau- teur in Nederland spreken. Zo wordt opgemerkt in het BU- MA-jaarverslag 1972. Nu de muziekauteur boven dien op het punt staat de markt van de commerciële ra. diozenders, een voor hem uniek afzetgebied te verliezen, is er, aldus het jaarverslag, eigenlijk maar een conclusie mogelijk: die discrepantie tus sen het maatschappelijk be lang en de financiële waarde ring van de muziekauteur dreigt in Nederland onaan vaardbare proporties aan te nemen. De gemeenschap en haar overheid dienen financieel de helpende hand te bieden, al dus het jaarverslag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op drie gewezen ministers na is het vorige kabinet, dat zoals men misschien nog weet onder leiding stond van mr. Barend Biesheuvel, onder de pannen. Dat wil zeggen: elf van de veertien ministers, die overgebleven na het uit treden van Drees en De Brauw verleden jaar juli, hebben weer een baan. En kelen van hen zijn (weer) Tweede-Kamerlid geworden, twee zijn minister gebleven en de anderen hebben stuk voor stuk belangrijke banen gekregen in het bedrijfsle ven. De meest recente stap van een van hen, onderwijsminis ter mr. C. van Veen trok nog al de aandacht. Hij werd be taald voorzitter van het Ver bond van Nederlandse On dernemingen (VNO), reden voor het NW Om in het bondsorgaan WIK vragender wijs te concluderen, dat mr. Van Veen voor belangrijke onderhandelingen met de vakbeweging wellicht elke keer het oude kabinet-Bies heuvel bijeen zal roepen. Zo'n vaart zal het natuurlijk niet lopen, maar het blijft in ieder geval opmerkelijk dat vijf van de veertien oud- ministers thans topfuncties vervullen in het bedrijfsle ven. Om met mr. B. W. Bies heuvel zelf te beginnen: hij is adviseur geworden van Unilever. Drs. W- 'K. N. (Norbert) Schmelzer, in het vorige ka binet minister van Buiten landse Zaken, behoort even eens tot de vijf bewindslie den, die het bedrijfsleven hebben opgezocht. Hij is thans .adviseur van AKZO en de Hollandse Beton Groep. Mr. R. J. (Roelof) Nelissen (Financiën) is adviseur ge worden van de Amro-bank, vooruitlopend op zijn benoe ming tot lid van de raad van bestuur bij dit concern. Mr. drs. H. Langman (Eco nomische Zaken) heeft ook al een functie in het bank wezen namelijk bij de Al gemene Bank Nederland en mr. C. van Veen (Onderwijs en Wetenschappen) is dus, gezegd, voorzitter geworden van het VNO. Niet-cornmerciële functies hebben: mr. W. J. Geertsema (Binnenlandse Zaken), die thans gewoon kamerlid is en ron innenhof wellicht commissaris der ko ningin in Gelderland wordt, H. J. de Koster (Defensie) die kamerlid is voor de VVD, dr. C- Boertien (Ont wikkelingshulp), die even- eens kamerlid is (voor de ARP), ir. P. J. Lardinois (Landbouw), die al voor het aftreden van het kabinet landbouwcommissaris bij de EEG in Brussel werd, mr. A. A. M. van Agt, die opnieuw minister van Justitie werd en drs. J. Boersma die minis ter van Sociale Zaken bleef. Nog geen baan hebben: dr. L. B. J. Stuijt (Volksgezond heid), die zijn oude metier als internist wel weer zal oppakken, drs. B. J. Uddnk (Volkshuisvesting), die wel licht een commeroiële functie krijgt en P. J- Engels (CRM). Omdat onze weekend-bijlage Vrij-Uit deze week geheel is gewijd aan het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana, moe ten we de wekelijkse puzzel een keer overslaan. We geven hier wel de oplossing van vorige week en de namen van de prijs winnaars. Eerste prijs (f 25,mevrouw De Vos, Gentsevaart 43, Kapelle- brug. Tweede prijs (f 15,C. M. v. d. Lindeloof, Jan van Eyckstraat 12, Rucphen. Mijn ziel is samengesteld uit zijn zuchten. Daarmee sprak hij de meest gebieden de en onontkoombare taal, een appel zonder woorden en voor velerlei uitleg vatbaar. Zuchten markeerde de over gang van de ene bezigheid naar de andere, het was een vraag om hulp of het was een verwijt. Hij stierf zonder een zucht, roerloos en be vrijd. Ik herinner mij een vakantiedag in het begin van de oorlog. Ik ging naar de akker waar hij bezig was een aanvang te maken met het maaien van het koren, zuchtend legde hij de zicht neer Zonder helemaal overeind te komen, met de hand tastend in zijn pijnlijke zij, strom pelde hij naar de rand van de akker. In de schaduw van een struik stond daar een blauw geëmailleerd kannetje met koude thee. Hij draaide het deksel eraf en goot het vol. Toen pas richtte hij zich helemaal op. Meeen fletse blik overzag hij zijn werk. Aarzelend legden zijn lippen grijs van stoppels, een ring tegen de scherpe rand van het deksel. Hij spoelde de thee lang en luid in zijn mond voordat hij hem kloe kend doorslikte. Weer zucht te hij, nu om aan te geven, dat een nieuwe fase van het vermoeiende karwei moest beginnen. Terwijl hij met de mouw van zijn boezeroen het zweet van zijn voorhoofd veegde, besefte ik weer eens, dat ik niet van harte zou kunnen antwoorden op de vraag, die moest komen en die met de zucht eigenlijk al gesteld was. „Zo Cornelis", zou hij zeggen; hij gebruikte altijd die plechtige naam, als hij zijn bedoelingen wilde verbergen, een soort van gui tigheid, die in de loop van de jaren tot een duidelijke code geworden was, „zo, Cornelis, zou dat niet een mooi werkje voor jou zijn?" Hij bleef hopen, dat ik het werk ooit mooi zou vinden. Het koren, dat hij gemaaid had, moest nog gebonden wor den. Omdat ik vakantie had en dus een zee van tijd, om dat ik nog jong van lijf en leden was en goed kon buk ken, omdat ik toch al zoveel kostte en wel eens wat terug kon doen, om al die redenen die ik altijd van anderen hoorde, lag het voor de hand dat ik zou inspringen. Een goede zoon helpt zijn vader bij het werk, dat is vanzelf sprekend. Maar commande ren deed hij nooit. Het mag onzinnig klinken, maar ik zou hem dankbaar geweest zijn voor een bevel, voor één ondubbelzinnig bevel in mijn leven. Ik heb nooit een bevel gehad, evenmin als een klap of een rechtstreeks antwoord. Het bleef bij voorstellen, suggesties of verwijtend zuchten. Ik haatte het stom me toeval, dat uitgerekend boerenkinderen altijd in het werk van hun vaders betrok ken werden en dat zij ge taxeerd werden op hun be reidheid daartoe; maar ik wist ook wel, dat hij een even grote hekel aan dat werk had als ik. Het was hem opgedrongen d,oor zijn afkomst en zijn onherroepe lijk levenslot. Daarom kon ik pas na lang oefenen een voorzichtige weigering over de lippen krijgen en die werd dan nog altijd van bin nen uit afgestraft met een pijnlijk schuldgevoel, het antwoord op zijn zuchten. Maar die middag liet ik het niet zover komen. Ik denk, dat mijn schuldgevoel mij naar het veld gedreven had. Nog voordat vader de kan weer had gesloten, bukte ik mij al over de eerste schoof. Ik zag hem verontschuldi gend glimlachen. UTRECHT (ANP) In het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde wordt een ziekte geval besproken waarbij een patiënte met een ernstig dwangsyndroom kon worden geholpen door beschadiging van kleine, geselecteerde ge bieden in de hersenen. Deze behandeling, uitgevoerd in het academisch ziekenhuis in Utrecht, was de enige overge bleven mogelijkheid omdat al lo andere ter beschikking staande psychiatrische midde len geen vat kregen op het gedrag van de vrouw. Noch behandeling met medicijnen, noch gedragstherapie hiel pen. De ziekte van de vrouw uit te zich in rituelen van een dwangmatig karakter in het huishouden. Alles moest pijn lijk precies gebeuren en zij maakte bijvoorbeeld bedden op, vele keren over, uit angst dat het niet netjes genoeg was. „Door het uitvoeren van de dwamgrituelen kon zij haar angsten tot op een net draag baar niveau terugdringen, vrij van angst was zij nooit", zeg gen de auteurs van het arti kel. Enkele maanden was de vrouw vrijwel bevrijd van haar dwang. Bijna alle ritue len waren verdwenen, ze bleef wel precies, maar was snel en efficiënt in haar gedrag. Ze beleefde zichzelf als vrijwel genezen. De vrouw heeft momenteel, aldus het artikel, een betrek king in een verzorgend be roep. Zij heeft de werkkring zelf gezocht. funkties, kunnen in- ts, Hoofd Verpleging. de moed om te vragen »Ze zeggen, dat er geen afstanden weer bestaan. Moet je hier in het Amazonegebied komen: een missie 75.000 km2, waar je een jaar wer doet om al je mensen te berei ken. Maar dan met een rotte boot, waar je ook 's nachts water uit kunt scheppen terwijl je wilt sla- Pen. Maar wat wil je, zonder boot "en je hier nergens. Kunt u me "elpen aan een nieuwe boot?" Jk ben in wedloop met de tijd' ik jaar en een opvolger voor Juj is er niet meer. Ik ben hier in 0 Plulippijnen leiders aan het vor ken, die later de zorg zullen moe ten overnemen voor onze christelij ke gemeenschappen. Hoewel ik nog kerngezond ben, kan ik het werk tender vervoermiddel niet af. Daar gaat het nu juist om. Ik hoop, dat u kunt helpen." «Soms zeg ik bij mezelf in de hot sende landrover je bent eigenlijk gek om met dit werk door te gaan. joch houd je vol, omdat de mensen Je nodig hebben. Soms vragen ze en compleet wonder van je. Als ik ,eer wat beter vervoer heb, ver slint dat pessimistisch gevoel wel. Al®t u me helpen?" |le zouden zonder meer deze krant i1 g'jn geheel kunnen vullen met beven van missionarissen en eigen- 'andse krachten, die de MIVA, de 'V®.'? Verkeersmiddelen Aktie, I"rijven over hun werk en de ar"ij optredende vervoersproble men. Maar uit die brieven komt naast de vervoersellende zeer veel positiefs naar voren over het werk dat zij doen voor de mensen van de derde wereld. Wie al die dossiers doorneemt, durft te blijven vragen omdat hij diep overtuigd is van de zin van de geboden hulp. overbrug die afstand Hoewel zich in het westen tal van problemen voordoen als gevolg van het tomeloze verkeer, is de derde wereld zo ruim en zo geïsoleerd dat ze daar snakken naar vervoersmid delen. Ook de missionarissen en ei- genlandse krachten. Want vervoer is de motor van het vele werk dat door hen verricht wordt. Vervoer brengt ze naar de zieken; vervoer is onmisbaar voor kadervorming van catechisten en leiders ter plaat se; vervoer brengt priesters diep het binnenland in om ook daar met hun christenen de eucharistie te vieren; vervoer maakt de start van kleine goedlopende projekten mo gelijk; vervoer geeft communicatie, doorbreekt hét isolement, overbrugt afstanden naar mensen. Voor 1973 hebben 231 missionaris sen en eigenlandse krachten uit Afrika de MIVA om vervoermidde len gevraagd.' Uit de aanvragen blijkt, dat de z.g. bush-missionarissen in hun werk geheel afhankelijk zijn van goed vervoer. Het zijn mensen, die e- norme gebieden moeten doorkrui sen. Hun parochies zijn gemiddeld 67 km2 groot en het aantal te be dienen posten bedraagt gemiddeld 34. De meer dan 100 bush-priesiers die op onze hulp rekenen, beman nen samen zo'n 3500 posten, en dat is ongeveer het dubbele aantal van de parochies in Nederland. Ze zijn het grootste deel van de week op tocht naar de geïsoleerde dorpen, waarheen de wegen en paden ein deloos zijn, waar het zand de hemel verduistert, of de modder hen in de regentijd mateloos dwarsboomt. Maar ze gaan naar de mensen die hen nodig hebben: zieken en ge- brekkigen; christenen die de eucha ristie willen vieren; geloofsleerlin- gen die verder gevormd moeten worden; dorpsbewoners die gesti muleerd moeten worden om de plaatselijke ontwikkeling zelf ter hand te nemen. En tussen dat werk door, zo maar langs de weg vaak de boeren adviezen geven voor hun akkers, hier een vat dieselolie afla den, daar een zieke op gaan halen, en steeds lifters meenemen. Veel zusters in Afrika vragen vervoer om in de dorpen de vrouwen te hel pen bij de ontwikkeling en ze Ie be geleiden in de enorme veranderin gen die overal plaats grijpen. Ze ijveren voor een betere hygiëne en huisvesting; ze helpen zieken en melaatsen; brengen de zorg voor doven, blinden en gehandicapten op gang; nemen kinderen op die geen ouders meer hebben; zijn present in vluchtelingenkampen en lokaties en vervoeren zieken naar de spaar zame ziekenhuisjes. Weer anderen werken meer op na tionaal vlak. Ze vormen lekeleiders en catechisten; ze leiden eigenland- se priesters en zusters op; ze geven katholieke kranten uit en leiden studio's voor radio-uitzenijiiiigen; maar ook werken ze in garages om de vervoermiddelen van soms een heel bisdom vakkundig bij te hou den; ze staan op de bouw van zie kenhuisjes en poliklinieken, van scholen en kerkjes. Voor dit alles is dagelijks vervoer nodig. 231 missionarissen en eigenlandse krachten in Afrika wachten dit jaar op bericht van ons. Daarvan zal het afhangen of ze het werk voor hun mensen kunnen blijven voortzetten. Voor 1973 hebben 115 missionaris sen en eigenlandse krachten uit La tijns-Amerika de MIVA om ver voermiddelen gevraagd! In dit enorme continent zijn het vooral auto's, jeeps en landrovers welke gevraagd worden. De werk zaamheden van de kerk zijn er even verschillend als het gezicht van de kerk zelf. Je ontmoet er de traditio nele kerk, welke soms nog herin nert aan de Spaanse en Portugese missies van weleer. Maar ook tref je er een vitale kerk aan met een sterk sociale bewogenheid en met diep christelijke basisgemeenschap pen. En daartussen dan de hele sca la van kerkewerk en sociale activi teiten. Vervoer wordt er gevraagd door priesters die bisdomsgewijs de ca techese aan het vernieuwen zijn- priesters die vanuit sociale centra de mensen helpen bij de zo nood zakelijke sociale 'bewustmaking; die boerenleenbanken en coöperaties oprichten zoals vroeger hier; pries ters die plattelandsjongeren vor men tot kaderleden van arbeidsbe- wegingen; priesters ook die de groepspastoraal bevorderen en lei ding geven aan de snel opkomende basisgroepen van leken; missiona rissen die gehuwde diakens oplei den die eens hun werk zullen moe ten overnemen; zusters die het on derwijs verlaten hebben en paro chies op het platteland overnemen waar geen priesters meer voor zijn. En in het binnenland zijn het pries ters die vervoershulp vragen omdat ze voor immens grote parochies staan; maar waar de mensen ook verlangen naar de sacramenten, naar de aanwezigheid van de pries ters bij de heiligenfeesten. En dan in de randparochies van de snel groeiende steden, waar het werk de priesters boven het hoofd stijgt, omdat dagelijks drommen mensen vanuit het binnenland naar de steden komen op zoek naar werk, naar een wat menselijker bestaan. Deze opvang-priesters hebben bus jes nodig om vooral deze mensen te helpen; sommige priesters lopen bouwwerken en fabrieken af om ar beidersplaatsen te vragen. Voor dit alles is dagelijks vervoer nodig. 115 missionarissen en eigenlandse krachten in Latijns-Amerika wach ten dit jaar op bericht van ons. Daarvan zal het afhangen of ze het werk voor hun mensen kunnen blij ven voortzetten. Voor 1973 hebben 275 missionaris sen eigenlandse krachten uit Azië aan de MIVA vervoer gevraagd. Bij de aanvragen uit dit werelddeel springen twee zaken duidelijk naar voren: de vele motorfietsen, scoo ters, fietsen en buitenboordmoto ren; vervolgens het groot aantal verzoeken welke uit Indonesia ko men. Indonesia heeft een kerk die zich snel uitbreidt; een kerk ook met een grote vraag naar eigenlands plaatselijk leiderschap van de chris telijke gemeenschappen: een kerk met een vraag naar specialisatie omdat de kerk zich bereid ver klaard heeft mede te helpen aan de opbouw van het land. De kerk van Indonesia is daarom zo boeiend om dat ze op vele terreinen werkzaam is: ze doet veel op onderwijsgebied en levert goede academici af; ze geeft haar eigen beste krachten voor het opbouwwerk, ook op soci aal-economisch gebied; ze houdt de katholieke studenten verbonden met hun volk door ze deel te laten nemen aan kleine plaatselijke ont- wikkeiinigsprojekten iin de dessa's; ze komt op voor de geëmigreerde Javanen, voor de gevangenen, voor de zwervers en daklozen, voor de gehandicapten en doven. Ze maakt veel werk van de verkondiging via radio en televisie, van de aanpas sing van de liturgie, van kadervor ming, retraitewerk en catechisten opleidingen. Maar dat veel omvattende werk vraagt veel vervoermiddelen. Voor sommige dichtbevolkte streken is vaak een fiets of scooter al een uit komst; voor de bergstreken is een sterke auto of landrover nodig; op Flores zijn zelfs paarden nodig en in Irian Barat vliegtuigen; en tus sen de vele eilanden zijn bootver bindingen nodig. Maar ook andere landen van Azië hebben missionarissen en eigen landse krachten die vragen of sme ken om vervoer voor het veelsoorti ge werk van de kerk. Kortom: 275 missionarissen en ei genlandse krachten in Azië wachten dit jaar op bericht van ons. Daar van zal het afhangen of zé het werk voor hun mensen kunnen blijven voortzetten. Het aantal aanvragen om vervoer middelen dat in 1973 de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, gaat bereiken zal ongeveer 700 be dragen. Het zal onmogelijk zijn aan al deze aanvragen ook in 1973 te voldoen. Maar met de hulp van velen, ook van u, zal het toch mogelijk zijn een 600 een vervoermiddel toe te kennen. Dat zal echter wel afban gen van de vraag of de MIVA-aktie welke in dit week-einde landelijk gehouden wordt, zal slagen. Het motto is: Overbrug die afstand! De MIVA houdt deze kollekte en giro- aktie. En er is 2Vz miljoen gulden nodig. dringend hulp gevraagd Het beroep vanuit de kerken van de ontwikkelingslanden op de MI VA neemt jaarlijks toe. Daarom is ook het beroep van de MIVA op u dit jaar nadrukkelijker dan ooit. U mag ervan overtuigd zijn dat de vele verzoeken om hulp beoordeeld zijn op urgentie met behulp van contactpersonen in de derde wereld. U kunt er eveneens van overtuigd zijn dat uw hulp op verantwoorde wijze gekanaliseerd wordt. U mag ook weten, dat we reeds in septem ber beginnen met de uitkeringen over heel de wereld zodat per 31 december het vervoersprogramma 1973 zoveel mogelijk gerealiseerd zal zijn. DE MIVA zelf heeft er echt ver trouwen in dat de aktie „Overbrug die afstand" gaat slagen. Want het motto is niet een vage, nietszeggen de oproep, maar een concreet appèl om iets te doen voor deze mensen, deze missionarissen, deze Afrikaan se priesters, deze Aziatische zuster. Daarom vragen wij u: geef roy aal, naar vermogen: maak er een offer van: bij uw kerkbezoek in dit weekeinde: of door een ruime gift op giro: 27 22 49 t.n.v. MIVA Keizersgracht 525 - Amster dam.

de Stem | 1973 | | pagina 11